Temat interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R realizowana w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 lutego 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych. Wniosek został uzupełniony 19 kwietnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) funkcjonuje w ramach międzynarodowej Grupy Kapitałowej (dalej: „Grupa”) i w jej ramach jest dostawcą technologii i sprzętu z zakresu informatyki i komunikacji (ICT), oferującym szeroki zakres produktów, rozwiązań i usług w tej dziedzinie.
Spółka prowadziła, prowadzi i zamierza prowadzić w przyszłości działalność w zakresie tworzenia i rozwijania produktów, procesów, usług oraz technologii dotyczących oprogramowania, rozwiązań technologicznych czy algorytmów (dalej: „Działalność B+R”). Wnioskodawca w efekcie powyższej działalności, może oferować szeroką gamę produktów i rozwiązań oraz usług, od systemów klienckich po rozwiązania dla centrów przetwarzania danych, infrastrukturę zarządzaną oraz udostępnianie infrastruktury w formie usługi. Procesy usługi, produkty i technologie oraz oprogramowanie tworzone lub rozwijane przez Spółkę stanowią autorskie rozwiązania, wykorzystujące najnowocześniejsze standardy.
Spółka zajmuje się realizacją Działalności B+R w ramach przedsięwzięć obejmujących realizację prac programistycznych realizowanych przez dedykowane zespoły projektowe:
I. Projekty programistyczne w całości obejmujące Działalność B+R:
1. Tworzenie ilorazów sztucznej inteligencji oraz funkcjonalności, (w tym front-end) na potrzeby innowacyjnych aplikacji. Prace obejmują tworzenie i rozwój rozwiązań umożliwiających rozpoznawanie obrazów w technologiach 2D oraz 3D.
2. Tworzenie oraz rozwijanie nowych aplikacji webowych oferujących rozwiązania z zakresu automatyzacji. Przedmiotowe aplikacje przeznaczone są do wspierania pracowników, w szczególności w szacowaniu czasu pracy, tworzeniu wiadomości mailowych, przypomnień, itd.
3. Eksportowanie danych zgromadzonych w dotychczasowej bazie danych do innej platformy - z jednej strony prace programistyczne opierały się na rozwoju funkcjonalności silnika w celu przeniesienia danych oraz następnie generowania ich w formie uzależnionej od danych potrzeb, a z drugiej na rozwoju platformy od strony front-endowej w celu korzystania z generowanych danych.
4. Stworzenie nowego produktu - platformy IT - prace obejmujące budowę platformy oferującej obsługę różnego rodzaju procesów, stworzenie architektury rozwiązania oraz rozwój nowych funkcjonalności.
5. Opracowanie nowej aplikacji, np. przeznaczonej na systemy operacyjne Android i iOS, która wykorzystuje Augmented Reality do diagnostyki oraz rozwiązywania problemów użytkowników. W tym zakresie prowadzone są badania w zakresie możliwości zastosowania konkretnych rozwiązań, weryfikacji i tworzenia funkcjonalności oraz tworzy się poszczególne funkcjonalności.
6. Tworzenie rozwiązań służących do udostępniania możliwości logowania się do komputera za pomocą danych biometrycznych oraz do zarządzania pulpitem w formie menedżera zapewniającego administracyjne możliwości zarządzania komputerem (w tym w ramach kolejnych wersji w celu zapewnienia docelowych (nowych) funkcjonalności zgodnie z wymaganiami klienta). Jednocześnie czynności mogą obejmować prace powdrożeniowe w zakresie rozwijanych produktów, np. dotyczące analizowania oraz rozwiązywania błędów i problemów zgłaszanych przez użytkowników w ramach tzw. 4 linii wsparcia co wynika z potrzeby tworzenia nowych koncepcji, opracowania na nowo poszczególnych funkcjonalności i ich przetestowania (powtórnej realizacji pełnego procesu rozwojowego).
7. Tworzenie i/lub znaczące ulepszanie procesów oraz rozwiązań na platformie oferowanej klientom zewnętrznym Spółki. W tym zakresie prace polegają przede wszystkim na analizie procesów realizowanych u klienta, zaprojektowaniu diagramów logicznych, tworzeniu skryptów, opracowywaniu automatyzacji kont, dostępów i ich modyfikacji, a także przeprowadzaniu testów zgodności z wymaganiami klienta oraz rozwój samej platformy Flow poprzez dodawanie nowych funkcjonalności.
8. Tworzenie w ramach prac programistycznych tzw. patternów (rozumianych jako wzorzec technologii możliwy do powielenia w innym oprogramowaniu), które są wykorzystywane na potrzeby innych zespołów w celu rozwoju przez nich produktów docelowych. Prace obejmują również tworzenie dokumentacji technicznej w zakresie stworzonych patternów, a także naprawy ewentualnych błędów w przesłanych uprzednio do zespołów patternach (na etapie tworzenia aplikacji przez zespół projektowy, tj. przed wdrożeniem rozwiązania).
9. Rozwój oraz tworzenie nowych funkcjonalności w zakresie rozwiązania do migracji wirtualnych maszyn, jego weryfikacja i testowanie, a także tworzenie systemu do wspierania billingów kosztów oraz opracowanie wirtualnych maszyn w ramach tzw. platformy chmurowej zawierającej tzw. system ticketowy (system obsługujący zgłaszane problemy), wykorzystywanej na potrzeby kalkulacji kosztów, jak i tworzenie produktu wykorzystywanego do wyszukiwania oraz gromadzenia danych sieci wraz z ich wizualizacją, umożliwiającego stworzenie mapy urządzeń w niej się znajdujących. Ponadto, prace obejmują tworzenie nowych funkcjonalności w celu rozwoju portalu umożliwiającego automatyzację produkcji i tworzenie dokumentacji technicznej w zakresie rozwiązania czy opracowywanie systemu bezpieczeństwa do przesyłania danych i badania w laboratorium.
10.Dobudowywanie nowych narzędzi wokół silnika sztucznej inteligencji. Członkowie zespołu są odpowiedzialni za tworzenie interfejsów oraz tworzenie nowych funkcjonalności w repozytoriach kodu odnośnie algorytmów Machine Learning. Repozytoria umożliwiają zapisanie historii wyników uczenia się i porównywanie uzyskanych rezultatów do wyników historycznych.
11. Prace analityczne i programistyczne w zakresie różnorodnych rozwiązań, np. w obrębie: opracowania rozwiązania mającego na celu rozpoznawanie obrazu przez sieci neuronowe (np. dotyczących uczenia sieci neuronowej rozpoznawania znaków drogowych na podstawie nagrań wideo) jak i rozwiązań do oprogramowania, co obejmuje tzw. plug-iny przeznaczone do wyświetlania na mapie ruchu samochodów w ramach platformy. W ramach prac prowadzone są również migracje rozwiązania na platformę chmurową oraz analizy zachowań samochodów, na podstawie których odbywa się tworzenie i rozwój tzw. plug-inów ostrzegających uczestników ruchu o zagrożeniach oraz wspierających gromadzenie, przetwarzanie i wyświetlanie informacji na mapie. W rezultacie dokonuje się rozwój technologii mobilnych oraz sieci neuronowych (np. pod kątem rozpoznawania znaków drogowych oraz uczestników ruchu drogowego).
12.Rozwój oprogramowania polegający na opracowywaniu nowych wersji do oprogramowania inżynierskiego służącego do zarządzania infrastrukturą, zapewniającą klientowi możliwość wykorzystywania aplikacji SAP. Te prace wiążą się z koniecznością stworzenia kolejnych funkcjonalności, dokonywania zmian architektonicznych w oprogramowaniu oraz ich ulepszania. Zespół może podejmować również czynności utrzymaniowe w ramach tzw. 4 linii wsparcia (o charakterze nowatorskim i pozbawionym rutyny, co wiąże się z koniecznością powtórnego przeprowadzenia całego procesu rozwojowego danej funkcjonalności). Jednocześnie dokonuje się walidacji, w tym prowadzone są testy akceptacyjne na etapie przedwdrożeniowym, w kierunku uzyskania niezbędnej certyfikacji potwierdzającej spełnienie założeń dotyczących aplikacji, w efekcie których możliwe jest zidentyfikowanie parametrów koniecznych do zmodyfikowania, w szczególności Spółka koncentruje się na automatyzacji procesu walidacji, sprawniejszej realizacji testów i ich modyfikacji.
13.Rozwój systemu do przechowywania dużej ilości danych. W zależności od potrzeb rynkowych corocznie wydawane są nowe wersje produktu dostosowane do zmieniającego się sprzętu lub oprogramowania, a także wynikające z wzbogacania systemu o nowe funkcjonalności lub korygowanie ewentualnych błędów (w ramach tzw. 4 linii wsparcia, tj. co wymaga zmian w kodzie źródłowym poprzez przeprowadzenie pełnego procesu rozwojowego).
14.Tworzenie kolejnych wersji systemu dla nowych generacji urządzeń w wyniku rozwijania kodu źródłowego i przeprowadzaniu testów przed wdrożeniem na produkcję oraz prace powdrożeniowe dla rozwijanych produktów obejmujące analizę oraz rozwiązywanie błędów i problemów zgłaszanych przez użytkowników w ramach tzw. 4 linii wsparcia, co pociąga za sobą konieczność tworzenia nowych koncepcji, opracowanie na nowo poszczególnych funkcjonalności i ich przetestowanie (realizacja na nowo całego procesu rozwojowego, prac o charakterze nowatorskim i twórczym, pozbawionym prac rutynowych).
15.Stały rozwój innowacyjnego produktu związanego z mediami społecznościowymi w celu wzrostu efektywności Spółki, w tym prace nad znaczącym ulepszaniem i/lub tworzeniem algorytmów analizujących dane wejściowe z portali społecznościowych oraz trendy. W tym zakresie Team Manager przypisany do tego projektu realizuje również inne prace niewliczane do Działalności B+R przez Spółkę.
16. Rozwój platformy do obsługi procesów wewnątrzfirmowych u klientów, tj.:
a) rozwój rdzenia produktu - w tym zakresie prace obejmują przebudowę systemów (na wersję tzw. web i cloud), tworzenie nowej platformy, prace programistyczne, a także rozwój produktu i jego dostosowanie do klienta;
b) rozwój modułów dedykowanych dla danego klienta Spółki - zadania zespołu w ramach tego obszaru obejmujący w szczególności zmiany funkcjonalne w kalkulacjach, dodawanie nowych materiałów, funkcjonalności, modułów oraz modyfikację (tzw. customizacja);
Ww. prace dotyczą produktu (aplikacji) służącego do zarządzania portfolio projektów (głównie z branży budowlanej) i obejmują jego rozwój i/lub modyfikację u kolejnych klientów. Narzędzie pozwala na zarządzanie projektami, kosztami oraz rozliczanie bieżących prac
- dalej łącznie: „Projekty B+R” oraz „Projekty Mieszane B+R”.
Projekty Mieszane B+R różnią się od Projektów B+R tym, że w ich ramach mogą wystąpić prace wspierające/utrzymaniowe, czy też inne nieposiadające charakteru badawczo-rozwojowego. W takim wypadku, Spółka każdorazowo nie będzie zaliczała do Działalności B+R tych prac, które zdaniem Wnioskodawcy nie wpisują się w Działalność B+R - tj. takich jak prace obejmujące:
- wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian tj. przedsięwzięć dotyczących standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych,
- czynności wdrożeniowe w zakresie opracowywanych już produktów i usług, po zakończeniu już prac B+R,
- naprawa błędów po wdrożeniu,
- innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, np. szkolenia dla użytkowników.
Podsumowując, rezultatami Działalności B+R realizowanej w formie Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R są w szczególności nowe narzędzia, rozwiązania, technologie, usługi oraz znacząco ulepszone funkcjonalności czy procesy. Prace realizowane w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R mają i będą miały również w przyszłości charakter twórczy. Pracownicy zaangażowani w Działalność B+R wykonują tę działalność systematycznie, a jej rezultaty mają, w ocenie Spółki, indywidualny i innowacyjny oraz nowatorski charakter. Projekty B+R oraz Projekty Mieszane B+R realizowane są w sposób metodyczny, a ich wyniki są/będą mogły być odtwarzane. Jednocześnie, Projekty B+R oraz Projekty Mieszane B+R charakteryzują się niepewnością co do ostatecznego kształtu ich wyniku. Zarówno Projekty B+R jak i Projekty Mieszane ukierunkowane są na pozyskiwanie nowej wiedzy m.in. poprzez prowadzenie eksperymentów w środowisku laboratoryjnym oraz analizy technologiczne, tworzenie nowych lub ulepszonych algorytmów (np. Machine Learning, i Artificial Intelligence), narzędzi oraz ukierunkowane są na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia oprogramowania. W odniesieniu do realizowanej Działalności B+R w ramach Projektów B+R oraz Projektów B+R, pracownicy Spółki, w sposób stały pozyskują nową wiedzę z zakresu specyficznych obszarów programowania związanego m.in. z tworzeniem lub rozwijaniem kodu źródłowego, funkcjonalności czy algorytmów (np. uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji) w zakresie nowych lub ulepszonych produktów, procesów, usług i technologii.
Spółka również zaznacza, że wprowadzane rutynowe i okresowe zmiany do produktów niepociągające za sobą postępu technologicznego nie są traktowane przez Spółkę jako Działalność B+R. W Spółce na potrzeby każdego z projektów angażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych specjalizacjach i kompetencjach, którzy co do zasady są przyporządkowani do danego zespołu projektowego. Trzon zespołów, o których mowa powyżej stanowią głównie programiści, deweloperzy oraz testerzy.
W tym zakresie Wnioskodawca wskazał, że prace realizowane w ramach Działalności B+R można podzielić na następujące czynności, które wpisują się w powyżej wskazane Projekty B+R oraz Projekty Mieszane B+R (w zależności od projektu mogą wystąpić wszystkie lub wybrane z poniższych działań):
1) diagnozowanie problemów w zakresie technologii, metod i danych na potrzeby opracowania koncepcji nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania;
2) tworzenie koncepcji technicznych oraz założeń specyfikacji technicznych, nowych funkcjonalności, interfejsów, wtyczek czy algorytmów, a także charakterystyki rozwiązań docelowych w oparciu o oczekiwania klientów lub wymagania generowane wewnątrz Spółki;
3) projektowanie docelowych rozwiązań - tworzenie nowych procesów/usług/produktów;
4) opracowywanie specyfikacji dla nowych rozwiązań informatycznych lub kolejnych wydań produktów (tzw. release), znaczące modyfikacje w tych rozwiązaniach, platformach, modułach, itp.;
5) projektowanie i modelowanie prototypowych rozwiązań informatycznych na podstawie opracowanej koncepcji;
6) modyfikacja istniejących produktów na potrzeby specyficznych wymagań klientów i określonego środowiska programistycznego z uwzględnieniem kodowania niskopoziomowego i konfigurowania rozwiązań;
7) implementacja znacząco zmodyfikowanych i spersonalizowanych funkcjonalności/aplikacji do poprzednich wersji produktów;
8) prace programistyczne związane z tworzeniem nowego oprogramowania/rozwiązań informatycznych lub istotną modyfikacją istniejących rozwiązań informatycznych;
9) projektowanie systemów oraz scenariuszy testowych;
10) przygotowanie zbiorów danych w celu weryfikacji technologii;
11) symulacje i testy zaprojektowanych prototypowych rozwiązań informatycznych, produktów lub procesów;
12) potwierdzenie osiągnięcia nowych założeń i rozwiązań funkcjonalnych w obszarze nowych lub istotnie ulepszonych aplikacji, systemów, platform, modułów, procesów, itp.;
13) walidacja gotowości technologicznej opracowanego rozwiązania do implementacji.
W rezultacie realizacji Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R w sposób ciągły opracowywane są nowe wersje poszczególnych aplikacji, nowe funkcjonalności oraz rozwijana jest infrastruktura oprogramowania.
W ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R realizowane są także czynności wspierające Działalność B+R, tj. następujące prace związane z planowaniem i zarządzaniem przedsięwzięciami:
- czynności administracyjne i koordynacyjne realizowane wyłącznie na cele danego Projektu B+R lub Projektu Mieszanego B+R, mające na celu opracowanie podstawowych założeń projektu (harmonogram, budżet);
- bezpośredni nadzór nad realizacją Projektu B+R lub Projektu Mieszanego B+R;
- koordynacja prawidłowości prowadzenia prototypowania w ramach Projektu B+R lub Projektu Mieszanego B+R;
- koordynacja nad realizacją poszczególnych zadań przez pracowników danego zespołu projektowego w ramach Projektu B+R lub Projektu Mieszanego B+R;
- przeprowadzenie czynności dokumentacyjnych związanych z realizacją Projektu B+R lub Projektu Mieszanego B+R;
- zapewnienie wsparcia w zakresie zarządzania aspektami finansowymi i kadrowymi projektów badawczo-rozwojowych.
W związku z powyższym, w odniesieniu do prowadzonej Działalności B+R Spółka skorzystała i zamierza skorzystać za pozostałe lata z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, dalej: „ustawa o CIT”) (dalej: „Ulga B+R”) poprzez odliczenie na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT wybranych kosztów wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT poniesionych na Działalność B+R. Spółka zamierza dokonać odliczenia zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy o CIT, a w szczególności zaznacza, że:
- prowadzona Działalność B+R nie stanowi i nie będzie stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT,
- Wnioskodawca nie posiadał i nie posiada na dzień złożenia wniosku statusu centrum badawczo-rozwojowego (w rozumieniu art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej), niemniej nie można wykluczyć, że taki status zostanie w przyszłości uzyskany,
- jeśli Spółka będzie uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych, to odliczeń z tytułu Ulgi B+R Wnioskodawca zamierza dokonywać tak, iż kwota odliczenia w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego przez Spółka z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych,
- Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub na podstawie decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752),
- Spółka zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o CIT,
- Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
- koszty kwalifikowane do Ulgi B+R stanowią koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ustawy o CIT,
- Spółka wyodrębniła oraz wyodrębni w przyszłości w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT koszty Działalności B+R.
Wniosek ma na celu potwierdzenie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego na gruncie przepisów obowiązujących od 2018 r.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R realizowana w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R realizowana w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY
Przepisy odnośnie Ulgi B+R
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. oznaczały:
1) badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
2) badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
3) badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
Natomiast, w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., przez prace rozwojowe należało rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
a) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
b) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Natomiast, zgodnie z nowelizacją art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478), badania naukowe definiowane w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT jako badania podstawowe i badania aplikacyjne należy rozumieć odpowiednio zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, dalej: „Prawo o SWiN”). W konsekwencji, na gruncie znowelizowanego art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:
a) badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
b) badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei, w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT znowelizowanego razem z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo- rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych
Stanowisko Wnioskodawcy
Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R realizowana w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w odniesieniu do prowadzonej Działalności B+R w ramach zarówno Projektów B+R jak i Projektów Mieszanych B+R, Spółka skorzystała i zamierza skorzystać za pozostałe lata z Ulgi B+R poprzez odliczenie na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT wybranych kosztów wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT poniesionych na Działalność B+R. Głównym warunkiem umożliwiających odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach Ulgi B+R jest zdaniem Spółki prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej - w przypadku Spółki, urzeczywistnieniem tego warunku jest realizowanie Działalności B+R w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R, które wypełniają wszystkie przesłanki działalności B+R w rozumieniu art. 4a ust. 26 ustawy o CIT.
W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest ponadto Podręcznik Frascati Manual 2015 („The Measurement of Scientific, Technological and Innovation Activities; Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: „Podręcznik Frascati”). Zawiera on proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z jego treścią do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać m.in.:
- rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,
- rozwój technologii związanych z Internetem - projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,
- rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu,
- re-engineering systemu lub sieci,
- tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,
- tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa,
- prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.
Analogiczne traktowanie wszystkich powyższych czynności jako działalność badawczo-rozwojowa przewidują również polskie przepisy o statystyce publicznej. Zgodnie z objaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do formularza PNT-01 za działalność badawczo-rozwojową w zakresie oprogramowania komputerowego uznaje się przykładowo:
- badanie właściwości ogólnych algorytmów do obsługi dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym; poszukiwanie alternatywnych metod obliczeniowych,
- badania ukierunkowane na znalezienie sposobu na zmniejszenie ilości spamu,
- badania nad stosowaniem przetwarzania informacji w nowych dziedzinach lub w nowy sposób (np. opracowanie nowego języka programowania, nowych systemów operacyjnych, generatorów programu itp.),
- opracowanie nowego oprogramowania aplikacji i znacznych ulepszeń systemów operacyjnych i programów użytkowych.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, rezultatami Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R są w szczególności nowe narzędzia, rozwiązania, technologie oraz znacząco ulepszone funkcjonalności, usługi czy procesy. Prace realizowane w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R mają i będą miały również w przyszłości charakter twórczy. Pracownicy zaangażowani w Działalność B+R wykonują działalność systematycznie, a jej rezultaty mają indywidualny i innowacyjny oraz nowatorski charakter. Projekty B+R oraz Projekty Mieszane B+R realizowane są w sposób metodyczny, a ich wyniki są/będą mogły być odtwarzane. Jednocześnie, Projekty B+R oraz Projekty Mieszane B+R charakteryzują się niepewnością co do ostatecznego kształtu ich wyniku. Zarówno Projekty B+R jak i Projekty Mieszane ukierunkowane są na pozyskiwanie nowej wiedzy.
Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Projekty B+R i Projekty Mieszane B+R, zdaniem Wnioskodawcy, obejmują zasadniczo trzy główne grupy aktywności:
1. Opracowanie koncepcji nowych lub istotnie ulepszonych rozwiązań technologicznych, produktów lub procesów, w ramach których Spółka:
a) prowadzi diagnozy problemów w zakresie technologii, metod i danych w celu opracowania koncepcji nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania;
b) opracowuje koncepcje techniczne i założenia specyfikacji technicznych, nowych funkcjonalności, interfejsów, wtyczek czy algorytmów , a także charakterystyki rozwiązań docelowych na podstawie oczekiwań klientów lub wymagań generowanych wewnątrz Spółki;
c) opracowuje projekty docelowych rozwiązań - tworzenie nowych procesów/usług/produktów.
2. Opracowywanie technologii lub wprowadzenie istotnych modyfikacji i udoskonaleń istniejących technologii oferowanych przez Spółkę. W ramach tych czynności Spółka:
a) opracowuje specyfikację dla nowych rozwiązań informatycznych lub kolejnych release’ów, znaczące modyfikacje w tych rozwiązaniach, platformach, modułach;
b) projektuje i modeluje prototypowe rozwiązania informatyczne w oparciu o opracowaną koncepcję;
c) modyfikuje istniejące produkty do specyficznych wymagań klientów i określonego środowiska programistycznego z uwzględnieniem kodowania niskopoziomowego i konfigurowania rozwiązań,
d) prowadzi implementacje znacząco zmodyfikowanych i spersonalizowanych funkcjonalności/aplikacji do poprzednich wersji produktów;
e) prowadzi prace programistyczne związane z tworzeniem nowego oprogramowania/rozwiązań informatycznych lub istotną modyfikacją istniejących rozwiązań informatycznych.
3. Testowanie technologii i akceptacja rozwiązań. W ramach tych czynności Spółka:
a) projektuje systemy testowe oraz scenariusze testowe;
b) przygotowuje zbiory danych na potrzeby weryfikacji technologii;
c) prowadzi symulacje i testy zaprojektowanych prototypowych rozwiązań informatycznych, produktów lub procesów;
d) potwierdza osiągnięcie nowych założeń i rozwiązań funkcjonalnych w obszarze nowych lub istotnie ulepszonych aplikacji, systemów, platform, modułów, procesów itp.,
e) waliduje gotowość technologiczną opracowanego rozwiązania do implementacji.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, każdy z analizowanych Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R obejmuje wyżej wymienione działania (wszystkie lub wybrane).
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, działania realizowane w obrębie Działalności B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, m.in. z uwagi na to, że ukierunkowane są na pozyskiwanie nowej wiedzy, mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prowadzone w ramach wybranych projektów prace, zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie twórczych czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w różnych środowiskach testowych.
Prowadzone przez pracowników Spółki zadania realizowane w ramach Działalności B+R w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R nie stanowią działań standardowych oraz nie mają charakteru rutynowego niepociągających za sobą postępu technologicznego. Wszelkie czynności traktowane jako Działalność B+R w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R nakierowane są na stały rozwój technologiczny oraz rozwój portfolio ofertowego Spółki. W ramach Projektów Mieszanych B+R występują czynności niespełniające przesłanek działalności B+R w rozumieniu art. 4a ust. 26 ustawy o CIT, które Spółka wyodrębniła, wyodrębnia (i w przyszłości zamierza wyodrębnić) z Działalności B+R, tj. m.in. czynności rutynowe związane z oprogramowaniem niepociągające ze sobą postępu technicznego czy rutynowe usuwanie błędów (debugging) w ramach tzw. 1-3 linii wsparcia.
Biorąc powyższe pod uwagę, charakter pracy w Spółce w ramach wybranych projektów wyczerpuje opisane w ustawie o CIT i Podręczniku Frascati kryteria, pozwalając tym samym na zakwalifikowanie wybranych przedsięwzięć realizowanych przez Wnioskodawcę jako działalność B+R w rozumieniu ustawy o CIT.
Z powyższym procesem badawczo-rozwojowym związana jest nieodłącznie konieczność odpowiedniego planowania i zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi w aspekcie naukowo-technicznym, ale też administracyjnym. Działania te są realizowane wyłącznie na potrzeby Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R. Zgodnie z pkt 5.38 Podręcznika Frascati , kierowanie projektami oraz ich obsługa administracyjna (w tym zarządzanie personelem) jest traktowane jako działalność o charakterze badawczo-rozwojowym.
Wnioskodawca wskazał, że uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania, w tym związanych z nimi prac zarządczych i administracyjnych, za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT zostało potwierdzone przez organy podatkowe i sądy administracyjne, przykładowo przez:
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach z 23 czerwca 2020 r. (sygn. I SA/Gl 1588/19),
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 grudnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.539.2021.1.PC),
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 maja 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.116.2019.1.MO - w zakresie czynności kierowniczych),
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.380.2017.1.JF),
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 27 marca 2017 r. (sygn. 3063-ILPB2.4510.226.2016.3.AO),
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 października 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.204.2017.1.IZ).
Ponadto, Wnioskodawca również wskazuje, że uznanie za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT projektów w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania, obok których podejmowane były również prace pozbawione charakteru badawczo-rozwojowego zostało uznane za prawidłowe przez organy podatkowe, przykładowo:
- przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 26 lipca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.169.2021.2.JS),
- przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 listopada 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.291.2020.2.MR),
- przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 maja 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.150.2020.1.IZ).
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę Działalność B+R w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 27 oraz pkt 28, a tym samym spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.