Temat interpretacji
Ustalenie czy wydatki poniesione przez Spółkę na Usługi Doradcze związane z pozyskiwaniem Inwestora stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 podatku dochodowego od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy wydatki poniesione przez Spółkę na Usługi Doradcze związane z pozyskiwaniem Inwestora stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 podatku dochodowego od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 listopada 2022 r., (wpływ 9 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, spółka „A” sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej również jako: „Spółka”), jest spółką prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą związaną z produkcją wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych oraz sprzedażą hurtową tych wyrobów (m.in. kompozytowych wanien wolnostojących, umywalek, zlewozmywaków oraz brodzików). Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U.2021.1800 tj. z dnia 2021.10.04, dalej: „Ustawa o CIT”). Spółka jest także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zgodnie z przepisami z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2022.931 tj. z dnia 2022.04.29, dalej jako: „Ustawa o VAT”).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu VAT, z zastrzeżeniem najmu mieszkania na cele mieszkaniowe, która to usługa korzysta ze zwolnienia z VAT. Niezależnie od tego, na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT (tj. nie ma obowiązku ustalania tzw. współczynnika odliczenia VAT, o którym mowa w przepisie art. 90 ust. 2-6, 10 i 10a Ustawy o VAT).
Pod koniec 2021 r. Spółka pozyskała nowego strategicznego inwestora - spółkę „B” z siedzibą w Niemczech („Inwestor”).
Inwestor odkupił udziały w Spółce od dotychczasowych wspólników: „C” sp. z o.o. oraz „D” S.A. (dalej również jako: „Transakcja”). Po dokonaniu Transakcji Inwestor pozostaje jedynym wspólnikiem Spółki, posiadającym całość jej udziałów.
Decyzja o pozyskaniu nowego inwestora została podjęta przez Spółkę (Zarząd) oraz jej dotychczasowych wspólników, jako element niezbędny dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej Spółki na rynku polskim oraz zagranicznym (głównie Stany Zjednoczone) oraz realizacji jej dalszych planów rozwojowych.
Inwestor prowadzi działalność w tej samej branży co Spółka i jest m.in. światowym liderem w zakresie produkcji granitowych zlewozmywaków. Inwestor działa w tym zakresie na międzynarodowych rynkach (m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach).
W założeniu pozyskanie nowego Inwestora miało na celu:
-poprawę sytuacji finansowej Spółki poprzez pozyskanie dodatkowego finansowania dłużnego (pożyczki) lub własnego poprzez wkłady pieniężne Inwestora do Spółki, co powinno pozwolić Spółce spłacić aktualne zobowiązania i kredyty oraz pozyskać dodatkowe środki na rozwój działalności i dalsze inwestycje;
-uzyskanie dostępu do nowych rynków zagranicznych, nowych Klientów oraz oferty produktowej dzięki bazie klienckiej Inwestora;
-uzyskanie dostępu do know-how (biznesowego oraz technologicznego) - Inwestor posiada bowiem bogate, wieloletnie doświadczenie w tej samej branży co Spółka na rynkach światowych;
-usprawnienie funkcjonowania Spółki dzięki podejmowaniu decyzji wyłącznie przez jednego wspólnika;
-umocnienie wizerunku i marki Spółki na rynku krajowym i zagranicznym dzięki staniu się częścią międzynarodowej grupy kapitałowej o ustabilizowanej i renomowanej pozycji na rynku globalnym w tej samej branży, w której działa Spółka.
Zarówno sama Transakcja, jak i poprzedzający ją proces przygotowawczy polegający na pozyskaniu potencjalnego inwestora, została zorganizowana, skoordynowana i przeprowadzona przez zewnętrzne firmy doradcze (będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, polskimi rezydentami podatkowymi oraz czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, posiadającymi siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski), specjalizującymi się m.in. w świadczeniu usług doradczych przy transakcjach sprzedaży udziałów/akcji.
Usługi świadczone przez zewnętrzne firmy doradcze obejmowały:
-Opracowanie oraz przeprowadzenie procesu pozyskania inwestorów;
-Przygotowanie listy potencjalnych inwestorów oraz koordynacja kontaktu z potencjalnymi inwestorami;
-Przygotowanie umów NDA (non-disclosure agreement - umów o zachowaniu poufności), teaserów informacyjnych do potencjalnych inwestorów;
-Opracowanie modelu finansowego Spółki (prognoz finansowych pozwalających oszacować opłacalność inwestycji dla potencjalnych inwestorów);
-Zorganizowanie oraz skoordynowanie procesu podpisania umów NDA z inwestorem/inwestorami;
-Przygotowanie i dystrybucja memorandum informacyjnego/pakietu informacyjnego do inwestorów/inwestora;
-Zebranie, analizę i podsumowanie ofert od potencjalnych inwestorów;
-Przygotowanie oraz koordynacja VDR (virtual data room - elektroniczne repozytorium dokumentów);
-Koordynacja due diligence na potrzeby przeprowadzenia Transakcji;
-Wsparcie Spółki w negocjacjach umowy sprzedaży oraz warunków Transakcji;
-Świadczenie pomocy prawnej oraz doradztwa prawnego polegających na obsłudze prawnej Transakcji i poprzedzających ją czynności przygotowawczych;
-Udział w negocjacjach pomiędzy Spółką a inwestorami;
-Przygotowanie dokumentów wymaganych do realizacji Transakcji, tj. stanowisko Spółki prezentowane w toku negocjacji z inwestorami; projekt uchwał wyrażających zgodę na przeprowadzenie Transakcji;
-Weryfikację oraz analizę dokumentów / umów związanych z Transakcją oraz wprowadzenie w nich stosownych modyfikacji;
- dalej określane jako: „Usługi doradcze”.
Usługi doradcze świadczone były na rzecz Spółki (w szczególności oferty przedstawione przez firmy świadczące Usługi doradcze zostały przedstawione Spółce, a same umowy na świadczenie Usług doradczych zawarte zostały pomiędzy Spółką a tymi firmami). W konsekwencji to sama Spółka była formalnie i faktycznie odbiorcą tych usług. Celem Usług doradczych było znalezienie inwestora i doprowadzenie do Transakcji.
Za powyższe Usługi doradcze firmy doradcze świadczące te usługi wystawiły w 2022 r. faktury VAT na rzecz Spółki (dalej również jako: „Faktury za Usługi doradcze”). Stawka podatku od towarów i usług wykazana na Fakturach za Usługi doradcze wyniosła 23%. Faktury za Usługi doradcze zostały opłacone przez Spółkę (ze środków zgromadzonych w majątku Spółki). Spółka dysponuje zarówno fakturami wystawionymi przez firmy świadczące Usługi doradcze, jak i potwierdzeniami przelewów dokumentującymi faktyczne poniesienie kosztów Usług doradczych.
Pozyskanie Inwestora nie wiązało się z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki, przy czym Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości, może dojść do wniesienia wkładów przez Inwestora na kapitał zakładowy, kapitał zapasowy lub kapitał rezerwowy - w ramach odrębnych transakcji.
W odniesieniu do powyższego Spółka wnioskuje o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w celu uzyskania potwierdzenia, czy wartość ww. faktur może zostać przez Spółkę zaliczona do kosztów uzyskania przychodów oraz czy Spółka może odliczyć VAT naliczony z przedmiotowych Faktur za Usługi doradcze.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Dane zagranicznego podmiotu:
Pełna nazwa zagranicznego podmiotu „B”;
Numer identyfikacyjny zagranicznego podmiotu, wydany przez kraj jurysdykcji podatkowej: (...)(numer identyfikacyjny do celów VAT); (...)
Kraj, który wydał ten numer: Republika Federalna Niemiec.
Pytanie
1.Czy wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie Usług doradczych związanych z pozyskaniem Inwestora, w całości stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT?
2.Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego wykazanego na Fakturach za Usługi doradcze zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie pytania Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Własne stanowisko w zakresie Pytania nr 1
Wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie Usług doradczych, w całości stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.
UZASADNIENIE
Uzasadnienie własnego stanowiska w zakresie Pytania 1
Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.
Z powołanego przepisu wynika, że podatnik ma możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. W konsekwencji kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.
Dlatego też, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależnia uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu od skutku w postaci powstania lub powiększenia konkretnego przychodu lub jego zachowania oraz zabezpieczenia. Należy podkreślić, że koszt uzyskania przychodów jest kosztem działalności gospodarczej, który ze swej istoty zmierza do osiągnięcia przychodów. W związku z tym, może się zdarzyć, że podatnik ponosi określony koszt, który ma niewątpliwy związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak nie spowoduje on powstania lub powiększenia przychodów.
Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą oraz interpretacyjną, podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu (np. interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2019 r., 0111-KDIB1-3.4010.278.2019.3.MO).
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje dwie kategorie kosztów:
-koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami,
-koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.
Koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem to wydatki, których poniesienie przyczynia się wprost do osiągnięcia konkretnych przychodów składających się na całość przychodów osiąganych przez podatnika w roku podatkowym. Należą do nich koszty określonego rodzaju działalności prowadzonej przez podatnika, także koszty związane z konkretnymi transakcjami składającymi się na tę działalność. Gdy związek między poniesionym kosztem a uzyskanym przychodem jest wyraźny, koszt taki jest kosztem bezpośrednio związanym z tym właśnie przychodem.
Natomiast koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami to wydatki, których nie można bezpośrednio przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).
Pośrednie koszty uzyskania przychodów to takie wydatki, które nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika - brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.
Podsumowując, niezależnie od podziału na koszty bezpośrednie/pośrednie, uznanie wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów musi spełnić następujące przesłanki:
a)został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik);
b)jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w żaden sposób zwrócona;
c)pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
d)poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
e)został właściwie udokumentowany;
f)nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Spełnienie warunku z lit. a)
Wydatki na nabycie Usług doradczych związanych z pozyskaniem Inwestora i przeprowadzeniem Transakcji zostały pokryte z majątku Spółki (Spółka poniosła ekonomiczny ciężar tych wydatków). Spółka była stroną umów będących podstawą wykonywania Usług doradczych i była odbiorcą tych Usług.
Tym samym zdaniem Wnioskodawcy, warunek z lit. a powyżej należy uznać za spełniony.
Spełnienie warunku z lit. b)
Wydatki na nabycie Usług doradczych miały charakter definitywny, ponieważ nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.
Tym samym warunek z lit. b również należy uznać za spełniony.
Spełnienie warunku z lit. c) i d)
Wydatki Spółki na Usługi doradcze pozostają w związku z działalnością gospodarczą Spółki i jednocześnie zostały poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub mogą mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.
Nabycie Usług doradczych umożliwiło bowiem finalnie doprowadzenie do nabycia udziałów Spółki przez Inwestora. Bez profesjonalnego wsparcia zewnętrznych firm doradczych w procesie pozyskiwania inwestora, negocjowania warunków Transakcji oraz obsługi prawnej samego procesu sprzedaży udziałów pozyskanie Inwestora przez Spółkę byłoby niemożliwe lub znacząco utrudnione.
Z kolei pozyskanie Inwestora tak, jak to zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, miało na celu:
-poprawę sytuacji finansowej Spółki poprzez pozyskanie dodatkowego finansowania dłużnego (pożyczki) lub własnego poprzez wkłady pieniężne Inwestora do Spółki, co powinno pozwolić Spółce spłacić aktualne zobowiązania i kredyty oraz pozyskać dodatkowe środki na rozwój działalności i dalsze inwestycje;
- dostęp do nowych rynków zagranicznych, nowych Klientów oraz oferty produktowej dzięki bazie klienckiej Inwestora;
- uzyskanie dostępu do know-how (biznesowego oraz technologicznego) - Inwestor posiada bowiem bogate, wieloletnie doświadczenie w tej samej branży co Spółka na rynkach światowych;
-usprawnienie funkcjonowania Spółki dzięki podejmowaniu decyzji wyłącznie przez jednego wspólnika;
-umocnienie wizerunku i marki Spółki na rynku krajowym i zagranicznym dzięki staniu się częścią międzynarodowej grupy kapitałowej o ustabilizowanej i renomowanej pozycji na rynku globalnym w tej samej branży, w której działa Spółka.
Zgodnie z przewidywaniami Spółki, przeprowadzona Transakcja przyniosła oraz przyniesie w przyszłości korzyści dla Spółki na trzech płaszczyznach:
-płaszczyźnie finansowej (uzyskanie dodatkowego finansowania);
-płaszczyźnie operacyjnej (możliwość czerpania z know-how posiadanego przez Inwestora a także dostęp do nowych rynków i klientów);
-płaszczyźnie marketingowej (wzmocnienie wizerunku, podniesienie wiarygodności i prestiżu Spółki).
Realizacji ww. celów niewątpliwie ma związek z działalnością gospodarczą Spółki. Ponadto osiągnięcie ww. celów obiektywnie może w przyszłości doprowadzić do zwiększenia generowanych przez Spółkę przychodów.
Ponadto, efekty Usług doradczych są istotne dla Spółki nie tylko z perspektywy doprowadzenia do Transakcji, ale również z punktu widzenia prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej. Przykładowo, przeprowadzenie badania due diligence czy opracowanie modelu finansowego pozwoliło Spółce pozyskać informacje o własnej kondycji biznesowej, prawnej, finansowej. Informacje te mogą przyczynić się do usprawnienia wewnętrznych procesów związanych z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na generowane przez Spółkę przychody.
Tym samym zdaniem Wnioskodawcy, warunki z lit. c) i d) jest spełniony.
Spełnienie warunku z lit. e)
Spółka dysponuje zarówno fakturami wystawionymi przez firmy świadczące Usługi doradcze, na podstawie których poniosła przedmiotowe wydatki, jak i potwierdzeniami przelewów dokumentującymi faktyczne poniesienie tych kosztów.
Ponadto efekty Usług doradczych zostały przedstawione w raportach, memorandach, umowach, zestawieniach, komentarzach, e-mailach itd.
W świetle powyższego należy uznać, że warunek z lit. e także został spełniony.
Spełnienie warunku z lit. f
Wydatki poniesione na postawie Faktur za Usługi doradcze nie znajdują się w katalogu wydatków wskazanym w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT, tj. w katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że warunek z lit. f również jest spełniony.
Z uwagi na powyższe, zdaniem Spółki, koszty poniesione na podstawie Faktur za Usługi doradcze, które miały na celu doprowadzenie do Transakcji, są kosztami o których mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT - tj. są kosztami, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z działalności operacyjnej Spółki).
Potwierdzeniem stanowiska Wnioskodawcy mogą być interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych. Przykładowo tożsame stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
-z dnia 3 grudnia 2021 r., 0111-KDIB1-1.4010.399.2021.3.EJ,
-z dnia 16 stycznia 2020 r., 0111-KDIB1-1.4010.469.2019.3.BS,
-z dnia 14 grudnia 2017 r., 0111-KDIB1-2.4010.378.2017.2.MM,
-z dnia 13 kwietnia 2017 r., 1462-IPPB5.4510.28.2017.1.JF.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.