1. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie, że robot do malowania proszkowego jakiego zamierza nabyć Wnioskodaw... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.452.2022.2.JKU

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.452.2022.2.JKU

Temat interpretacji

1. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie, że robot do malowania proszkowego jakiego zamierza nabyć Wnioskodawca wpisuje się w definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 u.o.d.p., a w konsekwencji, że jego zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację? 2. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie że kabina, którą Wnioskodawca zamierza nabyć wraz z robotem do malowania proszkowego stanowi element konstrukcyjny, funkcjonalnie związany z robotem przemysłowym, służący zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit.c?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie, że:

-robot ... jakiego zamierza nabyć Wnioskodawca wpisuje się w definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 updop, a w konsekwencji, że jego zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 updop kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację,

-kabina, którą Wnioskodawca zamierza nabyć wraz z robotem ... stanowi element konstrukcyjny, funkcjonalnie związany z robotem przemysłowym, służący zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c updop.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 sierpnia 2022 r. (data wpływu 5 września 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X Sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „podatku VAT”) oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w dniu 2 maja 2022 r. Wnioskodawca zajmuje się projektowaniem i budową zaawansowanych technologicznie. W zakresie podejmowanych działań Wnioskodawca stosuje autorskie rozwiązania... . Wdrażane przez Wnioskodawcę technologie podnoszą wydajność i całościowo wpływają na jakość realizowanych procesów, pozwalając klientom Wnioskodawcy na uzyskanie ... zarówno w .... W swojej ofercie zakupowej Wnioskodawca posiada ręczne oraz automatyczne linie ..., wyposażone w .... Posiada także zaawansowane przenośniki mono i „power and free” (bi-rotacyjne), manipulatory oraz stacje sczytywania detali pracujące w technologiach 2D i 3D. Wszystkie produkty Wnioskodawcy, zanim znajdą się w ofercie, są poddawane wielu testom i badaniom, a dostawcy wybierani są spośród firm, dla których jakość i ekologia są także priorytetami biznesowymi. Oferowane przez Wnioskodawcę produkty są zgodne z Certyfikatem Zgodności CE.

Niezależnie od oferty produktowej Wnioskodawca świadczy także inne usługi ...

W Krajowym Rejestrze Sądowym Wnioskodawca wskazał m.in. następujące kody PKD odpowiadające zakresowi prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej:

22.29.  Z Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,

25.11.  Z Produkcja konstrukcji metalowych i ich części,

25.29.  Z Produkcja pozostałych zbiorników, cystern i pojemników metalowych,

25.61.  Z Obróbka metali i nakładanie powłok na metale,

25.62.  Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych,

25.99.  Z Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana, 28.21.Z Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych,

28.29.  Z Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

28.99.  Z Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

33.11.  Z Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,

33.12.  Z Naprawa i konserwacja maszyn,

33.14.  Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych,

33.19.  Z Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia,

33.20.  Z Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia.

Wszystkie wymienione powyżej kody PKD znajdują się w sekcji C - Przetwórstwo Przemysłowe.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza w roku 2022 nabyć fabrycznie nowego, robota od kontrahenta z Włoch. Wnioskodawca dopuszcza także możliwość zakupienia robota wraz z kabiną zapewniającą odpowiednie środowisko do ... oraz barierę ochronną, w której posadowiony robot będzie wykonywał zaprogramowane czynności, związane z jego przeznaczeniem przemysłowym.

Część z zakupionych towarów Wnioskodawca zamierza wykorzystywać na potrzeby własne - w celu wykonywania na rzecz swoich Klientów usług ..., zaś drugą część Wnioskodawca zamierza odsprzedać na rzecz swoich kontrahentów.

Niniejszy Wniosek dotyczy urządzeń, które Wnioskodawca zamierza wykorzystywać na potrzeby własne.

Urządzenie, które zamierza nabyć Wnioskodawca przeznaczone jest do .... Nakładanie odbywać będzie się w sposób automatyczny poprzez zastosowanie aplikacji automatycznych zainstalowanych na manipulatorach dwuosiowych oraz aplikacji automatycznych zainstalowanych na robocie 6 osiowym. Wstępne napylanie powierzchni łatwo dostępnych odbywać będzie się poprzez aplikacje ... zainstalowane na manipulatorach, następnie miejsca trudno dostępne ... będą poprzez robota. Technologia ma zapewniać efektywne i pełne ... automatyczne skomplikowanych geometrycznie elementów. Jednocześnie, oba etapy ... (w tym ten z wykorzystaniem funkcji robota) są ze sobą nierozerwalnie połączone i konieczne do prawidłowego wykorzystania funkcji urządzenia. Wyposażenie kabiny stanowi:

1.Korpus kabiny do malowania,

2.System wentylacji kabiny z układem odzysku ... (separator cyklonowy, filtr końcowy),

3.Centrum kolorów do zarządzania farbą proszkową,

4.Manipulator dwuosiowych wyposażony w aplikacje automatyczne.

5.Robot 6 osiowy, uzbrojony w aplikacje automatyczną do ...,

6.System sterowania robotem zarządzający programowaniem oraz sterowaniem,

7.Wygrodzenie zabezpieczające strefy niebezpieczne,

8.System tłumienia wybuchu HRD.

Urządzenie posiada systemy sterowania, które odpowiedzialne są za programowanie, wykonywanie programów oraz monitorowanie stanu robota 6 osiowego i pozostałych podzespołów maszyny. Zrobotyzowana kabina połączona jest z systemem teleinformatycznym, który zarządza procesem ... sterowania trajektorią robota oraz innymi parametrami procesu takimi jak natężenie proszku, ilość powietrza nośnego, napięcie ładowania, prąd ładowania. Za monitorowanie urządzenia odpowiadają czujniki przeciążeniowe, czujniki krańcowe, enkodery oraz detektory IR. Zrobotyzowana kabina ... jest zintegrowanym zespołem urządzeń, obsługującym proces ....

Ramiona zainstalowanego w kabinie robota są wykonane z lekkiego aluminium dla zmniejszenia bezwładności masy przemieszczanej podczas fazy programowania. Ponadto, ciężar ramion jest kompensowany za pomocą siłowników pneumatycznych, zmniejszających do minimum wysiłek podczas ruchu w całym zakresie.

Specjalna geometria przegubów, pozwala na obracanie go we wszystkich kierunkach niezależnie od pochylenia ramion, ułatwiając programowanie podczas ... trudno dostępnych powierzchni. Robot jest wykonany w wersji przeciwwybuchowej, posiada 6 osi sterowanych numerycznie, napędzanych elektrycznie, sterowanych za pomocą kontrolera elektronicznego.

Według informacji otrzymanych od dostawcy obsługa robota składa się z 2 faz:

1)Programowanie i zapisywanie programów;

2)Wykonywanie programów.

Etap programowania robotów jest rozłożony na 3 fazy. Pierwszą z nich jest inicjalizacja programu, która polega na zwykłym dodaniu do listy dostępnych programów nowego numeru programu. Drugą fazą jest wykonanie modułów programu poprzez „samo-uczenie”. Polega na wykonaniu ... poprzez ręczne poruszanie ramieniem robota. Ramię to jest bardzo lekkie i łatwe w manewrowaniu. Ta czynność pozwala systemowi na zapamiętanie wszystkich wykonanych ruchów oraz sygnałów włączenia pistoletu. Jeden program może składać się z sekwencji większej ilości modułów. Ostatnią fazą programowania jest komponowanie programu. Polega ona na ułożeniu modułów w kolejności przeznaczonej do wykonania, tworząc w ten sposób program obróbki.

Robot zawiera funkcję, dzięki której możliwe jest wykonywanie programów w trybie automatycznym poprzez proste wskazanie numeru programu. Dzięki funkcji zapamiętywania robot rozpoczyna powtarzanie wszystkich ruchów wykonanych podczas programowania (samo-uczenia), angażując ewentualne dodatkowe akcesoria, o które można wzbogacić jego wyposażenie.

Sterowanie robotem jest wykonywane za pomocą specjalnego, dedykowanego oprogramowania o licznych funkcjach. Software sterujący robotem oprócz standardowych cech takich jak samo-uczenie, daje szereg dodatkowych możliwości jak np. automatyczna regulacja prędkości robota w trakcie ..., czy modyfikacja zmagazynowanych programów w zakresie parametrów .... Opcjonalnie, wyposażenie przewiduje także możliwość podłączenia kamery (IPCAM) do monitorowania robota lub strefy lakierowania z możliwością robienia zdjęć elementom, moduł połączenia diagnostycznego zintegrowany z interfejsem robota, zarządzanie dzienną produkcją z dodatkowym programem zainstalowanym na zewnętrznym PC podłączonym via ethernet.

Co istotne - robot jest podłączony do systemu synchronizacji jego pracy z zewnętrznymi elementami jak linia ..., podajnik itp. Synchronizacja może być dwojakiego typu:

1. synchronizacja prędkości,

2. synchronizacja miejsca.

W obu wypadkach element transportujący detale (podajnik, obrotnica) będzie wyposażony w detektory odczytujące prędkość w mt/min oraz ruch lub jego brak.

Wnioskodawca rozważa także możliwość nabycia wraz z robotem kompatybilnej kabiny ..., zapewniającej odpowiednie środowisko ..., na etapie pracy robota. Wnioskodawca podkreśla, że proces ... przy wykorzystaniu robota wymaga spełnienia specyficznych parametrów, aby możliwe było wykorzystanie urządzenia w bezpiecznych warunkach, zgodnych z obowiązującymi normami. Z tego względu, .... musi odbywać się w kontrolowanym środowisku, którym jest kabina ... z układem wentylacji. Odpowiednio zaprojektowany układ wentylacji zapewnia bezpieczne stężenie ... podczas procesu .. . Stężenie ... nie może przekroczyć 50% DGW (dolnej granicy wybuchowości). Powyższe implikuje konieczność ... w kabinie, której nabycie wraz z robotem Wnioskodawca także rozważa.

Tytułem uzupełnienia, wskazali Państwo następujące:

1. W roku podatkowym, w którym Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację Wnioskodawca zamierza osiągać dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych, tj. w szczególności z działań podejmowanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej .... Biorąc pod uwagę aktualny wynik finansowy Spółki, Wnioskodawca nie zakłada poniesienia straty w latach, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację.

2.Wnioskodawca zakłada również, że nie będzie uzyskiwał dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia (art. 17 ust. 1 pkt 34 updop), bądź z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu (art. 17 ust. 1 pkt 34a). Wnioskodawca wskazuje, że Pan X prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, która kolejno przekształciła się w Spółkę z o.o. (Wnioskodawcę) uzyskał zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej w 2013 r., jednak zezwolenie to nie było dotychczas wykorzystywane i Wnioskodawca nie planuje jego wykorzystania w latach, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację.

3.Wnioskodawca nadmienia także, że wskazane we Wniosku koszty dotychczas nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiekolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania, bowiem koszty te nie zostały jeszcze poniesione. Wnioskodawca wskazuje jednak, że w przypadku ich poniesienia nie zamierza podejmować działań w celu uzyskania ich zwrotu w jakiekolwiek formie lub odliczenia od podstawy opodatkowania, w oparciu o przesłanki inne niż wynikające z ulgi na robotyzację.

4.Wnioskodawca wskazuje również, że wskazane we wniosku środki trwałe (robot i kabina) zostaną przez Wnioskodawcę zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jako określone symbolem 493 „Roboty przemysłowe".

5.Ponadto, robot i kabina, które Wnioskodawca zamierza nabyć przyczynią się do produktywności i konkurencyjności na rynku, z uwagi na fakt, że zastosowanie robota ., pozwoli na ... skomplikowanych geometrycznie elementów w pełni automatycznie. Powyższe, pozwoli na wyeliminowanie konieczności wykonywania prac związanych z .... Jednocześnie, proces ten usprawni produktywność, bowiem zautomatyzowane działanie robota pozwoli na uzyskanie lepszego efektu, w krótszym czasie. Zwiększenie szybkości ... przekłada się zaś na produktywność i efektywność całej linii technologicznej. Ponadto, zastosowanie robota zwiększa powtarzalność procesu ..., co pozwala na optymalizację zużycia ... oraz minimalizuje defekty produkcyjne. Optymalizacja procesu za pośrednictwem robota zmniejsza także koszty ..., a tym samym koszty całego procesu produkcyjnego, co w efekcie, dzięki możliwości obniżenia ceny produktu finalnego, przekłada się na konkurencyjność na rynku. Jednocześnie, z uwagi na automatyczne działanie urządzenia, odpowiednio zaprogramowany robot jest w stanie skompensować braki kadrowe, ponieważ maszyna pracuje w trybie ciągłym. Powyższe oznacza, że pracując w trybie trzyzmianowym pozwoli ona na wydłużenie czasu efektywnego wykorzystania jej możliwości, a jednocześnie pozwoli na zastąpienie dwóch dodatkowych operatorów.

6. Wnioskodawca wskazuje także, że kabina, którą Wnioskodawca zamierza nabyć wraz z robotem nie jest urządzeniem wymienionym w katalogu maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT. Należy jednak podkreślić, że katalog ten jest katalogiem otwartym, zaś ustawodawca w przepisach ustawy o CIT nie zdefiniował pojęcia urządzenia peryferyjnego. Zgodnie z definicją przedstawioną w słowniku języka polskiego urządzenia peryferyjne oznaczają urządzenia podłączone do komputera, ale niestanowiące jego integralnej części. Podkreślić zatem należy, że dla procesu ..., kabina jest zintegrowanym urządzeniem robota, niezbędnym dla prawidłowego i bezpiecznego zrealizowania procesu .... Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie dopuszczalne jest przyjęcie, że kabina jest urządzeniem peryferyjnym. Jednocześnie, zachodzi funkcjonalny związek pomiędzy działaniem robota, a kabiny, bowiem kabina spełnia funkcję ochronno - oddzielającą, dzięki czemu zapobiega..., co uniemożliwia jej bezpośrednie zetknięcie się z człowiekiem. Oznacza to, że chociaż oferta obejmuje zakup robota ... wraz z kabiną, to zakup ten traktować należy jako funkcjonalną i integralną całość umożliwiającą Wnioskodawcy bezpieczne i sprawne wykorzystanie urządzenia. Należy przy tym podkreślić, że proces ... wymaga spełnienia specyficznych parametrów, aby zachodził on w bezpiecznych warunkach, zgodnych z obowiązującymi normami. Dlatego też, ... musi odbywać się w kontrolowanym środowisku, którym w tym przypadku jest kabina ... z układem wentylacji. Po pierwsze, kabina ta spełnia funkcję ochronno-oddzielającą, bowiem zapobiega rozpryskiwaniu ... poza obręb kabiny, co uniemożliwia jej bezpośrednie zetknięcie się z człowiekiem. Pełni ona zatem funkcję bariery, o której mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit.c. u.o.d.p. Jednocześnie, podkreślenia wymaga, że kabina zapewnia także wentylację, co ma znaczenie dla zapewnienia bezpiecznego stężenia ... podczas procesu nakładania, które nie może przekroczyć 50% DGW (dolnej granicy wybuchowości). Nakładanie ... bez kabiny lub poza kabiną może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia i naruszać obowiązujące regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, co powoduje, że robot staje się urządzeniem kompatybilnym z kabiną i zapewniającym bezpieczeństwo jej wykorzystania przez osoby (pracowników), którzy będą obsługiwać urządzenie, w tym w zakresie jego sterowalności, programowania, konserwacji, czyszczenia i innych czynności związanych z jego bezpośrednią eksploatacją. W konsekwencji, zważywszy na implikacje wynikające z braku zastosowania kabiny Wnioskodawca zmuszony jest do zakupu robota w pakiecie z kabiną, która umożliwi jego bezpieczne wykorzystanie. Z tego względu, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zakup kabiny ... w całości będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18, kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację, zgodnie z 38eb ust. 2 pkt 1) lit.c. u.o.d.p.

7. Ponadto, robot którego Wnioskodawca zamierza nabyć, spełnia następujące kryteria:

a)automatycznie sterowanie - Sterowanie robotem jest wykonywane za pomocą specjalnego, dedykowanego oprogramowania o licznych funkcjach. Software sterujący robotem oprócz standardowych cech takich jak samo-uczenie, daje szereg dodatkowych możliwości jak np. automatyczna regulacja prędkości robota w trakcie ..., czy modyfikacja zmagazynowanych programów w zakresie parametrów .... Opcjonalnie, wyposażenie przewiduje także możliwość podłączenia kamery (IPCAM) do monitorowania robota lub strefy ...z możliwością robienia zdjęć elementom, moduł połączenia diagnostycznego zintegrowany z interfejsem robota, zarządzanie dzienną produkcją z dodatkowym programem zainstalowanym na zewnętrznym PC podłączonym via Ethernet;

b)programowalność - Według informacji otrzymanych od dostawcy obsługa robota składa się z 2 faz: Programowania i zapisywanie programów oraz Wykonywania programów. Etap programowania robotów jest rozłożony na 3 fazy. Pierwszą z nich jest inicjalizacja programu, która polega na zwykłym dodaniu do listy dostępnych programów nowego numeru programu. Drugą fazą jest wykonanie modułów programu poprzez „samo-uczenie”. Polega na wykonaniu ... poprzez ręczne poruszanie ramieniem robota. Ramię to jest bardzo lekkie i łatwe w manewrowaniu. Ta czynność pozwala systemowi na zapamiętanie wszystkich wykonanych ruchów oraz sygnałów włączenia pistoletu. Jeden program może składać się z sekwencji większej ilości modułów. Ostatnią fazą programowania jest komponowanie programu. Polega na ułożeniu modułów w kolejności przeznaczonej do wykonania, tworząc w ten sposób program obróbki. Robot zawiera funkcję dzięki której możliwe jest wykonywanie programów w trybie automatycznym poprzez proste wskazanie numeru programu. Dzięki funkcji zapamiętywania robot rozpoczyna powtarzanie wszystkich ruchów wykonanych podczas programowania (samo-uczenia), angażując ewentualne dodatkowe akcesoria, o które można wzbogacić jego wyposażenie;

c)wielozadaniowość - maszyna posiada na funkcjonalności, umożliwiające nauczenie robota kilku programów, które mogą być wykonywane samodzielnie, lub w połączeniu z innymi modułami. Ponadto, w trakcie programowania możliwe jest sterowanie akcesoriami takimi jak obrotnica, karuzela, podajnik, parametry pistoletów etc. w celu optymalizacji .... Powyższe powoduje, że funkcjonalność urządzenia jest szeroka i może ono wykonywać różnego rodzaju zadania, w zależności od zaprogramowanej sekwencji;

d)stacjonarny lub mobilny charakter maszyny - urządzenie przeznaczone jest do wykorzystania stacjonarnego;

e)co najmniej 3 stopnie swobody - robot posiada 6 osi, a więc więcej niż ustawowe minimum;

f)właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych -urządzenie, które zamierza nabyć Wnioskodawca posiada specyficzny układ przegubowy o szczęściu stopniach swobody zakończony efektorem, który zapewnia robotowi automatyczną manipulację narzędziem w trzech wymiarach, według wcześniej zaprogramowanej trajektorii. Z dokumentacji technicznej urządzenia wynikają następujące funkcje, kwalifikujące urządzenie do grupy robotów ...

-6 osi sterowanych numerycznie,

-Specjalna geometria przegubów, pozwala na obracanie narzędzia we wszystkich kierunkach niezależnie od pochylenia ramion,

-Osie napędzane elektrycznie za pomocą kontrolera elektronicznego,

-Ramiona robota wykonane z lekkiego aluminium,

-Ciężar ramion kompensowany za pomocą siłowników pneumatycznych,

-Maksymalny udźwig głowicy 2,5 kg

-Programowanie trajektorii robota poprzez dedykowane oprogramowanie.

Jednocześnie, możliwość sterowania robotem i jego zaprogramowania ma na celu wykorzystanie urządzenia jako narzędzia do realizacji usług w sektorze przemysłowym związanych z ....

Zakres działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, a co za tym idzie, zakres zastosowania urządzenia określają kody PKD w ramach których Wnioskodawca prowadzi działalność, do których należą m.in.:

22.29.Z Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,

25.11.Z Produkcja konstrukcji metalowych i ich części,

25.29.Z Produkcja pozostałych zbiorników, cystern i pojemników metalowych,

25.61.Z Obróbka metali i nakładanie powłok na metale,

25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych,

25.99.Z Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana,

28.21.Z Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych,

28.29.Z Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

28.99.Z Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

33.11.Z Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,

33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn,

33.14.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych,

33.19.Z Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia,

33.20.Z Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia.

Wszystkie wymienione powyżej kody PKD znajdują się w sekcji C - Przetwórstwo Przemysłowe, co wskazuje na bezpośredni związek prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej z sektorem przemysłowym;

g)wymiana danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania - Systemy sterowania odpowiedzialne są za programowanie, wykonywanie programów oraz monitorowanie stanu robota 6 osiowego i pozostałych podzespołów maszyny;

h)jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów - urządzenie połączone jest z systemem teleinformatycznym, który zarządza procesem lakierowania, sterowania trajektorią robota oraz innymi parametrami procesu (natężenie proszku, ilość powietrza nośnego, napięcie ładowania, prąd ładowania);

i)jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń-urządzenie monitorowane jest za pośrednictwem czujników przeciążeniowych, czujników krańcowych, enkoderów oraz detektorów IR;

j)jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika zrobotyzowana kabina ... jest zintegrowanym zespołem urządzeń, obsługującym proces .... Kabiny ... mogą być wyposażone w automatyczne, wolnostojące manipulatory lub oscylatory, zależnie od wymaganej ilości aplikacji automatycznych. Dodatkowo całą grupę można doposażyć w wertykalny system sczytywania detali który pozwala na całkowicie automatyczne zarządzanie procesem aplikacji. Zrobotyzowane kabiny zintegrowane są z innymi urządzeniami takimi jak tunel przygotowania powierzchni, piece procesowe, przenośniki mechaniczne, układy automatyki i sterowania.

Reasumując zatem i jednocześnie odpowiadając na pytania organu:

a) Robot, którego zamierza nabyć Wnioskodawca będzie to robot automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy i stacjonarny lub mobilny, o co najmniej 3 stopniach swobody (w tym przypadku 6 stopni swobody), posiadający właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,

b)Robot, którego zamierza nabyć Wnioskodawca będzie wymieniał dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi w celu sterowania i programowania,

c)Robot, którego zamierza nabyć Wnioskodawca będzie połączony z systemem teleinformatycznym, który zarządza procesem ... sterowania trajektorią robota oraz innymi parametrami procesu, co jest etapem procesu produkcyjnego i proces ten usprawni,

d)Robot, którego zamierza nabyć Wnioskodawca będzie monitorowany za pośrednictwem czujników przeciążeniowych, czujników krańcowych monitorujących wejście do strefy roboczej, enkoderów oraz detektorów IR.

e)Robot, którego zamierza nabyć Wnioskodawca będzie zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym, są to transportery technologiczne oraz piece procesowe.

f)Robot, którego zamierza nabyć Wnioskodawca, będzie posiadał urządzenia peryferyjne funkcjonalnie z nim związane, takie jak aplikacje elektrostatyczne ..., czy też uwzględniając definicję urządzenia peryferyjnego także potencjalnie kabinę,

g)Robot, którego zamierza nabyć Wnioskodawca będzie robotem przemysłowym dedykowanym do procesu ..., posiadającym wymagany certyfikat ATEX do stref wybuchowych.

Pytania

1.Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie, że robot ... jakiego zamierza nabyć Wnioskodawca wpisuje się w definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 u.o.d.p., a w konsekwencji, że jego zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację?

2.Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie że kabina, którą Wnioskodawca zamierza nabyć wraz z robotem do ... stanowi element konstrukcyjny, funkcjonalnie związany z robotem przemysłowym, służący zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit.c?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie, że robot do ... jakiego zamierza nabyć Wnioskodawca wpisuje się w definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 u.o.d.p., a w konsekwencji, ze jego zakup w całości będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację.

Wyjść należy od wskazania, że zgodnie z art. 38eb ust. 1 u.o.d.f. (winno być: ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się m.in. koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, przez które, zgodnie z art. 38eb ust. 3 u.o.d.p. rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów:

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń:

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W ocenie Wnioskodawcy, maszyna, którą Wnioskodawca zamierza nabyć, w postaci robota do ..., zgodnie z dokumentacją techniczną, wpisuje się w ustawową definicję robota przemysłowego, spełniając następujące przesłanki:

I.automatycznie sterowanie - Sterowanie robotem jest wykonywane za pomocą specjalnego dedykowanego oprogramowania o licznych funkcjach. Software sterujący robotem oprócz standardowych cech takich jak samo-uczenie, daje szereg dodatkowych możliwości jak np. automatyczna regulacja prędkości robota w ..., czy modyfikacja zmagazynowanych programów w zakresie parametrów .... Opcjonalnie, wyposażenie przewiduje także możliwość podłączenia kamery (IPCAM) do monitorowania robota lub strefy lakierowania z możliwością robienia zdjęć elementom, moduł połączenia diagnostycznego zintegrowany z interfejsem robota, zarządzanie dzienną produkcją z dodatkowym programem zainstalowanym na zewnętrznym PC podłączonym via ethernet.

II.programowalność - Według informacji otrzymanych od dostawcy obsługa robota składa się z 2 faz Programowania i zapisywanie programów oraz Wykonywania programów. Etap programowania robotów jest rozłożony na 3 fazy. Pierwszą z nich jest inicjalizacja programu, która polega na zwykłym dodaniu do listy dostępnych programów nowego numeru programu. Drugą fazą jest wykonanie modułów programu poprzez „samo-uczenie”. Polega na wykonaniu ... poprzez ręczne poruszanie ramieniem robota. Ramię to jest bardzo lekkie i łatwe w manewrowaniu. Ta czynność pozwala systemowi na zapamiętanie wszystkich wykonanych ruchów oraz sygnałów włączenia pistoletu. Jeden program może składać się z sekwencji większej ilości modułów. Ostatnią fazą programowania jest komponowanie programu. Polega na ułożeniu modułów w kolejności przeznaczonej do wykonania, tworząc w ten sposób program obróbki. Robot zawiera funkcję, dzięki której możliwe jest wykonywanie programów w trybie automatycznym poprzez proste wskazanie numeru programu. Dzięki funkcji zapamiętywania robot rozpoczyna powtarzanie wszystkich ruchów wykonanych podczas programowania (samo-uczenia), angażując ewentualne dodatkowe akcesoria, o które można wzbogacić jego wyposażenie.

III.wielozadaniowość - maszyna posiada na funkcjonalności umożliwiające nauczenie robota kilku programów, które mogą być wykonywane samodzielnie lub w połączeniu z innymi modułami. Ponadto, w trakcie programowania możliwe jest sterowanie akcesoriami takimi jak obrotnica, karuzela, podajnik, parametry pistoletów etc. w celu optymalizacji .... Powyższe powoduje, że funkcjonalność urządzenia jest szeroka i może ono wykonywać różnego rodzaju zadania, w zależności od zaprogramowanej sekwencji.

IV.stacjonarny lub mobilny charakter maszyny - urządzenie przeznaczone jest do wykorzystania stacjonarnego

V.co najmniej 3 stopnie swobody - robot posiada 6 osi, a więc więcej niż ustawowe minimum.

VI.posiada właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych - urządzenie, które zamierza nabyć Wnioskodawca posiada specyficzny układ przegubowy o szczęściu stopniach swobody zakończony efektorem, który zapewnia robotowi automatyczną manipulację narzędziem w trzech wymiarach, według wcześniej zaprogramowanej trajektorii. Z dokumentacji technicznej urządzenia wynikają następujące funkcje, kwalifikujące urządzenie do grupy robotów do ....

a)6 osi sterowanych numerycznie,

b)Specjalna geometria przegubów, pozwala na obracanie narzędzia we wszystkich kierunkach niezależnie od pochylenia ramion,

c)Osie napędzane elektrycznie za pomocą kontrolera elektronicznego,

d)Ramiona robota wykonane z lekkiego aluminium,

e)Ciężar ramion kompensowany za pomocą siłowników pneumatycznych

f)Maksymalny udźwig głowicy 2,5 kg,

g)Programowanie trajektorii robota poprzez dedykowane oprogramowanie.

Jednocześnie, możliwość sterowania robotem i jego zaprogramowania ma na celu wykorzystanie urządzenia jako narzędzia do realizacji usług w sektorze przemysłowym ....

Zakres działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, a co za tym idzie, zakres zastosowania urządzenia określają kody PKD w ramach których Wnioskodawca prowadzi działalność, do których należą m.in.:

22.29.Z     Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,

25.11.Z     Produkcja konstrukcji metalowych i ich części,

25.29.Z     Produkcja pozostałych zbiorników, cystern i pojemników metalowych,

25.61.Z     Obróbka metali i nakładanie powłok na metale,

25.62.Z     Obróbka mechaniczna elementów metalowych,

25.99.Z     Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana

28.21.Z     Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych,

28.29.Z     Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

28.99.Z     Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

33.11.Z     Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,

33.12.Z     Naprawa i konserwacja maszyn,

33.14.Z     Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych,

33.19.Z     Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia,

33.20.Z     Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia.

Wszystkie wymienione powyżej kody PKD znajdują się w sekcji C - Przetwórstwo Przemysłowe, co wskazuje na bezpośredni związek prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej z sektorem przemysłowym.

VII.wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania - Systemy sterowania odpowiedzialne są za programowanie, wykonywanie programów oraz monitorowanie stanu robota 6 osiowego i pozostałych podzespołów maszyny.

VIII.jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów - urządzenie połączone jest z systemem teleinformatycznym, który zarządza procesem ..., sterowania trajektorią robota oraz innymi parametrami procesu (...).

IX.jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń- urządzenie monitorowane jest za pośrednictwem czujników przeciążeniowych, czujników krańcowych, enkoderów oraz detektorów IR.

X.jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika - zrobotyzowana kabina do malowania jest zintegrowanym zespołem urządzeń, obsługującym proces malowania proszkowego. Kabiny do malowania proszkowego mogą być wyposażone w automatyczne, wolnostojące manipulatory lub oscylatory, zależnie od wymaganej ilości aplikacji automatycznych. Dodatkowo całą grupę można doposażyć w wertykalny system sczytywania detali który pozwala na całkowicie automatyczne zarządzanie procesem aplikacji. Zrobotyzowane kabiny zintegrowane są z innymi urządzeniami takimi jak tunel przygotowania powierzchni, piece procesowe, przenośniki mechaniczne, układy automatyki i sterowania.

Powyższe, potwierdza zatem, że maszyna spełnia wszystkie elementy definicji ustawowej robota przemysłowego, a zatem Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi na robotyzację w przypadku zakupienia fabrycznie nowego robota posiadającego wymienione powyżej funkcje.

Ad 2.

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest także przyjęcie że kabina, której nabycie wraz z robotem Wnioskodawca planuje stanowi element konstrukcyjny, funkcjonalnie związany z robotem przemysłowym, służący zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. c u.o.d.p.

Wyjść należy od wskazania, że zgodnie z art. 38eb ust. 1 u.o.d.p., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Jednocześnie, zgodnie z art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. c u.o.d.p., za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się koszty nabycia fabrycznie nowych maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe).

Zgodnie z cytowaną normą, przepis ten nie tylko nie zawiera katalogu zamkniętego, jeśli chodzi o rodzaj zakupywanego produktu (maszyna, urządzenie, inna rzecz), jak również co do jego właściwości funkcjonalnych. Istotne jest jedynie, by zakupywany element miał charakter zapewniający zapewnienie ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym. Dla przykładu wskazane zostały chociażby bariery fizyczne, takie jak ogrodzenia czy osłony. Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że urządzenie, które zamierza nabyć obejmuje kabinę razem z robotem, które funkcjonalnie są ze sobą połączone i są oferowane przez dostawcę w pakiecie, ze względu na ich dopasowanie i połączenie funkcjonalne. Oznacza to, że chociaż oferta obejmuje zakup robota do malowania wraz z kabiną, to zakup ten traktować należy jako funkcjonalną i integralną całość umożliwiającą Wnioskodawcy bezpieczne i sprawne wykorzystanie urządzenia. Należy przy tym podkreślić, że proces nakładania powłoki ... wymaga spełnienia specyficznych parametrów, aby zachodził on w bezpiecznych warunkach, zgodnych z obowiązującymi normami. Dlatego też, ... musi odbywać się w kontrolowanym środowisku, którym w tym przypadku jest kabina ... z układem wentylacji. Po pierwsze, kabina ta spełnia funkcję ochronno-oddzielającą, bowiem zapobiega rozpryskiwaniu ... poza obręb kabiny, co uniemożliwia jej bezpośrednie zetknięcie się z człowiekiem. Pełni ona zatem funkcję bariery, o której mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. c. u.o.d.p. Jednocześnie, podkreślenia wymaga, że kabina zapewnia także wentylację, co ma znaczenie dla zapewnienia bezpiecznego stężenia farby proszkowe... podczas procesu nakładania, które nie może przekroczyć 50% DGW (dolnej granicy wybuchowości). Nakładanie ... bez kabiny lub poza kabiną może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia i naruszać obowiązujące regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, co powoduje, że robot staje się urządzeniem kompatybilnym z kabiną i zapewniającym bezpieczeństwo jej wykorzystania przez osoby (pracowników), którzy będą obsługiwać urządzenie, w tym w zakresie jego sterowaIności, programowania, konserwacji, czyszczenia i innych czynności związanych z jego bezpośrednią eksploatacją. W konsekwencji, zważywszy na implikacje wynikające z braku zastosowania kabiny Wnioskodawca zmuszony jest do zakupu robota w pakiecie z kabiną, która umożliwi jego bezpieczne wykorzystanie. Z tego względu, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zakup kabiny ... w całości będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18, kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację, zgodnie z art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. c u.o.d.p.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W art. 38eb ust. 2 updop wymieniono jakie wydatki zalicza się do wydatków na robotyzację, są to m.in. koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych, koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych, koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów i innych środków trwałych itp. Zdefiniowano pojęcie robota przemysłowego a także określono co należy rozumieć przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych.

Według art. 38eb ust. 2 updop:

za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W świetle art. 38eb ust. 3 updop:

przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W myśl art. 38eb ust. 4 updop:

przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Stosownie do art. 38eb ust. 5  updop:

odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Zgodnie z art. 38 ust. 6-8 updop:

6. Podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na podstawie ust. 1.

7. Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

8. W zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.

Z treści art. 18d ust. 6 updop wynika, że:

Jak wynika z opisu sprawy, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza w roku 2022 nabyć fabrycznie nowego, robota ... od kontrahenta z Włoch. Wnioskodawca dopuszcza także możliwość zakupienia robota wraz z kabiną zapewniającą odpowiednie środowisko ... oraz barierę ochronną, w której posadowiony robot będzie wykonywał zaprogramowane czynności, związane z jego przeznaczeniem przemysłowym. Robot jest wykonany w wersji przeciwwybuchowej, posiada 6 osi sterowanych numerycznie, napędzanych elektrycznie, sterowanych za pomocą kontrolera elektronicznego. Robot zawiera funkcję, dzięki której możliwe jest wykonywanie programów w trybie automatycznym poprzez proste wskazanie numeru programu. Sterowanie robotem jest wykonywane za pomocą specjalnego, dedykowanego oprogramowania o licznych funkcjach. Urządzenie, które zamierza nabyć Wnioskodawca przeznaczone jest do nakładania powłok proszkowych na różnego rodzaju elementy stalowe, aluminiowe i tym podobne. Nakładanie odbywać będzie się w sposób automatyczny poprzez zastosowanie aplikacji automatycznych zainstalowanych na manipulatorach dwuosiowych oraz aplikacji automatycznych zainstalowanych na robocie 6 osiowym. Wnioskodawca rozważa także możliwość nabycia wraz z robotem kompatybilnej kabiny ..., zapewniającej odpowiednie środowisko do ..., na etapie pracy robota. Wnioskodawca podkreśla, że proces ... przy wykorzystaniu robota wymaga spełnienia specyficznych parametrów, aby możliwe było wykorzystanie urządzenia w bezpiecznych warunkach, zgodnych z obowiązującymi normami. Z tego względu, ... musi odbywać się w kontrolowanym środowisku, którym jest kabina ... z układem wentylacji. Odpowiednio zaprojektowany układ wentylacji zapewnia bezpieczne stężenie ... podczas procesu .... Stężenie ...nie może przekroczyć 50% DGW (dolnej granicy wybuchowości). Powyższe implikuje konieczność nakładania ... w kabinie, której nabycie wraz z robotem Wnioskodawca także rozważa.

Zatem z powyższego wynika, że ww. robot, to maszyna automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a updop.

Natomiast, kabina ... stanowi element konstrukcyjny, funkcjonalnie związany z robotem przemysłowym, służący zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c updop.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15 ust. 6 updop:

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przepis art. 38eb ust. 1 updop pozwala na ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu updop. Ponadnormatywne odliczenie przysługuje tylko w odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w danym roku podatkowym.

Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpocznie się w 2026 r.

Możliwość skorzystania z tej ulgi należy wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.

Zatem, w przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych fabrycznie nowych aktywów spełniających przesłanki określone w art. 38eb updop przez Wnioskodawcę osiągającego dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych niezależnie od tego czy zostały one uznane za środek trwały przed czy też od 1 stycznia 2022 r. – odpisy amortyzacyjne dokonane w latach 2022-2026 od tych środków trwałych (robotów)  będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że robot ... jaki zamierza nabyć Wnioskodawca wpisuje się w definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 updop, a w konsekwencji, że jego zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 updop, kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację. Natomiast, kabina, którą Wnioskodawca zamierza nabyć wraz z robotem ... stanowi element konstrukcyjny, funkcjonalnie związany z robotem przemysłowym, służący zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c updop.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego dopuszczalne jest przyjęcie, że:

-robot ... jakiego zamierza nabyć Wnioskodawca wpisuje się w definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 updop, a w konsekwencji, że jego zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 kwoty stanowiącej 50% tego kosztu uzyskania przychodu poniesionego na robotyzację – jest prawidłowe,

-kabina, którą Wnioskodawca zamierza nabyć wraz z robotem ... stanowi element konstrukcyjny, funkcjonalnie związany z robotem przemysłowym, służący zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c updop – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).