Ustalenie, czy płatności na rzecz Wspólnika z tytułu czynszu za najem nieruchomości opisanych we wniosku będą stanowiły dla Spółki ukryte zyski w rozu... - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.629.2022.2.MZA

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.629.2022.2.MZA

Temat interpretacji

Ustalenie, czy płatności na rzecz Wspólnika z tytułu czynszu za najem nieruchomości opisanych we wniosku będą stanowiły dla Spółki ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy płatności na rzecz Wspólnika z tytułu czynszu za najem nieruchomości opisanych we wniosku będą stanowiły dla Spółki ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 7 grudnia 2022 r. (wpływ 14 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego, sklasyfikowana pod kodem PKD 46.73.Z.

Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jest również czynnym podatnikiem VAT.

Spółka prowadzi skład budowlany - skład ten jest jednym z największych sklepów budowlanych oraz ogrodniczych (...). Wnioskodawca zatrudnia obecnie około (...) pracowników. Firma rozpoczęła swoją działalność (...) lat temu. Obecnie całkowita powierzchnia placów handlowych, z których korzysta Spółka w różnych lokalizacjach to łącznie ponad 100 tys. m2.

W ramach Spółki działają m.in. market budowlany, skład drewna, salon drzwi, okien i bram, centrum brukarskie, centrum pokryć dachowych. Działalność Spółki obejmuje handel (hurtowy i detaliczny), usługi.

Wspólnikiem większościowym Wnioskodawcy, posiadającym 4499 z 4500 udziałów (99,98% udziałów) jest Pan S.M. (dalej: Wspólnik). Wspólnik prowadzi również działalność gospodarczą pod firmą Y.

Drugim, mniejszościowym wspólnikiem posiadającym 1 udział jest Pan J.M.

W 1981 r. S.M. otworzył prywatny zakład produkcji (...) w (…) przy ul. (…). Od tego czasu 50% swojego dochodu inwestował w nieruchomości. Budował majątek firmy rodzinnej M. Koncentrował się na terenach komercyjnych, najlepszych dla handlu.

Wnioskodawca powstał w 2001 r. Spółka, z powodu braku wystarczających środków finansowych oraz ze względu na chęć szybkiego rozwoju, wydzierżawiała tereny pod działalność gospodarczą od Wspólnika. Dzierżawione nieruchomości umożliwiły Spółce prowadzenie działalności gospodarczej.

Wspólnik jest właścicielem niżej wymienionych nieruchomości - gruntów wraz z posadowionymi na nich budynkami, które odpłatnie wynajmuje Wnioskodawcy. Nieruchomości zostały nabyte w ramach i na potrzeby prowadzonej przez Wspólnika działalności gospodarczej (Działki niezabudowane przeznaczone są co do zasady do składowania towarów, jak i na parkingi), tj.:

1)działki niezabudowane nabyte w drodze umowy przeniesienia własności dnia (...) kwietnia 1999 r.,

2)nieruchomość niezabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności z dnia (...) listopada 2003 r.,

3)działka zabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności nieruchomości z dnia (...) grudnia 2009 r.,

4)działka zabudowana pięcioma budynkami niemieszkalnymi i częściami dwóch budynków przeznaczonych do rozbiórki nabyta w drodze umowy przeniesienia własności z dnia (...) stycznia 2011 r.,

5)działki zabudowane nabyte w drodze umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego z dnia (...) września 2012 r.,

6)działka niezabudowana nabyta w drodze przeniesienia własności z dnia (...) października 2013 r.,

7)działka niezabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności z dnia (...) maja 2015 r.,

8)działka niezabudowana, nabyta w drodze umowy przeniesienia własności nieruchomości z dnia (...) czerwca 2016 r.,

9)działka zabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności dnia (...) kwietnia 2018 r.,

10)nieruchomość niezabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności nieruchomości z dnia (...) grudnia 2018 r.,

11)działka zabudowana nabyta w drodze umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego z dnia (...) marca 2019 r.,

12)działka niezabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności z dnia (...) sierpnia 2019 r.,

13)działka niezabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności nieruchomości z dnia (...) kwietnia 2020 r.,

14)działki zabudowane nabyte w drodze umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego z dnia (...) lutego 2021 r.,

15)działka zabudowana nabyta w drodze umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego z dnia (...) grudnia 2021 r.

Wskazane powyżej nieruchomości zostały nabyte przez Wspólnika od podmiotów niepowiązanych ze Wspólnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Wspólnik, S.M., część swoich nieruchomości dzierżawi również firmom niepowiązanym.

Dodatkowo Wspólnik nabył w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dwie nieruchomości od podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj.:

1)działka zabudowana nabyta w drodze umowy przeniesienia własności nieruchomości z dnia (...) listopada 2015 r.

2)działka niezabudowana nabyta w drodze umowy darowizny z dnia (...) kwietnia 2019 r. (przekazana następnie do działalności gospodarczej).

Ww. nieruchomości są przedmiotem zawartych przez Wnioskodawcę oraz Wspólnika umów dzierżawy lub najmu, tj.:

1)umowy dzierżawy działki z dnia (...) grudnia 2010 r.,

2)umowy dzierżawy nieruchomości zabudowanej z dnia (...) grudnia 2010 r.,

3)umowy dzierżawy działek oraz budynku z dnia (...) lutego 2011 r.,

4)umowy dzierżawy nieruchomości niezabudowanej z dnia (...) września 2015 r.,

5)umowy dzierżawy działki z dnia (...) grudnia 2015 r.,

6)umowy dzierżawy nieruchomości niezabudowanej z dnia (...) czerwca 2018 r.,

7)umowy dzierżawy działki z dnia (...) kwietnia 2019 r.,

8)umowy dzierżawy działki z dnia (...) października 2019 r.,

9)umowy dzierżawy działki z dnia (...)  lutego 2020 r.,

10)umowy najmu działki oraz budynków z dnia (...) lipca 2021 r.,

11)umowy dzierżawy nieruchomości niezabudowanej z dnia (...) września 2020 r.,

12)umowy najmu działki niezabudowanej oraz działki zabudowanej z dnia (...) listopada 2020 r.,

13)umowy dzierżawy działki niezabudowanej oraz działki zabudowanej z dnia (...) grudnia 2020 r.,

14)umowy najmu nieruchomości zabudowanej z dnia (...) lutego 2022 r.

Wskazane powyżej nieruchomości wynajmowane lub dzierżawione są odpłatnie i po cenach rynkowych. Wynagrodzenie jest regulowane przelewem na rachunek bankowy.

Ww. nieruchomości są wykorzystywane przez Wnioskodawcę w toku prowadzonej działalności gospodarczej. Z uwagi na zakres prowadzonej działalności, gdyby Wnioskodawca nie wynajął ww. nieruchomości od Wspólnika, zmuszony byłby wynająć podobne nieruchomości (tj. o podobnych parametrach i podobnej cenie) od innego podmiotu, przy czym Spółka zauważa, że wynajęcie kilkunastu nieruchomości odpowiadających jej potrzebom od innych podmiotów w ramach jednej lub kilku transakcji byłoby utrudnione lub wręcz niemożliwe. Nieruchomości wynajmowane od Wspólnika znajdują się bowiem w dogodnych lokalizacjach, sąsiadujących ze sobą - co ułatwia Spółce prowadzenie działalności handlowej. Dzierżawa całego zespołu nieruchomości od jednego właściciela - Wspólnika, usytuowanych dodatkowo w interesujących Wnioskodawcę lokalizacjach jest w ocenie Spółki rozwiązaniem efektywniejszym z ekonomicznego punktu widzenia, ale także bezpieczniejszym pod względem prawnym niż dzierżawa wielu, pojedynczych nieruchomości należących od większej liczby właścicieli.

Spółka prowadzi działalność w oparciu o aktywa własne, jak i aktywa obce na podstawie odpowiednich umów najmu i leasingu, ze względu na dywersyfikację ryzyk związanych z działalnością gospodarczą Spółki. Powszechnym jest podejście korzystania przez podmioty gospodarcze z aktywów, które nie są kupowane na własność, ale najmowane/dzierżawione/ leasingowane, z uwagi na większą możliwość elastycznego reagowania na zmieniające się wokół warunki rynkowe, w tym na uwarunkowania o charakterze kryzysowym.

Wnioskodawca posiada również własne nieruchomości zabudowane i niezabudowane, z których korzysta w toku prowadzonej działalności. Dzierżawa poszczególnych nieruchomości przez Wnioskodawcę ma uzasadnienie biznesowe, bowiem m in. pozwala Spółce na ewentualną zmianę lokalizacji marketu w przyszłości, bez ponoszenia znacznych kosztów takiej decyzji (Przykładowo – na samym początku Spółka działała w (…) przy ul. (…) w (…), a dopiero później przy ul. (…) w (…)). Co ważne, Spółka co do zasady obecnie całe wypracowane zyski netto przeznacza na dalszy rozwój, stąd kapitał własny wynosił na koniec 2021 r. prawie 55 mln.

Wg wiedzy Wnioskodawcy gdy Wnioskodawca posiadał wolne środki pieniężne, również kupowała nieruchomości. W 2008 r. Spółka kupiła nieruchomość na ul. (…) o pow. 11.873 m2, w 2009 r. o pow. 3.801 m2, a w 2017 r. o powierzchni 233 m2.

Wnioskodawca wyposażył budynki w niezbędne wyposażenie - Spółka posiada tym samym majątek niezbędny do prowadzenia działalności handlowej w branży budowlanej m.in. w postaci regałów, kas fiskalnych, wózków widłowych, okleiniarek, pił, mieszalników, zaginarek, monitoring, szorowarek, wagoworkownicy, środków transportu, budowli, budynków, zamiatarek, sprzętu biurowego, wózków paletowych, stojaków do transportu okien i drzwi, podnośników, wyciągu towarowego itp.

Wynajem wskazanych we wniosku nieruchomości odbywa się na zasadach rynkowych. Wysokość stawek czynszu dla gruntów oraz budynków była przedmiotem wycen dokonanych przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych. Operaty stanowią podstawę ustalania czynszu z tytułu najmu i dzierżawy pomiędzy Wnioskodawcą, a Wspólnikiem. Czynsz dzierżawny w żaden sposób nie jest uzależniony do rentowności działalności Spółki.

Podsumowując:

-   wyposażenie nieruchomości jest własnością Spółki, nie jest dzierżawione od Wspólnika,

-   Wspólnik, od którego Spółka dzierżawi nieruchomość prowadzi od 2001 r. działalność gospodarczą, której faktycznie wykonywanym przedmiotem jest wynajem i dzierżawa nieruchomości,

-   powiązania Spółki i Wspólnika nie miały i nie będą miały wpływu na warunki zawarcia umów najmu w tym sensie, że strony ani nie ustalą (nie ustaliły), ani nie narzucą (nie narzuciły) warunków różniących się od warunków, które ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane,

-   Spółka dokonuje płatności przelewem na podstawie otrzymanej faktury.

Wnioskodawca począwszy od roku 2022, rozpoczął korzystanie z ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i nast. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu nadanym ustawie od dnia 1 stycznia 2022 r. (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.; dalej: ustawa o CIT).

Pytanie

Czy w opisanych okolicznościach faktycznych, płatności na rzecz Wspólnika z tytułu czynszu za najem nieruchomości opisanych we wniosku będą stanowiły dla Spółki ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatny wynajem opisanych we wniosku nieruchomości, dokonywany po cenach rynkowych, zgodnie z art. 28m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie kwalifikuje się do ukrytych zysków podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., wprowadzono nowy reżim opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Wprowadzone zostały przepisy regulujące ryczałt od dochodów spółek (dalej: „ryczałt lub „estoński CFT), stanowiące alternatywny sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w stosunku do dotychczasowych ogólnych zasad CIT. Nowe przepisy umieszczono w rozdziale 6b ustawy o CIT zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek”.

Zgodnie z brzmieniem art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym o osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz 1800 z póżn. zm., dalej: ustawa o CIT"), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, czyli posiadający siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegający obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Z uwagi na wprowadzenie nowej możliwości opodatkowanie dochodów, wybór tej formy opodatkowania zobowiązuje podatnika do spełnienia warunków określonych w przepisach o ryczałcie od dochodów spółek. Ustawodawca określił także wyłączenia ze stosowania ryczałtu dla podmiotów określonych w art 28k ustawy o CIT. Podatnicy korzystający z nowej formy, obowiązani są także do spełniania obowiązków określonych w art. 7aa ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 28o ust. 1 ustawy o CIT. ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Co do zasady, przedmiot opodatkowania przy stosowaniu ryczałtu od dochodów spółek, stanowi efektywna dystrybucja zysku ze spółki do jej udziałowców/akcjonariuszy. Przepisy jednak nie ograniczają się jedynie do wypłaty dywidendy, lecz uwzględniają także inne formy dystrybucji środków pieniężnych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/

akcjonariuszami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem, co zostało określone w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do postanowień art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji.

Powyższe zdarzenia wskazane w art. 28m ust. 3 ustawy stanowią katalog otwarty, jednak świadczenia na rzecz udziałowców/akcjonariuszy, podmiotów powiązanych z udziałowcami/ akcjonariuszami a podatnikiem, muszą być co do zasady związane z prawem do udziału w zysku. W konsekwencji oznacza to, nie każde świadczenie na rzecz podmiotów powiązanych będzie kwalifikowało zdarzenie do ukrytych zysków, lecz jedynie takie, które ma związek z prawem do zysku.

W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Przykładowe wyliczenie wskazane w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje również na kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi albo akcjonariuszowi lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem albo akcjonariuszem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (art.  28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT). W tym przypadku brak jest jednak odwołania do rynkowych warunków transakcji pożyczki.

Mając na uwadze powyższe - zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a jej wspólnikiem (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz wspólnika przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Rozumienie powyższej normy przedstawiono w projekcie „Przewodnika do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” z 8 grudnia 2020 r. (stanowiącego ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów - objaśnienia podatkowe) w przykładzie 26, opisującym sytuację, w której XYZ Sp. z o.o. dokonała transakcji o wartości rynkowej 120 000 zł, którą zaksięgowała w kwocie 50 000 zł. Jak wynika z treści projektu objaśnień, jako ukryty zysk do opodatkowania podatkiem od ryczałtu należy przyjąć powstałą nadwyżkę wartości rynkowej określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji w wysokości 70 000 zł.

Powyższy przykład prowadzi do wniosku, że czynsz najmu płacony przez podatnika na rzecz jego wspólnika (lub odwrotnie) nie spełni dyspozycji art. 28m ust. 3 pkt 3 ustaw o CIT, o ile ustalony został na warunkach rynkowych.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje pojęcie podmiotu powiązanego. Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych, zgodnie z art. 28c pkt. 1, oznaczają one podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

Zgodnie z art. 11a ustawy o CIT, ilekroć jest mowa o podmiocie powiązanym - oznacza to:

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

ten sam inny podmiot lub

małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden przedmiot, lub

c)spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt. 1, i jej komplementariusza,

lub

cd) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt. 1a, i jej wspólnika, lub

d)podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

W świetle powyższego, relacja Wnioskodawcy i Wspólnika spełnia ustawową definicję podmiotów powiązanych, wobec czego zasadnym jest odniesienie się kolejnych argumentów w oparciu o to określenie.

Wobec treści art. 28m ust. 3 pkt. 3 ustawy o CIT, zdaniem Wnioskodawcy, w związku z uiszczaniem podmiotowi powiązanemu czynszu dzierżawy nieruchomości, dochód z tytułu ukrytych zysków, powstać może wyłącznie w sytuacji wystąpienia nadwyżki wysokości czynszu uiszczonego przez Wnioskodawcę nad czynszem, który hipotetycznie podmioty niepowiązane mogłyby między sobą ustalić na zasadach rynkowych.

W analizowanej sytuacji Wnioskodawcy, rynkowość wysokości stawek czynszu najmu gruntów oraz budynków były przedmiotem wycen dokonanych przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych. Powyższe stanowi w przekonaniu Spółki wiarygodną opinię wobec rynkowości rozliczeń z podmiotem powiązanym.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej), ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby Spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej Spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych. W tym kontekście Spółka zauważa, że:

-  zakupu dokonano na warunkach rynkowych (po cenie rynkowej),

-  wynajem wynika z potrzeb biznesowych Spółki,

-  gdyby Spółka nie dokonała wynajmu nieruchomości od Wspólnika musiałaby wynająć nieruchomości od innych podmiotów.

Wynajem przedstawionych we wniosku nieruchomości ma zatem nie tylko charakter rynkowy, ale i jest uzasadniony biznesowo. Spółka zauważa, że gdyby podmiotem wynajmującym był inny podmiot - to rozliczenie wyglądałoby jednakowo.

Wobec powyższego, opisanych we wniosku transakcji z podmiotem powiązanym, dokonanych z poszanowaniem zasad określania cen rynkowych, nie należy zdaniem Spółki kwalifikować do dochodów z ukrytych zysków.

W przekonaniu Spółki wykładnia literalna art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT przesądza o prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy, bowiem posłużenie się przez ustawodawcę pojęciem „nadwyżki” wartości rynkowej transakcji ponad ustaloną cenę tej transakcji, świadczy o uznaniu wysokości czynszu najmu nieruchomości wypłacanego przez podatnika estońskiego CIT podmiotowi powiązanemu, jedynie w takim zakresie, w jakim z majątku podatnika wypływają środki przewyższające wartości świadczenia, które byłoby od niego należne na warunkach rynkowych. Gdyby wolą ustawodawcy było ujęcie wartości czynszu za najem nieruchomości w pełniej wysokości jako dochód z ukrytych zysków, nie posługiwałby się on określeniem „nadwyżki” wartości rynkowej transakcji, a wskazałby za zasadne opodatkowanie wszystkich transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi.

Konkludując, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że wypłacany przez Wnioskodawcę na rzecz Wspólnika czynsz nie będzie stanowił dochodu z  tytułu ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy CIT do wysokości czynszu jaki na zasadach rynkowych ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Wskazać bowiem należy, że Spółka jako najemca korzysta z części nieruchomości już od 2001 r., wykorzystując je faktycznie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku potwierdzają m.in. następujące interpretacje indywidualne:

1)interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.554.2021.2.AK,

2)interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2022 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.101.2022.2.AR,

3)interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.111.2022.2.AK,

4)interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2022 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.639.2021.2.AR,

5)interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2022 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.518.2021.2.AR.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, zapłata Wspólnikowi czynszu za najem nieruchomości, nie stanowi dla Spółki ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznaczyć należy, że przedmiotem interpretacji nie była ocena czy w istocie spełniają Państwo przesłanki do korzystania z zasad opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – Organ przyjął powyższe jako element opisu stanu faktycznego.

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2122) wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych – stanowiący alternatywny w  stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy powyższe weszły w  życie 1 stycznia 2021 r.

Następnie ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105 ze zm.) wprowadzono zmiany w ryczałcie od dochodów spółek, obowiązujące od 1 stycznia 2022 r.

Ten nowy sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w nowym rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek”, a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

Na podstawie art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Natomiast, zgodnie z art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z  podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

-    wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

-    inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,

-    wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

-    wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-ten sam inny podmiot lub

-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:

podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest ustalenie, czy płatności na rzecz Wspólnika z tytułu czynszu za najem nieruchomości opisanych we wniosku będą stanowiły dla Spółki ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…).

W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotów powiązanych przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Przy czym, jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

W relacji spółka – podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).

Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do opisu sprawy przedstawionego we wniosku oraz wątpliwości Wnioskodawcy stwierdzić należy, że wpłacany przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotu powiązanego, tj. Wspólnika czynsz najmu nieruchomości nie stanowi ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Jak wynika z opisu sprawy:

-czynsz najmu został ustalony na warunkach rynkowych,

-czynsz dzierżawny w żaden sposób nie jest uzależniony od rentowności działalności Spółki,

-powiązania Spółki i Wspólnika nie miały wpływu na warunki zawarcia umów najmu,

-Wspólnik, od którego Spółka dzierżawi nieruchomość prowadzi od 2001 r. działalność gospodarczą, której faktycznie wykonywanym przedmiotem jest wynajem i dzierżawa nieruchomości,

-Spółka posiada majątek niezbędny do prowadzenia działalności handlowej w branży budowlanej,

-wyposażenie nieruchomości jest własnością Spółki, nie jest dzierżawione od Wspólnika,

-Spółka wykorzystuje wskazane we wniosku nieruchomości w toku prowadzonej działalności gospodarczej,

-Spółka od lat wynajmuje nieruchomości na których prowadzi działalność gospodarczą,

-Spółka posiada również własne nieruchomości zabudowane i niezabudowane, z których korzysta w toku prowadzonej działalności.

W świetle powyższego kwota czynszu za najem nieruchomości opisanych we wniosku podmiotu powiązanego, tj. Wspólnika nie stanowi ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 w zw. z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym odpłatny wynajem opisanych we wniosku nieruchomości, dokonywany po cenach rynkowych, zgodnie z art. 28m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie kwalifikuje się do ukrytych zysków podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zastrzec należy, iż ocena okoliczności wpływu powiązań pomiędzy podmiotami na zasadność i racjonalność zawartych transakcji, w tym zasad rynkowych przy ich zawieraniu, nie może być dokonywana w postępowaniu interpretacyjnym. Dokładne zbadanie okoliczności zawartych transakcji pomiędzy Spółką a podmiotem powiązanym pod kątem spełnienia/niespełnienia przesłanek do uznania/nieuznania dokonanych transakcji za ukryte zyski zdefiniowane w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT możliwe jest w postępowaniu podatkowym, w wyniku analizy i oceny dowodów.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny i zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).