Temat interpretacji
1. Czy działalność badawczo-rozwojowa opisana przez Spółkę w stanie faktycznym wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów opisanych powyżej z tytułu prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej? 3. Czy Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o podatku do osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?
Interpretacja indywidualna
- stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 lutego 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- działalność Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
- Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów opisanych w stanie faktycznym z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
- Spółka jest uprawniona do zaliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o podatku od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 6 marca 2023 r. (data wpływu 9 marca 2023 r.), oraz pismem z dnia 4 kwietnia 2023 r. (data wpływu 7 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
V Spółka z o.o. z siedzibą w (...),(dalej „Spółka”) została utworzona zgodnie z prawem polskim. Jest przedsiębiorstwem działającym w branży produkcji narzędzi (…). Głównym źródłem przychodów Spółki jest produkcja i sprzedaż narzędzi (…). Obecnie Spółka oferuje swoje produkty na rynku krajowym i międzynarodowym. W ciągu (…) prowadzenia działalności oraz ciągłego rozwoju Spółki zakres oferowanych produktów i stosowanej technologii wytwarzania systematycznie poszerza się, a dzięki opracowaniu własnych technologii wytwarzania m.in. (…), wprowadzone zostały na rynek narzędzia możliwe do wykorzystania m.in. w branżach architektonicznej, meblowej, AGD, optycznej, samochodowej, stoczniowej oraz w innych specjalistycznych branżach (jak np. elektronika). W dniu (…) Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o zatwierdzeniu kierunków rozwoju Spółki, zaś w (…) Zarząd Spółki podjął uchwałę o utworzeniu Działu Badawczo-Rozwojowego wyodrębnionego w strukturze organizacyjnej.
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Na dzień złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka nie posiada statusu centrum badawczo- rozwojowego w myśl przepisów ustawy z dnia 30 maja 2008 roku o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 706 ze zm.) i nie prowadzi działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.
Spółka nieustannie prowadzi prace badawczo-rozwojowe mające na celu tworzenie nowych produktów, rozwój istniejących produktów i wprowadzanie nowych innowacyjnych rozwiązań poprzez osiąganie coraz wyższej jakości i parametrów pracy oferowanych narzędzi, odpowiadając na potrzeby rynku. W szczególności Spółka prowadziła i prowadzi:
a) prace polegające na opracowywaniu nowych technologii produkcji (…), a następnie ich produkcji;
b) prace polegające na opracowywaniu nowych receptur na (…) do produkcji wysoko wydajnych (…);
c) prace polegające na ulepszaniu produkowanych przez Spółkę narzędzi (…) w celu zwiększenia odpowiedniej jakości oraz pozwolenia ich użytkownikom lepiej wykorzystać walory użytkowe narzędzi;
d) prace badawcze nad ulepszaniem technologii produkcji (…);
e) prace badawczo-wdrożeniowe nad polepszeniem parametrów roboczych (…);
f) prace badawcze nad opracowaniem tańszych spoiw (…) przy zachowaniu ich dotychczasowych parametrów roboczych;
g) prace badawczo-eksploatacyjne nad wprowadzeniem nowych, tańszych (…);
h) prace badawczo-eksploatacyjne nad wykorzystaniem (…) prace badawcze zmierzające do opracowania nowych spoiw przy wykorzystaniu najnowszych technologii (…)
i) prace badawczo-eksploatacyjne zmierzające do opracowania spoiw (…);
j) prace badawcze zmierzające do opracowania nowych technologii obróbki szkła.
Realizowane przez Spółkę projekty nie były finansowane ze środków zewnętrznych.
Prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w Spółce zgodnie z dokumentem pt. Kierunki rozwoju Spółki, który został przygotowany przez Zarząd Spółki, a następnie zatwierdzony w dniu 10 czerwca 2022 roku uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. Praca nad każdym projektem badawczo-rozwojowym odbywa się w sposób usystematyzowany, według harmonogramu ustalonego każdorazowo dla danego projektu.
Co do zasady w ramach każdego projektu badawczo-rozwojowego prowadzonego przez Spółkę można wyodrębnić następujące etapy działania:
a) faza wstępna obejmująca zebranie i analizę danych konkretnym projekcie,
b) faza koncepcyjna obejmująca:
a. wyznaczenie parametrów, które powinno spełniać dane narzędzie (…);
b. dobór gatunku (…), jego wielkości oraz składu spoiwa metalowego;
c. ustalenie charakterystyki spiekania (w tym temperatury oraz czasu trwania procesu spiekania);
c) faza konstrukcyjna i testowa (w tym konstrukcja i wykonanie form, wykonanie niezbędnej dokumentacji, przetestowanie ich działania, eliminacja błędów);
d) faza wdrożeniowa obejmująca wprowadzenie nowego narzędzia do produkcji, a następnie wprowadzenie go na rynek, przejście do produkcji seryjnej.
Jak wynika z powyższego opracowując nowe produkty lub ulepszając/modyfikując produkty już istniejące Spółka prowadzi działalność nowatorską, opartą o twórcze koncepcje.
Przystępując do danego projektu Spółka nie jest w stanie przewidzieć wyniku, który zostanie osiągnięty.
Czynności w wyżej opisanych projektach badawczo-rozwojowych wykonywane są przez pracowników Spółki (to jest osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę). Wyżej wymienieni pracownicy posiadają stosowną specjalistyczną wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe umożliwiające im prawidłowe wykonywanie prac w ramach projektów. W ramach każdego projektu tworzony jest zespół, do którego wyznacza się pracowników, których wiedza, kwalifikacje oraz doświadczenie są niezbędne do wykonania danego projektu. Z uwagi na to, że żaden z pracowników nie poświęca 100% swojego czasu pracy wyłącznie na prace badawczo-rozwojowe Spółka prowadzi szczegółową ewidencję czasu pracy takich pracowników, na podstawie której możliwe jest dokładne wskazanie liczby godzin poświęconych przez każdego z pracowników na wykonywanie czynności w ramach projektów badawczo-rozwojowych w danym miesiącu. Wynagrodzenie pracowników składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz premii. Pracownikom wypłacane jest także wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych wraz ze stosownym dodatkiem, diety z tytułu podróży służbowych, dodatki za pracę w nocy lub niedziele i święta.
Spółka jest w trakcie budowy stanowiska badawczego do badań parametrów eksploatacyjnych narzędzi diamentowych. Uruchomienie wyżej opisanego stanowiska badawczego umożliwi Spółce:
a) opracowanie parametrów oceny narzędzia (…) pod względem jego trwałości i wydajności;
b) weryfikacja i optymalizacja dotychczas opracowanych przez Spółkę (…);
c) opracowanie nowych (…) do produkcji bardziej wydajnych i trwałych narzędzi (…).
Spółka planuje zakup wyposażenia stanowiska badawczego, w tym zakup obrabiarki CNC (…), wyposażenia stanowiska do lutowania indukcyjnego. Pewne elementy wyposażenia stanowiska badawczego z uwagi na ich wartość stanowić będą środki trwałe i będą ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wyżej opisane elementy wyposażenia stanowiska badawczego podlegać będą amortyzacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Stanowiące środki trwałe maszyny i urządzenia składające się na stanowisko badawcze będą wykorzystywane nie tylko do działalności badawczo-rozwojowej. Spółka będzie z nich korzystać także w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spółka będzie prowadzić stosowną ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Dodatkowo, z uwagi na wysoki koszt niektórych elementów wyposażenia stanowiska badawczego Spółka rozważa także zawarcie umów leasingu w odniesieniu do takich elementów. Te elementy wyposażenia stanowiska badawczego, z których Spółka będzie korzystać zgodnie z zawieranymi umowami leasingu, wykorzystywane będą wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W takim wypadku Spółka ponosić będzie koszty leasingu, które należy zakwalifikować do wydatków na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Do czasu stworzenia stanowiska badawczego w oparciu o zawierane umowy Spółka zleca innym podmiotom wykonanie pewnych badań, których - z uwagi na brak stosownego sprzętu i urządzeń - nie jest w stanie wykonać samodzielnie. Dotyczy to w szczególności testów. Wyżej wymienione czynności zlecane są instytutom badawczym, instytutom badawczym należącym do Sieci Łukasiewicz lub innym podmiotom, prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Spółka planuje także wykonywanie badań w oparciu o najętą lub wydzierżawioną aparaturę badawczą siłami własnych pracowników lub korzystając z usług innych osób fizycznych w oparciu o zawierane umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Spółka ponosi lub będzie ponosić następujące wydatki:
a) wynagrodzenia pracowników w części, w jakiej poświęcają oni swój czas na realizację projektów badawczo-rozwojowych. W tym miejscu należy podkreślić, że niniejszym wnioskiem objęte są jedynie wynagrodzenia pracowników w części, w której wynagrodzenie to jest wypłacane za czas poświęcony na działalność badawczo-rozwojową (w tym wynagrodzenie zasadnicze, należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, nagrody, czy premie, a także finansowane przez Spółkę jako pracodawcę składki
na ubezpieczenia społeczne). Niniejszy wniosek nie dotyczy wynagrodzenia za czas urlopu, innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu choroby);
b) wydatki na nabycie materiałów niezbędnych do realizacji działalności badawczo- rozwojowej. Wydatki te obejmują wydatki na zakup elementów niezbędnych
do wytworzenia narzędzia (…);
c) koszty zakupu wyposażenia elementów składających się na stanowisko badawcze, w tym zakup obrabiarki CNC (…), wyposażenia stanowiska do lutowania indukcyjnego;
d) wydatki związane z nabyciem ekspertyz, opinii i usług doradczych świadczonych na rzecz Spółki przez podmioty prowadzące działalność naukową wymienione w art. 7 ust, 1-2 lub 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej - wydatki dotyczą zlecania wyżej wymienionym podmiotom przeprowadzenia badań, których na chwilę obecną Spółka nie może wykonać samodzielnie z uwagi na brak specjalistycznej infrastruktury i urządzeń;
e) wydatki ponoszone na wynagrodzenia osób wykonujących badania naukowe na zlecenie Spółki w oparciu o zawierane umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz sfinansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie społeczne;
f) wydatki ponoszone na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej;
g) wydatki ponoszone na nabycie usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej.
Wyżej opisane wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją prac badawczo- rozwojowych nie są zwracane Spółce.
Koszty kwalifikowane wyodrębniane są przez Spółkę w odrębnej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pismem z dnia 6 marca 2023 r. oraz pismem z dnia 4 kwietnia 2023 r. uzupełniono opis stanu faktycznego w następujący sposób:
- Spółka prowadzi zarówno działalność nie mającą charakteru twórczego, polegającą na produkcji narzędzi, jak również działalność twórczą i ten rodzaj działalności objęty jest wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Jak wskazano we wniosku, objęta wnioskiem działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest działalnością o charakterze twórczym, a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Spółka prowadzi projekty badawczo- rozwojowe, w ramach których tworzone są nowe i oryginalne rozwiązania, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Rozwiązania są wynikiem pracy twórczej zespołu pracowników, którzy w oparciu o swoją wiedzę, doświadczenie tworzą nowe zupełnie nowe narzędzia, udoskonalają narzędzia istniejące lub technologie ich produkcji. Nowe rozwiązania są następnie oferowane klientom Wnioskodawcy;
- Wnioskodawca wskazuje, że opisana we wniosku działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług. Działalność ta nie obejmuje ani rutynowych, ani okresowych zmian wprowadzanych nowych produktów, procesów czy usług (zdarza się, że w razie konieczności Wnioskodawca wykonuje także prace rutynowe i okresowe, jednak nie są one włączane do działalności badawczo-rozwojowej i nie są one objęte wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej). Wnioskodawca prowadzi prace polegające na poszukiwaniu i opracowaniu nowych technologii w oparciu o wiedzę posiadaną i systematycznie nabywaną. Prowadzone przez pracowników prace mają na celu tworzenie nowych receptur, nowych narzędzi i nowych technologii produkcji w celu zwiększenia wydajności narzędzi, ich walorów użytkowych, polepszeniem parametrów roboczych oraz nowych gatunków ziarna diamentowego i nowych spoiw do ściernic. Wnioskodawca prowadzi także prace zmierzające do opracowania zupełnie nowych technologii obróbki szkła. W żadnym wypadku opisane prace nie stanowią rutynowego czy okresowego wprowadzania zmian do narzędzi, technologii i receptur. Należy wskazać, że rozpoczynając prace Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć końcowego wyniku, który zostanie osiągnięty;
- Wnioskodawca potwierdza, że wydatki, które zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo- rozwojowej stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy
o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki w ramach ulgi badawczo- rozwojowej rozliczane są zgodnie z zapisami art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p.
- Wnioskodawca potwierdza, że wydatki ponoszone w związku z realizacją projektów badawczo-rozwojowych zostały odliczone od podstawy opodatkowania i w tym względzie zastosowanie mją zapisy art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p.
- Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a u.p.d.o.p.;
- Wnioskodawca potwierdza, że wydatki ponoszone w związku z realizacją projektów badawczo-rozwojowych zostały odliczone od podstawy opodatkowania i w tym względzie zastosowanie mają zapisy art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p.;
- Badania naukowe opisane w pkt „e” we wniosku wykonywane są lub będą przez te osoby na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło, a należności z tych umów stanowić będą po ich stronie należności, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawierane są z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej, a Wnioskodawca wypłaca takim osobom należności z tytułu zawartej umowy wyłącznie za czas realizacji działalności badawczo-rozwojowej oraz finansuje składki od ww. należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Elementem wynagrodzeń określonych we wniosku w pkt „e” osób wykonujących badania naukowe to miedzy innymi wynagrodzenie za przeprowadzenie testów, przeprowadzenie badań nad stworzonym materiałem badawczym i opracowanie wyników uzyskanych w ramach prowadzonych badań i testów;
- Wydatki ponoszone na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.;
- Wydatki ponoszone na nabycie usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo- rozwojowej nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.
1. Czy działalność badawczo-rozwojowa opisana przez Spółkę w stanie faktycznym wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2. Czy Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
w zakresie kosztów opisanych powyżej z tytułu prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej?
3. Czy Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o podatku do osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?
Ad 1.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia owych zastosowań. W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych badania naukowe to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (to jest prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (to jest prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń).
Z kolei w myśl art. 4a pkt 28 prace rozwojowe to prace zdefiniowane art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, to jest działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W konsekwencji jako działalność badawczo-rozwojową można zakwalifikować działalność, która:
a) jest działalnością twórczą;
b) obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe;
c) jest podejmowana w sposób systematyczny;
d) jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W ocenie Spółki działalność prowadzona przez Spółkę spełnia wszystkie przesłanki wskazane w art. 4a pkt 26, 27 i 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jest:
a) działalność ta ma charakter twórczy - w oparciu o założone cele projektowe opracowywane są nowe narzędzia niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub są one na tyle innowacyjne, że odróżniają się od funkcjonujących rozwiązań w znacznym stopniu;
b) działalność spełnia przesłanki uznania jej za działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe - prowadzone przez Spółkę prace mają na celu przede wszystkim zdobycie nowej wiedzy i późniejsze wykorzystanie jej przy opracowaniu m.in. nowych narzędzi, nowych technologii produkcji lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń, co szczegółowo zostało wskazane w opisie stanu faktycznego;
c) jest podejmowana w sposób systematyczny - działalność jest zaplanowana, prowadzona regularnie i w sposób ciągły według ustalonego systemu, Spółka zaplanowała i przeprowadziła wiele projektów badawczo-rozwojowych;
d) ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosować - na podstawie istniejącej wiedzy zgromadzonej podczas prowadzonej działalności opracowywane są nowe produkty lub ulepszane/modyfikowane produkty już istniejące, przystępując do danego projektu Spółka nie jest w stanie przewidzieć wyniku, który zostanie osiągnięty.
Wykorzystując posiadaną wiedzę oraz zdobyte doświadczenie, Spółka w czasie swojej 32-letniej działalności opracowała ponad 100 gatunków spieków metaliczno- diamentowych które są stosowane do różnych produkowanych narzędzi w zależności od ich zastosowania.
Unikalne na receptury pozwalają na produkcję ponad 6000 najwyższej jakości, różnych produktów.
Celem Spółki jest opracowywanie nowych receptur spoiw, co jest procesem skomplikowanym i wymaga zarówno wiedzy, jak i wielu prób technologicznych.
Aby utrzymać się na rynku producentów narzędzi diamentowych niezbędne jest prowadzenie badań nad nowymi kompozycjami (…).
W konsekwencji, wyżej opisaną działalność Spółki można zakwalifikować jako działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu wyżej wskazanych przepisów podatkowych.
Ad 2.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Za koszty kwalifikowane uznaje się:
a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
b) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
c) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
d) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
e) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej; rozwojowej;
f) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
g) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
h) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W myśl art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1 wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
W konsekwencji podatnikowi przysługuje prawo odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, jeżeli:
a) poniósł on koszty na działalność badawczo rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
b) poniesione koszty mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych zawartym w art. 18d ust. 2 lub 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
c) koszty działalności badawczo-rozwojowej zostały wyodrębnione w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
d) kwota odliczonych kosztów nie przekroczy limitów wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych;
e) koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone.
Spółka ponosiła, ponosi i będzie ponosić koszty kwalifikowane w rozumieniu przepisu art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jest:
a) koszty wynagrodzenia pracowników wykonujących zadania w ramach prac badawczo- rozwojowych w części, w jakiej poświęcają oni swój czas na realizację projektów badawczo-rozwojowych:
b. wynagrodzenie i dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, nagrody i premie, diety i należności z tytułu podróży służbowych, dodatki funkcyjne i stażowe oraz za pracę w nocy,
c. koszty składek na ubezpieczenia społeczne/emerytalne, rentowe i wypadkowe w części finansowanej przez pracodawcę.
a) wydatki na nabycie materiałów niezbędnych do realizacji działalności badawczo- rozwojowej. Wydatki te obejmują wydatki na zakup elementów niezbędnychdo wytworzenia narzędzia ściernego, w szczególności ziarna diamentowego, korpusów, proszków metali, stali, aluminium, kołków grafitowych, klejów, tarcz ściernych, noży i płytek tokarskich;
b) koszty zakupu niestanowiących środków trwałych elementów składających się na stanowisko badawcze, które będą bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
c) wydatki związane z nabyciem ekspertyz, opinii i usług doradczych świadczonych na rzecz Spółki przez podmioty prowadzące działalność naukową wymienione w art. 7 ust, 1-2 lub 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej - wydatki dotyczą zlecania wyżej wymienionym podmiotom przeprowadzenia badań, których na chwilę obecną Spółka nie może wykonać samodzielnie z uwagi na brak specjalistycznej infrastruktury i urządzeń;
d) wydatki ponoszone na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowe - w ramach zawieranych przez Spółkę umów;
e) wydatki ponoszone na wynagrodzenia osób wykonujących badania naukowe na zlecenie Spółki w oparciu o zawierane umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz sfinansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie społeczne.
Wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej są wyodrębnione w stosownej ewidencji prowadzonej przez Spółkę.
W świetle powyższego w ocenie Spółki, spełnia ona wszystkie wyżej wskazane warunki, co umożliwia jej zastosowanie ulgi B+R i zaliczenie opisanych powyżej ponoszonych kosztów do kosztów kwalifikowanych.
Ad. 3
Zgodnie z opisanym powyżej stanem faktycznym Spółka rozważa nabycie maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie stanowiska badawczego. Z uwagi na koszt nabyte urządzenie stanowić będzie środek trwały, od którego naliczane będą odpisy amortyzacyjne. Możliwe jest, że niektóre z takich maszyn lub urządzeń nie będą wykorzystywane jedynie dla potrzeb działalności badawczo-rozwojowej. Jednakże dla każdego takiego urządzenia prowadzona będzie szczegółowa ewidencja wskazująca, dla jakich celów dana maszyna lub urządzenie było wykorzystywane zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budynków, budowli i lokali będących odrębną własnością.
W związku z powyższym w ocenie Spółki będzie ona uprawniona do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w takiej części, w jakiej są one używane do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad 1.
Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „CIT”):
przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo- rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo- rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany
i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo- rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości.
Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji, głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych, zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Zdaniem tut. Organu, opisywana przez Wnioskodawcę działalność spełnia przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., oprócz opisanej we wniosku w pkt „d” w stanie faktycznym fazy wdrożeniowej obejmującej wprowadzenie nowego narzędzia do produkcji, a następnie wprowadzenie go na rynek, przejście do produkcji seryjnej.
Nie można uznać, że w ramach fazy wdrożeniowej następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Pomimo twórczego charakteru prac będących przedmiotem pytania nr 1, faza wdrożeniowa nie ma na celu zwiększenia zasobów wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań tj. tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług. Prace te nie spełniają przesłanek zawartych w powyżej cytowanym przepisie, zatem w tej części Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.
W pozostałej części opisywanych we wniosku prac badawczo-rozwojowych, Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Ad 2.
Stosownie do treści art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Na podstawie art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony
na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłączniew prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawaochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 u.p.d.o.p.,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
Z art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p. wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. -Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Według brzmienia art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,
3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.,
4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5. jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonychw u.p.d.o.p.,
9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania nr 2 jest m.in. kwestia uznania kosztów osobowych, za koszty kwalifikowane na potrzeby skorzystania z ulgi badawczo- rozwojowej.
Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo- rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 poz. 2647 ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”):
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Zatem, Państwa stanowisko w sprawie uznania kosztów pracowniczych jako koszty kwalifikowane, z wyjątkiem kosztów poniesionych na wynagrodzenia pracowników w części dot. fazy wdrożenia jest prawidłowe.
Przechodząc z kolei do kosztów nabycia Materiałów związanych z realizacją prac badawczo- rozwojowych, jak już powyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Poprzez definicję wyrazu „surowiec” należy rozumieć „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii”.
W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r., poz. 120). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek- Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Podsumowując, w ocenie tut. Organu, możecie Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., wydatki na materiały niezbęde do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, które obejmują wydatki na zakup elementów do wytworzenia narzędzia (…).
Zatem, Państwa stanowisko w sprawie uznania kosztów materiałów jako koszty kwalifikowane, z wyjątkiem kosztów poniesionych na materiały w części dot. fazy wdrożenia jest prawidłowe.
Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p. wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
- na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce,
- na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że opisane w stanie faktycznym wydatki związane z wykonaniem badań, testów, nabyciem opinii i ekspertyz, świadczonych na rzecz Spółki na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, stanowić będą koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p.
Dalej, od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. O systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.p.).
Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a z dnia 26 lipca 1991 r. u.p.d.o.f. (t. j. Dz. U. z 2022 poz. 2647 ze zm.):
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią również wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenie i o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.
W myśl art. 18d ust. 2 pkt 4 i 4a u.p.d.o.p.,
za koszty kwalifikowane uznaje się odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,
nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
W tym miejscu wskazać należy, że u.p.d.o.p. nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem aparatury badawczo-rozwojowej.
W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z brzmieniem art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 3 pkt 1, i jejkomplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;
Tak więc, koszty związane z odpłatnym korzystaniem oraz nabyciem usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, także można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych z ww. Artykułu.
Państwa stanowisko w tym zakresie jest zatem prawidłowe.
Ad 3.
W kwestii pytania oznaczonego numerem 3, wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:
- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;
- nie dotyczą środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;
- środek trwały/wartość niematerialna i prawna, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
W myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Kosztami kwalifikowanymi mogą być - zgodnie z cytowanym wyżej art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. - dokonywane w roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiły koszty kwalifikowane.
Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Podsumowując, w świetle powyższych przepisów, mają Państwo prawo do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tj. nabycia maszyn
i urządzeń stanowiących wyposażenie stanowiska badawczego w takiej części, w jakiej są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, tj. do realizacji opisanych we wniosku Prac.
Reasumując Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:
- działalność badawczo-rozwojowa opisana przez Spółkę w stanie faktycznym wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.:
- w części dotyczącej fazy wdrożeniowej obejmującej wprowadzanie nowego narzędzia do produkcji, a następnie wprowadzenie go na rynek, przejście do produkcji seryjnej - jest nieprawidłowe;
- w pozostałej części jest prawidłowe;
- Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy u.p.d.o.p. w zakresie kosztów opisanych powyżej z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej:
- w części dotyczącej kosztów poniesionych na etapie fazy wdrożeniowej obejmującej wprowadzanie nowego narzędzia do produkcji, a następnie wprowadzenie go na rynek, przejście do produkcji seryjnej - jest nieprawidłowe;
- w pozostałej części jest prawidłowe;
- Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jest prawidłowe.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego
i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259;
dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).