Temat interpretacji
Ustalenie, czy momentu rozpoznania kosztu podatkowego wynikającego z kosztu własnego sprzedanych wyrobów gotowych oraz momentu rozpoznania przychodu podatkowego za świadczone usługi udostępniania Platformy oraz przychodu z tytułu pośrednictwa płatności oraz zastosowania odpowiedniego kursu przeliczenia waluty obcej.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części nieprawidłowe a w części prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia:
- momentu rozpoznania kosztu podatkowego wynikającego z kosztu własnego sprzedanych wyrobów gotowych,
- momentu rozpoznania przychodu podatkowego za świadczone usługi udostępniania Platformy oraz przychodu z tytułu pośrednictwa płatności oraz zastosowania odpowiedniego kursu przeliczenia waluty obcej.
Uzupełnili go Państwo 11 kwietnia 2022 r. w odpowiedzi na wezwanie z 29 marca 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) ma siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT na terenie Polski. Wnioskodawca jest właścicielem i twórcą portalu Y.com (dalej: „Platforma”).
Platforma jest portalem internetowym typu e-commerce, zawierającym specjalistyczne rozwiązania programistyczne służące do (...). Projekty (...).
Za pomocą Platformy twórca:
(...)
Platforma zapewnia ponadto narzędzia informatyczne wspierające twórcę (...).
W pierwszych latach działalności Wnioskodawca ponosił koszty związane bezpośrednio z tworzeniem Platformy. Z uwagi jednakże na fakt, że Platforma była niekompletna a jej funkcjonalność znacznie ograniczona, Wnioskodawca nie otrzymywał przychodów. Kierując się zasadami ostrożności oraz współmierności przychodów i kosztów, Wnioskodawca podjął decyzję o podejściu do księgowania kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem Platformy zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Koszty bezpośrednio związane z tworzeniem Platformy rozpoznawane są jako wyroby gotowe. W momencie rozpoznawania przychodów ze sprzedaży, Wnioskodawca rozpoznaje koszt własny sprzedanych wyrobów gotowych, który jest kosztem podatkowym Wnioskodawcy. Koszt własny sprzedanych wyrobów nie zawiera kosztów innych, niż koszty bezpośrednio związane z tworzeniem Platformy. Główną częścią składową kosztów bezpośrednich związanych z tworzeniem Platformy są koszty usług programistycznych. Poza kosztami bezpośrednimi, Wnioskodawca ponosi także koszty pośrednie - głównie koszty wynajmu lokalu, koszty zarządu, koszty marketingowe oraz niektóre koszty związane z infrastrukturą techniczną.
Wnioskodawca jest stroną umowy z instytucją finansową będącą operatorem płatności („Operator Płatności”). Na podstawie tej umowy, Operator Płatności dokonuje czynności zmierzających do:
1.Obciążania karty płatniczej Osoby Wspierającej zadeklarowaną przez tę osobę kwotą („Kwota Wpłaty”),
2.Przekazania na rachunek bankowy Wnioskodawcy 5% Kwoty Wpłaty tytułem opłaty za udostępnienie Platformy,
3. Przekazania na rachunek bankowy Wnioskodawcy 3% Kwoty Wpłaty tytułem opłaty za procesowanie płatności,
4. Przekazania na rachunek bankowy twórcy pozostałej części Kwoty Wpłaty.
Wnioskodawca za swoje usługi wystawia faktury. Faktury składają się z dwóch pozycji: opłaty za udostępnienie Platformy (5% sumy Kwot Wpłaty w okresie) i prowizje za procesowanie płatności (3% sumy Kwot Wpłaty w okresie). Obie opłaty są naliczane raz w miesiącu, ostatniego dnia miesiąca, przy czym Wnioskodawca nie weryfikuje czy środki opisane w punkcie 4 powyżej zostały w danym okresie faktycznie przekazane twórcy przez Operatora Płatności.
Czas prowadzenia danego projektu crowdfundingowego realizowanego z wykorzystaniem Platformy może być ograniczony. Przykładowo, jeśli projekt trwa od 10 listopada 2021 do 25 grudnia 2021r., Wnioskodawca wystawia dwie faktury sprzedażowe, jedną z datą 30 listopada 2021, liczoną jako 5% od sumy Kwot Wpłat w okresie od 10 listopada 2021 do 30 listopada 2021 oraz drugą fakturę wystawioną z datą 31 grudnia 2021 za okres od 1 grudnia 2021 do 25 grudnia 2021. Analogicznie Wnioskodawca postępuje w zakresie dokumentowania opłaty z tytułu procesowania płatności opisanej w punkcie 3 powyżej.
Spółka wystawia faktury w walutach obcych zgodnie z walutą, w jakiej jest prowadzony projekt. Przychody w walucie obcej Spółka przelicza według kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienia faktury sprzedaży.
Pismem z 4 kwietnia 2022 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek wskazując, że jego intencją jest otrzymanie odpowiedzi w zakresie momentu zaliczenia do kosztów podatkowych kosztu własnego sprzedanych wyrobów gotowych i w związku z tym Wnioskodawca przeformułował pytanie nr 2.
Pytania
1)W którym momencie należy rozpoznać koszty podatkowe wynikające z kosztu własnego sprzedanych wyrobów gotowych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2, które zostało ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
2)Czy Wnioskodawca w prawidłowym momencie i według odpowiedniego kursu przeliczenia waluty obcej rozpoznaje przychody podatkowe za świadczone usługi udostępniania Platformy oraz przychody z tytułu pośrednictwa płatności? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. pytanie nr 2
Spółka prawidłowo rozpoznaje koszt własny sprzedanych wyrobów gotowych jako koszty podatkowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. Zgodnie z art. 15 pkt 4 (winno być: art. 15 ust. 4) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Według Spółki „koszt własny sprzedanych wyrobów gotowych” jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodami. W ślad za wzrostem przychodów zwiększa się również koszt Spółki. Jeśli w danym miesiącu Spółka nie uzyska przychodów ze sprzedaży (udostępniania Platformy), jednocześnie nie uzyska kosztów uzyskania przychodów wynikających z rozliczenia produkcji w toku/wyrobów gotowych.
Ad. pytanie nr 3
Spółka prawidłowo stosuje rozpoznawanie przychodów podatkowych w okresach miesięcznych, przeliczając kwoty przychodów wyrażonych w walutach obcych na polskie złote z zastosowaniem kursu z ostatniego dnia roboczego przed dniem uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j - 3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1)wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
W związku z powyższym, jak i z uwagi na fakt wystawiania przez Spółkę faktur w okresach miesięcznych, Wnioskodawca uznaje że jego stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Dniem uzyskania przychodu dla Spółki jest dzień wystawienia faktury.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części nieprawidłowe a w części prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej.
Z opisu przedstawionej sprawy wynika m.in., że Wnioskodawca jest właścicielem i twórcą Platformy. Platforma jest portalem internetowym typu e-commerce, zawierającym specjalistyczne rozwiązania programistyczne (...). Projekty crowdfundingowe opierają się na pomyśle.
Za pomocą Platformy twórca:
- Publikuje wstępny opis oraz wizualizację produktów będących przedmiotem projektu.
Nie stanowią one z reguły finalnej formy produktu, gdyż może on ewaluować z czasem i być wielokrotnie zmieniany. Opis ten jest pomysłem twórcy, a sam produkt z reguły nie istnieje w momencie ogłaszania go za pomocą Platformy. Istotą projektu jest zebranie funduszy niezbędnych do zrealizowania projektu. Jest to podstawowy czynnik odróżniający Platformę od typowych sklepów e-commerce.
- Prowadzi interakcje z osobami zainteresowanymi wsparciem projektu.
- Pobiera wpłaty od osób wspierających projekt („Osoby Wspierające”).
W pierwszych latach działalności Wnioskodawca ponosił koszty związane bezpośrednio z tworzeniem Platformy. Z uwagi jednakże na fakt, że Platforma była niekompletna a jej funkcjonalność znacznie ograniczona, Wnioskodawca nie otrzymywał przychodów. Kierując się zasadami ostrożności oraz współmierności przychodów i kosztów, Wnioskodawca podjął decyzję o podejściu do księgowania kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem Platformy zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Koszty bezpośrednio związane z tworzeniem Platformy rozpoznawane są jako wyroby gotowe. W momencie rozpoznawania przychodów ze sprzedaży, Wnioskodawca rozpoznaje koszt własny sprzedanych wyrobów gotowych, który jest kosztem podatkowym Wnioskodawcy. Koszt własny sprzedanych wyrobów nie zawiera kosztów innych, niż koszty bezpośrednio związane z tworzeniem Platformy. Główną częścią składową kosztów bezpośrednich związanych z tworzeniem Platformy są koszty usług programistycznych. Poza kosztami bezpośrednimi, Wnioskodawca ponosi także koszty pośrednie - głównie koszty wynajmu lokalu, koszty zarządu, koszty marketingowe oraz niektóre koszty związane z infrastrukturą techniczną.
Wnioskodawca jest stroną umowy z instytucją finansową będącą Operatorem Płatności.
Wnioskodawca za swoje usługi wystawia faktury. Faktury składają się z dwóch pozycji: opłaty za udostępnienie Platformy (5% sumy Kwot Wpłaty w okresie) i prowizje za procesowanie płatności (3% sumy Kwot Wpłaty w okresie). Obie opłaty są naliczane raz w miesiącu, ostatniego dnia miesiąca, przy czym Wnioskodawca nie weryfikuje czy środki opisane w punkcie 4 powyżej zostały w danym okresie faktycznie przekazane twórcy przez Operatora Płatności.
Spółka wystawia faktury w walutach obcych zgodnie z walutą, w jakiej jest prowadzony projekt. Przychody w walucie obcej Spółka przelicza według kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienia faktury sprzedaży.
Wątpliwość Wnioskodawcy budzi zarówno kwestia ustalenia momentu zaliczenia do kosztów podatkowych kosztu własnego sprzedanych wyrobów gotowych jak również ustalenie momentu rozpoznania przychodu podatkowego za świadczone usługi udostępniania Platformy oraz przychodu z tytułu pośrednictwa płatności jak również kwestia zastosowania odpowiedniego kursu przeliczenia waluty obcej.
Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”), które określają zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…)
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.
W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.
Zatem w zakresie kwalifikacji kosztów koniecznym jest wyróżnienie:
- kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami, tj. takich wydatków, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów – przy czym w ich przypadku możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód (np. wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru handlowego);
- kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami (tzw. kosztów pośrednich), tj. takich wydatków, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia – są to wydatki związane z działalnością prowadzoną przez podatnika i przyczyniające się do osiągania przez niego przychodów, w przypadku których nie można jednak ustalić, uzyskaniu jakiego konkretnego przychodu dany wydatek służy (np. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną). Można dodać, że do tej grupy generalnie zalicza się wydatki, które są ponoszone w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.
Koszt pośredni jest związany z działalnością prowadzoną przez podatnika i przyczynia się w sposób ogólny do osiągania przez niego przychodów. Nie można jednak ustalić, uzyskaniu jakiego konkretnego przychodu dany wydatek służy. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Stąd nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.
Kosztami będą również koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Kwestię potrącalności kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami ustawodawca uregulował w art. 15 ust. 4d updop, który stanowi:
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Z kolei, w myśl art. 15 ust. 4e ww. ustawy:
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
W świetle wyżej wskazanych zasad, data potrącalności kosztów zależy od charakteru powiązania kosztów z przychodem podatkowym.
Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, że „koszt własny sprzedaży wyrobów gotowych”, związany jest bezpośrednio ze stworzeniem Platformy internetowej a nie z usługami jakie Wnioskodawca świadczy za jej pomocą. Koszt wytworzenia Platformy nie przekłada się bowiem wprost na wysokość przychodów ze świadczonych usług ale umożliwia ich uzyskanie. Zatem, z uwagi na okoliczność, iż przedmiotowe koszty nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w uzyskanych przychodach, ale ich poniesienie jest warunkiem ich uzyskania, nie można powiązać ich w sposób bezpośredni z przychodami Spółki. Wobec tego, ,,koszty własne sprzedanych wyrobów” ponoszone przez Spółkę stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów.
Tym samym, należy stwierdzić, że momentem właściwym dla rozpoznania przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów dotyczących ,,kosztu własnego sprzedanych wyrobów gotowych”, będzie moment ich poniesienia, czyli dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku).
Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 1 updop:
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Stosownie do art. 7 ust. 2 updop:
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Updop nie zawiera legalnej definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 tej ustawy przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:
- otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
- wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Na podstawie art. 12 ust. 2 updop:
przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Stosownie do art. 12 ust. 3 updop:
za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Objęte powyższą regulacją przychody muszą być zatem następstwem prowadzonej działalności gospodarczej, stąd też między przychodem a działalnością gospodarczą musi istnieć związek skutkujący powstaniem przychodu. Określenie „związane z działalnością gospodarczą” pojmuje się dość szeroko uznając tym samym, iż przychodami z tego źródła są nie tylko przychody będące bezpośrednim wynikiem tej działalności, ale także przychody z każdej innej działalności z nią związanej, w tym w szczególności z tytułu niektórych operacji finansowych.
Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” wynika z treści stosunku prawnego, a odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.
Ustawodawca nie zastrzega, że przychodem są tylko wymienione w art. 12 updop przysporzenia, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej. Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w rozdziale 2 updop, mogą być uznane za przychód osoby prawnej zwłaszcza, że listę przysporzeń – stanowiącą katalog zamknięty, którego zakres nie podlega rozszerzeniu czy też zawężeniu – które nie mogą być zaliczone do przychodów zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu.
Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu związanego z działalnością gospodarczą określa przepis art. 12 ust. 3a updop. Stanowi on, że:
za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1.wystawienia faktury albo
2.uregulowania należności.
Ustawodawca przewidział także szczególną sytuację, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych.
Zastosowanie ma wówczas przepis art. 12 ust. 3c updop, zgodnie z którym:
jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy.
Jak stanowi art. 12 ust. 3e updop,
w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
Finansowanie społecznościowe, czyli crowdfunding to sposób na alternatywne finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów, polegający na oferowaniu akcji w internecie, najczęściej za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform crowdfundingowych. Ułatwiają one kojarzenie potencjalnych inwestorów z przedsiębiorcami ubiegającymi się o dofinansowanie.
Crowdfunding (z ang. finansowanie przez tłum) jest społecznościowym modelem finansowania projektów. Pozyskiwanie środków możliwe jest za pośrednictwem przeznaczonych do tego portali. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem.
Odnosząc się do zakresu zawartego w pytaniu nr 2 należy stwierdzić, że koszt własny sprzedanych wyrobów gotowych jest kosztem pośrednio związanym z kosztem wytworzenia platformy i stosowanie do przepisu art. 15 ust. 4d i 4e updop powinien być rozpoznany w momencie jego poniesienia. Stanowisko w zakresie pytania nr 2 należy uznać za nieprawidłowe.
Z kolei udzielając odpowiedzi na pytanie nr 3 dotyczące ustalenia, czy Wnioskodawca w prawidłowym momencie i według odpowiedniego kursu przeliczenia waluty obcej rozpoznaje przychody podatkowe za świadczone usługi udostępniania Platformy i usługi pośrednictwa płatności wskazać należy, że przychód podatkowy u Wnioskodawcy powstanie zgodnie z art. 12 ust. 3a updop, tj. w dacie wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury. Z kolei uzyskane przez Spółkę przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Tym samym stanowisko w zakresie tego pytania należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie wynikającym z pytania nr 1 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).