Temat interpretacji
Czy zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje Wnioskodawcy począwszy od miesiąca, w którym poniósł te koszty po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego które zdarzenie wystąpi wcześniej, czy też od momentu, gdy Spółka osiągnie przychody ze sprzedaży towarów wytworzonych z użyciem zespołu składników majątkowych nabytych lub wytworzonych w obrębie wszystkich kluczowych procesów produkcyjnych w ramach nowej inwestycji?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący ustalenia, czy zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje Wnioskodawcy począwszy od miesiąca, w którym poniósł te koszty po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego które zdarzenie wystąpi wcześniej, czy też od momentu, gdy Spółka osiągnie przychody ze sprzedaży towarów wytworzonych z użyciem zespołu składników majątkowych nabytych lub wytworzonych w obrębie wszystkich kluczowych procesów produkcyjnych w ramach nowej inwestycji.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
DP SA (dalej: „DP”, „Spółka”, „Wnioskodawca”) została założona w październiku 1991 r. (działała początkowo jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a następnie spółka akcyjna). Przez 30 lat swojej działalności DP sukcesywnie rozwijała zarówno moce produkcyjne, jak i poszerzało rynki zbytu dla swoich produktów.
Firma produkuje opakowania z tworzyw sztucznych dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego. Spółka specjalizuje się w produkcji lub polietylenowych wraz z ich nadrukowywaniem (zdobieniem). Niezbędnym komponentem jest zamknięcie, którego DP również jest producentem. Stosowane do produkcji głównej surowce to polietylen (HDPE, LDPE), oraz polipropylen (PP). Spółka elastycznie reaguje na potrzeby rynku, wykorzystując najnowsze technologie produkcji oraz stosując zaawansowane technologie nadruku.
Aktualnie DP dostrzega, iż moce produkcyjne Spółki w stosunku do potrzeb Klientów są ograniczone, na skutek zbyt niskiej wydajności procesu w kilku gniazdach wytwórczych i brak odpowiedniej synergii działania urządzeń w równolegle prowadzonych procesach wytwórczych. Tym samym, Spółka zaplanowała nową inwestycję - w szczególności szeroką automatyzację i robotyzację oraz usprawnienia maszynowe w kluczowych procesach wytwórczych, tj. ekstruzji, drukowaniu, wytwarzaniu główki i nakrętki wraz z możliwością jej metalizacji oraz w przepływach technologicznych pomiędzy tymi procesami. Wszystko to pozwoli na zwiększenie wydajności i mocy produkcyjnych DP.
Nowa inwestycja, w związku z którą Spółka otrzymała decyzję o wsparciu nr (…) z dnia 13 kwietnia 2022 r. (dalej: „Decyzja”) dotyczy działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej na terenie wskazanym w p. l.2 Decyzji oraz w zakresie określonym w ramach następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - PKWiU:
- 22.22 Opakowania z tworzyw sztucznych,
- 18.12.16 Usługi drukowania bezpośrednio na materiałach innych niż papier,
- 18.13.10 Usługi związane z przygotowaniem do druku,
- 18.13.20 Klisze, płyty lub cylindry drukarskie i pozostałe wyroby w rodzaju stosowanych do drukowania,
- 18.13.30 Usługi wspomagające drukowanie,
- 22.29.29 Pozostałe wyroby z tworzyw sztucznych,
- 22.29.91 Usługi związane z produkcją pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,
- 22.29.99 Usługi podwykonawców związane z produkcją pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,
- 38.11.5 Odpady inne niż niebezpieczne nadające się do recyklingu,
- 38.3 Usługi w zakresie odzysku surowców; surowce wtórne,
- 52.10 Magazynowanie i przechowywanie towarów.
W p. II Decyzji określono w szczególności następujące warunki, które przedsiębiorca jest zobowiązany spełnić:
1. Poniesienie na terenie realizacji inwestycji kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji (...) o łącznej wartości co najmniej 28.373.000,00 zł po dniu wydania decyzji, w terminie do dnia 30 czerwca 2023 r.
2. Zwiększenie zatrudnienia kształtującego się na poziomie 211,55 etatów, poprzez utworzenie po dniu wydania decyzji w terminie do dnia 30 czerwca 2023 r. co najmniej 2 (dwóch) nowych miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia na poziomie co najmniej 213,55 etatów do dnia 30 czerwca 2024 r.
3. Termin zakończenia realizacji nowej inwestycji, po upływie którego poniesione koszty inwestycji nie mogą być uznane jako koszty kwalifikowane, upływa z dniem 30 czerwca 2023 r.
Jak wskazano w dokumentacji aplikacyjnej przedstawionej w procesie ubiegania się przez Spółkę o Decyzję, w ramach inwestycji zaplanowano m.in. następujące działania:
- zakup nowego lasera, nowych form wtryskowych oraz innych urządzeń pomocniczych oraz dokonanie szeregu modernizacji,
- zakup szeregu zrobotyzowanych stanowisk do obsługi najważniejszych procesów, takich jak ekstruzja, drukowanie i produkcja główki, które w sposób powtarzalny i dostosowany do maksymalnych możliwości maszyn produkcyjnych będą podawać, przenosić i układać partie produktów pomiędzy fazami cyklu produkcyjnego wzmacniając synergię pomiędzy gniazdami i procesami produkcyjnymi,
- budowa magazynu pomocniczego do obsługi zwiększonych mocy produkcyjnych.
Nowe i zmodernizowane urządzenia będą ze sobą i z dotychczas użytkowanymi urządzeniami ściśle powiązane funkcjonalnie i technicznie, stanowiąc elementy całościowego cyklu produkcyjnego DP. Celem inwestycji jest więc wzrost zdolności produkcyjnych Spółki w oparciu o dotychczasowy i nowy majątek.
Na bazie otrzymanej Decyzji, po dniu jej otrzymania, Spółka rozpoczęła realizację przedmiotowej inwestycji.
Polega ona na realizacji szeregu działań w obszarze automatyzacji wszystkich najważniejszych procesów produkcji, w tym ciągów łączących kluczowe gniazda wytwarzania, co całościowo przyczyni się do zwiększenia wydajności procesu produkcyjnego Spółki. Proces inwestycyjny obejmie wszystkie kluczowe procesy: tj. ekstruzję, drukowanie, wytwarzanie główki i nakrętki wraz z możliwością jej metalizacji oraz przepływy technologiczne pomiędzy tymi procesami. W związku z tym, że nowa inwestycja DP wymaga zakupu wielu sztuk urządzeń (w tym robotów) oraz modernizacji wykonywanych w obszarze kolejnych urządzeń w ramach różnych procesów technologicznych, w jej przeprowadzeniu istotna jest synchronizacja poszczególnych jej elementów. Proces zamawiania i montażu urządzeń jest rozłożony w czasie i trwa od momentu otrzymania Decyzji do momentu zakończenia inwestycji, co zgodnie z planem ma nastąpić do 30 czerwca 2023 r.
Na moment sporządzania przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, zamówienia urządzeń są w toku, a ich dostarczanie do zakładu DP oraz montaże, zależą aktualnie i zależeć będą w całym okresie realizacji inwestycji od postępu prac po stronie dostawców oraz postępu prac wewnętrznych w zakładzie Spółki związanych z odbiorami urządzeń, przebiegiem testów ich sprawności, przygotowaniu procesów powiązanych, przygotowaniu powierzchni i innych czynników.
Tym samym, poszczególne urządzenia obecnie są i będą dalej sukcesywnie zamawiane, natomiast ich montaż nastąpi w miarę możliwości technicznych związanych z dostosowaniem powierzchni produkcyjnej oraz dostępności po stronie dostawców (urządzenia i instalacje kupowane są i będą od wielu dostawców zarówno krajowych, jak i zagranicznych). Na nową inwestycję składa się zespół wzajemnie powiązanych linii technologicznych i urządzeń. Wzajemne powiązania urządzeń występują zarówno w ramach nowej inwestycji, jak i pomiędzy składnikami majątku dotychczas posiadanego przez Spółkę i nowej inwestycji, a więc realizacja inwestycji wymaga koordynacji szeregu procesów.
Pierwsze koszty kwalifikowane kasowo Spółka poniosła w dniu 6 maja 2022 r. dokonując zapłaty za materiały do wytworzenia oprzyrządowań (wcześniej zapłacone były zaliczki na poczet zakupu licznych urządzeń i na modernizację komory lakierniczej do metalizacji). Poniesione koszty, nie uwzględniając zaliczek, dotyczyły jednak tylko jednego elementu inwestycji, podczas gdy inwestycja jest kompleksowa i dotyczy wszystkich kluczowych procesów produkcyjnych, tj.:
- ekstruzji,
- drukowania,
- wytwarzania główki i nakrętki wraz z możliwością jej metalizacji.
Spółka przewiduje na podstawie aktualnego harmonogramu dostaw, że moment, w którym oddane zostaną do użytkowania urządzenia w ramach wszystkich kluczowych procesach wskazanych powyżej nastąpi w IV kwartale 2022 r. Poniesione kasowo wydatki przekroczą wówczas kwotę 9.000.000 zł, a więc również kwotowo inwestycja będzie istotnie zaawansowana.
Tym samym, Spółka w IV kwartale 2022 r. planuje rozpoczęcie produkcji przy zaangażowaniu zespołu środków trwałych nabytych lub zmodernizowanych we wszystkich kluczowych procesach technologicznych Spółki. W zespole urządzeń znajdą się wówczas oddane do użytkowania urządzenia w procesach: ekstruzji, drukowania, wytwarzania główki i nakrętki wraz z możliwością jej metalizacji. Rozpocznie się wtedy osiąganie przez Spółkę przychodów ze sprzedaży towarów wytworzonych z użyciem wskazanego zespołu składników majątkowych wytworzonych lub nabytych w ramach nowej inwestycji we wszystkich kluczowych procesach.
Pytanie
Czy zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje Wnioskodawcy począwszy od miesiąca, w którym poniósł te koszty po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego które zdarzenie wystąpi wcześniej, czy też od momentu, gdy Spółka osiągnie przychody ze sprzedaży towarów wytworzonych z użyciem zespołu składników majątkowych nabytych lub wytworzonych w obrębie wszystkich kluczowych procesów produkcyjnych w ramach nowej inwestycji?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz.U. z 2018 r., poz. 1713, dalej: „Rozporządzenie WNI”), wsparcie z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniósł te koszty po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej. Tym samym, Wnioskodawca wskazuje, że literalne brzmienie § 9 ust. 1 Rozporządzenia WNI, świadczy o tym, że wsparcie z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje Spółce począwszy od miesiąca, w którym Spółka poniosła pierwsze koszty kwalifikowane.
Jednakże, przedmiotowy przepis zdaniem Spółki należy interpretować przy uwzględnieniu przepisu art. 17 ust. 34a (winno być art. 17 ust. 1 pkt 34a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”), zgodnie z którym w brzmieniu obowiązującym na moment wydania Decyzji dla Wnioskodawcy wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4-6d, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Przepis ten, do dnia 31 grudnia 2021 r. stanowił, iż (...) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4-6d, uzyskane z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zdaniem Spółki jednakże, powyższa zmiana nie ma wpływu na przedmiotowe zapytanie dotyczące ustalenia momentu, od którego Spółka ma prawo do kalkulacji dochodu zwolnionego po pierwsze, w związku z występowaniem w stanie faktycznym (winno być: stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym) Spółki ścisłych związków w rozumieniu Interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 25 października 2019 r. (Interpretacja ogólna nr DD5.8201.10.2019 Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 października 2019 r. w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji, Dziennik Urzędowy Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju, poz. 18).
Spółka podkreśla, iż kwestia rozliczania dochodu dla całości działalności wskazanej w decyzji prowadzonej na terenie określonym w decyzji o wsparciu w związku z występowaniem ścisłych związków pomiędzy dotychczasowymi środkami trwałymi a nową inwestycją lub też dochodu jedynie z realizacji inwestycji nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.
Wracając do przedmiotowej sprawy ustalenia momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia, Spółka stoi na stanowisku, iż w związku z faktem, że zwolnienie dotyczy dochodu z działalności gospodarczej osiągniętego z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, oprócz poniesienia pierwszych wydatków kwalifikowanych wg metody kasowej, potrzebne jest również osiąganie przychodów z nowej inwestycji dzięki funkcjonowaniu środków trwałych nabytych lub wytworzonych w ramach nowej inwestycji. Pozwoli to na wygenerowanie dochodu z nowej inwestycji (lub przejściowo straty), a więc dochodu wypracowanego w oparciu o zespół składników majątkowych wytworzonych i/lub nabytych w ramach wydatków związanych z nową inwestycją (które w stanie faktycznym DP są ściśle powiązane z dotychczas użytkowanym majątkiem Spółki). Tym samym, zdaniem Spółki, dla nabycia uprawnienia do rozpoczęcia zwalniania dochodu uzyskanego z prowadzonej przez nią działalności określonej w Decyzji nie jest wystarczające jedynie poniesienie pierwszych kosztów kwalifikowanych dotyczących jednej maszyny, ale powinno nastąpić pewne zaawansowanie inwestycji, które w stanie faktycznym (winno być: stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym) DP polega na zakupie i oddaniu do użytkowania części urządzeń, jednakże w każdym z kluczowych procesów technologicznych Spółki: ekstruzji, druku, produkcji główki i nakrętki wraz z możliwością jej metalizacji. Wówczas bowiem Spółka osiągnie zaawansowanie inwestycji rozumianej jako inwestycja na rzecz całościowego zwiększenia mocy produkcyjnych w zakładzie. Dopiero oddanie do użytkowania urządzeń we wskazanej grupie kilku procesów, skutkować będzie możliwością osiągania przez Spółkę przychodów z nowej inwestycji w rozwijanym kompleksowo zakładzie. Będzie to więc moment, gdy Spółka wypełni obie przesłanki dla zwolnienia dochodu z działalności określonej w Decyzji, tj. rozpocznie ponoszenie kosztów kwalifikowanych oraz wygeneruje przychody z nowej inwestycji.
Tym samym, w sytuacji Spółki, od momentu, gdy przedstawione elementy nowej inwestycji, dotyczące wszystkich kluczowych procesów produkcyjnych będą w stanie działać w cyklu produkcyjnym, a więc przyczynią się do osiągania przychodów, Spółka będzie uprawniona do zwolnienia dochodu na bazie otrzymanej Decyzji. Do tego momentu całość działalności Spółki będzie opodatkowana.
Uzupełniając, w odniesieniu do terminu poniesienia wydatków kwalifikowanych, Wnioskodawca wskazuje, iż na bazie ugruntowanej linii interpretacyjnej, rozumie je jako poniesienie w sensie kasowym (nie wystarczające jest jedynie dokonanie odpisu w księgach).
Stanowisko Wnioskodawcy, w odniesieniu do przedmiotowej kwestii momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia, znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, wydanych w podobnym stanie faktycznym:
Przykładowo, wskazać należy:
- Interpretację indywidualną z 15 czerwca 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.281.2022.1.AN), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej za prawidłowe uznał stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym (...) od tego momentu, gdy przedstawione kluczowe elementy nowej inwestycji będą w stanie produkować i przyczynią się do generowania dochodu, Spółka będzie uprawniona do zwolnienia dochodu na bazie otrzymanej Decyzji. Do tego momentu całość działalności Spółki będzie opodatkowana (...).
- Interpretację indywidualną z 2 września 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.265.2021.1.MBD), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej za nieprawidłowe uznał stanowisko Spółki, iż momentem, od którego ma prawo do zwolnienia jest poniesienie pierwszych kosztów kwalifikowanych, argumentując, że (...) Zwolnienie w tym przypadku całego dochodu osiągniętego w ramach tej działalności gospodarczej, z którą nowa inwestycja pozostaje w ścisłym nierozerwalnym związku nie oznacza, że podatnik może zacząć korzystać ze zwolnienia z podatku już w momencie rozpoczęcia nowej inwestycji, czyli zanim uzyska jakiekolwiek przychody (dochody) będące efektem budowy nowych lub rozbudowy czy modernizacji dotychczas wykorzystywanych składników majątkowych (...) i dalej (...) Dla faktycznego skorzystania z analizowanego zwolnienia, istotne jest bowiem uzyskanie dochodów z nowej inwestycji (również w ramach ścisłych powiązań) a nie samo poniesienie wydatków kwalifikowanych.
- Interpretację indywidualną z 20 lipca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.183.2021.1.JKT) w której organ stwierdził, iż (...) momentem, od którego Spółka jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia z PDOP może być miesiąc (po dniu wydania decyzji o wsparciu), w którym inwestor poniósł pierwsze koszty na realizację nowej inwestycji, stanowiące koszty kwalifikowane zgodnie z definicją kosztów kwalifikowanych określoną w § 8 Rozporządzenia, pod warunkiem, że Wnioskodawca dysponuje dochodem pochodzącym z nowej inwestycji, w ramach której Spółka ponosiła wydatki kwalifikowane (...) podkreślić należy, że poniesienie kosztów, które są uznane za koszty kwalifikowane nie uprawnia jeszcze do skorzystania z możliwości zwolnienia dochodów w ramach decyzji o wsparciu. Rozpoczęcie procesu inwestycyjnego powinno prowadzić każdorazowo do uzyskania dochodu, który umożliwia zastosowanie zwolnienia. Dla faktycznego skorzystania z analizowanego zwolnienia, istotne jest bowiem uzyskanie dochodów z nowej inwestycji (również w ramach ścisłych powiązań) a nie samo poniesienie wydatków kwalifikowanych.
- Interpretację indywidualną z 8 czerwca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.194.2020.9.JKT), w której organ nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy optującym za uznanie momentu poniesienia pierwszych kosztów jako momentu dla zwolnienia dochodu, argumentując, iż (...) Zwolnienie w tym przypadku całego dochodu osiągniętego w ramach tej działalności gospodarczej, z którą nowa inwestycja pozostaje w ścisłym nierozerwalnym związku nie oznacza, że podatnik może zacząć korzystać ze zwolnienia z podatku już w momencie rozpoczęcia nowej inwestycji, czyli zanim uzyska jakiekolwiek przychody (dochody) będące efektem budowy nowych lub rozbudowy czy modernizacji dotychczas wykorzystywanych składników majątkowych (...). Następnie, organ skonkludował, iż (...) Dla faktycznego skorzystania z analizowanego zwolnienia, istotne jest bowiem uzyskanie dochodów z nowej inwestycji (również w ramach ścisłych powiązań) a nie samo poniesienie wydatków kwalifikowanych.
Reasumując - wnioskować należy, iż w stanie faktycznym (winno być: stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym) Spółki, dla nabycia uprawnienia do rozpoczęcia zwalniania dochodu uzyskanego z prowadzonej przez nią działalności określonej w Decyzji nie jest wystarczające jedynie poniesienie pierwszych kosztów kwalifikowanych, ale powinno również nastąpić oddanie do użytkowania grupy środków trwałych we wszystkich kluczowych procesach produkcyjnych zakładu, mogących generować zasadniczo zwiększoną produkcję, a tym samym osiąganie przychodów z nowej inwestycji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Końcowo nadmienia się, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.