W zakresie ustalenia, czy Dział Inwestycyjny przeniesiony do Spółki Inwestycyjnej na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w ... - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.266.2020.1.PP

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.266.2020.1.PP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W zakresie ustalenia, czy Dział Inwestycyjny przeniesiony do Spółki Inwestycyjnej na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji wydzielenie Działu Inwestycyjnego do innego podmiotu, nie będzie skutkowało po stronie Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2020 r. (data wpływu 9 października 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Dział Inwestycyjny przeniesiony do Spółki Inwestycyjnej na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji wydzielenie Działu Inwestycyjnego do innego podmiotu, nie będzie skutkowało po stronie Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Dział Inwestycyjny przeniesiony do Spółki Inwestycyjnej na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji wydzielenie Działu Inwestycyjnego do innego podmiotu, nie będzie skutkowało po stronie Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. X należy do Y Group działającej w kilku gałęziach biznesu. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa owoców i warzyw, sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Działalności kodem (46, 31, Z,). X obecnie eksportuje owoce i warzywa do około 50 krajów na całym świecie, w tym do niemal całej Europy. Spółka należy do 20 największych eksporterów w Polsce i współpracuje z około 60 grupami producenckimi i około 100 indywidualnymi rolnikami. Najważniejszym kierunkiem działalności Spółki jest eksport świeżych i mrożonych warzyw i owoców. W ofercie Spółki znajdują się również soki NFC, koncentraty oraz produkty FMCG.

W związku z dobrą koniunkturą oraz dążeniem Spółki do rozwoju biznesu, obok wyżej opisanej działalności operacyjnej, Spółka prowadzi także działalność inwestycyjną i holdingową polegającą m.in. na:

  • posiadaniu i nabywaniu udziałów/akcji w innych spółkach,
  • inwestowaniu w inne spółki (umowy inwestycyjne itp.),
  • posiadaniu udziałowych papierów wartościowych,
  • udzielaniu pożyczek,
  • inwestowaniu w dłużne papiery wartościowe (np. obligacje, bony itp.) lub instrumenty pochodne,
  • lokowaniu nadwyżek finansowych na lokatach terminowych,
  • wynajmowaniu powierzchni biurowych.

Do prowadzenia działalności inwestycyjnej i holdingowej Spółka wyodrębniła w swojej strukturze odrębną jednostkę Dział Inwestycyjny.

Celem wyodrębnienia Działu Inwestycyjnego w strukturze Spółki było stworzenie wyspecjalizowanej struktury realizującej zadania gospodarcze odpowiadające odmiennemu od podstawowego rodzaju działalności Spółki. Utworzenie wyodrębnionego działu pozwoliło na rozdzielenie sfery działalności gospodarczej Spółki na: działalność podstawową Spółki związaną z działalnością w zakresie sprzedaży owoców i warzyw oraz na działalność inwestycyjną i holdingową. Poprzez wydzielenie Działu Inwestycyjnego wprowadzono uporządkowaną strukturę organizacyjną w Spółce oraz zapewniono sprawnie zarządzanie i kontrolę nad poszczególnymi sferami działalności Spółki.

Wyodrębnienie Działu Inwestycyjnego w strukturze Spółki nastąpiło na skutek odpowiedniej uchwały zarządu X.

Ze względu na specyfikę Działu Inwestycyjnego, jego kierowanie oraz bieżące prowadzenie zostało powierzone założycielowi oraz jednoczenie Prezesowi Spółki (Wnioskodawcy). Uchwałą zarządu X do Działu Inwestycyjnego zostali przypisani także pracownicy mający za zadanie zapewnienie prawidłowego funkcjonowanie działu.

Do zadań pracowników Działu Inwestycyjnego zalicza się m.in.:

  • wsparcie w obsłudze spółek zależnych,
  • analiza sytuacji na rynku w celu pozyskiwania nowych inwestycji,
  • sprawowanie pieczy nad powierzonym majątkiem,
  • bieżące kontrolowanie, czy zawarte przez Spółkę umowy dotyczące działalności Działu Inwestycyjnego są wykonywane w sposób prawidłowy,
  • inicjowanie zmian w treści zawartych umów dotyczących działalności Działu Inwestycyjnego,
  • zawieranie umów dotyczących działalności Działu,
  • obsługa administracyjna, księgowa i informatyczna Działu.

W celu prowadzenia działalności w ramach Działu Inwestycyjnego, został do niego przyporządkowany majątek niezbędny do należytego prowadzenie tej działalności. Biorąc pod uwagę specyfikę Działu Inwestycyjnego, w skład majątku dedykowanego do prowadzenia działalności inwestycyjnej i holdingowej, wchodzą przede wszystkim udziały i inne prawa uczestnictwa w spółkach i innych podmiotach, własność budynku, nieruchomości niezabudowanych, środki pieniężne oraz ruchomości - meble biurowe, urządzenia, serwery itp. Do Działu Inwestycyjnego przyporządkowano także umowy i inne dokumenty związane z prowadzeniem działalności inwestycyjnej, w szczególności umowy najmu biurowca, umowy związane z prowadzeniem biurowca, umowy związane z prowadzonym rachunkiem bankowym. Tym samym, do Działu Inwestycyjnego zostały przyporządkowane należności i zobowiązania wynikające z umów przypisanych temu Działowi.

Ponadto, dla Działu Inwestycyjnego został utworzony rachunek bankowy Spółki, z udziałem którego realizowane są operacje związane z działalnością tego Działu.

X dokonała także wydzielenia rachunkowego Działu Inwestycyjnego w księgach. Wydzielenie nastąpiło poprzez utworzenie w planie kont i w księgach rachunkowych kont analitycznych do kont syntetycznych z oznaczeniem Dział Inwestycyjny oraz nowych kont syntetycznych z oznaczeniem Dział Inwestycyjny w zapisach których ujmowane są zdarzenia i operacje związane wyłącznie z działaniem Działu Inwestycyjnego.

Rozważane jest podjęcie decyzji o podziale Spółki poprzez wydzielenie trybie art. 529 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 505 z późn. zm., dalej k.s.h.) Działu inwestycyjnego do nowopowstałej spółki. W wyniku podziału powstanie odrębna spółka (zwana dalej Spółką Inwestycyjną).

Po wydzieleniu, Spółka Inwestycyjna będzie kontynuowała działalność inwestycyjną i holdingową prowadzoną wcześniej w Dziale Inwestycyjnym. Jednocześnie po wydzieleniu, Spółka będzie kontynuowała prowadzoną działalność w obszarze sprzedaży owoców i warzyw.

W ocenie Spółki, jej podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn operacyjnych, zarządczych i ekonomicznych. W szczególności, za przeprowadzeniem podziału przemawiają okoliczności biznesowe, jak i kwestie prawne związane z możliwością zapewnienia zarówno wydzielonemu Działowi Inwestycyjnemu jak i Spółce stabilności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu Inwestycyjnego, który na skutek planowanej transakcji (podziału przez wydzielenie) zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Inwestycyjnej, powinien być sklasyfikowany dla celów podatkowych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT?

  • Czy z tytułu dokonania opisywanego podziału przez wydzielenie poprzez utworzenie nowej Spółki Inwestycyjnej po stronie Spółki dzielonej powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych?
  • Stanowisko Wnioskodawcy.

    Ad.1

    Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu Inwestycyjnego, który na skutek planowanej transakcji (podziału przez wydzielenie) zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Inwestycyjnej, powinien być sklasyfikowany dla celów podatkowych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm.).

    Ad. 2

    Zdaniem Wnioskodawcy, po stronie Spółki nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych tytułu dokonania opisywanego podziału przez wydzielenie poprzez utworzenie nowej Spółki Inwestycyjnej.

    Uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy

    Ad.1

    Zgodnie z art. 4a pkt 4 CIT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (dalej zwana także ZCP).

    Na podstawie powyższej definicji można wyodrębnić przesłanki, których zajście jest konieczne, aby można było mówić o ZCP:

    • musi istnieć wyodrębniony funkcjonalne zespól składników majątkowych, obejmujący składniki o charakterze materialnym i niematerialnym, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych;
    • powyższe składniki muszą być organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie;
    • powyższe składniki muszą być finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie;
    • ZCP może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

    Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT (tak m.in. w Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 marca 2020 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.619.2019.3.PB).

    1. Wyodrębnienie funkcjonalne

    Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie części przedsiębiorstwa do realizacji określonych zadań gospodarczych. ZCP powinien obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych realizowanych w strukturze przedsiębiorstwa i pozwalające ZCP na podjęcie działalności w ramach odrębnego przedsiębiorstwa, tj. musi posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy (tak m.in. w Interpretacji Indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 marca 2020 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.619.2019.3.PB).

    W skład ZCP powinny wejść składniki materialne i niematerialne pozostające we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole powołanym do prowadzenia określonej działalności gospodarczej, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

    Dział Inwestycyjny został przez Spółkę powołany do prowadzenia działalności inwestycyjnej i holdingowej, odrębnej od głównej działalności Spółki, a polegającej m.in. na:

    • posiadaniu i nabywaniu udziałów/akcji w innych spółkach,
    • inwestowaniu w inne spółki (umowy inwestycyjne itp.),
    • posiadaniu udziałowych papierów wartościowych,
    • udzielaniu pożyczek,
    • inwestowaniu w dłużne papiery wartościowe (np. obligacje, bony itp.) lub instrumenty pochodne,
    • lokowaniu nadwyżek finansowych na lokatach terminowych
    • wynajmowaniu powierzchni biurowych.

    Dział Inwestycyjny posiada odrębny majątek w postaci udziałów i praw uczestnictwa w innych spółkach oraz innych podmiotach, prawo własności do biurowca, a także własne środki pieniężne, papiery wartościowe oraz ruchomości w mebli biurowych i różnego rodzaju urządzeń. Składniki materialne i niematerialne w jakie został wyposażony Dział Inwestycyjny oraz przypisani do tego działu pracownicy, umożliwiają temu działowi prowadzenie wyżej opisanej działalności gospodarczej.

    Ponadto, do Działu Inwestycyjnego podporządkowane zostały umowy i inne dokumenty, które są związane z prowadzeniem działalności inwestycyjnej. Tym samym, do Działu Inwestycyjnego zostały przyporządkowane także należności i zobowiązania wynikające z umów przypisanych temu Działowi.

    W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, warunek wyodrębnienia funkcjonalnego w przypadku Działu Inwestycyjnego należy uznać za spełniony. Dział ten może samodzielnie wykonywać działalność gospodarczą dla jakiej został powołany.

    1. Wyodrębnienie organizacyjnie

    Wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako np. dział, wydział czy oddział. Owe wyodrębnienie powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie także w statucie, regulaminie lub w akcie o podobnym charakterze. W związku z tym, istotne jest, aby jednostce można było przypisać uprawnienia skutkujące samodzielnym prowadzeniem działalności. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne (tak m.in. w Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 marca 2020 r., nr 0111- KDIB1-1.4010.31.2020.1.ŚS).

    Zdaniem Spółki, zespół składników materialnych i niematerialnych Działu Inwestycyjnego stanowi całość wyodrębnioną organizacyjnie. Dział ten stanowi wyspecjalizowaną strukturę realizującą zadania gospodarcze odmienne od podstawowego rodzaju działalności Spółki zajmuje się bowiem działalnością inwestycyjną i holdingową.

    Należy zatem zauważyć, iż poprzez wydzielenie Działu Inwestycyjnego wprowadzono uporządkowaną strukturę organizacyjną w Spółce oraz zapewniono sprawne zarządzanie i kontrolę nad poszczególnymi sferami działalności Spółki.

    Powyższe znajduje także potwierdzenie w dokumentacji korporacyjnej, ponieważ wyodrębnienie Działu Inwestycyjnego zostało ujęte w uchwale Zarządu Spółki w sprawie utworzenia działu inwestycyjnego. W owym dokumencie zostało m.in. określone na czym polega działalność Działu Inwestycyjnego, wskazano cele wydzielenia, a także dokonano w nim wewnętrznego przypisania części majątku Spółki do Działu Inwestycyjnego, przypisano Działowi Inwestycyjnemu należności i zobowiązania wynikające z umów przypisanych temu działowi oraz ustanowiono kierownika Działu Inwestycyjnego.

    Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca pragnie stwierdzić, że w konsekwencji wspomnianej uchwały, a także faktu, iż Dział Inwestycyjny stanowi wyspecjalizowany podmiot w strukturze Spółki, należy uznać, iż doszło do wyodrębnienia organizacyjnego Działu Inwestycyjnego.

    1. Wyodrębnienie finansowe

    Zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, przez wyodrębnienie finansowe rozumie się sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP, co nie musi oznaczać samodzielności finansowej, czy też samodzielnego sporządzania bilansu przez dział. Przykładowo, ZCP może prowadzić ewidencję księgową swoich operacji gospodarczych na wyodrębnionych kontach księgowych czy to poprzez wydzielenie w zakładowym planie kont osobnych kont i centrów kosztów służących odrębnej ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością oraz majątkiem ZCP, czy poprzez posiadanie regulaminu prowadzenia rozrachunków wewnętrznych (tak m.in. w Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2017 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.344.2017.1.PC).

    W przypadku Działu Inwestycyjnego, Spółka dokonała wydzielenia finansowego poprzez utworzenie w planie kont i w księgach rachunkowych kont analitycznych do kont syntetycznych z oznaczeniem Dział Inwestycyjny oraz nowych kont syntetycznych z oznaczeniem Dział Inwestycyjny w zapisach których ujmowane są zdarzenia i operacje związane wyłącznie z działaniem Działu Inwestycyjnego. Zatem w strukturze prowadzonej przez Spółkę sprawozdawczości księgowej, możliwe będzie przypisanie do Działu Inwestycyjnego poszczególnych kosztów, przychodów oraz należności i zobowiązań.

    W ocenie Wnioskodawcy, wymienione powyżej okoliczności jednoznacznie świadczą o wyodrębnieniu Działu Inwestycyjnego pod względem finansowym wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki, zatem warunek ten należy uznać za spełniony.

    Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy zespół składników materialnych i niematerialnych, wchodzących w skład Działu Inwestycyjnego, który na skutek planowanej transakcji (podziału przez wydzielenie) zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Inwestycyjnej, powinien być sklasyfikowany dla celów podatkowych jako ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT.

    Ad. 2

    Podział spółek handlowych, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, regulowany jest przez przepisy k.s.h. Zgodnie z art. 528 § 1 k.s.h., spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek handlowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 k.s.h.).

    Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

    Kwestie podatkowe w przypadku podziału spółek reguluje ustawa o CIT. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o CIT dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

    Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

    • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
    • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
    • przychody spółki dzielonej.

    Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

    W związku z powyższym przy podziale przez wydzielenie wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółkę nowo zawiązaną stanowi przychód opodatkowany dla spółki dzielonej w przypadku, gdy majątek pozostający w spółce dzielonej lub majątek przejmowany na skutek podziału nie stanowią zorganizowanych części przedsiębiorstwa.

    A contrario, jeżeli majątek pozostający w spółce dzielonej, jak i majątek przejmowany na skutek podziału, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie spółki dzielonej nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na spółkę nowo zawiązaną.

    Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych nowo zawiązanej Spółki Inwestycyjnej (zob. uzasadnienie do pytania nr 1) jak i majątek pozostający u Wnioskodawcy na dzień podziału przez wydzielenie (cały majątek związany z podstawową działalnością Spółki, tj. działalnością handlową) będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. W związku z powyższym, opisywany podział przez wydzielenie będzie dla Spółki neutralny na gruncie podatku dochodowego (nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu).

    Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie m.in. w:

    • Interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2020 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB2-1.4010.619.2019.3.PB;
    • Interpretacji indywidualnej z dnia 20 marca 2020 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB1-1.4010.31.2020.l.ŚS;
    • Interpretacji indywidualnej z dnia 15 maja 2018 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB1-2.4010.110.2018.1.ANK.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej