W zakresie ustalenia, czy: - będą Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności bad... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.80.2022.2.MR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.80.2022.2.MR

Temat interpretacji

W zakresie ustalenia, czy: - będą Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 pkt 26 UPDOP oraz uzyskaniem statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 roku, oraz - stosownie do treści art. 18db UPDOP, będą Państwo uprawnieni do pomniejszania kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej X w roku podatkowym bezpośrednio po miesiącu następującym po miesiącu złożenia zeznania za rok podatkowy 2022, - stosownie do treści art. 18db UPDOP, będą Państwo uprawnieni do pomniejszania w całości kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, niezależnie od ilości czasu pracy przeznaczanego na działalność B+R przez danego pracownika w danym miesiącu, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3 ww. ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 sierpnia 2022 r., wpłynął Państwa wniosek z 24 sierpnia 2022 r., uzupełniony pismem z 27 października 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy:

-    będą Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 pkt 26 UPDOP oraz uzyskaniem statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 roku, oraz

-    stosownie do treści art. 18db UPDOP, będą Państwo uprawnieni do pomniejszania kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej X w roku podatkowym bezpośrednio po miesiącu następującym po miesiącu złożenia zeznania za rok podatkowy 2022,

-    stosownie do treści art. 18db UPDOP, będą Państwo uprawnieni do pomniejszania w całości kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, niezależnie od ilości czasu pracy przeznaczanego na działalność B+R przez danego pracownika w danym miesiącu, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3 ww. ustawy.

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca - X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej: „X”, „Spółka”) - jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

X tworzy dedykowane systemy informatyczne dla sektora prywatnego oraz administracji publicznej. W ofercie X znajdują się oprogramowania dedykowane, aplikacje mobilne czy aplikacje webowe.

Przed uzyskaniem przez X statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych wspólnicy X otrzymali interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: (...).. i znak: ….), w których potwierdzono, że prowadzona przez Spółkę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojowy, o której mowa w art. 4a pkt 26 UPDOP oraz w art. 5a pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej: „UPDOF”) i tym samym, że wspólnicy X są uprawnieni do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 18d ust. 1 UPDOP oraz art. 26e ust. 1 UPDOF. W związku z tym, wspólnicy X odliczali koszty kwalifikowane ulgi B+R od swoich podstaw opodatkowania odpowiednio na podstawie UPDOP i UPDOF.

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2020 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. 2020 poz. 2123, dalej: „ustawa nowelizująca”), ustawodawca wprowadził objecie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, tym samym rozlicza oraz płaci podatek dochodowy od osób prawnych. Prowadzona przez X działalność badawczo-rozwojową nie uległa zmianie w żadnym zakresie.

W celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, X zatrudnia i będzie zatrudniać pracowników na podstawie umów o pracę (dalej: „pracownicy B+R”). W związku z tym, X odprowadza i będzie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dla tych pracowników zgodnie z art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 UPDOF.

X zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18db UPDOP (dalej: „ulga na innowacyjnych pracowników”) od miesiąca następującego po miesiącu, w którym X złoży zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPDOP za 2022 r. Zgodnie z tym, X zamierza pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej X w danym roku podatkowym.

X prowadzi ewidencję czasu pracy, w której gromadzi informacje o miesięcznym, faktycznym zaangażowaniu czasowym poszczególnych pracowników B+R w działalność B+R prowadzoną przez X. Zgodnie z powyższym, X jest w stanie określić dla każdego pracownika B+R czy w danym miesiącu poświęcił on co najmniej 50% ogólnego czasu pracy na działalność B+R. Przez ogólny czas pracy w danym miesiącu X rozumie czas pracy określony zgodnie z przepisami prawa pracy.

X wskazuje, że:

-    spełnia warunki do korzystania z ulgi B+R wskazane w art. 18d UPDOP oraz korzysta z ulgi badawczo-rozwojowej wskazanej w art. 18d UPDOP, co potwierdzają wydane interpretacje dotyczące prowadzenia ulgi badawczo-rozwojowej,

-    spełni warunki określone w art. 18db UPDOP do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników,

-    zaliczki na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek dochodowy, pobrane od dochodu (przychodu) osób fizycznych będących pracownikami B+R pochodzą z tytułu:

a.     stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;

b.  wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;

c.  praw autorskich,

-przez osoby fizyczne rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

a.pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

b.przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

-    nie jest zakładem pracy chronionej, zatrudniającym osoby niepełnosprawne,

-    nie utracił statusu zakładu pracy chronionej w okresie ostatnich 5 lat,

-    nie przysługuje mu zwrot podatkowy z tytułu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż kwota przysługującego jej odliczenia w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

1.Wnioskodawca wskazał, że zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową począwszy od 1 maja 2021 r. Spółka prowadzi działalność, którą uważa za działalność B+R, od momentu rozpoczęcia działalności (powstania Spółki) (prace programistyczne), aczkolwiek uzyskała możliwość rozliczenia tzw. ulgi B+R w momencie, w którym została podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

2.W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności będącej przedmiotem wniosku, podejmowane czynności nie były/nie są/nie będą badaniami naukowymi w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.).

3.W ramach prowadzonej działalności przez Wnioskodawcę podejmowane czynności były/są/będą pracami rozwojowymi w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.). Była/jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wyprowadzone do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

4.Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem (kod PKD 62.01.Z). Data rozpoczęcia działalności to 08.12.2017 r. Spółka zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania.

5.Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności inwestycyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 z późn. zm.).

6.Wnioskodawca nie korzysta/nie będzie korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

7.Wnioskodawca nie skorzysta z ww. zwolnień podatkowych.

8.Wnioskodawca zamierza dokonać odliczeń z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

9.Wnioskodawca aktualnie nie uzyskuje (aczkolwiek może w przyszłości uzyskiwać) przychody z zysków kapitałowych. W stosunku do takich przychodów Wnioskodawca nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

10.Koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych są ponoszone/ będą ponoszone ze środków własnych, które nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W przypadku uzyskania jakiegokolwiek dofinansowania/ zwrotu kosztów, ta część zostanie wyłączona z rozliczeń w ramach ulgi.

11.Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty działalności badawczo-rozwojowej.

12.Ponoszone wydatki Wnioskodawca planuje odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.

13.Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej będą zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

14.Wnioskodawca wskazał, że spełnia wszystkie wymagania przewidziane w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu możliwości zastosowania przewidzianej w tym przepisie ulgi.

15.Działalność Wnioskodawcy, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej, będąca przedmiotem wniosku jest zawsze efektem prac rozwojowych Wnioskodawcy w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

16.Wszystkie czynności wykonywane przez Spółkę w ramach prac B+R były/są/będą działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki

d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności:

i.   testowania produktu/produktów

ii.  wykonania badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu/produktów,

iv. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo- rozwojowych,

f)czynności serwisowych,

g)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce,

h)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac badawczo-rozwojowych

i)innych prac spoza prac B+R.

17.Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i wskazał, że:

a)nie prowadził badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

b)prowadzi prace rozwojowe od początku działalności, czyli do dnia 08.12.2017 r.

·    Prace rozwojowe dotyczyły/dotyczą zindywidualizowanych oprogramowań komputerowych i sprzętowych zarówno według własnego pomysłu, jak również na rzecz podmiotów zlecających. Ich celem i wynikiem jest stworzenie oprogramowania m.in. w postaci systemu, aplikacji czy platformy informatycznej. Należy podkreślić, że Wnioskodawca prowadzi prace, które można rozdzielić i przyporządkować do dwóch kategorii, tj. część prowadzonej działalności w zakresie tworzenia oprogramowania opiera się na samodzielnie opracowanych koncepcjach (produkty autorskie Wnioskodawcy) - zakres A, część natomiast stanowią projekty tworzone według wskazań, koncepcji i wymagań Zleceniodawcy - zakres B.

·    Prowadzone przez Wnioskodawcę prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem/wynikami. Rozwiązania wdrażane przez Wnioskodawcę są innowacyjne, a dotyczą: (...)

·    W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt, proces i usługę. Wnioskodawca zamierza oferować produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej.

·    W stosunku do dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, który to nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów i usług.

18.Podejmowane przez Spółkę prace, które noszą znamiona działalności badawczo- rozwojowej dotyczyły/dotyczą/będą dotyczyć zastosowania praktycznie nowych/unikalnych/innowacyjnych rozwiązań, które cechują się zupełną nowością/innowacyjnością w skali działalności gospodarczej Wnioskodawcy (ciągły rozwój i nauka), a charakter prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).

19.W ramach prac związanych z tworzeniem systemów informatycznych każdorazowo Wnioskodawca opracowywał/opracowuje nowe, modyfikował/modyfikuje oraz ulepszał/ulepsza produkty, procesy, usługi, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.

20.Działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

21.Ww. działalność stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług.

22.Prowadzone przez Wnioskodawcę prace:

a)są ukierunkowane na nowe odkrycia (działalność nowatorska - umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów.

Uzasadnienie:

Dzięki coraz to nowym projektom, które są nakierowane na zaspokojenie wszelkich wymagań rynku albo Zleceniodawcy, Wnioskodawca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które są następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów.

b)są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach.

Uzasadnienie:

Wnioskodawca prowadzi działalność, która niewątpliwie ma charakter twórczy. Należy podkreślić, że każdy z projektów (każdy program) jest tworzony z powodu zidentyfikowanych potrzeb rynku albo dla zindywidualizowanych potrzeb Zleceniodawcy. To zaś powoduje, że konieczne jest sięganie po nowe, dotychczas niewykorzystywane rozwiązania, których zastosowanie pozwoli zrealizować dany projekt. Podejmowane działania bazują na indywidualnych, autorskich pomysłach, uwzględniając ogólne wytyczne co do zastosowania, czy też funkcjonalności projektowanego oprogramowania przekazane przez Zleceniodawcę.

c)ich efektem jest projektowanie i tworzenie produktów, procesów, usług, które w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki - mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Te produkty, procesy, usługi w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej albo w ogóle w praktyce gospodarczej.

Uzasadnienie:

Wnioskodawca w prowadzonej działalności tworzy nowatorskie oprogramowanie komputerowe oraz sprzętowe, według wymagań wynikających z zapotrzebowania zidentyfikowanego na rynku albo określonych przez Zleceniodawcę. Wymagania dotyczą funkcjonalności m. in. systemowych czy technicznych. Rozwiązania są nowe dla Spółki i odróżniają się od poprzednio opracowanych w znacznym stopniu.

d)prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone.

Uzasadnienie:

Wnioskodawca prowadzi prace w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (według ustalonego schematu działania). Wypracowane rozwiązania mogą być wykorzystane w innych projektach, mogą też stanowić podbudowę pod przyszłe rozwiązania.

23.Wnioskodawca wskazał realizowane przez niego projekty w ramach prac badawczo-rozwojowych przez Wnioskodawcę:

Projekt nr. 1 „….”

Data rozpoczęcia prac: styczeń 2017

(...) to działający w czasie rzeczywistym system, który pozwala na (...). System umożliwia łatwy dostęp różnego rodzaju danych oraz jest elastyczny i konfigurowalny z poziomu interfejsu użytkownika. Pozwala to na optymalizację pracy urządzeń i zapewnia ich wygodną obsługę.

Projekt nr. 2: „….”

Data rozpoczęcia prac: czerwiec 2020

Aplikacja (...) to autorski program lojalnościowy dla średnich i dużych firm sprzedażowych. Platforma pozwala (...) Zawiera także zestaw szablonów do (...). Aplikacja posiada także rozbudowany moduł raportowy na rzecz specjalistycznych analiz rynku i preferencji klientów.

Projekt Nr. 3: „….”

Data rozpoczęcia prac: marzec 2020

Aplikacja (...) to autorski program podnoszenia wartości w zarządzaniu kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach (...). Wybór metod i mierników jest dowolny i może być dopasowany do wymogów i priorytetów danego przedsiębiorstwa. Jest narzędziem dla (...).

Projekt Nr. 4: „…”

Data rozpoczęcia prac: maj 2020

Aplikacja (...) to autorski program stworzony specjalnie (...). Aplikacja pozwala na równoległą pracę nad dowolną liczbą zleceń, wprowadza porządek i systematykę w pracowni (...).

Projekt nr 5. „….”

Data rozpoczęcia prac: 1 sierpnia 2021

Kompleksowy dedykowany system monitorowania różnorodnych wskaźników i parametrów zamontowanych (...). System przekazuje również informacje ważne do zarządzania …..

Projekt nr 6. „…”

Data rozpoczęcia prac: luty 2017

Kompleksowy dedykowany system (...) o wysokim stopniu skomplikowania. Centralnym elementem systemu jest (...). System dopasowuje się do osobistych wymagań użytkowników, tak by otrzymywali tylko najważniejsze informacje. Aplikacja jest (...).

Projekt nr 7. „…“

Data rozpoczęcia prac: styczeń 2014

Dedykowany, funkcjonalny i kompleksowy program (...). Rozwiązanie pozwala na proste zarządzanie (...). Dzięki rozbudowanemu modułowi raportowania możliwe jest także analizowanie zachowań i (...).

Dotyczy wszystkich projektów: Realizowane prace w ramach projektów obejmowały / obejmują/będą obejmować poszczególne etapy prac B+R oraz Wnioskodawca jest w stanie jednoznacznie wykazać ich bezpośredni związek z pracami badawczo-rozwojowymi w ramach konkretnego etapu tych prac dotyczących projektu.

24.Wnioskodawca wskazał, że w związku z prowadzoną działalnością, noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej, będzie on odliczać koszty kwalifikowane wymienione w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

25.Wnioskodawca zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o CIT, od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym Wnioskodawca złoży zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o CIT.

26.Przyjęty przez Wnioskodawcę rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 pkt 26 UPDOP oraz uzyskaniem statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 roku?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka, stosownie do treści art. 18db UPDOP, będzie uprawniona do pomniejszania kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej X w roku podatkowym bezpośrednio po miesiącu następującym po miesiącu złożenia zeznania za rok podatkowy 2022?

3.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka, stosownie do treści art. 18db UPDOP, będzie uprawniona do pomniejszania w całości kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, niezależnie od ilości czasu pracy przeznaczanego na działalność B+R przez danego pracownika w danym miesiącu, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3 ww. ustawy?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 pkt 26 UPDOP oraz uzyskaniem statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 roku.

W związku z ustawą nowelizującą, stosownie do art. 1 ust. 3 pkt. 1 UPDOP, przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że spółka komandytowa od 2021 roku stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosowanie do wydanej przez Ministra Finansów interpelacji nr 24423: „Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT) podatnik tego podatku zachowuje prawo do odliczeń na zasadach przewidzianych w ustawach PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem CIT. W takim przypadku, gdy wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, które korzystają z prawa do ulgi (np. ulgi B+R) nabytej w okresie, gdy spółka nie była podatnikiem CIT, podatnik PIT, który przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem CIT korzystał z odliczeń, zachowuje prawo do pomniejszania podstawy opodatkowania na zasadach przewidzianych w tych przepisach.

Treść powyższego przepisu adresowana jest zatem do tych wspólników spółki jawnej lub komandytowej, którzy „dokonywali na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczeń od swojej podstawy opodatkowania”, w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce, dających prawo do dokonywania takich odliczeń.”

Zgodnie z zaprezentowanym opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, prowadzona przez X działalność badawczo-rozwojowa nie ulegała zmianie w żadnym zakresie i w związku z tym Spółka będzie uprawniona do odliczania od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 UPDOP.

Podsumowując, Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 pkt 26 UPDOP.

Ulga na innowacyjnych pracowników

Zgodnie z art. 4a pkt 26 UPDOP, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 28 UPDOP w zw. z art. 4a pkt 27 UPDOP, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, dalej: "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce"). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie UPDOP oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy’ i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów; procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 18d ust. 1 UPDOP, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, (dalej: „kosztami kwalifikowanymi”). Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Z kolei, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. stanowi, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Wreszcie zgodnie z art. 18d ust. 8 i 9 UPDOP, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 UPDOP. Przepisu art. 18d ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da UPDOP.

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa zmieniająca”) wprowadzono do UPDOP art. 18db.

Zgodnie z art. 18db ust. 1 UPDOP wskazuje, że podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawce art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Natomiast zgodnie z art. 18db ust. 2 UPDOP, przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:

-stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,

-wykonywania usług na podstawce umowy zlecenia lub umowy o dzieło,

-praw autorskich.

Zgodnie z art. 18db ust. 3 UPDOP osobami fizycznymi, od których zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych można dokonać odliczenia są osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

-    pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

-    przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostająch w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

Stosownie do art. 18db ust. 4 UPDOP przedmiotowe pomniejszenie kwot wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy Zmieniającej, pomniejszenie, o którym mowa w art. 18d ust. 3d- f oraz w art. 18ea-ef UPDOP w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą stosuje się do wydatków poniesionych po 31 grudnia 2021 r.

Zgodnie z art. 67 ust. 2 ustawy Zmieniającej, pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db UPDOP, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 18db UPDOP, Spółka będzie uprawniona do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej X w roku podatkowym 2022 bezpośrednio po miesiącu złożenia zeznania za rok podatkowy 2022.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz zdarzeniem przyszłym odnośnie prowadzonej działalności B+R, X korzysta i będzie korzystać z ulgi B+R, odliczając koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d UPDOP.

X zatrudnia i będzie zatrudniać pracowników B+R w ramach realizacji działalności B+R, którzy poświęcają co najmniej 50% ogólnego czasu pracy bezpośrednio na realizację działalności B+R w danym miesiącu. X zamierza zatrudniać pracowników B+R w roku podatkowym 2023 oraz w kolejnych latach.

W ocenie Spółki, X będzie uprawniony do dokonania odliczenia iloczynu nieodliczonej kwoty wynikającej z ulgi B+R i stawki podatku obowiązującej Spółce w roku podatkowym 2022 i w latach kolejnych od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:

stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,

wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,

praw autorskich.

Mając na uwadze treść przepisu art. 67 ust. 2 ustawy zmieniającej, w brzmieniu: „Pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.”, podatnik posiadający rok podatkowy tożsamy z rokiem kalendarzowym, jest uprawniony do rozpoczęcia stosowania pomniejszenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 18db UPDOP wraz z początkiem 2023 roku.

Zgodnie z powyższym oraz z faktem, że przyjęty w Spółce rok podatkowy jest i będzie tożsamy z rokiem kalendarzowym (tj. trwa od 1 stycznia do 31 grudnia), zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do dokonywania pomniejszenia, o którym mowa w art. 18db ust. 1 UPDOP, od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył roczne zeznanie podatkowe za rok podatkowy 2022.

Z kolei mając na względzie treść art. 67 ust. 2 i 3 ustawy zmieniającej, w rozumieniu Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18db ust. 1 UPDOP, od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym Spółka złoży roczne zeznanie podatkowe za rok 2022.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, stosowanie do treści art. 18db UPDOP, Spółka będzie uprawniona do pomniejszenia całości kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, niezależnie od ilości czasu pracy przeznaczanego na działalność B+R przez danego pracownika w danym miesiącu, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3 ww. ustawy.

Zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, Spółka zatrudnia i będzie zatrudniać pracowników B+R realizujących działalność B+R. Jeżeli chodzi o pracowników, których czas pracy przeznaczony na bezpośrednią realizację działalności B+R będzie wynosił więcej niż 50% ogólnego czasu pracy, Spółka zamierza skorzystać z przysługującego jej uprawnienia do pomniejszania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 18db UPDOP.

Zgodnie z treścią art. 18db ust. 1 UPDOP, „Podatnik (...), może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym”.

Ponadto, ustawodawca wskazał w treści art. 18db ust. 1 wzór, niezbędny do kalkulacji odliczenia: “(...) iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym".

Należy zauważyć, że w przepisach dot. tej ulgi nie została wprost wskazana korelacja pomiędzy czasem pracy poświęconym na działalność B+R, a wysokością potrąceń od odprowadzonych kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwotę odliczenia stanowi iloczyn aktywa podatkowego oraz stawki podatku - katalog zmiennych we wzorze na korzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników narzuconym przez ustawodawcę jest zamknięty.

W ocenie Wnioskodawcy, oznacza to, że ustawodawca przewidział możliwość dokonania odliczenia niewykorzystanego aktywa, które podatnik uzyskał, dzięki skorzystaniu z ulgi B+R, celem szybszego rozliczenia ulgi B+R. Jedyne dodatkowe ograniczenie znajduje się w kolejnym przepisie.

Zgodnie z przywołanym już art. 18db ust. 3 UPDOP, zdaniem Wnioskodawcy, kryterium czasu pracy przeznaczonego na działalność B+R należy rozumieć tylko w kontekście kwalifikowalności poszczególnych pracowników do ulgi na innowacyjnych pracowników. Oznacza to, że kryterium 50% czasu odnosi się do uwzględnienia danego pracownika w uldze. Nie jest to zaś dyrektywa wskazująca, że od wielkości tego zaangażowania zależy wysokość potrącanej zaliczki podatku dochodowego od osób fizycznych.

W ocenie Wnioskodawcy, gdyby ustawodawca przewidział dodatkowe warunki dla odliczenia, w tym jego wysokości w danym miesiącu (np. proporcjonalnie do czasu poświęconego na działalność B+R, tak jak to ma miejsce w uldze B+R zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP), to wprost wskazane by one były w przepisie.

Tego typu ograniczeń nie zawiera również art. 18db ust. 4 UPDOP.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w obowiązujących przepisach brak jest korelacji pomiędzy przeznaczonym czasem pracy na działalność B+R a wielkością kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przekazywanych na rachunek urzędu skarbowego. Nie odnosi się do tego wskazany w treści art. 18db ust. 1 UPDOP sposób kalkulacji odliczenia. Ponadto, nie odnosi się do tego przepis warunkujący możliwość skorzystania z ulgi, który nakazuje odnieść się do czasu pracy przeznaczonego na działalność B+R wynoszącego co najmniej 50% ogólnego czasu pracy tylko jako kryterium kwalifikujące do stosowania pomniejszenia, o którym mowa wart. 18db ust. 1 UPDOP. Tym samym, w ocenie Spółki, uprawnienie do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, może być stosowane w całości do przekazanych kwot, niezależnie od przeznaczonego czasu pracy na działalność B+R, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3 UDPOP.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka, stosownie do treści art. 18db UPDOP, będzie uprawniona do pomniejszania w całości kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, niezależnie od ilości czasu pracy przeznaczanego na działalność B+R przez danego pracownika w danym miesiącu, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3 ww. ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia, czy:

-    będą Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 pkt 26 UPDOP oraz uzyskaniem statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 roku, oraz

-    stosownie do treści art. 18db UPDOP, będą Państwo uprawnieni do pomniejszania kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej X w roku podatkowym bezpośrednio po miesiącu następującym po miesiącu złożenia zeznania za rok podatkowy 2022,

-    stosownie do treści art. 18db UPDOP, będą Państwo uprawnieni do pomniejszania w całości kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 UPDOP, niezależnie od ilości czasu pracy przeznaczanego na działalność B+R przez danego pracownika w danym miesiącu, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3 ww. ustawy,

jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 updop.

Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop,

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da ustawy o CIT.

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na innowacyjnych pracowników”.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 18db, który w ust. 1 stanowi, że

podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Zgodnie z art. 18db ust. 2 updop,

przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:

1.     stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;

2.     wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;

3.  praw autorskich.

Zgodnie z art. 18db ust. 3 updop,

Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop,

W myśl art. 18db ust. 5 updop,

Zgodnie z art. 18db ust. 6 updop,

jeżeli podatnik utracił prawo do odliczenia, o którym mowa w ust. 1, dolicza kwoty poprzednio odliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym utracił to prawo.

Ad. 1

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest uprawnienie do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP, w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 pkt 26 UPDOP oraz uzyskaniem statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 rok.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Tworzą Państwo dedykowane systemy informatyczne dla sektora prywatnego oraz administracji publicznej. W Państwa ofercie znajdują się oprogramowania dedykowane, aplikacje mobilne czy aplikacje webowe.

Przed uzyskaniem przez Państwa statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych wspólnicy Spółki otrzymali interpretacje indywidualne, w których potwierdzono, że prowadzona przez Spółkę/wspólników działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 UPDOP oraz w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, wspólnicy Spółki są/byli uprawnieni do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 18d ust. 1 UPDOP oraz art. 26e ust. 1 UPDOF. W związku z tym, wspólnicy Spółki odliczali koszty kwalifikowane ulgi B+R od swoich podstaw opodatkowania odpowiednio na podstawie UPDOP i UPDOF.

Zgodnie z ustawą nowelizującą uzyskali Państwo status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych od 2021 r. Zatem rozliczają Państwo oraz płacą podatek dochodowy od osób prawnych. Prowadzona przez Państwa działalność badawczo-rozwojową nie uległa zmianie w żadnym zakresie.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 updop:

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa nowelizująca”).

Treścią wyżej wymienionej ustawy nowelizującej wprowadzone zostały do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800, dalej: „ustawa CIT”) nowe regulacje, które nadają spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski status podatnika podatku CIT. Wskazać należy, że na podstawie dotychczasowej regulacji ustawy CIT taka spółka traktowana była jako podmiot podatkowo transparentny, to jest podmiot, którego uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty podlegały uznaniu za przychody i koszty jego wspólników.

Zgodne z art. 13 ust. 4 ustawy nowelizującej:

podatnicy będący wspólnikami spółki komandytowej lub spółki jawnej, którzy przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, dokonywali na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 lub art. 2 odliczeń od podstawy opodatkowania, zachowują prawo do tych odliczeń na zasadach przewidzianych w tych przepisach, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zatem, z powyższego wynika, że podatnik tego podatku zachowuje prawo do odliczeń na zasadach przewidzianych w ustawach PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT.

Wskazać należy, że stosowanie do wydanej 28 czerwca 2021 r. przez Ministra Finansów interpelacji nr 24423 w sprawie możliwości rozliczenia ulgi B+R przez wspólników spółek komandytowych: „Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT) podatnik tego podatku zachowuje prawo do odliczeń na zasadach przewidzianych w ustawach PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem CIT. W takim przypadku, gdy wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, które korzystają z prawa do ulgi (np. ulgi B+R) nabytej w okresie, gdy spółka nie była podatnikiem CIT, podatnik PIT, który przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem CIT korzystał z odliczeń, zachowuje prawo do pomniejszania podstawy opodatkowania na zasadach przewidzianych w tych przepisach.

Treść powyższego przepisu adresowana jest zatem do tych wspólników spółki jawnej lub komandytowej, którzy „dokonywali na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczeń od swojej podstawy opodatkowania, w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce, dających prawo do dokonywania takich odliczeń.” Przepis ten nie obejmuje tych przypadków, w których – w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce komandytowej - odliczenia takie przez wspólników nie były dokonywane. W takim przypadku, ewentualne odliczenia od podstawy opodatkowania będą mogły być dokonywane już przez Spółkę, a nie przez jej wspólników, gdyż zastosowanie znajdować może treść art. 12 ust. 6 ustawy nowelizującej.

Zgodnie z tym przepisem:

spółka, o której mowa w ust. 1, kontynuuje dokonaną przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wycenę wartości podatkowej składników majątkowych, w szczególności w zakresie dotyczącym wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przyjętej metody amortyzacji, stawek oraz okresu amortyzacji, a także wysokości odpisów amortyzacyjnych uprzednio dokonanych od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz, stosując przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, uwzględnia, z zastrzeżeniem ust. 5, zdarzenia zaistniałe przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mające wpływ na wysokość jej zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Wspólnicy spółki komandytowej zachowują zatem prawo do dokonywania odliczeń na zasadach przewidzianych w odpowiednich przepisach ustawy PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zaznaczyć jednak należy, że jeżeli prawo do ulgi nabyte z tytułu udziału w spółce komandytowej dotyczy odliczeń od dochodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (np. ulga z art. 26e updof – ulga B+R), a podatnik nie uzyska w późniejszym okresie przychodów z tego źródła – nie będzie miał faktycznej możliwości skorzystania z tego prawa. Taka sama zasada dotyczy wspólników będących osobami prawnymi.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia kosztów kwalifikowanych, które powstały przed dniem, w którym Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i w latach poprzednich, które to koszty zostały odliczone tylko w części ze względu na zbyt niski dochód osiągnięty przez wspólników Spółki.

Natomiast, Spółka ma/będzie miała prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych, które powstały przed dniem, w którym Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i w latach poprzednich i nie zostały w ogóle odliczone przez wspólników ze względu na ich zbyt niski dochód.

Reasumując, zgodnie z zaprezentowanym opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, prowadzona przez Państwa działalność badawczo-rozwojowa nie ulegała zmianie w żadnym zakresie i w związku będą Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop w zw. z art. 4 pkt 26 updop, oraz uzyskaniem przez Państwa  statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 roku.

Tym samym, stanowisko w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Z opisu sprawy wynika, że przyjęty prze Państwa rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. W celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, zatrudniacie Państwo i będziecie zatrudniać pracowników na podstawie umów o pracę. W związku z tym, odprowadzacie Państwo i będziecie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dla tych pracowników zgodnie z art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 UPDOF.

Zamierzacie Państwo skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18db updop, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożą Państwo zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1 updop za 2022 r. Zgodnie z tym, zamierzacie Państwo pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 updop o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej w Spółce w danym roku podatkowym.

Prowadzą Państwo ewidencję czasu pracy, w której gromadzą informacje o miesięcznym, faktycznym zaangażowaniu czasowym poszczególnych pracowników B+R w działalność B+R prowadzoną przez Państwa. Zgodnie z powyższym, są Państwo w stanie określić dla każdego pracownika B+R, czy w danym miesiącu poświęcił on co najmniej 50% ogólnego czasu pracy na działalność B+R. Przez ogólny czas pracy w danym miesiącu rozumieją Państwo czas pracy określony zgodnie z przepisami prawa pracy.

Odnosząc się pytania do zadanego we wniosku, w zakresie ustalenia, czy stosownie do treści art. 18db updop, będziecie Państwo uprawni do pomniejszania kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 updop, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej w Spółce w roku podatkowym bezpośrednio po miesiącu następującym po miesiącu złożenia zeznania za rok podatkowy 2022, należy powołać treść art. 67 ust. 2  ww. ustawy z 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105), o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którymi,

Biorąc pod uwagę powyższe, podatnik posiadający rok podatkowy tożsamy z rokiem kalendarzowym, jest uprawniony do rozpoczęcia stosowania pomniejszenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 18db updop wraz z początkiem 2023 roku.

Zgodnie z powyższym oraz z faktem, że przyjęty w Spółce rok podatkowy jest i będzie tożsamy z rokiem kalendarzowym (tj. trwa od 1 stycznia do 31 grudnia), będziecie Państwo uprawnieni do dokonywania pomniejszenia, o którym mowa w art. 18db ust. 1 updop, od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym złożą Państwo roczne zeznanie podatkowe za rok podatkowy 2022.

Zatem, Państwa stanowisko w powyższym zakresie jest prawidłowe.

Ad. 3

Odnosząc się do zadanego we wniosku pytania nr 3, Państwa stanowisko zgodnie z którym, stosownie do treści art. 18db ustawy o CIT, będziecie Państwo uprawnieni do pomniejszania w całości kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 ustawy o pdop, niezależnie od ilości czasu pracy przeznaczanego na działalność B+R przez danego pracownika w danym miesiącu, z zachowaniem warunków określonych w treści art. 18db ust. 3, należy uznać za prawidłowe.

Zdaniem tut. Organu kryterium 50% czasu pracy wskazane w art. 18db ust. 3 odnosi się wyłącznie do uwzględnienia danego pracownika w uldze. Czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej nie wpływa na wysokość potrącanej zaliczki w podatku dochodowym.

Dodatkowe informacje

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).   

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).