Temat interpretacji
W zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe,
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej również: „Podatnik” lub „Spółka”) prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. od 2013 r., obecnie prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu farmaceutycznego oraz medycznego głównie do celów fizjoterapeutycznych, główny kod PKD to 46.46.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów farmaceutycznych i medycznych. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca posiada status małego podatnika, zgodnie z treścią art. 4a pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa o CIT”). Stąd Podatnik w roku 2021 odprowadzał podatek dochodowy od osób prawnych według stawki 9%. Zakresem niniejszego wniosku objęte są czynności wykonywane przez Podatnika w 2021 r.
Od początku swojej działalności Spółka koncentrowała się głównie na dostarczaniu nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji, fizjoterapii a także SPA/Wellness - specjalizując się w urządzeniach do drenażu limfatycznego (tzw. masażerach uciskowych). Od 2017 r. po przeprowadzeniu wielu działań biznesowych, Wnioskodawca zdecydował się również na podjęcie działań zmierzających do samodzielnej produkcji własnych urządzeń i wypuszczaniu na rynek swoich produktów. Jednym z takich działań było nawiązanie współpracy z uczelniami, w tym m.in. z (…), z którą zawarto w roku 2019 umowę na wykonanie usług proinnowacyjnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 - co było wstępnym etapem oraz podstawą do rozpoczęcia prac nad własnymi aparatami do drenażu limfatycznego.
Opisywane w niniejszym wniosku działania związane są z projektami przygotowywanymi na potrzeby stworzenia nowych lub rozwijania czy ulepszania istniejących już produktów Wnioskodawcy w segmencie aparatów do drenażu limfatycznego (dalej łącznie: „Projekty”, lub każdy z osobna: „Projekt”). Aparaty do drenażu limfatycznego to urządzenia dedykowane dla klientów instytucjonalnych (tj. gabinetów rehabilitacji i odnowy biologicznej, SPA, szpitali, placówek i ośrodków zdrowia), lub ewentualnie klientów indywidualnych - główne działania Spółki w tym zakresie dotyczą przygotowywania nowych produktów lub rozwijania/ulepszania już istniejących produktów sprzedawanych pod marką X. Marka X jest to linia urządzeń do masażu uciskowego, drenażu limfatycznego, która swoimi funkcjonalnościami staje się najbardziej zaawansowanymi urządzeniami w tej kategorii na świecie. Powstaje ona we współpracy z Polskim Towarzystwem Limfologicznym zrzeszającym ekspertów w terapii obrzęków. Aparaty tego typu:
- posiadają innowacyjną funkcję komunikatów głosowych, która skierowana jest głównie do osób starszych oraz niewidomych lub niedowidzących masażystów którzy z racji wyostrzonego zmysłu dotyku są ekspertami i najlepszymi specjalistami w masażu i drenażu limfatycznym, podczas którego wykorzystywane są aparaty do drenażu limfatycznego (dzięki czemu produkty przełamują barierę wykorzystywania aparatów przez niedowidzących/niewidomych masażystów w ich pracy);
- posiadają również innowacyjną funkcję w postaci kodu zabezpieczającego (wyłączającego aparat po jakimś czasie użytkowania np. w przypadku wypożyczenia aparatu na z góry określony czas), co umożliwia wypożyczanie urządzeń przez rehabilitantów/fizjoterapeutów pacjentom do użytku domowego, bez utraty czasu pacjenta na codzienne wizyty w gabinetach rehabilitacyjnych oraz ograniczając koszty tych terapii (które na dzień dzisiejszy nie są refundowane przez NFZ).
Mając na uwadze potrzeby tworzenia i rozwijania tego typu produktów, w roku 2021 zarząd Spółki podjął w uchwale decyzję o powołaniu Działu Badawczo-Rozwojowego (dalej: „Dział B+R”). Ponadto, został przyjęty regulamin organizacyjny Działu B+R, który określa jego zasady funkcjonowania. Zgodnie z treścią tego dokumentu, do zadań ww. Działu B+R należą w szczególności:
- prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w związku z aparatami do drenażu limfatycznego;
- inicjowanie, organizowanie oraz prowadzenie prac badawczo-rozwojowych;
- kształcenie kadr specjalistów z zakresu medycyny (obrzęki limfatyczne i żylne), fizykoterapii, rehabilitacji, drenażu limfatycznego; programowania w językach C++ oraz C/C++; elektroniki; tworzenia projektów i modeli 3D; użytkowania drukarek 3D (FDM i SLA) sporządzania dokumentacji technicznej;
- wytyczanie kierunków rozwoju Spółki w obszarze prac badawczo-rozwojowych;
- współpraca w zakresie prac badawczo-rozwojowych z instytucjami zewnętrznymi, w tym (…);
- inicjowanie, koordynacja i nadzór nad działaniami związanymi z wprowadzeniem nowych rozwiązań technologicznych i tworzeniem nowych produktów i usług;
- rozwijanie funkcjonalności istniejących produktów, procesów lub usług;
- budowa modeli i prototypów przyszłych produktów oraz ich badania;
- sporządzanie i nadzór nad obiegiem dokumentacji w zakresie prac badawczo-rozwojowych;
- zdobywanie nowej wiedzy i poszerzanie istniejącej wiedzy lub umiejętności;
- badanie stanu obecnego i prognozowanie przyszłego rozwoju branży;
- badanie rynku pod kątem potrzeb klientów.
Do prac w ramach ww. Działu B+R zostali przydzieleni imiennie wskazani pracownicy/zleceniobiorcy Spółki, którzy wykonywali w 2021 r. (oprócz swoich bieżących codziennych zadań niezwiązanych z rozwojem ww. produktów) głównie zadania w ramach Działu B+R. Zadania te, zgodnie z zakresem obowiązków ww. pracowników/zleceniobiorców działających w imieniu Działu B+R, obejmują m.in.:
- czynności związane z przeprowadzaniem prac badawczo-rozwojowych, obejmujące projektowanie, testowanie i opracowanie nowych produktów, procesów lub usług, związanych w szczególności z aparatami do drenażu limfatycznego, obejmującego m.in.:
przygotowywanie projektów elektroniki czy oprogramowania, które następnie przekazywane są wykonawcy i tworzone na indywidualne zamówienie; projektowanie i prowadzenie testów nowych produktów, usług lub procesów, w tym prototypów aparatów wszystkich modeli; tworzenie projektów graficznych, schematów, wizualizacji 3D poszczególnych komponentów; tworzenie i udoskonalanie receptur poszczególnych aparatów do drenażu X; tworzenie designu ergonomicznej obudowy aparatów; wprowadzanie receptur do programu komputerowego (…); projektowanie i prowadzenie testów nowych produktów; udział we wdrożeniach nowo opracowanych produktów, usług lub procesów; opracowywanie dokumentacji technicznej i funkcjonalnej nowych produktów, usług lub procesów;
- rozwijanie funkcjonalności istniejących produktów, procesów lub usług, tworzenie nowych zastosowań lub optymalizacja istniejących procesów czy usług związanych z aparatami do drenażu limfatycznego, optymalizacja używanych komponentów, optymalizacja parametrów jakościowych produktów, usług lub procesów, które to czynności mogą polegać m.in. na:
testowaniu oraz udoskonalaniu funkcji prototypów aparatów; analizie stanu zasobów, posiadanych części i materiałów oraz dbanie o stan zaopatrzenia poprzez zamawianie poszczególnych składowych aparatów stanowiących elementy testowanych i prototypowanych aparatów; sprawdzaniu bezpieczeństwa pracy aparatów i wyposażenie ich w ochronę za pomocą hasła oraz możliwość podłączenia do aparatu przycisku bezpieczeństwa dla pacjenta; poszukiwaniu nowych komponentów dostępnych na rynku; konstruowaniu nowych narzędzi wykorzystywanych w pracach badawczo-rozwojowych; opracowywaniu trybów pracy (m.in. sposobów pompowania mankietów) przy współpracy z Polskim Towarzystwem Limfologicznym, oraz tworzenie i przekazywanie projektów logiki sterowania urządzeniem, w celu realizacji ww. trybów pracy; opracowywaniu rozwiązań dla problemów technicznych i technologicznych mogących wystąpić podczas prac badawczo-rozwojowych;
- zdobywanie nowej wiedzy/poszerzanie istniejącej wiedzy lub umiejętności oraz poznawanie najnowszych rozwiązań w celu ich wykorzystania w opracowaniu nowych produktów, usług lub procesów (w ramach działalności badawczo-rozwojowej), w tym w szczególności:
kontakt z osobami niedowidzącymi i niewidomymi, poznawanie ich potrzeb; konsultacje z finalnym odbiorcą tworzonych rozwiązań dot. pożądanych nowych funkcji, eksploatacji, wygody użytkowania, w celu umożliwienia zaprojektowania zróżnicowanej linii urządzeń dostosowanych do potrzeb zarówno personelu medycznego, pacjentów, sportowców, jak i prywatnych użytkowników; walidowanie wyników nowych badań oraz wiedzy; badanie autorytetów z dziedziny fizjoterapii; analiza dostępnych kontrahentów;
- sporządzanie odpowiedniej dokumentacji na potrzeby prac badawczo-rozwojowych związanych z aparatami do drenażu limfatycznego.
Oczywiście nie każdy z pracowników/zleceniobiorców Spółki wykonuje te same zadania i czynności (i ma dokładnie w ten sposób sprecyzowany zakres wykonywanych czynności), ale wyżej wymieniona lista zawiera zbiorcze ujęcie tych czynności. Zgodnie z zawartymi umowami z ww. pracownikami/zleceniobiorcami wynagrodzenie za wykonywanie prac badawczo-rozwojowych jest uwzględnione w wynagrodzeniu miesięcznym i jest zależne od czasu poświęconego w danym miesiącu na działalność badawczo-rozwojową. W związku z tym wynagrodzenie za wykonywanie prac badawczo-rozwojowych obliczane jest w następujący sposób: (liczba godzin poświęconych w danym miesiącu na działalność badawczo-rozwojową/całkowita liczba godzin w danym miesiącu) x wynagrodzenie miesięczne określone w umowie zawartej z danym pracownikiem/zleceniobiorcą. Co potwierdzają stosowne ewidencje prowadzone przez poszczególnych pracowników/zleceniobiorców.
Spółka zatrudnia pracowników/zleceniobiorców zaangażowanych w realizację czynności Działu B+R na podstawie umów o pracę lub umów zlecenia. W związku z tym, Spółka ponosi na rzecz takich poszczególnych pracowników/zleceniobiorców koszty z tytułu wypłaty należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) oraz koszty sfinansowanych przez Spółkę składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej łącznie: „Koszty Zatrudnienia”). Koszty te obejmują: wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy o pracę, wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy zlecenie, a także składki z tytułu powyższych należności, w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Wnioskodawca korzysta w 2021 r. z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT (dalej: „Ulga B+R”). W szczególności, Spółka w odniesieniu do ponoszonych powyżej Kosztów Zatrudnienia korzysta z odliczenia zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 - 1a Ustawy o CIT. Na tej podstawie Spółka odlicza Koszty Zatrudnienia poniesione na rzecz danego pracownika/zleceniobiorcy za dany miesiąc w takiej części, w jakiej liczba godzin poświęconych w danym miesiącu na działalność w ramach Działu B+R pozostaje w stosunku do całkowitej liczby godzin (pracy/świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy) w danym miesiącu - zgodnie z proporcją opisaną powyżej.
Szacunkowo większa część działań Wnioskodawcy w ramach opisywanych w niniejszym Wniosku czynności koncentruje się wokół prac, które skutkują powstaniem nowych lub zmodyfikowanych czy ulepszonych produktów do drenażu limfatycznego (dalej: „Prace rozwojowe”). W praktyce więc prowadzona przez Wnioskodawcę działalność stanowi działalność twórczą. Aby ten stan utrzymać, personel Wnioskodawcy musi stale rozwijać swoją wiedzę, tak aby być cały czas „na bieżąco” z nowościami technologicznymi. Dodatkowo musi on stale, dla każdego tworzonego/modyfikowanego/ulepszanego produktu rozwiązywać teoretyczne i praktyczne problemy, wymyślając unikatowe koncepcje ich rozwiązania. Tylko w ten sposób jest on w stanie dostarczyć produkt spełniający wszystkie oczekiwania, jednocześnie będący jedynym w swoim rodzaju ze względu na zastosowane autorskie rozwiązania (oczywiście po uprzednim ich przetestowaniu). Świadczenie przedmiotowych usług wymaga zatem ciągłego poszerzania i zdobywania wiedzy, aby nowe/modyfikowane produkty, które dostarcza Dział B+R były jak najlepszej jakości. Prowadzone w 2021 r. przez Wnioskodawcę Prace rozwojowe były wykonywane w sposób zaplanowany i zorganizowany przy użyciu odpowiedniego zaplecza sprzętowego.
Ze względu na istotę każdego Projektu, koncentrowały się one wokół zwiększania zasobów posiadanej wiedzy lub jej wykorzystywania w praktyce do tworzenia nowych zastosowań i funkcjonalności. Prace rozwojowe, co do zasady, bazowały na autorskich pomysłach Wnioskodawcy (czy jego personelu) wykonywanych w określonym celu. Prace takie obejmują przykładowo stworzenie projektu rozwiązania, przeprowadzenie testów, a także weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań. Wskazane prace charakteryzują się zasadniczo niepowtarzalnością, indywidualnością oraz oryginalnością (nie stanowią rutynowych zmian dokonywanych okresowo w funkcjonującym już produkcie tzw. czynności utrzymania). W praktyce na co dzień Dział B+R Spółki musiał w drodze doświadczeń oraz testów zdobywać, poszerzać czy łączyć wiedzę z nauk podstawowych (np. matematyka czy statystyka) czy stosowanych, tak aby następnie móc wykorzystywać ją przy tworzeniu lub modyfikowaniu wskazanych produktów. Wszelkie plany, cele oraz postęp prac w ramach danego Projektu Wnioskodawca dokumentował na bieżąco w prowadzonej w ramach Działu B+R dokumentacji zawierającej m.in. opis projektu, plan prac, czas ich rozpoczęcia i zakończenia oraz końcowe efekty. Co świadczyć może o prowadzeniu prac w sposób systematyczny, metodologiczny i kontrolowany, umożliwiający monitorowanie postępów wspomnianych powyżej Prac rozwojowych.
W roku 2021 Spółka prowadziła trzy główne Projekty w ramach ww. Prac rozwojowych:
- Celem pierwszego z nich było opracowanie nowej metody przeprowadzania zabiegów drenażu limfatycznego, która to metoda miała następnie zostać wykorzystana do stworzenia oprogramowania, które będzie miało swoje zastosowanie w aparatach nowej generacji do drenażu limfatycznego. Innowacyjność oprogramowania objawia się poprzez wysoce zaawansowane algorytmy zabiegowe (wykorzystujące opracowywaną wcześniej metodę). W związku z powyższym konieczne było przeprowadzenie stosownych prac B+R (prac rozwojowych) pozwalających na zbadanie konieczności stosowania zabiegów drenażu limfatycznego, skuteczności jego działania, a następnie zrealizowanie stosownych prac, które umożliwiały opracowanie nowej metody zabiegów. Następnie, konieczne było przeprowadzenie Prac rozwojowych celem wdrożenia nowej metody drenażu limfatycznego, czego wynikiem było stworzenie wysoce zaawansowanego oprogramowania, umożliwiającego wykonanie prototypów nowej generacji aparatów do drenażu limfatycznego, według tak opracowanej metody. Do tego celu została wykorzystana następująca technologia: (…); a także następujące zasoby wiedzy i umiejętności: wiedza z zakresu medycyny (obrzęki limfatyczne i żylne), fizykoterapii, rehabilitacji, drenażu limfatycznego; wiedza informatyczna w zakresie programowania w językach C++ oraz C/C++, wiedza z zakresu systemów IT, obsługa programów (…) oraz (…). W wyniku realizacji projektu osiągnięto cel główny - tj. opracowanie nowej metody zabiegów do drenażu limfatycznego, co posłużyło do stworzenia innowacyjnego oprogramowania, które w następstwie zostało wykorzystane przy produkcji aparatów do drenażu limfatycznego: (…).
- Celem drugiego z nich było opracowanie jak najbardziej ergonomicznej, zoptymalizowanej i estetycznej obudowy aparatów do drenażu limfatycznego. Odpowiednio przygotowany projekt pozwolić miał w następnej kolejności na dobór odpowiedniego materiału, z którego zostaną wykonane prototypy obudowy. Projekt ten zakładał również wybór najbardziej optymalnej metody technologicznej, która umożliwi wdrożenie seryjnej produkcji. Nowo powstałe w ten sposób obudowy będą wykorzystywane w aparatach nowej generacji do drenażu limfatycznego. Innowacyjność obudów objawia się poprzez najwyższą jakość, ergonomiczność i dostosowanie ich do potrzeb użytkowników. W związku z powyższym konieczne było przeprowadzenie stosownych prac B+R pozwalających na zbadanie ergonomii, jakości, odporności, skuteczności obudów w celu opracowania właściwego projektu. Konieczne było przeprowadzenie prac rozwojowych celem wdrożenia nowego projektu obudowy, czego wynikiem było stworzenie prototypu obudowy. Właściwe testy oraz odpowiedni dobór technologii pozwolił w następstwie na seryjną produkcję obudów. Obudowy te będą jednym z kluczowych elementów wysoce zaawansowanych aparatów do drenażu limfatycznego nowej generacji. Wykorzystywana technologia: (…); zasoby wiedzy i umiejętności wykorzystane: wiedza w zakresie tworzenia wizualizacji graficznych, wiedza z zakresu wymiarowania elementów użytkowych, umiejętność wykonania modeli 3d poszczególnych części obudowy, obsługa drukarek 3d (FDM i SLA), tworzenie G-Code’u modelu, znajomość potrzeb osób niewidomych, wiedza z zakresu urządzeń używanych w rehabilitacji i fizjoterapii. W wyniku realizacji projektu osiągnięto cel główny - tj. zaprojektowanie oraz wykonanie obudowy do urządzeń do drenażu limfatycznego z serii X. Efekt finalny wymagał wielu prac wykazanych w harmonogramie. Obudowa stała się jednym z kluczowych elementów składowych aparatów do drenażu limfatycznego nowej generacji. Obudowy są odpowiednio dobrane kolorystycznie do poszczególnych modeli: (…).
- Celem projektu było opracowanie jak najbardziej udoskonalonych receptur aparatów do drenażu limfatycznego. Receptura ma zawierać wszystkie elementy składowe aparatu i poszczególne etapy ich łączenia. Projekt zakładał powstanie czterech osobnych receptur odpowiednich do każdego modelu aparatów do drenażu z serii (...). Powstałe receptury służą niejako „przepis” do stworzenia prototypów aparatów każdego modelu. Projekt ten korzystał również z efektów ww. Projektów. Zrealizowanie tego Projektu pozwoli na rozpoczęcie produkcji własnej aparatów do drenażu z serii X, których produkcja i sprzedaż planowana jest na rok 2022. Wykorzystywana technologia: (…); obudowa: (…) - wersja Alfa obudowy; druk 3d metodą SLA z wykorzystaniem żywicy fotoutwardzalnej - kolejne wersje obudowy, metoda wtrysku z wykorzystaniem materiału ABS + PC (akrylonitrylo- budatieno-styren + poli-carbonat); komponenty zespołu pneumatyczno-elektronicznego: mikropompa ciśnieniowa (powietrzna), płyta montażowa, zasilacz impulsowy, przewody powietrzne silikonowe, włącznik główny, gniazdo przycisku bezpieczeństwa, wyspa zaworowa, gniazdo przewodu powietrznego, czujnik ciśnienia, płytka elektroniczna PCB i klawiatury, wyświetlacz, panel dotykowy, szklany panel ochronny, przewody elektroniczne, przyciski podświetlane klawiatury, silikonowe klawiatury, głośnik komend głosowych. W wyniku realizacji projektu osiągnięto cel główny - tj. opracowanie jak najbardziej udoskonalonych receptur aparatów do drenażu limfatycznego oraz wykonanie prototypów poszczególnych modeli aparatów: (…). Powstałe receptury i prototypy stały się podstawą do rozpoczęcia produkcji wysoce zaawansowanych aparatów do drenażu limfatycznego.
Spółka rozpoczęła sprzedaż aparatów do drenażu limfatycznego własnej produkcji w styczniu 2022 roku.
W związku z prowadzeniem tak zarysowanych Prac rozwojowych Wnioskodawca był zmuszonym do ponoszenia (oprócz wskazanych powyżej Kosztów Zatrudnienia) wydatków m.in. na:
- osprzęt komputerowy - programowalne karty Micro SD, dyski pamięci, programator SD;
- urządzenia elektroniczne, miernicze i pomiarowe, takie jak: mikrokontrolery STM; Raspberry PI;
- dostęp do oprogramowania komputerowego: SPEECH 2 GO, Audacity, oprogramowanie do modelowania, TouchGFX, freeRTOS, Python, Kivy;
- drukarka termotransferowa do etykiet, które oznaczają urządzenia;
- materiały, z których zostały wykonane prototypy: materiał PLA (polilaktyd) - wersja Alfa obudowy; żywica utwardzalna - kolejne wersje;
- materiały, z których zostały wykonane urządzenia, tj. materiał ABS + PC (akrylonitrylo-budatieno-styren + poli- carbonat),
- narzędzia obróbki i montażu mechanicznego (śrubokręty, zaciskarki do przewodów, praska hydrauliczna, lutownice, klucze płaskie i nasadowe);
- stoły montażowe;
- elektronarzędzia;
- elementy mechaniczne, elektryczne i elektrotechniczne takie jak - baterie, złącza zasilające, złącza proste - konektory, wtyki typu Jack, wtyki bananowe, diody, wyświetlacze, mikro przyciski, diody prostownicze, gumowe stopki, śruby, blachowkręty, bezpieczniki, czujniki ciśnienia, zawory, płytki klawiatury, wyspy zaworowe.
Spółka za rok 2021 dokonała odliczenia zgodnie z art. 18d oraz 18e Ustawy o CIT, a w niniejszej interpretacji chciała potwierdzić przyjęte przez siebie stanowisko w odniesieniu do prawa do zastosowania wymienionej w tych przepisach ulgi podatkowej.
Jednocześnie Podatnik tym miejscu w szczególności zaznacza, że:
- określona we Wniosku działalność nie stanowi i nie będzie stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a Ustawy o CIT;
- w ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębniła ww. koszty kwalifikowane związane z realizacją opisywanych Prac rozwojowych;
- Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu;
- Spółka dokonała odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT;
- Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Dodatkowo, na potrzeby oceny prawno-podatkowej niniejszego wniosku Spółka wskazuje, że wszystkie koszty kwalifikowane, o których mowa w niniejszym wniosku stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, a przy tym Spółka jest świadoma, że nie podlegają odliczeniu w ramach opisywanej ulgi koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową, jeżeli te zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Pytania
1. Czy prowadzona przez Spółkę działalność, obejmująca opisywane w stanie faktycznym Projekty, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT?
2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym na podstawie art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a, 2, 2a ustawy o CIT, Spółka mogła dokonać odliczenia kosztów wskazanych w opisie stanu faktycznego w całości lub w odpowiedniej proporcji zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego?
3. Czy względem rozpoznanych kosztów kwalifikowanych, Spółka może skorzystać z prawa do odliczenia, tj. zastosowania Ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 i nast. Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
W ocenie Wnioskodawcy, prowadzona przez Spółkę działalność, obejmująca opisywane w stanie faktycznym Projekty, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, Projekty te mieszczą się w zakresie prac rozwojowych, nakierowanych na wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych procesów produkcyjnych i jako takie spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.
Uzasadnienie
Warunkiem koniecznym dla skorzystania ze wskazanej w opisie stanu faktycznego Ulgi B+R (tj. preferencji wynikającej z art. 18d Ustawy o CIT) jest wymóg prowadzenia przez Podatnika działalności badawczo-rozwojowej (polegającej na badaniach naukowych lub pracach rozwojowych). Zgodnie z treścią art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT - działalność badawczo-rozwojowa, to „(...) działalność twórcza obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. W kontekście wskazanej definicji istotne są opublikowane przez Ministerstwo Finansów Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r., w których stwierdzone zostało, że „Użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” wskazuje, że w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe (...)”- i taki właśnie przypadek występuje zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej przez niego sytuacji, obejmując prace rozwojowe. Objaśnienia te pomimo, że dotyczą stosowania preferencji związanej z osiąganiem dochodów z tytułu wykorzystywania praw własności intelektualnej, zawierają w swej treści wnikliwą wykładnię pojęcia działalności badawczo-rozwojowej, która w ocenie Wnioskodawcy może być zastosowana wprost. Jak przy tym wskazują ww. objaśnienia użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” wskazuje, że zgodnie z przepisami by działalność podatnika mogła być uznana za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, by podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe.
Zgodnie z treścią art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT, za prace rozwojowe uznaje się: „prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: „Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń”.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić że do zastosowania ww. ulgi działania Spółki muszą spełniać kryteria „twórczości”, „systematyczności” i „zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu - rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika, lub nawet jeśli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności (w ramach Działu B+R, w ramach trzech opisanych Projektów), o których mowa w opisie stanu faktycznego, spełniają przesłanki wskazane w przytoczonej powyżej definicji działalności rozwojowej. W jej myśl, za prace rozwojowe uznane powinny być m.in. wszelkie prace wykorzystujące dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów lub procesów. W praktyce na co dzień Dział B+R Spółki musiał w 2021 r. w drodze doświadczeń oraz testów zdobywać, poszerzać czy łączyć wiedzę z nauk podstawowych (takich jak m.in. matematyka czy statystyka) czy ewentualnie stosowanych, tak aby następnie móc wykorzystywać ją przy tworzeniu lub modyfikowaniu czy ulepszaniu wskazanych w opisie stanu faktycznego produktów. W oczach Podatnika, opisane we wniosku czynności i prace, mieszczą się w zakresie tak ujmowanej działalności rozwojowej. Celem wskazanych prac jest tworzenie nowego/nowych produktów lub modyfikowanie istniejących już produktów w ramach prowadzonych Projektów. Prace nad tymi Projektami, stanowiły istotny obszar działalności Wnioskodawcy, co znajduje odzwierciedlenie w wyodrębnieniu ewidencji prowadzonej na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (wskazanej w stanie faktycznym).
Co więcej, z przytoczonych definicji wynika, że wskazana w opisie stanu faktycznego działalność Wnioskodawcy spełnia jednocześnie przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, ponieważ:
- ma charakter twórczy - w związku z tym, że większa część opisanej we wniosku działalności Podatnika była nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru, przedmiotowe wyniki prac spełniają bez wątpienia tę przesłankę;
- jest podejmowana w systematyczny sposób - w opublikowanych przez Ministerstwo Finansów Objaśnieniach z 19 lipca 2019 r., znalazły się wytyczne dotyczące tego warunku, zgodnie z którymi „Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (...)”. W związku z tym, że opisane działania są i będą stałym elementem prac Wnioskodawcy, nie były one incydentalne ani jednorazowe, a przed przystąpieniem do każdego takiego działania Podatnik ustalał plan i harmonogram prac, czas trwania danego projektu oraz regularnie i na bieżąco rejestrował zarówno przebieg prac, jak i ich wynik oraz inne aspekty wskazane w wymienionej w opisie stanu faktycznego ewidencji, należy uznać, że wskazana działalność jest prowadzona w sposób zaplanowany i systematyczny spełniając wskazaną przesłankę;
- ma określony cel - jako nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane w ramach każdego z opisywanych Projektów w oczywisty przyczyniały się do wzbogacenia istniejącej wiedzy czy tworzenia nowych zastosowań, spełniając i tę przesłankę.
Tak więc, twórcze działania podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów spełniają przesłanki działalności badawczo-rozwojowej określonej w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT.
Z wymienionych wyżej powodów należy zatem uznać, że prowadzona przez Spółkę działalność, obejmująca opisywane w stanie faktycznym Projekty, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, Projekty te mieszczą się w zakresie prac rozwojowych, nakierowanych na wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych procesów produkcyjnych i jako takie spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT. Przyjęcie takiego stanowiska potwierdzają wydane w ostatnim czasie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne, m.in.: z 22 lipca 2020 r., o sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.233.2020.1.BM, z 25 października 2019 r., o sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.355.2019.2.JKT, z 5 listopada 2018 r., o sygn. akt 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS, z 19 sierpnia 2019 r., o sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.248.2019.2.BM, z 19 lipca 2019 r., o sygn. 0115-KDIT3.4011.232.2019.1.WM czy z 5 listopada 2019 r., o sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.404.2019.1.PC.
Ad. 2
W ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym na podstawie art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a, 2, 2a Ustawy o CIT, Spółka mogła dokonać odliczenia kosztów wskazanych w opisie stanu faktycznego w całości lub w odpowiedniej proporcji zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „koszty kwalifikowane”). Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 -2a Ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych(...).
Jeżeli stanowisko Spółki w kontekście pytania nr 1 (zob. pyt. nr 1) zostanie uznane za prawidłowe, to skoro Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, aby być uprawnioną do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych poniesionych na tą działalność, w myśl art. 18d ust. 1 i nast. Ustawy o CIT, musi ponosić koszty kwalifikowane zgodnie z treścią art. 18d ust. 2 pkt 1 -2a Ustawy o CIT.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego, Spółka zatrudnia pracowników/zleceniobiorców zaangażowanych w prace/czynności Działu B+R (który to realizuje opisywane powyżej Prace rozwojowe) na podstawie umów o pracę oraz umowy zlecenie. W związku z tym, Spółka ponosi na rzecz takich poszczególnych pracowników/zleceniobiorców koszty z tytułu wypłaty należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT oraz koszty sfinansowanych przez Spółkę składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - określonych w opisie stanu faktycznego jako „Koszty Zatrudnienia”. Koszty te obejmują:
- wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy o pracę,
- wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy zlecenie,
- a także składki z tytułu powyższych należności, w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Korzystając w 2021 r. z odliczenia zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 - 1a Ustawy o CIT - Spółka odlicza Koszty Zatrudnienia poniesione na rzecz danego pracownika/zleceniobiorcy za dany miesiąc w takiej części, w takiej części, w jakiej liczba godzin poświęconych w danym miesiącu na działalność w ramach Działu B+R pozostaje w stosunku do całkowitej liczby godzin (pracy/świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy) w danym miesiącu - zgodnie z proporcją opisaną w stanie faktycznym niniejszego wniosku.
Jednocześnie, zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego ww. Koszty Zatrudnienia stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz w art. 13 pkt 8 lit. a, a także koszty sfinansowanych przez Spółkę składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie zostają natomiast w ramach kosztów kwalifikowanych odliczone przychody pracowników niezwiązane bezpośrednio z czasem poświęconym na wykonywanie danego Projektu, takie jak wynagrodzenie za wykonywanie pozostałych obowiązków, wynagrodzenie przysługujące za okresy nieobecności, a także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kosztem kwalifikowanym nie będą również wynagrodzenia zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.
Ponadto, Spółka była zmuszona do ponoszenia wydatków na zakup m.in.:
- osprzęt komputerowy - programowalne karty Micro SD, dyski pamięci, programator SD;
- urządzenia elektroniczne, miernicze i pomiarowe, takie jak: mikrokontrolery STM; Raspberry PI;
- dostęp do oprogramowania komputerowego: SPEECH 2 GO, Audacity, oprogramowanie do modelowania, TouchGFX, freeRTOS, Python, Kivy;
- drukarka termotransferowa do etykiet, które oznaczają urządzenia;
- materiały, z których zostały wykonane prototypy: materiał PLA (polilaktyd) - wersja Alfa obudowy; żywica utwardzalna - kolejne wersje;
- materiały, z których zostały wykonane urządzenia, tj. materiał ABS + PC (akrylonitrylo-budatieno-styren + poli- carbonat);
- narzędzia obróbki i montażu mechanicznego (śrubokręty, zaciskarki do przewodów, praska hydrauliczna, lutownice, klucze płaskie i nasadowe);
- stoły montażowe;
- elektronarzędzia;
- elementy mechaniczne, elektryczne i elektrotechniczne takie jak - baterie, złącza zasilające, złącza proste - konektory, wtyki typu Jack, wtyki bananowe, diody, wyświetlacze, mikro przyciski, diody prostownicze, gumowe stopki, śruby, blachowkręty, bezpieczniki, czujniki ciśnienia, zawory, płytki klawiatury, wyspy zaworowe.
Na gruncie art. 18d ust. 2 pkt 1a Ustawy o CIT, podatnik może odliczyć należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a oraz kosztów sfinansowanych przez podatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. Z kolei zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, podatnik może odliczyć należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz kosztów sfinansowanych przez podatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego Spółka zalicza do kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1-1a Ustawy o CIT, jedynie tę część ww. kosztów związanych z umowami o pracę/zlecenia, jaka odpowiada ich faktycznemu uczestnictwu czasowemu w działalności B+R w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu/w ogólnym czasie przeznaczonym na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenie w danym miesiącu. Zatem tenże warunek pozostaje spełniony w oczach Wnioskodawcy.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do odliczenia kosztów ponoszonych w związku z zatrudnieniem pracowników/zleceniobiorców wykonujących działania w ramach Działu B+R zgodnie z ich faktycznym zaangażowaniem w działalność B+R (tj. opisywane Prace rozwojowe).
Jeżeli chodzi o pozostałe kategorie kosztów wskazane w opisie stanu faktycznego, to zdaniem Spółki, kwalifikują się one do pozostałych kategorii wskazanych w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT (tj. zasadniczo pkt 2 -2a) i jako takie mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych w całości.
Pojęcia materiałów oraz surowców nie zostały autonomicznie zdefiniowane w ramach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W celu określenia znaczenia słowa materiały można odnieść się do definicji użytej art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, ze zm. zm.), zgodnie z którą są to środki nabyte w celu zużycia na własne potrzeby. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny za materiały należy uznawać: składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp. - tak m.in. E. Walińska (red.), Ustawa o rachunkowości. Komentarz, wyd. V, 2018.
Ze względu na brak definicji pojęcia „surowce” w przepisach podatkowych i rachunkowych, do wyjaśnienia jego znaczenia na gruncie art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT, należy posłużyć się jego powszechnie występującym rozumieniem.
Zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/szukai/surowiec.html) słowo surowiec oznacza „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii”.
Z treści art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT wynika, że odliczeniu podlegają wyłącznie koszty materiałów i surowców bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową.
Opisane w stanie faktycznym wydatki wypełniają wskazaną wyżej definicję materiałów/surowców. Zakupione przez Spółkę środki stały się składnikami majątku Wnioskodawcy i zostały przeznaczone wyłącznie na cele związane z realizacją Projektu, tj. w trakcie tworzenia prototypu, realizacji ww. Projektów oraz finalnie do stworzenia opisywanych w stanie faktycznym urządzeń. Jednocześnie, Spółka dysponuje wyodrębnioną ewidencją, dokumentującą nabycie poszczególnych pozycji i pozwalającą precyzyjnie ustalić koszt nabycia.
Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, bez znaczenia pozostaje kwestia proporcji określonych kosztów kwalifikowania w łącznej wartości Projektu. Nie ma tym zakresie bowiem szczególnych przepisów normujących kwoty graniczne danej kategorii kosztów kwalifikowanych. W związku z tym, Wnioskodawca jest uprawniony do ujęcia w ramach Ulgi B+R wskazanych w stanie faktycznym kosztów wynagrodzeń (w odpowiedniej, wskazanej wyżej proporcji) oraz surowców i materiałów (w całości).
Oczywiście Spółka mogła ponosić w omawianym okresie również inne koszty, natomiast w stosunku do nich nie powzięła wątpliwości, o wyjaśnienie których prosi tut. Organ w niniejszym pytaniu.
Z wymienionych wyżej powodów należy zatem uznać, że prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym na podstawie art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a, 2, 2a Ustawy o CIT, Spółka może dokonać odliczenia kosztów wskazanych w opisie stanu faktycznego w całości lub w odpowiedniej proporcji zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego. Przyjęcie takiego stanowiska potwierdzają wydane w ostatnim czasie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne, m.in.: z 8 listopada 2018 r., o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.322.2018.3.JS, z 5 listopada 2018 r., o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS, z 7 września 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.310.2020.1.IM.
Ponadto, możliwość zaliczenia kosztów nabycia materiałów wykorzystanych na potrzeby B+R (nawet także budowy rozwiązań prototypowych), potwierdzona została w wydanych interpretacjach indywidualnych, m.in. z 9 kwietnia 2020 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.24.2020.2.MR, z 6 października 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.364.2020.1.JKU, czy z 19 listopada 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.649.2020.2.RR czy z 20 listopada 2020 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.480.2020.1.PC czy również z 3 listopada 2020 r. 0111-KDIB1-3.4010.418.2020.1.MBD (tu: w szczególności jeżeli chodzi o zakup oprogramowania czy praw autorskich).
Ad. 3
W ocenie Wnioskodawcy, Spółka może skorzystać z prawa do odliczenia wskazanych w opisie stanu faktycznego kosztów kwalifikowanych i tym samym jest uprawniona zastosowania Ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 i nast. Ustawy o CIT.
Uzasadnienie
Jeżeli stanowisko Spółki w kontekście pytania nr. 1 (zob. pyt. nr 1) oraz nr. 2 (zob. pyt. nr 2) zostanie uznane za prawidłowe, to skoro Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową i ponosi tzw. koszty kwalifikowane, to jest uprawniona do zastosowania Ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 i nast. Ustawy o CIT - a tym samym Spółka jest uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych poniesionych na tą działalność, w myśl art. 18d ust. 1 i nast. Ustawy o CIT. W myśl art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Spółka realizowała w 2021 r. zadania z zakresu prac rozwojowych, które stanowią działalność badawczo-rozwojową, oraz poniosła koszty, które stanowią koszty kwalifikowane, w związku z czym Spółka ma prawo skorzystać z Ulgi B+R.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy Spółka może skorzystać z prawa do odliczenia wskazanych w opisie stanu faktycznego kosztów kwalifikowanych i tym samym jest uprawniona zastosowania Ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 i nast. Ustawy o CIT. Okoliczność tą potwierdza m.in. stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2019 r., sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.404.2019.1.PC czy z 22 lipca 2020 r., o sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.233.2020.1.BM.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „uCIT”):
działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 uCIT:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, (Dz.U. z 2021 r., poz. 478, ze zm.):
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 2 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in:
1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).
Ponadto, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 uCIT:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
W myśl art. 18d ust. 7 uCIT:
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 8 uCIT:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zgodnie z art. 18e uCIT:
podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.
Z art. 9 ust. 1b uCIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1 uCIT:
podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 uCIT,
- podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a uCIT, odliczał jedynie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ad. 1
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 uCIT).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 uCIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).
Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwie rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 uCIT oraz art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Analizując przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 uCIT.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, należy uznać za prawidłowe.
Ad. 2 i 3
Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.
Ponadto, ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm., dalej: „updof”):
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (…) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w «projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej». Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a uCIT).
Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.
Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a uCIT.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy na podstawie art. 18d ust. 1 uCIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz art. 18d ust. 2 pkt 1a uCIT, Spółka mogła dokonać odliczenia kosztów wskazanych w opisie stanu faktycznego w całości lub w odpowiedniej proporcji zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego, należy uznać za prawidłowe.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 i 2a uCIT, mogą być uznane wydatki na:
- osprzęt komputerowy - programowalne karty Micro SD, dyski pamięci, programator SD;
- urządzenia elektroniczne, miernicze i pomiarowe, takie jak: mikrokontrolery STM; Raspberry PI;
- dostęp do oprogramowania komputerowego: SPEECH 2 GO, Audacity, oprogramowanie do modelowania, TouchGFX, freeRTOS, Python, Kivy;
- drukarka termotransferowa do etykiet, które oznaczają urządzenia;
- materiały, z których zostały wykonane prototypy: materiał PLA (polilaktyd) - wersja Alfa obudowy; żywica utwardzalna - kolejne wersje;
- materiały, z których zostały wykonane urządzenia, tj. materiał ABS + PC (akrylonitrylo-budatieno-styren + poli- carbonat),
- narzędzia obróbki i montażu mechanicznego (śrubokręty, zaciskarki do przewodów, praska hydrauliczna, lutownice, klucze płaskie i nasadowe);
- stoły montażowe;
- elektronarzędzia;
- elementy mechaniczne, elektryczne i elektrotechniczne takie jak - baterie, złącza zasilające, złącza proste - konektory, wtyki typu Jack, wtyki bananowe, diody, wyświetlacze, mikro przyciski, diody prostownicze, gumowe stopki, śruby, blachowkręty, bezpieczniki, czujniki ciśnienia, zawory, płytki klawiatury, wyspy zaworowe.
Art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W ocenie tut. organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisie.
Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 2a uCIT:
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
Zatem, przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę warunku nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki wskazane we wniosku mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a uCIT.
Zatem, mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy :
- na podstawie art. 18d ust. 1 uCIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a, 2, 2a uCIT, Spółka mogła dokonać odliczenia kosztów wskazanych w opisie stanu faktycznego w całości lub w odpowiedniej proporcji zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego, nalezy uznać z prawidłowe,
- względem rozpoznanych kosztów kwalifikowanych, Spółka może skorzystać z prawa do odliczenia, tj. zastosowania Ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 i nast. uCIT, należy uznac za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).