Temat interpretacji
Spółka spełnia warunki do zastosowania modelu rozliczeń ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b Ustawy o CIT, uwzględniając również opisane w stanie faktycznym związki wspólników z fundacjami w kontekście przepisu art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktyczngo w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 sierpnia 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy Spółka spełnia warunki określone w art. 28j oraz 28k ustawy o CIT i jest od 1 lipca 2022 r. uprawniona do stosowania modelu rozliczenia ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność w zakresie dystrybucji drukarek 3D oraz akcesoriów. Spółka została zawiązana 25 czerwca 2019 r. i nie powstała w związku z działaniami restrukturyzacyjnymi (np. podział, połączenie). Spółka jest aktualnie małym podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej – „ustawa o CIT”).
Wspólnikami Spółki są:
T. S. – 55 udziałów,
D. C. – 33 udziały,
J. S. – 5 udziałów,
A. W. – 5 udziałów,
E. C. – 2 udziały.
Dwóch wspólników tj. D. C. oraz A. W. posiadali/posiadają związki z fundacjami – co zostało szczegółowo opisane poniżej.
Fundacja X
Fundacja X (numer KRS: (…)) została założona przez fundatora – T. F., a jej celem statutowym jest wspieranie rozwoju w zakresie oświatowym, kulturalnym i obywatelskim. W statucie Fundacji X podkreślono, że całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową. Statut fundacji nie przewiduje żadnych świadczeń dla fundatora, członków Zarządu czy też członków Rady Fundacji. W zakresie pełnienia funkcji członka Rady, w § 15 ust. 14 statutu wskazano: „Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży”. Z Fundacją X związany był D. C. – jako członek Rady Fundacji, pełniąc tę funkcję do 30 czerwca 2022 r. – na ten dzień złożona została rezygnacja z pełnienia tej funkcji przez D. C. Mając to na uwadze, od 1 lipca 2022 r. D. C. nie jest już w żaden sposób powiązany z Fundacją X.
Fundacja Y
Fundacja Y (numer KRS: (…)) została założona przez M. W. oraz A. W. (wspólnika Spółki), będącymi fundatorami Fundacji Y. Celem Fundacji Y jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce poprzez angażowanie np. w edukację uczniów, studentów, przedsiębiorców, jak również organizowanie czy też angażowanie się w inicjatywy wspierające rozwój przedsiębiorczości, w tym poprzez oferowanie realnego, praktycznego wsparcia dla przedsiębiorców. Od czasu powstania fundacji, zrealizowała ona projekt celowy, zgodny z przedmiotem działalności, sfinansowany z zewnętrznych środków. Środki te pochodziły z budżetu gmin lub środków innych fundacji, które ogłosiły konkurs.
Jednocześnie Fundacja Y przeznacza swoje dochody wyłącznie na działalność statutową. Ponadto statut nie przewiduje dla fundatorów żadnych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych. W statucie fundacji wskazano, że Fundacja Y opiera się w realizacji celów m.in. na pracy społecznej fundatora, członków organów Fundacji Y oraz wolontariuszy. Statut nie ustala jednak wynagrodzenia za te czynności dla fundatora lub członków organów Fundacji Y. Dodatkowo, w statucie w § 19 ustalono istotne ograniczenia w zakresie zarządzania majątkiem fundacji, tj.:
„1. Fundacja nie może udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Zarządu Fundacji, Fundatorów, pracowników Fundacji oraz osób, z którymi pozostają oni w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
2. Fundacja nie może przekazywać majątku Fundacji na rzecz członków Zarządu Fundacji, pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
3. Fundacja nie może wykorzystywać majątku Fundacji na rzecz członków Zarządu Fundacji, pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji.
4. Fundacja nie może nabywać towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Zarządu Fundacji, pracowników Fundacji, oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe”.
Dodatkowo należy podkreślić, że wspólnik Spółki – A. W. nie posiada żadnych tytułów prawnych, które umożliwiałyby otrzymywanie przez wspólnika jakichkolwiek świadczeń ze strony Fundacji Y. W tym zakresie przede wszystkim uprawnień takich nie przewiduje statut fundacji. Ponadto brak jest innych umów, porozumień oraz jakichkolwiek innych podstaw prawnych (w tym praw majątkowych) do uzyskiwania świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych przez fundatorów Fundacji Y.
Umowa najmu
Przed 1 lipca 2022 r. Fundacja Y wynajmowała od jej fundatora część nieruchomości, która służy fundacji do prowadzenia jej działalności statutowej. Za wynajem pobierano wynagrodzenie. Od 1 lipca 2022 r. strony umowy wynajmu podjęły jednak decyzję o rozwiązaniu tej umowy, a na jej miejsce została zawarta nieodpłatna umowa najmu powierzchni przez Fundację Y z Panią M.W. Tak więc na moment składania wniosku, również fakt wynajmowania przez Fundację Y nieruchomości od jej fundatora (wspólnika Spółki) przed datą 1 lipca 2022 r., nie generuje na moment złożenia wniosku u tego wspólnika żadnych praw do uzyskania świadczeń z tego tytułu.
Opodatkowanie dochodów Spółki
Spółka korzysta z modelu rozliczenia podatkowego ryczałtem od dochodów spółek od 1 lipca 2022 r., o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT. Spółka złożyła oświadczenie o wyborze tego modelu rozliczenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zdaniem Spółki, spełnia ona wszelkie warunki w celu zastosowania modelu rozliczeń ryczałtem od dochodów spółek, w szczególności:
1. Mniej niż 50 proc. przychodów Spółki stanowią tzw. przychody pasywne, tj.: z wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, z części odsetkowej raty leasingowej, z poręczeń i gwarancji, z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych, z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
2. Spółka spełnia warunek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 28j ust. 3.
3. Spółka prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
4. Spółka nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie ustawy o rachunkowości.
5. Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
6. Spółka nie jest przedsiębiorstwem finansowym w rozumieniu ustawy o CIT.
7. Spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej nie udziela konsumentom kredytów.
8. Spółka nie jest podatnikiem osiągającym dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub określonej w decyzji o wsparciu nowych inwestycji.
9. Spółka nie została postawiona w stan upadłości lub likwidacji.
10. Spółka nie spełnia warunków wyłączeń podmiotowych od stosowania ryczałtu od dochodów spółek, o których mowa w art. 28k ustawy o CIT.
11. Spółka spełnia również warunki stosowania ryczałtu od dochodów spółek określone w art. 7aa - zagadnienia te nie stanowią jednak wątpliwości Wnioskodawcy i nie są przedmiotem wniosku.
Ad pkt 3
Warunek opisany powyżej w pkt 3 wynika z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT i zgodnie z tym przepisem wspólnicy spółki stosującej ryczałt od dochodów spółek nie mogą m.in. posiadać praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji. W ocenie Spółki spełnia ona również ten warunek, pomimo związków wspólników z fundacjami opisanymi w stanie faktycznym powyżej.
Pytanie
Czy Spółka spełnia warunki określone w art. 28j oraz 28k ustawy o CIT i jest od 1 lipca 2022 r. uprawniona do stosowania modelu rozliczenia ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka spełnia wszystkie warunki do zastosowania modelu rozliczeń ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b Ustawy o CIT, uwzględniając również opisane w stanie faktycznym związki wspólników z fundacjami w kontekście przepisu art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Mając to na uwadze, zdaniem Spółki, jest ona uprawniona do stosowania ryczałtu od dochodów spółek od 1 lipca 2022 r.
Uzasadnienie stanowiska
Warunki stosowania ryczałtu od dochodów spółek regulują przepisy art. 28j oraz 28k ustawy o CIT. Zgodnie z przepisem art. 28j ust. 1:
„Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony);
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo- akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem”.
Art. 28j przewiduje również zasady szczególne dla podatników rozpoczynających działalność oraz dla małych podatników. Zgodnie z art. 28j ust. 3 ustawy o CIT:
„W przypadku podatnika będącego małym podatnikiem, w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3:
a) lit. a, uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 1 osobę w przeliczeniu na pełne etaty, niebędącą udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika, przez okres wskazany w tym przepisie;
b) lit. b, uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzenia na rzecz zatrudnionej na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 1 osoby, niebędącej udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika, oraz w związku z wypłatą tego wynagrodzenia na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.
Spółka, na moment złożenia niniejszego wniosku, spełnia warunki, o których mowa w art. 28j ust. 3 ustawy o CIT oraz będzie spełniać te warunki w latach kolejnych.
Ponadto, zgodnie z art. 28k ust. 1 ustawy o CIT:
„Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1) przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;
2) instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;
3) podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;
4) podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
5) podatników, którzy zostali utworzeni:
a) w wyniku połączenia lub podziału albo
b) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo
c) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14
- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;
6) podatników, którzy:
a) zostali podzieleni przez wydzielenie albo
b) wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
- uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub
- składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników
- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu”.
Jak wskazano w stanie faktycznym, zdaniem Spółki, spełnia ona warunki stosowania ryczałtu od dochodów spółek.
Z uwagi jednak na wątpliwości interpretacyjne przepisu art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, celem Spółki jest potwierdzenie interpretacji tego przepisu w przedmiotowym stanie faktycznym.
Uzasadnienie dot. stosowania przepisu art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, warunkiem stosowania ryczałtu od dochodów spółek jest m.in. prowadzenie działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Zdaniem Spółki spełnia ona ww. opisane warunki, mając również na uwadze fakt, że w stanie faktycznym występowały oraz występują związki wspólników z fundacjami.
Fundacja X
W przypadku wspólnika D. C. warunek z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jest spełniony z uwagi na fakt, że na dzień 1 lipca 2022 r. wspólnika tego nie łączą już z Fundacją X żadne związki. D. C. pełnił w Fundacji X funkcję członka Rady Fundacji, niemniej jednak z dniem 30 czerwca 2022 r. złożona została rezygnacja z pełnienia tej funkcji. Nie występują natomiast inne stany prawne ani faktyczne, które powodowałyby możliwość uzyskiwania przez D.C. jakichkolwiek świadczeń ze strony Fundacji X.
Fundacja Y
Zdaniem Spółki, warunek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jest również spełniony w kontekście działalności jednego ze wspólników, tj. A.W., będącego fundatorem Fundacji Y.
Wspólnik jest fundatorem fundacji, jednak, zdaniem Spółki, analiza stanu faktycznego prowadzi do wniosków, że nie wpływa to na posiadanie przez wspólnika jakichkolwiek praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji.
Interpretacja przepisu art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT
W celu poprawnego zastosowania omawianego przepisu, kluczowa jest interpretacja zwrotu „osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji”. Ustawa o CIT nie reguluje definicji tego pojęcia, cel ustawodawcy nie wynika również z uzasadnienia do ustawy ustanawiającej instytucję rozliczenia ryczałtem od dochodów spółek. Należy więc zastosować ogólne zasady interpretacyjne.
W tym miejscu przede wszystkim należy wskazać, że omawiany przepis nie reguluje sytuacji bycia fundatorem lub beneficjentem fundacji generalnie, a jedynie posiadania określonych w tym przepisie związków z fundacjami. Innymi słowy, treść omawianej regulacji nie oznacza, że sam fakt bycia fundatorem lub beneficjentem fundacji oznacza brak możliwości stosowania CIT estońskiego.
Wynika to z literalnej interpretacji wskazanego przepisu, prowadzącej do wniosku, że pojęcie „osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji” posługuje się zakresem węższym niż pojęcie „osoby fizyczne niebędące założycielami lub beneficjentami fundacji”.
Powyższe pojęcia nie są również oczywiście tożsame, bowiem sam fakt założenia fundacji nie oznacza powstania praw majątkowych, tym bardziej związanych z prawem do świadczeń jako założyciel. Taka sytuacja występuje w spółce, której wspólnik posiada udziały uprawniające do dywidendy. W fundacji nie występują jednak udziały czy inny zbiór praw pozwalający uznać, że samo założenia fundacji oznacza posiadanie praw majątkowych uprawniających do świadczeń.
Dalej należy wskazać, iż zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2167, dalej: „UoF”), zgodnie z którym „Fundacja działa na podstawie przepisów niniejszej ustawy i statutu”. Natomiast przepisy UoF nie wskazują, aby fundatorowi lub beneficjentowi przysługiwały z mocy prawa jakiekolwiek prawa majątkowe uprawniające do świadczeń jako fundator lub beneficjent.
W tym zakresie art. 5 ust. 1 UoF wskazuje, że statut fundacji może również zawierać inne postanowienia niż te wymagane ustawą. Takim postanowieniem mogłyby być np. kwestie związane ze świadczeniami i prawami majątkowymi, o których mowa w art. 28j ust 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Niemniej jednak, w przedmiotowej sprawie statut fundacji Y nie zawiera takich postanowień. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, A. W. nie posiada żadnych tytułów prawnych, które umożliwiałyby otrzymywanie przez wspólnika jakichkolwiek świadczeń ze strony Fundacji X. W tym zakresie przede wszystkim uprawnień takich nie przewiduje statut fundacji. Ponadto brak jest innych umów, porozumień oraz jakichkolwiek innych podstaw prawnych (w tym praw majątkowych) do uzyskiwania świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych przez fundatorów Fundacji X.
Mając powyższe na uwadze, Spółka stoi na stanowisku, że spełnia wszystkie warunki do stosowania od dnia 1 lipca 2022 r. ryczałtu od dochodów spółek, mając również na uwadze związki wspólników z fundacjami opisane w stanie faktycznym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ściśle określają jakie warunki zobowiązany jest spełnić podatnik, aby mógł wybrać formę opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodu spółek, czyli tzw. CIT estoński.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony)
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Określone wyżej warunki podatnik zobowiązany jest spełniać w każdym okresie opodatkowania ryczałtem.
Natomiast myśl art. 28k cytowanej wyżej ustawy:
1. Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1) przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;
2) instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;
3) podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;
4) podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
5) podatników, którzy zostali utworzeni:
a) w wyniku połączenia lub podziału albo
b) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo
c) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14
- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;
6) podatników, którzy:
a) zostali podzieleni przez wydzielenie albo
b) wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
- uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub
- składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników
- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.
2. W przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.
W powołanym wyżej art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, pkt 4 wyraźnie wskazuje, że jednym z warunków umożliwiających opodatkowanie spółki ryczałtem jest nieposiadanie przez jego wspólnika (osobę fizyczną) praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Literalne brzmienie ww. przepisu nie wyklucza zatem, by udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami spółek chcących skorzystać z opodatkowania ryczałtem były osoby fizyczne będące fundatorem fundacji. Niemniej jednak, jeśli takim udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem jest założyciel (fundator) fundacji, to nie może on posiadać praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub jako beneficjent fundacji.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy Spółka spełnia warunki określone w art. 28j oraz 28k ustawy o CIT i jest od 1 lipca 2022 r. uprawniona do stosowania modelu rozliczenia ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT.
Odnosząc się do art. 28j ust. 1 pkt 4 wskazać należy, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2167 ze zm.):
Fundacje mogą ustanawiać osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.
Zgodnie z art. 4 ww. ustawy:
Fundacja działa na podstawie przepisów niniejszej ustawy i statutu.
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o fundacjach:
Fundator ustala statut fundacji, określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji.
Zgodnie natomiast z art. 44 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.
Prawa majątkowe to natomiast prawa podmiotowe, przysługujące wobec rzeczy lub przedmiotów materialnych niebędących rzeczami albo dóbr niematerialnych lub prawnych.
Zgodnie z regulacjami zawartym w ustawie o fundacjach, fundator fundacji samodzielnie ustala statut fundacji, określając m.in. jej cele, zasady, formy i zakres działalności, skład i organizację zarządu oraz sposób jego powoływania. Fundator ustala również nie tylko obowiązki, ale również uprawnienia zarządu i jego członków. Fundator ustala także inne kwestie regulujące funkcjonowanie fundacji. Fundator określa krąg beneficjentów fundacji mając przy tym całkowitą swobodę w kształtowaniu obecnych i przyszłych beneficjentów, a także proporcji, w jakich będą oni partycypować w zyskach fundacji. Fundator może być również jednym z beneficjentów fundacji, o czym decyduje on sam.
Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku, Wnioskodawca od 1 lipca 2022 r. korzysta z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński). Wspólnik Wnioskodawcy – D. C. był członkiem Rady Fundacji X i pełnił tę funkcję do 30 czerwca 2022 r. natomiast od 1 lipca 2022 r. D. C. nie jest już w żaden sposób powiązany z Fundacją X. Ponadto, wspólnik Spółki – A. W. jest jednym z fundatorów Fundacji Y, jednak nie posiada żadnych tytułów prawnych, które umożliwiałyby mu otrzymywanie jakichkolwiek świadczeń ze strony Fundacji Y. Przede wszystkim takich uprawnień nie przewiduje statut fundacji. Brak jest też innych umów, porozumień oraz jakichkolwiek innych podstaw prawnych (w tym praw majątkowych) do uzyskiwania świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych przez fundatorów Fundacji Y. We wniosku wskazano również, że Fundacja X wynajmowała od A. W. część nieruchomości, która służył fundacji do prowadzenia jej działalności statutowej. Za wynajem pobierano wynagrodzenie. Od 1 lipca 2022 r. strony umowy najmu rozwiązały tą umowę, a na jej miejsce została zawarta nieodpłatna umowa najmu powierzchni przez Fundację Y z drugim fundatorem. Jak Państwo wskazali, obecnie wspólnik A. W. nie ma żadnych praw do uzyskania świadczeń z tego tytułu.
Wskazali Państwo również, że Spółka nie spełnia warunków wyłączeń podmiotowych do stosowania ryczałtu od dochodów spółek określonych w art. 28k ustawy o CIT. Ponadto zgodnie z wnioskiem:
- mniej niż 50 proc. przychodów Spółki stanowią tzw. przychody pasywne, tj.: z wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, z części odsetkowej raty leasingowej, z poręczeń i gwarancji, z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych, z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma,
- Spółka spełnia warunek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 28j ust. 3 ustawy o CIT,
- Spółka prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym,
- Spółka nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie ustawy o rachunkowości,
- Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym,
- Spółka nie jest przedsiębiorstwem finansowym w rozumieniu ustawy o CIT.
Odnosząc cytowane wyżej przepisy do opisu sprawy stwierdzić należy, że z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego nie wynika, by Wnioskodawca mógł być wykluczony z opodatkowania ryczałtem z powodu niespełnienia warunku określonego w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. ze względu na udziałowca będącego fundatorem Fundacji Y i udziałowca, który wcześniej pełnił funkcję członka Rady Fundacji X . Udziałowiec Wnioskodawcy – D. C. nie jest już w żaden sposób związany z Fundacją X, natomiast udziałowiec A. W., pomimo że jest fundatorem Fundacji Y, nie posiada jakichkolwiek praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia (pieniężnego, niepieniężnego) jako założyciel (fundator) lub jako beneficjent fundacji.
Zatem, jeżeli Wnioskodawca spełnił pozostałe warunki wynikające z art. 28j ust. 1 oraz z art. 28k ustawy o CIT, będzie uprawniony do stosowania modelu rozliczenia ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT.
W świetle powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).