Temat interpretacji
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia: ‒ czy Spółka po zarejestrowaniu przez Sąd połączenia może zmienić formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek w 2023 r; ‒ czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek w przypadku wygenerowania zysku brutto będzie mogła wypłacić zysk z lat ubiegłych (z kapitałów własnych) przy jednoczesnym zachowaniu zysku z bieżącego okresu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników; ‒ czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie mogła wypłacić zysk z bieżącego okresu przy jednoczesnym zachowaniu kapitału własnego na podstawie Uchwały Wspólników; ‒ czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie zobowiązana wypłacać zyski zatrzymane z lat ubiegłych do momentu obniżenia ich do wartości zerowej, przy jednoczesnym zachowaniu zysków bieżących.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia:
‒ czy Spółka po zarejestrowaniu przez Sąd połączenia może zmienić formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek w 2023 r;
‒czy Spółka, która będzie opdatkowana ryczałtem od dochodów spółek w przypadku wygenerowania zysku brutto będzie mogła wypłacic zysk z lat ubiegłych (z kapitałów własnych) przy jednoczesnym zachowaniu zysku z bieżącego okresu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników;
‒czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie mogła wypłacić zysk z bieżącego okresu przy jednoczesnym zachowaniu kapitału własnego na podstawie Uchwały Wspólników;
‒czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie zobowiązana wypłacać zyski zatrzymane z lat ubiegłych do momentu obniżenia ich do wartości zerowej, przy jednoczesnym zachowaniu zysków bieżących.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 10 maja 2023 r. – pismem z 15 maja 2023 r. (data wpływu 15 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
„A” Sp. z o.o. jest podatnikiem podatku CIT, mającym siedzibę na terytorium Polski. Spółka „A” Sp. z o.o. (…) aktem notarialnym Rep. A nr (...) z dnia (…) dokonała połączenia ze swoją jednoosobową spółką „B” Sp. z o.o. (…). Połączenie zostało dokonane w drodze przejęcia (art. 492 §1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, dalej „KSH”), tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej „B” Sp. z o.o.) na Spółkę Przejmującą („A” Sp. z o.o.) bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej. Z uwagi na fakt, iż Spółka Przejmująca posiadała 100% udziału w kapitale zakładowym i głosach na zgromadzeniu wspólników Spółki Przejmowanej, połączenie zostało przeprowadzone bez wymiany udziałów jak również nie stosowano przepisów art. 501-503 KSH, art. 505 §1 pkt 14-5 KSH, art. 512 i 513 odnoszącej się do odpowiedzialności członków Zarządów łączących się spółek, a także odpowiedzialności biegłego wobec łączących się spółek i ich wspólników. Połączenie zostało zarejestrowane przez sąd w dniu 12.01.2023 wpisem w KRS Spółki Przejmującej („A” Sp. z o.o.).
Spółka posiada zgromadzony kapitał własny (zyski zatrzymane z lat ubiegłych) w istotnej wartości, która przekracza kilkukrotnie możliwy do wygenerowania roczny zysk netto.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Składniki majątku Spółki Przejmowanej przekraczały równowartość 10 000 euro. Wartość bilansowa aktywów razem na dzień 31.12.2022 (12 dni przed zarejestrowaniem połączenia) wynosiły 387 tys. PLN.
Wypłaty zysku odbywałby się na podstawie Uchwały Wspólników.
Zarząd Spółki nie ma wiedzy na co zostanie on przeznaczony przez Właścicieli.
Pytanie
1.Czy wnioskodawca może po zarejestrowaniu przez sąd połączenia, tj. w roku 2023 zmienić formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek (tzw. CIT estoński) czy stosuje się wyłączenia wynikające z art. 28k pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym Spółka będzie mogła dokonać zmiany formy opodatkowania począwszy od 01.01.2025?
2.Zakładając, że w latach przyszłych Spółka będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński), w przypadku wygenerowania zysku brutto w roku podatkowym opodatkowanym estońskim CIT:
‒Spółka mogłaby wypłacić zysk z lat ubiegłych (z kapitałów własnych) przy jednoczesnym zachowaniu zysku z bieżącego okresu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników?
‒Spółka mogłaby wypłacić zysk z bieżącego okresu przy jednoczesnym zachowaniu kapitału własnego (z kapitałów własnych) na podstawie Uchwały Wspólników?
‒Spółka byłaby zobowiązana wypłacać zyski zatrzymane z lat ubiegłych do momentu obniżenia ich do wartości zerowej, przy jednoczesnym zachowywaniu zysków bieżących?
Państwa stanowisko w sprawie
1.W ocenie wnioskodawcy, zarejestrowanie połączenia spółki „A” Sp. z o.o. ze swoją spółką jednoosobową nie wypełnia znamion art. 28k pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
2.Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje kolejności wypłaty zysku w przypadku zmiany formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek. W związku z powyższym Spółka ma dowolność w kwestii decyzji o tym czy wypłacać będzie zyski zatrzymane z lat ubiegłych czy zysk brutto wypracowany w danym roku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia:
‒czy Spółka po zarejestrowaniu przez Sąd połączenia może zmienić formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek w 2023 r. – jest nieprawidłowe;
‒czy Spółka, która będzie opdatkowana ryczałtem od dochodów spółek w przypadku wygenerowania zysku brutto będzie mogła wypłacic zysk z lat ubiegłych (z kapitałów własnych) przy jednoczesnym zachowaniu zysku z bieżącego okresu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników – jest prawidłowe;
‒czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie mogła wypłacić zysk z bieżącego okresu przy jednoczesnym zachowaniu kapitału własnego na podstawie Uchwały Wspólników – jest prawidłowe;
‒czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie zobowiązana wypłacać zyski zatrzymane z lat ubiegłych do momentu obniżenia ich do wartości zerowej, przy jednoczesnym zachowaniu zysków bieżących – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa CIT”):
Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Podatnik, aby móc wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek jest zobowiązany spełnić warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Dodatkowo przepisy te wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji.
W myśl bowiem art. 28k ust. 1 ustawy CIT:
Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1)przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;
2)instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;
3)podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;
4)podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
5)podatników, którzy zostali utworzeni:
a)w wyniku połączenia lub podziału albo
b)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo
c)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14
– w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;
6)podatników, którzy:
a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo
b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
· uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub
· składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników
– w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.
Natomiast art. 28k ust. 2 ustawy CIT wskazuje, że:
W przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.
Zgodnie z art. 28l ust. 1 ustawy o CIT,
1. Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem:
1) roku podatkowego okresu, o którym mowa w art. 28f ust. 1 albo 2 - w przypadku gdy podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem;
2) (uchylony)
3) roku podatkowego, w którym podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 i 3;
4) roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym:
a) podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6,
b) podatnik nie prowadził ksiąg podatkowych lub dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie wyniku finansowego netto,
c) podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że:
- podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem albo
- podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku,
d) podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Natomiast zgodnie z art. 28l ust. 2 ustawy o CIT,
W przypadku utraty prawa do opodatkowaniem ryczałtem podatnik może złożyć ponowne zawiadomienie, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7, po upływie 3 lat podatkowych, jednak nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym podatnik utracił prawo do opodatkowania ryczałtem.
Z opisu sprawy wynika, że 14 października 2022 r. dokonali Państwo połączenia ze swoją jednoosobową spółką „B” Sp. z o.o. Połączenie zostało dokonane w drodze przejęcia (art. 492 §1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, dalej „KSH”), tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej („B” Sp. z o.o.) na Spółkę Przejmującą („A” Sp. z o.o.) bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej. Z uwagi na fakt, iż Spółka Przejmująca posiadała 100% udziału w kapitale zakładowym i głosach na zgromadzeniu wspólników Spółki Przejmowanej, połączenie zostało przeprowadzone bez wymiany udziałów jak również nie stosowano przepisów art. 501-503 KSH, art. 505 §1 pkt 14-5 KSH, art. 512 i 513 odnoszącej się do odpowiedzialności członków Zarządów łączących się spółek, a także odpowiedzialności biegłego wobec łączących się spółek i ich wspólników. Połączenie zostało zarejestrowane przez sąd w 12 stycznia 2023 r. wpisem w KRS Spółki Przejmującej („A” Sp. z o.o.). Spółka posiada zgromadzony kapitał własny (zyski zatrzymane z lat ubiegłych) w istotnej wartości, która przekracza kilkukrotnie możliwy do wygenerowania roczny zysk netto. Składniki majątku Spółki Przejmowanej przekraczały równowartość 10 000 euro. Wartość bilansowa aktywów razem na dzień 31 grudnia 2022 r. (12 dni przed zarejestrowaniem połączenia) wynosiły 387 tys. PLN. Wypłaty zysku odbywałby się na podstawie Uchwały Wspólników. Zarząd Spółki nie ma wiedzy na co zostanie on przeznaczony przez Właścicieli.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy w związku z połączeniem z inna spółką kapitałową oraz przejęciem jej całego majątku spółka ma prawo stosować Estoński CIT od 2023 r.
Podatnik, aby móc wybrać ryczałt od dochodów spółek jest zobowiązany spełnić warunki określone w przepisach o ryczałcie. Dodatkowo przepisy te wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji. Wyłączenie podmiotowe może mieć charakter trwały i wówczas dotyczy podmiotów, o których mowa w art. 28k ust. 1 pkt 1-4 ustawy CIT. Może mieć również charakter czasowy i dotyczyć tych podmiotów, o których mowa w art. 28k ust. 1 pkt 5-6 ustawy CIT.
Zgodnie z art. 28k ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy CIT podmiotami nieuprawnionymi do ryczałtu są podatnicy, którzy zostali utworzeni przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, wniosły do niego tytułem aportu uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro. Wyłączenie stosuje się w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia.
Podmiotami nieuprawnionymi do ryczałtu, w myśl art. 28k ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy CIT są również podatnicy, którzy wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału, uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro. Wyłączenie stosuje się w roku podatkowym, w którym wniesiono wkład oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej niż przez okres 24 miesięcy od dnia wniesienia wkładu.
Przy czym w myśl art. 28k ust. 2 ustawy CIT, w przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.
Oznacza to, że podatnik, jako spółka otrzymująca wkład niepieniężny w postaci: przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku o wartości powyżej 10 000 euro, w roku podatkowym, w którym wniesiono wkład oraz bezpośrednio po nim następującym, nie krócej niż przez okres 24 miesięcy od dnia wniesienia wkładu nie jest uprawniony do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Nadmienić należy, że utratę prawa do opodatkowania ryczałtem przewidziano m.in. w sytuacji, gdy:
‒podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że:
‒podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem albo
‒podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku,
‒podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie wynikające z art. 28k ust. 1 pkt 5 lit. a w związku z art. 28k ust. 2 ustawy CIT.
Ze wskazanego artykułu wynika, że wyłączone z opodatkowania w formie ryczałtu są podmioty utworzone w wyniku połączenia. Wyłączenie tej kategorii podmiotów ma charakter czasowy tzn. wyłącznie stosuje się w roku podatkowym, w którym rozpoczęły one działalność oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia. W przypadku łączenia podmiotów ww. przepis stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących w myśl art. 28k ust. 2 ustawy CIT.
W związku z powyższym przejęcie „B” Sp. z o.o. przez Spółkę pozbawia Państwa prawa do wyboru ryczałtu od dochodów spółek przez okres 24 miesięcy liczonych od dnia przejęcia.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia:
‒czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek w przypadku wygenerowania zysku brutto będzie mogła wypłacić zysk z lat ubiegłych (z kapitałów własnych) przy jednoczesnym zachowaniu zysku z bieżącego okresu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników ;
‒czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie mogła wypłacić zysk z bieżącego okresu przy jednoczesnym zachowaniu kapitału własnego na podstawi Uchwały Wspólników;
‒czy Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie zobowiązana wypłacać zyski zatrzymane z lat ubiegłych do momentu obniżenia ich do wartości zerowej, przy jednoczesnym zachowaniu zysków bieżących.
Jak wynika z wniosku, dokonali Państwo połączenia ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Połączenie zostało dokonane w drodze przejęcia, tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej. Z uwagi na fakt, iż Spółka Przejmująca posiadała 100% udziału w kapitale zakładowym i głosach na zgromadzeniu wspólników Spółki Przejmowanej, połączenie zostało przeprowadzone bez wymiany udziałów.
Zatem, wskazać należy, że zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks Spółek Handlowych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 1467 ze zm.):
Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną
W myśl art. 492 § 2 KSH:
Wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej dopłaty w gotówce, nieprzekraczające łącznie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów albo akcji spółki przejmującej, określonej według oświadczenia, o którym mowa w art. 499 § 2 pkt 4, bądź 10% wartości nominalnej przyznanych udziałów albo akcji spółki nowo zawiązanej. Dopłaty spółki przejmującej są dokonywane z zysku bądź z kapitału zapasowego tej spółki.
Nadmienić należy, że podział wyniku finansowego przez spółkę z o.o. może nastąpić dopiero po uprzednim podjęciu uchwały. W tej uchwale powinny znaleźć się zapisy o podziale zysku wraz z kwotami i ich przeznaczeniem. Przy wypłacie zysku należy wziąć pod uwagę przepisy ustawy Kodeks Spółek Handlowych, które wskazują procedury podczas podejmowania uchwał.
I tak, w myśl art. 191 §1 KSH:
Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.
Stosownie do art. 192 KSH:
Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
Zgodnie z art. 195 §1 KSH:
Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.
Jak stanowi art. 197 KSH:
Jeżeli umowa spółki przyznaje prawo do dywidendy uprzywilejowanej niewypłaconej w latach poprzednich, powinna określać najwyższą liczbę lat, za które dywidenda może być wypłacona z zysku w następnych latach; okres ten nie może przekraczać pięciu lat.
Przy podziale wyniku finansowego najczęściej podejmowana jest jedna z niżej wymienionych decyzji:
‒wypłacenie dywidendy;
‒zwiększenie kapitału zakładowego;
‒przeznaczenie zysku na kapitał rezerwowy i zapasowy;
‒pokrycie straty z lat poprzednich.
Ponieważ uchwała o podziale zysku stanowi dowód właściwie ustalonej podstawy opodatkowania w ryczałcie, podlega ona obowiązkowi przechowywania do końca okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego podatnika jako dowód na prawidłowo ustaloną podstawę opodatkowania.
Wskazać zatem należy, że wypłaty z zysku można dokonać nie tylko z zysku osiągniętego przez spółkę kapitałową w ostatnim roku obrotowym. Źródłem jej sfinansowania mogą być też niepodzielne zyski z lat ubiegłych. Na ich wypłatę można również wykorzystać kapitał zapasowy, ale jedynie w części, w której został on utworzony z zysku. Nie ma przy tym znaczenia, czy zysk pochodzi z okresu istnienia spółki kapitałowej po połączeniu z drugą Spółką, czy został wypracowany wcześniej.
W świetle powyższego, stwierdzić należy, że Spółka może dokonać wypłaty zysku z lat ubiegłych przy jednoczesnym zachowaniu zysku z bieżącego okresu na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.
Spółka będzie mogła dokonać wypłaty zysku z bieżącego okresu przy jednoczesnym zachowaniu kapitału własnego na podstawie uchwały wspólników. Jak również Spółka będzie nie będzie zobowiązana wypłacać zysków z lat ubiegłych do momentu obniżenia ich do wartości zerowej przy jednoczesnym zachowaniu zysków bieżących, bowiem to uchwała wspólników wyznacza zakres i wysokości dokonywanych wypłat zysków.
Wskazać przy tym należy, że ani ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ani kodeks spółek handlowych jak również ustawa o rachunkowości nie nakłada na podatników obowiązku dokonywania kolejności wypłat zysków. Podstawą dokonywania przedmiotowych wypłat jest uchwała, która zawiera zapis o dokonywaniu wypłat z określonych źródeł, tj. zatrzymane zyski z lat ubiegłych lub zyski bieżące.
Jednakże, nadmienić należy, że wypłata z kapitału zapasowego może być zrealizowana jedynie w takiej części, w jakiej został on utworzony z zysku.
Wobec powyższego należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje kolejności wypłaty zysku w przypadku zmiany formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek. W związku z powyższym Spółka ma dowolność w kwestii decyzji o tym czy wypłacać będzie zyski zatrzymane z lat ubiegłych czy zysk brutto wypracowany w danym roku.
Oznacza to tym samym, że:
‒Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek w przypadku wygenerowania zysku brutto będzie mogła wypłacić zysk z lat ubiegłych (z kapitałów własnych) przy jednoczesnym zachowaniu zysku z bieżącego okresu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników;
‒Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie mogła wypłacić zysk z bieżącego okresu przy jednoczesnym zachowaniu kapitału własnego na podstawie Uchwały Wspólników;
‒Spółka, która będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek będzie zobowiązana wypłacać zyski zatrzymane z lat ubiegłych do momentu obniżenia ich do wartości zerowej, przy jednoczesnym zachowaniu zysków bieżących.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
‒stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
‒zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wskazać należy, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku Państwa (zapytania).
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒ Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).