Temat interpretacji
- Czy w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy i przeniesieniem do Spółki przejmującej Sektora Majątkowego u Wnioskodawcy wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu PDOP; - Czy w związku z planowanym podziałem Spółki i przeniesieniem do spółki przejmującej Sektora Majątkowego w Spółce przejmującej wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu PDOP.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego m.in. w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia, czy:
-w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy i przeniesieniem do Spółki przejmującej Sektora Majątkowego u Wnioskodawcy wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu PDOP;
-w związku z planowanym podziałem Spółki i przeniesieniem do spółki przejmującej Sektora Majątkowego w Spółce przejmującej wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu PDOP.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2022 r., które wpłynęło do tut. Organu 7 listopada 2022 r.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania: A
2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania: B, C, D
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka akcyjna (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Wnioskodawca jest jednym z podmiotów w grupie kapitałowej (dalej: „Grupa”) działającej w branży meblarskiej (…). W obszarze działalności Grupy obejmującym produkcję i dystrybucję mebli, obok Wnioskodawcy funkcjonują jeszcze spółki X sp. z o.o., odpowiadająca za dystrybucję produktów na terenie Polski oraz prowadząca sklep internetowy, a także powiązana kapitałowo spółka Y sp. z o.o. zajmująca się produkcją mebli w zakładzie zlokalizowanym w (…).
Spółka posiada dwóch akcjonariuszy: Pana M oraz Panią L (dalej łącznie: „Akcjonariusze”). Akcjonariusze w ramach niniejszego wniosku posiadają status zainteresowanych niebędących stronami postępowania.
W ramach wewnętrznej struktury Wnioskodawcy funkcjonuje m.in. odrębny pion odpowiedzialny za zarządzanie kluczowymi aktywami Grupy (dalej: „Sektor Majątkowy”). Sektor Majątkowy obejmuje Dział Nadzoru i Rozliczeń oraz Dział Ochrony. Sektor Majątkowy tworzy kilkunastu (na moment złożenia niniejszego wniosku (...) pracowników wraz z wyposażeniem niezbędnym do wykonywania przez nich przydzielonych im obowiązków. Do podstawowych zadań realizowanych przez Sektor Majątkowy należy:
1)sprawowanie szczegółowego nadzoru właścicielskiego nad majątkiem trwałym (w zakresie nieruchomości), stanowiącym zaplecze produkcyjne zakładów należących do Grupy, w tym:
a.nadzór nad utrzymaniem ciągłości zdatności do ruchu i wykorzystaniem w bieżącej działalności,
b.prowadzenie procesu rozbudowy i modernizacji nieruchomości w zakresie uzgodnionym z przełożonymi,
2)sprawowanie szczegółowego nadzoru właścicielskiego nad majątkiem trwałym (w zakresie ruchomości), stanowiącym zaplecze produkcyjne zakładów należących do Grupy, w tym:
a.nadzór nad utrzymaniem ciągłości zdatności do ruchu i wykorzystaniem w bieżącej działalności,
b.nadzorowanie zakupu nowych maszyn i urządzeń.
3)sprawowanie szczegółowego nadzoru właścicielskiego nad pozostałymi nieruchomościami, niezwiązanymi z funkcjami produkcyjnymi obejmującego m.in. (...) w (…) oraz lokale mieszkalne,
4)zapewnienie ochrony zakładów, sprawowanie nadzoru nad służbami ochrony w poszczególnych zakładach i koordynowanie ich działań,
5)nadzór nad przepływami finansowymi, umowami ubezpieczeniowymi, leasingowymi i innymi rozliczeniami finansowymi,
6)przygotowanie projektów umów i prowadzenie rozliczeń z dzierżawcami oraz najemcami.
W ramach struktury wewnętrznej Wnioskodawcy wyodrębniony został również Sektor Produkcyjny, który obejmuje Pion Produkcji; Pion Ekonomiczno - Księgowy; Pion Techniczny oraz Pion Zaopatrzenia i Sprzedaży (dalej łącznie: „Sektor Produkcyjny”). Każdy z w/w pionów posiada przyporządkowane mu funkcje i zadania.
W chwili obecnej w ramach struktury Wnioskodawcy Sektor Majątkowy, realizuje przypisane mu w/w funkcje, a Sektor Produkcyjny ukierunkowany jest na realizację podstawowych funkcji Wnioskodawcy w zakresie produkcji i dystrybucji mebli. Opisana powyżej struktura Wnioskodawcy jest wynikiem historycznego rozwoju działalności Grupy. Spółka działa na rynku w formie spółki akcyjnej (…). Od momentu powołania w wewnętrznej strukturze Wnioskodawcy rozwijane byty podstawowe funkcje, w tym również zarządzanie majątkiem, (tj. funkcje obecnie realizowane przez Sektor Majątkowy). W późniejszym okresie, gdy skład Grupy powiększał się o kolejne spółki, funkcje zarządzania kluczowymi składnikami majątku Grupy w dalszym ciągu skupione były w strukturze Wnioskodawcy, co doprowadziło do wykształcenia Sektora Majątkowego w obecnym kształcie.
Rozważane jest uporządkowanie funkcji poszczególnych spółek oraz wydzielenie linii biznesowej realizującej funkcje w zakresie nadzoru nad strategicznymi aktywami, do nowo utworzonego - wyspecjalizowanego podmiotu działającego w ramach Grupy (dalej: „Spółka przejmująca”). Spółka przejmująca jest spółką kapitałową, która posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Powyższe przekładać ma się na poprawę efektywności działalności Grupy jako całości. Celem planowanego wydzielenia jest ponadto ograniczenie ryzyka prawnego związanego z funkcjonowaniem Grupy, poprzez formalne odseparowanie kluczowego majątku Grupy od ryzyka związanego z działalnością operacyjną (produkcyjną i handlową).
Powyższy cel osiągnięty miałby zostać w wyniku podziału Wnioskodawcy. Podział nastąpić ma w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „KSH”), tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku Wnioskodawcy obejmującej Sektor Majątkowy na Spółkę przejmującą. Na dzień podziału Wnioskodawca oraz Spółka przejmująca posiadać będzie tych samych akcjonariuszy/wspólników - obie spółki będą spółkami „siostrami”.
Przeniesienie majątku związanego z działalnością Sektora Majątkowego na Spółkę przejmująca odbędzie się w zamian za udziały w Spółce przejmującej wydawane akcjonariuszom Wnioskodawcy. Ostatecznie po dokonanym podziale planowane jest, aby:
-Wnioskodawcy przysługiwał zespół składników majątkowych związanych z działalnością Sektora Produkcyjnego;
-zespół składników majątkowych związany z działalnością Sektora Majątkowego został przeniesiony na Spółkę przejmującą.
W ramach planowanego podziału na Spółkę przejmującą przeniesione mają zostać składniki materialne i niematerialne ściśle związane z zadaniami realizowanymi przez Sektor Majątkowy, w szczególności:
a)środki trwałe, w tym: nieruchomości wraz z budynkami oraz budowlami na nich posadowionymi, linie produkcyjne, centra obróbcze, maszyny stolarskie (tj. środki trwałe konstrukcyjnie lub funkcjonalnie związane z Sektorem Majątkowym);
b)wartości niematerialne i prawne, w tym: licencje na oprogramowanie obejmujące również specjalistyczne oprogramowanie do obsługi maszyn wymienionych powyżej;
c)zobowiązania funkcjonalnie związane z przenoszonym zespołem składników majątkowych - w szczególności zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług, leasingu, zobowiązania pracownicze w stosunku do pracowników zatrudnionych w ramach Sektora Majątkowego, zobowiązania związane z ubezpieczeniami majątkowymi oraz dodatkowo zabezpieczenia rzeczowe (w szczególności hipoteki) ustanowione na składnikach majątku wchodzących w skład Sektora Majątkowego.
Planowana transakcja wiązałaby się również z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 2311 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.). W konsekwencji, ze Spółki do Spółki przejmującej przeniesieni zostaliby również pracownicy Wnioskodawcy, którzy przydzieleni zostali do Sektora Majątkowego. W chwili obecnej jest to siedemnastu pracowników, przy czym większa część z nich zatrudniona jest w pełnym wymiarze czasu i w ramach obowiązków pracowniczych realizuje wyłącznie czynności związane z działalnością Sektora Majątkowego. Spółka przejmująca łącznie ze składnikami materialnymi i niematerialnymi składającymi się na Sektor Majątkowy przejęłaby również dokumentację związaną z funkcjami realizowanymi dotychczas przez Wnioskodawcę w ramach Sektora Majątkowego, w tym umowy z dzierżawcami oraz najemcami, dokumentację potwierdzającą i dopuszczająca do użytku nieruchomości oraz ruchomości należące do poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy oraz dotychczas wypracowane w ramach działalności tego sektora know-how.
W strukturze Wnioskodawcy, po planowanym podziale pozostałyby składniki majątkowe zawiązane z działalnością Sektora Produkcyjnego, w tym w szczególności:
a)wybrane środki trwałe, w tym: maszyny i urządzenia produkcyjne (m.in. maszyny szwalnicze, pneumatyczne stoły tapicerskie, narzędzia oraz elektronarzędzia), środki transportu (samochody, wózki widłowe, wózki ręczne), sprzęt komputerowy, wyposażenie biurowe, tablety, telefony;
b)wartości niematerialne i prawne, w tym: licencje na oprogramowanie komputerowe, prawa ochronne do znaków towarowych oraz prawa ochronne do wzorów użytkowych;
c)zobowiązania funkcjonalnie związane z zespołem składników majątkowych pozostającym w Spółce, w tym zobowiązania wobec pracowników, zobowiązania wobec dostawców, zobowiązania licencyjne oraz zobowiązania wynikające z umów leasingu niezwiązane ze składniami majątkowymi przyporządkowanymi do Sektora Majątkowego.
Odnośnie do zasad funkcjonowania Sektora Majątkowego, z perspektywy organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej Wnioskodawca wskazuje na następujące okoliczności.
Sektor Majątkowy w strukturze Spółki (jest wyodrębniony) w schematach organizacyjnych Wnioskodawcy oraz całej Grupy. Wyodrębnienie Sektora Majątkowego oraz pionów składających się na pozostałą działalność Wnioskodawcy - Sektor Produkcyjny, formalnie zostało potwierdzone w uchwałach zarządu Spółki określającej organizację Spółki, podjętych w latach 2020-2021.
Formalne wyodrębnienie Sektora Majątkowego w strukturze Spółki zostało również powiązane z dokonaną przez Wnioskodawcę alokacją składników materialnych i niematerialnych niezbędnych do realizacji przez Sektor Majątkowy przydzielonych mu funkcji. Powyższe obejmuje w szczególności nieruchomości wraz budynkami i budowlami, linie produkcyjne, centra obróbcze, maszyny stolarskie oraz wartości niematerialne i prawne w postaci licencji na specjalistyczne oprogramowanie komputerowe oraz zobowiązania wymienione powyżej. W wewnętrznej strukturze Sektora Majątkowego zatrudnionych jest na chwilę obecną siedemnastu pracowników. W strukturze Sektora Majątkowego wyodrębniony jest również koordynator, który odpowiada za powierzony mu obszar działalności spółki oraz pełni funkcję bezpośredniego przełożonego w stosunku do pracowników sektora. W chwili obecnej funkcje koordynatora Sektora Majątkowego pełni członek zarządu Spółki.
Na analogicznych zasadach dokonana została alokacja składników materialnych i niematerialnych niezbędnych do realizacji funkcji przydzielonych pozostałym pionom wyodrębnionym w strukturze Wnioskodawcy. Powyższe obejmuje w szczególności maszyny i urządzenia produkcyjne, narzędzia oraz elektronarzędzia, środki transportu, sprzęt komputerowy, wartości niematerialne i prawne, w tym: licencje na oprogramowanie komputerowe, prawa ochronne do znaków towarowych i wzorów użytkowych oraz zobowiązania. W ramach wewnętrznej struktury Wnioskodawcy do pozostałych pionów (Sektor Produkcyjny) przyporządkowanych zostało łącznie 1039 pracowników, w tym koordynatorzy zarządzający działalnością każdego pionu. Liczba pracowników jest przy tym zmienna i może ulegać niewielkim wahaniom.
W ramach planowanego podziału, całość wymienionych powyżej składników Sektora Majątkowego oraz wszyscy pracownicy Sektora Majątkowego mieliby zostatać przeniesieni do Spółki przejmującej. Również członek zarządu - koordynator Sektora Majątkowego miałby objąć funkcję członka zarządu Spółki przejmującej i w dalszym ciągu, już w strukturze Spółki przejmującej, realizować swoje funkcje w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w ramach Sektora Majątkowego.
Po przeniesieniu do Spółki przejmującej, Sektor Majątkowy zachowa swoją odrębność organizacyjną. Pracownicy Sektora Majątkowego w ramach struktury Spółki przejmującej w dalszym ciągu podlegać będą koordynatorowi Sektora Majątkowego, który obejmie funkcję członka zarządu Spółki przejmującej i również w strukturze Spółki przejmującej odpowiadał będzie za działalność działu.
Sektor Majątkowy posiada własne zewnętrzne strumienie przychodów stanowiące wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych na rzecz (1) pozostałych spółek z Grupy, w tym przede wszystkim z tytułu wynajmu i dzierżawy nieruchomości, (2) podmiotów niepowiązanych.
Ponadto, Wnioskodawca jest w stanie, na podstawie danych z systemu finansowo księgowego, wyodrębnić i przypisać przychody, koszty, należności i zobowiązania do Sektora Majątkowego i pozostałych pionów funkcjonujących w spółce (Sektora Produkcyjnego).
Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych pozwala na oddzielenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z poszczególnymi obszarami działalności spółki (pionami) i pozwala na ich przypisanie do poszczególnych pionów, w tym również do Sektora Majątkowego.
W konsekwencji, możliwe jest również sporządzanie bilansu oraz rachunku zysków i strat odrębnie dla Sektora Majątkowego oraz pozostałej działalności Wnioskodawcy.
W oparciu o powyższe właściwości systemu finansowo-księgowego oraz ewidencje podatkowe Wnioskodawca, na potrzeby wewnętrzne, sporządza również odrębne analizy i raporty finansowe oraz przygotowuje plany finansowe dotyczące funkcjonowania poszczególnych pionów, w tym również Sektora Majątkowego.
Również po przeniesieniu do Spółki przejmującej Sektor Majątkowy zachowa swoją samodzielność finansową. Sektor Majątkowy po podziale Wnioskodawcy w dalszym ciągu posiadać będzie własne zewnętrzne strumienie przychodów ponadto, dojdą przychody z tytułu dzierżawy majątku udostępnionego odpłatnie do Sektora Produkcyjnego (spółki dzielonej). Po podziale w dalszym ciągu możliwe będzie również wyodrębnienie i przypisanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do Sektora Majątkowego.
Zarówno Sektor Majątkowy, jak i piony składające się na pozostałą działalność Wnioskodawcy - Sektor Produkcyjny, mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa, samodzielnie realizujące przydzielone im zadania gospodarcze. Przy założeniu, że wyspecjalizowane działy Sektora Produkcyjnego świadczyć będą usługi na rzecz Sektora Majątkowego (spółki wydzielonej) w zakresie obsługi księgowej, kadrowej, IT, itp.
Obie posiadają przyporządkowane im składniki materialne i niematerialne niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Sektor Majątkowy posiada przyporządkowaną mu, odpowiednio wykwalifikowaną, kadrę pracowniczą wraz z koordynatorem - członkiem zarządu zarządzającym pracą całego zespołu.
Funkcje oraz obszary właściwości Sektora Majątkowego różnią się przy tym od funkcji oraz obszarów właściwości działów składających się na Sektor Produkcyjny.
Uzupełniająco Wnioskodawca wskazuje, że przyczyną przeprowadzenia podziału jest przede wszystkim:
-uporządkowanie struktury organizacyjnej Grupy;
-formalne odseparowanie kluczowych składników majątkowych od obszarów ryzyka związanego z działalnością operacyjną (produkcyjną i handlową).
W konsekwencji, Wnioskodawca wskazuje, iż podział Wnioskodawcy zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie, ani uchylenie się od opodatkowania.
Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że:
1)przyjęta przez wspólników dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość akcji w Spółce, jaka byłaby przyjęta przez wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału;
2)akcje w podmiocie dzielonym (w Spółce) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów lub objęte w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów;
3)wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego (Spółki) otrzymanego przez Spółkę przejmującą nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych akcjonariuszom spółki dzielonej;
4)składniki majątku podmiotu dzielonego (Spółki) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału, spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego, a ponadto spółka przejmująca przypisze te składniki majątkowe do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka przejmująca majątek i Spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PDOP.
Wykonując zobowiązanie określone w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Wnioskodawca wskazuje, że zdarzenie przyszłe nie obejmuje transakcji:
1)z udziałem osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej:
a. które mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
b.które prowadzą działalność gospodarczą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem zagranicznego zakładu, a transakcja, zespół transakcji lub inne zdarzenia stanowią część lub całość działalności gospodarczej zagranicznego zakładu, lub
c.będących stronami transakcji, zespołu transakcji lub uczestnikami zdarzenia mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w więcej niż jednym państwie lub terytorium, lub mającej skutki transgraniczne.
Ponadto, w piśmie uzupełniającym z 2 listopada 2022 r., wskazaliście Państwo następujące informacje:
1. Odnosząc się do struktury Sektora Majątkowego Wnioskodawca wskazuje, że:
1)Sektor Majątkowy stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych niezbędnych do realizacji przydzielonych mu funkcji. W skład Sektora Majątkowego wchodzą w szczególności:
a.środki trwałe, w tym: nieruchomości wraz z budynkami oraz budowlami na nich posadowionymi, linie produkcyjne, centra obróbcze, maszyny stolarskie (tj. środki trwałe konstrukcyjnie lub funkcjonalnie związane z Sektorem Majątkowym);
b.wartości niematerialne i prawne, w tym: licencje na oprogramowanie obejmujące również specjalistyczne oprogramowanie do obsługi maszyn wymienionych powyżej;
c.zobowiązania funkcjonalnie związane z przenoszonym zespołem składników majątkowych - w szczególności zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług, leasingu, zobowiązania pracownicze w stosunku do pracowników zatrudnionych w ramach Sektora Majątkowego, zobowiązania związane z ubezpieczeniami majątkowymi oraz dodatkowo zabezpieczenia rzeczowe (w szczególności hipoteki) ustanowione na składnikach majątku wchodzących w skład Sektora Majątkowego.
2)W wewnętrznej strukturze Sektora Majątkowego zatrudnionych jest kilkunastu pracowników. W strukturze Sektora Majątkowego wyodrębniony jest również koordynator, który odpowiada za powierzony mu obszar działalności spółki oraz pełni funkcję bezpośredniego przełożonego w stosunku do pracowników sektora. W chwili obecnej funkcje koordynatora Sektora Majątkowego pełni członek zarządu Spółki.
3)Sektor Majątkowy posiada własne zewnętrzne strumienie przychodów stanowiące wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych na rzecz (1) pozostałych spółek z Grupy, w tym przede wszystkim z tytułu wynajmu i dzierżawy nieruchomości, (2) podmiotów niepowiązanych.
Spółka przejmująca po podziale będzie kontynuować działalność Sektora Majątkowego w dotychczasowym zakresie realizując odpowiednio przypisane mu funkcje i cele biznesowe, rozwijając je odpowiednio zgodnie z przyjętą strategią biznesową.
Działalność powyższą Spółka przejmująca prowadzić będzie przy wykorzystaniu wymienionych powyżej składników materialnych i niematerialnych oraz pracowników przypisanych do Sektora Majątkowego, którzy zostaną przeniesieni w ramach podziału do Spółki przejmującej, bez konieczności angażowania innych, dodatkowych składników majątku i zasobów, z zastrzeżeniem zawarcia zwyczajowych i typowych umów dotyczących usług wsparcia dla Spółki przejmującej (np. dostawy mediów, usługi bankowe, usługi pocztowe, zewnętrze usługi doradcze itp. - w zależności od bieżącego zapotrzebowania, przy czym część z tych usług, np. usługi obsługi księgowej i kadrowo-płacowej, może być świadczona przez Spółkę). Wnioskodawcy wskazują, iż fakt zawarcia bądź nie dodatkowych umów przez Spółkę przejmującą nie determinuje kontynuowania przez nią działalności gospodarczej w oparciu majątek przejęty na skutek podziału.
Podsumowując, Wnioskodawcy wskazują, że w ich ocenie przedmiot przeniesienia tj. Sektor Majątkowy będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych niezbędny i wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań (kontynuacji działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez Spółkę), a prowadzenie działalności przez Spółkę przejmującą nie będzie wymagało angażowania innych składników majątku bądź podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych przez Spółkę przejmującą, za wyjątkiem zawarcia wskazanych powyżej zwyczajowych i typowych umów dotyczących usług wsparcia dla Spółki przejmującej.
2. Spółka przejmująca po podziale będzie kontynuować działalność Sektora Majątkowego w dotychczasowym zakresie, realizując odpowiednio przypisane mu funkcje i cele biznesowe, rozwijając je odpowiednio zgodnie z przyjętą strategią biznesową, w tym Spółka przejmująca, do której przeniesiony zostanie Sektor Majątkowy będzie kontynuowała działalność w zakresie obejmującym w szczególności:
1)sprawowanie szczegółowego nadzoru właścicielskiego nad majątkiem trwałym (w zakresie nieruchomości), stanowiącym zaplecze produkcyjne zakładów należących do Grupy, w tym:
a.nadzór nad utrzymaniem ciągłości zdatności do ruchu i wykorzystaniem w bieżącej działalności,
b.prowadzenie procesu rozbudowy i modernizacji nieruchomości w zakresie uzgodnionym z przełożonymi.
2)sprawowanie szczegółowego nadzoru właścicielskiego nad majątkiem trwałym (w zakresie ruchomości), stanowiącym zaplecze produkcyjne zakładów należących do Grupy, w tym:
a.nadzór nad utrzymaniem ciągłości zdatności do ruchu i wykorzystaniem w bieżącej działalności,
b.nadzorowanie zakupu nowych maszyn i urządzeń.
3)sprawowanie szczegółowego nadzoru właścicielskiego nad pozostałymi nieruchomościami, niezwiązanymi z funkcjami produkcyjnymi obejmującego m.in. (...) oraz lokale mieszkalne,
4)zapewnienie ochrony zakładów, sprawowanie nadzoru nad służbami ochrony w poszczególnych zakładach i koordynowanie ich działań,
5)nadzór nad przepływami finansowymi, umowami ubezpieczeniowymi, leasingowymi i innymi rozliczeniami finansowymi,
6)przygotowanie projektów umów i prowadzenie rozliczeń z dzierżawcami oraz najemcami.
Działalność powyższą Spółka przejmująca prowadzić będzie przy wykorzystaniu wymienionych powyżej składników materialnych i niematerialnych oraz pracowników przypisanych do Sektora Majątkowego, którzy zostaną przeniesieni w ramach podziału do Spółki przejmującej, bez konieczności angażowania innych, dodatkowych składników majątku i zasobów, z zastrzeżeniem zawarcia zwyczajowych i typowych umów dotyczących usług wsparcia dla Spółki przejmującej (np. dostawy mediów, usługi bankowe, usługi pocztowe, zewnętrze usługi doradcze itp. - w zależności od bieżącego zapotrzebowania, przy czym część z tych usług, np. usługi obsługi księgowej i kadrowo-płacowej, może być świadczona przez Spółkę). Wnioskodawcy wskazują, iż fakt zawarcia bądź nie dodatkowych umów przez Spółkę przejmującą nie determinuje kontynuowania przez nią działalności gospodarczej w oparciu majątek przejęty na skutek podziału.
3. Wnioskodawca wskazuje, że Spółka nie będzie przedmiotem połączenia, w związku z czym w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem Wniosku nie wystąpi dzień łączenia.
Niemniej, przyjmując, że pytanie Organu odnosi się do określenia przychodu w spółce przejmującej (art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o PDOP), i w istocie chodzi o ustalenie, czy po stronie Spółki przejmującej w wyniku podziału powstać może przychód podatkowy tj., czy ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa Sektora Majątkowego (majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą) będzie przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników wskazuję, że ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki otrzymanego przez Spółkę przejmującą może przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników. Przy czym Spółka na chwilę obecną nie sporządziła jeszcze wyceny wartości rynkowej ww. majątku (jest to planowane na etapie późniejszym, po uzyskaniu m.in. interpretacji indywidualnej prawa podatkowego której przedmiotem jest Wniosek).
Jednocześnie, jak wskazano w treści Wniosku, składniki majątku Spółki, otrzymane przez Spółkę przejmującą:
a)Spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki (tj. podmiotu dzielonego) oraz
b)Spółka przejmująca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pytania
1.Czy w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy i przeniesieniem do Spółki przejmującej Sektora Majątkowego u Wnioskodawcy wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu PDOP?
2.Czy w związku z planowanym podziałem Spółki i przeniesieniem do spółki przejmującej Sektora Majątkowego w Spółce przejmującej wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu PDOP?
Państwa stanowisko w sprawie (sformułowane we wniosku oraz w uzupełnieniu wniosku)
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy oraz przeniesieniem do Spółki przejmującej Sektora Majątkowego, nie wystąpi u Wnioskodawcy dochód podlegający opodatkowaniu PDOP.
Zgodnie z regulacją art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOP, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o PDOP, do przychodów nie zalicza się, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.
Powyższe przepisy wskazują, iż na gruncie PDOP, możliwe jest powstanie przychodu podatkowego dla spółki podlegającej podziałowi. Sytuacja taka będzie mogła mieć miejsce w przypadku, w którym majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W sytuacji, w której zarówno część majątku wydzielana do spółki przejmującej w ramach podziału oraz część majątku pozostająca w spółce dzielonej będą stanowiły zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Zgodnie z w/w regulacją przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) rozumie się „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespól składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
Zgodnie z powszechnie przyjętą wykładnią powyższej definicji (m.in.: interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2021 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.189.2021.3.AW; interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.145.2021.3.PB; interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2021 r., znak 0111-KDIB1-1.4010.42.2021.4.AW) dla przyjęcia, że w danym przypadku występuje zorganizowana część przedsiębiorstwa konieczne jest spełnienie następujących warunków:
1.występuje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Przechodząc do analizy poszczególnych warunków w pierwszej kolejności istotne jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Składnikami tego zespołu powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także element personalny, czyli kadra pracownicza (tak m.in.: interpretacja indywidualna z dnia 6 sierpnia 2021 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.234.2021.2.EJ).
Kolejnym warunkiem jest, aby tak określony zespól składników został wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to zachodzić ma przy tym na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne określane jest jako trwałe umiejscowienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. W konsekwencji, dla wyodrębnienia organizacyjnego nie jest wystarczające samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Tak rozumiane wyodrębnienie powinno zostać przy tym połączone z nadaniem jednostce określonych funkcji i kompetencji, które uzasadniałyby jej wydzielenie organizacyjne (tak m.in.: interpretacja indywidualna z dnia z dnia 28 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.229.2021.1.JKT; interpretacja indywidulana z dnia z dnia 15 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.145.2021.3.PB).
Wyodrębnienie finansowe określane jest w praktyce jako sytuacja, w której sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych (interpretacja indywidulana z dnia z dnia 8 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.160.2021.3.AW). Wyodrębnienia finansowego nie należy jednak utożsamiać z wymogiem posiadania przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa pełnej samodzielności finansowej (m.in.: interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.145.2021.3.PB; interpretacja indywidualna z dnia z dnia 28 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.229.2021.1.JKT).
Wyodrębnienie funkcjonalne rozumiane jest natomiast jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa (tak m.in.: interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2021 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.213.2021.4.PC).
Ostatnią cechę definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinny również umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy - Kodeks cywilny (interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2021 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.42.2021.4.AW; interpretacja indywidulana z dnia 15 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.145.2021.3.PB).
Odnosząc opisane powyżej warunki do stanu faktycznego będącego przedmiotem niniejszego wniosku wskazać należy na następujące okoliczności.
1.Zespół składników materialnych i niematerialnych:
-W ramach wewnętrznej struktury Wnioskodawcy do Sektora Majątkowego oraz pionów składających się na pozostałą działalność Wnioskodawcy (Sektor Produkcyjny) przypisane zostały określone aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
-W aspekcie personalnym Sektor Majątkowy tworzy kilkunastu pracowników posiadających kwalifikacje niezbędne do realizacji zadań obejmujących właściwość działu. W strukturze Sektora Majątkowego wyodrębniony jest również koordynator, który odpowiada za powierzony mu obszar działalności spółki oraz pełni funkcję bezpośredniego przełożonego w stosunku do pracowników tego sektora. W chwili obecnej funkcje koordynatora Sektora Majątkowego pełni członek zarządu Spółki.
-Na analogicznych zasadach funkcjonują pozostałe piony wyodrębnione w strukturze Wnioskodawcy (do każdego pionu przydzieleni zostali pracownicy odpowiedzialni za realizację jego funkcji wraz z koordynatorem).
-W skład Sektora Majątkowego wchodzi również dokumentacja związaną z funkcjami realizowanymi dotychczas przez Wnioskodawcę w ramach tej jednostki oraz dotychczas wypracowane w ramach działalności tego działu know-how.
-Sektor Majątkowy oraz piony składające się na Sektor Produkcyjny posiadają również wyodrębnione zobowiązania związane z ich działalnością (do Sektora Majątkowego przyporządkowane zostały m.in. zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług, leasingu, zobowiązania pracownicze w stosunku do pracowników zatrudnionych w ramach Sektora Majątkowego, zobowiązania publicznoprawne m.in. z tytułu podatku od nieruchomości przyporządkowanych do Sektora Majątkowego, zobowiązania związane z ubezpieczeniami majątkowymi oraz dodatkowo zabezpieczenia rzeczowe (w szczególności hipoteki) ustanowione na składnikach majątku wchodzących w skład Sektora Majątkowego).
Mając na uwadze powyższe okoliczności warunek dotyczący występowania zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań zostanie w ocenie Wnioskodawcy spełniony w przypadku Sektora Majątkowego oraz pionów składających się na Sektor Produkcyjny.
2.Wyodrębnienie organizacyjne:
-Historycznie wyodrębnienie organizacyjne i umiejscowienie Sektora Majątkowego w strukturze Wnioskodawcy wynikało z rozwoju działalności Grupy oraz znajdowało odzwierciedlenie w schemacie organizacyjnym stworzonym na użytek wewnętrzny Wnioskodawcy oraz całej Grupy, w którym przedstawione zostały miejsca poszczególnych pionów w strukturze Wnioskodawcy oraz całej Grupy.
-W ujęciu formalnym wyodrębnienie organizacyjne Sektora Majątkowego oraz Sektora Produkcyjnego zostało potwierdzone w uchwałach zarządu Wnioskodawcy określającej organizację Spółki.
-Wyodrębnienie Sektora Majątkowego oraz pionów składających się na Sektor Produkcyjny w strukturze Wnioskodawcy zostało również powiązane z dokonaną przez Wnioskodawcę alokacją wymienionych powyżej składników materialnych i niematerialnych niezbędnych do realizacji przez Sektor Majątkowy oraz pozostałe piony przydzielonych im funkcji.
-W wewnętrznej strukturze Sektora Majątkowego zatrudnionych jest na chwilę obecną kilkunastu pracowników. Pracownicy przyporządkowani do Sektora Majątkowego podlegają kierownictwu odrębnemu od kierownictwa pozostałych pionów wyodrębnionych w strukturze Wnioskodawcy - Koordynator Sektora Majątkowego odpowiada za powierzony mu obszar działalności spółki oraz pełni funkcję bezpośredniego przełożonego w stosunku do pracowników tego sektora. Na podobnych zasadach zorganizowana została struktura personalna pozostałych pionów wyodrębnionych w strukturze Wnioskodawcy.
-Zakres funkcji i właściwości Sektora Majątkowego różni się od funkcji przypisanych pozostałym pionom wyodrębnionym w strukturze Wnioskodawcy. W konsekwencji, działalność Sektora Majątkowego oraz pozostała działalność Wnioskodawcy charakteryzują się odrębnymi cechami.
Powyższe okoliczności potwierdzają, że Sektor Majątkowy oraz piony składające się na Sektor Produkcyjny zostały organizacyjnie wyodrębnione w strukturze Wnioskodawcy.
3.Wyodrębnienie finansowe:
-Sektor Majątkowy oraz pozostała działalność Wnioskodawcy posiadają własne, przyporządkowane im strumienie przychodów. Sektor Majątkowy osiąga przychody z tytułu usług świadczonych wewnątrzgrupowo, w tym przede wszystkim z tytułu wynajmu i dzierżawy nieruchomości. W ramach pozostałej - podstawowej działalności - Wnioskodawca uzyskuje natomiast przychody głównie z tytułu produkcji i dystrybucji mebli.
-Na podstawie danych z funkcjonującego u Wnioskodawcy systemu finansowo-księgowego możliwe jest wyodrębnienie i przypisanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do Sektora Majątkowego oraz pionów składających się na Sektor Produkcyjny.
-Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych pozwala na oddzielenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z poszczególnymi sektorami działalności spółki i pozwala na ich przypisanie do poszczególnych sektorów, w tym również do Sektora Majątkowego.
-Ewidencja księgowa Wnioskodawcy pozwala na sporządzanie bilansu oraz rachunku zysków i strat odrębnie dla Sektora Majątkowego oraz Sektora Produkcyjnego.
-Wnioskodawca, na potrzeby wewnętrzne, sporządza również odrębne analizy i raporty finansowe oraz przygotowuje plany finansowe dotyczące funkcjonowania poszczególnych sektorów, w tym również Sektora Majątkowego.
Powołane powyżej okoliczności potwierdzają, że Sektor Majątkowy oraz Sektor Produkcyjny cechują się samodzielnością finansową, umożliwiającą autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym, co jednocześnie potwierdza spełnienie warunku wyodrębnienia finansowego.
4.Wyodrębnienie funkcjonalne:
-Do Sektora Majątkowego przypisane zostały wskazane powyżej (w opisie stanu faktycznego) aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz pracownicy wraz z koordynatorem - członkiem zarządu posiadających kwalifikacje niezbędne do realizacji zadań obejmujących właściwość działu.
-Zakres funkcji i właściwości Sektora Majątkowego różni się od funkcji przypisanych Sektorowi Produkcyjnemu.
Powyższe okoliczności potwierdzają, że Sektor Majątkowy zdolny jest do realizacji skonkretyzowanych zadań gospodarczych, które nie pokrywają się przy tym z pozostałymi - podstawowymi zadaniami Wnioskodawcy. W konsekwencji, spełniony zostanie w analizowanym przypadku warunek wyodrębnienia funkcjonalnego.
5.Zdolność do niezależnego działania:
-Przypisane do Sektora Majątkowego aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, know-how oraz pracownicy wraz z koordynatorem potwierdzają, że Sektor Majątkowy posiada zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Na analogicznych zasadach zdolność funkcjonowania jako samodzielny posiada również Pion Produkcyjny.
-Po realizacji podziału Spółka będzie kontynuować dotychczas prowadzoną podstawową działalność w zakresie produkcji i dystrybucji mebli.
-Sektor Majątkowy po podziale Wnioskodawcy i przeniesieniu go do Spółki przejmującej będzie działał w zasadniczo w niezmienionym kształcie. Kontynuację działalności Sektora Majątkowego umożliwi przeniesie w ramach planowanego podziału Wnioskodawcy całości składników majątkowych tworzących ten sektor wraz z pracownikami. Spółka przejmująca będzie również mogła korzystać z istotnych dla kontynuowania działalność Sektora Majątkowego uprawnień dotyczących know-how.
-Powyższe potwierdza, że również warunek dotyczący zdolności do niezależnego działania zostanie spełniony z jednej strony w przypadku Sektora Majątkowego, a z drugiej strony również w przypadku Sektora Produkcyjnego.
Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że Sektor Majątkowy oraz Sektor Produkcyjny stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP.
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z planowanym podziałem Spółki oraz przeniesieniem do Spółki przejmującej Sektora Majątkowego, nie wystąpi w Spółce dochód podlegający opodatkowaniu PDOP.
Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko prezentowane przez Spółkę, zostało potwierdzone w szeregu interpretacji dotyczących zbliżonych stanów faktycznych wydanych w ostatnich miesiącach, w tym w szczególności w:
1.interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 maja 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.73.2021.3.EJ, zgodnie z którą: „(...) zespół składników majątkowych, który stanowić będzie przedmiot aportu do Spółki B Sp. z o.o., wyodrębniony jest u Wnioskodawcy pod względem organizacyjnym i finansowym oraz przeznaczony jest do realizacji określonych zadań gospodarczych i zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, a Spółka B Sp. z o. o. będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej w ramach ww. zespołu składników, w takim zakresie w jakim obecnie działalność ta prowadzona jest u Wnioskodawcy, należy uznać, że przedmiotem aportu - w świetle art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. - będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa”.
2.interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lipca 2021 r., sygn.0111-KDIB1-3.4010.229.2021.1.JKT, zgodnie z którą „(...) skoro - jak wynika z wniosku - wskazany zespół składników majątkowych który zostanie przeniesiony do spółki przejmującej, podobnie jak zespół składników majątkowych pozostających u Wnioskodawcy, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym, to należy przyjąć, że zespół składników materialnych i niematerialnych zarówno pozostający, jak i wydzielony z majątku Wnioskodawcy na rzecz spółki przejmującej stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy CIT”.
3.interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 sierpnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.189.2021.3.AW, zgodnie z którą „(...) zespół składników majątkowych i niemajątkowych - Dział Zarządzania Nieruchomością przenoszony do nowo utworzonej spółki, jak i Majątek pozostający w Spółce (tj. Dział Produkcyjny wraz z Działem Administracyjnym) będą stanowiły na moment wydzielenia zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albowiem będą one wydzielone trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej i będą mogły stanowić niezależne przedsiębiorstwa”.
Ad. 2
W związku z planowanym podziałem Spółki i przeniesieniem do Spółki przejmującej Sektora Majątkowego w Spółce przejmującej nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu PDOP.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o PDOP, przychód stanowi ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o PDOP, przychód stanowi również ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Dodatkowo, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o PDOP, przychodem jest również ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
W kontekście powyższych regulacji, wskazać należy, że art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o PDOP, nie będzie mieć zastosowania w opisanym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, bowiem Spółka przejmująca nie będzie posiadać żadnych udziałów w Spółce (dzielonej). Podobnie, art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o PDOP, nie będzie mieć zastosowania, bowiem nie wystąpi nadwyżka wartości rynkowej majątku Spółki otrzymanego przez Spółkę przejmującą ponad wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom/Akcjonariuszom.
Odnosząc się do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o PDOP, wskazać należy, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o PDOP, do przychodów nie zalicza się, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W kontekście powyższego należy podkreślić, że oba wskazane powyżej warunki zostaną spełnione w ramach opisanego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego, tj.: składniki majątku podmiotu dzielonego (Spółki) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału, Spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego, a ponadto Spółka przejmująca przypisze te składniki majątkowe do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Mając powyższe na względzie uznać należy, że planowany podział Spółki nie spowoduje powstania opodatkowanego dochodu po stronie Spółki przejmującej.
Zatem, w analizowanym przypadku, w ocenie Wnioskodawcy, spełnione zostaną warunki wskazane w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o PDOP, a w konsekwencji wartość składników majątku Spółki otrzymanego przez Spółkę przejmującą (wchodzących w skład Sektora Majątkowego) nie będzie zaliczała się do przychodów w Spółce przejmującej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Przedmiotowa interpretacja została wydana w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
- Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.