Temat interpretacji
Czy Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy, o których mowa w zdarzeniu przyszłym wniosku (na podstawie art. 18db ust. 1 ustawy o CIT) - w stosunku do pracownika, który ponad 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, lecz zarazem ponad 50% rzeczywistego czasu pracy w danym miesiącu przeznaczył na realizację działalności badawczo-rozwojowej?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 stycznia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy, o których mowa w zdarzeniu przyszłym wniosku (na podstawie art. 18db ust. 1 ustawy o CIT) - w stosunku do pracownika, który ponad 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, lecz zarazem ponad 50% rzeczywistego czasu pracy w danym miesiącu przeznaczył na realizację działalności badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Wnioskodawca - spółka z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) – jest (…) centrum naukowym prowadzącym kompleksowe badania naukowe i prace rozwojowe na zlecenie krajowych i zagranicznych klientów. Przez (…) lat swojej działalności Instytut ugruntował (…) w zakresie prowadzenia zaawansowanych prac rozwojowych. Dzięki doświadczonej kadrze pracowników o wysokich kwalifikacjach oraz współpracy z wieloma znanymi instytucjami i uczelniami technicznymi, zarówno w kraju jak i za granicą, Wnioskodawca posiada również duży dorobek naukowy, który pozwala na ciągły rozwój Spółki i popularyzację nauki w regionie.
Decyzją Ministra Gospodarki, Instytutowi został nadany status centrum badawczo-rozwojowego. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, a także czynnym podatnikiem podatku od towarów usług.
W ramach swej działalności Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a także korzysta z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d i nast. ustawy o CIT.
Wnioskodawca wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.
Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Spółka w celu rzetelnego rozliczania ulgi B+R wprowadziła i stosuje wewnętrzne zasady postępowania w zakresie:
a) ewidencji księgowej:
- Spółka otworzyła konta księgowe pozabilansowe do ewidencji kosztów projektów B+R,
b) dekretacji kosztów:
- Spółka utworzyła analityczne konta księgowe dla każdego zdefiniowanego projektu B+R (do ewidencji m.in. wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców biorących udział w pracach B+R),
- dekretacja kosztów prac zrealizowanych przez zleceniobiorców odbywa się na rachunkach do umów zleceń poprzez podanie ilości godzin i wybranego kodu projektu B+R,
- dekretacja godzin przepracowanych przez pracowników na rzecz projektów B+R odbywa się w następujący sposób:
- pracownik raportuje co miesiąc godziny przepracowane na rzecz produktów i innych zdefiniowanych czynności w wewnętrznym narzędziu do raportowania,
- kierownicy raportują co miesiąc ilości wytworzonych produktów z przypisaniem ich do zamówienia,
- godziny zarejestrowane przez pracowników są rozliczane na projekty B+R w proporcji do ilości wytworzonych produktów przypisanych do zamówień i tym samym do projektów B+R,
- dział płac nalicza co miesiąc wartość kosztów kwalifikowanych płac na podstawie rozliczonej ewidencji godzin pracowników,
- dekretacja kosztów na projekty B+R oraz dekretacja godzin przepracowanych przez pracowników na rzecz projektów B+R jest akceptowana przez osoby zajmujące w Spółce kierownicze stanowiska,
c) prowadzenia dokumentacji:
- Spółka stworzyła i wypełnia opisami merytorycznymi (dyrektor pionu i kierownicy działów zatwierdzają wpisy pracowników technicznych) oraz opisami finansowymi (dyrektor pionu i kierownik działu ekonomicznego zatwierdzają wpisy pracowników działu ekonomicznego),
- karty projektów B+R,
d) przepływu informacji:
- w celu identyfikacji prac B+R, ich oznaczania, przetwarzania i przechowywania informacji, Spółka wprowadziła przepływ informacji w formie szczegółowych schematów,
e) współpracy z firmami doradczymi:
- Spółka w ww. zakresie współpracuje z firmą doradczą.
W działalności Spółki zdarzy się sytuacja, w której w danym roku podatkowym Spółka osiągnie dochód niższy od kwoty przysługującego jej w tym roku odliczenia na podstawie art. 18d CIT. Spółka chciałaby więc skorzystać z możliwości opisanej w art. 18db CIT, tj. chciałaby pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy - o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej Spółkę w roku podatkowym.
Pracownicy Spółki, o których mowa w niniejszym zdarzeniu przyszłym, to osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową.
W związku z powyższym, Wnioskodawca chce uzyskać odpowiedź na pytanie wymienione poniżej.
Pytanie
Czy Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy, o których mowa w zdarzeniu przyszłym wniosku (na podstawie art. 18db ust. 1 ustawy o CIT) - w stosunku do pracownika, który ponad 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, lecz zarazem ponad 50% rzeczywistego czasu pracy w danym miesiącu przeznaczył na realizację działalności badawczo-rozwojowej?
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy, o których mowa w zdarzeniu przyszłym wniosku (na podstawie art. 18db ust. 1 ustawy o CIT) – w stosunku do pracownika, który ponad 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, lecz zarazem ponad 50% rzeczywistego czasu pracy w danym miesiącu przeznaczył na realizację działalności badawczo-rozwojowej.
Uzasadnienie:
W myśl art. 18db ust. 1 CIT, podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Zgodnie z art. 18db ust. 2 pkt 1 i 2 CIT, przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu (...) stosunku pracy (...) oraz wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
W myśl art. 18db ust. 3 pkt 1 i 2 CIT, przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Zgodnie z art. 18db ust. 4 CIT, uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Jak wynika z powyższych przepisów, Spółka może skorzystać z rozwiązania przewidzianego w przepisie art. 18db ust. 1 CIT, w stosunku do zaliczek od dochodów tych pracowników i zleceniobiorców bezpośrednio zaangażowanych w działalność B+R, których:
- czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
- przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Zdaniem Spółki, ww. warunki odnoszą się do czasu pracy lub świadczenia usług, kiedy dana osoba rzeczywiście świadczyła pracę lub usługi. Trzeba więc obliczyć proporcję z dwóch składowych, tj. rzeczywisty czas pracy w danym miesiącu poświęcony na działalność B+R oraz całkowity rzeczywisty czas pracy w danym miesiącu. Jeżeli proporcja jest wyższa lub równa 50%, to dana osoba jest uważana za osobę, o której mowa w art. 18db ust. 3 pkt 1 i 2 CIT, a Spółce przysługuje wskazane odliczenie.
Zdaniem Spółki, nie ma znaczenia, przez jaki czas osoba taka przebywała w danym miesiącu na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Pod uwagę należy brać wyłącznie czas rzeczywiście poświęcony na pracę.
W związku z tym, Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy, o których mowa w zdarzeniu przyszłym wniosku (na podstawie art. 18db ust. 1 ustawy o CIT) - w stosunku do pracownika, który ponad 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, lecz zarazem ponad 50% rzeczywistego czasu pracy w danym miesiącu przeznaczył na realizację działalności badawczo-rozwojowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 8 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 updop.
Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop:
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da updop.
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na innowacyjnych pracowników”.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 18db, który w ust. 1 stanowi, że:
podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Z kolei, zgodnie z art. 18db ust. 2 updop:
przepis ust. 1 updop ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
1. stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
2. wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
3. praw autorskich.
W myśl art. 18db ust. 3 updop:
przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
1) pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
2) przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%. Uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie (art. 18db ust. 4 ustawy o PDOP).
Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop:
uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Zgodnie z art. 18db ust. 5 updop, przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do:
1) zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2) podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da ustawy o PDOP.
Wyjaśniając Państwa wątpliwości objęte pytaniem, należy ponownie zwrócić uwagę na treść cytowanego wyżej art. 18db ust. 3 updop, z którego wynika, że:
przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
1. pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
2. przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Przechodząc na grunt analizowanej sprawy w zakresie zadanego pytania stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych - pracowników, bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową, którzy realizują wskazany cel lub wykonują usługę, tj. przeznaczają swój czas na prace badawczo-rozwojowe.
Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy lub czasu wykonania usługi przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18db ust. 3 updop, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na ten cel. Zatem, odliczeniu w ramach tej ulgi nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypadających na dni/okresy nieobecności pracownika w pracy, w tym z powodu usprawiedliwionej niezdolności do pracy lub zasiłku chorobowego, ponieważ nie dotyczą one czasu pracy faktycznie poświęconego na realizację działalności badawczo-rozwojowej (czasu faktycznie przepracowanego).
Powyżej przedstawiony przez Organ sposób rozumienia art. 18db ust. 3 updop prowadzi do wniosku, że uwzględniając pełną treść ww. przepisu należy w pierwszej kolejności przeanalizować, czy pracownik w danym okresie świadczył pracę, a tym samym czy rzeczywiście wykonywał czynności związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, a następnie zweryfikować, czy czas:
- pracy pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50%,
- pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Jak wynika z opisu sprawy, w działalności Spółki zdarzy się sytuacja, w której w danym roku podatkowym Spółka osiągnie dochód niższy od kwoty przysługującego jej w tym roku odliczenia na podstawie art. 18d CIT. Spółka chciałaby więc skorzystać z możliwości opisanej w art. 18db CIT, tj. chciałaby pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy - o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej Spółkę w roku podatkowym.
Pracownicy Spółki, o których mowa w niniejszym zdarzeniu przyszłym, to osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodu uzyskanego przez jej pracowników ze stosunku pracy, o których mowa w zdarzeniu przyszłym wniosku (na podstawie art. 18db ust. 1 ustawy o CIT) - w stosunku do pracownika, który ponad 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, lecz zarazem ponad 50% rzeczywistego czasu pracy w danym miesiącu przeznaczył na realizację działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).