Za jaki okres Spółka powinna złożyć pierwsze i kolejne zeznania podatkowe CIT-8? - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.615.2022.2.DP

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.615.2022.2.DP

Temat interpretacji

Za jaki okres Spółka powinna złożyć pierwsze i kolejne zeznania podatkowe CIT-8?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 września 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, za jaki okres Spółka powinna złożyć zeznania podatkowe CIT-8. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 9 grudnia 2022 r., (data wpływu do Organu 13 grudnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podmiotem z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce, podlegającym opodatkowanym podatkiem dochodowym w Polsce od całości swoich dochodów. Spółka była podmiotem celowym, dedykowanym przez wspólników do przeprowadzenia konkretnej inwestycji. Niemniej na skutek niedojścia do skutku planowanej inwestycji spółka została postawiona w stan likwidacji w dniu (...) sierpnia 2022 r. uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy i komplementariuszy (otwarcie likwidacji, wyznaczenie likwidatorów i inne uchwały porządkowe).

Rok obrotowy spółki został wskazany w jej statucie jako okres od (...) marca do ostatniego dnia lutego kolejnego roku obrotowego, a więc nie jest równy latom kalendarzowym. Zgodnie ze statutem pierwszy rok obrotowy spółki zakończył się (...) lutego 2022 roku.

Statut spółki został przyjęty (...) stycznia 2022 roku.

Spółka została zarejestrowana w KRS (...) 2022 roku.

Wspólnicy Spółki w związku z znalezieniem się nabywców akcji i ogółu praw i obowiązków komplementariusza, którzy będą kontynuowali działalność Spółki, podjęli decyzję o odwołaniu likwidacji Spółki. Nabywcami akcji i ogółu praw i obowiązków komplementariusza są podmioty trzecie, zupełnie niepowiązany z aktualnymi wspólnikami Wnioskodawcy.

Wspólnicy Spółki w likwidacji (...) sierpnia 2022 roku uchwałą Walnego Zgromadzenia Spółki w likwidacji odwołali likwidację Spółki.

W piśmie z 9 grudnia 2022 r., wskazaliście Państwo m.in., że:

1. Spółka rozpoczęła swoja działalność z chwilą rejestracji w KRS, tj. (...) 2022 roku. Spółka powstała dopiero z dniem jej rejestracji w KRS i w tym samym dniu został zaksięgowany częściowo wpłacony wkład na kapitał zakładowy Spółki, tym samym nastąpiło otwarcie ksiąg rachunkowych Spółki.

Zgodnie z ogólną zasadą ze statutu Spółki, tj. rokiem obrotowym i zarazem rokiem podatkowym Spółki jest okres 12 miesięcy kalendarzowych trwający od (...) marca do ostatniego dnia lutego następnego roku. Tym samym zgodnie ze statutem Spółki pierwszy rok obrotowy i zarazem pierwszy rok podatkowy - Spółki skończył się (...) lutego 2022 roku.

Otwarcie ksiąg rachunkowych: (...) stycznia 2022 roku;

Zamknięcie ksiąg rachunkowych: (...) lutego 2022 roku.

2. Drugi rok podatkowy Spółki rozpoczął się zgodnie z ogólną zasadą ze statutu Spółki, tj. rokiem obrotowym i zarazem rokiem podatkowym Spółki jest okres 12 miesięcy kalendarzowych trwający od (...) marca do ostatniego dnia lutego następnego roku. Uwzględniając fakt, że zgodnie ze statutem Spółki pierwszy rok obrotowy i zarazem pierwszy rok podatkowy Spółki skończył się (...) lutego 2022 roku to drugi rok obrotowy i zarazem drugi rok podatkowy Spółki rozpoczął się 1 marca 2022 roku.

W związku z trudnościami z planowaną inwestycją Spółka została postawiona w stan likwidacji w dniu (...) sierpnia 2022 roku uchwałą Walnego Zgromadzenia Spółki (otwarcie likwidacji, wyznaczenie likwidatorów i inne uchwały porządkowe). Księgi rachunkowe Spółki zostały zamknięte w dniu 9 sierpnia 2022 roku zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217) „Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d: na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości” oraz stosownie do art. 8 ust. 6 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587; dalej: „Ustawa o CIT”) „Jeżeli z odrębnych przypisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego”.

W konsekwencji powyższego Spółka zamknęła księgi rachunkowe na dzień poprzedzający podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Spółki tj. (...) sierpnia 2022 roku a tym samym zakończyła jej drugi rok obrotowy, jak i drugi rok podatkowy.

Otwarcie ksiąg rachunkowych: (...) marca 2022 roku;

Zamknięcie ksiąg rachunkowych: (...) sierpnia 2022 roku.

3. Mając na uwadze powyższe trzeci rok obrotowy Spółki rozpoczął się w dniu (...) sierpnia 2022 roku zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3: na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości”.

W związku ze znalezieniem nabywców akcji i ogółu praw i obowiązków komplementariusza, którzy będą kontynuowali działalność Spółki, Wspólnicy Spółki w likwidacji podjęli decyzję o odwołaniu likwidacji Spółki. Nabywcami akcji i ogółu praw i obowiązków komplementariusza są podmioty trzecie, zupełnie niepowiązane z aktualnymi wspólnikami Wnioskodawcy. Uchwala o odwołaniu likwidacji została podjęta na Walnym Zgromadzeniu Spółki w likwidacji w dniu (...) sierpnia 2022 roku.

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 6 Ustawy CIT „Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego”. Stosownie do art. 12 ust. 2 pkt 2 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d na dzień zakończania działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie”.

W związku z powyższym zamknięcie ksiąg rachunkowych Spółki nastąpiło w dniu (...) sierpnia 2022 roku, a także zamknięcie trzeciego roku obrotowego Spółki.

Otwarcie ksiąg rachunkowych: (...) sierpnia 2022 roku;

Zamkniecie ksiąg rachunkowych: (...) sierpnia 2022 roku.

4. Jak wskazano powyżej zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3: na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości”. Stosownie do art. 8 ust. 6 Ustawy CIT „Jeżeli odrębnych przypisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku - za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika podatkowego”. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe zamyka się, zastrzeżeniem ust. 3-3d na dzień zakończy nią działalności jednostka, w tym również jej sprzedaży, zakończania likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie”.

W konsekwencji powyższego momentem rozpoczęcia kolejnego roku podatkowego spółki będzie następny dzień po odwołaniu likwidacji Spółki przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i komplementariuszy ((...) sierpnia 2022 roku).

Rok podatkowy zakończy się w dacie przewidzianej w statucie Spółki, tj. w dniu (...) lutego 2023 r.

Otwarcie ksiąg rachunkowych: (...) sierpnia 2022 roku;

Zamknięcie ksiąg rachunkowych: (...) lutego 2023 roku.

Pytania

1.Za jaki okres Spółka powinna złożyć pierwsze zeznanie podatkowe CIT-8?

2.Za jaki okres Spółka powinna złożyć drugie zeznanie podatkowe CIT-8?

3.Za jaki okres Spółka powinna złożyć trzecie zeznanie podatkowe CIT-8?

4.Za jaki okres Spółka powinna złożyć czwarte zeznanie podatkowe CIT-8?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1. Zdaniem Wnioskodawcy, pierwsze zeznanie podatkowe CIT-8 powinno zostać złożone za okres od dnia jej wpisu do KRS (tj. (...) 2022 roku) do dnia zakończenia pierwszego roku obrotowego Spółki, wynikającego ze statutu Spółki (tj. (...) lutego 2022 roku).

Ad.2. Zdaniem Wnioskodawcy, drugie zeznanie podatkowe CIT-8 powinno zostać złożone za okres od dnia rozpoczęcia drugiego roku obrotowego Spółki, wynikającego ze statutu Spółki (tj. (...) marca 2022 roku) do dnia poprzedzającego dzień podjęcia uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy i komplementariuszy w sprawie rozpoczęcia likwidacji Spółki (tj. (...) sierpnia 2022 roku).

Ad.3. Zdaniem Wnioskodawcy, trzecie zeznanie podatkowe CIT-8 powinno zostać złożone za okres od dnia podjęcia uchwały w sprawie rozpoczęcia likwidacji (tj. (...) sierpnia 2022 roku) do dnia odwołania likwidacji w uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy i komplementariuszy (tj. (...) sierpnia 2022 roku).

Ad.4. Zdaniem Wnioskodawcy, czwarte zeznanie podatkowe CIT-8 powinno zostać złożone za okres od dnia następującego po podjęciu uchwały w sprawie odwołania likwidacji (tj. (...) sierpnia 2022 roku) do końca przyjętego w statucie Spółki roku obrotowego (tj. (...) lutego 2023 roku).

Ad. 1. Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Spółka komandytowo-akcyjna jest podmiotem nieposiadającym osobowości prawnej i jako taki uzyskuje byt prawny dopiero z chwilą rejestracji w KRS. W konsekwencji powyższego jej pierwszy rok podatkowy może rozpocząć się dopiero z chwilą uzyskania wpisu w KRS.

Z kolei zgodnie z treścią art. 12 ust. 2 pkt 1 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d: na dzień kończący rok obrotowy (…)”. Wnioskodawca przyjął w ramach statutu Spółki, że z dniem (...) lutego 2022 roku zakończy się pierwszy rok obrotowy i zarazem pierwszy rok podatkowy Spółki. Tym samym pierwszy rok podatkowy i zarazem obrotowy Spółki trwał od dnia jej wpisu do KRS (tj. (...) 2022 roku) do dnia zakończenia pierwszego roku obrotowego Spółki, wynikającego ze Statutu Spółki (tj. (...) lutego 2022 roku).

Biorąc pod uwagę powyższe:

Otwarto księgi rachunkowe: (...) stycznia 2022 roku;

Zamknięto księgi rachunkowe: (...) lutego 2022 roku.

Ad. 2. Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Drugi rok podatkowy Spółki rozpoczął się zgodnie z ogólną zasadą ze statutu Spółki, tj. rokiem obrotowym i zarazem rokiem podatkowym Spółki jest okres 12 miesięcy kalendarzowych trwający od (...) marca do ostatniego dnia lutego następnego roku. Uwzględniając fakt, że zgodnie ze statutem Spółki pierwszy rok obrotowy i zarazem pierwszy rok podatkowy Spółki skończył się 28 lutego 2022 roku to drugi rok obrotowy i zarazem drugi rok podatkowy Spółki rozpoczął się (...) marca 2022 roku.

W związku z trudnościami z planowaną inwestycją Spółka została postawiona w stan likwidacji w dniu (...) sierpnia 2022 roku uchwałą Walnego Zgromadzenia Spółki (otwarcie likwidacji, wyznaczenie likwidatorów i inne uchwały porządkowe). Zgodnie z art. 12. ust. 2 pkt. 6 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d: na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości” oraz stosownie do art. 8 ust. 6 Ustawy CIT „Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego” Spółka zamknęła księgi rachunkowe na dzień poprzedzający podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Spółki tj. (...) sierpnia 2022 roku a tym samym zakończyła jej drugi rok obrotowy, jak i drugi rok podatkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe:

Otwarto księgi rachunkowe: (...) marca 2022 roku;

Zamknięto księgi rachunkowe: (...) sierpnia 2022 roku.

Ad.3. Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Jak wskazano powyżej zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3: na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości.” Stosownie do art. 8 ust. 6 Ustawy CIT „Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego”. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie”.

W konsekwencji powyższego momentem rozpoczęcia kolejnego roku podatkowego spółki będzie dzień podjęcia uchwały w sprawie rozpoczęcia likwidacji przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i komplementariuszy (tj. (...) sierpnia 2022 roku). W związku ze znalezieniem nabywców akcji i ogółu praw i obowiązków komplementariusza, którzy będą kontynuowali działalność Spółki, Wspólnicy Spółki w likwidacji podjęli decyzję o odwołaniu likwidacji Spółki. Nabywcami akcji i ogółu praw i obowiązków komplementariusza są podmioty trzecie, zupełnie niepowiązane z aktualnymi wspólnikami Wnioskodawcy. Uchwała o odwołaniu likwidacji została podjęta na Walnym Zgromadzeniu Spółki w likwidacji w dniu (...) sierpnia 2022 roku.

Biorąc pod uwagę powyższe:

Otwarto księgi rachunkowe: (...) sierpnia 2022 roku;

Zamknięto księgi rachunkowe: (...) sierpnia 2022 roku.

Ad.4. Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Jak wskazano powyżej zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3: na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości”. Stosownie do art. 8 ust. 6 Ustawy CIT „Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego”. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 Ustawy o rachunkowości „Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie”.

W konsekwencji powyższego momentem rozpoczęcia kolejnego roku podatkowego spółki będzie następny dzień po odwołaniu likwidacji Spółki przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i komplementariuszy (...) sierpnia 2022 roku).

Rok podatkowy zakończy się w dacie przewidzianej w statucie Spółki, tj. w dniu (...) lutego 2023 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-     w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-     w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.