Czy sprzedaż ww. nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.434.2022.4.MKU

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.434.2022.4.MKU

Temat interpretacji

Czy sprzedaż ww. nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy sprzedaż wskazanych we wniosku nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 12 września 2022 r. Znak: 0112-KDIL1-2.4012.303.2022.1.BG i 0111-KDIB2-1.4010.434.2022.3.MKU wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 23 września 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z o.o. zamierza sprzedać 3 działki, tj.:

1.Nieruchomości (2 działki) zabudowane budynkami warsztatowymi z częścią socjalno- biurową w użytkowaniu wieczystym (własność Skarbu Państwa). Rok budowy - lata 70 - te, zakupione w 1993 r (bez VAT).

2.Działkę w użytkowaniu wieczystym (własność Gminy) o nawierzchni z płyt betonowych zakupioną w 1995 r (bez VAT).

Ww. nieruchomości nie posiadają miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustaleniami „studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” Gminy, zatwierdzonego Uchwałą Rady Miejskiej w/w działki położone są na obszarze, który opisany jest następująco; „Tereny o przewadze funkcji produkcyjno-magazynowych i usług technicznych z dopuszczeniem funkcji ogólnomiejskich i mieszkalnictwa- istniejące/rozwojowe.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 22 września 2022 r. wskazano m.in., że

-Trzy działki wraz z budynkami i budowlami zostały zakupione przez jednego z udziałowców spółki w 1993 roku (24.03) i wprowadzone aportem w 1996 roku do Wnioskodawcy.

-Nieruchomości były wykorzystywane jako zaplecze techniczne spółki, warsztaty naprawcze sprzętu budowlanego, place składowe osprzętu budowlanego i materiałów budowlanych oraz zaplecze biurowe dla dozoru technicznego.

-Grunty działek w wieczystym użytkowaniu nie są uznawane za środki trwałe (zał. nr 5), natomiast budynki i budowle podlegały amortyzacji podatkowej. Na dzień dzisiejszy amortyzowane jest tylko ulepszenie budynku warsztatowego z częścią biurową - pozostaje po 09.2022 kwota 53 380,17 zł.

Pytanie

Czy sprzedaż ww. nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? (pytanie oznaczone we wniosku numer 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy - przychód ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.),

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

(art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Pojęcie przychodu podatkowego, z którego dochód podlega opodatkowaniu, określa art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy tego artykułu nie określają ścisłej definicji przychodów, zawierają jedynie wykaz zdarzeń, które zostały uznane przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu ustawy, przy czym wymienione w ww. przepisie ustawy rodzaje przychodów poprzedzone zostały wyrazem „w szczególności”, co oznacza, że katalog zawarty w ww. przepisie nie jest katalogiem zamkniętym.

I tak, norma prawna zawarta w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Art. 12 ust. 3 ww. ustawy stanowi natomiast, iż

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, Spółka zamierza sprzedać trzy nieruchomości tj.:

-dwie nieruchomości gruntowe pozostające w użytkowaniu wieczystym zabudowane budynkami warsztatowymi z częścią socjalno - biurową, wybudowane w latach 70-tych.

-nieruchomość gruntową w użytkowaniu wieczystym o nawierzchni z płyt betonowych.

Ww. prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z budynkami i budowlami zostały zakupione przez jednego z udziałowców spółki w 1993  i 1995 roku oraz wprowadzone aportem w 1996 roku do spółki.

Nieruchomości były wykorzystywane jako zaplecze techniczne spółki, warsztaty naprawcze sprzętu budowlanego, place składowe osprzętu budowlanego i materiałów budowlanych oraz zaplecze biurowe dla dozoru technicznego.

Prawa wieczystego użytkowania gruntów nie są uznawane za środki trwałe, natomiast budynki i budowle podlegały amortyzacji podatkowej. Na dzień dzisiejszy amortyzowane jest tylko ulepszenie budynku warsztatowego z częścią biurową.

Z uwagi na to, że ww. nieruchomości, stanowiące środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, będą przedmiotem planowanej sprzedaży w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż

Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub świadczenia usług jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy określa ten przychód w wysokości wartości rynkowej.

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy, praw majątkowych lub usług określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia.

(art. 14 ust. 2 ww. ustawy).

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy wzywa strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określa wartość z uwzględnieniem opinii biegłego. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego ponosi zbywający albo świadczący usługi.

(art. 14 ust. 3 ww. ustawy).

W myśl natomiast art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

1) wydatków na:

a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia;

W świetle powyższego, sprzedaż wskazanych we wniosku praw wieczystego użytkowania gruntów (stanowiących wartości niematerialne i prawne) oraz budynków i budowli (stanowiących środki trwałe) będzie generować przychód podatkowy, który pomniejszony o stosownie ustalone koszty, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 dot. podatku dochodowego od osób prawnych.

W zakresie pytanie oznaczonego we wniosku Nr 1 dot. podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).