Temat interpretacji
Wydanie interpretacji indywidualnej dot. ulgi B+R
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 sierpnia 2022 r. (wpływ 10 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej także jako: „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm., dalej: „u.p.d.o.p.” lub „ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych”).
Wnioskodawca zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ulga B+R”) w zakresie kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poniesionych w roku 2020. Wniosek dotyczy roku 2020.
Wnioskodawca w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyodrębniał w 2020 roku koszty działalności badawczo-rozwojowej. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a u.p.d.o.p. Wnioskodawca nie prowadzi badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a) u.p.d.o.p. Spółka nie uzyskała w 2020 r. przychodów z zysków kapitałowych. Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p.
Wnioskodawca prowadził działalność w zakresie tworzenia, rozwoju oraz optymalizacji (modyfikacji) innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych narzędzi techniki informatycznej (dalej: „IT”), przyjmujących postać produktów, procesów lub usług. Działalność ta realizowana jest przez dedykowane zespoły projektowe składające się ze specjalistów z branży IT w ramach określonych projektów (dalej: „Projekty”). Wnioskodawca ewidencjonuje czas pracy pracowników, a prowadzona ewidencja pozwala zidentyfikować jakie czynności podejmowali poszczególni pracownicy oraz ilość czasu pracy poświęconą na te czynności. Działalność taka prowadzona była w 2020 roku.
W roku 2020 Spółka prowadziła Projekty, których efektem lub celem było:
1)Przygotowanie i wdrożenie ulepszonej metody logowania przez (...), (...) oraz (...) (dodatkowe możliwości rejestracji i logowania zostały dodane do już istniejących). Dotychczas nie było metody rejestracji i logowania za pomocą tzw. platform społecznościowych. Obecna inicjatywa jest jednorazowym, pionierskim krokiem, umożliwiającym wielu ludziom możliwość bardzo szybkiej i bezpiecznej rejestracji oraz logowania w aplikacji.
2)Przygotowanie i wdrożenie przejścia na natywną wersję ekranu oferty pracy w aplikacjach (...) i (...). Prace mają charakter unikatowy, dedykowany, niezwiązany ze standardowym rozwojem i utrzymaniem oprogramowania.
3)Ujednolicenie wykorzystanych elementów interfejsu użytkownika poprzez stworzenie wspólnego systemu nazewnictwa i systemu komponentów w aplikacji. W ramach tych prac doszło do ulepszenia istniejącego systemu tworzenia komponentów interfejsu użytkownika.
4)Umożliwienie użytkownikowi dodania i zarządzania danymi w swoim profilu (historia pracy, edukacja, język) w celu ulepszenia dostarczanych ofert pracy. W ramach tych prac doszło do poprawienia architektury systemu przez przejście na nową technologię (...) w przypadku istniejącego kodu.
5)Dodanie do aplikacji możliwości korzystania z funkcji czatu. W ramach tych prac doszło do poprawienia obecnej architektury systemu poprzez przejście na nową technologię (...) w przypadku istniejącego kodu.
6)Opracowanie nowego sposobu przechowywania danych o aplikacjach kandydatów i ich profilach, zapewniający dostęp przez (...) dla wszystkich konsumentów tych danych. W ramach tych prac doszło do opracowania nowej metody generowania danych wyświetlanych jako wyniki wyszukiwania użytkowników, zapewniającej jednolitą metodę integracji na wszystkich, zróżnicowanych technologicznie platformach, umożliwiająca wprowadzanie przyszłych zmian bez elementu duplikacji prac, spowodowanego wcześniej użyciem oddzielnych rozwiązań.
7)Połączenie dwóch platform rekruterskich w celu stworzenia pojedynczej platformy, która umożliwi dostosowanie funkcjonalności wymaganych przez użytkowników na różnych rynkach, m.in. (...) czy (...). Zbudowany filar odblokuje możliwość dynamicznego zbierania danych aplikacyjnych w zależności od potrzeb rekrutera na wszystkich rynkach na raz. Jednoczesnym celem jest też zmniejszenie kosztów utrzymania i developmentu rozwiązań. W ramach tych prac podejmowane są działania w celu m.in.:
a)Stworzenia nowej architektury systemu z podziałem na usługi agnostyczne oraz specyficzne do urządzenia/formy aplikacji. Konsekwencją jest dostarczanie funkcjonalności jednocześnie na wiele urządzeń i rynków, co ekstremalnie skraca czas wytwarzania oprogramowania i daje olbrzymią możliwość dostosowania platformy w zależności od potrzeb;
b)Zbudowania fundamentów pod spersonalizowany formularz aplikacji, który wygląda inaczej w zależności od tego jakie dane w przeszłości udało się zebrać od kandydata, na jakim rynku wystawiona jest oferta oraz od samej charakterystyki oferty. W praktyce oznacza to, że możemy mieć nawet i kilka tysięcy różnych wersji formularza, co pozwoli dostarczać skuteczniej dane na którym zależy rekruterom;
c)Opracowania nowego sposobu przechowywania dynamicznych danych aplikacji, które same w sobie są różne w zależności tego kto, gdzie i na jaką ofertę aplikuję. Dane trzymane są w hurtowaniach danych, które są niezależne od rynku, dzięki czemu rozszerzenie systemu o nowy rynek będzie szybkie i tanie. Rozwiązanie jest w pełni zgodne z obowiązującym prawem (GDPR) oraz w pełni zabezpieczone m.in. poprzez odpowiednią politykę trzymania kopii zapasowych w różnych częściach Europy.
8)Zaprojektowanie i budowa scentralizowanego systemu, umożliwiającego zarządzanie danymi w celu optymalizacji pod kątem silników wyszukiwarek internetowych (SEO). W ramach tych prac doszło do przygotowanie nowej metody przechowywania informacji służących optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych.
9)Integracja platformy (...) z możliwie szerokim wachlarzem systemów klasy (...). W ramach tych prac doszło do wprowadzenia ewolucji technologicznej systemów optymalizacji danych prezentowanych na stronie internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych, wprowadzanie modyfikacji do działających rozwiązań integracyjnych.
10)Umożliwienie wprowadzania fragmentarycznych części warstwy prezentacyjnej, opartej o nowy stos technologiczny w obszarze aplikacji (...).
11)Opracowanie widgetów warstwy prezentacyjnej wielokrotnego użytku do zaimplementowania w różnych miejscach w systemie.
12)Zastąpienie starego rekomendera opartego o search, a nie sztuczną inteligencję poprzez wytrenowanie modelu predykcyjnego („(...)” modelu), stworzenie nowoczesnego (z użyciem chmury (...) i serwisów (...)) pipeline’u do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. W ramach tych prac doszło do wytworzenia (...), który jest innowacyjnym produktem, łączącym nowoczesne technologie (...) oparte na chmurze (...) ze sztuczną inteligencją.
13)Zbudowanie i rozwój profilu kandydata na podstawie wielu dostępnych źródeł danych, w celu użycia do personalizacji zawartości. W ramach tych prac doszło m.in. do wdrożenia procesu agregującego dane o zapisanych przez użytkownika ofertach pracy, w połączeniu z dodatkowymi informacjami z innych źródeł danych. Profil Kandydata, w takim rozumieniu jak C3PO, nie istniał wcześniej w ofercie Wnioskodawcy. Stworzenie takiego profilu nie jest czynnością trywialną ani rutynową. Każdy ze wdrożonych procesów przetwarzania danych wymaga indywidualnego podejścia, analizy wstępnej, wymyślenia metody przetwarzania, sprawdzenia hipotez i szczegółowej analizy dostarczonych danych wynikowych. Istotny jest też dobór technologii do rozwiązywanego problemu.
14)Integracja platformy (...) z możliwie szerokim wachlarzem systemów klasy (...), wykorzystywanych przez klientów (...). Istotą inicjatywy (...) jest budowanie rozwiązań, które pozwalają obejmować nowe fragmenty rynku, niedostępne dla wcześniejszych wersji tego systemu. Jest to więc proces innowacyjny, nieoparty na powtarzalnych procesach. Każdorazowo projektowane i budowane są nowe fragmenty unikalnego rozwiązania.
15)Zbudowanie aplikacji pozwalającej na wygodne i kompetentne tworzenie życiorysów (CV). Tworzona aplikacja jest nowym i innowacyjnym podejściem do tematu tworzenia życiorysów, konkurującym z pionierami tego rynku.
16)Zaprojektowanie i wykonanie biblioteki używalnych wielokrotnie komponentów front end, pozwalająca w szybki i automatyczny sposób tworzyć wiele interfejsów użytkownika. W ramach prac doszło do ulepszenia istniejących procesów produkcji interfejsów użytkownika o komponenty automatyzujące dużą część pracy.
17)Usprawnienie istniejących sposobów interakcji z użytkownikiem dla lepszego dopasowania treści. W ramach prac wprowadzono rozwiązani innowacyjne i inteligentne. Bez tych cech, prowadząc jedynie rutynowe usprawnianie istniejących procesów, nie osiągnięto by zakładanego efektu.
18)Wdrożenie technologii wspomagającej testowanie AB. W ramach prac przygotowano zestaw komponentów i technologii do podejmowania i udostępniania decyzji o przydzieleniu do testów na najwyższych poziomach ruchu sieciowego (...) i w każdej warstwie naszych systemów poniżej.
19)Innowacja, utrzymanie i udostępnianie prognoz o wynagrodzeniach z modelu uczonego maszynowo. W ramach prac przygotowano zestaw modeli uczonych maszynowo (sztuczna inteligencja), (...) i interfejsów użytkownika prezentujących te dane na potrzeby użycia zarówno przez użytkownika końcowego, klienta jak i użytkownika wewnętrznego.
20)Budowa serwisu, służącego do rekoncyliacji danych, celem zapewniania spójności rekordów bazodanowych pomiędzy bazą źródłową a docelową. Proces rekoncyliacji został stworzony na potrzeby synchronizacji danych i był w pełni innowacyjnym rozwiązaniem, wspierającym konkretne potrzeby biznesowe.
21)Zbudowanie systemu do ciągłej synchronizacji danych z baz monolitowych do rozproszonych systemów bazodanowych. Całkowicie nowe rozwiązanie, umożliwiające łączenie starych scentralizowanych baz danych z systemem rozproszonym bez konieczności czasochłonnej migracji i przebudowywania struktur.
Wyżej wymienione Projekty realizowane są w sposób systematyczny i zaplanowany. W ramach prowadzonej działalności (w ramach Projektów) prowadzone są prace, które przyjmują postać prac:
1)mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń w obszarze IT, lub
2)nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług (dalej: „Prace B+R”).
Wnioskodawca na podstawie zakresu obowiązków pracowników oraz analizy faktycznie realizowanych działań w oparciu o prowadzoną ewidencję czasu pracy identyfikuje w ogólnej ilości czasu pracy ilość czasu pracy poświęconą na Prace B+R. Następnie z puli Prac B+R w oparciu o prowadzoną ewidencję Wnioskodawca wyłącza czas poświęcony na działalność obejmującą rutynowe lub okresowe zmiany (o ile takie występują). Po określeniu ilości czasu pracy poświęconej na Prace B+R, które nie mają charakteru działalności rutynowej lub zmian okresowych Wnioskodawca ustala czy podejmowane czynności mają charakter twórczy, systematyczny oraz ostatecznie weryfikuje czy prace służą zwiększeniu zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W konsekwencji opisanych wyżej czynności weryfikacyjnych w zakresie czasu pracy (dalej: „Metodologia”) Wnioskodawca zidentyfikował prace oraz ustalił ilość czasu pracy poświęconą w ramach Projektów na działania niemające rutynowego charakteru (ani nie odnoszące się do zmian okresowych), w ramach których dochodzi do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawionej na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń w obszarze IT lub nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług w branży IT.
Na tej podstawie Wnioskodawca ustala ilość czasu pracy kwalifikującą się jako prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p. lub badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4a pkt 27 litera b) u.p.d.o.p. W oparciu o takie ustalenia Wnioskodawca zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ulga B+R”) w zakresie kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poniesionych w roku 2020.
W odpowiedzi na wezwanie Spółka wskazała, że nie oczekuje oceny prawidłowości stosowanej „Metodologii” w zakresie podziału czasu pracy, która jest opisana we wniosku.
Spółka oczekuje wydania interpretacji indywidualnej w zakresie potwierdzenia prowadzenia przez nią działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym możliwości skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Opisana we wniosku działalność prowadzona była w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
Prace realizowane w ww. zakresie były zdarzeniem unikalnym/innowacyjnym.
Opisana we wniosku działalność zakładała stosowanie nowych rozwiązań niedostępnych dotychczas na rynku.
W ramach opisanych prac, Spółka w sposób systematyczny opracowywała nowe, modyfikowała oraz ulepszała produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniły się od rozwiązań już u niej funkcjonujących a charakter tych prac stanowił przejaw działalności twórczej o unikalnym/indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).
Pracownicy Spółki zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę.
Wydatki na wynagrodzenie pracowników stanowiły koszty uzyskania przychodów.
Koszty te nie zostały zwrócone w jakikolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, z wyjątkiem planowanego odliczenia tytułem ulgi badawczo-rozwojowej.
Spółka planuje odpisać wydatki od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym za rok 2020 poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej.
Kwota odliczenia nie przekroczy dochodu uzyskanego przez Spółkę ze źródeł przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy opisana działalność badawczo-rozwojowa Spółki prowadzona w 2020 roku w ramach Projektów spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w postaci badań aplikacyjnych oraz prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 litera b) oraz art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., i tym samym czy Spółka jest uprawniona do skorzystania z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d u.p.d.o.p. z tytułu prowadzonych prac rozwojowych i badań aplikacyjnych w zakresie kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.?
Państwa stanowisko w sprawie
Wskazują Państwo, że prowadzona przez Państwa działalność przedstawiona w części poświęconej opisowi Projektów w zakresie czasu pracy zidentyfikowanego w oparciu o zastosowaną Metodologię spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. w postaci badań aplikacyjnych lub prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 litera b) oraz art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., i tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d u.p.d.o.p. w zakresie kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. W art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p., ustawodawca wskazał rodzaje kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową które mogą stanowić koszty kwalifikowane.
W myśl art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:
a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową należy przeprowadzić analizę nakierowaną na:
1)zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.);
2)określenie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (poprzez zidentyfikowanie kosztów spełniających definicję „kosztów kwalifikowanych” o jakich mowa w art. 18d u.p.d.o.p.);
3)zidentyfikowanie dokumentacji uzasadniającej prawo do skorzystania z ulgi oraz wypełnienie obowiązków formalnych (przede wszystkim w celu realizacji obowiązku wskazanego w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p.).
Aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
W konsekwencji kryteria działalności badawczo-rozwojowej to:
1)twórczość;
2)systematyczność; oraz
3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań
- które powinny być rozumiane na gruncie ustaw podatkowych tak, jak są rozumiane zgodnie z ich językowym znaczeniem w świetle aktów prawnych, do których odwołuje się ustawodawca w ww. ustawach podatkowych. Wyżej wymienione kryteria muszą być spełnione kumulatywnie, aby uznać daną działalność za działalność badawczo-rozwojową.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.
Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.
Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo- rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Podsumowując wskazują Państwo, że działalność prowadzona w czasie pracy określonym przy zastosowaniu opisanej Metodologii w ramach wskazanych Projektów spełnia wszystkie kryteria i cechy badań aplikacyjnych lub prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 litera b) oraz art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., i tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d u.p.d.o.p. z tytułu prowadzonych prac rozwojowych i badań aplikacyjnych w zakresie kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Stosownie do art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, dalej: „updop”):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 4a pkt 28 updop, wskazano, że:
Oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzą Państwo działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach updop wynika, że działalność badawczo- rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości.
Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji, głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Zatem, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26-28 updop.
W myśl powyższego, działalnością badawczo-rozwojową będą tyko te prace które w ramach opracowania nowych produktów/usług mogą być uznane za działalność twórczą, tj. aktywność podatnika nastawioną na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związaną z postępem naukowym, czy technologicznym.
W konsekwencji, należy stwierdzić, że Państwa prace w ramach przedstawionych we wniosku Projektów spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 updop w postaci badań aplikacyjnych oraz prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 litera b) oraz art. 4a pkt 28 updop. W szczególności Państwa działania są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przechodząc do kwestii możliwości skorzystania z ulgi badawczo rozwojowej, o której mowa w art. 18d w zakresie kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, wskazać należy, że zgodnie z treścią przepisów obowiązujących w 2020 r.:
Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 updop:
Za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Należy pamiętać, że stosownie do art. 18d ust. 5 updop:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W myśl art. 18d ust. 6 updop:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Zgodnie art. 18d ust. 7 updop:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Art. 18d ust. 8 updop stanowi, że:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W myśl art. 18e updop:
Podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.
Stosownie do 9 ust. 1b updop:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 updop:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,
-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop,
-podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów,
-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.
Ponadto, ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm., dalej: „updof”):
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy opisana działalność badawczo-rozwojowa Spółki prowadzona w 2020 roku w ramach Projektów spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w postaci badań aplikacyjnych oraz prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 litera b) oraz art. 4a pkt 28 updop, i tym samym czy Spółka jest uprawniona do skorzystania z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d updop z tytułu prowadzonych prac rozwojowych i badań aplikacyjnych w zakresie kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).