Czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego (winno być: stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego), poniesione przez Spółkę koszty wynagrodzeń pra... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.182.2022.2.IZ

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.182.2022.2.IZ

Temat interpretacji

Czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego (winno być: stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego), poniesione przez Spółkę koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe takich jak kierownicy zmian, kierownicy zmianowi produkcji, brygadziści, pracownicy produkcji i operatorzy maszyn 1-3 stopnia, mistrzowie utrzymania ruchu, automatycy, starsi automatycy, starsi aparatowi produkcji, specjaliści ds. zaopatrzenia technicznego, zastępca kierownika Działu Produkcji, kierownik Produkcji, specjaliści ds. systemów jakości i dokumentacji prac Działu Produkcji, główni mechanicy, mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, elektrycy, kierownik Działu Planowania, Zaopatrzenia i Zakupów, kierownik Działu Badań i Rozwoju, kierownik Działu Kontroli Jakości, specjaliści ds. rozliczenia produkcji, analitycy, magazynierzy, laboranci, starsi laboranci, specjaliści laboranci, laboranci zmianowi, głowni technolodzy, technolodzy, technolodzy zmianowi produkcji, specjaliści ds. panelu sensorycznego, specjaliści ds. kontroli jakości, mikrobiolog, technolodzy koordynatorzy, które będą ponoszone na rzecz ww. pracowników, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący ustalenia, czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego (winno być: stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego), poniesione przez Spółkę koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe takich jak kierownicy zmian, kierownicy zmianowi produkcji, brygadziści, pracownicy produkcji i operatorzy maszyn 1-3 stopnia, mistrzowie utrzymania ruchu, automatycy, starsi automatycy, starsi aparatowi produkcji, specjaliści ds. zaopatrzenia technicznego, zastępca kierownika Działu Produkcji, kierownik Produkcji, specjaliści ds. systemów jakości i dokumentacji prac Działu Produkcji, główni mechanicy, mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, elektrycy, kierownik Działu Planowania, Zaopatrzenia i Zakupów, kierownik Działu Badań i Rozwoju, kierownik Działu Kontroli Jakości, specjaliści ds. rozliczenia produkcji, analitycy, magazynierzy, laboranci, starsi laboranci, specjaliści laboranci, laboranci zmianowi, głowni technolodzy, technolodzy, technolodzy zmianowi produkcji, specjaliści ds. panelu sensorycznego, specjaliści ds. kontroli jakości, mikrobiolog, technolodzy koordynatorzy, które będą ponoszone na rzecz ww. pracowników, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 czerwca 2022 r. (wpływ 27 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) zajmuje się produkcją soków z owoców i warzyw (dalej jako: „Produkty”), tj. prowadzi działalność gospodarczą, w szczególności w następującym zakresie:

a) produkcja soków z owoców i warzyw,

b) chów i hodowla bydła mlecznego,

c) handel hurtowy mlekiem, wyrobami mleczarskimi, jajami, olejami i tłuszczami jadalnymi,

d) handel detaliczny prowadzony poza siecią sklepową, straganami i targowiskami,

e) produkcja napojów bezalkoholowych; produkcja wód mineralnych i pozostałych wód butelkowych,

f) pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw,

g) wytwarzanie gotowych posiłków i dań,

h) produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana,

i) handel hurtowy owocami i warzywami,

j) przetwórstwo mleka i wyrób sera,

k) działalność badawczo-rozwojowa.

Spółka prowadzi i w przyszłości nadal zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową polegającą na prowadzeniu badań aplikacyjnych oraz prac rozwojowych w obszarze produkcji soków, nektarów i napojów (dalej: „Działalność B+R”) i nowych technologii oraz polegającą na pracach rozwojowych w zakresie analizy wyników oraz możliwości wdrożenia ich do produkcji. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w sposób systematyczny i ciągły.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”). Spółka zajmuje się opracowywaniem nowych, twórczych rozwiązań w branży produkcji soków z owoców i warzyw.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka realizuje i zamierza realizować w przyszłości działalność badawczo-rozwojową, to jest działalność twórczą obejmującą badania oraz prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, podejmowaną w celu stworzenia nowych, ulepszonych produktów i rozwiązań dla rynku produkcji soków z owoców i warzyw.

Wnioskodawca realizuje i zamierza realizować w ramach prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej projekty zmierzające do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów, procedur oraz ulepszenia procesów technologicznych (dalej: „Projekty B+R”), które są i będą prowadzone w sposób systematyczny i ciągły (czego dowodem jest m.in. wdrożony do Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 Spółki, opracowane procesy prowadzenia badań aplikacyjnych i prac rozwojowych oraz wdrożona Polityka Badawczo-Rozwojowa).

Każdy Projekt B+R jest i będzie prowadzony przez wyspecjalizowaną oraz doświadczoną kadrę pracowniczą posiadającą wiedzę niezbędną do tworzenia nowych oraz ulepszonych Produktów. Kluczowe dla prowadzenia badań aplikacyjnych i prac rozwojowych w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace, a następnie łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie jej, w zakresie tworzenia nowych prototypów produktów.

Pracownicy ze wszystkich działów biorących udział w pracach o charakterze badawczo-rozwojowym posiadają pełne kompetencje w zakresie tworzenia nowych oraz znacznie zmodyfikowanych Produktów. Spółka dysponuje maszynami i oprogramowaniem pozwalającymi na projektowanie i przeprowadzanie wszystkich wymaganych wstępnie badań w zakresie tworzenia nowych lub zmodyfikowanych Produktów. Wnioskodawca posiada zaawansowane procesy produkcji soków, nektarów i napojów oraz oferuje najwyższą jakość bezpieczeństwa i higieny. Zapewnienie bezpieczeństwa żywności jest priorytetowym zadaniem Wnioskodawcy.

Pracownicy Wnioskodawcy zaangażowani w Działalność B+R to: kierownicy zmian, kierownicy zmianowi produkcji, brygadziści, pracownicy produkcji i operatorzy maszyn 1-3 stopnia, mistrzowie utrzymania ruchu, automatycy, starsi automatycy, starsi aparatowi produkcji, specjaliści ds. zaopatrzenia technicznego, zastępca kierownika Działu Produkcji, kierownik Produkcji, specjaliści ds. systemów jakości i dokumentacji prac Działu Produkcji, główni mechanicy, mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, elektrycy, kierownik Działu Planowania, Zaopatrzenia i Zakupów, kierownik Działu Badań i Rozwoju, kierownik Działu Kontroli Jakości, specjaliści ds. rozliczenia produkcji, analitycy, magazynierzy, laboranci, starsi laboranci, specjaliści laboranci, laboranci zmianowi, główni technolodzy, technolodzy, technolodzy zmianowi produkcji, specjaliści ds. panelu sensorycznego, specjaliści ds. kontroli jakości, mikrobiolog, technolodzy koordynatorzy.

Wnioskodawca prowadzi i zamierza prowadzić badania aplikacyjne, natomiast nie prowadzi badań podstawowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 20 lipca 2018 r. (dalej: „Prawo o szkolnictwie wyższym”), w tym na poziomie pierwszego poziomu gotowości technologicznej, tzw. Technology Readiness Level (dalej jako: „TRL”). Spółka prowadzi: badania naukowe (badania aplikacyjne) w postaci TRL 4-6 oraz prace rozwojowe w postaci TRL 7-9.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawo o szkolnictwie wyższym przez badania aplikacyjne rozumie się prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 Prawo o szkolnictwie wyższym, przez prace rozwojowe rozumie się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wnioskodawca prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe również w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT.

Do opracowywania nowych metod produkcji oraz projektowania nowych receptur skierowana została doświadczona kadra specjalistów z zakresu badań Produktów oraz badań jakościowych. Podstawowym zadaniem tej kadry jest i będzie badanie oraz ocena receptur uzyskanych podczas realizacji prób technologicznych oraz ocena wyników badań otrzymanych z laboratoriów zewnętrznych (dalej: „Zadania badawcze”). Wszelkie badania aplikacyjne i prace rozwojowe prowadzone są i będą wedle zatwierdzonych metodyk badawczych.

Wykonanie części badań Wnioskodawca zleca i zamierza zlecać laboratoriom zewnętrznym. Przedmiotem zlecenia jest i może być m.in. ocena parametrów biologicznych i jakościowych wyrobów lub ich części, w tym badania na obecność ołowiu, sodu, kadmu, badania makrobiologiczne oraz badania zawartości pestycydów w Produktach i surowcach, oraz badanie surowców wykorzystywanych, w tym badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody. Zadania te zlecane są do laboratoriów zewnętrznych, a otrzymywane informacje stanowią surowy wynik badań, których analizą zajmują się pracownicy. Wskazać należy, że uzyskane surowe wyniki są ponownie analizowane, a po analizie tzw. „surowych” wyników opracowywane są wnioski i dalsze wytyczne do prowadzenia prac rozwojowych.

W ramach Projektów B+R u Wnioskodawcy wyróżnić można cztery główne obszary prowadzonych badań aplikacyjnych i prac rozwojowych obejmujące:

  a) tworzenie nowych, unikalnych receptur na podstawie analizy rynku (dalej: „Nowości”),

  b) tworzenie receptur na zlecenie klienta ze względu na specyfikę zapotrzebowania (dalej: „Zlecenia”),

  c) optymalizacja procesów u Wnioskodawcy polegająca na wdrożeniu zoptymalizowanych parametrów procesu, co w rezultacie usprawnia Działalność B+R Wnioskodawcy (dalej: „Optymalizacje”),

 d) ulepszanie, zmienianie oraz modyfikowanie receptur Wnioskodawcy (dalej: „Modernizacje”),

dalej zbiorczo: „Obszary B+R”.

W związku z prowadzeniem przez Wnioskodawcę Działalności B+R ponosi on i/lub zamierza w przyszłości ponosić następujące koszty:

   - koszty opracowania projektów;

   - koszty wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia pracowników projektowych, tj.:

  a) wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z umową o pracę pracownika;

  b) składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno-rentowe, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych w części pokrytej przez pracodawcę;

  c) premia %;

  d) premia;

  e) premia MBO;

  f) nagroda;

  g) dodatek za dyspozycyjność;

  h) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;

  i) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych KP;

  j) dopłata za pracę do minimalnego wynagrodzenia za pracę;

  k) dodatek za pracę w trybie zmianowym (3 zmiany/7 dni);

   - koszty powierzchni biurowej zajmowanej przez pracowników projektowych wraz z kosztami jej utrzymania i mediów w tym energii, gazu, wody, ścieków,

   - koszty wsparcia prawnego,

   - koszty wsparcia biznesowego, w tym w szczególności:

  a) przeprowadzenie oceny technicznej;

  b) przeprowadzenie analiz rynkowych i potencjału technologicznego Projektów B+R;

   - koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych na potrzeby Projektów B+R, w tym w szczególności:

  a) opracowanie Polityki B+R;

  b) opracowanie założeń technicznych;

  c) koszty szkoleń i podróży służbowych w celach realizacji Projektów B+R;

  d) koszty najmu i leasingu środków trwałych wykorzystywanych przy realizacji Projektów B+R;

  e) koszty usług wsparcia administracyjnego oraz inne koszty związane z prowadzonymi pracami;

   - koszty zakupu oprogramowania oraz koszty opłat licencyjnych dotyczących oprogramowania służącego do realizacji Projektów B+R;

   - koszty zakupu wyposażenia i sprzętu specjalistycznego oraz odpisy amortyzacyjne środków trwałych wykorzystywanych do realizacji Projektów B+R;

   - koszty doskonalenia systemów prewencji i kontroli ryzyka zdrowotnego;

   - koszty projektowania nowych/zmodyfikowanych receptur, w tym w szczególności koszty wykonania i zakupu linii i podzespołów wykorzystywanych do wytworzenia Produktów,

   - koszty wykonania Produktów zgodnych z nowymi recepturami, koszty zaprojektowania i wykonania oprogramowania do linii produkcyjnych zgodnych z parametrami receptur;

   - koszty realizacji prób technologicznych, w szczególności koszty zakupu surowców, koszty nabycia, obsługi wraz z kosztami eksploatacji maszyn i wyposażenia niezbędnego do realizacji próby technologicznej w ramach Projektów B+R;

   - koszty przeprowadzenia badań laboratoryjnych.

Wskazać należy, że wyniki prac rozwojowych uzyskane w trakcie prowadzenia tych prac są przez Spółkę wykorzystywane w produkcji Produktów. W toku realizacji poszczególnych prac rozwojowych Spółka współpracuje oraz planuje współpracować z podmiotami zewnętrznymi, w tym z podmiotami, o których jest mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, posiadającymi odpowiednie zasoby wiedzy. Warunki współpracy z podmiotami zewnętrznymi są każdorazowo określane w odpowiednich umowach.

Jednocześnie, Spółka wykorzystuje i zamierza wykorzystywać w toku badań i prac rozwojowych wewnętrzną infrastrukturę badawczą w tym sprzęt specjalistyczny i środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. W związku z prowadzeniem Działalności B+R w tym badań i prac rozwojowych Spółka ponosi i ponosić będzie koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych faktycznie wykorzystywanych do realizacji.

Wnioskodawca zalicza/zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od środków trwałych takich jak: (...)

Wnioskodawca zalicza/zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu sprzęt specjalistyczny taki jak: (...)

Wymienione powyżej sprzęty specjalistyczne nie są środkami trwałymi.

Ponadto, Wnioskodawca zalicza i zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych takich jak: licencje, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej oraz wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how), które to wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.

Wskazać należy, że wyniki uzyskane w trakcie prowadzenia wyżej wymienionych badań aplikacyjnych i prac rozwojowych są przez Wnioskodawcę wykorzystywane w produkcji Produktów. Wnioskodawca planuje zaliczyć koszty prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodu w roku podatkowy, w którym prace te zostaną zakończone.

W związku z prowadzeniem Działalności B+R, w tym prowadzeniem badań aplikacyjnych i prac rozwojowych Wnioskodawca wykorzystuje wskazane poniżej materiały oraz surowce, w tym: owoce, warzywa, przyprawy, aromaty, dodatki, przeciery, koncentraty, środki czystości i higieny oraz chemię gospodarczą i mediów w tym energii, gazu, wody, ścieków.

Badania aplikacyjne i prace rozwojowe prowadzone są u Wnioskodawcy w sposób ciągły i systematyczny, a ich wyniki wykorzystywane są w produkcji wyrobów w branży produktów spożywczych.

Wnioskodawca w związku z prowadzeniem Działalności B+R prowadzi następujące badania aplikacyjne i prace rozwojowe:

a) badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad tworzeniem nowych receptur (dalej: „Technologia T1”);

b) badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad tworzeniem receptur soków o obniżonej zawartości cukrów (dalej: „Technologia T2”);

c) badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad tworzeniem receptur smoothies o podwyższonej zawartości białek, w tym białka sojowego (dalej: „Technologia T3”);

d) badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad tworzeniem receptur soków z dodatkami funkcjonalnymi (dalej: „Technologia T4”).

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości będzie również prowadził inne badania aplikacyjne i prace rozwojowe. W dalszej kolejności Wnioskodawca scharakteryzuje poszczególne technologie.

Ad. a) Technologia tworzenia nowych receptur („Technologia T1”).

Wnioskodawca zajmuje się produkcją wyrobów spożywczych, w szczególności soków, nektarów, napojów owocowych i owocowo-warzywnych, na podstawie nowych lub modyfikowanych receptur oraz ulepszaniem procesów technologiczno-produkcyjnych.

Wnioskodawca posiada zaawansowane procesy produkcji soków i oferuje najwyższą jakość bezpieczeństwa i higieny. W praktyce oznacza to, że znaczna część zasobów inwestowana jest w doskonalenie systemów prewencji i kontroli ryzyka zdrowotnego. Projekty B+R zmierzające do wytworzenia nowych lub ulepszonych receptur oraz ulepszenia procesów są prowadzone w sposób systematyczny i ciągły. Każdy Projekt B+R prowadzony jest przez wyspecjalizowaną oraz doświadczoną kadrę pracowniczą posiadającą wiedzę niezbędną do tworzenia nowych/modyfikowanych receptur.

Kluczowe dla prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej u Wnioskodawcy jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace, a następnie łączenie, kształtowanie oraz wykorzystywanie jej, w zakresie tworzenia nowych receptur oraz spełniania wymagań stawianych przez klientów Wnioskodawca (dalej: „Klienci”) odnoszących się do produktów finalnych.

Przykładami czynności w ramach Działalności B+R wykonywanych w ramach Projektów B+R, które wykonywane są u Wnioskodawcy są badania aplikacyjne i prace rozwojowe polegające w szczególności na (…)

Proces wprowadzenia do obrotu produktów składa się z następujących etapów:

 a. zaprojektowanie, badania aplikacyjne i prace rozwojowe dotyczące receptury na sok, biorąc pod uwagę wymagania konsumentów co do składu i zawartości odżywczych produktu,

 b. przygotowanie prototypowej produkcji w skali mikro,

 c. przygotowanie soku zgodnie z ustaloną recepturą,

 d. ocena organoleptyczna przygotowanych produktów, wybranie wariantu najbardziej zbliżonego do oczekiwań grupy docelowej,

 e. ustawieniu parametrów technologicznych linii w zależności od rodzaju soku,

 f. ustawieniu parametrów linii produkcyjnej,

 g. przeprowadzenie prób technologicznych dla wybranego wariantu,

 h. przeprowadzenie badań przechowalniczych dla wyrobu gotowego.

Wnioskodawca, w ramach prowadzonych prac rozwojowych, prowadzi dodatkowo badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad:

 a. modyfikacją receptur z obniżoną zawartością cukru w stosunku do wcześniej stosowanych - badania dotyczą w szczególności doboru wsadu owocowego oraz aromatów mających pozwolić na uzyskanie produktu o zbliżonych walorach w stosunku do produktu wyjściowego, przy jednoczesnym położeniu nacisku na tworzenie receptur żywności mniej kalorycznej o obniżanej zawartość cukru przy zachowaniu smakowitość produktu;

 b. modyfikacją receptur produktów dedykowanych dzieciom w zakresie aromatów syntetycznych i eliminacja barwników syntetycznych - badania nad zastępowaniem stosowanych aromatów syntetycznych, aromatami naturalnymi oraz modyfikowaniem receptur w taki sposób, aby wyeliminować barwniki syntetyczne i uzyskać barwę o pochodzeniu wyłącznie z odpowiedniej modyfikacji wsadu owocowego;

 c. modyfikacją receptur w zakresie zastąpienia syropu glukozowo-fruktozowego innym rodzajem słodzenia tj. cukrem lub słodzikiem - badania w kierunku zastępowania syropu glukozowo-fruktozowego cukrem/ słodzikami;

 d. modyfikacją receptur pod kątem stabilności składników - badania nad doborem stabilizatorów w zależności od komponentu owocowo-warzywnego przy jednoczesnym zapobieganiu sedymentacji i rozwarstwianiu się produktów;

 e. modyfikacją receptur pod kątem barwników - poszukiwanie bardziej stabilnych barwników, pozwalających zachować barwę przez cały okres przechowywania produktów oraz badania nad doborem barwników do parametrów procesu i wyrobu gotowego;

  f. modyfikacją receptur pod kątem użytych składników - badania dotyczą w szczególności doboru wsadu owocowego oraz aromatów mających pozwolić na uzyskanie produktu o zbliżonych walorach w stosunku do produktu wyjściowego, kładąc nacisk na stałe podnoszenie jakości produkowanych wyrobów.

Ze względu na złożony i niejednolity charakter prowadzonych i planowanych prac rozwojowych Wnioskodawca identyfikuje następujące zagadnienia technologiczne: dobór odpowiednich parametrów surowców, produktów oraz ich przechowywania, w tym temperatury, wilgotności czy pH.

Jednocześnie, Wnioskodawca identyfikuje ryzyka badawcze w procesie prowadzenia badań aplikacyjnych i prac rozwojowych, tj. ryzyko utrudnionego transferu rozwiązań i parametrów procesu technologicznego opracowanych w procesie badawczym do procesu produkcyjnego, jak również niemożność utrzymania stabilnych parametrów procesu, co może prowadzić do różnych wyników prac rozwojowych.

Ad. b) Technologia tworzenia receptur soków o obniżonej zawartości cukrów („Technologia T2”).

Wnioskodawca prowadzi badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad technologią tworzenia receptur nektarów i napojów o obniżonej zawartości cukrów. W produktach owocowych są to cukry takie jak: glukoza, fruktoza i sacharoza. Wpływają one znacząco na stan zdrowia organizmu, a ich spożywanie może mieć wpływ prozdrowotny jak i szkodliwy

Jak identyfikuje Wnioskodawca, ryzyko problemów zdrowotnych jest szczególnie związane ze spożywaniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Ponadto w literaturze przedmiotu wskazuje się, że hiperglikemia poposiłkowa (duże stężenie wolnej glukozy we krwi) wpływa znacząco na wzrost i proliferację komórek nowotworowych, co sprzyja powstawaniu wielu zmian metabolicznych, tak na poziomie komórkowym, jak i tkankowym organizmu.

Napoje i nektary dostępne na rynku mogą znacząco różnić się zawartością cukrów. Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej Wnioskodawca prowadzi badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad zmniejszaniem ich zawartości, odpowiednim oznakowaniem oraz możliwym zastępowaniem zdrowszymi zamiennikami.

Jednocześnie, jak wskazuje Wnioskodawca wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów zdrowym stylem życia, na popularności zyskują produkty o obniżonej wartości energetycznej, z wyeliminowanym dodatkiem sacharozy. Najpopularniejszymi dodatkami do żywności zmniejszającym jednocześnie jej kaloryczności są substancje intensywnie słodzące. Substancje te znajdują najszersze zastosowanie w napojach bezalkoholowych. Używa się ich też do produkcji m.in. gum do żucia, słodzików do kawy i herbaty, dżemów, lodów, deserów, majonezów, napojów mlecznych. Występują również w środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, m.in. w produktach dla sportowców, diabetyków.

Substancje intensywnie słodzące stosuje się też w produkcji suplementów diety, produktów leczniczych, a także kosmetyków np. past do zębów. W Polsce dopuszczone do stosowania są następujące substancje intensywnie słodzące: acesulfam K, aspartam, sól aspartamu i acesulfamu, kwas cyklaminowy i jego sole sodowa i wapniowa, neohesperydyna DC, sacharyna i jej sole sodowa, potasowa i wapniowa, sukraloza, taumatyna, neotam.

Zgodnie z prowadzonymi przez Wnioskodawcę badaniami aplikacyjnymi i pracami rozwojowymi stosowanie substancji intensywnie słodzących uwarunkowane jest ich właściwościami funkcjonalnymi. Oczekiwania zarówno producentów jak i konsumentów, co do tych właściwości są dość duże. Z punktu widzenia konsumentów idealna substancja słodząca powinna być bezpieczna i nie powinna dostarczać energii. Producenci natomiast stawiają substancjom słodzącym dodatkowe wymagania takie jak dobra rozpuszczalność w wodzie, odporność na ogrzewanie, stabilność chemiczna, brak zmiany cech sensorycznych produktu oraz wchodzenie w reakcje z innymi składnikami żywności, charakteryzowanie się słodyczą porównywalną lub wyższą od słodyczy sacharozy.

Jednym z takich zamienników cukru jest sukraloza, będąca syntetyczną pochodną sacharozy substancją intensywnie słodzącą. Stosowanie tego typu substancji, czy to w produkcji żywności czy też w innej grupie produktów zależne jest od ich właściwości funkcjonalnych.

Zasadniczą zaletą substancji intensywnie słodzących, do których zalicza się sukraloza, jest intensywne odczucie smaku słodkiego oraz wspomaganie żelowania, nadawanie produktom odpowiedniej trwałości i tekstury, niwelowanie nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku pozostałych dodatków do żywności lub wzmacnianie w nich pożądanych aromatów.

O doborze konkretnej substancji słodzącej decydują: intensywność odczucia smaku słodkiego, brak negatywnego wpływu na zdrowie, rozpuszczalność w środowisku wodnym, dostępność, stabilność termiczna i chemiczna, jak również koszty wytworzenia.

Ponadto, substancje słodzące, w tym sukraloza, zasadniczo nie mają właściwości odżywczych. Są one związkami o niskiej wartości energetycznej. Organizm ludzki nie metabolizuje sukralozy, gdyż nie rozpoznaje jej jako cukru, pomimo, że jest ona pozyskiwana z cukru i dlatego nie dostarcza ona organizmowi kalorii.

Fakt ten jest to szczególnie ważny dla diabetyków i osób, dla których zdrowy styl życia jest istotny. Sukraloza jest również bardzo wydajna. Już niewielka jej ilość w produkcie wywołuje odczucie intensywnego słodkiego smaku, w połączeniu z odpornością na wysokie temperatury i zmienne Ph powoduje to, że stała się powszechnie stosowaną w produkcji napojów orzeźwiających i soków. Dodatkową zaletą sukralozy jest pozostający w ustach posmak słodki, który w przeciwieństwie np. do soli aspartamu i acesulfamu bardzo szybko zanika.

Wskazać należy, że wśród zidentyfikowanych ryzyk badawczych w prowadzonych badaniach aplikacyjnych i pracach rozwojowych u Wnioskodawcy występuje niestabilność właściwości sensorycznych i chemicznych poszczególnych partii surowców, która uniemożliwia ocenę wyników prac, znaczną niedokładność badania parametrów końcowego Produktu, która wymaga prób statystycznych, co znacznie opóźnia uzyskanie wyników badań i prac o charakterze rozwojowym, ryzyko uzyskania niewłaściwych wyników badań wskutek niemożności zdefiniowania korelacji pomiędzy poszczególnymi surowcami i partiami Produktów, ryzyko uzyskania niewłaściwych parametrów ze względu na rozbieżności wynikające z jakości surowców poszczególnych badanych partii Produktów. Wyniki prac będą wdrażane w przygotowaniu parametrów procesu dla nowych soków o obniżonej zawartości cukru na liniach produkcyjnych Produktów.

Ad. c) Technologia tworzenia receptur smoothies o podwyższonej zawartości białek (w tym białka sojowego) („Technologia T3”).

Wnioskodawca zajmuje się również produkcją gęstych soków przecierowych na podstawie stworzonych przez siebie nowych lub zmodyfikowanych receptur oraz ulepszaniem procesów technologicznych i produkcyjnych. Wnioskodawca prowadzi badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad technologią tworzenia receptur smoothies o podwyższonej zawartości białek (w tym białka sojowego).

Gęste soki przecierowe (smoothies) cieszą się uznaniem konsumentów i stanowią raczej przekąskę niż napój gaszący pragnienie. Są one wyrobami przecierowymi poddawanymi łagodnej pasteryzacji i przeznaczonymi do krótkotrwałego obrotu w warunkach chłodniczych. Otrzymywane są na bazie mieszaniny soków owocowych lub warzywnych, z dodatkiem przecierów, z kawałkami owoców oraz niekiedy z udziałem mleka lub jogurtów.

Badania naukowe dowodzą, że zwiększona konsumpcja owoców, warzyw i ich przetworów pomaga w zapobieganiu powstawania chorób przewlekłych, w tym chorób cywilizacyjnych. Smoothie stanowią produkty o dużej atrakcyjności żywieniowej, ponieważ w stosunku do soków i nektarów zawierają znacznie więcej błonnika pokarmowego, witamin (głównie witaminy C) i substancji wykazujących działanie przeciwutleniające. Właściwie skomponowanie pod względem surowców i przetwarzania smoothie, jak wskazują badania aplikacyjne i prace rozwojowe prowadzone przez Wnioskodawcę, zachowują walory odżywcze, są bogate w związki antyoksydacyjne, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik, oraz stanowią medium dla wprowadzania dodatkowych składników funkcyjnych pochodzenia roślinnego. Ze względu na jego korzystny wpływ na profil lipidowy w surowicy i czynność nerek Wnioskodawca, w swoich smoothie, często wykorzystuje białko sojowe. Spożycie soi, jak wykazały badania J. W. Andersona (J. W. Anderson, J. E. Blake, B. M. Smith, Effects of soy protein on renal function and proteinuria in patients with type 2 diabetes, American Journal of Clinical Nutrition 1998, 68 (Suppl), s. 1347-1353), wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Soja zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają obniżanie poziomu cholesterolu w organizmie ludzkim.

Jedną z największych korzyści ze spożywania soi na profilach lipidowych jest obniżanie poziomu trójglicerydu w grupie badanej przez J. W. Andersona. Zmiany stężenia triacyloglicerolu w surowicy są znacząco wyższe w grupie badanych diabetyków niż u osób bez cukrzycy. Prawdopodobnie najważniejszym efektem spożywania białka sojowego jest redukcja LDL-c u pacjentów spożywających soję, ponieważ wysoki poziom LDL-c odgrywa ważną rolę w etiologii chorób układu krążenia. Jak wykazał S. M. Potter (S. M. Potter, J. A. Baum, H. Teng, R. J. Stillman, N. F. Shay, J. W. Erdman, Soy protein and isoflavones, American Journal of Clinical Nutrition 1998, no. 68, s. 1375.), izoflawony zawarte w białku sojowym odgrywają również kluczową rolę w modyfikowaniu profili lipidowych.

Wpływ żywności bogatej we flawonoidy na poziom cholesterolu metabolizm był testowany na zwierzętach i ludziach. U królików z eksperymentalną hipercholesterolemią wywołaną przez pół-oczyszczoną dietę na bazie kazeiny, w której wodę pitną zastąpiono sokiem pomarańczowym lub grejpfrutowym, LDL-c w surowicy obiektów badanych zmniejszyło się odpowiednio o 43 i 32%. Chociaż spożycie białka sojowego skutecznie zmniejsza hiperfiltrację poprzedzającą wystąpienie białkomoczu w typie I i II cukrzycy nie udowodniono działania ochronnego przed uszkodzeniem nadciśnieniowym nerek występujących u pacjentów cukrzycą typu II.

Obserwowana poprawa białkomoczu wynika z poprawy profili lipidowych uzyskanych w wyniku spożywania białka sojowego oraz zmniejsza możliwość wystąpienia hiperlipidemii osłabiającej nerkowy opór naczyniowy i przepuszczalności. Należy więc uznać, że dieta wzbogacona o proteiny pochodzenia sojowego obniża ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia oraz moczowego pośród pacjentów cierpiących na cukrzyce typu I i II.

Wśród kluczowych zagadnień technologicznych Wnioskodawca identyfikuje: opracowanie receptur smoothies o podwyższonej zawartości białek (w tym białka sojowego) o określonych parametrach i cechach, optymalizację procesów produkcji w kierunku zachowania pożądanych cech i parametrów Produktów. Wnioskodawca identyfikuje ryzyko badawcze w trakcie prowadzenia prac rozwojowych, takie jak niestabilność procesu przechowywania i przetwarzania surowców, które mogą ulegać wahaniom pomiędzy badanymi partiami produktów.

Ad. d) Technologia tworzenia receptur soków z dodatkami funkcjonalnymi („Technologia T4”).

W związku ze wzrostem przypadków wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia czy nowotwory oraz ze wzrostem świadomości społecznej dotyczącej wpływu jaki ma żywność na stan zdrowia rośnie zapotrzebowanie na żywność umożliwiającą zachowanie dobrego zdrowia i sprawności fizycznej. Żywność funkcjonalna oraz dodatki funkcjonalne do żywności standardowej powinny służyć spełnianiu oczekiwań społecznych. Oznacza to postępującą dążność rynku do przechodzenia na żywność prozdrowotną. Wnioskodawca prowadzi badania aplikacyjne i prace rozwojowe nad technologią tworzenia receptur soków z dodatkami funkcjonalnymi.

Według badań przeprowadzonych w krajach UE konsumenci za dietę zdrową uważają dietę złożoną z produktów o obniżonej zawartości tłuszczu i cholesterolu (48%), zbilansowaną (43%), z zwiększoną ilością warzyw i owoców (41%), zawierającą świeże, nieprzetworzone produkty, bezmięsną, bogatą w błonnik i owoce, z ograniczoną zawartością cukru i soli. Z kolei celem stosowania takiej diety przez konsumentów była chęć utrzymania dobrego stanu zdrowia (65%), profilaktyka chorób (66%), zmniejszenie masy ciała (53%), utrzymanie dobrego samopoczucia (53%), poprawa jakości życia (45%).

Do żywności o działaniu prozdrowotnym zalicza się szereg produktów takich, jak:

 a. naturalne produkty wykazujące właściwości prozdrowotne, zarówno pochodzenia roślinnego (soja i jej produkty, czekolada, winogrona, wino i piwo, pomidory i przetwory z nich, owoce cytrusowe, herbata, czosnek, ryż, brokuły) oraz zwierzęcego (tłuste ryby morskie, tradycyjne mleczne napoje fermentowane - kefir, jogurt),

 b. żywność wzbogaconą w składniki odżywcze, np. w błonnik lub witaminy,

 c. żywność o obniżonej zawartości składników niepożądanych, np. o zmniejszonej zawartości cholesterolu, soli, cukru, tłuszczu,

 d. żywność o zwiększonej dostępności prozdrowotnych składników na drodze modyfikacji technologicznej.

Substancje dodatkowe to substancje niebędące typowymi składnikami żywności, posiadające lub nieposiadające wartości odżywczej, których celowe użycie technologiczne w czasie produkcji, przetwarzania, preparowania, traktowania, pakowania, paczkowania, transportu i przechowywania ma na celu osiągnięcie zamierzonych lub spodziewanych rezultatów w środku spożywczym albo w półproduktach będących jego komponentami. Substancje dodatkowe dozwolone mogą stać się bezpośrednio lub pośrednio składnikami żywności lub w inny sposób oddziaływać na jej cechy charakterystyczne. Również do substancji dodatkowych zaliczamy składniki dodawane do żywności, czyli substancja dodawana do surowca w czasie wyroby produktu i potocznie określana jako dodatek, jak np.: cukier, sól, skrobia, żelatyna, witaminy i inne, których nie ujęto we wcześniej wymienionych aktach prawnych.

Wnioskodawca w trakcie prowadzonych badań aplikacyjnych i prac rozwojowych, w celu doboru optymalnego składu Produktu, wykorzystuje, substancje dodatkowe, które, ze względu na ich pochodzenie dzielimy na:

a. naturalne - występujące naturalnie w żywności i pozyskiwane tylko z naturalnych surowców,

b. identyczne z naturalnymi - o takich samych właściwościach jak substancje występujące naturalnie, lecz otrzymywane w drodze syntezy chemicznej,

c. sztuczne - związki otrzymywane na drodze syntezy chemicznej, niewystępujące naturalnie w przyrodzie.

Dozwolone funkcje technologiczne substancji dodatkowych to: barwnik, substancja konserwująca (konserwant), enzym, gaz nośny, gaz do pakowania, nośnik, przeciwutleniacz, substancja emulgująca (emulgator), sól emulgująca, substancja zagęszczająca (zagęstnik), substancja żelująca, substancja stabilizująca (stabilizator), substancja wzmacniająca smak i zapach, kwas, regulator kwasowości, substancja przeciwzbrylająca, skrobia modyfikowana, substancja słodząca, substancja spulchniająca, substancja przeciwpianotwórcza, substancja pianotwórcza, substancja do stosowania na powierzchnię (substancja glazurująca), środek do przetwarzania mąki (polepszacz), substancja wiążąca (teksturotwórcza), substancja utrzymująca wilgoć, sekwestrant (substancja maskująca jony), substancja wypełniająca. Ponadto, dodatki mogą kształtować cechy prozdrowotne produktów. Takimi dodatkami są m.in. wypełniacze które wpływają na odczucie sytości, substytuty tłuszczu, syntetyczne substytuty cukru, używane w produktach „light” oraz dla diabetyków.

Jak wskazują A. Zyska, A. Pawlak i A. Ślęzak (A. Zyska, A. Pawlak, A. Ślęzak, Zalety i wady stosowania substancji dodatkowych do żywności, Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa 2018, t. VI, s. 39) w przemyśle spożywczym można stosować jedynie te substancje, które spełniają zatwierdzone wymagania dotyczące kryteriów ich dawkowania. Powinno ono odbywać się w ilości najniższej, czyli takiej, która jest niezbędna dla osiągnięcia zamierzonego efektu technologicznego. Żywność dostarczana organizmowi powinna zapewniać optymalną ilość i jakość substancji odżywczych oraz być bezpieczna. Współczesny konsument często decyduje się jednak na niezbilansowaną dietę ubogą w witaminy, sole mineralne oraz składniki bioaktywne, zastępując je jedynie cukrami prostymi, białkami czy tłuszczami. Efektem tego typu działań są niedobory witamin i składników odżywczych, które prowadzą do chorób cywilizacyjnych. W celu uniknięcia niepożądanych skutków zdrowotnych należy żywność wzbogacać.

Celem stosowania substancji dodatkowych jest wydłużenie okresu trwałości oraz zapewnienie bezpieczeństwa produktu, zapobieganie zmianom jakościowym produktów (np. smaku czy barwy), ochrona składników odżywczych zawartych w produkcie, podniesienie atrakcyjności i dostępności produktów dla konsumentów, zwiększenie asortymentu poprzez otrzymywanie nowych rodzajów produktów (np. produktów dietetycznych bez dodatku cukru), zwiększenie efektywności produkcji.

Zdecydowana większość substancji dodatkowych, stosowanych do produkcji żywności, jest pozyskiwana z roślin i zwierząt jadalnych i od dawna obecnych w naszym menu (np. wosk pszczeli (E901), pektyny (E440) z jabłek, lecytyny (E322) z soi). Wiele dodatków ma funkcje prozdrowotne, jak np. likopen (E160d), który jest barwnikiem uzyskiwanym głównie z pomidorów i prawdopodobnie zmniejszający ryzyko raka prostaty czy barwnik luteina (E161b), który odpowiada za powstawanie prawidłowego obrazu na siatkówce oka.

W związku z prowadzonymi badaniami aplikacyjnymi i pracami rozwojowymi Wnioskodawca zatrudnia pracowników. Pracownicy B+R realizujący prace rozwojowe u Wnioskodawcy są sklasyfikowani zgodnie z podziałem pracowników B+R przyjętym przez OECD (Podręcznik Frascati, 2015). Zespół prowadzący badania aplikacyjne i prace rozwojowe u Wnioskodawcy jest stały i obejmuje personel pomocniczy (w tym kadra zarządzająca), w szczególności osoby zajmujące się organizacją pracy, planowaniem zadań, wyznaczaniem celów badawczych, techników (w tym operatorów maszyn), w szczególności osoby obsługujące maszyny, przeprowadzające próby technologiczne, nadzorujące produkcję próbną, weryfikujące jakość produktów, oraz badaczy, w szczególności osoby tworzące receptury nowych Produktów, prowadzące badania nad poszczególnymi technologiami, ustalające wymagania technologiczne dla nowych Produktów.

W ramach prowadzonych badań aplikacyjnych oraz prac rozwojowych w obszarach technologii wskazanych wcześniej Wnioskodawca realizuje Projekty B+R, które są ewidencjonowane. Projekty B+R z obszarów technologii T1-T4 różnią się celami oraz, procesami związanymi z wytworzeniem Produktu, jednakże przeprowadzane są według bardzo zbliżonej metodologii prowadzenia prac:

1. Zapotrzebowanie na nowy Produkt.

Zapotrzebowanie na nowy Produkt może być wynikiem różnych czynników. Wnioskodawca może podjąć decyzję o inicjacji nowego Projektu B+R poprzez:

 a. badanie rynku (m.in. brak dostępności danego produktu na rynku, dostępność atrakcyjnego produktu na konkurencyjnych rynkach zachodnich, bądź większe zainteresowanie konsumentów danym produktem);

 b. wewnętrzne rozmowy - na podstawie własnego doświadczenia podczas spotkania osoby decyzyjne mogą podjąć decyzję o inicjacji nowego Projektu B+R zmierzającego do wytworzenia nowego produktu;

 c. indywidualną inicjatywę pracownika Wnioskodawcy - niektórzy pracownicy mogą sami zaproponować stworzenie nowego Produktu;

 d. zlecenie - kontakt z Klientem (np. zgłoszone potrzeby/uwagi Klienta);

 e. zmiana przepisów prawa (np. zakaz wykorzystywania konkretnego surowca przy produkcji, co generuje potrzebę zastąpienia go innym).

2. Inicjacja Projektu B+R.

U Wnioskodawcy, podstawą do rozpoczęcia projektowania nowego wyrobu są dane wyjściowe, które określa się w Karcie Nowego Wyrobu (dalej: „KNW”). Zmiany projektowanych wyrobów wprowadza się również zgodnie z procedurą określoną dla projektowani nowego wyrobu.

Na wstępie, Kierownik Marki definiuje parametry wejściowe wskazując je w KNW, która podlega akceptacji Dyrektora Marketingu i następnie przekazaniu jej Kierownikowi Działu Badań i Rozwoju (dalej: „Kierownik DBiR”). Kierownik DBiR weryfikuje KNW i ustala ewentualne uzupełnienia lub zmiany z Kierownikiem Marki, po czym poprawiona KNW przekazywana jest Dyrektorowi Marketingu.

Kierownik DBiR określa dostępność technologii produkcji w ramach struktur Wnioskodawcy i przekazuje KNW do Kierownika Działu Planowania i Zaopatrzenia (dalej: „Kierownik DPiZ”) w celu określenia dostępności mocy produkcyjnych.

Ocena wykonalności polega w głównej mierze na przeprowadzeniu analizy danych wejściowych oraz symulacji w specjalistycznych programach. Sprawdzane są parametry oraz przeprowadzona jest analiza, jak zachowywać się będzie tak stworzony Produkt w warunkach produkcyjnych.

Kolejnym krokiem w projektowaniu nowych i zmodyfikowanych receptur jest uzupełnienie przez Technologa Koordynatora Projektu KNW o potrzebne składniki oraz ewentualne nowe urządzenia i przekazanie zmodyfikowanej KNW do Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw (dalej: „Dyrektor ZŁD”).

Jeżeli receptura nie wymaga zmian Technolog Koordynator Projektu opracowuje wyłącznie dane na opakowanie wyrobu, po czym przekazuje receptury do Kontrolingu Finansowego w celu przeprowadzenia kalkulacji kosztów produkcji. Po uzyskaniu kalkulacji kosztów produkcji nowego wyrobu Kontroling Finansowy przekazuje je Technologowi Koordynatorowi Projektu, Kierownikowi DBiR, Opiekunowi Klienta oraz Prezesowi Zakładu.

Technolog Koordynator Projektu weryfikuje kalkulację pod kątem składu recepturowego oraz przekazuje informacje dotyczące danych na opakowanie wyrobu do Działu Rozwoju Rynków. Po czym, wraz ze Specjalistą ds. specyfikacji pod nadzorem Kierownika DBiR przygotowują dokumentacje techniczną dla danego produktu.

3. Próba technologiczna (dalej: „Próba”).

Kolejną fazą jest zaplanowanie realizacji projektu. W jej trakcie Technolog Koordynator Projektu, po otrzymaniu informacji zwrotnej z Działu Zakupów o terminach dostarczenia nowych komponentów i urządzeń, przygotowuje wstępny harmonogram prac i przekazuje uczestnikom projektu.

Po ustaleniu harmonogramu następuje faza realizacji, trwająca od 4 do 24 tygodni w zależności od technologii, złożoności i innowacyjności formuł, polegająca na kreowaniu i wykonaniu prób technologicznych. W jej trakcie, Technolog Koordynator Projektu opracowuje receptury prób wyrobów zgodnie z założeniami z KNW, wykonuje próby i badania analityczne, oznacza wykonane próby, oznacza dokumenty robocze datą wykonania, zapisuje wyniki analiz, zastosowane korekty i ewentualne uwagi. Wszystkie te dokumenty stanowią dokumentację roboczą. Technolog Koordynator Projektu przekazuje receptury do Kontrolingu Finansowego w celu przeprowadzenia kalkulacji kosztów produkcji. Kalkulacje kosztów następnie trafiają do Technologa Koordynatora Projektu, który dołącza je do dokumentacji roboczej i weryfikuje pod kątem zgodności składu.

Po takim przygotowaniu następuje przegląd projektu i kwalifikacja prób. Próby laboratoryjne nowego wyrobu poddawane są ocenie organoleptycznej przez Panel Sensoryczny pod przewodnictwem Specjalisty ds. Panelu Sensorycznego. Próby laboratoryjne oceniane są pod kątem spełnienia wymagań zawartych w KNW.

Z każdej z analiz sensorycznych Specjalista ds. Panelu Sensorycznego sporządza raport i przekazuje go do Technologa Koordynatora Projektu. Technolog Koordynator Projektu zapoznaje się z raportem analizy sensorycznej oraz kalkulacjami kosztów produkcji, a w przypadku nie zakwalifikowania próby technologicznej, tworzy następne receptury nowego wyrobu. Wnioskodawca uznał, że dla każdego nowego wyrobu powinny zostać zakwalifikowane minimum dwie różne próby.

Po zakończeniu prób następuje weryfikacja projektu po próbach laboratoryjnych polegająca na ocenie kwalifikacyjnej prób nowego wyrobu. Próby nowego wyrobu podlegają ocenie organoleptycznej przez Dział Marketingu pod przewodnictwem Kierownika Marki odpowiedzialnego za projekt. Z przedstawionych prób Kierownik Marki akceptuje próbę optymalną, spełniającą dane wejściowe, z przeznaczeniem do próby technologicznej. Jeżeli żadna z przedstawionych prób nie spełnia wymagań Działu Marketingu/Klienta, zostają one wraz z ustaleniami skierowane do poprawy.

W przypadku uznania, że wyprodukowany Produkt w ramach Próby I nie odpowiada przedstawionym przez niego oczekiwaniom, Wnioskodawca przystępuje do działań korygujących, tj. wprowadzane są stosowne zmiany i przygotowywane są kolejne wersje prób technologicznych. Próby technologiczne są tworzone i przeprowadzane aż do momentu uzyskania założonych celów badawczo-rozwojowych Projektu B+R.

Ocena wyników przeprowadzonej próby technologicznej zostaje przedstawiona Wnioskodawcy. Dodatkowo zostaje przedstawiona wstępna specyfikacja technologiczna wyrobu.

Opracowanie dokumentacji technologicznej do próby technologicznej, u Wnioskodawcy, przebiega w następujący sposób:

a. Technolog Koordynator Projektu opracowuje dokumentację technologiczną do próby technologicznej:

- receptura nowego wyrobu - próba technologiczna,

- normy zużycia składników - próba technologiczna,

- określenie daty minimalnej trwałości,

- opis procesu technologicznego - próba technologiczna,

- dane na opakowanie wyrobu,

- wniosek o zezwolenie na produkcję (gdzie wymagane),

- inne niezbędne dokumenty i zezwolenia.

b. Specjalista ds. specyfikacji opracowuje dokumentację technologiczną do próby technologicznej:

- specyfikacje nowych surowców i materiałów pomocniczych,

- specyfikację wyrobu gotowego.

4. Kolejne Próby Technologiczne (Próba II /Próba Ill/Próba IV).

Następną fazą jest wykonywanie próby technologicznej nowego wyrobu na linii produkcyjnej. Wszystkie próby muszą być uprzednio zaplanowane i przygotowane. Technolog Koordynator Projektu zgłasza do Kierownika DBiR, Kierownika Produkcji i Głównego Technologa potrzebę wykonania próby technologicznej, wielkość tej próby oraz recepturę z normami zużycia surowców.

Kierownik DPiZ przekazuje do Specjalisty ds. Zakupów zapotrzebowanie na surowce i materiały pomocnicze w ilościach niezbędnych do przeprowadzenia próby technologicznej. Specjaliści ds. Zakupów zamawiają potrzebne komponenty i przekazują informacje o terminach ich dostępności do próby do Technologa Koordynatora Projektu oraz do Kierownika DPiZ. Kierownik DPiZ w porozumieniu z Kierownikiem Produkcji, Głównym Technologiem oraz Technologiem Koordynatorem Projektu wyznacza termin próby technologicznej.

Kierownik Produkcji/Główny Technolog przygotowuje linię produkcyjną wraz z obsadą do wykonania tej próby. Próba technologiczna nowego wyrobu wykonana jest pod bezpośrednim nadzorem Technologa Koordynatora Projektu, Głównego Technologa oraz Kierownika Produkcji.

Z przeprowadzonej próby technologicznej, jeśli jest pozytywna lub z drobnymi korektami nierzutującymi na skład wyrobu, Technolog Koordynator Projektu pobiera próby w celu przeprowadzenia walidacji ustalonego okresu przechowywania dla grupy produktów już istniejących (rozszerzenie produkowanego asortymentu) lub ustalenia okresu przechowywania dla zupełnie nowej grupy produktów.

U Wnioskodawcy próby, na podstawie których ustalany jest okres przechowywania umieszczane są w temperaturze 30-36 st. C, przy czym 1 miesiąc przechowywania wyrobu w tych warunkach odpowiada okresowi 4 miesięcy przechowywania w temperaturze pokojowej. Po każdym miesiącu przechowywania wyrobu w warunkach termostatowych Dział Kontroli Jakości przeprowadza ocenę laboratoryjną, z której sporządzany jest raport (ocena mikrobiologiczna, sensoryczna i fizyko-chemiczna). Ocena końcowa przeprowadzana jest po upływie 3 miesięcy, przy założeniu 12 miesięcznego okresu przechowywania, w porównaniu do wzorca pochodzącego z próby technologicznej przeprowadzonej w optymalnych warunkach. Ostateczne ustalenie okresu przechowywania następuje na podstawie ocen comiesięcznych. Technolog Koordynator Projektu przekazuje wszystkim zainteresowanych informację o ustalonym okresie przechowywania dla projektowanego wyrobu.

5. Weryfikacja projektu.

Kolejną fazą projektowania nowego wyrobu u Wnioskodawcy jest weryfikacja projektu po próbie technologicznej poprzez badania i ocenę próby technologicznej.

Badania próby technologicznej nowego wyrobu wykonywane są przez Dział Badań i Rozwoju z wykorzystaniem Panelu Sensorycznego, a ich rezultaty dołącza się do raportu z próby technologicznej. Kierownik DBiR oraz Technolog Koordynator Projektu porównują nowy wyrób z danymi wejściowymi otrzymanymi w Karcie Nowego Wyrobu i po potwierdzeniu zgodności z założeniami kierują go do Kierownika Marki do oceny w Dziale Marketingu. W przypadku nie osiągnięcia planowanych założeń - wprowadzają zmiany do projektu, ponownie przekazują dane do wykonania kalkulacji i kierują do wykonania ponownej próby technologicznej.

Technolog Koordynator Projektu przekazuje Kierownikowi Marki do oceny produkty z próby technologicznej. Kierownik Marki przeprowadza ocenę otrzymanych prób, oraz w przypadku oceny pozytywnej przygotowuje prezentację projektu dla Zarządu. Wynik negatywny oceny skutkuje koniecznością wprowadzenia zmian uwzględniających zgłoszone uwagi i ponowne przeprowadzenie prób. Zmiany wprowadzone są do wstępnej dokumentacji technologicznej, a odpowiednie dokumenty oznaczone są jako następne wydanie.

6. Akceptacja.

Po zaakceptowaniu próby Kierownik Marki przedstawia Zarządowi ostatecznie zaplanowane parametry biznesowe projektu wraz z rekomendacją i planem wdrożenia produktu do dystrybucji i sprzedaży. W przypadku akceptacji Zarządu, Kierownik Marki przekazuje Technologowi Koordynatorowi Projektu oraz Kierownikowi DPiZ decyzję o uruchomieniu produkcji seryjnej. Jeżeli Zarząd próby nie zaakceptuje, zmianie podlegają parametry wejściowe i ponownie przygotowuje się próbę lub zamknięcie projektu.

Z przyjętych prób technologicznych Technolog Koordynator Projektu zabezpiecza odpowiednią ilość materiału do przeprowadzenia badań i zleca ich wykonanie. Wyniki badań prób technologicznych Technolog Koordynator Projektu przekazuje przewodniczącemu Zespołu HACCP. Ostatnią fazą przed wykonaniem produkcji wzorcowej jest opracowanie dokumentacji technologicznej do produkcji seryjnej przez Technologa Koordynatora Projektu.

Etapem poprzedzającym ostateczną walidację wyrobu u Wnioskodawcy jest wykonanie produkcji wzorcowej. Przy technologiach stosowanych przez Wnioskodawcę próba technologiczna może być jednocześnie produkcją wzorcową. Kwalifikacja do prób technologicznych lub produkcji wzorcowych leży w gestii Kierownika DBiR.

Kierownik DPiZ wraz z Kierownikiem Produkcji, Głównym Technologiem oraz Technologiem Koordynatorem Projektu wyznaczają termin produkcji wzorcowej.

Z kolei sam Kierownik DPiZ zapewnia potrzebne surowce. Nadzór nad produkcją wzorcową sprawuje Technolog Koordynator Projektu wraz z Kierownikiem Produkcji i Głównym Technologiem.

Produkty uzyskane z produkcji wzorcowej poddawane są ocenie przez Panel Sensoryczny. Panel Sensoryczny dokonuje porównania produktów z produkcji wzorcowej z zatwierdzoną próbą technologiczną. Po potwierdzeniu zgodności produkcji wzorcowej z danymi wejściowymi otrzymanymi z Działu Marketingu/Pionu Rozwoju Rynku i zatwierdzoną próbą technologiczną Specjalista ds. Panelu Sensorycznego wybiera wzorce, będące odniesieniem jakościowym dla dalszych produkcji.

Walidacja stanowi etap końcowy procesu projektowania nowego wyrobu. Jest ona przeprowadzana przez Kierownika Marki w Dziale Marketingu lub przekazana do Technologa Koordynatora Projektu. Wyniki walidacji przekazywane są do Technologa Koordynatora Projektu w celu zakończenia projektu. W związku z prowadzeniem Działalności B+R Wnioskodawca ponosi koszty związane z wynagrodzeniem pracowników B+R, którzy wykonują czynności związane z Działalnością B+R. Koszty te są ustalane na podstawie ewidencji czasu pracy związanej z Działalnością B+R poszczególnych pracowników prowadzonej w formie papierowej. Rzeczona ewidencja jest ewidencją czasu pracy poświęcanego na poszczególne zadania Działalności B+R w ramach Projektów B+R (i pozwala ona określić czasochłonność opracowywania poszczególnych zadań (tj. ilość czasu pracy poszczególnych pracowników poświęconego nad poszczególnymi zadaniami badawczo-rozwojowymi). Wnioskodawca nakłada na pracowników obowiązek bieżącego raportowania ilości czasu pracy (ilość godzin) poświęcanego w danym okresie na poszczególne zadania badawczo - rozwojowe w ramach wykonywania swoich obowiązków, co jest przez nich ewidencjonowane w ewidencji czasu pracy pracowników związanej z Działalnością B+R.

W przedmiotowej ewidencji nie wskazuje się natomiast ilości godzin odnoszącej się do czynności niezwiązanych z Działalnością B+R. Na podstawie ewidencji czasu pracy pracowników związanej z Działalnością B+R Wnioskodawca jest w stanie określić, ile godzin zostało poświęconych przez danego pracownika na dany Projekt B+R oraz jakie dokładnie czynności wykonywał konkretny pracownik.

Ponadto, w przypadku, gdy pracownicy Wnioskodawcy są nieobecni w pracy z powodu choroby, czy urlopu, czy też nie wykonują w danym dniu zadań badawczych, a na Wnioskodawcy ciąży obowiązek wypłaty należnego wynagrodzenia, w ewidencji czasu pracy pracowników związanej z Działalnością B+R nie jest wykazywany czas pracy związany z pracami badawczo-rozwojowymi. Ewidencja czasu pracy pracowników związanej z Działalnością B+R pozwala tym samym, ustalić faktyczną ilość czasu pracy poświęconego przez poszczególnych pracowników Wnioskodawcy na realizację tej właśnie działalności, w całkowitym czasie pracy wykonywanej przez nich w trakcie danego miesiąca.

Ponadto, Wnioskodawca alokuje koszty związane z prowadzoną Działalnością B+R na koncie pozabilansowym. Poszczególne wydatki są wyodrębnione rodzajowo w ramach danego konta. Wnioskodawca w celu skorzystania z ulgi B+R od 2021 r. w księgach rachunkowych wyodrębnił, wyodrębnia i w dalszym ciągu zamierza wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej, który to obowiązek ciąży na podatnikach prowadzących działalność badawczo-rozwojową. W skład kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników wykonujących u Wnioskodawcy Działalność B+R wchodzą:

a) wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z umową o pracę pracownika;

b) składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno-rentowe, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych w części pokrytej przez pracodawcę;

c) premia %;

d) premia;

e) premia MBO;

f) nagroda;

g) dodatek za dyspozycyjność;

h) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;

i) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych KP;

j) dopłata za pracę do minimalnego wynagrodzenia za pracę;

k) dodatek za pracę w trybie zmianowym (3 zmiany/7 dni).

W ramach Działalności B+R Wnioskodawca realizuje i zamierza realizować poszczególne Projekty B+R, w zakresie których w pierwszej kolejności wykonywane są prace koncepcyjne i projektowanie, a następnie przygotowywane są receptury, a w dalszej kolejności tworzone są prototypy, na których przeprowadzane są badania.

W ramach prowadzonej Działalności B+R Wnioskodawca ponosi koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wskazuje, iż aktualnie do prowadzonej przez Wnioskodawcę Działalności B+R wykorzystuje wewnętrzną infrastrukturę badawczą w toku realizacji badań i prac o charakterze rozwojowym. W toku prac o charakterze rozwojowym niezbędne jest wykorzystywanie infrastruktury badawczej, w tym m. in. środków trwałych i sprzętu specjalistycznego.

Wnioskodawca zalicza/zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od środków trwałych takich jak: pakowaczka tacek, filtr koszowy, filtr świecowy, zbiornik, zbiornik z KO, zbiornik do pasteryzacji, zbiornik kupażowy, zbiornik z mieszadłem, zbiornik sprężonego powietrza, zbiornik KOV, zbiornik pionowy, zbiornik kwasoodporny, zbiornik balansowy, zbiornik do separacji oleju, zbiornik pośredni, zbiornik kontenerowy, instalacja parowa, instalacja pobierania koncentratu, instalacja do rozładunku koncentratu, instalacja technologiczna linii, instalacja powietrzna, instalacja klimatyzacji, instalacja rozładunkowa, instalacja wód obiegowych, instalacja do syropu cukrowego, urządzenie myjące, urządzenie UV, urządzenie przekłuwające do pomiaru ciśnienia, urządzenie wielofunkcyjne, pompa krzywkowa, pompa nabiałowa, pompa wirowa, pompa tłokowa, pompa głębinowa, pompa próżniowa, pompa statorowa, pompa membranowa, pompa wyporowo - krzywkowa, pompa wirnikowa, instalacja zlewek z pompami, homogenizator, paczkowarka, obkurczarka, płuczka wibracyjna, tank metalowy, owijarka, owijarka półautomatyczna, owijarka palet, aparat HXLITG, schładzacz, pasteryzator, pasteryzator z odgazowywaczem, pasteryzator tunelowy, pasteryzator rurowy, etykieciarka, etykieciarka do kodów kreskowych, instalacja CIP, maszyna czyszcząca, transporter butelek, agregat sprężonego powietrza, wentylator, system osuszania butelek, przenośnik taśmowy, przenośnik śrubowy, przenośnik dozujący, transporter ślimakowy, zasobnik, odsiewaczka szczotkowa, skrzynka sterownicza, płuczko - oddzielacz, rozdzielnia, depaleryzator, stacja uzdatniania i zmiękczania wody, wózek widłowy, wózek ręczny, wózek gazowy, wózek niskiego podnoszenia, wózek podnośnikowy ręczny, wózek jezdniowy podnośnikowy, wózek paletowy, agregat grzewczy i elektryczny, gaśnica, przecieraczka, przecieraczko-rozdrabniarka, analizator twardości wody, aplikator banderoli, aplikator uchwytów, aplikator zakrętek, automatyczna zamykarka, chłodziarka, cieplarka, destylator, detektor szkła, drukarka atramentowa, drukarka kodów, dygestorium laminowane, waga elektroniczna, falownik, głowica etykietująca, inspektor, kocioł gazowy, kocioł warzelny, kocioł olejowo-gazowy, komin stalowy, komora laminowania, komora chłodnicza, komputery stacjonarne, laptopy, monitory, kupażownia, kupażownia linii, kurtyna bramowa, kurtyna powietrza, lampa UV, sterylizator, linia butelkowa, linia marchwiowa, linia technologiczna, łaźnia wodna, macerator, maszyna do aplikacji sliverów, maszyna pakująca, mikrobiologiczny próbnik powierzchni, młynek nożowy, monoblok nalewarki, oddzielacz cieczy, odgazowywacz, odsiewacz zanieczyszczeń, płuczka butelek, pochłaniacz, podnośnik, pomost przejezdny, pomostowa waga elektroniczna, progresywny rozdzielacz butelek, przecinarka do kartonów, przenośnik dozujący, przenośnik taśmowy, przenośnik śrubowy, przepływomierz, redestylarka, regał ze stali, rozlewacz, separator koalescencyjny, skaner, solomierz, sprężarka śrubowa, sprężarka tłokowa, stacja do rozładunku worków, stacja redukcyjno - pomiarowa, stacja dozowania, stacja uzdatniania, stół, stół z eżektorem i pokrywą, suwnica pomostowa, system inspekcyjny, system transporterów, szafa, szafa mrożnicza, szafa zamrażająca, szafa sterownicza, szorowarka, szyna do elewatora, tablica separacyjna, transformator, transporter, urządzenie UPS, wyciągarka, wciągnik, węzeł podgrzewania wody, wydmuchiwarka, zamiatarka do posadzki, zamykarka, zestaw do filtracji membranowej, zestaw do szybkiej konserwacji higieny, zestaw spawalniczy, zmywarka.

Jako sprzęt specjalistyczny (niebędący środkami trwałymi) w Działalności B+R wykorzystywane są refraktometr laboratoryjny, stół laboratoryjny, stolik laboratoryjny, biureta, autoklaw laboratoryjny, suszarka laboratoryjna, densytometr, biureta cyfrowa, stół laboratoryjny k.o., spektrometr, pehametr laboratoryjny, cieplarka laboratoryjna, wirówka laboratoryjna, refraktometr, wiskozymetr, spektrometr, refraktometr cyfrowy, sterylizator laboratoryjny, waga laboratoryjna, laboratoryjna waga elektroniczna, solomierz cyfrowy, jonometr laboratoryjny, miernik, do pomiaru promieniowania, segment sensoryczny, naczynia laboratoryjne, palety kwasoodporne, ph-metr, termowentylator, dalmierz laserowy.

Wskazana infrastruktura i środki trwałe stanowią nieodzowny element w obszarze opracowywania nowych produktów. Wobec powyższego, Wnioskodawca wskazuje, iż część ww. sprzętu i maszyn wykorzystywana jest wyłącznie do Działalności B+R, natomiast pozostała część sprzętu oraz maszyn, będzie tylko częściowo wykorzystywana do Działalności B+R. W tym drugim przypadku (maszyny częściowo wykorzystywane do Działalności B+R) prowadzona będzie ewidencja umożliwiająca ustalenie czasu użytkowania danej maszyny, czy urządzenia w Działalności B+R. Działalności B+R Wnioskodawcy służą również wartości niematerialne i prawne, które Wnioskodawca nabywa. Przykłady takich wartości niematerialnych i prawnych zostały wskazane powyżej.

Podsumowując, Wnioskodawca:

 a) nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 Ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1402);

 b) nie prowadzi badań podstawowych, zdefiniowanych art. 4a ust. 27 pkt a) Ustawy o CIT;

 c) działalność jego jest m.in. działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

 d) podjęta przez niego działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;

 e) koszty poniesione przez niego związane z Działalnością B+R nie zostały mu zwrócone w jakiejkolwiek formie, ani nie zostały odliczone od podstawy obliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;

 f) jeżeli chodzi o koszty, które Wnioskodawca może ponieść w przyszłości to niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie kosztów, które nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone, ani nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;

 g) prowadzi księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości i na podstawie tych ksiąg, ustala dochód do opodatkowania;

 h) Działania podejmowane przez Wnioskodawcę, w ramach prac badawczo-rozwojowych obejmują badania naukowe, tj. badania aplikacyjne i prace rozwojowe. Prowadzona działalność przez Wnioskodawcę obejmuje badania naukowe i prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.;

  i) Wszelkie wskazane przez Wnioskodawcę w treści wniosku koszty (wydatki), będące przedmiotem pytań były/są/będą przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Ponadto należy również wskazać, że:

 1) Przedmiot złożonych w niniejszym wniosku pytań dotyczy okresu od 2018 r. do 2022 r. i lat kolejnych.

 2) Wnioskodawca prowadzi działalność, o której mowa we wniosku, tj. związaną z pracami noszącymi znamiona prac badawczo-rozwojowych od dnia 1 stycznia 2018 r.

 3) Wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach prac B+R, które Wnioskodawca zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i Spółka jest/będzie w stanie wykazać ich bezpośredni związek z pracami badawczo-rozwojowymi w ramach konkretnego etapu tych prac w ramach danego Projektu oraz nie stanowiły/nie będą stanowić/nie stanowią:

a)rutynowych i okresowych zmian, wprowadzanych do nich, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki,

d)innych prac spoza prac B+R

 4) Wszystkie czynności wykonywane w ramach prac B+R przez pracowników Wnioskodawcy wymienionych w treści wniosku, w tym czynności administracyjne i zarządcze były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i Wnioskodawca jest/będzie w stanie wykazać ich bezpośredni związek z pracami badawczo- rozwojowymi w ramach konkretnych prac, czyli w ramach danego projektu oraz nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a. rutynowych i okresowych zmian, wprowadzane do nich, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

b. czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c. produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Wnioskodawcy,

d. innych prac spoza prac B+R.

 5) Pracownicy Wnioskodawcy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę wykonywali pracę badawczo-rozwojowe wyłącznie na rzecz Wnioskodawcy. Nie wykonywali prac B+R na rzecz innych podmiotów wymienionych w treści wniosku, z którymi Wnioskodawca współpracuje. Wnioskodawca zamierza uznać za koszty kwalifikowane wyłącznie wydatki poniesione na prace B+R wykonywane przez pracowników na rzecz Wnioskodawcy.

 6) Pracownicy Wnioskodawcy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie wykonywali wyłącznie czynności w ramach realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca zamierza odliczać koszty kwalifikowane jedynie w części, w jakiej pracownicy realizowali faktycznie zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych.

 7) Wydatki na wynagrodzenia pracowników pozostających w ramach stosunku pracy oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) stanowiły po ich stronie należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W skład należności wskazanych powyżej nie wchodziły w szczególności wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem, tj. za czas, kiedy pracownik nie realizował prac B+R Wnioskodawca więc nie będzie odliczać ich w ramach ulgi B+R.

 8) W przypadku ewentualnego wystąpienia nagród, dodatków, w tym również, jeżeli wystąpią premie itp. składniki wynagrodzenia pracownika stanowią/będą stanowić one koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami B+R Spółki i nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika.

 9) W ramach prac B+R Wnioskodawca w sposób systematyczny opracowuje nowe, modyfikuje i ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy jak również innowacyjne, tak, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w niej funkcjonujących, a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o unikalnym/indywidualnym charakterze.

10)Projekty B+R prowadzone są wyłącznie przez Wnioskodawcę i zatrudnionych przez Wnioskodawcę pracowników tj. „własnymi siłami”. Przedmiotem wniosku nie są prace B+R innych podmiotów.

11)Wnioskodawca prowadzi samodzielnie i w całości badania lub prace rozwojowe w zakresie wszystkich wymienionych we wniosku Projektów. Wnioskodawca nabywa i zamierza nabywać wyniki badań naukowych od jednostek naukowych oraz ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne od podmiotów innych niż jednostki naukowe zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3) Ustawy o CIT.

12)Kwalifikowane w ramach ulgi B+R wydatki wymienione w treści wniosku były przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

13)Materiały i surowce były/są/będą bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Wnioskodawcy.

14)Ze względu na prowadzone u Wnioskodawcy badania aplikacyjne i prace rozwojowe, w zakresie wymienionych we wniosku technologii, wyniki badań aplikacyjnych i uzyskanych prac rozwojowych podlegają i będą podlegać ochronie wynikającej z ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej. Brak ochrony wyników badań aplikacyjnych i prac rozwojowych powodowałby możliwość naruszania tych praw przez inne podmioty. W związku z tym niezbędne jest ponoszenie kosztów wymienionych poniżej w celu ochrony wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, takich jak:

  a) koszty przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego:

- koszt jest powiązany z realizacją prac rozwojowych w zakresie wymienionych we wniosku technologii,

- koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. a) Ustawy o CIT,

- koszt był/jest ponoszony w okresie: 2018 r. - 2022 r. i będzie ponoszony w latach kolejnych.

  b) koszty prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy:

- koszt jest powiązany z realizacją prac rozwojowych w zakresie wymienionych we wniosku technologii,

- koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. b) Ustawy o CIT,

- koszt był/jest ponoszony w okresie: 2018 r. - 2022 r. i będzie ponoszony w latach kolejnych.

  c) koszty wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych:

- koszt jest powiązany z realizacją prac rozwojowych w zakresie wymienionych we wniosku technologii,

- koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d) Ustawy o CIT,

- koszt był/jest ponoszony w okresie: 2018 r. - 2022 r. i będzie ponoszony w latach kolejnych.

  d) koszty badania przez eksperta zdolności patentowej:

- koszt jest powiązany z realizacją prac rozwojowych w zakresie wymienionych we wniosku technologii,

- koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d) Ustawy o CIT,

- koszt był/jest ponoszony w okresie: 2018 r. - 2022 r. i będzie ponoszony w latach kolejnych.

  e) koszty uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp.:

- koszt jest powiązany z realizacją prac rozwojowych w zakresie wymienionych we wniosku technologii,

- koszt stanowi koszt, o którym jest mowa w art. 18d ust. 2 pkt 5) lit. d) Ustawy o CIT,

- koszt był/jest ponoszony w okresie: 2018 r. - 2022 r. i będzie ponoszony w latach kolejnych.

15)Wymienione w treści wniosku koszty, będące przedmiotem pytań związane były/są/będą z pracami badawczo-rozwojowymi wyłącznie Wnioskodawcy i ponoszone były/są/będą wyłącznie przez Wnioskodawcę.

16)Wnioskodawca w latach 2018 r. - 2021 r. ponosił koszty działalności badawczo-rozwojowej, aczkolwiek w tym okresie nie wyodrębnił ich w ewidencji, o której jest mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT. W związku z zamiarem skorzystania z odliczenia, jednak przed odliczeniem ulgi na działalność badawczo-rozwojową za lata 2018 r. - 2021 r. poprzez złożenie ewentualnych korekt deklaracji rocznych za lata 2018 r. - 2021 r. w ewidencjach rachunkowych za lata 2018 r. - 2021 r. Wnioskodawca wyodrębni koszty działalności badawczo-rozwojowej, poprzez przygotowanie ewidencji kosztów działalności badawczo-rozwojowej za lata: 2018 r. - 2021 r.

Od 2021 r. Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił, wyodrębnia i w dalszym ciągu zamierza wyodrębniać w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej ponoszone w roku 2021 r. i latach następnych, co następuje poprzez prowadzenie ewidencji kosztów działalności badawczo- rozwojowej.

17)Wnioskodawca uzyskuje/będzie uzyskiwał przychody z zysków kapitałowych, jednakże

w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

18)Wymienione w treści wniosku odpisy amortyzacyjne od środków i wartości niematerialnych i prawnych są i będą przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

19)W sytuacji, gdy środki trwałe częściowo będą wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy, a częściowo do bieżącej działalności, to ww. koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

20)Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych takich jak licencje, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych będą stanowiły koszty kwalifikowane, w części w jakiej są wykorzystywane do prowadzenia przez Spółkę Działalności B+R.

W kontekście powyższego, Wnioskodawca powziął wątpliwości odnośnie tego, czy może on zakwalifikować ponoszone przez siebie koszty, jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych.

Tytułem uzupełnienia, pismem z 22 czerwca 2022 r., w ramach odpowiedzi na zadane pytanie wskazali Państwo, że Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT.

Pytanie

Czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego (winno być: stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego), poniesione przez Spółkę koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe takich jak kierownicy zmian, kierownicy zmianowi produkcji, brygadziści, pracownicy produkcji i operatorzy maszyn 1-3 stopnia, mistrzowie utrzymania ruchu, automatycy, starsi automatycy, starsi aparatowi produkcji, specjaliści ds. zaopatrzenia technicznego, zastępca kierownika Działu Produkcji, kierownik Produkcji, specjaliści ds. systemów jakości i dokumentacji prac Działu Produkcji, główni mechanicy, mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, elektrycy, kierownik Działu Planowania, Zaopatrzenia i Zakupów, kierownik Działu Badań i Rozwoju, kierownik Działu Kontroli Jakości, specjaliści ds. rozliczenia produkcji, analitycy, magazynierzy, laboranci, starsi laboranci, specjaliści laboranci, laboranci zmianowi, głowni technolodzy, technolodzy, technolodzy zmianowi produkcji, specjaliści ds. panelu sensorycznego, specjaliści ds. kontroli jakości, mikrobiolog, technolodzy koordynatorzy, które będą ponoszone na rzecz ww. pracowników, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

W świetle zaprezentowanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca będzie mógł zakwalifikować w przyszłości ponoszone przez siebie koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe, takich jak: kierownicy zmian, kierownicy zmianowi produkcji, brygadziści, pracownicy produkcji i operatorzy maszyn 1-3 stopnia, mistrzowie utrzymania ruchu, automatycy, starsi automatycy, starsi aparatowi produkcji, specjaliści ds. zaopatrzenia technicznego, zastępca kierownika Działu Produkcji, kierownik Produkcji, specjaliści ds. systemów jakości i dokumentacji prac Działu Produkcji, główni mechanicy, mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, elektrycy, kierownik Działu Planowania, Zaopatrzenia i Zakupów, kierownik Działu Badań i Rozwoju, kierownik Działu Kontroli Jakości, specjaliści ds. rozliczenia produkcji, analitycy, magazynierzy, laboranci, starsi laboranci, specjaliści laboranci, laboranci zmianowi, głowni technolodzy, technolodzy, technolodzy zmianowi produkcji, specjaliści ds. panelu sensorycznego, specjaliści ds. kontroli jakości, mikrobiolog, technolodzy koordynatorzy, do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych, w takim zakresie w jakim pracownicy Spółki wykonują prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, pod warunkiem, że wydatki te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT i odliczyć od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych następujące koszty wynagrodzeń ww. pracowników:

a) wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z umową o pracę pracownika,

b) składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno-rentowe, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych w części pokrytej przez pracodawcę,

c) premia %,

d) premia,

e) premia MBO,

f) nagroda,

g) dodatek za dyspozycyjność,

h) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,

i) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych KP,

j) dopłata za pracę do minimalnego wynagrodzenia za pracę,

k) dodatek za pracę w trybie zmianowym (3 zmiany/7 dni).

Zdaniem Wnioskodawcy przedstawiciele każdej z ww. kategorii pracowników zatrudnionych w Spółce w ramach stosunku pracy wykonują czynności badawczo-rozwojowe, tj. kierownicy zmian, kierownicy zmianowi produkcji, brygadziści, pracownicy produkcji i operatorzy maszyn 1-3 stopnia, mistrzowie utrzymania ruchu, automatycy, starsi automatycy, starsi aparatowi produkcji, specjaliści ds. zaopatrzenia technicznego, zastępca kierownika Działu Produkcji, kierownik Produkcji, specjaliści ds. systemów jakości i dokumentacji prac Działu Produkcji, główni mechanicy, mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, elektrycy, kierownik Działu Planowania, Zaopatrzenia i Zakupów, kierownik Działu Badań i Rozwoju, kierownik Działu Kontroli Jakości, specjaliści ds. rozliczenia produkcji, analitycy, magazynierzy, laboranci, starsi laboranci, specjaliści laboranci, laboranci zmianowi, głowni technolodzy, technolodzy, technolodzy zmianowi produkcji, specjaliści ds. panelu sensorycznego, specjaliści ds. kontroli jakości, mikrobiolog, technolodzy koordynatorzy.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych zostały wskazane w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT. Ustawodawca w art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT wskazał, że kosztami kwalifikowanymi są m.in.: poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Ustawy o PIT”), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 Ustawy o CIT). Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 Ustawy o CIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Stosownie do treści art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane.

W myśl art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d Ustawy o CIT, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki: podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo - rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy o CIT, koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo - rozwojowej, podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu, kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawy o CIT, koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają więc możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel, tj. wykonują prace badawczo-rozwojowe. Za pracownika zatrudnionego w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej należy uznać pracownika, w zakresie obowiązków którego pozostaje czynne uczestnictwo w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych.

Jednakże, istotne jest, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji danego pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik Spółki w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, należy wyodrębnić (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tą część wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wskazać należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym tj. m.in.: premie (%, MBO), nagrody, dodatki za dyspozycyjność, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych, dopłata za pracę do minimalnego wynagrodzenia za pracę, dodatek za pracę w trybie zmianowym (3 zmiany/7 dni).

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma/otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT.

Odnosząc się do opisanych we wniosku kosztów wynagrodzeń pracowników wskazać należy, że zdaniem Wnioskodawcy wydatki pracownicze poniesione przez Wnioskodawcę na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, takie jak:

a) wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z umową o pracę pracownika;

b) składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno-rentowe, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych w części pokrytej przez pracodawcę;

c) premia %;

d) premia;

e) premia MBO;

f) nagroda;

g) dodatek za dyspozycyjność;

h) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;

i) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych KP;

j) dopłata za pracę do minimalnego wynagrodzenia za pracę;

k) dodatek za pracę w trybie zmianowym (3 zmiany/ 7 dni)

mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawa o CIT i zdaniem Wnioskodawcy Spółka może odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych w takim zakresie w jakim pracownicy Spółki wykonują prace związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z Podręcznikiem Frascati (2015) do personelu B+R należy zaliczyć wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio przy Pracach B+R oraz osoby zapewniające bezpośrednią obsługę w tym Dyrektora R&D (B+R), pracowników administracyjnych i biurowych.

Koszty ponoszone na pracowników w związku z prowadzeniem Projektów B+R mogą zostać odliczone w ramach Ulgi B+R, tylko wówczas, gdy ponoszone są przez podatnika w związku z Pracownikami, których zatrudnienie ma służyć prowadzeniu przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej.

Przepisy Ustawy o CIT nie wskazują, co należy rozumieć poprzez bezpośredni udział w Pracach B+R, w związku z tym w ocenie Wnioskodawcy, z bezpośrednim zaangażowaniem w Projekty B+R związana jest nieodłączna konieczność odpowiedniego planowania i zarządzania Projektami B+R w aspekcie naukowo-technicznym, ale też administracyjnym. Działania te są realizowane wyłącznie na cele Projektów B+R w celu ich prawidłowej realizacji.

Zgodnie z pkt 5.38 Podręcznika Frascati za bezpośrednią działalność badawczo-rozwojową uznaje się prowadzenie analiz B+R i gromadzenie danych na temat B+R, kierowanie projektami B+R oraz ich obsługa administracyjna (w tym zarządzanie personelem), które jest kwalifikowane jako bezpośrednia działalność badawczo-rozwojowa.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać czas Pracowników poświęcony na czynności administracyjne bądź zarządcze w ramach Projektów B+R jest niewątpliwie związany z działalnością badawczo-rozwojową prowadzoną przez Spółkę. W konsekwencji, wynagrodzenia Pracowników za ten czas będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1) Ustawy o CIT

Na potwierdzenie powyższego wskazać należy interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 grudnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB3.4010.500.2018.1.MBD, gdzie Dyrektor KAS za prawidłowe uznał zaliczanie wynagrodzenia osób zajmujących się czynnościami tylko pomocniczymi (pracownicy administracji czy pracownicy magazynu) do kosztów kwalifikowanych w tym pracowników administracji ogólnej pośrednio, ale w sposób konieczny, wspierających Prace B+R (są to pozostali pracownicy administracji ogólnej) oraz interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lipca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.145.2021.2.JS).

Tym samym należy uznać, że nawet w przypadku wykonywania przez pracownika wyłącznie dedykowanego do Prac B+R, którego część czasu również jest poświęcana na prace administracyjne/zarządcze w związku z Projektami B+R, to wynagrodzenie takiego pracownika w dalszym ciągu powinno stanowić koszt kwalifikowany w całości.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki pokrywa się ze stanowiskiem Organów podatkowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

    Przedmiotem interpretacji zgodnie z zadanym pytaniem wyznaczającym jej zakres jest wyłącznie ustalenie, czy ponoszone przez Spółkę koszty wynagrodzeń pracowników wymienionych we wniosku stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zatem, niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii związanej z uznaniem czynności realizowanych przez Spółkę za działalność badawczo-rozwojową. Okoliczność ta została przyjęta jako element opisu sprawy.

    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

   - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.