Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na ulepszaniu, modyfikacji i rozwijaniu w sposób ciągły Systemu operacyjnego spełniają defi... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.611.2022.1.JG

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.611.2022.1.JG

Temat interpretacji

Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na ulepszaniu, modyfikacji i rozwijaniu w sposób ciągły Systemu operacyjnego spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 sierpnia 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na ulepszaniu, modyfikacji i rozwijaniu w sposób ciągły Systemu operacyjnego spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm., dalej: „Ustawa o CIT”), podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów.

Spółka jest zarejestrowaną instytucją pożyczkową uprawnioną do udzielania pożyczek na rynku polskim. Wnioskodawca oferuje swoim klientom (dalej: „Klienci”) pożyczki udzielane zarówno w formule on-line (przez stronę internetową), jak i przez pośredników stacjonarnych.

W celu sprawnego udzielania pożyczek, Spółka korzysta ze specjalnego systemu operacyjnego, innowacyjnej technologicznie platformy służącej do realizacji usług finansowych (dalej: „System operacyjny”, „Platforma”).

System operacyjny (część służąca potrzebom Spółki) został kupiony przez Spółkę we wrześniu 2021 r. Do tego czasu Spółka korzystała z Systemu operacyjnego na podstawie licencji. Wnioskodawca rozwija, systematycznie ulepsza i modyfikuje Platformę o kolejne funkcjonalności. Pracownicy Spółki z działu IT byli odpowiedzialni za rozwijanie i ulepszanie Systemu operacyjnego także w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zakup (gdy Spółka korzystała z niego na podstawie licencji).

Jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej Spółki jest rozwijanie i utrzymywanie pozycji kluczowego podmiotu na rynku pożyczkowym w Polsce. Wnioskodawca stale monitoruje i dostosowuje swoją ofertę do potrzeb Klientów, odzwierciedlającą aktualne trendy rynkowe oraz zmieniające się przyzwyczajenia Klientów w zakresie korzystania z usług oferowanych przez Spółkę.

W związku z realizowaną strategią, Spółka stale dąży do poszerzania zasobów posiadanej wiedzy i szukania dla niej nowych zastosowań celem podniesienia innowacyjności i atrakcyjności oferowanych usług. W konsekwencji, Spółka stale pracuje nad wzbogaceniem swojej oferty z wykorzystaniem najnowszych technologii. Takie działania podyktowane są faktem, iż wraz z rozwojem technologicznym, zmieniają się również zachowania i oczekiwania Klientów. Istotnym elementem usługi udzielania pożyczek w formule on-line jest oszczędność czasu, szybkość uzyskania pożyczki (dostępność środków finansowych na koncie bankowym Klienta, zazwyczaj w ciągu 15 minut), łatwa dostępność usługi oraz możliwość realizacji zleceń w kanale zdalnym, bez konieczności wizyty u pośrednika. Popularyzacja Platformy udzielania pożyczek i innych rozwiązań oferowanych w ramach powszechnego dostępu do Internetu dodatkowo przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na rozwijanie nowoczesnych technologii informatycznych przez Spółkę.

Przyjęcie modelu biznesowego opartego na wprowadzaniu nowych rozwiązań cyfrowych wynika również z rosnącej konkurencji między instytucjami pożyczkowymi a bankami.

Wysoki poziom cyfryzacji usług w pozostałych instytucjach pożyczkowych funkcjonujących na polskim rynku powoduje konieczność sprostania specyficznym wymaganiom Klientów, którzy swobodnie poruszając się w świecie Internetu poszukują najlepszych, spersonalizowanych ofert dla siebie. Z tego powodu, Spółka uwzględnia w swych działaniach stałe rozszerzanie digitalizacji zakupionej Platformy i dokonywania kolejnych modyfikacji i zmian jej funkcjonowania.

Nieustannie rosnąca konkurencja na rynku usług finansowych, jak i coraz większe wymagania Klientów w zakresie cyfryzacji usług, wymagają od Spółki stałego prowadzenia prac rozwojowych w tym zakresie. Działania rozwojowe prowadzone są w sposób ciągły i systematyczny, aby stale uzupełniać i rozwijać zasoby wiedzy posiadane przez Spółkę. Prowadzone prace rozwojowe mają charakter twórczy, gdyż przyczyniają się one do powstawania nowych narzędzi bądź rozwoju/ulepszaniu istniejących rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w działalności Spółki. Wnioskodawca musi tworzyć nowe rozwiązania w zakresie świadczonych usług dla Klientów, aby utrzymać wysoką pozycję na rynku usług finansowych.

Efektem prowadzonych prac przez Spółkę jest rozwój Systemu operacyjnego. Platforma do udzielania pożyczek, z której korzystają na co dzień Klienci wymaga ciągłych prac rozwojowych, które polegają na projektowaniu i wprowadzaniu zmian w danym języku programowania (tzw. kodowaniu), np. tworzeniu bardziej intuicyjnych i prostszych w obsłudze interfejsów poszczególnych funkcjonalności. Ponadto, Spółka w ramach prac B+R projektuje także ulepszenia na przyszłość, które zostają sukcesywnie wprowadzane do Platformy. Stworzone oprogramowanie komputerowe jest konsekwentnie testowane i wdrażane jako element nowo oferowanych lub modyfikowanych usług finansowych. Dodatkowo, obecnie Spółka pracuje nad automatyzacją i cyfryzacją procesów powiązanych z usługami, jak również nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami dla Klientów, dotychczas nie występującymi na rynku usług pożyczkowych w Polsce.

Wnioskodawca wobec tego nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych. Celem rozwijania Platformy jest projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych funkcjonalności. Działanie to podejmowane jest niezależnie od bieżącej działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Warunkiem koniecznym dla komercjalizacji nowych usług opartych o oprogramowanie komputerowe, jest umożliwienie Klientom Spółki korzystania z Platformy. Co istotne, udostępnienie oprogramowania odbywa się z zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa danych. Zapewnienie bezpiecznego użytkowania oprogramowania Spółki przez Klientów, również wymaga wdrożenia zautomatyzowanych procesów weryfikacji i uwierzytelniania, których podstawą jest zastosowanie nowoczesnych technologii informatycznych.

Spółka od 2021 r. zatrudnia na podstawie umów o pracę specjalistów z branży IT, w tym zwłaszcza programistów, którzy odpowiedzialni są za budowanie, modyfikowanie i zmiany w funkcjonalnościach Platformy (dalej: „Pracownicy”). Spółka korzysta również ze wsparcia zewnętrznych dostawców o wysokich kompetencjach tzw. freelancerów (dalej: „Kontraktorzy”). Zarówno Pracownicy, jak i Kontraktorzy wykorzystują posiadane przez siebie kompetencje, wiedzę i umiejętności oraz własną kreatywną pracę do opracowywania i tworzenia nowych i modyfikowania istniejących funkcjonalności.

Żaden z Pracowników, ani Kontraktorów samodzielnie nie tworzy odrębnego oprogramowania. Każdy nowy projekt realizowany w ramach IT wymaga skompletowania niezbędnego zespołu składającego się z kilku osób. W skład zespołu, w zależności od posiadanych kompetencji, mogą wchodzić zarówno Pracownicy, jak i Kontraktorzy. Z tytułu wytworzonego oprogramowania wszelkie prawa majątkowe przysługują Spółce.

Jak już wspomniano we wcześniejszej części wniosku, oprogramowanie opracowywane przez Spółkę stanowi zarówno ulepszenie istniejących funkcjonalności w Platformie, jak też źródło tworzenia zupełnie nowych funkcjonalności do Systemu operacyjnego.

Wszystkie działania Pracowników oraz Kontraktorów (w tym działania programistyczne) są wpisywane do systemu ewidencji czasu. Analiza raportów z ewidencji czasu pracy umożliwia Spółce określenie proporcji czasu poświęconego przez Pracowników i Kontraktorów na prace rozwojowe do całkowitego czasu pracy tych osób. Tym samym, możliwe jest skalkulowanie kosztów z tytułu wynagrodzeń przypadających na prace rozwojowe.

Spółka zamierza dokonać odliczenia zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy o CIT. Przy tym, Spółka w szczególności zaznacza, że:

   - prowadzona działalność nie stanowi i nie będzie stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT,

   - Wnioskodawca nie posiadał i nie posiada na dzień złożenia wniosku statusu centrum badawczo-rozwojowego (w rozumieniu art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej),

  - Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub na podstawie decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752),

  - Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: „B+R") koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o CIT,

  - Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

Pytanie:       

Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na ulepszaniu, modyfikacji i rozwijaniu w sposób ciągły Systemu operacyjnego spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, podejmowana działalność spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej. W ocenie Wnioskodawcy ulepszanie, modyfikacja i rozwijanie w sposób ciągły Systemu operacyjnego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Stosownie do treści art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność B+R należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawodawca definiując w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z póżn. zm., dalej: „PSWN").

Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 2 PSWN, rozumie się:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych usług, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWN, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W konsekwencji, należy uznać, że aby działalność została uznana za B+R musi ona spełniać łącznie następujące przesłanki, a mianowicie:

- mieć charakter twórczy,

- obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,

- być podejmowana w sposób systematyczny,

- być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy,

- wykorzystywać posiadane zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Jak zostało wskazane przez Wnioskodawcę, prace realizowane w Spółce polegają na opracowywaniu pojedynczych funkcjonalności, modułów lub całych grup funkcjonalności, które następnie są implementowane do modyfikacji i rozwijania oraz zmiany Platformy.

Wykonywane przez Pracowników i Kontraktorów prace programistyczne prowadzą do powstania innowacyjnych rozwiązań, mających na celu ulepszenie i tworzenie dodatkowych funkcjonalności w Platformie. Zatem, programy będące wytworem działalności zespołów informatycznych Spółki stanowią przejaw twórczości, której efekty są wykorzystywane w działalności komercyjnej Spółki. W rezultacie prowadzone prace informatyczne mają charakter twórczy.

Podkreślenia wymaga fakt, że nowe oraz ulepszone rozwiązania, o których mowa powyżej, powstają w wyniku twórczej pracy Pracowników i Kontraktorów, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania stawianych wyzwań. Istotne znaczenie w realizacji zadań poszczególnych osób zaangażowanych w prace B+R ma kreatywność w odniesieniu do stawianych problemów badawczych, zarówno rodzących się wewnątrz Spółki jak i wynikających z oczekiwań klientów Wnioskodawcy co do funkcjonalności Platformy.

Realizowane prace B+R mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny, według określonych planów i harmonogramów, przez zatrudnione w tym celu osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie, których głównym zadaniem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia zmienionych, ulepszonych procesów i usług.

Ponadto, Pracownicy oraz Kontraktorzy posiadają szeroką specjalistyczną wiedzę w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego, która jest wykorzystywana do świadczenia usług przez Spółkę Zasadne jest twierdzenie, że prace Pracowników i Kontraktorów z obszaru IT stanowią prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 PSWN. Jednocześnie, prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych jest jednym z warunków uznania danej działalności podatnika jako działalności B+R. Warto podkreślić, że użycie spójnika „lub” oznacza, że możliwe jest prowadzenie działalności w jednym z dwóch wspomnianych obszarów, aby prace mogły być uznane jako działalność B+R.

W ocenie Spółki, realizowane przez nią prace nie mieszczą się w definicji badań naukowych, które mają w szczególności charakter abstrakcyjny i nie są ukierunkowane na konkretne zastosowanie ich wyników Prace realizowane przez Spółkę są natomiast ukierunkowane na komercyjne wykorzystanie ich wyników, co sprawia, że należy je kwalifikować jako prace rozwojowe.

Rosnąca konkurencja wymaga od Spółki ciągłego podążania za nowymi trendami technologicznymi, które zwiększają atrakcyjność oferty wśród dużej konkurencji na rynku usług finansowych, pożyczkowych. Ponadto, Spółka jest narażona na wiele ryzyk związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa Klientom - w szczególności w sieci Internet - oraz na mnogość restrykcji i obowiązków formalno-prawnych obowiązujących instytucje finansowe. Zatem, prace nad stworzeniem nowych rozwiązań są nakierowane na zwiększenie zasobów posiadanej wiedzy i szukaniu dla niej nowych zastosowań w postaci nowych i ulepszonych usług udzielania pożyczek oferowanych Klientom. Dodatkowo działania Wnioskodawcy nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób ciągły i zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie jakości świadczonych usług w przyszłości.

W związku z powyższym Spółka prowadzi, buduje i kontroluje procesy rozwoju oprogramowania w sposób regularny i zorganizowany. Przejawem tego, jest istnienie uporządkowanych struktur osobowych (zespołu), który składa się ze specjalistów w dziedzinie informatyki, architektury systemów, programowania, testowania oraz kierowania i zarządzania projektami. Zespół ten nieprzerwanie wykonuje prace na rzecz Spółki, realizując bieżące plany rozwoju i kontrolując efekty wykonywanych działań w zakresie rozwoju oraz tworzenia nowego oprogramowania. Wymienione okoliczności świadczą o tym, że praca w zakresie tworzenia oprogramowania prowadzona jest w sposób systematyczny. Działania Wnioskodawcy zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Systemu operacyjnego mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter.

Mając na uwadze charakter prowadzonych prac, w ocenie Spółki nie ulega wątpliwości, iż realizowana przez Spółkę działalność podejmowana w zakresie tworzenia oprogramowania dedykowanego dla Klientów spełnia definicję prac B+R, a konkretnie prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. W konsekwencji, czynności podejmowane przez Spółkę wypełniają znamiona definicji działalności B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie z art. 4a pkt 26  updop,

przez działalność badawczo rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

 a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

 b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

badania naukowe są działalnością obejmującą:

 a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

 b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy oraz wyjaśnienia do przedstawionego we wniosku opisu, wskazać należy, że przedstawione wyżej okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, że prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na ulepszaniu, modyfikacji i rozwijaniu w sposób ciągły Systemu operacyjnego, mające charakter twórczy, systematyczny oraz nakierowane na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 updop.

Z wniosku wynika również, że:

- Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: „B+R") koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o CIT,

- Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, że opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na ulepszaniu, modyfikacji i rozwijaniu w sposób ciągły Systemu operacyjnego, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej. Tym samym Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a updop w ramach limitów wskazanych w art. 18d ust. 7 tej ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy należało zatem uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).