Temat interpretacji
W zakresie braku powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy w związku z planowanym połączeniem poprzez przejęcie.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2019 r. (data wpływu 21 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy w związku z planowanym połączeniem poprzez przejęcie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy w związku z planowanym połączeniem poprzez przejęcie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W ramach działań konsolidujących grupę spółek planowane jest połączenie Wnioskodawcy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym i posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: Sp. z o.o.).
Połączenie ma nastąpić w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 505 z późn. zm., dalej: KSH), przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (Sp. z o.o.) na spółkę przejmującą (Wnioskodawca) łączenie się przez przejęcie. Zamierzone połączenie będzie tzw. połączeniem odwrotnym przez przejęcie (downstream merger), co oznacza, że Wnioskodawca przejmie Sp. z o.o.
Na moment połączenia Sp. z o.o. będzie posiadała część akcji (udziałów) we Wnioskodawcy. W wyniku połączenia Wnioskodawca nabędzie akcje (udziały) własne posiadane przez Sp. z o.o., stanowiące główny składnik majątku Sp. z o.o, w celu ich umorzenia w związku z połączeniem. Wnioskodawca w wyniku połączenia przejmie również zobowiązania Sp. z o.o. Umorzenie akcji (udziałów) własnych spowoduje zmniejszenie kwoty kapitału zakładowego wraz z jednoczesnym zmniejszeniem pozycji akcji (udziałów) własnych. Jednocześnie wraz z obniżeniem kapitału zakładowego nastąpi jego podwyższenie co najmniej do początkowej wartości.
Jak zostało wskazane powyżej akcje (udziały) zostaną objęte przez udziałowców w Sp. z o.o. w proporcji w jakiej posiadają oni obecnie udziały w Sp. z o.o.
W ramach połączenia przez przejęcie nastąpi podwyższenie kapitałów własnych Wnioskodawcy (tj. kapitału zakładowego, niewykluczone, że również kapitału zapasowego). Kwota podwyższenia kapitałów własnych będzie korespondować z dokonaną metodą księgową wyceną Sp. z o.o. i Wnioskodawcy.
Nowo wyemitowane akcje (udziały) Wnioskodawcy obejmą dotychczasowi udziałowcy w Sp. z o.o. Udziałowcy w Sp. z o.o. obejmą we Wnioskodawcy akcje (udziały) nowej emisji w takiej samej proporcji w jakiej byli właścicielami udziałów w Sp. z o.o. Cena emisyjna akcji (udziałów) we Wnioskodawcy nie będzie niższa niż wartość rynkowa Sp. z o.o.. Liczba wyemitowanych akcji (udziałów) będzie obliczona zgodnie ze wskazanym w planie połączenia stosunkiem wymiany akcji (udziałów), który zostanie ustalony na podstawie wycen łączących się spółek na określony dzień w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym zostanie ogłoszony plan połączenia.
Powodem połączenia jest decyzja właścicieli o uproszczeniu struktury grupy. Dokonanie połączenia w formie połączenia odwrotnego wynika z tego, że spółką o ugruntowanej i długoletniej pozycji na rynku jest Wnioskodawca, a nie Sp. z o.o.
Wnioskodawca prowadzi istotnie większą aktywną działalność gospodarczą aniżeli Sp. z o.o., jest stroną umów handlowych z kontrahentami z Polski i zagranicy, posiada liczną grupę wyspecjalizowanych pracowników.
W konsekwencji, zastosowanie połączenia odwrotnego:
- pozwoli uniknąć ryzyka w obszarze pracowniczym, tj. ryzyka związanego z faktem, że w przypadku połączenia, w którym Sp. z o.o. przejęłaby Wnioskodawcę (upstream merger) pracownicy mogliby bez wypowiedzenia rozwiązać stosunek pracy,
- umożliwi kontynuowanie działalności operacyjnej Wnioskodawcy bez zmian i zakłóceń wywołanych wdrażaną reorganizacją korporacyjną,
- nie będzie powodować konieczności uzyskania nowych decyzji administracyjnych niezbędnych do prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę, w tym zezwoleń i licencji,
- będzie się wiązać z mniejszymi obowiązkami organizacyjnymi niż w przypadku wdrożenia połączenia zwykłego (upstream merger).
Wnioskodawca wskazuje, iż nie posiada strat podatkowych, które będzie mógł rozliczać z dochodami Sp. z o.o. Sp. z o.o. prowadzi wyłącznie działalność holdingową i co do zasady nie generuje innych dochodów (przychodów) niż dochody (przychody) dywidendowe.
Połączenie spółek Wnioskodawcy i Sp. z o.o. zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tego połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy w związku z połączeniem Wnioskodawcy ze Sp. z o.o. poprzez przejęcie Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o CIT?
Zdaniem Wnioskodawcy, połączenie Wnioskodawcy z Sp. z o.o. nie spowoduje dla Wnioskodawcy powstania przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT.
Zgodnie z ustawą o CIT:
- art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m: Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- art. 12 ust. 1 pkt 8c: Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 są w szczególności, m in. ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną,
- art. 12 ust. 4 pkt 3e: Do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej,
- art. 4a pkt 16a: Za wartość emisyjną udziałów (akcji) uważa się cenę po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Zdaniem Wnioskodawcy, wartość majątku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c) ustawy o CIT oznacza wartość Sp. z o.o. wynikającą z wyceny sporządzonej na potrzeby połączenia uwzględniającej wszystkie pozycje znajdujące się w bilansie Sp. z o.o. Wartość Sp. z o.o. będzie odpowiadać wartości emisyjnej akcji (udziałów) wyemitowanych przez Wnioskodawcę.
Należy rozpatrzyć, czy w przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego sprawie, znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT., a więc czy Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć przychód rozpoznany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT o wartość majątku spółki przejmowanej (Sp. z o.o.) odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom Sp. z o.o.
Wartość emisyjna akcji (udziałów) musi odnosić się do wartości majątku łączonego lub wydzielanego. Połączenie przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą odbywa się w zamian za udziały. Tym samym wartość przeniesionego majątku spółki przejmowanej, będzie ceną po jakiej obejmowane są udziały.
Jednocześnie wycena wartości majątku, winna uwzględniać również wartość przejmowanych pasywów (zobowiązań) przejmowanej spółki. Zauważyć bowiem należy, że wszelkie zobowiązania, stanowią obciążenie ekonomiczne, a w konsekwencji obniżają wartość majątku przejmowanej spółki. W przypadku przejęcia dochodzi do swego rodzaju wymiany w efekcie, której majątek posiadany przez spółkę przejmowaną został przeniesiony w zamian za udziały dla wspólników tej spółki. Wobec tego ceną objęcia udziałów jest równowartość majątku Spółki przejętej przekazanego spółce przejmującej. W taki sposób należy rozumieć definicję wartości emisyjnej udziałów.
Mając na uwadze obowiązek wynikający z art. 499 § 2 KSH dotyczący sporządzenia wyceny majątku spółki przejmowanej na potrzeby planu połączenia, a także wymogi prawa podatkowego związane z określeniem ceny transakcji na poziomie rynkowym (art. 14 ustawy o CIT), wartością emisyjną udziałów będzie wartość rynkowa, która w omawianym opisie sprawy wynikać będzie ze sporządzonej na tę okoliczność wyceny majątku spółki przejmowanej.
Odnosząc powyższe przepisy do zaprezentowanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w sytuacji w której Wnioskodawca połączy się ze Sp. z o.o. i w ramach tego połączenia Wnioskodawca wyda udziałowcom w Sp. z o.o. akcje (udziały) o wartości emisyjnej nie niższej niż wartość rynkowa spółki przejmowanej (tj. Sp. z o.o.), przedmiotowe połączenie nie powinno powodować powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy. Cena emisyjna nowych akcji będzie uwzględniała wycenę rynkową Sp. z o.o. czyli głównie aktywa posiadane przez Sp. z o.o. oraz zobowiązania Sp. z o.o.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych:
- Interpretacja indywidualna z 24-10-2019, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.351.2019.2.AG: W związku z tym, pojęcie to należy interpretować w kontekście restrukturyzacji spółek (ich łączenia lub podziału). Zdaniem Wnioskodawcy, ceną po jakiej obejmowane są udziały (akcje) w przypadku Połączenia będzie wartość rynkowa majątku Spółki przejmowanej, która zostanie przekazana Spółce przejmującej, w zamian za co Spółka przejmująca wyemituje swoje udziały na rzecz Wspólnika Spółki przejmowanej. Niniejszym, Wspólnik zapłacił wartością majątku Spółki przejmowanej za wyemitowane udziały Spółki przejmującej. Należy wskazać, że takie rozumienie wartości emisyjnej udziałów jest także zgodne z rozumieniem prawniczym - wartością emisyjną jest wartość wkładu do spółki;
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24-05-2019, sygn. 0114- KDIP2-3.4010.38.2019.2.MC: Tym samym wartość przeniesionego majątku spółki przejmowanej, będzie ceną po jakiej obejmowane są udziały. Jednocześnie wycena wartości majątku, winna uwzględniać również wartość przejmowanych pasywów (zobowiązań) przejmowanej spółki. Zauważyć bowiem należy, że wszelkie zobowiązania, stanowią obciążenie ekonomiczne, a w konsekwencji obniżają wartość majątku przejmowanej spółki.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie braku powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy w związku z planowanym połączeniem poprzez przejęcie - jest prawidłowe.
Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach działań konsolidujących grupy spółek planowane jest połączenie Wnioskodawcy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym i posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: Sp. z o.o.).
Powodem połączenia jest decyzja właścicieli o uproszczeniu struktury grupy. Dokonanie połączenia w formie połączenia odwrotnego wynika z tego, że spółką o ugruntowanej i długoletniej pozycji na rynku jest Wnioskodawca, a nie Sp. z o.o.
Wnioskodawca prowadzi istotnie większą aktywną działalność gospodarczą aniżeli Sp. z o.o., jest stroną umów handlowych z kontrahentami z Polski i zagranicy, posiada liczną grupę wyspecjalizowanych pracowników.
Połączenie ma nastąpić w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 505 z późn. zm., dalej: KSH), przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (Sp. z o.o.) na spółkę przejmującą (Wnioskodawca) łączenie się przez przejęcie. Zamierzone połączenie będzie tzw. połączeniem odwrotnym przez przejęcie (downstream merger), co oznacza, że Wnioskodawca przejmie Sp. z o.o.
Na moment połączenia Sp. z o.o. będzie posiadała część akcji (udziałów) we Wnioskodawcy. W wyniku połączenia Wnioskodawca nabędzie akcje (udziały) własne posiadane przez Sp. z o.o., stanowiące główny składnik majątku Sp. z o.o, w celu ich umorzenia w związku z połączeniem. Wnioskodawca w wyniku połączenia przejmie również zobowiązania Sp. z o.o. Umorzenie akcji (udziałów) własnych spowoduje zmniejszenie kwoty kapitału zakładowego wraz z jednoczesnym zmniejszeniem pozycji akcji (udziałów) własnych. Jednocześnie wraz z obniżeniem kapitału zakładowego nastąpi jego podwyższenie co najmniej do początkowej wartości.
Jak wskazał Wnioskodawca akcje (udziały) zostaną objęte przez udziałowców w Sp. z o.o. w proporcji w jakiej posiadają oni obecnie udziały w Sp. z o.o.
W ramach połączenia przez przejęcie nastąpi podwyższenie kapitałów własnych Wnioskodawcy (tj. kapitału zakładowego, niewykluczone, że również kapitału zapasowego). Kwota podwyższenia kapitałów własnych będzie korespondować z dokonaną metodą księgową wyceną Sp. z o.o. i Wnioskodawcy.
Nowo wyemitowane akcje (udziały) Wnioskodawcy obejmą dotychczasowi udziałowcy w Sp. z o.o. Udziałowcy w Sp. z o.o. obejmą we Wnioskodawcy akcje (udziały) nowej emisji w takiej samej proporcji w jakiej byli właścicielami udziałów w Sp. z o.o. Cena emisyjna akcji (udziałów) we Wnioskodawcy nie będzie niższa niż wartość rynkowa Sp. z o.o.. Liczba wyemitowanych akcji (udziałów) będzie obliczona zgodnie ze wskazanym w planie połączenia stosunkiem wymiany akcji (udziałów), który zostanie ustalony na podstawie wycen łączących się spółek na określony dzień w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym zostanie ogłoszony plan połączenia.
Wnioskodawca wskazał, iż nie posiada strat podatkowych, które będzie mógł rozliczać z dochodami Sp. z o.o. Sp. z o.o. prowadzi wyłącznie działalność holdingową i co do zasady nie generuje innych dochodów (przychodów) niż dochody (przychody) dywidendowe.
Ponadto połączenie spółek Wnioskodawcy i Sp. z o.o. zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tego połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Wątpliwości w niniejszej sprawie dotyczą tego, czy w związku planowanym połączeniem, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy.
Na wstępie należy zauważyć, że zgodnie z art. 491 § 1 ksh, spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą. W myśl art. 492 § 1 pkt 1 ksh, połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).
Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm.; dalej: updop), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m updop, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.
Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e updop, do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Jednocześnie, w myśl art. 4a pkt 16a updop, za wartość emisyjną udziałów (akcji) uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.
Mając na uwadze, że definicja wartość emisyjna udziałów ma zastosowanie tylko do ustalenia wartości w przypadku restrukturyzacji spółek polegających na połączeniach lub podziałach, musi odnosić się ona do wartości majątku łączonego lub wydzielanego. Połączenie przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą odbywa się w zamian za udziały. Tym samym wartość przeniesionego majątku będzie ceną, po jakiej obejmowane są udziały.
W przypadku połączenia spółek pojęcia ceny objęcia nie można rozumieć w taki sposób, jak czyni się to w przypadku zwykłej sprzedaży udziałów. W przypadku przejęcia dochodzi do swego rodzaju wymiany, w efekcie której majątek posiadany przez spółkę przejmowaną został przeniesiony w zamian za udziały dla wspólników tej spółki. Wobec czego ceną objęcia udziałów jest równowartość majątku spółki przejmowanej przekazanego spółce przejmującej. W taki sposób należy rozumieć definicję wartości emisyjnej udziałów.
Mając na względzie powyższe, należy uznać, że zgodnie z art. 4a pkt 16a updop za wartość emisyjną udziałów uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały, jednak nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.
Zatem, jeżeli wartość przyjęta na potrzeby planu połączenia jest niższa od wartości rynkowej, to w takim przypadku wartością emisyjną udziałów będzie wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej.
Jak wskazano we wniosku, nowo wyemitowane akcje (udziały) Wnioskodawcy obejmą dotychczasowi udziałowcy w Sp. z o.o. Udziałowcy w Sp. z o.o. obejmą we Wnioskodawcy akcje (udziały) nowej emisji w takiej samej proporcji w jakiej byli właścicielami udziałów w Sp. z o.o. Cena emisyjna akcji (udziałów) we Wnioskodawcy nie będzie niższa niż wartość rynkowa Sp. z o.o.. Liczba wyemitowanych akcji (udziałów) będzie obliczona zgodnie ze wskazanym w planie połączenia stosunkiem wymiany akcji (udziałów), który zostanie ustalony na podstawie wycen łączących się spółek na określony dzień w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym zostanie ogłoszony plan połączenia.
W konsekwencji należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie zostały spełnione przesłanki określone w przepisach art. 12 ust. 4 pkt 3e updop.
Należy jednak podkreślić, że na podstawie art. 12 ust. 13 updop, powyższych regulacji nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 14 updop).
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 15 updop, przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3e i pkt 12 mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
- art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
- art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
- art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy (art. 12 ust. 16 updop).
Mając na uwadze powyższe przepisy oraz opisane we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie spełniony został warunek, o którym mowa w art. 12 ust. 15 updop.
Jednocześnie, jak wskazano we wniosku, planowane połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tego połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Wobec powyższego, spełnione zostaną również warunki uzasadniające ekonomiczne przeprowadzenie przedstawionego procesu połączenia i tym samym przesłanki pozwalające na zastosowanie w tym przypadku regulacji art. 12 ust. 4 pkt 3e (w przypadku Wnioskodawcy).
W konsekwencji należy więc stwierdzić, że w wyniku planowanego połączenia po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy we wnioskowanym zakresie jest prawidłowe.
Niemniej jednak zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego połączenia spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawione przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego połączenie, zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko problematyki będącej ściśle przedmiotem pytania postawionego prze Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść pytania wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji. W związku z powyższym, tut. Organ nie odniósł się do kwestii wyceny wartości majątku.
Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Zauważyć przy tym trzeba, że uregulowane w art. 14b-14h Ordynacji podatkowej postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego czy kontrolnego, w ramach których prowadzone jest postępowanie dowodowe. Regulacje ww. ustawy nie przewidują prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej