Temat interpretacji
w zakresie ustalenia, czy: 1) działalność X w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług, w zakresie programu badawczo-rozwojowego związanego z modelem rezerwacji N, można uznać za działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 oraz art. 4a pkt 28 Ustawy CIT jest prawidłowe; 2) za koszty kwalifikowanemożna uznać wydatkizwiązane z działalnością badawczo-rozwojową ponoszone przez X na.: należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika / pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na postawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu; - jest prawidłowe; - w części dotyczącej wynagrodzeń za czas urlopu, czas choroby, czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem itd. jest nieprawidłowe, wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych jest prawidłowe; odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo rozwojowych jest prawidłowe; wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za domeny internetowe jest prawidłowe; wydatki na specjalistyczne szkolenia z systemów informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty BHP jest nieprawidłowe; 3) X ma możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1, uwzględniając że koszty kwalifikowane nie zostały X w żaden sposób zwrócone i odliczone od podstawy opodatkowania, w rozumieniu art. 18d ust. 5 Ustawy CIT jest prawidłowe.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16stycznia 2020 r. (data wpływu 21 stycznia 2020 r.)uzupełnione pismem z dnia 18 marca 2020 r. (data nadania 19 marca 2020 r., data wpływu 19 marca 2020 r.) na wezwanie z dnia 12 marca 2020 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.25.2020.1.MR (data nadania 12 marca 2020 r., data odbioru 12 marca 2020 r.)o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
- działalność X w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług, w zakresie programu badawczo-rozwojowego związanego z modelem rezerwacji N, można uznać za działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 oraz art. 4a pkt 28 Ustawy CIT jest prawidłowe;
- za koszty
kwalifikowanemożna uznać wydatki związane z działalnością
badawczo-rozwojową ponoszone przez X na.:
- należności z tytułów,
o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz należności z tytułów, o których
mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki
z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października
1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
- w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika / pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na postawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu; - jest prawidłowe;
- w części dotyczącej wynagrodzeń za czas urlopu, czas choroby, czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem itd. jest nieprawidłowe,
- wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych jest prawidłowe;
- odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo rozwojowych jest prawidłowe;
- wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za domeny internetowe jest prawidłowe;
- wydatki na specjalistyczne szkolenia z systemów informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty BHP jest nieprawidłowe;
- należności z tytułów,
o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz należności z tytułów, o których
mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki
z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października
1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
- X ma możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1, uwzględniając że koszty kwalifikowane nie zostały X w żaden sposób zwrócone i odliczone od podstawy opodatkowania, w rozumieniu art. 18d ust. 5 Ustawy CIT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresiemożliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Podstawową działalnością spółki X S.A. (dalej X) jest sprzedaż usług turystycznych z wykorzystaniem nowych technologii, e-commerce. X należy do grupy kapitałowej , na której czele stoi Y S.A., tj. większościowy akcjonariusz X.
X bezpośrednio oraz poprzez spółki zależne działa we wszystkich segmentach rynku turystycznego (hotele, bilety lotnicze, MICE, rejsy wycieczkowe, wycieczki, bilety kolejowe, wynajem samochodów itp.), gdzie jest liderem rynku w Polsce.
X specjalizuje się w dziedzinie Business Travel Management, zapewniając klientom optymalizację kosztów podróży służbowych oraz kompleksową i profesjonalną obsługę z użyciem nowoczesnych narzędzi informatycznych.
X jest właścicielem jednej z wiodących na rynku polskim platform softwarowych do obsługi podróży służbowych poprzez Internet oraz urządzenia mobilne i kontroli kosztów działających pod nazwą .
X jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce korporacjiXYZ - jednego z liderów na świecie w obsłudze podróży służbowych. X uczestniczy również w globalnej sieci biur podróży, dzięki czemu posiada dostęp do know-how oraz narzędzi umożliwiających obsługę klientów w skali globalnej.
X jest wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa .
Nadrzędną misją X jest dostarczanie klientom najwyższej jakości usług w atrakcyjnych cenach w oparciu o innowacyjne technologie. Swoją misję X realizuje dzięki dużej skali działania, posiadanym kompetencjom, doświadczeniu na rynku turystycznym oraz zaawansowanym systemom rezerwacyjnym.
W bardzo dużym stopniu działalność X oparta jest o sieć Internet oraz cyfrowe platformy dystrybucyjno-sprzedażowo-rozliczeniowe, które są wspólnym mianownikiem dla praktycznie wszystkich obszarów działania X, dlatego też dla każdego z obszarów X realizuje działania ogólne, w tym przede wszystkim:
- Dalszy rozwój innowacyjnej działalności turystycznej;
- Rozwój narzędzi informatycznych na potrzeby ciągłej poprawy jakości obsługi klienta,
- Oferowanie innowacyjnych platform sprzedażowych i rozwiązań technicznych i technologicznych;
- Rozwój oprogramowania, w tym oprogramowania opracowywanego pod konkretnego klienta np.
- Stałe poszerzanie asortymentu oferowanych produktów i usług.
W ramach opisanej wyżej działalności, X ponosi zatem koszty związane z przygotowaniem specjalistycznego oprogramowania. Oprogramowanie to X wytwarza we własnym zakresie oraz modyfikuje oprogramowanie dostarczane przez kooperantów.
X stale i systematycznie prowadzi działalność w zakresie opracowywania nowych technologii i rozwiązań informatycznych. Efektem prac informatyków oraz programistów są programy komputerowe oraz rozwiązania informatyczne służące do poprawienia innowacyjności proponowanych przez X usług.
Jednymi z głównych systemów informatycznych X są:
- System A..., który jest platformą sprzedażową i komunikacyjną z klientami Podatnika, system front-end;
- System B,który jest systemem dystrybucyjno-rozliczeniowym oraz integratorem ofert dostawców; system back-end;
Obecnie system Atzw. front-end jest najpopularniejszym w Polsce systemem do zarządzania podróżami służbowymi dla firm. Jego przewagi rynkowe w stosunku do innych do tego typu systemów to:
- Dostęp do oferty ONLINE: hotele, bilety lotnicze, kolejowe, rent-a-car, TAXI i inne...
- Kontrole kosztów,
- Zarządzanie i administrowanie rezerwacjami,
- Raporty zrealizowanych usług,
- Unikatowe oferty promocyjne,
- Indywidualne limitowanie wydatków,
- Proces akceptacji zamówienia,
- Samodzielne tworzenie ofert,
- Aplikacja mobilna.
Działalność badawczo - rozwojowa X w zakresie programów informatycznych związanych z N, służących do poprawienia innowacyjności tj. udoskonalenia technicznego procesów i usług świadczonych przez X usług, polega na następujących czynnościach.
- Charakterystyka standardu N
N jest to nowy standard dystrybucji produktów oferowanych przez linie lotnicze opracowany przez () we współpracy z liniami lotniczymi. Pierwszy raz standard został udostępniony we wrześniu 2015 roku. Podstawowym celem N jest zniesienie ograniczeń obecnych kanałów dystrybucji oraz umożliwienie liniom lotniczym różnicowanie produktów i usług przy zachowaniu przejrzystości oferty, tak aby pasażer mógł wybrać ofertę dostosowaną do swoich potrzeb. W swoim założeniu N ma wzmocnić potencjał komunikacyjny pomiędzy liniami lotniczymi i agencjami turystycznymi, na czym, w efekcie, skorzystają pasażerowie.
W podstawowym technicznym założeniu N jest protokołem komunikacyjnym mającym na celu zastąpienie starego protokołu E, który jest wykorzystywany przez GDSy (Global Distribution System) od lat 80-tych XX wieku. Nowy protokół N oparty na komunikacji XML pozwala na bardziej elastyczne i sprecyzowane przesyłanie oferty z linii lotniczej bezpośrednio do biur podróży, GDSów czy przedsiębiorstwom będącym pośrednikami w oferowaniu kontentu lotniczego.
Obecnie ponad 60 linii lotniczy wdrożyło protokół komunikacyjny N. Są to między innymi: ().
- Przewagi standardu N nad dotychczasowymi rozwiązaniami
Obecne rozwiązania działające na rynku transportu lotniczego ograniczają bezpośredni kontakt linii lotniczej z klientem, ponieważ w komunikacji rolę pośrednika odgrywają GDSy agregujące oferty linii i prezentujące je klientom poprzez portale OTA bądź biura podróży. Rodzi to pewne problemy w komunikacji klient linia lotnicza.
- GDSy przekazują tylko podstawowe wymagane dane na temat klientów do linii lotniczych uniemożliwiając tym samym dostarczenie bardziej spersonalizowanej oferty oraz dostosowanie procesu zakupowego do obecnych potrzeb i przyzwyczajeń klientów co jest standardem w nowoczesnym świecie eCommerce. Celem standardu N jest bardziej bezpośrednia komunikacja linia lotnicza klient, która ma umożliwić temu ostatniemu elastyczny dobór oferty dla swoich potrzeb.
- W chwili obecnej linie lotnicze publikując swoje oferty poprzez agregatory mają niewielki wpływ na dynamiczną wycenę swoich taryf w zależności od wymagań konkretnego klienta. Nw założeniu umożliwia liniom lotniczym na dostosowywanie ceny i tworzenie spersonalizowanych taryf, pakietów podróżnych, benefitów lotniczych opartych na wymaganiach swoich klientów. Nowy standard oparty na XML daje sposobność na elastyczne budowanie swojej oferty i dostosowywanie ceny indywidualnie dla każdego klienta.
- Tradycyjny model oparty na dystrybucji ofert poprzez GDSy umożliwia liniom na prezentowanie tylko cen oraz rozkładów lotów. Podczas gdy ułatwia to klientom porównywanie ofert w portalach typu OTA na podstawie cen to jednocześnie uniemożliwia zapoznanie się z usługami dodatkowymi oferowanymi przez linie lotnicze w ramach danej taryfy i faktycznie poznanie różnic w ofertach prezentowanych przez te linie. N daje możliwość rozszerzenia swojej oferty poprzez usługi dodatkowe takie jak: płatne posiłki, filmy, dodatkowy bagaż, wybór siedzenia, wi-fi, priorityboarding, prioritycheck-in itp. Dzięki czemu każdy klient będzie miał świadomość wybieranej oferty w zależności od swoich preferencji.
- Nowy standard umożliwia także przesyłanie tzw. richcontent (np. obrazków posiłków, zdjęć miejscw samolocie), które można z powodzeniem następnie prezentować klientom w systemach eCommerce, przez co będą one bardziej przyjazne dla klienta oraz dostosowane do jego potrzeb i aktualnych trendów w eCommerce.
- Ostatecznie N umożliwi także uniezależnienie się od
przestarzałych systemów. Większość linii lotniczych używa
przestarzałych PassengerSetvice Systems (PSS), których głównym celem
jest przechowywanie informacji o rezerwacjach, taryfach i rozkładach,
jak również przekazywanie informacji o dostępnych miejscach na dany
lot. Passenger Service Systems najczęściej mają małą wydajność oraz są
trudne w aktualizacji i rozszerzaniu ze względu na wiele obostrzeń
wynikających ze standardów opracowywanych 30 i 40 lat temu. Przejście
linii lotniczych na standard oparty na XML daje to możliwość do
szybszego dostosowywania oferty do preferencji zakupowych klientów w
zmieniającym się świecie eCommerce. Język XML jest także obecnie
wykorzystywany przez większość firm zajmujących się tworzeniem i
dystrybucją oprogramowania co także przyczynia się do rozpowszechnienia
kontentu lotniczego na wiele platform czym samym ma on możliwość trafić
do większej liczby klientów, w sposób bardziej spersonalizowany i
dostosowany do obecnych wymagań klientów.
- Wdrożenie N w X
Aby móc zaoferować nowy produkt w portfolio C, spółka rozpoczęła projekt polegający na zaprojektowaniu, wykonaniu oraz integracji w systemie B systemu rezerwacji lotniczych opartych na powyżej opisanym standardzie N.
- Stan obecny
W chwili obecnej systemy X korzystają z oferty lotniczej udostępnianej przez GDSy. Jak zostało przedstawione powyżej jest to oferta okrojona przez pośredników ze względu na korzystanie przez nich ze starych protokołów. Ścieżka komunikacyjna pomiędzy obecnym oprogramowaniem X a GDSami polega w dużym skrócie na następujących czynnościach:
- Klient X poprzez interfejs należącej do X platformy rezerwacyjnej A wysyła zapytanie do serwera P..., który po przefiltrowaniu przez odpowiednie ustawienia przesyła zapytanie to procesów zwanych workerami i działających na serwerze wykonawcy. Workery odpytują kolejne GDSy o loty dla wskazanych kryteriów, następnie zebrane oferty są integrowane ze sobą i zwracane w spójny sposób użytkownikowi, który wysłał zapytanie.
Obecny sposób komunikacji i wymiany danych z GDS jest przestarzały i mało elastyczny. Uniemożliwia on dobór pasażerom usług dodatkowych i ogranicza się do prezentacji informacji o rezerwacjach, taryfach i rozkładach.
- Projekt badawczo - rozwojowy prowadzony przez X
2.1. Szczegóły techniczne projektu badawczo - rozwojowego prowadzonego przez XIntegracja systemu B z N odbywać się będzie bezpośrednio między systemem X a liniami lotniczymi. Komunikacja oparta będzie na protokole XML/SOAP w oparciu o pliki WSDL udostępnione przez linie lotnicze i zgodne ze standardem N nie starszym niż w wersji 17.1.
Architektura oprogramowania po stronie X zostanie przygotowana w sposób, który umożliwi łatwiejszą integrację z kolejnymi liniami lotniczymi, które posiadają P.. zgodne z N. Każda integracja z P danej linii lotniczej zakończona jest procesem testowania i certyfikacji określonym przez tą linię. Spowoduje to dołączenie obok GDSów bezpośrednich połączeń z serwerami linii lotniczych, które będą udostępniać swoje połączenia na pomocą interfejsu N.
Każde podłączenie nowej linii lotniczej będzie powodowało wzrost liczby workerów, które będą odpowiadały za komunikację z P linii i przetwarzanie zwracanych danych.
W ramach przygotowywania nowego oprogramowania X opracowuje i przygotowuje do integracji 3 ścieżki rezerwacyjne:
- Rezerwacja
Ścieżka rezerwacji zawiera komunikację obejmującą następujące działania:- Air... - pobór oferty z systemu informatycznego linii lotniczej zgodnie z kryteriami przesłanymi z interfejsu użytkownika przez klienta.
- Offer... - pobór szczegółów oferty wybranej do użytkownika
- Service... - pobór dodatkowych opcji serwisowych dla danego lotu, na przykład możliwość wykupienia dodatkowego bagażu.
- Order... - tworzy rezerwację dla wskazanych przez użytkownika pasażerów i wybranychkryteriów lotu. W odpowiedzi linia lotnicza zwraca plik XML z numerem rezerwacji oraz danymi lotu i pasażerów.
- Zmiana rezerwacji/wystawienia biletów
Ścieżka zmiany rezerwacji/wystawienia biletów w zależności od procesu ustalonego przez linię lotniczą może wyglądać następująco:- Order.... - pobiera aktualny stan zamówienia od linii lotniczej
- Order... - powoduje ponowną wycenę zapisanej rezerwacji i wskazanie czy zaszły zmiany w cenie rezerwacji.
- Order... - z parametrem typ płatności, spowoduje wystawienie biletów dla wskazanej rezerwacji, oraz zwróci jej aktualny stan z danymi lotów, pasażerów, biletami lub
- Issue... - zdaniem metody jest wystawienie biletów do wskazanej rezerwacji
- Anulowanie zamówienia
Ścieżka anulacji zamówienia zawiera 3 zadania:- OrderRetrieve - pobiera aktualny stan zamówienia od linii lotniczej
- OrderReshop - powoduje ponowną wycenę zapisanej rezerwacji i wskazanie czy zaszły zmiany w cenie rezerwacji.
- OrderCancel - anuluje dane zamówienie w systemie linii lotniczej oraz zwróci informację o powodzeniu operacji bądź problemie z anulowaniem rezerwacji.
2.2 Proces testowania i certyfikacji
Proces testowania i certyfikacji realizowany jest w bezpośredniej współpracy z linią lotniczą.
Zakłada on następujące etapy:
- Przechwycenie
komunikacji pomiędzy systemami Xl i N za pomocą przesłanego przez linię
narzędzia. Linia wymaga przejścia ścieżek dla wskazanych
kryteriów:
- wielu podróżnych: 2 osoby dorosłe, 1 dziecko, 1 niemowlę
- Lot typu roundtrip
- Wykupienie dodatkowych opcji z odpowiedzi na zapytanie ServiceList np. bagażu;
- Przesłanie przechwyconej komunikacji do linii lotniczej w celu weryfikacji poprawności;
- Prezentacja integracji z N linii lotniczej z użyciem interfejsu Ul (A) i jego weryfikacja przez linię lotniczą;
- Prezentacja wniosków i uwag przez linię lotniczą oraz ich implementacja przez X;
- Po pozytywnym przejściu poprzednich etapów następuje udostępnienie przez linię danych dostępowych ze środowiskiem produkcyjnym;
- Połączenie i testy komunikacji w środowisku produkcyjnym N;
- Ustalenie terminu opublikowania integracji dla
klientów X i przejście w tryb Live z udostępnieniem nowego produktu N
klientom X.
Dodatkowo oprócz certyfikacji i testów tworzone są testy automatyczne po stronie oprogramowania sprawdzające czy działa ono zgodnie z oczekiwaniami i zgodnie z daną wersją N udostępnioną przez linię lotniczą. Sprawdzana jest poprawność budowanych zapytań oraz czy zwracane dane są przetwarzane w oczekiwany sposób.
2.3. Efekt końcowy prowadzonego projektu badawczo - rozwojowego
Reasumując, wykonywane przez programistów oraz informatyków prace składają się na wytworzenie lub ulepszenie programu komputerowego oraz pokrewnych systemów informatycznych. Wszelkie prace osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z opracowywaniem nowych technologii informatycznych, podlegają ochronie jako autorskie prawa majątkowe (na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim oraz na podstawie przepisów Dyrektywy EU w zakresie ochrony praw autorskich), jako niezbędne prace przygotowawcze związane z późniejszym utworzeniem lub ulepszeniem programu komputerowego pokrewnych systemów informatycznych, które korzystają z ochrony na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim ponieważ:
- osoby zatrudnione w X opracowują swoiste unikalne instrukcje ułożenia konkretnych elementów programu komputerowego,
- te instrukcje są następnie przekładane na kod źródłowy, który dokładnie odzwierciedla instrukcje opisane w pracach przygotowawczych;
- zatrudnieni w X.. programiści opracowujący kody źródłowe na podstawie otrzymanych instrukcji, mają co prawda swobodę w napisaniu kodu, ale dokładnie w taki sposób, aby spełniał otrzymane instrukcje i wskazówki opracowane na wcześniejszych etapach.
Wynik integracji Bz N linii lotniczej w postaci nowego produktu lotniczego oferowanego przez X będzie udostępniony dla klientów w systemie rezerwacyjnym A dostępnym poprzez sieć Internet z poziomu przeglądarki.
Stan prawny
Zgodnie z art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 21, poz. 86 ze zm.), (dalej Ustawa CIT):
Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo- rozwojową, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi;
- Za koszty kwalifikowane uznaje się
m.in.:
- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
- nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i Przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
- koszty uzyskania i
utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z
rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
- przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
- prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
- odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
- opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
- Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W piśmie z dnia 18 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.) Wnioskodawca wskazał, że przedmiot pytania oznaczonego we wniosku nr 1, tj. ustalenia czy prowadzone w ramach Spółki w zakresie stałego udoskonalania procesu oraz świadczonych usług, w zakresie programu badawczo-rozwojowego związanego z modelem rezerwacji N stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 oraz art. 4a pkt 28 ustawy o CIT dotyczy kosztów poniesionych przez Wnioskodawcę w roku 2019 r. i kolejnych z uwagi, że projekt będzie realizowany w kolejnych latach. Innymi słowy, projekt badawczo-rozwojowy został rozpoczęty w roku 2019 i będzie kontynuowany przez kilka kolejnych lat. Na obecną chwilę Wnioskodawca nie jest w stanie określić terminu zakończenia projektu.
Wnioskodawca wskazał, że jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
Wnioskodawca, nie prowadzi działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a.
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo - rozwojowego w rozumieniu wyżej przywołanych przepisów.
Wnioskodawca nie uzyskuje zysków kapitałowych, które zamierza rozliczyć w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Wnioskodawca korzysta tylko z własnych środków finansowych, które nie zostały/nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Kwalifikowane w ramach ulgi B+R wydatki były przez Wnioskodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów 2019 r.
Wnioskodawca planuje ponoszone wydatki odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono (w zakresie skorzystania z ulgi B+R ).
Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, żeby uznać poniesione wydatki za koszty kwalifikowane poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.
Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Opisane przez Wnioskodawcę prace w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług związanego z modelem rezerwacji N, które wiążą się z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej dotyczą i będą dotyczyć zastosowania nowych, unikalnych oraz innowacyjnych rozwiązań, które cechują się zupełną nowością oraz innowacyjnością w skali Spółki.
Realizowane przez Wnioskodawcę prace w ww. zakresie, które można uznać za działalność badawczo-rozwojową obejmowały będą opracowywanie projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów. Powyższe jest nieodłączną cechą wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań nad którymi pracuje Wnioskodawca.
Wnioskodawca wskazał, że jego działalność w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług związanego z modelem rezerwacji N,nie ma i nie będzie miała charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.
Działalność Wnioskodawcy ww. zakresie polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Wnioskodawca wskazał także, że prace przedstawione w pytaniu 1 w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług związanego z modelem rezerwacji N, dotyczą jedynie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych wyłącznie przez Wnioskodawcę i zatrudnianych przez Wnioskodawcę pracowników.
Wnioskodawca w uzupełnienie wniosku z dnia 19 marca 2020 r. wskazał także, że ponosi następujące wydatki na działalność badawczo rozwojową:
X ponosi następujące wydatki, które zdaniem X można uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d:
- należności z tytułów, o których mowa w art.
12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób
fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych
należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o
systemie ubezpieczeń społecznych; oczywiście w takiej części, w jakiej
czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej
pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym
miesiącu;
- wydatki ponoszone na wynagrodzenia z tytułu umów o pracę (w tym jego poszczególne składniki) oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo- rozwojowe i ww. wynagrodzenia stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019 nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji pracowników (diety i inne należności za czas podróży służbowej). Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w zależności od sytuacji faktycznej tego rodzaju wydatki, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, będą ponoszone przez Wnioskodawcę w następnych latach. Zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019, dotyczących pracowników wchodziły również np. wynagrodzenia za: czas urlopu, czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B+R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- w skład ww. należności, w roku 2019, dotyczących pracowników nie wchodził ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Tak wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- Tak, jak wskazano wyżej w roku 2019, pracownicy realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oczywiście w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
- usługi wykonywane na rzecz Wnioskodawcy, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło stanowią wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w roku 2019 i obecnie pracownicy Wnioskodawcy, o których mowa wyżej, realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- wśród wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę, z ww. tytułów, nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji ww. osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie osób fizycznych należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest
zaliczany do środków trwałych;
- Wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych stanowi wydatek na wyposażenie poniesiony w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i taki wydatek Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych.
- zaliczane do kosztów uzyskania
przychodu, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt
komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych
do prowadzenia prac badawczo - rozwojowych;
- Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zamierza zakwalifikować także zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy), wykorzystywany do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
- zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za domeny internetowe, specjalistyczne szkolenia z systemów informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty podróży służbowych, koszty BHP.
- W skład ww. wartości niematerialnych i prawnych, wchodzą
przede wszystkim odpisy amortyzacyjne na oprogramowanie. Wnioskodawca
zamierza zakwalifikować do kosztów kwalifikowanych ww. wydatki,
ponieważ zdaniem Wnioskodawcy, wskazane wartości niematerialne i prawne
wykorzystywane są w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i
stanowią koszty kwalifikowane.
- Pod pojęciem koszty telefonu i koszty BHP, które Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, mieszczą się wydatki na: koszty opłat za rozmowy telefoniczne oraz koszty przeszkolenia pracowników z BHP, w zakresie związanym z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Ponoszone koszty rozmów telefonicznych związane są z bieżącą pracą pracowników w związku z prowadzonymi pracami dotyczącymi działalności badawczo - rozwojowej. Koszty BHP to jest obowiązkowy ustawowy element kosztu zatrudnienia każdego pracownika. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
X w prowadzonej ewidencji wyodrębnia wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo - rozwojową. X wdrożyła system raportowania czasu pracy, za pomocą którego dokładnie rejestruje czas, jaki pracownicy poświęcają na poszczególne prace przedstawione w opisie stanu faktycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu X dysponuje danymi pozwalającymi na stwierdzenie jaka część wydatków ponoszonych na wynagrodzenia oraz pochodne wynagrodzeń pracowników dotyczy działalności badawczo - rozwojowej, a jaka pozostałej działalności X. Konsekwentnie wynagrodzenia są alokowane do poszczególnych projektów działalności badawczo - rozwojowej w odpowiedniej części wynikającej z prowadzonej ewidencji czasu pracy. Taka sama zasada dotyczy wydatków na sprzęt komputerowy oraz inne środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, które Wnioskodawca wykorzystuje do działalności badawczo-rozwojowej.
Działalność X w zakresie opracowywania nowych technologii i rozwiązań informatycznych, spełnia wszystkie przedstawione wyżej kryteria określone w art. 4a pkt 26 i 28 Ustawy CIT. Konsekwentnie zatem, zdaniem X ponoszone przez nią wydatki związane z prowadzonym projektem badawczo - rozwojowym mogą być uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT.
Zgodnie z dyspozycją art. 18d ust. 5 Ustawy CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Powyższy przepis należy zatem interpretować w ten sposób, że kosztami kwalifikowanymi mogą być jedynie wydatki, które poniesione zostały ze środków własnych podatnika korzystającego z ulgi badawczo-rozwojowej. Podatnik musi zatem ponosić ich ekonomiczny ciężar. Wymienione wyże wydatki te nie zostały w jakiejkolwiek formie zwrócone X, w rozumieniu przepisu art. 18d ust. 5 ustawy CIT, zatem spełniają warunki, o których mowa w tym przepisie.
W ww. uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca ostatecznie sformułował treść pytań zadanych w przedmiotowym wniosku, tj. pytania oznaczonego nr 1, nr 2 i nr 3 mającego być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy w przedstawionym stanie faktycznym,prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, że działalność X w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług, w zakresie programu badawczo-rozwojowego związanego z modelem rezerwacji N, można uznać za działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 oraz art. 4a pkt 28 Ustawy CIT?
- należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; oczywiście w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
- należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oczywiście w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
- wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych;
- zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo - rozwojowych;
- zaliczane do kosztów uzyskania przychodu,
wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu oprogramowania
programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za domeny
internetowe, specjalistyczne szkolenia z systemów informatycznych i
systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty podróży służbowych,
koszty BHP.
można uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT ?
- Czy
prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, że X ma możliwość odliczenia
kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d
ust. 1, uwzględniając że koszty kwalifikowane nie zostały X w żaden
sposób zwrócone i odliczone od podstawy opodatkowania, w rozumieniu
art. 18d ust. 5 Ustawy CIT?
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. 1)
Czy w przedstawionym stanie faktycznym oraz uwzględniając własne stanowisko w sprawie, prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, że działalność X w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług, w zakresie programu badawczo-rozwojowego związanego z modelem rezerwacji N, można uznać za działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 oraz art. 4a pkt 27 lit. c oraz art. 4a pkt 28 Ustawy CIT?
W zakresie interpretacji pojęcie działalność badawczo - rozwojowa oraz w efekcie w zakresie prawa do stosowania przez X odliczenia z tytułu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d Ustawy CIT, należy odnieść się do Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku, dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej Objaśnienia MF). Objaśnienia MF zostały wydane przez Ministerstwo Finansów i zgodnie z informacją zawartą w punkcie 1.3 stanowią ogólne wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów.
W punkcie 3.2.1 Objaśnień MF, zawarte są wskazówki jak rozumieć działalność badawczo - rozwojową. Zgodnie z tymi wskazówkami, na podstawie art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W konsekwencji kryteria działalności badawczo-rozwojowej:
- twórczość;
- systematyczność; oraz
- zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań
- powinny być rozumiane na gruncie ustawy o CIT tak, jak są rozumiane zgodnie z ich językowym znaczeniem w świetle aktów prawnych, do których odwołuje się ustawodawca w ww. ustawach podatkowych. Wyżej wymienione kryteria muszą być spełnione kumulatywnie, aby uznać daną działalność za działalność badawczo-rozwojową. Odnosząc się do poszczególnych kryteriów:
- Twórczość
Pierwszym i zarazem najszerszym kryterium uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową, jest jej twórczy charakter. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. - Systematyczność
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo- rozwojowej słowo systematyczny występuje w sformułowaniu podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny, a więc odnosi się do działalności, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. - Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej
do tworzenia nowych zastosowań
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, podlegające omówieniu w niniejszym podrozdziale, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji, głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo- rozwojową przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. Innymi słowy, działalność badawczo- rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii). Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Prace w zakresie projektu badawczo - rozwojowego prowadzonego przez X w świetle regulacji art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT
Zgodnie ze wskazanym wyżej opisem działań podejmowanych przez X, w zakresie prowadzonego projektu badawczo - rozwojowego, wszystkie te działania spełniają zdaniem X definicję ustawową działalności badawczo - rozwojowej określoną przepisem art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy CIT.
Potwierdzeniem zdania X, w świetle przytoczonego stanu faktycznego, są wskazówki przywołanych wyżej Objaśnień MF. W punkcie 3.2.1 tych Objaśnień MF, zawarte są wskazówki jak rozumieć działalność badawczo - rozwojową. Zgodnie z tymi wskazówkami, na podstawie art. 4a pkt 26 i 28 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań oraz w celu udoskonalenia technicznego procesów i usług.
W konsekwencji kryteria działalności badawczo-rozwojowej:
- twórczość;
- systematyczność; oraz
- zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, udoskonalenia technicznego procesów i usług.
Działalność X jak wskazano wyżej spełnia wszystkie kryteria tj.
- Twórczość
X opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo- rozwojowej przejawia się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika (vide przykład wyżej).
- Systematyczność
X jak wskazano wyżej w opisie sytuacji faktycznej, prowadzi działalność innowacyjną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany oraz stale, ponieważ w innym wypadku X przestałby być konkurencyjny na rynku.
- Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań
Jak wskazano w objaśnieniach MF, Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług. Przedstawiony wyżej opis działania X oraz przedstawiony przykład, ewidentnie wskazują, że efektem prowadzonych prac w zakresie nowych innowacyjnych technologii, jest stałe ulepszanie lub opracowywanie rozwiązań informatycznych, służących co najmniej do usprawnienia oferowanych usług lub do wprowadzenia do oferty nowych, innowacyjnych rozwiązań nie istniejących na rynku.
Zdaniem X, opracowanie, przygotowanie oraz integracja systemu informatycznego z nowymi zasadami rezerwacji biletów lotniczych, w procesie opisanym wyżej, spełnia wszystkie wyżej opisane warunki aby uznać działania X za prowadzenie działalności badawczo - rozwojowej i prac rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 26 i 28 Ustawy CIT.
Ad. 2)
X ponosi następujące wydatki, które zdaniem X można uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d:
- należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1
ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności
określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie
ubezpieczeń społecznych; oczywiście w takiej części, w jakiej czas
przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w
ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
- o wydatki ponoszone na wynagrodzenia z tytułu umów o pracę (w tym jego poszczególne składniki) oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo- rozwojowe i ww. wynagrodzenia stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019 nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji pracowników (diety i inne należności za czas podróży służbowej). Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w zależności od sytuacji faktycznej tego rodzaju wydatki, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, będą ponoszone przez Wnioskodawcę w następnych latach. Zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019, dotyczących pracowników wchodziły również np. wynagrodzenia za: czas urlopu, czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B+R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- o w skład ww. należności, w roku 2019, dotyczących pracowników nie wchodził ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Tak wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- Tak, jak wskazano wyżej w roku 2019, pracownicy realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- należności z tytułów, o których mowa w
art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki
z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października
1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oczywiście w takiej części,
w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności
badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na
wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym
miesiącu;
- usługi wykonywane na rzecz Wnioskodawcy, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło stanowią wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w roku 2019 i obecnie pracownicy Wnioskodawcy, o których mowa wyżej, realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- wśród wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę, z ww. tytułów, nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji ww. osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie osób fizycznych należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- wydatki na sprzęt komputerowy, który nie
jest zaliczany do środków trwałych;
- wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych stanowi wydatek na wyposażenie poniesiony w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i taki wydatek Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych.
- zaliczane do
kosztów uzyskania przychodu, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych
(sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych,
wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo -
rozwojowych;
- Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zamierza zakwalifikować także zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy), wykorzystywany do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
- zaliczane do kosztów
uzyskania przychodu, wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu
oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za
domeny internetowe, specjalistyczne szkolenia z systemów
informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty
podróży służbowych, koszty BHP.
- W skład ww. wartości niematerialnych i prawnych, wchodzą przede wszystkim odpisy amortyzacyjne na oprogramowanie. Wnioskodawca zamierza zakwalifikować do kosztów kwalifikowanych ww. wydatki, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy, wskazane wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i stanowią koszty kwalifikowane
- Pod pojęciem koszty telefonu i koszty BHP, które Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, mieszczą się wydatki na: koszty opłat za rozmowy telefoniczne oraz koszty przeszkolenia pracowników z BHP, w zakresie związanym z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Ponoszone koszty rozmów telefonicznych związane są z bieżącą pracą pracowników w związku z prowadzonymi pracami dotyczącymi działalności badawczo - rozwojowej. Koszty BHP to jest obowiązkowy ustawowy element kosztu zatrudnienia każdego pracownika. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
X w prowadzonej ewidencji wyodrębnia wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo - rozwojową. X wdrożyła system raportowania czasu pracy, za pomocą którego dokładnie rejestruje czas, jaki pracownicy poświęcają na poszczególne prace przedstawione w opisie stanu faktycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu X dysponuje danymi pozwalającymi na stwierdzenie jaka część wydatków ponoszonych na wynagrodzenia oraz pochodne wynagrodzeń pracowników dotyczy działalności badawczo - rozwojowej, a jaka pozostałej działalności X. Konsekwentnie wynagrodzenia są alokowane do poszczególnych projektów działalności badawczo - rozwojowej w odpowiedniej części wynikającej z wprowadzonej ewidencji czasu pracy.
Działalność X w zakresie opracowywania nowych technologii i rozwiązań informatycznych, spełnia wszystkie przedstawione wyżej kryteria określone w art. 4a pkt 26 i 28 Ustawy CIT. Konsekwentnie zatem, zdaniem X ponoszone przez nią wydatki związane z prowadzonym projektem badawczo - rozwojowym mogą być uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT.
Ad. 3)
W brzmieniu przepisu art. 18d. ust. 1 Ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 5 Ustawy o CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zdaniem X, zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, X jest uprawniona do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d Ustawy o CIT, tj. odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania.
Jak wskazano wyżej przedstawiając własne stanowisko w sprawie odnośnie pytań 1-2, zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego, prowadzona przez X działalność w zakresie opracowywania nowych systemów informatycznych, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu Ustawy o CIT. Wydatki w zakresie kosztów kwalifikowanych ponoszone przez X w związku z prowadzoną działalnością stanowią koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz ust. 3 Ustawy o CIT.
X ponosi następujące wydatki, które zdaniem X można uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d:
- należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1
ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności
określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie
ubezpieczeń społecznych; oczywiście w takiej części, w jakiej czas
przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w
ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
- wydatki ponoszone na wynagrodzenia z tytułu umów o pracę (w tym jego poszczególne składniki) oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo- rozwojowe i ww. wynagrodzenia stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019 nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji pracowników (diety i inne należności za czas podróży służbowej). Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w zależności od sytuacji faktycznej tego rodzaju wydatki, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, będą ponoszone przez Wnioskodawcę w następnych latach. Zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019, dotyczących pracowników wchodziły również np. wynagrodzenia za: czas urlopu, czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B+R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- w skład ww. należności, w roku 2019, dotyczących pracowników nie wchodził ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Tak wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- Tak, jak wskazano wyżej w roku 2019, pracownicy realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- należności z tytułów, o których mowa w
art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki
z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października
1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oczywiście w takiej części,
w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności
badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na
wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym
miesiącu;
- usługi wykonywane na rzecz Wnioskodawcy, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło stanowią wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w roku 2019 i obecnie pracownicy Wnioskodawcy, o których mowa wyżej, realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- wśród wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę, z ww. tytułów, nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji ww. osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie osób fizycznych należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- wydatki na sprzęt komputerowy, który nie
jest zaliczany do środków trwałych;
- Wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych stanowi wydatek na wyposażenie poniesiony w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i taki wydatek Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych.
- zaliczane do
kosztów uzyskania przychodu, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych
(sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych,
wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo -
rozwojowych;
- Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zamierza zakwalifikować także zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy), wykorzystywany do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
- zaliczane do kosztów
uzyskania przychodu, wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu
oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za
domeny internetowe, specjalistyczne szkolenia z systemów
informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty
podróży służbowych, koszty BHP.
- W skład ww. wartości niematerialnych i prawnych, wchodzą przede wszystkim odpisy amortyzacyjne na oprogramowanie. Wnioskodawca zamierza zakwalifikować do kosztów kwalifikowanych ww. wydatki, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy, wskazane wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i stanowią koszty kwalifikowane.
- Pod pojęciem koszty telefonu i koszty BHP, które Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, mieszczą się wydatki na: koszty opłat za rozmowy telefoniczne oraz koszty przeszkolenia pracowników z BHP, w zakresie związanym z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Ponoszone koszty rozmów telefonicznych związane są z bieżącą pracą pracowników w związku z prowadzonymi pracami dotyczącymi działalności badawczo - rozwojowej. Koszty BHP to jest obowiązkowy ustawowy element kosztu zatrudnienia każdego pracownika. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
X w prowadzonej ewidencji wyodrębnia wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo - rozwojową. X wdrożyła system raportowania czasu pracy, za pomocą którego dokładnie rejestruje czas, jaki pracownicy poświęcają na poszczególne prace przedstawione w opisie stanu faktycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu X dysponuje danymi pozwalającymi na stwierdzenie jaka część wydatków ponoszonych na wynagrodzenia oraz pochodne wynagrodzeń pracowników dotyczy działalności badawczo - rozwojowej, a jaka pozostałej działalności X. Konsekwentnie wynagrodzenia są alokowane do poszczególnych projektów działalności badawczo - rozwojowej w odpowiedniej części wynikającej z wprowadzonej ewidencji czasu pracy. Taka sama zasada dotyczy wydatków na sprzęt komputerowy oraz inne środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, które Wnioskodawca wykorzystuje do działalności badawczo-rozwojowej.
Działalność X w zakresie opracowywania nowych technologii i rozwiązań informatycznych, spełnia wszystkie przedstawione wyżej kryteria określone w art. 4a pkt 26 i 28 Ustawy CIT. Konsekwentnie zatem, zdaniem X ponoszone przez nią wydatki związane z prowadzonym projektem badawczo - rozwojowym mogą być uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT.
Zgodnie z dyspozycją art. 18d ust. 5 Ustawy CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Powyższy przepis należy zatem interpretować w ten sposób, że kosztami kwalifikowanymi mogą być jedynie wydatki, które poniesione zostały ze środków własnych podatnika korzystającego z ulgi badawczo-rozwojowej. Podatnik musi zatem ponosić ich ekonomiczny ciężar. Wymienione wyżej wydatki te nie zostały w jakiejkolwiek formie zwrócone X, w rozumieniu przepisu art. 18d ust. 5 ustawy CIT, zatem spełniają warunki, o których mowa w tym przepisie.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionegostanu faktycznegow zakresie ustalenia, czy:
- działalność X w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług, w zakresie programu badawczo-rozwojowego związanego z modelem rezerwacji N, można uznać za działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 oraz art. 4a pkt 28 Ustawy CIT jest prawidłowe;
- za koszty kwalifikowanemożna uznać wydatki
związane z działalnością badawczo-rozwojową ponoszone przez X
na.:
- należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz
należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z
dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz
sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone
w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń
społecznych;
- w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika / pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na postawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu; - jest prawidłowe;
- w części dotyczącej wynagrodzeń za czas urlopu, czas choroby, czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem itd. jest nieprawidłowe,
- wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych jest prawidłowe;
- odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo rozwojowych jest prawidłowe;
- wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za domeny internetowe jest prawidłowe;
- wydatki na specjalistyczne szkolenia z systemów informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty BHP jest nieprawidłowe;
- należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz
należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z
dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz
sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone
w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń
społecznych;
- X ma
możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania
na podstawie art. 18d ust. 1, uwzględniając że koszty kwalifikowane nie
zostały X w żaden sposób zwrócone i odliczone od podstawy
opodatkowania, w rozumieniu art. 18d ust. 5 Ustawy CIT jest
prawidłowe.
Ad. 1 i Ad. 3)
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i nr 3.
Ad. 2)
Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865 z późn. zm., dalej: pdop), za koszty kwalifikowane uznaje się:
- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń przemysłowych.
W myśl art. 18d ust. 3 pdopza koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się (art. 18d ust. 3k ustawy o pdop).
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 ustawy o pdop.).
W myśl art. 18d ust. 6 ustawy o pdop, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
- w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
- w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
- w przypadku
pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
W myśl art. 18d ust. 8 updop, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Zgodnie z art. 18e updop, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.
Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Jak wynika z art. 15 ust. 4 ustawy o pdop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne, co do zasady, w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Jednocześnie, na podstawie art. 15 ust. 4e ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Z kolei art. 15 ust. 4g updop wskazuje, że należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.
Natomiast w myśl art. 15 ust. 4h updop, składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone:
- z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;
- z tytułu
należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu
następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub
innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia
tego miesiąca.
W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.
W przedmiotowej sprawie należy mieć na względzie także postanowienia zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz pkt 51 ww. przepisu.
Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:
- w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
- w jazdach lokalnych w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzona przez podatnika.
Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy o pdop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.
- Stosownie
do treści art. 16a ust. 1 ustawy o pdop, amortyzacji podlegają, z
zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność
podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i
zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Natomiast w myśl art. 16d ust. 1 ustawy o pdop, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10.000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
W myśl art. 16b ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
- spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
- prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
- licencje,
- prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
- wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Zgodnie z brzmieniem art. 16b ust. 2 cyt. ustawy amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:
- wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku
nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w
drodze:
- kupna,
- przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
- wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji,
- koszty prac rozwojowych
zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na
potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
- produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz
- techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz
- z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii,
- składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami albo uprawnionymi do korzystania z tych wartości - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający
- - zwane także wartościami
niematerialnymi i prawnymi.
Zgodnie natomiast z art. 16f ust. 3 ustawy o pdop, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
W stosunku do kosztów prac rozwojowych ustawodawca zawarł w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów na cele podatkowe.
W myśl art. 15 ust. 4a updop, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:
- w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
- jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
- poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane
zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych,
o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.
W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o pdop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
W świetle regulacji prawnych należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o pdop,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,
- jeżeli podatnik w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, w myśl art. 18d ust. 6 ustawy o pdop, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (w brzmieniu art. 18d ust. 5 ustawy o pdop obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.).
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy, wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową należy przeprowadzić analizę nakierowaną na określenie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (poprzez zidentyfikowanie kosztów spełniających definicję kosztów kwalifikowanych o jakich mowa w art. 18d ustawy o pdop).
Z wniosku wynika, że Wnioskodawca () X ponosi następujące wydatki, które zdaniem X można uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d:
- należności z tytułów, o których mowa w art.
12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób
fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych
należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o
systemie ubezpieczeń społecznych; oczywiście w takiej części, w jakiej
czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej
pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym
miesiącu;
- wydatki ponoszone na wynagrodzenia z tytułu umów o pracę (w tym jego poszczególne składniki) oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo- rozwojowe i ww. wynagrodzenia stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019 nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji pracowników (diety i inne należności za czas podróży służbowej). Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w zależności od sytuacji faktycznej tego rodzaju wydatki, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, będą ponoszone przez Wnioskodawcę w następnych latach. Zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- w skład powyższych kosztów, w roku 2019, dotyczących pracowników wchodziły również np. wynagrodzenia za: czas urlopu, czas choroby, za czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B+R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- w skład ww. należności, w roku 2019, dotyczących pracowników NIE wchodził ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Tak wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane.
- Tak, jak wskazano wyżej w roku 2019, pracownicy realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- należności z tytułów, o których mowa w
art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki
z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października
1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oczywiście w takiej części,
w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności
badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na
wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym
miesiącu;
- usługi wykonywane na rzecz Wnioskodawcy, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło stanowią wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w roku 2019 i obecnie pracownicy Wnioskodawcy, o których mowa wyżej, realizują wyłącznie prace B+R. Jeżeli natomiast pracownik będzie oddelegowany do innych projektów to jego koszt będzie liczony proporcjonalnie do czasu pracy nad projektami. Tak jak wskazano wcześniej, Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.
- wśród wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę, z ww. tytułów, nie wchodziły koszty szkoleń i delegacji ww. osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości takie wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie osób fizycznych należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane ().
() X w prowadzonej ewidencji wyodrębnia wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo rozwojową ().
Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny i przedstawione powyżej przepisy, stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.
Ponadto, ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop,odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
W przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac B+R, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, sprawując opiekę nad dzieckiem, czy dyżur pod telefonem, itp., a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. - zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R.
Powyższe wynika z faktu, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm., dalej: updof), to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 18d ust. 1 ustawy o pdop. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że () prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
W tym miejscu, zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, premie, koszty delegacji służbowych i diet, ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 updof, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot w szczególności oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Reasumując, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Ponadto, wskazać należy, że zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy pdop za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, w myśl art. 18d ust. 1 w zw. z art. 18d ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy pdop, w rozpatrywanej sprawie, nie będą podlegać wypłacone wynagrodzenie za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem, itd.
Choć ww. składniki wynagrodzenia stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1updof, to z uwagi na fakt, że otrzymujący te wynagrodzenia pracownicyprzebywając na urlopie lub zwolnieniu lekarskim, nie wykonywali/nie realizowali/nie realizują na rzecz Spółki w tym okresie prac badawczo-rozwojowych, nie mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany możliwy do odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, na zasadach określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1ustawy o pdop.
Powyższe odnosi się także do osób fizycznych, które Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy zlecenia oraz umowy u dzieło. W tym miejscu jeszcze raz wskazać należy, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem, dyżur pod telefonem, itd.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Biorąc pod uwagę powyższe, wskazać należy, że koszty wynagrodzeń pracowników oraz osób fizycznych, które Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło za czas poświęcony na działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o pdop,mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ww. ustawy.
Powyższe odnosi się także do sfinansowanych przez płatnika składek z tyt. tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych odnoszących się do tej części kosztów wynagrodzeń (wskazanych we wniosku) pracowników/osób fizycznych, którzy faktycznie wykonują/będą wykonywać opisane prace w zakresie programu badawczo-rozwojowego związanego z modelem rezerwacji N.
Z postanowień art. 12 ust. 1 ustawy o pdof (do którego to przepisu odwołuje się art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o updop) wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zatem otrzymany przez pracownika ekwiwalent za niewykorzystany urlop stanowi należność z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 tej ustawy o PIT.
Oznacza to, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czyli za okres, w którym ten pracownik wykonywał/realizował na rzecz podatnika prace badawczo-rozwojowe może zostać uznany za koszt kwalifikowany możliwy do odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, na zasadach określonych w art. 18d ustawy o CIT.
Tym samym, odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, w myśl art. 18d ust. 1 w zw. z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy pdop, w rozpatrywanej sprawie, będą podlegać wypłacone na rzecz pracowników/osób fizycznych:
- koszty szkoleń i delegacji związanych z wykonywaną przez ww. pracowników/osoby współpracujące działalnością B+R(diet i innych należności za czas podróży służbowej), przy uwzględnieniu art. 16 ust. 1 pkt 30 i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop,
- koszty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop,
w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.
Z wniosku wynika także, że Wnioskodawca ponosi
- () wydatki na sprzęt komputerowy, który nie jest zaliczany do środków trwałych na wyposażenie poniesiony w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i taki wydatek Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych.
- zaliczane
do kosztów uzyskania przychodu, odpisy amortyzacyjne od środków
trwałych (sprzęt komputerowy) oraz wartości niematerialnych i prawnych,
wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo -
rozwojowych;
- Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zamierza zakwalifikować także zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (sprzęt komputerowy), wykorzystywany do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
- zaliczane do kosztów
uzyskania przychodu, wydatki lub / i odpisy amortyzacyjne od zakupu
oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za
domeny internetowe, specjalistyczne szkolenia z systemów
informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty telefonów, koszty
podróży służbowych, koszty BHP.
- W skład ww. wartości niematerialnych i prawnych, wchodzą przede wszystkim odpisy amortyzacyjne na oprogramowanie. Wnioskodawca zamierza zakwalifikować do kosztów kwalifikowanych ww. wydatki, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy, wskazane wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i stanowią koszty kwalifikowane.
- Pod pojęciem koszty telefonu i koszty BHP, które Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, mieszczą się wydatki na: koszty opłat za rozmowy telefoniczne oraz koszty przeszkolenia pracowników z BHP, w zakresie związanym z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Ponoszone koszty rozmów telefonicznych związane są z bieżącą pracą pracowników w związku z prowadzonymi pracami dotyczącymi działalności badawczo - rozwojowej. Koszty BHP to jest obowiązkowy ustawowy element kosztu zatrudnienia każdego pracownika. Wnioskodawca zamierza je odliczać w ramach ulgi B + R, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy wydatki te dotyczą osób fizycznych, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy ww. koszty można również uznać za koszty kwalifikowane ().
() X w prowadzonej ewidencji wyodrębnia wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo rozwojową ().
Wnioskodawca w ramach prac w zakresie stałego udoskonalania procesów oraz świadczonych usług związanych z modelem rezerwacji Nponosi także koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnychniskocennych środków trwałych, tj. amortyzacja sprzętu komputerowego wykorzystywanego przez pracowników i osoby fizyczne zatrudnione przez Wnioskodawcę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego, jak i przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, że w przypadku, gdy Spółka posiada środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które wykorzystuje w działalności badawczo-rozwojowej oraz w innej działalności operacyjnej, będzie uprawniona do uznania, za koszty kwalifikowane tej części odpisów amortyzacyjnych od ww. środków trwałych oraz WNiP, w jakiej są one wykorzystywane do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o pdop za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Z brzmienia art. 18d ust. 3 ustawy o pdop wynika, że za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością ().
Ponadto, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się (art. 18d ust. 3k ustawy o pdop).
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop sformułowania wyłącznie, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz WNiP będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Podkreślić zatem należy, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowejkosztów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w części, w której środki trwałe oraz WNiP są/będą wykorzystywane w działalności badawczo-rozwojowej, na podstawie art. 18d ust. 3 updop.
Zatem, konstrukcja powyżej przytoczonych przepisów pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, zaliczanych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów:
- odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych,które wykorzystywane są do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych;
- wydatków na nabycie sprzętu komputerowego w przypadku, gdyby stanowił niebędący środkami trwałymi sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej;
- wartości niematerialnych i prawnych lub/ i odpisów amortyzacyjnych od zakupu oprogramowania programistycznego, licencji na oprogramowanie, opłaty za domeny internetowe,
w przypadku, gdy ww. wydatki lub i / odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są ponoszone/będą ponoszone w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.
W przypadku wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na organizację szkoleń, tj. wydatków na specjalistyczne szkolenia z systemów informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty przeszkolenia pracowników z BHP wskazać należy, że wynagrodzenie należne podmiotów organizującemu szkolenie, wpisowe oraz inne opłaty związane bezpośrednio z możliwością uczestnictwa danego pracownika w szkoleniu, nie będą stanowiły kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
W tym miejscu jeszcze raz podkreślić należy, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Zatem, wydanie prawidłowego rozstrzygnięcia w świetle ww. przepisu wymaga ustalenia, czy poszczególne koszty ponoszone w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Wymuszone jest to konstrukcją interpretowanego art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w którym ustawodawca, wprowadzając do porządku prawnego ulgę na działalność badawczo-rozwojową, odwołał się expressis verbis do przepisów ustawy o PIT, a możliwość odliczenia przez podatnika w ramach ww. ulgi tzw. kosztów pracowniczych, uzależnił od ich kwalifikacji na gruncie tejże ustawy.
Należy wskazać, że ponoszone przez pracodawców koszty związane z organizacją szkolenia oraz z udziałem pracowników w tych szkoleniach mogą nie stanowić należności z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, jeżeli udział w nich odbywa się w interesie pracodawców w celu realizacji prowadzonej przez nich działalności B+R, chociaż koszty z tego tytułu mogą być zaliczone do kosztów podatkowych na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Ponadto w przypadku szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), wskazać należy, że jednym z obowiązków każdego pracodawcy wynikających z kodeksu pracy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia takie zgodnie z kodeksem pracy, powinny odbywać się w czasie pracy i być prowadzone na koszt pracodawcy.
Tym samym, wydatek na szkolenie BHP jest ściśle związany z kosztem zatrudnienia danego pracownika i może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia. Z drugiej zaś strony świadczenia związane z BHP otrzymane przez pracowników nie stanowią przychodu do opodatkowania zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Szkolenie z zakresu BHP nie powinno być postrzegane jako dodatkowa korzyść dla podatnika, lecz spełnienie obowiązków pracowniczych wynikających bezpośrednio z prawa pracy.
Analizując zatem przedstawione we wniosku wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację szkoleń, tj. specjalistyczne szkolenia z systemów informatycznych i systemów zabezpieczeń, koszty przeszkolenia pracowników z BHP, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że wydatki te można uznać za koszty kwalifikowane poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Natomiast w przypadku wydatków na koszty opłat za rozmowy telefoniczne nie budzi wątpliwości fakt, że wydatki związane z telefonem zarejestrowanym na firmę i wykorzystywanym wyłącznie w celach służbowych przedsiębiorca może w całości zaliczyć do kosztów podatkowych.
Generalnie kosztami podatkowymi w działalności gospodarczej są wszelkie poniesione przez podatnika koszty jeżeli mają one związek z tą działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów. Przy takich uregulowaniach ustawowych nie ma wątpliwości, że wydatki pracodawcy poniesione na rozmowy prowadzone przez pracowników używających telefonów firmowych wyłącznie w celach służbowych stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.
W tym miejscu jeszcze raz podkreślić należy, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 1 ustawy o pdof, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W świetle powyższego, ponoszone przez pracodawców koszty opłat za rozmowy telefoniczne nie stanowią należności z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjachwymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej,interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w . za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania,dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawamaterialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
w części prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- Czy
prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, że X ma możliwość odliczenia
kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d
ust. 1, uwzględniając że koszty kwalifikowane nie zostały X w żaden
sposób zwrócone i odliczone od podstawy opodatkowania, w rozumieniu
art. 18d ust. 5 Ustawy CIT?