Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie mógł zastosować 5% stawkę podatku w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży stojaka grzejnikowego, który został zarejestrowany przez Urzędu Patentowy RP na okoliczność czego Wnioskodawca posiada świadectwo rejestracji, z którego wynika, że udzielono prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. stojak grzejnikowy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie mógł zastosować 5% stawkę podatku w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży stojaka (...), który został zarejestrowany przez Urzędu Patentowy RP na okoliczność czego Wnioskodawca posiada świadectwo rejestracji, z którego wynika, że udzielono prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. stojak (...).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 27 marca 2023 r., które wpłynęło do Organu 29 marca 2023 r. oraz pismem z 17 kwietnia 2023 r., które wpłynęło do Organu 24 kwietnia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu zdarzenia przyszłego
Spółka X Sp. z o.o. Sp. k. (dalej: „Wnioskodawca”) jest polskim podmiotem gospodarczym zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest w szczególności:
25.21.Z. PRODUKCJA GRZEJNIKÓW, KOTŁÓW CENTRALNEGO OGRZEWANIA,
20.16.Z. PRODUKCJA TWORZYW SZTUCZNYCH W FORMACH PODSTAWOWYCH,
22.23.Z. PRODUKCJA WYROBÓW DLA BUDOWNICTWA Z TWORZYW SZTUCZNYCH,
25.61.Z. OBRÓBKA METALI I NAKŁADANIE POWŁOK NA METALE,
46.73.Z. SPRZEDAŻ HURTOWA DREWNA, MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYPOSAŻENIA SANITARNEGO,
46.74.Z. SPRZEDAŻ HURTOWA WYROBÓW METALOWYCH ORAZ SPRZĘTU I DODATKOWEGO WYPOSAŻENIA HYDRAULICZNEGO I GRZEJNEGO,
46.77.Z. SPRZEDAŻ HURTOWA ODPADÓW I ZŁOMU,
47.91.Z. SPRZEDAŻ DETALICZNA PROWADZONA PRZEZ DOMY SPRZEDAŻY WYSYŁKOWEJ LUB INTERNET,
49.41.Z. TRANSPORT DROGOWY TOWARÓW,
52.10.B. MAGAZYNOWANIE I PRZECHOWYWANIE POZOSTAŁYCH TOWARÓW.
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) i rozlicza się na podstawie ksiąg rachunkowych. W prowadzonych księgach rachunkowych Wnioskodawca będzie:
1)wyodrębniał każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
2)zapewniał ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
3)wyodrębni koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu, prowadząc w tym celu konta zespołu 4,
4)dokonywał zapisów w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej,
5)dokonywał zapisów w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do produktu w stosunku do którego wykorzystuje się kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi również działalność badawczo-rozwojową, w wyniku której opracował założenia techniczne oraz zaprojektował i zbudował „Stojak grzejnikowy”. Stojak (...) został zrejestrowany w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej i uzyskał prawo z rejestracji wzoru przemysłowego pt. Stojak (...), który uzyskał nr (…).
Mając na uwadze to, że stojak (...) korzysta z prawa z rejestracji wzoru przemysłowego funkcjonuje zatem w oparciu o kwalifikowane IP w postaci prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego 5% opodatkowania odpowiednio obliczonego dochodu pochodzącego ze sprzedaży przedmiotowego stojaka (...).
Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych (dalej: „B+R”) prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów.
Jednocześnie, wskazać należy, że Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, które spełniają wymogi określone w art. 24e ust. 1 ustawy o CIT, o czym była mowa wyżej. Ustalenie przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu pozwala także na ustalenie jednostkowego dochodu ze sprzedaży stojaków (...) (wraz z przypisanymi do niego prawami) w skali miesiąca, a także roku.
W związku z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi tzw. ulgi z tytułu IP Box Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 24d w związku z art. 24e ustawy o CIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, którą w analizowanej sprawie będzie prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, dotyczącego stojaka (...).
Wnioskodawca osiągał będzie dochody z tytułu sprzedaży stojaka (...), który został zgłoszony w Urzędzie Patentowym i został zarejestrowany pod numerem (…). Dochody te Wnioskodawca chciałby rozliczyć, korzystając z IP Box.
Jednocześnie, Wnioskodawca oświadcza, że na potrzeby skorzystania z IP Box prowadzi księgi rachunkowe, które spełniają wymogi określone w art. 24e ust. 1 pkt 1-5 ustawy o CIT, co pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każdy wyprodukowany i sprzedany stojak (...).
W uzupełnieniu wniosku z 27 marca 2023 r. wskazali Państwo, że:
1.Wnioskodawca prowadzi na bieżąco od początku realizacji działalności badawczo- rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odrębną ewidencję rachunkową, zgodnie z art. 24e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
2.Zgłoszenia wniosku o uzyskanie ochrony dla prawa własności intelektualnej w postaci stojaka (...) dokonano w dniu 14 marca 2005 r. Wzór przemysłowy pt. stojak (...) został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym w dniu 11 stycznia 2006 r. Jednocześnie, należy podkreślić, że w chwili obecnej Wnioskodawca ubiega się o rejestrację wzoru przemysłowego pt. „Szafka do ogrzewania podłogowego”.
3.Złożony wniosek dotyczy roku 2022 i następnych.
W uzupełnieniu wniosku z 17 kwietnia 2023 r. wskazali Państwo, że po dniu 31 grudnia 2012 r. ponosili koszty działalności badawczo-rozwojowej związanej z wytworzonym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w postaci prawa z rejestracji wzoru przemysłowego (stojak (...). Kosztami tymi są między innymi:
-opłaty wnoszone do Urzędu Patentowego celem przedłużania okresu ochrony patentowej wzoru użytkowego - opłaty te wnoszone są co 5 lat. Bieżąca ochrona obejmuje okres do 14 marca 2025 r.,
-opłaty za badania wytrzymałościowe powtarzane co 5 lat, wykonywane w Instytucie Techniki Budowlanej. W bieżącym roku Wnioskodawca jest w trakcie dokonywania Krajowej Oceny Technicznej stojaka (...0.
Pytanie
Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł zastosować 5% stawkę podatku w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży stojaka (...), który został zarejestrowany przez Urzędu Patentowy RP na okoliczność czego Wnioskodawca posiada świadectwo rejestracji, z którego wynika, że udzielono prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. stojak (...)?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu z 27 marca 2023 r.)
Zasady przyznawania ochrony prawnej dla poszczególnych kategorii kwalifikowanych IP wynikają z postanowień właściwych krajowych ustaw szczególnych - w przypadku prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, organem odpowiedzialnym za wydawanie świadectwa rejestracji prawa z rejestracji wzoru przemysłowego jest Urząd Patentowy RP. Przy czym zaznaczyć trzeba, że preferencyjne opodatkowanie będzie dotyczyło tylko i wyłącznie tego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, na które złożono wniosek. Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku podjętych prac powstał stojak (...), który spełnił wszystkie przesłanki, aby uzyskać prawo z rejestracji wzoru przemysłowego. Biorąc pod uwagę dotychczasowe rozważania uznać należy, że Wnioskodawca spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z 5% stawki opodatkowania dochodu osiągniętego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jakimi w analizowanej sprawie jest zarejestrowany wzór przemysłowy w Urzędzie Patentowym pod numerem (…). Zgodnie z art. 24d ust. 1 ustawy o CIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Z kolei zgodnie z art. 24d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie własności przemysłowej, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo - rozwojowej.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei, badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 4a pkt 27 i 28 ustawy o CIT, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl tych przepisów prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Działalność ta obejmuje nabywanie łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmiennych, ulepszonych lub nowych produktów procesów lub usług z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do nich, nawet jeżeli takie mają charakter ulepszeń. Ponadto podkreślić należy, że działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ma charakter twórczy i jest podejmowana w sposób systematyczny, a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Efektem tych działań jest wytworzenie kolejnych produktów, w tym wskazanej w punkcie 2 (uzupełnienia) szafki do ogrzewania podłogowego o rejestrację której, ubiega się obecnie Wnioskodawca. A zatem, prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegają na tworzeniu i rozwijaniu nowych produktów a jednym z nich jest stojak grzejnikowy. Prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie zasad funkcjonowania maszyn i urządzeń. Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania maszyn i urządzeń przy wykorzystaniu wiedzy Wnioskodawcy z zakresu szeroko pojętego projektowania maszyn i urządzeń. Prace nad projektowaniem nowych maszyn i urządzeń mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości, a także tworzenie kolejnych urządzeń (maszyn) czego przykładem jest między innymi zgłoszenie w Urzędzie Patentowym kolejnego wynalazku.
Wnioskodawca spełnia wszystkie kryteria określone w art. 4a pkt 26-28 w zw. z art. 24d ust. 1, ust. 2 pkt 3 i ust. 7 ustawy o CIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i w latach następnych będzie mógł zastosować stawkę 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu.
Reasumując należy wskazać, że Wnioskodawca ma prawo do korzystania z ulgi IP Box z tytułu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. stojak (...).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193). Na podstawie regulacji wprowadzonych ww. ustawą zmieniającą, do systemu prawa podatkowego implikowano przepisy dotyczące preferencyjnego rozwiązania w podatkach dochodowych - tzw. Innovation Box.
Regulacje dotyczące stosowania opisanej powyżej ulgi zostały odzwierciedlone w art. 24d – 24e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”).
Zgodnie z art. 24d ust. 1 updop:
podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, w myśl art. 24d ust. 2 ww. ustawy, są:
1.patent,
2.prawo ochronne na wzór użytkowy,
3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r., poz. 213),
8.autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 24d ust. 3 updop:
podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Sposób obliczenia wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawarty jest w art. 24d ust. 4. Zgodnie z treścią tego przepisu:
wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b)*1,3/(a+b+c+d),
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a.prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3,
c.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,
d.nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 24d ust. 5 updop:
do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1 (art. 24d ust. 6 ww. ustawy).
Natomiast, zgodnie z art. 24d ust. 7 updop:
dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata) ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 24d ust. 8 updop:
do ustalenia dochodów, o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 11c i art. 11d stosuje się odpowiednio.
Ponadto, należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Obowiązki podatników podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 24d zostały określone w art. 24e ww. ustawy, który stanowi, że:
podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 24d są obowiązani:
1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonej ewidencji rachunkowej;
2.prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4.dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5.dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Zgodnie z art. 24e ust. 2 updop:
w przypadku gdy na podstawie ewidencji rachunkowej nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 19.
Zatem, podatnicy którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych IP stawką 5%, mają obowiązek wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych, prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4 updop, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Przy czym – co wymaga podkreślenia – księgi rachunkowe powinny być prowadzone zgodnie z wymogami wskazanymi w art. 24e ust. 1 updop, tj. na bieżąco.
Z literalnego brzmienia cytowanego powyżej art. 24d ust. 7 pkt 3 updop, jednoznacznie wynika, że dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że prawo z rejestracji wzoru przemysłowego spełnia definicję kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 2 pkt 3 updop, a tym samym dochód uzyskany z tego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględniony w cenie sprzedaży produktu tj. stojaka (...), będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%, o której mowa w art. 24d ust. 1 updop.
Zatem, cały dochód uzyskany z tytułu sprzedaży stojaka (...) nie będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%, o której mowa w art. 24d ust. 1 updop, lecz tylko dochód w części przypadającej na kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Należy również nadmienić, że w roku, w którym nie będziecie Państwo ponosić kosztów podlegających uwzględnieniu we wskaźniku nexus, nie będzie możliwości korzystania z opodatkowania preferencyjną stawką 5%, o której mowa w art. 24d ust. 1 updop. Brak poniesienia takich kosztów oznacza, że nie ma możliwości obliczenia podstawy opodatkowania (kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej), do którego miałaby zastosowanie preferencyjna stawka podatku. Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie żadnego odstępstwa.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie mógł zastosować 5% stawkę podatku w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży stojaka (...), który został zarejestrowany przez Urzędu Patentowy RP na okoliczność czego Wnioskodawca posiada świadectwo rejestracji, z którego wynika, że udzielono prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. stojak (...), należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).