Temat interpretacji
- Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez Wnioskodawcę, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; - Czy koszty wskazane przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 maja 2022 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie odpowiednio pismami z 23 sierpnia 2022 r. oraz 1 września 2022 r., które wpłynęły do tut. Organu tego samego dnia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Stosownie do art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wnioskodawca przeprowadził analizę prowadzonej przez siebie działalności pod kątem możliwości skorzystania z dobrodziejstwa przewidzianego w art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”), na podstawie niżej opisanego stanu faktycznego.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.
Spółka z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), z siedzibą w (…) działa w branży informatycznej oraz branży ICT, łącząc i rozwijając możliwości jakie dają nowoczesne urządzenia telekomunikacyjne i systemy informatyczne, a także usługi im towarzyszące, w tym gromadzenie, przetwarzanie, udostępnianie informacji w formie elektronicznej z wykorzystaniem technik cyfrowych oraz transmisji danych. Wnioskodawca jest wiodącym pod względem technologicznym dostawcą rozwiązań wspierających zarządzanie flotą pojazdów i zleceniami, ale również paliwem, a także zasobami w terenie. Powyższe elementy składają się na systemowe rozwiązania tj. system XTrack, który m.in.:
a) pozwala na kompleksowe zarządzanie pojazdami, maszynami, obiektami pasywnymi oraz pracownikami w przedsiębiorstwie;
b) stwarza możliwość m.in. monitorowania pojazdów oraz obiektów na mapie;
c) stwarza możliwość kontrolowania poziomu paliwa;
d) stwarza możliwość optymalizowania tras przejazdów;
e) stwarza możliwość rejestrowania poszczególnych parametrów pracy maszyn;
f) pozwala na tworzenie harmonogramów pracy oraz kontrolę ich realizacji.
Dzięki elastyczności i modułowej budowie, system XTrack może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb poszczególnych Klientów. Spółka opracowała już we własnym zakresie szereg produktów, które co do zasady można podzielić na produkty będące:
a) oprogramowaniem (software) instalowane na komputerach, serwerach, aplikacje webowe oraz aplikacje na tablety/smartphony, do których przekazywane są dane zbierane przez urządzenia za pomocą transmisji danych i przekazywane na serwer za pomocą GSM, oraz
b) produkty - urządzenia (hardware) z wbudowanym oprogramowaniem wewnętrznym (firmware), którego rozwój pozwala na realizowanie różnych funkcji, w szczególności zbieranie danych przetwarzanych potem przez oprogramowanie (software).
Na dzień dzisiejszy elementy systemu XTrack można spotkać m.in w branżach: komunalnej, dystrybucyjnej, budowlanej, rolnej, transportowej oraz na lotniskach, w leśnictwie, kolejnictwie czy pojazdach służb publicznych. Produkty Wnioskodawcy są innowacyjne, wysoko wyspecjalizowane, bowiem integrują możliwości kilku różnych kategorii systemów (planowanie, nawigacja, komunikacja dyspozytor-kierowca, monitoring pojazdów, ważenie i identyfikacja pojemników na odpady), równocześnie integrując się z systemami pokładowymi pojazdów i maszyn (systemy sterowania i automatyki) . Niemalże wszystkie elementy systemu (urządzenia telemetryczne/terminale komunikacyjne/oprogramowanie) Wnioskodawca kreuje i rozwija we własnym zakresie. Produkty, w tym oprogramowanie i dokumentacja, protokoły wymiany danych, protokoły komunikacyjne opracowane przez Spółkę są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tj. przejawami działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Praca nad nowymi produktami oraz prowadząca do ulepszeń już istniejących bazuje na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniach oraz obserwowanym na rynku zapotrzebowaniu na nowe funkcjonalności lub narzędzia. Prowadzone prace mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy, a także wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, a w konsekwencji, następuje rozwijanie dotychczasowych produktów i usług będących w ofercie poprzez zwiększanie ich funkcjonalności, dodawanie nowych zastosowań, a także tworzenie całkowicie nowych produktów. W przedsiębiorstwie wyodrębniono zespół, który zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi składający się z pracowników dwóch działów - Działu Konstruktorskiego oraz pracowników Pionu Wytwarzania Oprogramowania. Pracownicy tego zespołu stale pracują nad rozwojem nowych produktów oraz ulepszeniem dotychczasowych. Równocześnie w zakresie ich zadań pozostają także zagadnienia związane z tzw. utrzymaniem wprowadzonych już na rynek produktów.
A.Działalność Pionu Wytwarzania Oprogramowania.
Pion Wytwarzania Oprogramowania odpowiedzialny jest co do zasady za:
1. Wytwarzanie kolejnych wersji oprogramowania, które zawierają dodatkowe, nowe funkcjonalności, a także prace nad rozwojem architektury oprogramowania, co prowadzi do zmian w sposobie przetwarzania danych przez system XTrack, a tym samym ciągłego podnoszenia jego efektywności;
2. Prace nad zupełnie nowymi rozwiązaniami XTrack będącymi odpowiedzią na zapotrzebowania rynku czy też konkretnych klientów;
3. Wsparcie wdrożonego produkcyjnie oprogramowania, w infrastrukturze klienta oraz na serwerach Spółki, poprzez naprawę błędów i prace utrzymaniowe.
Praca tego działu prowadzona jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodycznie, według pewnego schematu, z przyjęciem określonych celów, w oparciu o metodykę Scrum. Praca działu przebiega w kilku etapach, składających się na powtarzalne cykle. Podstawową działalnością działu jest działalność opisana w pkt od 1 do 2. Działalność w tym zakresie jest oparta o uporządkowany, z góry przyjęty schemat Scrum (ang. framework). Kluczowym elementem w ramach Scrum jest Backlog, który jest spisem zagadnień, które mają prowadzić do konkretnego celu związanego z powstaniem nowego rozwiązania, produktu, nowej funkcjonalności w istniejących produktach, co ściśle wiąże się z wytworzeniem nowej wiedzy lub wykorzystaniem tej już pozyskanej. Właściciel Produktu (Product Owner) tj. osoba odpowiedziana za rozwój produktów i powstawanie produktów, odpowiada za uszeregowanie w Backlogu zadań względem ważności. Sprint to etap, w którym według uprzednio jasno określonych zadań, następuje ich realizacja, maksymalnie sprint trwa miesiąc, przy czym Wnioskodawca za normę przyjmuje okres 2 tygodni. Dla każdego Sprintu wyznaczane są zadania do realizacji wybrane z wyżej opisanego Backlogu, wytwarzany jest „ukończony”, gotowy do użycia i potencjalnego wydania tzw. przyrost produktu tj. nowe rozwiązanie, nowy produkt, kolejna rozszerzona, ulepszona wersja produktu. Sprint zawsze poprzedza planowanie Sprintu (Sprint Planning). W planowaniu Sprintu bierze udział cały zespół, zgodnie z poniżej opisanymi etapami:
etap 1 planowania Sprintu - obejmuje ustalenie co jest niezbędne do dostarczenia Przyrostu produktu m.in.: Właściciel Produktu (Product Owner), czyli osoba odpowiedzialna za rozwój produktu omawia założenia Sprintu i elementy, które są do wykonania aby mógł powstać ulepszony produkt lub nowy produkt (zadania techniczne). Ostatecznie etap ten kończy się stworzeniem Celu Sprintu czyli określeniem co ma być wytworzone.
etap 2 planowania Sprintu - członkowie zespołu wspólnie dokonują podziału zadań, w tym podziału zadań na mniejsze i szacują w godzinach czasochłonność - czyli określają w jaki sposób planują osiągniecie celu Sprintu.
Opisane czynności są dokumentowane odpowiednimi zapisami w systemie do prowadzenia projektów Redmine. W ramach każdego Sprintu odbywają się codzienne spotkania Zespołu nazywane Daily Scrum, mające na celu zaplanowanie pracy na kolejny dzień pracy w ramach zadań objętych danym sprintem. Na Daily Scrum obecni są wszyscy członkowie Zespołu, przeglądane są cel i zadania, które doprowadzą do spełnienia celu. Planowana jest praca na kolejne 24h, członkowie zespołu informują o problemach i blokadach uniemożliwiających dalsze realizacje zadań/celu (np. choroby członków zespołu). Przed zakończeniem Sprintu dokonywana jest weryfikacja przyrostu produktu czyli tego, co zostało wytworzone, polega ona na sprawdzeniu czy opis zadania i kryteria akceptacji są spełnione. Weryfikacji projektu (zadań) dokonują testerzy z Pionu Wytwarzania Oprogramowania. Testowana jest zarówno sama funkcjonalność jak i jej wpływ na inne funkcjonalności oprogramowania. Po wykonaniu zadań przypisanych w realizowanej wersji testowana jest cała wersja oprogramowania. Po testach, w systemie do zarządzania zadaniami, zostaje wpisana notatka po testach. Po każdym zakończonym Sprincie, odbywa się Sprint Review (Przegląd Sprintu). Właściciel Produktu oraz Zespół Deweloperski wyjaśniają, które elementy Backlogu zostały „ukończone”, a które nie. Zespół omawia, co poszło dobrze w trakcie Sprintu, jakie napotkano problemy oraz jak te problemy rozwiązano, a także Zespół prezentuje „ukończoną” pracę i odpowiada na pytania dotyczące przyrostu produktu. Podczas Przeglądu Sprintu dokonywana jest także Walidacja produktu. Walidacja produktu polega na prezentacji wyników przez zespół oraz zatwierdzeniu zmian przez Właściciela Produktu (Product Owner). Po zatwierdzeniu zmian spisywane są wykonane zmiany w odpowiedniej wersji i wydanie nowej wersji produktu lub nowego produktu do produkcyjnego wykorzystania, które oznacza możliwość rozpoczęcia korzystania z nowej wersji produktu lub nowego produktu komercyjnie. Jednym z ostatnich kończących Sprint elementem jest Sprint Retrospective (Retrospekcja Sprintu) czyli spotkanie, którego celem jest, biorąc pod uwagę ludzi, relacje, proces i narzędzia, zidentyfikowanie i uporządkowanie istotnych elementów, które sprawdziły się w działaniu oraz tych, które kwalifikują się do usprawnienia, stworzenia planu wprowadzania w życie usprawnień sposobu wykonywania pracy przez zespół. Dodatkowo, w trakcie Sprintu, mają miejsce prace związane z Backlog, tj. spisem zagadnień, które mają prowadzić do konkretnego celu związanego z powstaniem nowego produktu, nowej funkcjonalności, rozwojem istniejących produktów. Jako, że prace w trakcie każdego Sprintu powodują powstanie nowej wiedzy, przedefiniowaniu podlega, w wyniku tego Backlog, ponieważ nowa wiedza pozwala na dodawanie szczegółów, oszacowań i porządkowanie elementów Backlogu. Proces ten nazywany jest Backlog Refinement (Porządkowanie Backlog) i w jego trakcie zadania są uszczegółowiane (o opis, kryteria akceptacji, szacowanie czasu wykonania). Prace w Pionie Wytwarzania Oprogramowania dotyczące rozwoju architektury oprogramowania, przebiegają w ramach tego samego schematu jak prace nad rozwojem nowego oprogramowania, z tym, że
do Sprintu wybierane są z Backlog wymagania, których realizacja dotyczy zmian w architekturze oprogramowania. Prace nad rozwojem architektury oprogramowania prowadzą do zmian w sposobie przetwarzania danych przez system XTrack, a tym samym ciągłego podnoszenia jego efektywności. Cały czas zmieniają się wymagania rynku odnośnie ilości przetwarzanych danych przez systemy informatyczne. Kilka lat temu najwięksi klienci mieli około 200-500 monitorowanych obiektów (pojazdów, zbiorników). Systematycznie wdrożenia mają coraz większą skalę i wymagają ciągłych prac nad wydajnością architektury umożliwiającą coraz wydajniejsze przetwarzanie bardzo dużego strumienia danych i możliwości zwiększenia mocy przetwarzania. Powyższe prace wykonywane przez Pion Wytwarzania Oprogramowania realizowane są przez pracowników Spółki zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz współpracowników. Pracownicy na bieżąco prowadzą ewidencję wykonywanych przez siebie czynności, na podstawie której Spółka jest w stanie ustalić, ile godzin w miesiącu dana osoba zajmowała się pracami rozwojowymi w poszczególnych fazach opisanych powyżej, a także wyodrębnić prace, które nie należą do działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami. Niezależnie od działalności opisanej powyżej tj. wytwarzania nowych produktów, nowego oprogramowania, kolejnych wersji oprogramowania, które zawierają nowe funkcjonalności, a także prac nad rozwojem architektury oprogramowania, co prowadzi do zmian w sposobie przetwarzania danych przez system XTrack, a także prac nad zupełnie nowymi rozwiązaniami XTrack będącymi odpowiedzią na zapotrzebowania rynku czy też konkretnych klientów, Pion Wytwarzania Oprogramowania realizuje działalność wskazaną w pkt 3 powyżej tj. wsparcie wdrożonego produkcyjnie oprogramowania w infrastrukturze klienta oraz na serwerach Spółki, poprzez naprawę błędów, analizy, inne niezbędne usprawnienia. Taka działalność podejmowana jest co do zasady przez każdy podmiot, który dostarcza urządzenia, oprogramowanie i ma ona charakter rutynowy. Wsparcie oprogramowania ma miejsce po przekazaniu nowej wersji oprogramowania na produkcję, co w praktyce oznacza przekazanie jej do Pionu Realizacji, którego pracownicy zajmują się wdrażaniem systemu XTrack u Klientów. Co do zasady usługi wsparcia oprogramowania wdrożonego produkcyjnie świadczy Pion Realizacji w ramach tzw. pierwszej i drugiej linii wsparcia. Niemniej jednak, w sytuacjach, które wymagają prac programistycznych świadczone są one przez delegowanych do tych zadań pracowników Pionu Wytwarzania Oprogramowania, którzy działają jako tzw. trzecia linia wsparcia poprzez usuwanie błędów, analizy, ewentualnie realizację innych usprawnień. Równocześnie należy zastrzec, że w ocenie Wnioskodawcy wsparcie wdrożonego produkcyjnie oprogramowania, w infrastrukturze klienta oraz na serwerach, poprzez naprawę błędów i prace utrzymaniowe działającego oprogramowania nie stanowią prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., bowiem mają one charakter rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, mimo, iż w niektórych przypadkach można im przypisać walor ulepszeń.
B. Sposób pracy Działu Konstruktorskiego.
Prace nad nowymi produktami realizowane są ponadto w Dziale Konstruktorskim, którego pracownicy zajmują się:
1. projektowaniem nowych urządzeń,
2. opracowywaniem nowych funkcjonalności podnoszących wartość użytkową urządzeń w zakresie oprogramowania wewnętrznego (firmware’u) urządzenia, a także jego konstrukcji,
3. opracowywaniem nowych funkcjonalności poszerzających zakres zastosowania urządzeń,
4. bieżącym wsparciem sprzedanych urządzeń w zakresie naprawy ewentualnych błędów, wykonywania innych niezbędnych w zakresie bieżącego utrzymania ulepszeń.
Prace wykonywane są przez Zespół, w skład którego wchodzą:
1.Właściciel Produktu - Produkt Owner (PO):
-przekazuje informacje o zapotrzebowaniu na przygotowanie nowego produktu/nowej funkcjonalności,
-określa oczekiwania/zakres realizacji i kryteriów akceptacji realizacji zapotrzebowania na produkt/funkcjonalność,
2.Zespół Konstruktorski (Dział Konstrukcyjny):
-wytwarza nowy produkt/nową funkcjonalność,
-przeprowadza dodatkowe analizy/próby/testy podczas realizacji, jeśli pojawi się taka potrzeba,
-przygotowuje dokumentację dla przygotowanego produktu/przygotowanej funkcjonalności.
Schemat prac konstruktorów przedstawia się następująco:
1. Zgłoszenie zapotrzebowania na nowy produkt lub funkcjonalność: Zapotrzebowanie na produkt/funkcjonalność zgłasza Product Owner. Product Owner wyznacza również aktualne cele do realizacji dla Zespołu Konstruktorskiego. Informacje te mogą być przekazane w sposób ustny, drogą elektroniczną (mail/komunikator) lub poprzez system Redmine. Fakt zgłoszenia zapotrzebowania oraz wyznaczenia aktualnych celów musi zostać udokumentowany. Przy czym za udokumentowanie uważa się, niezależnie od formy przekazania informacji (m.in. mail, Teams), zapotrzebowanie opisujące w sposób wystarczający do realizacji cele, cechy oraz kryteria akceptacji.
2. Przygotowanie produktu/funkcjonalności: Prace związane z przygotowaniem produktu/funkcjonalności prowadzone są przez Zespół Konstruktorski. Celem prac prowadzonych przez Zespół Konstruktorski jest przygotowanie produktu spełniającego/funkcjonalności spełniającej wymagania określone przez Product Ownera. Informacje o pracach związanych z realizacją zadania Zespół Konstruktorski zapisuje w odpowiednim zgłoszeniu w Redmine.
3. Przygotowanie prototypu produktu/funkcjonalności: Jeśli pojawi się potrzeba przygotowania prototypu i zostanie ona zaakceptowana przez Product Ownera albo zapotrzebowanie na prototyp zostanie zgłoszone przez samego Product Ownera, to należy uzgodnić z Product Ownerem zakres prototypu. Faza prototypu polega na opracowaniu produktu o zakresie ograniczonym w stosunku do planowanego produktu końcowego. Prototyp ma na celu zbadanie, czy wymagania mogą być dostarczone oraz przedstawienie ich w środowisku zbliżonym do docelowego. Prace związane z przygotowaniem prototypu należy dokumentować w odpowiednim zgłoszeniu w wewnątrzfirmowym systemie zgłoszeń Redmine. Po przygotowaniu prototypu powinna nastąpić demonstracja prototypu przed Product Ownerem. Informacje z podsumowaniem prezentacji powinny również znaleźć się w odpowiednim zgłoszeniu w Redmine.
4. Aspekty środowiskowe: Podczas opracowywania produktu/funkcjonalności Zespół Konstruktorski bierze pod uwagę aspekty mające wpływ na środowisko takie jak: oszczędzanie energii (np. energooszczędność jako jedno z kryteriów branych pod uwagę przy wyborze podzespołów), generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, wykorzystanie elementów wyprodukowanych z materiałów pochodzących recyklingu.
5. Testy produktu/funkcjonalności: Zespół Konstruktorski jest odpowiedzialny za przeprowadzenie testów produktu/funkcjonalności mających na celu weryfikację tego czy przygotowane rozwiązanie spełnia zgłoszone wymagania. Forma testów i ich zakres są ustalane przez Zespół Konstruktorski. Jeśli wymagane będą testy zewnętrzne (przeprowadzane poza siedzibą firmy) to należy ich przeprowadzenie uzgodnić z Product Ownerem i przed ich rozpoczęciem uzyskać jego akceptację. Informacja o tym jakie testy zostały przeprowadzone oraz o ich wynikach musi znaleźć się w odpowiednim zgłoszeniu w Redmine - jest to odpowiedzialność Zespołu Konstruktorskiego.
6. Standardowy plan testów:
-Ustalenia formy testów i ich zakresu dla danego produktu/funkcjonalności.
-Przeprowadzenie testów wewnętrznych (z wykorzystaniem zasobów wewnątrzfirmowych). Podsumowanie testów.
-Zapis w odpowiednim zgłoszeniu w Redmine.
7. Dodatkowe testy/badania zewnętrzne: Jeśli przygotowywany produkt/funkcjonalność wymaga przeprowadzenia dodatkowych testów/badań zewnętrznych to Zespół Konstruktorski musi powiadomić o tym fakcie Product Ownera i uzgodnić z nim plan testów/badań.
8. Deklaracja CE/Homologacja: Jeśli przygotowywany produkt/funkcjonalność podlega dodatkowo odrębnym wymogom związanym z koniecznością przygotowania Deklaracji CE albo przeprowadzenia Procesu Homologacji, to należy przeprowadzić te procesy zgodnie z odpowiednimi wymogami prawnymi. Dokumenty powstałe w wyniku działań związanych z przygotowaniem Deklaracji CE i Procesem Homologacji należy przechowywać w wyznaczonym do tego miejscu. Jeśli są dostępne dokumenty w formie elektronicznej to należy je przechowywać w wewnątrzfirmowej przestrzeni dyskowej w folderze „CE/Homologacja” i odpowiednim pod folderze z nazwą produktu/funkcjonalności.
9. Dokumentacja produktu/funkcjonalności: Jeśli potrzebna jest dokumentacja przygotowanego produktu/funkcjonalności to Dział Konstrukcyjny jest odpowiedzialny za jej przygotowanie. Informacja o przygotowaniu dokumentacji i dokumentacja w formie elektronicznej/odesłanie do miejsca jej przechowywania powinny znaleźć się w odpowiednim zgłoszeniu w Redmine.
10.Udostępnienie produktu/funkcjonalności: Decyzję o udostępnieniu przygotowanego produktu/przygotowanej funkcjonalności do wytwarzania lub sprzedaży podejmuje Product Owner. Informacja o udostępnieniu/wstrzymaniu do udostępnienia/odrzuceniu produktu/funkcjonalności powinna znaleźć się w odpowiednim zgłoszeniu w Redmine.
Niezależnie od działalności opisanej powyżej tj. projektowania nowych urządzeń, opracowywania nowych funkcjonalności podnoszących wartość użytkową urządzeń, Dział Konstrukcyjny zajmuje się bieżącym wsparciem sprzedanych urządzeń w zakresie naprawy ewentualnych błędów, wykonywania innych niezbędnych w zakresie bieżącego utrzymania ulepszeń. Taka działalność podejmowana jest co do zasady przez każdy podmiot, który dostarcza urządzenia z wewnętrznym oprogramowaniem. W ocenie Wnioskodawcy, ten wycinek prac nie powinien być zaliczony do działalności badawczo rozwojowej. Powyższe prace wykonywane przez Dział Konstrukcyjny realizowane są przez pracowników Spółki zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz współpracowników. Pracownicy na bieżąco prowadzą ewidencję wykonywanych przez siebie czynności, na podstawie której Spółka jest w stanie ustalić, ile godzin w miesiącu dana osoba zajmowała się pracami w poszczególnych fazach opisanych powyżej, a także wyodrębnić prace, które nie należą do działalności badawczo - rozwojowej, zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami.
Ponadto, w piśmie uzupełniającym z 23 sierpnia 2022 r., wskazaliście Państwo, że:
1.Wykonywane prace opisane we wniosku w ramach działalności Pionu Wytwarzania Oprogramowania oraz działalności Działu Konstrukcyjnego mają charakter twórczy, ponieważ ich przedsięwzięcie cechuję się kreatywnością i unikalnością. Prace pracowników i współpracowników tychże działów można określić jako czynności intelektualne, a nie jedynie czynności techniczne, które mają charakter przewidywalny i powtarzalny.
Wnioskodawca zakłada także, że prace opisane we wniosku w ramach działalności Pionu Wytwarzania Oprogramowania oraz działalności Działu Konstrukcyjnego, a dotyczące zdarzeń przyszłych, także będą miały charakter twórczy, ponieważ ich przedsięwzięcie cechować się będzie kreatywnością i unikalnością. Prace pracowników i współpracowników tychże działów będzie można określić jako czynności intelektualne, a nie jedynie czynności techniczne, które mają charakter przewidywalny i powtarzalny.
2.Działalność Pionu Wytwarzania Oprogramowania oraz działalność Działu Konstrukcyjnego obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie, wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność ta nie jest jedynie efektem zastosowanej wiedzy i umiejętności, a wynikiem wyobraźni/ kreatywności Pionu Wytwarzania Oprogramowania i działalności Działu Konstrukcyjnego.
Działalność Pionu Wytwarzania Oprogramowania oraz działalność Działu Konstrukcyjnego będzie w ramach zdarzeń przyszłych obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie, wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność nie będzie, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, jedynie efektem zastosowanej wiedzy i umiejętności, a wynikiem wyobraźni/kreatywności Pionu Wytwarzania Oprogramowania i działalności Działu Konstrukcyjnego.
3.Spółka nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w art. 17 ust. 1 pkt. 34 oraz 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. z tytułu działalności na terenie specjalnej strefie ekonomicznej ani w ramach wspierania nowych inwestycji.
Spółka nie zamierza korzystać ze zwolnień przewidzianych w art. 17 ust. 1 pkt. 34 oraz 34 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. z tytułu działalności na terenie specjalnej strefie ekonomicznej ani w ramach wspierania nowych inwestycji.
4.Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Spółka nie planuje uzyskiwać statusu centrum badawczo-rozwojowego.
5.Koszty ponoszone na działalność badawczo-rozwojową, które Spółka zamierza rozliczyć w roku 2022 w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowią koszty uzyskania przychodów.
Koszty ponoszone na działalność badawczo-rozwojową, które Spółka zamierza rozliczyć w przyszłości w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowić będą koszty uzyskania przychodów.
6.Wydatki, o których mowa we wniosku nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie, ani nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Analogiczna zasada będzie miała zastosowanie do zdarzeń przyszłych.
7.Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka będzie wyodrębniać w odniesieniu do zdarzeń przyszłych koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
8.Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, a współpracowników, których dotyczą pytania sformułowane we wniosku na podstawie umowy zlecenia, w wyjątkowych wypadkach na podstawie umowy o dzieło.
Spółka planuje w odniesieniu do stanów przyszłych zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę, a współpracowników, których dotyczą pytania sformułowane we wniosku spółka zamierza zatrudniać na podstawie umowy zlecenia, w wyjątkowych wypadkach na podstawie umowy o dzieło.
9.Koszty wynagrodzeń pracowników realizujących projekty badawczo-rozwojowe stanowią dla pracowników należności, o których mowa w art. 12 ust. 1, natomiast dla współpracowników należności, o których mowa w art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Koszty wynagrodzeń pracowników realizujących projekty badawczo-rozwojowe stanowić będą dla pracowników należności, o których mowa w art. 12 ust. 1, natomiast dla współpracowników należności, o których mowa w art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
10.Koszty pracownicze obejmują należności poniesione w danym miesiącu z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: przychody ze stosunku pracy. Do kosztów kwalifikowanych dla celów ulgi B+R zakwalifikowana zostanie jedynie ta część kosztów wynagrodzeń, która wynika z zaangażowania pracowników w działalność B+R (poziom zaangażowania pracowników w prace B+R określany jest na podstawie systematycznie prowadzonych ewidencji czasu pracy). Do kosztów tych należą:
- koszty wynagrodzeń zasadniczych,
-koszty wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych, koszty składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto, do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zamierza zaliczyć także koszty wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych (koszty noclegu, diet, wyżywienia, przejazdów) rozliczane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, pod warunkiem że podróż służbowa jest bezpośrednio związana z realizacją prac badawczo-rozwojowych (np. instalowanie czy testowanie prototypów w siedzibie klienta). Z kolei, jeśli chodzi o koszty nagród, bonusów i premii, Wnioskodawca podkreśla, że do kosztów kwalifikowanych wliczone zostaną jedynie te ich części, które wynikają z realizacji prac B+R, tj. każdorazowo weryfikowany będzie tytuł przyznania premii\bonusu\nagrody. Jeżeli premia\nagroda\bonus przyznawana będzie za realizację prac nad konkretnym projektem B+R, wówczas cała kwota takiej premii\nagrody\ bonusu zostanie potraktowana jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. Z kolei, jeśli premia\nagroda\bonus przyznawana będzie za całokształt pracy pracownika w danym okresie, wówczas do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zaliczy jedynie tą część premii\nagrody\bonusu, która odpowiadać będzie zaangażowaniu pracownika w realizację Prac B+R, określanemu na podstawie ewidencji czasu pracy.
Podstawą do kalkulacji kosztów osobowych jest prowadzona co miesiąc ewidencja czasu pracy poświęconego na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorca określa proporcję czasu pracy (liczbową lub procentową) faktycznie poświęconego na działania B+R w stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu. Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
Koszty pracownicze obejmować będą należności poniesione w danym miesiącu z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: przychody ze stosunku pracy. Do kosztów kwalifikowanych dla celów ulgi B+R zakwalifikowana zostanie jedynie ta część kosztów wynagrodzeń, która wynika z zaangażowania pracowników w działalność B+R (poziom zaangażowania pracowników w prace B+R określany jest na podstawie systematycznie prowadzonych ewidencji czasu pracy).
Do kosztów tych należeć będą:
-koszty wynagrodzeń zasadniczych,
-koszty wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych, koszty składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto, do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zamierza zaliczyć także koszty wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych (koszty noclegu, diet, wyżywienia, przejazdów), rozliczane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, pod warunkiem że podróż służbowa jest bezpośrednio związana z realizacją prac badawczo-rozwojowych (np. instalowanie czy testowanie prototypów w siedzibie klienta). Z kolei, jeśli chodzi o koszty nagród, bonusów i premii, Wnioskodawca podkreśla, że do kosztów kwalifikowanych wliczone zostaną jedynie te ich części, które wynikają z realizacji Prac B+R, tj. każdorazowo weryfikowany będzie tytuł przyznania premii\bonusu\nagrody. Jeżeli premia\nagroda\bonus przyznawana będzie za realizację prac nad konkretnym projektem B+R, wówczas cała kwota takiej premii\nagrody\ bonusu zostanie potraktowana jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. Z kolei, jeśli premia\nagroda\bonus przyznawana będzie za całokształt pracy pracownika w danym okresie wówczas do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zaliczy jedynie tą część premii\nagrody\bonusu, która odpowiadać będzie zaangażowaniu pracownika w realizację Prac B+R, określanemu na podstawie ewidencji czasu pracy.
Podstawą do kalkulacji kosztów osobowych będzie prowadzona co miesiąc ewidencja czasu pracy poświęconego na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorca określa proporcję czasu pracy (liczbową lub procentową) faktycznie poświęconego na działania B+R w stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu. Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane będą przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
Pytania (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako „Ustawa o CIT”)?
2.Czy koszty wskazane przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Stosownie do art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zdaniem Spółki, prace rozwojowe zdefiniowane w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, są przez ustawodawcę rozumiane bardzo szeroko oraz wiążą się one zarówno z nabywaniem, jak i przetwarzaniem wiedzy w celu kreowania ulepszonych produktów.
Zdaniem Spółki, prowadzone przez nią prace związane opisane jako prace Pionu Wytwarzania Oprogramowania w pkt I lit. A) ppkt 1- 2, z wyłączeniem ppkt 3 opisu odpowiedzialności Pionu Wytwarzania Oprogramowania oraz prace opisane jako prace Działu Konstrukcyjnego w pkt I lit. B) ppkt 1- 2, z wyłączeniem ppkt 3 opisu odpowiedzialności Działu Konstrukcyjnego, wypełniają definicję prac rozwojowych, bowiem, obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Niemniej jednak, z tej kategorii wyłączyć należy działalność obejmują rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów wprowadzonych na rynek, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Ustawa nie przewiduje żadnej procedury weryfikacji, czy potwierdzania, że przeprowadzone i przedstawione do odpisu podatkowego prace badawczo-rozwojowe spełniają założone definicje. Nie chodzi tutaj o weryfikację poziomu innowacyjności, czy rodzaju prac, ale stwierdzenie faktu, że przeprowadzone czynności rzeczywiście powinny zostać uznane za prace rozwojowo-badawcze. Odnosząc się do znaczenia tego pojęcia funkcjonującego w języku powszechnym, należy jednak wskazać, że „prace”- w kontekście omawianego przypadku - to ogół czynności wykonywanych przez grupę ludzi realizujących jakieś zadanie, celowa działalność człowieka zmierzająca do wytworzenia określonych dóbr, a badawczo-rozwojowe to związane z badaniami, z rozwojem, planowaniem badań i rozwoju; „rozwój” natomiast oznacza proces zmian, przechodzenia do form bądź stanów bardziej złożonych lub pod pewnymi względami doskonalszych. Celem Spółki poprzez działalność obu opisywanych działów jest ciągłe zwiększanie zasobów wiedzy, a także wykorzystywanie ich do tworzenia nowych zastosowań. Rozwijanie specjalistycznego know - how oraz umiejętności jest sposobem dla Spółki na zwiększenie swojej konkurencyjności na dynamicznie zmieniającym się rynku. Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, Spółka stoi na stanowisku, że prace badawczo-rozwojowe winny być traktowane dla celów podatkowych, jako rodzaj inwestycji, której efektem w zamierzeniu jest wytworzenie dobra, które mogłoby przyczynić się do powiększenia jego majątku. Tym dobrem w odniesieniu do sytuacji Spółki są usługi, produkty i rozwiązania informatyczne, które dzięki pracom podjętym (i wciąż podejmowanym) przez Spółkę we własnym zakresie, uzyskały cechy funkcjonalne pozwalające świadczyć za ich pośrednictwem usługi lub oferować produkty/rozwiązania informatyczne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, i w ten sposób przyczyniać się do powiększenia majątku Spółki.
Aby działalność mogła być uznana za działalność badawczo-rozwojową nie wystarczy, aby obejmowała prace rozwojowe, dodatkowo niezbędne jest, aby miała charakter twórczy. Z pomocą w zakresie analizy tego pojęcia przychodzi ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062), która definiuje pojęcie utworu, a zgodnie z którą przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prace wykonywane przez oba działy spełniają wyżej wskazane kryterium. Prawo autorskie wyróżnia specyficzną kategorię utworu, chronioną w sposób odmienny niż inne utwory, program komputerowy, za który można uznać tzw. software - oprogramowanie instalowane w komputerach, a także firmware - oprogramowanie wgrywane do urządzeń. Utwory tworzone przez pracowników Spółki w Pionie Wytwarzania Oprogramowania oraz Dziale Konstrukcyjnym, są chronione jako programy komputerowe jak i inne utwory chronione ustawą o Prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności że stanowią opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi rozwiązań niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika lub odróżniające się od nich.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Mając powyższe na względzie oraz fakt, że prace Pionu Realizacji oraz Działu Konstrukcyjnego oparte są o stale wykorzystywane schematy działania, zamieszczone w opisie stanu faktycznego, które porządkują te procesy, nadając im z góry przewidzianą formę, uznać należy, że w ich przypadku przesłanka „systematyczności” jest spełniona. Systematyczność i ciągłość prowadzonej działalności jest wpisana w specyfikę oferowanych produktów, bowiem wymaga nieustających zmian w zakresie ich funkcjonowania i muszą one odpowiadać na dynamicznie zmieniające się oczekiwania rynku.
Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy,
-prace badawczo-rozwojowe wykonywane przez pracowników/współpracowników Pionu Wytwarzania Oprogramowania w Spółce polegające na opracowywaniu kolejnych wersji oprogramowania, zawierających dodatkowe, nowe funkcjonalności, a także prace nad rozwojem architektury oprogramowania, co prowadzi do zmian w sposobie przetwarzania danych przez system XTrack, a tym samym ciągłego podnoszenia jego efektywności, prace nad zupełnie nowymi rozwiązaniami XTrack będącymi odpowiedzią na zapotrzebowania rynku czy też konkretnych klientów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
-Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez pracowników/współpracowników Działu Konstrukcyjnego, polegające na projektowaniu nowych urządzeń, opracowywaniu nowych funkcjonalności podnoszących wartość użytkową urządzeń w zakresie oprogramowania wewnętrznego (firmware’u) urządzenia, a także jego konstrukcji, opracowywaniem nowych funkcjonalności poszerzających zakres zastosowania urządzeń, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
Wnioskodawca uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, zatem zastosowanie mogą mieć do niego przepisy dotyczące ulgi badawczo-rozwojowej opisanej w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi.
Zgodnie zaś z przepisem art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się:
a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
b)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 co podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Według przepisu art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Zgodnie z przepisem art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Analizując przytoczone przepisy, można wyodrębnić podstawowe warunki, które powinny zostać spełnione, aby podatnik mógł skorzystać z prawa odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym:
a)podatnik ponosi koszty na działalność badawczo-rozwojową;
b)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
c)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
d)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;
e)podatnik wykaże w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu, kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych;
f)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Wnioskodawca spełnia w stanie faktycznym/spełniać będzie w odniesieniu do zdarzeń przyszłych powyższe przesłanki.
Przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, daje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu wynagrodzeń pracowników w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W stosunku do osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, uprawnienie takie przyznaje przepis art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tej sytuacji, kosztami kwalifikowanymi będą należności z tytułu wynagrodzeń (z wyłączeniem składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) tych osób, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. Trzeba przy tym pamiętać, że dla możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu ww. wynagrodzeń konieczne jest faktyczne uczestnictwo zatrudnionych w pracach badawczo-rozwojowych. Jeżeli w ramach świadczonej pracy, pracownik lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, oprócz obowiązków związanych z działalnością badawczo-rozwojową, wykonuje inne obowiązki, należy wyodrębnić, a zatem wyłączyć z ulgi badawczo-rozwojowej, tę część wynagrodzenia, świadczeń i składek, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca będzie prowadzić ewidencję czasu pracy, która wykaże, ile godzin poświęca dany pracownik na działalność badawczo-rozwojową, jeśli pracownik ten będzie zajmować się też innymi czynnościami spoza obszaru B+R. Rozpatrując kwestię wynagrodzeń pracowniczych pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, nie można pominąć brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, t.j. z dnia 21 sierpnia 2020 r.) zgodnie z którym, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Należy zatem uznać, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wszystkie elementy wynagrodzenia wymienione w przywołanym wyżej przepisie.
W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wymienione wyżej wypłaty w postaci wynagrodzenia zasadniczego i pozostałych elementów, stanowiących przychód ze stosunku pracy, a niestanowiące opisanego wyżej przedmiot wyłączenia, będą się zatem zaliczać się do kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Wnioskodawcę. Analogiczny wniosek Wnioskodawca wysnuła w stosunku do należności z tytułu wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych, do których odnoszą się przywołane powyżej przepisy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad. 1
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Ad. 2
Stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:
1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ponadto, stosownie do treści art. 18d ust. 6 updop,
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
Zgodnie z treścią art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.,
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Z art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika natomiast, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 uCIT,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przedmiot Państwa wątpliwości objętych pytaniem nr 2 dotyczy ustalenia, czy ponoszone przez Państwa koszty pracowwnicze w związku z realizacją działalniści badawczo –rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a updop.
Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „updof”), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a uCIT).
Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof,
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a uCIT.
Zatem, odnosząc się do powyższego, są Pańswo uprawnieni do odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej wskazanych we wniosku kosztów pracowniczych jako kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a uCIT.
Mając na uwadze powyższe Państwa stanowisko zgodnie z którym:
-opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez Wnioskodawcę, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe;
-koszty wskazane przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, wprzypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
·Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.