Czy wypłacona wspólnikom przez Spółkę dywidenda podlegać będzie opodatkowaniu według zasad opodatkowania dochodów właściwych dla zryczałtowanej formy ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.634.2022.2.JKU

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.634.2022.2.JKU

Temat interpretacji

Czy wypłacona wspólnikom przez Spółkę dywidenda podlegać będzie opodatkowaniu według zasad opodatkowania dochodów właściwych dla zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów spółek, jeżeli w treści uchwały zgromadzenia wspólników zostanie wyraźnie wskazane, że wypłacone tytułem dywidendy środki pochodzą z zysków osiągniętych w roku podatkowym obejmującym okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz lat wcześniejszych tj. z okresu poprzedzającego wybór przez Spółkę opodatkowania dochodów (zysków) spółki ryczałtem od dochodów spółek, tj. czy do tak udzielonej dywidendy będzie mieć zastosowanie art. 28m ust. 1 pkt 1) lit. a) CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy wypłacona wspólnikom przez Spółkę dywidenda podlegać będzie opodatkowaniu według zasad opodatkowania dochodów właściwych dla zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów spółek, jeżeli w treści uchwały zgromadzenia wspólników zostanie wyraźnie wskazane, że wypłacone tytułem dywidendy środki pochodzą z zysków osiągniętych w roku podatkowym obejmującym okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz lat wcześniejszych tj. z okresu poprzedzającego wybór przez Spółkę opodatkowania dochodów (zysków) spółki ryczałtem od dochodów spółek, tj. czy do tak udzielonej dywidendy będzie mieć zastosowanie art. 28m ust. 1 pkt 1) lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 listopada 2022 r., które wpłynęło w tym samym dniu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X Sp. z o.o. (dalej „Spółka” lub „Wnioskodawca”) dokonała wyboru opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie zryczałtowanego opodatkowania dochodów spółek. Przepisy rozdziału 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.; dalej „CIT”) w stosunku do Spółki mają zastosowanie od dnia 1 maja 2022 r. Do 30 kwietnia 2022 r. dochody Spółki były opodatkowane według zasad ogólnych CIT.

Na dzień zamknięcia ksiąg podatkowych, tj. na dzień 30 kwietnia 2022 r., przed wyborem ryczałtowego opodatkowania dochodów, Spółka osiągnęła zysk. Wspólnicy zatwierdzą sprawozdanie finansowe wykazujące zysk za rok podatkowy obejmujący okres od dnia 1 maja 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku. Spółka osiągnęła także zysk w latach poprzedzających rok podatkowy obejmujący okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku. Część zysku osiągniętego w roku podatkowym obejmującym okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz latach wcześniejszych nie została dotychczas przez Spółkę rozdysponowana.

Spółka (zgromadzenie wspólników) planuje w przyszłości podjąć uchwałę o wypłacie dywidendy wspólnikom pochodzącej z zysków osiągniętych w roku podatkowym obejmującym okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz latach wcześniejszych. Będzie to kwota nieprzekraczająca zysków wypracowanych przez Spółkę do dnia 30 kwietnia 2022 r.

Dodatkowo, wspólnicy Spółki w podejmowanej uchwale wskażą wyraźnie (sprecyzują), że dotyczy ona podziału zysków za rok podatkowy obejmujący okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz lata wcześniejsze. Wypłata dywidendy w całości nastąpi z zysków wypracowanych i nierozdysponowanych przed dniem 1 maja 2022 roku, tj. przed dniem, w którym Spółka zaczęła podlegać ryczałtowemu opodatkowaniu dochodów.

Tytułem uzupełnienia, pismem z 10 listopada 2022 r., wskazali Państwo, że zmieniając formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek („Ryczałt”), na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym Ryczałtem Wnioskodawca:

1) sporządził informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania Ryczałtem (formularz CIT/KW stanowiący załącznik do deklaracji CIT-8) oraz

2) wyodrębnił w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem:

a) kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem oraz

b) kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem.

Pytanie

Czy wypłacona wspólnikom przez Spółkę dywidenda podlegać będzie opodatkowaniu według zasad opodatkowania dochodów właściwych dla zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów spółek, jeżeli w treści uchwały zgromadzenia wspólników zostanie wyraźnie wskazane, że wypłacone tytułem dywidendy środki pochodzą z zysków osiągniętych w roku podatkowym obejmującym okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz lat wcześniejszych tj. z okresu poprzedzającego wybór przez Spółkę opodatkowania dochodów (zysków) spółki ryczałtem od dochodów spółek, tj. czy do tak udzielonej dywidendy będzie mieć zastosowanie art. 28m ust. 1 pkt 1) lit. a) CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki, wypłata dywidendy z zysków wypracowanych i nierozdysponowanych przed wyborem zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów spółek nie może być opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek. Zatem do dywidendy nie będzie miał zastosowania art. 28m ust. 1 pkt 1) lit. a) CIT.

Art. 28m ust. 1 pkt 1) lit. a) CIT wskazuje, że opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku).

Zatem, stosując wykładnię a contrario, przedmiotem opodatkowania ryczałtem nie podlega zysk niebędący zyskiem wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Zasady ryczałtowego opodatkowania dochodów spółek powinny mieć zastosowanie wyłącznie do dochodów wypracowanych po dniu wyboru ryczałtowej formy opodatkowania dochodów i przed dniem rezygnacji bądź utraty prawa do opodatkowania dochodów ryczałtem.

Wprowadzenie nowej formy (ryczałtowej) opodatkowywania dochodów spółek nakazuje dokonać wyraźnego rozróżnienia na dochody:

- wypracowane przed objęciem ryczałtem,

- wypracowane w trakcie objęcia ryczałtem,

- wypracowane, gdy podatnik nie był już objęty ryczałtem.

Art. 28j ust. 5 CIT przewiduje możliwość wyboru ryczałtowej formy opodatkowania dochodów spółek w trakcie roku podatkowego, a dodatkowym warunkiem jest zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem. Także art. 7aa CIT przewiduje szereg obowiązków względem podatnika, który wybrał opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, m.in. obowiązek wyodrębnienia w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowane w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Także treść art. 28h ust. 4 CIT wskazuje w swej treści, że w przypadku, gdy podatnik po dniu poprzedzającym dzień rezygnacji z opodatkowania ryczałtem lub po dniu poprzedzającym dzień utraty prawa do tego opodatkowania dokona wypłaty zysku lub jego dystrybucji w jakiejkolwiek formie, na potrzeby stosowania ust. 3, w przypadku braku przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że dochód z tytułu zysku netto, osiągnięty w okresie opodatkowania ryczałtem jest rozdysponowany w ostatniej kolejności.

Również w literaturze podnosi się, że „Co ważne, opodatkowaniu ryczałtem podlegają wyłącznie zyski wypracowane w okresie tego opodatkowania, również w sytuacji, gdy zostaną przeznaczone na pokrycie strat powstałych przed tym okresem. Jeżeli podatnik posiada niepodzielone zyski oraz niepokryte straty z lat poprzedzających pierwszy rok stosowania ryczałtu, a w okresie tego opodatkowania dokona podziału zysku (wypłaty dywidendy), wówczas dla celów ustalenia dochodu do opodatkowania konieczne będzie sprecyzowanie, z którego okresu zyski są dzielone.” P. Małecki, M. Mazurkiewicz [w:] P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz, wyd. XII, Warszawa 2021, art. 28(m).

Powyższe wskazuje wyraźnie, że na potrzeby opodatkowania dochodów spółek ryczałtem, ustawodawca preferuje stosowanie wyraźnego rozgraniczenia pomiędzy okresem „sprzed” objęcia dochodów spółki ryczałtem, okresem opodatkowania ryczałtem, a okresem „po” okresie opodatkowania dochodów spółki ryczałtem. Do takiego rozgraniczenia ustawodawca nie odnosi się wprost, ale na jego istnienie wskazuje brzmienie poszczególnych przepisów ustawy CIT (art. 7aa, art. 28j ust. 5 czy art. 28h ust. 4). Wobec tego, dywidenda wypłacona wspólnikom z zysku wypracowanego i niepodzielonego przed objęciem dochodów Spółki ryczałtem, nie podlega opodatkowaniu ryczałtem według zasad wskazanych w rozdziale 6b CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r., o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa zmieniająca”) wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych – stanowiący alternatywny w  stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy powyższe weszły w życie 1 stycznia 2021 r.

Następnie ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105) wprowadzono zmiany w ryczałcie od dochodów spółek, obowiązujące od 1 stycznia 2022 r.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa CIT”) wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Na podstawie art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj.

podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Stosownie do treści art. 28m ust. 1 pkt 1ustawy o CIT

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

W ww. przepisie prawa chodzi zatem o zysk, który w następstwie uchwały o podziale lub pokryciu zysku finansowego netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem, w oparciu o  zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe jednostki, jest przeznaczony bądź do podziału między udziałowców/akcjonariuszy (stanowiąc dochód z podzielonego zysku), bądź na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem (stanowiąc dochód z  tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).

Przepis ten znajduje odpowiednie zastosowanie również w przypadku dochodu z tytułu wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.

Opodatkowaniu ryczałtem podlegają zatem wyłącznie zyski wypracowane w okresie tego opodatkowania (również w sytuacji, gdy zostaną przeznaczone na pokrycie strat powstałych sprzed tego okresu).

Zgodnie z art. 7aa ustawy CIT:

 1. Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem:

 1) sporządzić informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz

 2) wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:

 a) kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz

 b) kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

2. W informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wykazuje się:

1) przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1, w kwocie odpowiadającej:

 a) przychodom uwzględnionym, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz

 b) kosztom zaliczonym do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz

2) koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15, w kwocie odpowiadającej:

 a) przychodom zaliczonym do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1, w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz

 b) kosztom uwzględnionym, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15, oraz

 3) dochód z przekształcenia w kwocie odpowiadającej sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień - w przypadku podatnika utworzonego w wyniku przekształcenia spółki, którego pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

 3. Przepisów ust. 2 pkt 1 i 2 nie stosuje się do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 4, oraz kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem tych przychodów i kosztów, które podlegają rozliczeniu w innych terminach lub okresach zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Zauważyć jednak należy, iż w przypadku, gdy podatnik posiada niepodzielone zyski oraz niepokryte straty z lat poprzedzających pierwszy rok stosowania ryczałtu, a w okresie tego opodatkowania dokona podziału zysku (wypłaty dywidendy), wówczas dla celów ustalenia dochodu do opodatkowania konieczne będzie sprecyzowanie, które zyski (z którego okresu) są/zostały podzielone.

W  związku z tym, przepisy zobowiązują podatnika podejmującego decyzję o opodatkowaniu ryczałtem i jego następców prawnych do wyodrębniania w kapitale własnym sprawozdań finansowych, sporządzanych zgodnie z  przepisami o rachunkowości, pozycji zysków i strat wypracowanych w okresie sprzed przystąpienia do nowego systemu (tj. zysków niepodzielonych i podzielonych odniesionych na kapitały rezerwowe oraz niepokrytych strat w okresie opodatkowania podstawowym podatkiem CIT). Obowiązek ten należy kontynuować aż do roku całkowitej wypłaty tych zysków lub pokrycia strat, również w  sytuacji gdy te kategorie finansowe zostaną przejęte w wyniku restrukturyzacji podmiotów przez następców prawnych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca od dnia 1 maja 2022 r. podlega zryczałtowanemu opodatkowaniu dochodów spółek. Do 30 kwietnia 2022 r. dochody Spółki były opodatkowane według zasad ogólnych CIT. Spółka (zgromadzenie wspólników) planuje w przyszłości podjąć uchwałę o wypłacie dywidendy wspólnikom pochodzącej z zysków osiągniętych w roku podatkowym obejmującym okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz lat wcześniejszych.

Zatem podział zysku za okres sprzed opodatkowania ryczałtem nie spowoduje powstania zobowiązania podatkowego w podatku CIT z tytułu ryczałtu. Wyodrębnienie zysku z lat ubiegłych na kapitale własnym sprawozdania finansowego daje podstawę uznania, iż nie jest to zysk wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem, gdyż jest on przypisany do roku (lat) sprzed tego opodatkowania (z reżimu opodatkowania Spółki podatkiem CIT na zasadach ogólnych).

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy wypłacona wspólnikom przez Spółkę dywidenda podlegać będzie opodatkowaniu według zasad opodatkowania dochodów właściwych dla zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów spółek, jeżeli w treści uchwały zgromadzenia wspólników zostanie wyraźnie wskazane, że wypłacone tytułem dywidendy środki pochodzą z zysków osiągniętych w roku podatkowym obejmującym okres od dnia 1 maja 2020 roku do dnia 30 kwietnia 2021 roku oraz lat wcześniejszych tj. z okresu poprzedzającego wybór przez Spółkę opodatkowania dochodów (zysków) spółki ryczałtem od dochodów spółek, tj. czy do tak udzielonej dywidendy będzie mieć zastosowanie art. 28m ust. 1 pkt 1) lit. a) CIT należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).