1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Działalnością N, który zostanie przejęty przez Spółkę Przejmuj... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.451.2022.2.SH

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.451.2022.2.SH

Temat interpretacji

1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Działalnością N, który zostanie przejęty przez Spółkę Przejmującą na skutek Podziału i odpowiednio zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, pozostający w Spółce Dzielonej, związany z Działalnością Niewydzielaną, będą stanowiły na moment Podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. 2. W razie stwierdzenia, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe, czy w związku z planowanym Podziałem, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o CIT

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 czerwca 2022 r. - za posrednictwem platformy ePUAP - wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy:

  • zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Działalnością N, który zostanie przejęty przez Spółkę Przejmującą na skutek Podziału i odpowiednio zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, pozostający w Spółce Dzielonej, związany z Działalnością Niewydzielaną, będą stanowiły na moment Podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • w związku z planowanym Podziałem, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. A jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym.

1.1.Udziałowiec Spółki, Spółka Dominująca

Wnioskodawca jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej B (dalej: „Grupa B” lub „Grupa”). Udziałowcem Spółki posiadającym 100% jej udziałów i jednocześnie spółką kontrolującą podmioty Grupy B jest C z siedzibą w D (dalej: „Spółka Dominująca” lub „C”). C jest spółką publiczną - jej akcje są notowane m.in. na giełdzie w E (…). C jest rezydentem podatkowym D.

1.2.Informacje na temat Grupy B

Grupa B jest wiodącym na świecie producentem i dostawcą (…). Zawarte w niniejszym wniosku informacje o C oraz Grupie B są skrótowym opisem sporządzonym na potrzeby wniosku. W 2021 r. wartość sprzedaży Grupy osiągnęła wartość (…). Szczegółowe i aktualne dane na temat Grupy B dostępne są na stronie internetowej: (…). C regularnie publikuje raporty ze swojej działalności oraz przekazuje ważne informacje instytucjom i opinii publicznej (dostępne m.in. na stronie (…)).

Raporty roczne i kwartalne w języku angielskim dostępne są na stronie (…). Grupa B oferuje produkty podzielone na 6 głównych segmentów produktowych, wymienionych w pkt. 1.3. poniżej. W spółkach Grupy b zatrudnionych jest ponad (…) pracowników na świecie. Spółki Grupy obecne są w około (…)krajach. Z uwagi na skalę i zakres działalności, struktura organizacyjna Grupy jest bardzo złożona. Dla potrzeb zarządczych i organizacyjnych w Grupie wyodrębniono (...) dywizji operacyjnych (…) oraz (…) strategicznych jednostek biznesowych (…).

W strukturze Grupy dywizja operacyjna (…) ponosi ogólną globalną odpowiedzialność operacyjną w dedykowanym jej obszarze działalności, łącznie z odpowiedzialnością za wyniki finansowe na poziomie EBIT (zysku przed wynikiem na operacjach finansowych i opodatkowaniem).

Strategiczna jednostka biznesowa (…) w strukturze Grupy jest zdefiniowana jako (wirtualna) jednostka w Grupie B odzwierciedlająca fundamentalną logikę rynkową, produktową, zasobów lub łańcuchów wartości. Strategiczna jednostka biznesowa charakteryzuje się odrębnym planowaniem strategicznym uwzględniającym wyznaczanie celów i wykorzystanie zasobów.

Poszczególne segmenty, dywizje operacyjne (…), strategiczne jednostki biznesowe (…), mają własną strukturę wewnętrzną, hierarchię i kierownictwo oraz zakres działalności.

Prócz segmentów, dywizji operacyjnych, strategicznych jednostek biznesowych (…) w organizacji Grupy funkcjonują ponadto platformy technologiczne, centrum korporacyjne oraz globalne centrum usługowe, które odpowiednio odpowiadają za realizację zadań badawczo-rozwojowych, zarządczych i wspierających.

Natomiast poszczególne spółki należące do Grupy posiadają własną strukturę organizacyjną, która zależy od zakresu działalności danej jednostki oraz lokalnych uwarunkowań.

Taka struktura organizacyjna jest nazywana strukturą macierzową i często występuje w dużych i złożonych organizacjach. W strukturach macierzowych, poza hierarchią w ramach danej jednostki (zależność administracyjna), obowiązuje również hierarchia i zadania wynikające z przynależności do struktury w Grupie (zależność operacyjna). Inaczej mówiąc, osoba w strukturze lokalnej (spółki) może podlegać jednej osobie, ale w strukturze Grupy należeć do zespołu kierowanego przez inną osobę i realizować cele wyznaczane przez tę osobę - pracującą w innej jednostce Grupy. Dalsze informacje na temat struktury organizacyjnej oraz organizacji w A znajdują się w pkt. 1.7 i 1.8. poniżej.

1.3.Segmenty produktowe F

Działalność Grupy BB realizowana jest przez (…) dywizji operacyjnych (…) operujących w ramach sześciu segmentów produktowych wyszczególnionych poniżej:

1.4.Segment (…)

(…) skupia się głównie na produktach (…). W ramach tego segmentu Grupa opracowuje innowacyjne produkty i technologie w ścisłej współpracy z klientami z sektora (…). W ramach tego segmentu oferowane są również usługi kompleksowego zarządzania obiegiem (…).

Głównymi czynnikami kształtującymi działalność w tym segmencie jest transformacja zachodząca na rynku (…) oraz trend w kierunku zrównoważonej, (…) i związany z tym wzrost popytu na materiały aktywne (…). We współpracy ze swoimi klientami Grupa dąży do wypracowania bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie nowych technologii magazynowania (…), (…), (…), oraz (…).

Będąc jednym z największych dostawców produktów przemysłu (…) dla branży (…) (…), Grupa B ogłosiła w (…) r. (zob. informacja prasowa (…)), że w tym segmencie skoncentruje się na materiałach (…) i (…) oraz będzie realizowała ambitny plan rozwoju. W tej informacji wskazano, że utworzona będzie nowa jednostka (G) obejmująca (…), ich (…) oraz usługi związane z (…). Dalsze informacje nt. dywizji operacyjnej (…) oraz planowanej restrukturyzacji znajdują się w pkt. 1.5 i 1.6 poniżej.

1.5.Dywizja operacyjna H

Obecnie w ramach dywizji operacyjnej (…) (w skrócie (…)) na poziomie Grupy wchodzi sześć głównych strategicznych jednostek biznesowych (…):

-I (…) - zajmująca się (…)

-J (…) - zajmująca się (…);

-K (…) - zajmująca się (…);

-L (…) - zajmująca się (…)

-M (…) - zajmująca się (…);

-N (…) - zajmująca się (…).

1.6.Restrukturyzacja dywizji operacyjnej(…)) na poziomie Grupy oraz „Wydzielenie O”

Grupa B ogłosiła w (…) r. (m.in. informacja prasowa (…)), że będzie koncentrowała się na (…)  (…) i (..) oraz będzie realizowała ambitny plan rozwoju.

W związku z tą zmianą utworzone zostaną dwie nowe jednostki organizacyjne:

-O oraz

-P

Nowa jednostka O (możliwa jest zmiana nazwy) będzie składała się z dotychczasowych strategicznych jednostek biznesowych: N i M.

Nowa jednostka P będzie składała się z dotychczasowych strategicznych jednostek biznesowych: I, J, K oraz L.

Wprawdzie nie zapadły decyzje, ale można przyjąć, iż wspomniane utworzenie O i P będzie pierwszym etapem dalej idących zmian (w tym, ale nie wyłącznie, reorganizacji w ramach tych nowych struktur). Decyzja o restrukturyzacji dywizji operacyjnej H, utworzeniu jednostek O i P oraz zainicjowaniu dalszych działań dotyczących dotychczasowej dywizji operacyjnej H jest decyzją o charakterze strategicznym podjętą na poziomie Grupy B.

Zgodnie ze wspomnianą informacją prasową Grupa B, będąc jednym z największych dostawców produktów (…), będzie koncentrowała się na (…) i (…) oraz ustanowi osobną jednostkę zajmującą się wytwarzaniem (…) oraz powiązanymi usługami w (…).

Obszarem (…) i (…) tych materiałów będzie się zajmowała jednostka P. Natomiast podmiotem zajmującym się (…) i powiązanymi z tym usługami w zakresie (…) będzie zajmowała się o.

O ma być zarządzana i zorganizowana w sposób charakteryzujący się dużym stopniem niezależności w stosunku do pozostałej części Grupy B. Na dzień składania wniosku przyjmuje się, że po jej utworzeniu O będzie dalej częścią Grupy B, jednak z uwagi na zmiany zachodzące na rynku (…), powinna być utworzona w sposób umożliwiający wybór różnych opcji strategicznych. W ramach Grupy omawiana reorganizacja w zakresie O jest nazywana terminem wydzielenia (…), (dalej: „Wydzielenie O”). Zgodnie ze wspomnianą informacją prasową O będzie nadal działała globalnie i obejmowała około (…) zakładów produkcyjnych zatrudniających ponad (…) pracowników.

W celu Wydzielenia O powołano na poziomie Grupy specjalny zespół projektowy. Działania związane z Wydzieleniem O rozpoczęto w (…) r. i planowane są na (…) miesięcy.

Po wydzieleniu O, ta jednostka (O) ma mieć strukturę i zasoby pozwalające na działanie tak jakby była niezależną grupą kapitałową. Będzie dysponowała:

-własną strukturą organizacyjną,

-kierownictwem i „siedzibą” jednostki O (prawdopodobnie umiejscowione w stanie (…) (…)),

-systemem księgowo-finansowym klasy (…), prawdopodobnie opartym o system SAP (…), odrębnym w stosunku do systemu (…) stosowanym obecnie w Grupie,

-niektóre usługi świadczone obecnie przez inne spółki Grupy B będą zlecone podmiotom zewnętrznym (spoza Grupy),

-wypracowane mają zostać nowe macierze decyzyjne i procesy biznesowe, dostosowane do potrzeb O.

Szczegółowe działania i plany dotyczące procesu wydzielania, jak i docelowy model operacyjny O ((…) (…)) są przedmiotem prac zespołu projektowego. Z uwagi na skalę (ilość krajów, spółek, zakładów, pracowników) i złożoność zagadnień wymagających koordynacji, dalsze szczegóły tego procesu na poziomie Grupy nie są szerzej przedstawione. W dalszej części (pkt 1.9) przedstawione są działania Wydzielenia O w ramach Spółki A, jednak należy podkreślić, że te działania - dotyczące A - są częścią Wydzielenia O na poziomie Grupy, czyli są częścią znacznie szerszego zakresu działań. Odpowiednio, decyzje i czynności podejmowane w celu wydzielenia „polskiej” części O z A należy oceniać w kontekście Wydzielenia O w skali Grupy.

1.7.Obecna działalność A i struktura A

A jest obecnie największą spółką z Grupy B działającą w Polsce. Poza A w Polsce działają trzy inne spółki należące do Grupy B - prowadzące działalność w mniejszej skali, niż A.

Portfolio produktów oferowanych przez A w dużym stopniu odzwierciedla portfolio produktów Grupy - obejmuje m.in. (…).  Obecnie A zatrudnia w Polsce około (…) osób.

1.7.1.Główne dziedziny działalności Wnioskodawcy

W A prowadzone są obecnie 3 główne dziedziny działalności:

a)działalność handlowa (dalej „Działalność Handlowa”), której przedmiotem są produkty różnych segmentów produktów F, głównie produkowanych poza Polską, nabywanych od innych spółek Grupy i dostarczanych głównie odbiorcom w Polsce; przez Działalność Handlową Spółka rozumie zarówno działalność w charakterze dystrybutora (nabywającego i odsprzedającego produkty), jak i działalność w charakterze agenta (pośrednika), wynagradzanego w formie prowizji,

b)działalność usługowa (dalej: „Działalność Usługowa”), której przedmiotem jest realizowanie zadań wspierających na potrzeby innych jednostek organizacyjnych F; Działalność Usługowa jest działalnością wspierającą w stosunku do głównych obszarów działalności, tj. Działalności Handlowej i Działalności N; Działalność Usługowa jest realizowana w działach odrębnych od działów zajmujących się Działalnością Handlową i Działalnością N,

c)działalność w zakresie produkcji i sprzedaży produktów z zakresu N (dalej „Działalność N” lub „Działalność Wydzielana”); Działalność N zawiera również usługi związane z produkcją i sprzedażą produktów z zakresu N oraz świadczenie usług dla zagranicznych spółek prowadzących działalność w ramach N w związku z centralizacją niektórych działań w regionie.

Działalność Handlowa i Działalność Usługowa (wskazane powyżej w lit. a) i b) zorganizowane są w działach, które są częścią dywizji operacyjnych innych, niż dywizja operacyjna H).

Działalność w zakresie N (wskazana powyżej w lit. c)) należy do dywizji operacyjnej H).

Dodatkowo A na przestrzeni lat angażowała się w inne działania, w tym inną działalność produkcyjną poza wskazaną powyżej Działalnością N, nabywała i zbywała zakłady, przedsiębiorstwa lub inne aktywa, jednak w chwili składania wniosku, te zakresy działalności nie są już prowadzone lub stanowią niewielką część jej działalności w stosunku do wskazanych w lit. a), b) i c). Wskazana działalność nazywana jest poniżej „Działalnością Pozostałą”.

Działalność Handlowa i Działalność Usługowa (wskazane powyżej w lit. a) i b)) oraz Działalność Pozostała, o której mowa powyżej, stanowią łącznie działalność A, która nie będzie podlegać wydzieleniu (dalej „Działalność Niewydzielana”).

1.7.2.Struktura i hierarchia u Wnioskodawcy

Na czele Spółki stoi Prezes Zarządu, któremu podlegają m.in. Kierownik Zakładu i Dyrektorzy Departamentów. Na czele Działalności N stoi Kierownik Zakładu, zaś Dyrektorzy Departamentów kierują zespołami zajmującymi się dziedzinami wchodzącymi w zakres Działalności Niewydzielanej. Zatem na poziomie Spółki istnieje jasno wyodrębniona struktura i hierarchia - poniżej poziomu Zarządu - dla Działalności N, odrębna od pozostałych zespołów.

1.7.3.Personel Wnioskodawcy.

A zatrudnia na dzień złożenia wniosku około (…) osób. Stan osobowy, jak i organizacja zmienia się z upływem czasu, ale do Dnia Podziału nie są planowane istotne zmiany w stanie zatrudnienia Spółki lub istotne przesunięcia etatów lub osób pomiędzy Działalnością Wydzielaną i Działalnością Niewydzielaną.

Większość pracowników Spółki należy do jednostek organizacyjnych, które są przypisane do realizacji zadań zgodnie z podziałem na poziomie Grupy, tj. według podziału na segmenty, dywizje operacyjne (..) oraz strategiczne jednostki biznesowe (…). Na moment złożenia wniosku, przybliżona (zaokrąglona do 100) ilość pracowników przypisanych do działalności Wydzielanej to (…), zaś do Działalności Niewydzielanej to (…).

Ponieważ obecnie obie działalności są prowadzone w ramach jednej spółki, istnieją osoby realizujące zadania wspólne (np. Zarząd Spółki, księgowość). Takie zadania wynikają z mocy prawa (nie można mieć dwóch odrębnych zarządów) albo mają charakter pomocniczy. Do dnia wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dalej: „Dzień Podziału”) zapewnione zostanie, by Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca mogły kontynuować - odrębne wówczas - działalności po tym dniu.

1.7.4.Zasoby majątkowe Wnioskodawcy

Zarówno Działalność Wydzielana, jak i Działalność Niewydzielana dysponują odrębnymi zasobami majątkowymi tj. składnikami majątku trwałego i obrotowego. Składniki te odpowiednio albo zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej, albo pozostaną w Spółce Dzielonej. Ponieważ obecnie obie działalności są prowadzone w ramach jednej spółki, istnieją składniki majątkowe, które służą obu dziedzinom. W Dniu Podziału zapewnione zostanie, by każda z działalności dysponowała zasobami majątkowymi pozwalającymi na kontynuowanie działalności po tym dniu.

1.7.5.Ewidencja księgowa Wnioskodawcy

W ewidencji księgowej Spółki rejestrowane są dane pozwalające m.in. na wyodrębnienie majątku trwałego związanego z Działalnością N i odpowiednio niezwiązanego z tą Działalnością.

Środki trwałe, zlokalizowane na terenie zakładu w (…) są oznaczone symbolem (…), podczas gdy inne środki trwałe są oznaczone symbolami (…) lub P (…) (przypisanych do (…) i innych lokalizacji, za wyjątkiem przypisanych do zakładu w (…)).

Ewidencja księgowa, i między innymi system „miejsc powstawania kosztów”, tj. MPK, pozwalają na podział kosztów na koszty związane z działalnością bezpośrednio związaną z Działalnością N jak i z działalnością nie związaną z tą Działalnością. Pewne grupy kosztów (np. koszty działów wspierających) są wspólne i są alokowane kluczem podziału.

Odnośnie przychodów, magazynu produktów, materiałów, półwyrobów i towarów - stosowane w Spółce plan kont i zasady księgowe pozwalają odrębnie określać przychody, koszt własny sprzedaży, wartości magazynowe i zmiany stanu magazynowych - dla Działalności N oraz Działalności Niewydzielanej.

Z uwagi na prowadzoną działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz prowadzenie działalności poza strefą, Spółka od początku uzyskiwania przychodów z Działalności N (…) do chwili obecnej dokonuje podziału przychodów i kosztów uzyskania przychodów na te związane z działalnością zwolnioną z podatku oraz te, które nie są z nią związane. Od (…) roku Spółka sporządza kwartalne informacje o funkcjonowaniu przedsiębiorcy na podstawie udzielonego zezwolenia, zawierającej m.in. dane o zrealizowanych inwestycjach i stanie zatrudnienia.

Podsumowując, obecna ewidencja księgowa Spółki zawiera dane, pozwalające na „wydzielenie” w tej ewidencji Działalności N i odpowiednie przygotowanie, na Dzień Podziału oraz w celu prowadzenia ewidencji księgowej po tym dniu:

-bilansu, tj. stanu aktywów i pasywów,

-danych potrzebnych do przygotowania rachunku wyników i innych elementów sprawozdania finansowego,

dla potrzeb Spółki Przejmującej oraz Spółki Dzielonej.

Zgodnie z planem dla potrzeb O będzie przygotowany nowy system finansowo-księgowy. Zatem na Dzień Podziału Działalność Wydzielana będzie dysponowała odrębnym systemem finansowo - księgowym, w stosunku do tego, z którego korzysta obecnie Wnioskodawca.

1.8.Odrębność organizacyjna, funkcjonalna i finansowa Działalności N względem Działalności Handlowej, Usługowej i Pozostałej (Działalności Niewydzielanej)

1.8.1.Dotychczasowa działalność Spółki

Spółka A została założona w (…) r. Spółka od początków swojej działalności prowadziła i do dziś prowadzi Działalność Handlową (wskazaną w pkt 1.7 lit. a) powyżej. Siedziba Spółki, miejsce sprawowania zarządu i główne biuro służące prowadzeniu Działalności Handlowej i Działalności Usługowej znajdowało i do dziś znajduje się w (…). Działalność Usługowa - jako działalność wspierająca prowadzona była i jest w miarę potrzeb wynikających z podstawowych obszarów działalności. Działalność Pozostała to działalność zaniechana lub uboczna.

A w okresie (…) lat działalności angażowała się w projekty inwestycyjne, w tym również w opisaną poniżej w pkt 1.8.2. Działalność N. Wydzielenie N oznacza dla Spółki, iż wydzielona zostanie działalność w zakresie produkcji i sprzedaży produktów z zakresu N, a w Spółce pozostanie Działalność Handlowa, Usługowa i Pozostała. Nie jest wykluczone, iż Spółka będzie rozszerzała w przyszłości zakres działalności, lecz nie będzie on obejmował Działalności N, gdyż ten zakres będzie realizowany w ramach O. Zatem po wydzieleniu N, Spółka nie będzie już prowadziła działalności w zakresie, który będzie realizowany przez Spółkę Przejmującą.

1.8.2.Opis Działalności N w ramach A

W (…) roku w (…), A otworzyła największy w (…) zakład (…)  grupy B, który był sukcesywnie rozbudowywany. Przygotowania i inwestycja zostały rozpoczęte kilka lat wcześniej.

Działalność N od jej rozpoczęcia charakteryzowała się znaczną odrębnością i niezależnością w stosunku do pozostałych dziedzin działalności prowadzonych przez A.

Poniżej przedstawionych jest skrótowo kilka podstawowych faktów potwierdzających tę odrębność i niezależność:

1.8.3.Wpływ transformacji na ryku (…) na Działalność N

Wybudowany zakład produkcji (…) w (…) jest nowoczesnym zakładem ukierunkowanym na wytwarzanie i sprzedaż produktów dla (…). Należy tu dodać, iż odbiorcami produktów zakładu są podmioty z rynku (…), który jest rynkiem globalnym. Perspektywy sprzedaży produktów zakładu w (…) są bardzo mocno związane z sytuacją na tym rynku.

Transformacja na rynku (…) (…) znacząco wpłynęła na przewidywane zapotrzebowanie na produkty obecnie produkowane w tym zakładzie. Biorąc pod uwagę prognozy zamówień oraz zasady sporządzania sprawozdań finansowych, w sprawozdaniu finansowym za rok 2020 Spółka dokonała dużych odpisów na utratę wartości składników majątkowych związanych z Działalnością N.

Powyższe potwierdza, iż Działalność N, podobnie jak działalność dywizji operacyjnej H jest bardzo mocno dotknięta przemianą rynku (…). Tak głęboka zmiana skłoniła Grupę jak i poszczególne jednostki należące do Grupy, w tym A, do podjęcia działań restrukturyzacyjnych, w tym Wydzielenia O (na poziomie Grupy) i odpowiednio wydzielenia Działalności N (w Polsce). Tak jak wskazano powyżej,O ma być utworzona w sposób umożliwiający wybór różnych opcji strategicznych. W przypadkach takich jak A (spółek, które posiadają zakłady produkcyjne i gdy w ramach jednej osoby prawnej prowadzona jest działalność zarówno z zakresu O, jak i innych obszarów) - prowadzi to do wydzielenia tej działalności do odrębnej spółki.

1.8.4.Działalność inna niż Działalność N w ramach A (Działalność Niewydzielana)

A prowadziła działalność inną, niż Działalność N wiele lat i na szeroką skalę, zanim rozszerzyła swoją działalność o Działalność N. Tak ja wskazano powyżej w pkt. 1.7.1 Spółka prowadzi również Działalność Handlową i Działalność Usługową, jak i Działalność Pozostałą. Po Podziale Spółka będzie kontynuowała działalność w dotychczasowym zakresie, z wyłączeniem Działalności N. Dla uproszczenia w dalszej części wniosku będą nazywane odpowiednio:

-Działalność Wydzielana (lub Działalność N): działalność, która zostanie wydzielona do Spółki Przejmującej;

-Działalność Niewydzielana (Działalność Handlowa, Działalność Usługowa, Działalność Pozostała): działalność inna, niż Działalność Wydzielana (dalej: Działalność Niewydzielana).

Działalność Niewydzielana została już częściowo przedstawiona i nie jest przedstawiana szerzej, z uwagi na jej dużą skalę i różnorodność. Po Dniu Podziału, Spółka będzie kontynuowała swoją działalność - w zakresie Działalności Niewydzielanej.

1.9.Wydzielenie O w Polsce - wydzielenie Działalności N

Zgodnie z informacjami zawartymi w pkt. 1.6. Grupa B podjęła decyzję o restrukturyzacji dywizji operacyjnej H,  poprzez utworzenie P oraz Wydzielenie O.

W przypadku A działalność leżąca w zakresie dywizji operacyjnej H ograniczona jest do Działalności N oraz Działalności Handlowej w zakresie N i L. Działalność N w ramach Grupy jest częścią N i zgodnie z planem ma znaleźć się w strukturze O. Natomiast Działalność Handlowa w zakresie K oraz L zgodnie z planem ma znaleźć się w strukturze P, a zatem stanowi część Działalności Niewydzielanej.

W szczególności w A, poza Działalnością N, nie istnieją odrębne jednostki organizacyjne zajmujące się działalnością będącą w zakresie strategicznych jednostek N i M.

Ponieważ w A jedyną częścią organizacyjną Spółki mającą stać się częścią O jest Działalność N, to Wydzielenie O (na poziomie Grupy) w przypadku A sprowadza się do wydzielenia Działalności N.

W związku z założeniami Wydzielenia O i docelowym modelem operacyjnym w przypadku Działalności N planowane jest przeniesie (w sposób opisany poniżej w pkt 1.11) Działalności N do drugiej spółki - nabytej lub założonej w tym celu.

Przedstawione powyżej informacje nt. sytuacji rynkowej i Wydzielenia O na poziomie Grupy potwierdzają, że wydzielenie Działalności N jest motywowane istotnymi powodami ekonomicznymi i biznesowymi.

1.10Spółka Przejmująca

Spółką Przejmującą (dalej: „Spółka Przejmująca) będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością utworzona lub nabyta przez C przed Dniem Podziału. W Dniu Podziału Spółka Przejmująca będzie miała swój zarząd, siedzibę, rachunek bankowy, będzie zarejestrowana w urzędzie skarbowym, będzie przygotowana do prowadzenia ewidencji księgowej i podjęcia działalności w zakresie Działalności N.

1.11Podział Spółki

Przeniesienie Działalności N, prowadzonej obecnie w ramach A, ma nastąpić w drodze Podziału Spółki, w sposób opisany poniżej.

Podział A i przeniesienie aktywów, zobowiązań oraz pracowników związanych z Działalnością N do Spółki Przejmującej w zamian za wyemitowanie przez Spółkę Przejmującą udziałów na rzecz udziałowca Spółki, tj. na rzecz C (dalej „Podział”) zostanie przeprowadzony zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Handlowego Spółek (dalej: „KSH”). W wyniku podziału przez wydzielenie zorganizowana część działalności A składająca się z Działalności N zostanie przeniesiona do Spółki Przejmującej. W zamian za przeniesienie Działalności N do Spółki Przejmującej udziałowiec A (tj. C) otrzyma nowo wyemitowane udziały Spółki Przejmującej.

Podział zostanie przeprowadzony na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia Wspólników A oraz Walnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Przejmującej.

Zgodnie z art. 536 § 1 KSH, zarząd A sporządzi pisemne sprawozdanie określające przyczyny Podziału, jego podstawy prawne i ekonomiczne, stosunek wymiany udziałów oraz kryteria ich podziału.

Podział zostanie przeprowadzony z istotnych powodów ekonomicznych i biznesowych, opisanych powyżej, a jego celem nie jest unikanie lub uchylanie się od opodatkowania.

1.12Wyodrębnienie organizacyjne, funkcjonalne i finansowe Działalności N

Jak wskazano powyżej, Działalność N i Działalność Niewydzielana są prowadzone w sposób charakteryzujący się znacznym stopniem niezależności. Jest to odzwierciedlone m.in. w strukturze spółki, hierarchii i organizacji wewnętrznej, dedykowanych zasobach, procesach i modelach biznesowych.

Użyty w niniejszym pkt. 1.12. zwrot „w znacznym stopniu” służy wskazaniu, że między dniem złożenia wniosku a Dniem Podziału możliwe są zmiany w organizacji, funkcjach, składnikach majątkowych i sytuacji finansowej, ale jeśli zaistnieją, to będą dużo mniejszej skali, znaczenia, wartości, niż zmiany wynikające z Podziału.

1.12.1 Wyodrębnienie organizacyjne

Zgodnie ze strukturą organizacyjną Wnioskodawcy, do danej dziedziny działalności przypisani są pracownicy wykonujący obowiązki związane z daną dziedziną. Wnioskodawca posiada strukturę organizacyjną przyjętą w formalny sposób w ramach A, w której widoczna jest m.in. odrębna organizacja zespołu dedykowanego do Działalności N. Zespół pracowników przypisany do Działalności N liczy około (…) osób, podczas gdy pozostałe zespoły liczą około (…) osób.

Przed Dniem Podziału zarówno Działalność N jak i Działalność Niewydzielana są i będą kierowane przez odrębne zespoły kierownicze i działają w oparciu o wyodrębnione zasoby kadrowe Spółki Dzielonej.

W celu realizacji zadań Działalności N, A przypisała do Działalności N odrębne środki trwałe (np. lokale, maszyny, urządzenia techniczne).

Działalność N jest realizowana co do zasady w zakładzie w (…). Tymczasem Działalność Niewydzielana realizowana jest: i) w (…), ii) w gminie G (…), gdzie zlokalizowana jest (…) oraz iii) w innych miejscach w Polsce (np. poprzez przedstawicieli handlowych), ale poza zakładem w (…). W związku z tym istnieje również geograficzny aspekt wydzielenia organizacyjnego Działalności N od Działalności Niewydzielanej realizowanej przez Spółkę Dzieloną.

Działalność N jest w stanie przed Dniem Podziału planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje działania gospodarcze.

Kierowaniem zakładu w (…) i ogólnie Działalnością N zajmuje się Kierownik Zakładu (dalej: „Kierownik Zakładu”). Funkcja (zadania) Kierownika Zakładu zostanie albo przeniesiona do Spółki Przejmującej, albo zostanie przejęta przez osobę na kierowniczym stanowisku w Spółce Przejmującej.

W związku z Podziałem zostanie dokonane przeniesienie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy tj. pracownicy Spółki przypisani obecnie do Działalności N od Dnia Podziału będą pracownikami Spółki Przejmującej. Tym samym Spółka Przejmująca stanie się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy pomiędzy Spółką i pracownikami zaangażowanymi w Działalność N.

1.12.2. Wyodrębnienie funkcjonalne

Działalność N od jej momentu jej rozpoczęcia charakteryzowała się znaczną odrębnością i niezależnością w stosunku do pozostałych dziedzin działalności prowadzonych przez A.

Działalność N realizuje określone zadania gospodarcze, odrębne od zadań realizowanych w ramach Działalności Niewydzielanej. Działalność N jest skoncentrowana na realizacji celów związanych z rynkiem i produktami i usługami wchodzącymi w zakres strategicznej jednostki biznesowej N.

Działalność Niewydzielana jest natomiast skoncentrowana na realizacji zadań innych, niż wchodzących w zakres N.

Zarówno działalność Wydzielana, jak i Działalność Niewydzielana dysponują oddzielnymi od siebie, wyodrębnionymi zespołami pracowników oraz zasobami składników materialnych i niematerialnych. Ponieważ obecnie obie działalności są prowadzone w ramach jednej spółki, istnieją osoby, zasoby i zadania wspólne (np. Zarząd Spółki, księgowość). Takie funkcje, zasoby, zadania wspólne albo wynikają z mocy prawa (Zarząd), albo mają charakter pomocniczy. Na Dzień Podziału zapewnione zostanie, by Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca mogły kontynuować - odrębne wówczas - działalności po tym dniu.

Działalność Wydzielana będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą w znacznym stopniu w oparciu o te same zespoły pracowników i zasoby majątkowe, które były dotychczas wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia Działalności N.

Działalność N realizuje strategie biznesowe i plany finansowe, które są zgodne z celami biznesowymi N. Autonomia Działalności N w tym zakresie znajduje odzwierciedlenie w dokumentach, które Działalność N przygotowuje na potrzeby sprawozdawczości zarządczej (np. w budżetach i prognozach sporządzanych osobno dla działalności związanej z produkcją (…)).

Podobnie Działalność Niewydzielana będzie, co do zasady, kontynuowana przez Spółkę Dzieloną w oparciu o te same zespoły pracowników i zasoby majątkowe, które były dotychczas wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia Działalności Niewydzielanej. Poszczególne jednostki wchodzące w skład Działalności Niewydzielanej realizują strategie biznesowe i plany finansowe, które są zgodne z celami biznesowymi tych strategicznych jednostek biznesowych (…), do których należą.

Ze względu na charakter ciągły prowadzenia działalności przez A i Działalność N, nie można wykluczyć, że pewne ograniczone czynności gospodarcze Działalności N, mogą być zakończone lub zrealizowane przez Spółkę Dzieloną po dniu Podziału, co zostanie odpowiednio rozliczone między podmiotami.

1.12.3. Wyodrębnienie finansowe

W związku z funkcjonowaniem w ramach jednej jednostki prawnej, na dzień składania wniosku Działalność N nie posiada odrębnego od A rachunku bankowego. Jednakże, Spółka Przejmująca, do której zostanie wydzielona Działalność N będzie posiadała własny rachunek bankowy. Na Dzień Podziału Spółka Przejmująca będzie posiadała zasoby finansowe wystarczające do pokrycia potrzeb finansowych określonych w przygotowanym w tym celu planie.

W dniu sporządzenia wniosku A jest pożyczkobiorcą oraz stroną innych umów zapewniających jej finansowanie krótko i długoterminowe. Finansowanie inwestycji oraz działalności operacyjnej dotychczas zapewniane było Wnioskodawcy w ramach Grupy, tj. przez podmioty należące do Grupy, dysponujące odpowiednimi zasobami finansowymi i kompetencjami. Znaczna część otrzymywanych środków była przeznaczana na finansowanie Działalności N. Szczegółowe ustalenia nie są znane Wnioskodawcy, ale nie ulega wątpliwości, iż Działalność N będzie miała zapewnione finansowanie oparte na prognozie przepływów pieniężnych. Podobnie Działalność Niewydzielana będzie dalej korzystała z finansowania z Grupy, jeśli będzie taka potrzeba.

A prowadzi ewidencję księgową, w oparciu o klasyfikację miejsca powstawania kosztów (MPK). Dzięki tak prowadzonej ewidencji księgowej Spółka Dzielona ma możliwość wyodrębnienia przychodów i kosztów, które związane są z Działalnością N i odpowiednio z Działalnością Niewydzielaną. Ponadto Spółka wyodrębnia przychody i koszty podatkowe związane z Działalnością N na potrzeby przygotowania deklaracji w zakresie rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”) od (…) roku w związku z prowadzeniem Działalności N na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie uzyskanych zezwoleń, a dochód uzyskany z tej działalności korzystał ze zwolnienia z CIT.

Możliwe jest również przypisanie aktywów trwałych używanych w Działalności N i odpowiednio - odrębnie - w Działalności Niewydzielanej, ze względu na fakt prowadzenia działalności w różnych lokalizacjach, a także zidentyfikowanie i podział innych składników majątku.

Ponadto na podstawie ewidencji jest możliwość przypisania aktywów i pasywów (w szczególności zobowiązań i należności dotyczących dostawców i klientów) oddzielnie do Działalności N oraz Działalności Niewydzielanej. Zaznaczyć należy, iż mogą również występować kategorie aktywów i pasywów (w tym: zobowiązań, należności, rezerw, rozliczeń międzyokresowych), które dotyczą zarówno Działalności N jak i Działalności Niewydzielanej. Takie aktywa i pasywa, jeśli wystąpią, będą dzielone kluczami alokacji, tak by w chwili podziału bilanse Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej jak najlepiej odzwierciedlały aktywa i pasywa związane odpowiednio z Działalnością Niewydzielaną i Działalnością N.

Przed Dniem Podziału lub na Dzień Podziału kontrahenci Działalności N zostaną odpowiednio poinformowani o reorganizacji i zostaną poproszeni o wystawianie dokumentów rozliczeniowych i innych na Spółkę Przejmującą.

1.13. Składniki Działalności N i składniki Działalności Niewydzielanej jako zespoły składników pozwalających na kontynuację prowadzenia działalności po Wydzieleniu

W ramach Podziału nastąpi przeniesienie z A do Spółki Przejmującej zespołów osobowych, zespołów składników materialnych i niematerialnych, jak i zobowiązań i rezerw związanych z Działalnością N.

Planuje się, że w Dniu Podziału Działalność N podlegająca wydzieleniu i przeniesieniu na Spółkę Przejmującą będzie obejmowała (w zakresie, w jakim przeniesienie poszczególnych elementów jest dopuszczalne na mocy obowiązujących przepisów prawa) w szczególności:

  1. Aktywa trwałe (w tym m. in. środki trwałe (np. grunt, budynki, budowle, urządzenia), wartości niematerialne i prawne) związane z Działalnością N.
  2. Aktywa obrotowe (w tym m. in. zapasy materiałów, surowców, półproduktów i produktów, należności) związane z Działalnością N.
  3. Pasywa (w tym m. in. zobowiązania, rezerwy, rozliczenia międzyokresowe) związane z Działalnością N.
  4. Personel związany z Działalnością N, posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, w skład którego wchodzi zespół pracowników odpowiedzialnych za produkcję oraz obsługę produkcji (…), wraz z prawami, zobowiązaniami, należnościami i obowiązkami wynikającymi z umów o pracę lub innych umów (w tym świadczeniami pracowniczymi związanymi z personelem), na podstawie których osoby te wykonywały pracę lub świadczyły usługi związane z Działalnością N w A. Jak wskazano wcześniej, w związku z Podziałem zostanie dokonane przeniesienie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy tj. pracownicy Spółki przypisani obecnie do Działalności N od Dnia Podziału będą pracownikami Spółki Przejmującej. Tym samym Spółka Przejmująca stanie się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy pomiędzy Spółką a pracownikami zaangażowanymi w Działalność N.
  5. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty przypisane do Działalności N, jeśli takie wystąpią.
  6. Dane finansowo-księgowe na Dzień Podziału niezbędne Spółce Przejmującej do prowadzenia ewidencji dla celów sprawozdawczych, zarządczych i innych.

A przekaże Spółce Przejmującej dane księgowe i finansowe pozwalające Spółce Przejmującej na zaksięgowanie aktywów i pasywów oraz rozpoczęcie prowadzenia ewidencji rachunkowej zdarzeń gospodarczych, w tym dane dotyczące majątku, należności i zobowiązań.

  1. Prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z klientami A dotyczące Działalności N.

Umowy z klientami dotyczące wyłącznie Działalności N zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą w ramach tzw. sukcesji uniwersalnej zgodnie z art. 531 KSH, tj. stroną tych umów będzie Spółka Przejmująca, a prawa i obowiązki wynikające z przenoszonych umów zostaną automatycznie przejęte przez Spółkę Przejmującą. Uzyskanie zgody od kontrahentów nie będzie wymagane, chyba że zostanie to wyraźnie określone w umowach.

Umowy z klientami dotyczące wyłącznie Działalności Niewydzielanej „pozostaną” w Spółce Dzielonej.

Co do zasady, umowy z klientami dotyczące Działalności N są odrębne od umów z klientami zawieranymi przez pozostałe jednostki Wnioskodawcy. W przypadku jednak, gdyby zaistniały umowy z klientami, które są realizowane zarówno w ramach Działalności N, jak i Działalności Niewydzielanej tj. obejmujące swym zakresem dostawę produktów lub świadczenie usług wchodzących w zakres zarówno Działalności N, jak i Działalności Niewydzielanej - takie umowy zostaną przyporządkowane do jednej lub drugiej działalności, lub rozwiązane (co nie wyklucza zawarcia następnie nowych umów).

  1. Prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z dostawcami A dotyczące Działalności N.

Umowy z dostawcami dotyczące wyłącznie Działalności N zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą w wyniku tzw. sukcesji uniwersalnej zgodnie z art. 531 KSH, tj. stroną tych umów będzie Spółka Przejmująca, a prawa i obowiązki wynikające z przenoszonych umów zostaną przez Spółkę Przejmującą automatycznie przejęte. Co do zasady, uzyskanie zgody od dostawców nie będzie wymagane, chyba że taki wymóg jest wyraźnie określony w umowach.

Umowy z dostawcami dotyczące wyłącznie Działalności Niewydzielanej „pozostaną” w Spółce Dzielonej.

Co do zasady, umowy z dostawcami Działalności N są odrębne od umów z dostawcami zawieranymi przez pozostałe jednostki Wnioskodawcy. W przypadku jednak, gdyby zaistniały umowy z dostawcami, które służą zarówno Działalności N jak i Działalności Niewydzielanej tj. obejmujące swym zakresem dostawę produktów lub świadczenie usług wchodzących w zakres zarówno Działalności N, jak i Działalności Niewydzielanej - takie umowy zostaną przyporządkowane do jednej lub drugiej działalności, lub rozwiązane (co nie wyklucza zawarcia następnie nowych umów).

  1. Prawa i obowiązki związane z zarejestrowanymi znakami towarowymi, wzorami przemysłowymi i lokalnymi domenami związane z Działalnością N, jeśli takie wystąpią.
  2. Przedpłaty na poczet wydatków związanych z Działalnością N, jeśli takie wystąpią.
  3. Kopie lub oryginały dokumentacji (decyzji, zezwoleń, dokumentacji technicznej, certyfikatów) dotyczących Działalności N, jeżeli możliwe jest ich przeniesienie, przekazanie, udostępnienie na podstawie odrębnych przepisów prawa. Jeżeli byłoby to niemożliwe ze względu na ograniczenia prawne, Spółka Przejmująca będzie się ubiegać o uzyskanie odpowiednich decyzji administracyjnych po Podziale.

Po Podziale (wydzieleniu Działalności N z A), Działalność Niewydzielana będzie kontynuowana w ramach Spółki Dzielonej dzięki zespołom osobowym, zespołom składników materialnym i niematerialnym, jak i zobowiązaniom i rezerwom związanymi z nią.

Planuje się, że w Dniu Podziału Działalność Niewydzielana, tj. zespoły osobowe i składniki materialne i niematerialne, zobowiązania i rezerwy - pozostające w A po Podziale, będzie obejmowała w szczególności:

  1. Aktywa trwałe (w tym m. in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne) związane z Działalnością Niewydzielaną.
  2. Aktywa obrotowe (w tym m. in. zapasy towarów, należności) związane z Działalnością Niewydzielaną.
  3. Pasywa (w tym m. in. zobowiązania, rezerwy, rozliczenia międzyokresowe) związane z Działalnością Niewydzielaną.
  4. Personel związany z Działalnością Niewydzielaną, posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, składający się z zespołów zajmujących się Działalnością Handlową oraz zespołów zajmujących się Działalnością Usługową, wraz z prawami, obowiązkami, należnościami i zobowiązaniami wynikającymi z ich umów o pracę lub innych umów (w tym rozliczeniami międzyokresowymi z tytułu zobowiązań pracowniczych dotyczących przydzielonego personelu), na podstawie których osoby te wykonywały pracę lub świadczyły usługi w A.
  5. Rachunki bankowe wraz z środkami pieniężnymi - poza środkami pieniężnymi przypisanymi do Działalności Wydzielanej.
  6. Księgi (ewidencja księgowa) i dokumenty związane z Działalnością Niewydzielaną.
  7. Prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z klientami A dotyczące Działalności Niewydzielanej.
  8. Prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z dostawcami A dotyczące Działalności Niewydzielanej.
  9. Prawa i obowiązki związane z zarejestrowanymi znakami towarowymi, wzorami przemysłowymi i lokalnymi domenami dotyczące Działalności Niewydzielanej, jeśli takie wystąpią.
  10. Decyzje, zezwolenia, dokumentacja techniczna, certyfikaty dotyczące Działalności Niewydzielanej, jeśli takie wystąpią.

Zgodnie z założeniami docelowego modelu operacyjnego, Spółka Dzielona po Podziale ma działać w sposób w dużym stopniu niezależny od pozostałych spółek Grupy w Polsce. Niemniej w okresie przejściowym po Podziale nie jest wykluczone, że pojawią się przypadki wzajemnych rozliczeń między Spółką Dzieloną i Spółką Przejmującą.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że do dnia Podziału spółka A będzie kontynuować swoją bieżącą działalność gospodarczą, co oznacza, że skład i struktura aktywów i pasywów ulegnie zmianie do Dnia Podziału. Zasadniczo, wszelkie nowe aktywa, prawa lub zobowiązania (w tym zobowiązania, należności i roszczenia wobec osób trzecich) związane z działalnością Działalności N, zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą. Wszelkie nowe aktywa, prawa i zobowiązania niezwiązane z Działalnością N pozostaną w A.

W związku z powyższym, po przeprowadzeniu Podziału, zarówno wydzielana Działalność N, jak i A (Działalność Niewydzielana) będą w stanie niezależnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje zadania biznesowe. W szczególności, będą one w stanie zawierać i realizować umowy z klientami i dostawcami, korzystając z przydzielonych im aktywów, polegając na swoich pracownikach i kierownictwie.

Po Podziale, A będzie kontynuowała swoją dotychczasową działalność, z wyłączeniem produkcji, sprzedaży i dystrybuowania produktów związanych z Działalnością N. Działalność wchodząca w zakres Działalności N w Polsce będzie prowadzona wyłącznie przez Spółkę Przejmującą.

Jednocześnie, od dnia Podziału, Spółka Przejmująca będzie prowadzić działalność gospodarczą związaną z Działalnością N. Wnioskodawca pragnie wskazać, że zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do Spółki Przejmującej jest, w ocenie Wnioskodawcy, ze sobą powiązany w sposób pozwalający na prowadzenie odrębnej działalności, zapewniając jednocześnie jej spójność i skuteczność.

Pytania

  1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Działalnością N, który zostanie przejęty przez Spółkę Przejmującą na skutek Podziału i odpowiednio zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, pozostający w Spółce Dzielonej, związany z Działalnością Niewydzielaną, będą stanowiły na moment Podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
  2. W razie stwierdzenia, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe, czy w związku z planowanym Podziałem, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 1:

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno:

-zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Działalnością N, który zostanie przejęty przez Spółkę Przejmującą na skutek Podziału, jak i

-zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, pozostający w Spółce Dzielonej, związany z Działalnością Niewydzielaną, będą stanowiły na moment Podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Uzasadnienie do Stanowiska Wnioskodawcy:

Jedną z form reorganizacji przedsiębiorstw jest podział spółek handlowych regulowany przez przepisy KSH. Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółki kapitałowe. Przepisy prawa handlowego pozwalają m.in. na dokonanie podziału spółki poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 KSH. Zgodnie z art. 530 § 2 KSH w przypadku przeniesienia tej części majątku na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Zgodnie z treścią art. 534 § 1 pkt 7 KSH, jednym z koniecznych elementów planu podziału jest dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym. W ramach podziału przez wydzielenie spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny (istniejący) podmiot. Ponadto, rezultatem podziału przez wydzielenie jest podwyższenie kapitału zakładowego w spółce przejmującej, tj. bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej nie doszłoby do realizacji podziału przez wydzielenie. Nowoutworzone udziały lub akcje w kapitale zakładowym spółki przejmującej są ex lege przyznawane wspólnikom spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

W oparciu o doktrynę prawa podatkowego i dotychczasową praktykę organów podatkowych, jak również orzecznictwo sądów administracyjnych, przesłankami uznania danego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa są:

W celu wykazania, że dane składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest odniesienie się do każdej z nich osobno. Należy zauważyć, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych wielokrotnie podkreślały, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz jest to pewien określony zespół tych składników. Tym samym, podstawowym wymogiem dla uznania zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 grudnia 2017 r. (Znak: 0111-KDIB1-3.4010.388.2017.1.IZ) wskazał, że: „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość)". Zbieżne stanowisko zostało również zaprezentowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

Podobne stanowisko wyrażają również sądy administracyjne, przykładowo:

  • Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 808/16,
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Po 988/17,
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 8 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Go 6/17,
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym zespół składników, w tym zobowiązania, związany z Działalnością N oraz zespół składników, w tym zobowiązania, związany z Działalnością Niewydzielaną będą stanowiły na Dzień Podziału zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie i wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w ramach Spółki Dzielonej, które będą mogły stanowić niezależne, samodzielnie działające przedsiębiorstwa, zdolne do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Tym samym, na Dzień Podziału, Działalność N oraz Działalność Niewydzielana będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej w rozumieniu ustawy o CIT.

W opinii Wnioskodawcy świadczą o tym następujące fakty i argumenty:

Wyodrębnienie funkcjonalne

W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego, dla uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te powinny pozostawać między sobą w takich wzajemnych interakcjach, by można było traktować je jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, nie zaś zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest własność jednego podmiotu. Dodatkowo, zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca te składniki powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość, poprzez którą możliwe jest prowadzenie działań gospodarczych, którym służy ona w strukturze przedsiębiorstwa.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.207.2017.1.MG wskazał, że „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć, jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa”.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, struktura działalności Spółki Dzielonej cechuje się rozdzieleniem funkcji Działalności N od Działalności Niewydzielanej.

Działalność N realizuje określone zadania gospodarcze, odrębne od zadań realizowanych w ramach Działalności Niewydzielanej.

Działalność N jest skoncentrowana na realizacji celów związanych z rynkiem i produktami i usługami wchodzącymi w zakres strategicznej jednostki biznesowej N.

Działalność Niewydzielana jest natomiast skoncentrowana na realizacji zadań innych, niż wchodzących w zakres N.

Zarówno Działalność Wydzielana, jak i Działalność Niewydzielana dysponują oddzielnymi od siebie, wyodrębnionymi zespołami pracowników oraz zasobami składników materialnych i niematerialnych. Ponieważ obecnie obie działalności są prowadzone w ramach jednej spółki, istnieją osoby, zasoby i zadania wspólne (np. Zarząd Spółki, księgowość). Takie funkcje, zasoby, zadania wspólne albo wynikają z mocy prawa (Zarząd), albo mają charakter pomocniczy. Na Dzień Podziału zapewnione zostanie, by Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca mogły kontynuować - odrębne wówczas - działalności po tym dniu.

Rynek (grupy klientów, ich oczekiwania, oferowane przez Spółkę produkty), na którym funkcjonuje Działalność N różni się znacząco od rynków, na którym działają pozostałe jednostki Spółki, w związku z czym konieczne jest stosowanie odmiennych, indywidualnych strategii rynkowych oraz marketingowych odpowiednio w ramach Działalności N i Działalności Niewydzielanej.

Ponadto jak wskazano powyżej w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno w przypadku Działalności N jak i Działalności Niewydzielanej:

-ich działalność będzie kontynuowana odpowiednio przez Spółkę Przejmującą i Spółkę Dzieloną w znacznym stopniu w oparciu o te same zespoły pracowników i zasoby majątkowe, które były (są) do nich przypisane,

-realizują odrębne strategie biznesowe i plany finansowe, które są zgodne z celami biznesowymi ustalonymi w ramach strategicznych jednostek biznesowych,

-ich działalność jest prowadzona w dużym stopniu niezależnie od siebie.

Według Wnioskodawcy, zespół składników (w tym zobowiązań, umów i pracowników) wchodzących w skład Działalności N, i odpowiednio zespół składników (w tym zobowiązań, umów i pracowników) wchodzących w skład Działalności Niewydzielanej, nie stanowią zbiorów przypadkowych elementów, lecz są zbiorami elementów powiązanych ze sobą w sposób funkcjonalny i celowy, pozostających we wzajemnych relacjach. Oba te zespoły składników - każdy odrębnie - stanowią funkcjonalną całość, która jest zdolna do podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z tym, należy uznać że spełniona jest przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o CIT nie określa, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. W doktrynie podkreśla się, że „wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu (które - przyp.)może przybrać formę np. oddziału, biura, zakładu, wydziału, departamentu, działu" (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2019).

Ponadto, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.207.2017.1.MG stwierdził, że „samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”.

Mając na uwadze powyższe kryteria wyodrębnienia organizacyjnego, w ocenie Wnioskodawcy zarówno Działalność N jak i Działalność Niewydzielana na Dzień Podziału spełniają wymogi do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w ramach Spółki Dzielonej.

W szczególności świadczą o tym wskazane w opisie zdarzenia przyszłego fakty:

-Wnioskodawca posiada strukturę organizacyjną przyjętą w formalny sposób w ramach A, która wyodrębnia między innymi organizację zespołu dedykowanego do Działalności N. Zespół pracowników przypisany do Działalności N liczy około (…) osób, podczas gdy pozostałe zespoły liczą około (…)osób. Przed Dniem Podziału zarówno Działalność N jak i Działalność Niewydzielana są i będą kierowane przez odrębne zespoły kierownicze i działają w oparciu o wyodrębnione zasoby kadrowe Spółki Dzielonej,

-w celu realizacji zadań Działalność N i Działalność Niewydzielana korzystają z odrębnych środków trwałych (np. lokale, maszyny, urządzenia techniczne),

-istnieje geograficzny aspekt wydzielenia organizacyjnego Działalności N od Działalności Niewydzielanej,

-w związku z Podziałem zostanie dokonane przeniesienie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy tj. pracownicy Spółki przypisani obecnie do Działalności N od Dnia Podziału będą pracownikami Spółki Przejmującej. Tym samym Spółka Przejmująca stanie się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy pomiędzy Spółką a pracownikami zaangażowanymi w Działalność N. Po Dniu Podziału pracownicy, których praca związana była z Działalnością Niewydzielaną będą kontynuowali pracę w Spółce Dzielonej.

Okoliczność, iż pracownicy będą realizowali te same obowiązki zarówno przed, jak i po Dniu Wydzielenia, świadczy o tym, że jest to wyodrębniona organizacyjnie część przedsiębiorstwa. Podobnie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 marca 2018 r. o sygn. akt II FSK 808/16, w którym stwierdził: „Należy bowiem uwzględnić przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie stosunki prawne wynikające z krajowych regulacji z zakresu prawa pracy. Skoro pracownicy realizowali te same obowiązki zarówno przed zawarciem umowy dzierżawy, jak i w momencie dokonywania aportu, świadczy to o tym, że jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa umożliwiająca prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej”.

Dodatkowo, zgodnie z informacjami przedstawionymi w opisywanym zdarzeniu przyszłym, wyodrębnienie organizacyjne zrealizowane jest poprzez możliwość odrębnego przypisania do Działalności N jak i Działalności Niewydzielanej poszczególnych składników majątku, które dotyczą odpowiednio Działalności N oraz Działalności Niewydzielanej.

W świetle przedstawionej powyżej argumentacji oraz biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego zaprezentowany na wstępie niniejszego wniosku, zdaniem Wnioskodawcy zarówno Działalność N, jak i Działalność Niewydzielana - każda z nich odrębnie - będą stanowiły zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wyodrębnione organizacyjnie w ramach Spółki Dzielonej. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, będą spełniały kryterium wyodrębnienia organizacyjnego niezbędnego dla zaistnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe

W ustawie o CIT nie zdefiniowano również pojęcia „wyodrębnienia finansowego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie”. W literaturze poświęconej prawu podatkowemu podkreśla się, że „w zakresie wyodrębnienia finansowego warunkiem jest, aby do zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogły zostać przypisane związane z nim koszty, przychody, należności i zobowiązania” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2019).

Zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, uznaje się, że niniejsza przesłanka jest spełniona, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego podmiotu pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stanowisko takie zaprezentował m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 kwietnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.49.2018.2.NL, który stwierdził, że „wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa". Tożsame stanowisko zostało zaprezentowane również m.in. w indywidualnych interpretacjach wydanych przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 10 stycznia 2014 r., Znak: ILPP2/443-1044/12-4/EN,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 20 sierpnia 2013 r., Znak: IBPBl/2/423- 557/13/PH,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 3 lipca 2012 r., Znak: IPTPP2/443-303/12-5/IR.

Pojęcia „wyodrębnienie finansowe” nie należy jednak utożsamiać z pełną samodzielnością finansową, która ze względów oczywistych nie może być osiągnięta - jako, że jednostki organizacyjne nie mają odrębnej od osoby prawnej podmiotowości prawnej w stosunkach z osobami trzecimi. W szczególności wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej 9 lutego 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.367.2017.1.JF Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „o wyodrębnieniu finansowym można zatem już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać zatem z pełną samodzielnością finansową”. Nie ma zatem konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa w celu spełnienia tej przesłanki. Wystarczy, by system księgowy przedsiębiorstwa umożliwiał przypisanie poszczególnych zdarzeń gospodarczych do zorganizowanych części przedsiębiorstwa, których zdarzenia te dotyczą.

W konsekwencji, aprobując stanowisko wyrażone w doktrynie, należy przyjąć, iż „powiązanie wyników danego podmiotu ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa może być dokonywane (…) na podstawie samej rachunkowości zarządczej” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2019).

W świetle powyższego, w opinii Wnioskodawcy, Działalność N oraz Działalność Niewydzielana na Dzień Podziału będą wyodrębnione finansowo w ramach A.

W szczególności świadczą o tym wskazane w opisie zdarzenia przyszłego fakty:

-Wnioskodawca prowadzi ewidencję księgową, w oparciu o klasyfikację miejsca powstawania kosztów (MPK). Dzięki tak prowadzonej ewidencji księgowej Spółka Dzielona ma możliwość wyodrębnienia przychodów i kosztów, które związane są z Działalnością N jak i Działalnością Niewydzielaną. Ponadto Spółka wyodrębnia przychody i koszty podatkowe związane z Działalnością N na potrzeby przygotowania deklaracji CIT od 2014 roku w związku z prowadzeniem Działalności N na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie uzyskanych zezwoleń, a dochód uzyskany z tej działalności korzystał ze zwolnienia z CIT,

-możliwe jest przypisanie aktywów trwałych używanych w Działalności N i odpowiednio - odrębnie - w Działalności Niewydzielanej, ze względu na fakt prowadzenia działalności w różnych lokalizacjach, a także zidentyfikowanie i podział innych składników majątku,

-na podstawie ewidencji jest możliwość przypisania aktywów i pasywów (w szczególności zobowiązań i należności dotyczących dostawców i klientów) oddzielnie do Działalności N oraz Działalności Niewydzielanej. Zaznaczyć należy, iż mogą również występować kategorie aktywów i pasywów (w tym: zobowiązań, należności, rezerw, rozliczeń międzyokresowych), które dotyczą zarówno Działalności N jak i Działalności Niewydzielanej. Takie aktywa i pasywa, jeśli wystąpią, będą dzielone kluczami alokacji, tak by w chwili podziału bilanse Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej jak najlepiej odzwierciedlały aktywa i pasywa związane odpowiednio z Działalnością Niewydzielaną i Działalnością N,

-przed Dniem Podziału lub na Dzień Podziału kontrahenci Działalności N zostaną odpowiednio poinformowani o reorganizacji i zostaną poproszeni o wystawianie dokumentów rozliczeniowych i innych na Spółkę Przejmującą.

Jednocześnie należy wskazać, że do uznania przeniesienia zespołu składników materialnych i niematerialnych za transakcję przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest konieczne przeniesienie wszystkich składników należących do tego przedsiębiorstwa. Jak wskazuje się w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowo-administracyjnym, dla zbycia przedsiębiorstwa wystarczające jest przeniesienie na nabywcę minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej uprzednio w tym przedsiębiorstwie działalności gospodarczej (Wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2018 r. o sygn. akt I FSK 1204/16).

W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, spełniony zostanie wymóg wyodrębnienia finansowego zespołów składników majątkowych w ramach istniejącego przedsiębiorstwa zarówno w odniesieniu do Działalności N jak i (odrębnie) dla Działalności Niewydzielanej.

Możliwość funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo

Ponadto warunkiem uznania konkretnego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.

W opinii Wnioskodawcy, każdy z zespołów składników tworzących odpowiednio Działalność N i Działalność Niewydzielaną, ma możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.

Jako kryterium potwierdzające zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Taką argumentację można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 sierpnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB3-1.4012.481.2018.1.JP stwierdził, że: „Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy). Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.

Wyżej przedstawione stanowisko potwierdzają również stanowiska zaprezentowane m.in. interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 20 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB1- 2.4010.419.2017.3.AK,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 16 maja 2016 r., Znak: ILPB3/4510-1-42/16- 4/EK.

W ocenie Wnioskodawcy, Działalność N i odpowiednio Działalność Niewydzielana stanowią - każde z nich oddzielnie - zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, które samodzielnie mogą realizować określone zadania gospodarcze wykorzystując przypisany zespół składników materialnych i niematerialnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, Działalność N i odpowiednio Działalność Niewydzielana, na Dzień Podziału stanowią - każde z nich odrębnie - organizacyjnie i finansowo wyodrębnione zespoły składników materialnych i niematerialnych, przygotowane do prowadzenia określonej działalności gospodarczej jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne samodzielnie realizować zadania i cele gospodarcze. Świadczy o tym również fakt, iż po Dniu Podziału Działalność N będzie samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w odrębnym podmiocie prawnym, a Działalność Niewydzielana będzie dalej prowadzona w ramach Spółki Dzielonej.

Podsumowanie

Mając na uwadze całą przytoczoną powyżej argumentację, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że jego zdaniem:

-Działalność N będzie stanowiła na Dzień Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ:

- jest do niej przypisany zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujący również zobowiązania;

- jest do niej przypisany zespół pracowników, posiadający hierarchię i strukturę organizacyjną;

- jest wyodrębniona organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;

- jest wyodrębniona finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;

- jest przeznaczona do prowadzenia oraz realizacji określonych zadań gospodarczych innych, niż Działalność Niewydzielana;

- ma zdolność do bycia samodzielnym przedsiębiorstwem.

-Odpowiednio Działalność Niewydzielana będzie stanowiła na Dzień Podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ:

- jest do niej przypisany zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujący również zobowiązania;

- jest do niej przypisany zespół pracowników, posiadający hierarchię i strukturę organizacyjną;

- jest wyodrębniona organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;

- jest wyodrębniona finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;

- jest przeznaczona do prowadzenia oraz realizacji określonych zadań gospodarczych innych, niż Działalność N;

- ma zdolność do bycia samodzielnym przedsiębiorstwem.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że z uwagi na wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne Działalności N, która zostanie wydzielona do Spółki Przejmującej, jak i Działalności Niewydzielanej na Dzień Podziału, należy uznać, iż:

-zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, związany z Działalnością N, który zostanie przejęty przez Spółkę Przejmującą na skutek Podziału, jak i

-zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, pozostający w Spółce Dzielonej, związany z Działalnością Niewydzielaną,

będą stanowiły na moment Podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 2:

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym Podziałem, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o CIT.

Uzasadnienie do Stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle powyższego, warunkiem powstania przychodu po stronie spółki podlegającej podziałowi jest uznanie, że w przypadku podziału przez wydzielenie, majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce podlegającej podziałowi nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, iż a contrario, w przypadku gdy wydzielany ze spółki majątek, jak i majątek pozostający w spółce podlegającej podziałowi stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, nie powstanie przychód podatkowy po stronie spółki podlegającej podziałowi.

Dodatkowo, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT powyższego przepisu nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Następnie, przepis art. 12 ust. 14 ustawy o CIT wskazuje, iż jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, w przypadku podziału przez wydzielenie, przychód po stronie spółki podlegającej podziałowi nie powstanie, jeżeli:

  • majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce podlegającej podziałowi stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa;
  • głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania;
  • podział spółki zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Odnosząc powyższe do planowanego Podziału - opisanego we wcześniejszej części wniosku - wymienione wyżej warunki, zdaniem Wnioskodawcy zostaną spełnione, a tym samym Podział nie będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Spółki Dzielonej.

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1 - Wnioskodawca stoi na stanowisku, że z uwagi na wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne Działalności N, która zostanie wydzielona do Spółki Przejmującej, jak i Działalności Niewydzielanej na Dzień Podziału - jednostki te będą stanowiły odrębne zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Oznacza to, że zarówno przejęty na skutek Podziału majątek związany z Działalnością N, jak i pozostający w Spółce Dzielonej majątek związany z Działalnością Niewydzielaną, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, spełniona zostanie przesłanka warunkująca brak powstania przychodu po stronie Spółki Dzielonej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego podziału spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawiony przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego podział, zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnosząc się zaś do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla tutejszego Organu, bowiem dotyczą konkretnych indywidualnych spraw podmiotów, które o ich interpretację wystąpiły i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.