Temat interpretacji
1. Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające przede wszystkim na tworzeniu nowych procesów w Spółce oraz optymalizowaniu obecnie funkcjonujących dzięki tworzeniu autorskich rozwiązań IT, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2020, poz. 1406 ze zm.)(dalej jako: „Ustawa o CIT”)? 2. Czy koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku) 3. Czy w związku z objęciem od 1 maja 2021 r. opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych, prawo do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za okres maj-grudzień 2021 nabył sam Wnioskodawca? (część pytania oznaczonego we wniosku nr 3)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w zakresie dot. ulgi badawczo-rozwojowej, w części dotyczącej wyłącznie okresu od 1 maja 2021 r. i lat kolejnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek, z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 maja 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Opis stanu faktycznego dotyczy lat 2019-2021 i okresu bieżącego. Dla lat 2019-2020 ze względu na formę prawną spółki - spółka komandytowa, komandytariusze będą składać wnioski o interpretacje.
DANE FIRMY
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy (…), VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS (…), NIP (…), REGON (…).
W związku ze zmianą przepisów podatkowych dotyczących spółek komandytowych Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 roku.
Spółka dokonała zamknięcia ksiąg rachunkowych dla celów podatkowych na dzień poprzedzający uzyskanie statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, tj. 30 kwietnia 2021 roku.
Wspólnicy Spółki nadal prowadzą działalność gospodarczą, z tytułu której osiągają przychody. Nadto, nie korzystali oni dotąd z ulgi badawczo-rozwojowej.
W roku obrotowym 2021, Spółka działała w oparciu o ustawę o działalności gospodarczej, kodeks spółek handlowych, a także inne właściwe przepisy prawa. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ale nie korzysta ze zwolnień i ulg podatkowych. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 706, 1079).
Na potrzeby niniejszego wniosku przez działalność B+R, projekty B+R lub prace B+R Wnioskodawca rozumie szereg działań zmierzających do tworzenia nowych procesów w Spółce oraz optymalizowania już obecnie funkcjonujących procesów oraz do tworzenia autorskich rozwiązań IT, w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI
Spółka działa w branży TSL obejmującej trzy sektory - transport, spedycję oraz logistykę. Głównym obszarem działalności Spółki jest (…). Wszystkie te elementy są ściśle ze sobą powiązane i wymagają odpowiedniego zarządzania etapami dystrybucji, dostaw, a także wdrażania rozwiązań optymalizujących i automatyzujących te obszary. Współpraca z Klientem polega na oferowaniu mu rozmaitych pakietów na obsługę transportu i dystrybucji. Spółka wykonuje usługi takie jak:
a) transport (…),
b) transport (…),
c) transport (…),
d) transport (…),
e) usługi (…),
g) zgłoszenia (…).
Główne PKD działalności to: 49.41 .Z - Transport drogowy towarów.
POSIADANE ZASOBY TECHNICZNE
Siedziba firmy znajduje się w (…) strefie ekonomicznej w (…), przy ulicy (…).
W 2022 roku rozpoczęto budowę nowego budynku celem zapewnienia dalszego rozwoju grupy X oraz utworzono nową spółkę X GMBH z siedzibą w (…). Oprócz siedziby w (…), Spółka posiada także sieć strategicznie rozlokowanych oddziałów w Polsce, które znajdują się w (…). X sp. z o.o. sp. k. jest również jedynym udziałowcem spółki X LTD w (…).
Spółka posiada nowoczesną flotę ciągników siodłowych oraz naczep standardowych i specjalistycznych. W prowadzonej działalności rozwojowej Spółka wykorzystuje następujące oprogramowania:
-(…) - do tworzenia kodu;
-(…) - do tworzenia kodu;
-(…) - do zarządzania projektami, zadaniami oraz kodem źródłowym;
-(…) - do zarządzania projektami i zadaniami;
-(…) - do modelowania map procesów i badania przepływów;
-(…) - do modelowania procesów, przepływów ich analizy w języku UML.
Główne urządzenia, z których korzystają pracownicy firmy w ramach działalności rozwojowej to przede wszystkim laptopy, monitory, stacje dokujące, jak również urządzenia do pracy nad sieciami neuronowymi.
STRATEGIA ROZWOJU SPÓŁKI
Podstawową strategią rozwoju Spółki jest dostarczenie nowoczesnych i zorientowanych na potrzeby Klienta rozwiązań TSL. Spółka X prowadzi działalność w zakresie przewozu (…). Praca polega na organizowaniu przewozu ładunku i składa się z wielu pomniejszych kwestii, począwszy od doboru środka transportu, właściwego rozmieszczenia towaru w przestrzeni załadunkowej, znalezienia odpowiednich sposobów na zabezpieczenie ładunku, wytyczenia najkorzystniejszych i najszybszych tras, aż po załatwienie formalności i niezbędnych dokumentów.
X wyróżnia terminowość i nowoczesny tabor. Każdy z Klientów otrzymuje dedykowanego opiekuna i wyspecjalizowany w danym kierunku zespół operacyjny, a komunikacja odbywa się w języku klienta. Na podstawie własnych analiz oraz w oparciu o komunikację z klientami rozwiązania Spółki są stale modyfikowane i unowocześniane, aby umożliwiać użytkownikom końcowym łatwe i efektywne automatyzowanie procesów. Firma w sposób systematyczny wdraża innowacyjne i nowatorskie rozwiązania polegające na tworzeniu zindywidualizowanych systemów komputerowych, a także udoskonalaniu obecnie wykorzystywanych. O skuteczności wprowadzanych zmian i dostosowywaniu się do potrzeb Klienta świadczy długotrwała współpraca z kontrahentami. Spółka ma w swoim portfolio klientów z całej Unii Europejskiej, a obecnie obsługuje kraje takie jak: (…).
Istotne z punktu widzenia firmy pozostaje stałe podnoszenie jakości wykonywanych usług oraz umacnianie pozycji rynkowej firmy w oparciu o:
-sprawne zarządzanie i obsługę klientów przez doświadczony i skoordynowany zespół;
-spełnianie oczekiwań klientów;
-inwestowanie w najnowocześniejszą flotę;
-wdrażanie innowacyjnych autorskich rozwiązań IT;
-zwiększenie liczby zamówień;
-zmniejszanie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez zapobieganie występowaniu potencjalnych zagrożeń dla środowiska.
STRUKTURA ORGANIZACYJNA
Spółka, w ramach istniejącej struktury organizacyjnej, udoskonala swoje procesy wewnętrzne, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością oferowanych usług. Firma zatrudnia pracowników na umowę o pracę, umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Siedziba Spółki stanowi nowoczesne centrum logistyki i zarządzania transportem, w którym mieszczą się następujące Działy:
-Dział Spedycji Drogowej;
-Dział Spedycji Promowej;
-Dział Handlowy;
-Dział HR oraz Marketingu;
-Dział Techniczny;
-Dział Finansowy;
-Dział Kancelarii;
-Dział Prawny i Reklamacji;
-Dział Kadr i Płac;
-Dział Płatności;
-Dział Administracyjno-Inwestycyjny;
-Dział Zarządzania Należnościami;
-Dział Koordynacji Projektów i Procesów (KPP);
-Dział Projektowania Systemów Informatycznych (PSI);
-Dział Dyspozytorów;
-Dział IT.
ZATRUDNIENIE W OBSZARZE B+R
Spółka zatrudnia w ramach umowy o pracę osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje. Spółka w swojej strukturze organizacyjnej ma wyodrębniony Dział (…), w skład którego wchodzi Dział (…) oraz oddzielny (…).
Osoby z tych Działów realizują projekty B+R i odpowiadają za tworzenie nowych koncepcji i rozwiązań. Umowy o pracę dla pracowników w/w Działów nie zawierają postanowień, że celem zatrudnienia jest realizacja działalności B+R. Obszary zaangażowania pracownika w obszar badawczo-rozwojowy wynikają bezpośrednio z zakresów obowiązków na zajmowanych stanowiskach. Wskazują one, że zakres czynności związany jest z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, w tym m.in. testowanie projektowanych rozwiązań, modyfikacje wymagań funkcjonalnych i ostateczny odbiór zrealizowanych prac. Ponadto, pracownicy faktycznie wykonujący prace B+R w niepełnym wymiarze czasu pracy potwierdzają to ewidencją czasu pracy B+R. W Dziale (…) zatrudnieni są programiści. Celem ich prac jest stworzenie dedykowanego oprogramowania m.in.: w postaci systemu, aplikacji czy platformy. Pracownicy są odpowiedzialni za stworzenie koncepcji rozwiązania, jego zaprogramowanie i zintegrowanie z pozostałymi systemami w Spółce. Niezależnie od tworzenia nowego oprogramowania, pracownicy realizują również wewnętrzne projekty mające na celu optymalizację procesów wewnątrz struktury organizacyjnej. Osiągnięcie zamierzonych celów nie byłoby możliwe bez wysiłku intelektualnego i kreatywnego pracowników, ich kwalifikacji i doświadczenia. W ramach realizowanych prac następuje szereg czynności obejmujących testowanie projektowanych rozwiązań, modyfikacje wymagań funkcjonalnych i ostateczny odbiór zrealizowanych prac. Dział 1 (…) odpowiada za:
-(…);
-(…);
-(…);
-(…);
-(…);
-(…).
W skład Działu 2 (…) wchodzą analitycy biznesowi. Pracownicy Ci odpowiedzialni są za opracowywanie dokumentacji odbywających się procesów. Podczas opisywania procesów tworzone są instrukcje (procedury) wraz z mapami przedstawiające poszczególne etapy procesów, osoby w nie zaangażowane oraz identyfikowane są miejsca wymagające optymalizacji. Nieodzownym etapem takich działań są cykliczne audyty wewnętrzne oraz zbieranie wymagań w przypadku opracowywania nowych rozwiązań. Do każdej instrukcji tworzone są również macierze odpowiedzialności - wskazujące obszary i zakresy obowiązków wskazanych uczestników. W przypadku wprowadzenia większych, systemowych usprawnień, Dział 2 współpracuje z innymi Działami, tj.: Dział (…), Dział (…) lub podwykonawcami zewnętrznymi. Dodatkowo pracownicy sprawują nadzór nad wdrażanymi w firmie projektami. Wykonalność procedur jest kontrolowana w szczególności „miernikami jakości”, które są konstruowane, aktualizowane i obliczane również w dziale 2. W zakresie obowiązków Działu 2 wchodzą również szkolenia nowych pracowników oraz szkolenia zespołów operacyjnych i backoffice'owych związane ze zmianami w procesach, które ich obowiązują. Dział 2 (…) odpowiada za:
-określanie mierników realizacji;
-nadzór nad procesami i instrukcjami;
-prowadzenie szkoleń;
-aktualizację i tworzenie procedur oraz instrukcji;
-prowadzenie projektów;
-tworzenie harmonogramów projektów;
-nadzór nad realizacją projektów realizowanych przez inne działy;
-audyty projektów po wdrożeniu;
-definiowanie celów projektowych.
Dzięki współpracy i zaangażowaniu zespołu pracowników od analityków, programistów, testerów po osoby pełniące funkcje kierownicze, jest możliwa efektywna realizacja projektów. Obowiązki poszczególnych pracowników są ze sobą ściśle powiązane, a każdy pracownik wnosi kluczowy wkład w każdy realizowany projekt. Bez wspólnego ich zaangażowania nie byłaby możliwa skuteczna realizacja projektu. Całokształt podejmowanych prac ukierunkowany jest na wykorzystanie istniejącej wiedzy, jej powiększenie i zastosowanie w nowych rozwiązaniach. Wszystkie działania są podejmowane zgodnie z przyjętymi i wypracowywanymi przez pracowników metodykami i według przyjętego harmonogramu. Celem wszystkich działań jest maksymalizowanie potencjału organizacji. Nieodzownym wkładem w prace B+R są również działania realizowane przez pracowników Działów: Kancelarii, Analiz, IT, Spedycji Promowej i Technicznego oraz Księgowości. Są to prace nieodzowne do stworzenia nowych procesów w Spółce oraz optymalizowania obecnie funkcjonujących procesów i stworzenia autorskich rozwiązań IT.
DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA
X, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podejmuje szereg działań zmierzających do tworzenia nowych procesów w Spółce oraz optymalizowania już obecnie funkcjonujących oraz do tworzeniu autorskich rozwiązań IT. W tym celu, wyznaczony Zespół wyspecjalizowanych pracowników realizuje projekty wg ściśle określonego harmonogramu przy pomocy najnowszej generacji własnego wyposażenia informatycznego, oprogramowania wspomagającego prace programistyczne i projektowe oraz serwerowni. W związku z tym, że działalność Spółki X obarczona jest dużym zaangażowaniem pracowników, a także ryzykiem popełnienia błędu przez czynnik ludzki, konieczne jest podejmowanie realizacji projektów B+R celem usprawnienia procesów wewnętrznych. Firma bazując na najnowszych technologiach informatycznych, samodzielnie opracowuje i rozwija wysoce innowacyjne kompleksowe rozwiązania w dziedzinie IT. Na podstawie własnych analiz oraz w oparciu o komunikację z klientami rozwiązania są stale modyfikowane i unowocześniane, by umożliwiać użytkownikom końcowym łatwe i efektywne automatyzowanie procesów. Działalność B+R wymaga posiadania dedykowanego i wykwalifikowanego Zespołu, który ma odpowiednie wykształcenie, kompetencje i doświadczenie. Rozwiązania rozwojowe polegają zarówno na opracowywaniu nowych aplikacji, systemów i dedykowanych programów, jak również na rozwoju i udoskonalaniu obecnie wykorzystywanych systemów, np.: poprzez dodanie nowych funkcjonalności czy modułów. Prace nad tworzeniem, rozwojem jak i ulepszeniem oprogramowania przebiegają w sposób zorganizowany, zaplanowany, uporządkowany i metodyczny, a rezultatem zrealizowanych projektów są nowe algorytmy, schematy, skrypty, kody, a także zaawansowane i kompleksowe rozwiązania informatyczne. Wszystkie wyżej wymienione prace mają charakter innowacyjny, oryginalny i twórczy oraz prowadzone są w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Projekty w obszarze tworzenia i rozwijania autorskich systemów informatycznych cechują się niepewnością badawczą, albowiem w chwili rozpoczęcia prac projektowych, Spółka nie ma pewności co do ostatecznego rezultatu. Nie jest wykluczone, że w toku realizacji projektu, niezbędne będzie zmodyfikowanie przyjętych pierwotnie założeń, gdyż np.: podczas fazy testów pojawią się problemy, których nie dało się przewidzieć i projekt zostanie zaniechany.
Część projektów realizowanych przez Spółkę X opiera się o formułę (…) czyli (…). Realizacja projektów poprzedzona jest następującymi czynnościami, które w nieznacznym stopniu mogą się różnić w zależności od rodzaju projektu, jednak główny zakres prac pozostaje ten sam:
I etap - prace koncepcyjne
Pracownicy firmy X zaangażowani w prace B+R są inicjatorami przygotowania nowego oprogramowania. Inicjatywa ta wynika ze zidentyfikowanego przez pracowników zapotrzebowania rynkowego lub potencjału Spółki. Spółka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, opracowuje autorskie rozwiązania, które umożliwiają automatyzację i usprawnienie określonych procesów w sposób nowatorski i wcześniej w Spółce nieznany. Etap ten uwzględnia przede wszystkim organizowanie spotkań i konsultacji, podczas których odbywa się:
-badanie (…);
-analiza (…);
-modelowanie (…);
-analiza (…);
-analiza (…);
-ocena (…);
-badanie (…).
Na etapie prac koncepcyjnych określane są również (…). Pracownicy odpowiedzialni są także za przedstawienie całego harmonogramu realizacji danego pomysłu i rozwiązania. Pozytywne zakończenie tego etapu nie gwarantuje, że projekt zakończy się powodzeniem, tzn. czy finalny efekt będzie spełniał pierwotne założenia. Oznacza to, że prace na dalszym etapie obarczone są niepewnością.
II etap implementacja
Na tym etapie rozpoczynają się prace prowadzące do opracowania poszczególnych elementów prototypu rozwiązania - programu, systemu czy aplikacji. Do czynności, jakie są podejmowane w ramach prac konstrukcyjnych, w zależności od rodzaju Projektu, należy:
-opracowanie (…);
-dobór (…);
-tworzenie oprogramowania (np.: (…));
-przygotowanie dokumentacji niezbędnej do opracowania rozwiązania (np.: (…)).
Prace konstrukcyjne kończą się w momencie spełnienia wymogów określonych na etapie prac koncepcyjnych i osiągnięciu zamierzonych pierwotnie rezultatów. By oprogramowanie mogło zostać przekazane użytkownikom końcowym, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów.
III etap - testowanie
Na tym etapie odbywają się testy, które mają na celu weryfikację stworzonych rozwiązań opracowanego systemu lub jego elementów w środowisku zbliżonym do docelowego. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od projektu. Każdy test jest dokumentowany, a zauważone błędy dogłębnie analizowane i raportowane. Po pozytywnym zakończeniu fazy testowania, możliwe jest przejście do kolejnego etapu, jednak w przypadku zauważenia znacznych błędów, może wystąpić konieczność powrotu do wcześniejszych etapów. Jako, że stworzone rozwiązanie jest ciągle w obszarze niepewności występują sytuacje, że prototyp jest odrzucany w tej fazie i następuje powrót do prac koncepcyjnych, np.: projekt (…) lub projekt (…).
IV etap - wdrożenie
Na tym etapie możliwa jest finalna weryfikacja poprawności funkcjonowania oprogramowania już w środowisku docelowym. W przypadku, kiedy wystąpią niedające się przewidzieć na wcześniejszych etapach problemy techniczne, konieczne będzie cofnięcie się do wcześniejszych etapów i dokonanie zmian.
V etap - utrzymanie po wdrożeniu
Jest to ostatni etap realizacji projektów i polega nie tylko na usuwaniu pojawiających się w czasie eksploatacji błędów w systemach, ale przede wszystkim na pojawiającej się konieczności nakładów konserwacyjnych, a także na rozszerzeniu funkcjonalności wdrożonych już systemów. Na tym etapie realizowane są również szkolenia dla pracowników i Klientów z obsługi poszczególnych systemów.
Cały cykl - od zainicjonowana przygotowania oprogramowania aż do jego finalnego stworzenia - stanowi nieodłączny ciąg prac, który tworzy spójny i systematyczny proces i wymaga zaangażowania doświadczonego personelu. Opracowanie nowego oprogramowania nie jest bowiem możliwe bez wstępnych koncepcji jego stworzenia, fazy testów, badań oraz kontroli jakości od strony funkcjonalności czy bezpieczeństwa. W konsekwencji między wszystkimi etapami procesu istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy. Zdarza się, że ze względu na ograniczenia techniczne, pracownicy Spółki współpracują z podmiotami zewnętrznymi z branży IT. Współpraca ta polega jedynie na tworzeniu przez podmiot zewnętrzny oprogramowania na zlecenie Spółki.
Kod źródłowy wytwarzany przez podmiot zewnętrzny jest zawsze własnością firmy X. Spółka X przekazuje podmiotowi zewnętrznemu wszystkie informacje jakie podwykonawca potrzebuje, aby napisać kod aplikacji (tj. wymagania, wiedzę specjalistyczną). Spółka X zajmuje się testowaniem oraz zlecaniem modyfikacji oprogramowania. Pełni rolę konsultanta oraz nadzorcy nad tworzeniem kodu źródłowego. Podmiot zewnętrzny jest jedynie wykonawcą oprogramowania, wymyślonego i opracowanego przez zaangażowanych w prace rozwojowe pracowników, który od początku do końca powstaje pod stałym nadzorem Spółki.
Wyznaczeni pracownicy na każdym etapie wykonania oprogramowania przez podmiot zewnętrzny biorą aktywny udział - przeprowadzają testy, monitorują działania, zgłaszają poprawki, wychodzą z modyfikacjami. To zespół pracowników X jest odpowiedzialny za całe opracowanie nowego procesu, natomiast podmiot zewnętrzny jedynie przygotowuje (na podstawie otrzymanych od pracowników firmy X danych, projektów, map, procesów, informacji) oprogramowanie niezbędne do funkcjonowania w Spółce nowego procesu lub modyfikacji już istniejącego. Prace rozwojowe związane z ulepszaniem istniejących procesów zachodzą odpowiednio jak w przypadku tworzenia nowego oprogramowania.
PODSUMOWANIE
Wszystkie podejmowane przez pracowników Spółki prace B+R przyczyniają się do znacznego ulepszenia procesów wewnętrznych firmy, wzrostu konkurencyjności na rynku branży TSL, a także zwiększają bezpieczeństwo działań oraz odciążają pracowników. Każdy rozpoczęty projekt obliguje pracowników Spółki do indywidualnego działania oraz wykazania się twórczym podejściem do realizowanych zadań. Działania rozwojowe są i będą podejmowane w Spółce w sposób ciągły, w związku z tym nie mają charakteru incydentalnego. Cały zakres prac podejmowany w ramach realizacji projektów B+R jest dokumentowany w taki sposób, aby zdobyta wiedza i doświadczenie mogły zostać wykorzystane w kolejnych projektach. Wytworzone przez Spółkę produkty, w postaci (…) służą optymalizacji działań Spółki oraz procesów realizowanych na rzecz zadowolenia Klienta. Innowacyjne i autorskie opracowania implikują również Spółkę do ponoszenia ryzyka, że końcowy efekt nie spełni oczekiwań samej Spółki jak i Klienta. Cały cykl podejmowanych prac rozwojowych nie jest działaniem rutynowym i mechanicznym, ale wymaga twórczego i zaangażowanego podejścia pracowników. Każdorazowo realizacja zleconego projektu (na etapie projektowania i wykonania) jest nierozerwalnie związana z wykorzystaniem pozyskanej wiedzy pracowników, a także z ich umiejętnościami, twórczym i niestandardowym działaniem. Ze względu na to, że opracowane projekty B+R są unikatowe i wymagają zawsze innych rozwiązań, wiedza pracowników jest systematycznie pogłębiana. Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla podmiotów zewnętrznych. Prace rozwojowe są inicjowane przez firmę w ramach jej bieżącej działalności, a wyniki tych prac wdrażane w działalność firmy w obszarze optymalizacji procesów wewnętrznych. Prace B+R realizowane przez Spółkę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych i okresowych zmian w procesach, gdyż wypracowane rozwiązania pozwalają zrealizować określone cele Spółki. Wszystkim wykonywanym projektom towarzyszy jedna zasada postępowania: „(…)”.
Reasumując, celem działalności rozwojowej w Spółce jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w Spółce. Prowadzona przez firmę działalność polegająca na tworzeniu zindywidualizowanych systemów komputerowych według własnego pomysłu, jak i optymalizowaniu już funkcjonujących systemów ma charakter twórczy, jest oparta na oryginalnych koncepcjach, nie wprowadza zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, jest prowadzona w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych przez kompetentnych i wykształconych pracowników. Realizowane przez pracowników projekty implikują do stworzenia innowacyjnego produktu. Do momentu zakończenia testów, a także na etapie wdrożenia, firma nie ma pewności co do wyników końcowych prowadzonych prac. W toku całego procesu napotykane są różnego rodzaju trudności i przeszkody, które skutkują koniecznością modyfikowania lub zmieniania przyjętych wcześniej założeń. Z uwagi na specyfikę prowadzonych prac rozwojowych, możliwe jest wyodrębnienie tych prac od podstawowej działalności Spółki. Firma systematycznie pracuje nad projektowaniem i tworzeniem nowych rozwiązań w następujących obszarach:
1.autorskie i innowacyjne oprogramowania w postaci aplikacji, systemów i oprogramowań,
2.zmienione, ulepszone procesy wewnętrzne, np.: (…).
Charakter badawczo-rozwojowy projektów uwzględnienia zakres innowacyjności, poziom technologii, działalność twórczą pracowników, jak również wypracowanie wyników w obszarze zwiększenia stanu wiedzy. Działania prowadzone przez Spółkę w obszarze prac B+R charakteryzuje się tym że:
-prowadzą do innowacyjnych rezultatów w postaci nowych procesów wykonywanych w firmie;
-umożliwiają pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych oprogramowań lub procesów;
-oparte są na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, jest to działalność twórcza, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania;
-projekty są formalnie zaplanowane;
-projekty prowadzone są w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie;
-są dokumentowane w ewidencji w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od działalności operacyjnej lub czynności rutynowych;
-nie ma pewności co do wyniku końcowego;
-prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone.
PRZYKAŁDY PROJEKTÓW REALIZOWANYCH W (…) ROKU:
Projekt 1 – (…)
Projekt miał na celu opracowanie nowych rozwiązań oraz optymalizację obecnie funkcjonujących narzędzi, które w sposób efektywny i szybki usprawnią pracę personelu, przewoźników i współpracę z Kontrahentami. Zmiany w procesach wewnętrznych zakładane do osiągnięcia dzięki opracowanym/ulepszonym rozwiązaniom to:
a)usprawnienie i automatyzacja procesów;
b)wprowadzenie procesu (…);
c)wprowadzenie procesu (…)
d)umożliwienie dostępu do (…);
e)bezpieczna (…)
f)możliwość wstępnej (…).
W tym celu podjęty został szereg zadań projektowych, polegających m.in. na:
1.głębokiej analizie procesów zachodzących w firmie;
2.identyfikacji punktów procesu, gdzie (…);
3.analizie prawa w celu przygotowania (…);
4.identyfikacji potencjalnie przydatnych funkcjonalności (…);
5.stworzenie (…);
6.implementacja (…);
7.stworzenie (…);
8.bieżące poprawianie błędów;
9.stworzenie (…);
10.przygotowanie (…).
W ramach realizowanych zadań podejmowane były działania zmierzające do:
a)wzrostu efektywności procesów wewnętrznych poprzez (…);
b)usprawnienia pracy między Kontrahentami, przewoźnikami poprzez (…);
c)uporządkowania działań i standaryzacji pracy w firmie;
d)wyeliminowania czynności zbędnych;
e)eliminacji błędów;
f)odciążenia pracowników;
g)osiągnięcia zdolności do (…);
h)skrócenia terminów płatności oraz informowania o zbliżających się płatnościach wraz z historią współpracy;
i)generowanie (…).
Problemem do rozwiązania w ramach projektu były błędy związane z nieprawidłowym (…). Efektem prac badawczych było stworzenie portalu oraz synchronizatorów danych wewnętrznych firmy z użyciem języka programowania (…), (…) oraz (…). Dodatkowo, aby spełnić wymagania stawiane przez prawo, został stworzony proces (…).
Projekt 2 - (…)
Projekt miał na celu opracowanie procesu (…). Zmiany w procesach wewnętrznych zakładane do osiągnięcia dzięki opracowanym/ulepszonym rozwiązaniom to:
a) (…) oraz przekazywania dokumentów do Kontrahentów,
b) bezpieczna (…),
c) wyeliminowanie (…)
W tym celu podjęty został szereg zadań projektowych, polegających m.in. na:
1.analizie (…);
2.analizie danych (…);
3.analizie możliwości (…);
4.identyfikacji (…);
5.analizie danych (…);
6.implementacji (…);
7.implementacji rozwiązania;
8.weryfikacja prototypów przez użytkowników końcowych;
9.testowanie rozwiązania.
W ramach realizowanych zadań podejmowane były działania zmierzające do:
a)zwiększenia skuteczności działań (…);
b)odciążenia (…);
c)zmniejszenia ilości błędów w innych procesach;
d)eliminacja czynności zbędnych (…);
e)określenia jednego miejsca (…),
f)zwiększenia konkurencyjności firmy dzięki rozwiązaniom dedykowanym obecnym i przyszłym Klientom.
Problemem do rozwiązania w projekcie był (…). Dodatkowo, dokumenty związane z (…). Efektem prac badawczych było wzmocnienie procesu wewnętrznego w zakresie (…).
Projekt 3 - (…)
Projekt miał na celu poprawę procesu kontroli (…) pojazdów, (…) oraz możliwości porównania danych kontroli z poprzednimi. Zmiany w procesach wewnętrznych zakładane do osiągnięcia dzięki opracowanym/ulepszonym rozwiązaniom to:
a)automatyzacja (…);
b)wykazanie różnic, (…);
c)eliminacja dokumentacji papierowej;
d)możliwości wykonania (…) kontrolami;
e)wymiana informacji z pracownikami technicznymi w (…) w zakresie konieczności; przeprowadzenia kolejnej kontroli (…).
W tym celu podjęty został szereg zadań projektowych, polegających m.in. na:
1.analizie metody wykonania kontroli (…);
2.wyłonieniu (…);
3.stworzeniu algorytmu do (…);
4.doborze najbardziej kompatybilnego urządzenia do wykonywania kontroli;
5.przeprowadzeniu kontroli testowych w celu zebrania wymagań realizowane w trakcie wizytacji w bazie (…).
W ramach realizowanych zadań podejmowane były działania zmierzające do:
a)zwiększenia skuteczności kontroli;
b)szybkiej reakcji na braki w wyposażeniu;
c)udokumentowania roszczeń od kierowcy w razie uszkodzeń pojazdów;
d)przyspieszenia pracy personelu pracującego w bazie w (…);
e)cyfryzacji procesu kontroli (…).
Problemem do rozwiązania w ramach projektu był przede wszystkim fakt, że kontrole są przeprowadzane poza biurem, gdzie nie ma dostępu do Internetu. Dodatkowo, formularz wymagał możliwości oznaczania na rysunku pojazdu umiejscowienia uszkodzeń. Efektem prac badawczych było stworzenie systemu umożliwiającego przeprowadzanie kontroli (…) na pojazdach znajdujących się (…).
KOSZTY DZIAŁALNOŚCI BADAWCZO-ROZWOJOWEJ
W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka ponosi i nadal będzie w przyszłości ponosiła szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową Spółki można zaliczyć do jednej z następujących kategorii:
1.Wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenie, umów o dzieło oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami („Wydatki Pracownicze”) a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Wnioskodawcę („Składki”);
Na powyższe koszty składają się należności poniesione przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracowników, w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Koszty osobowe obejmują swym zakresem zatrudnienia na podstawie umowy oraz opłacone przez pracodawcę składki od tych należności. Kwalifikowane są: wynagrodzenie zasadnicze, koszty składek na ubezpieczenia społeczne/emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz składka PPK w części finansowanej przez pracodawcę.
Dodatkowo do kosztów Wnioskodawca zalicza niżej wskazane składniki wynagrodzenia w postaci premii i dodatkowych benefitów, uwzględnianych tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy. Są to zgodnie z wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w Spółce:
1.premia uznaniowa;
2.dodatek funkcyjny;
3.nagrody: świąteczne i roczne;
4.dopłata pracodawcy do ubezpieczenia medycznego pracownika i kart sportowych;
5.ryczałt za dojazdy służbowe.
Odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Podstawą do kalkulacji kosztów osobowych jest prowadzona co miesiąc ewidencja czasu pracy poświęconego na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorca określa proporcję czasu pracy (liczbową lub procentową) faktycznie poświęconego na działania B+R w stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu. Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
Wnioskodawca wskazuje, iż do kosztów z tytułu zatrudnienia Pracowników prowadzących prace badawczo-rozwojowe nie będą wchodzić wynagrodzenia za czas, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej a z realizacją rutynowych działań, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, czy na innej usprawiedliwionej nieobecności, które to nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
Wnioskodawca wskazuje, że w ramach prowadzonej ewidencji prac badawczo-rozwojowych możliwe jest określenie:
a)zespołów osobowych biorących udział w realizacji danego projektu w ramach prac B+R;
b)całkowitej liczby godzin pracy poszczególnych Pracowników przy danym projekcie w danych miesiącach;
c)wysokości wynagrodzenia wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.
W przypadku pracowników częściowo wykonujących prace badawczo-rozwojowe, ewidencja czasu pracy prowadzona przez Spółkę pozwala na jasne i bezsprzeczne ustalenie, ile godzin w danym miesiącu poświęcił dany Pracownik na działalność w zakresie B+R, a ile na inne zadania, które nie są związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową.
2.Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych. Na potrzeby prowadzenia projektów badawczo - rozwojowych, w tym przede wszystkim do prowadzenia fazy testowania, prób, implementacji, Wnioskodawca nabywa odpowiednie środki trwałe w postaci laptopów, monitorów, stacji dokujących oraz czasowych licencji oprogramowań takich jak (…). Spółka ujmuje Środki Trwałe w ewidencji środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej. W przypadku środków trwałych, których wartość nie przekracza kwoty 3500,00 zł Spółka dokonuje jednorazowej amortyzacji. W przypadku środków trwałych o wartości powyżej 3500,00 środki trwałe są amortyzowane metodą liniową. Wśród Środków Trwałych mogą być zarówno takie, które będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i takie, które będą wykorzystywane również do innych celów niż działalność badawczo-rozwojowa.
W przypadku gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności - to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności B+R.
Wszystkie opisane wyżej Wydatki :
1)stanowią koszt podatkowy dla Wnioskodawcy;
2)nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowy;
3)nie jest uwzględniany przy kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 CIT lub art. 17 ust. 1 pkt 34a CIT (przepisy o SSE lub PSI);
Wnioskodawca uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Ponadto, pismem z 12 maja 2023 r., uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:
–opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dotyczy:
–okresu od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2022,
–lat przyszłych;
–Wnioskodawca oświadcza, że prace rozwojowe podejmowane przez Spółkę były, są i będą działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, których celem jest opracowanie wysoce innowacyjnych kompleksowych rozwiązań w dziedzinie IT;
–Wnioskodawca oświadcza, że koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
–Wnioskodawca oświadcza, że koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenie oraz umowy o dzieło stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
–Wnioskodawca oświadcza, że pod pojęciem „ryczałt za dojazdy służbowe” rozumie należność pracowniczą, która dotyczy używania samochodu służbowego po godzinach pracy do celów prywatnych. Wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi u pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);
–Wnioskodawca oświadcza, że Spółka wyodrębnia i będzie wyodrębniać koszty kwalifikowane poniesione w ramach działań badawczo-rozwojowych w odrębnej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
1.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające przede wszystkim na tworzeniu nowych procesów w Spółce oraz optymalizowaniu obecnie funkcjonujących dzięki tworzeniu autorskich rozwiązań IT, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2020, poz. 1406 ze zm.)(dalej jako: „Ustawa o CIT”)?
2.Czy koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
3.Czy w związku z objęciem od 1 maja 2021 r. opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych, prawo do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za okres maj-grudzień 2021 nabył sam Wnioskodawca? (część pytania oznaczonego we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki polegającą na tworzeniu nowych procesów w Spółce oraz optymalizowaniu obecnie funkcjonujących i tworzeniu autorskich rozwiązań IT można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W pierwszej kolejności należy wskazać na zakres definicyjny działalności badawczo-rozwojowej. Przez działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Natomiast przez badania naukowe, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Uzupełniając powyższą definicję należy wskazać na art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Przez prace rozwojowe, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Uzupełniając powyższą definicję należy przytoczyć art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zdaniem Wnioskodawcy, jak wskazują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zakres działań twórczych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej skupiać się powinien m.in. na kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Ustawodawca wprost wskazuje przy tym, że działania te dotyczyć mogą także narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Istotnym jest przy tym, aby wykonywane czynności nie miały charakteru rutynowego i okresowego (nawet jeżeli stanowią ulepszenia). W zakresie ulgi badawczo-rozwojowej przyjmuje się co do zasady, że w celu skorzystania z tej ulgi należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową, tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając na względzie powyższe definicje wyróżnia się 3 kryteria działalności badawczo- rozwojowej:
1)twórczość,
2)systematyczność, oraz
3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Twórczość
O twórczym charakterze działalności możemy mówić, gdy podmiot tworzy innowacyjne rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy, a rezultat działalności powinien być odpowiednio ustalony i mieć charakter indywidualny i oryginalny. Działalność B+R Spółki polega na tworzeniu zindywidualizowanych systemów komputerowych według własnego pomysłu, jak i optymalizowaniu już funkcjonujących systemów, które nie tylko odzwierciedlają potrzeby rynku, ale również przyczynią się do znacznego usprawnienia procesów biznesowych Wnioskodawcy. Bezpośrednim rezultatem prowadzonych przez Wnioskodawcę prac są:
1.autorskie i innowacyjne oprogramowania w postaci aplikacji, systemów i oprogramowań,
2.zmienione, ulepszone procesy wewnętrzne, np.: dodanie funkcjonalności, lepsze zabezpieczenie przed błędami ludzkimi, automatyzowanie procesów, zwiększanie wydajności oraz szybkości.
Realizowane przez Wnioskodawcę projekty B+R mają (i będą miały) złożony charakter i są/będą nierozerwalnie związane z wykorzystaniem pozyskanej przez pracowników wiedzy, a także z ich umiejętnościami oraz twórczym i niestandardowym działaniem. Efektem tych prac są/będą nowe algorytmy, schematy, skrypty, kody, a także zaawansowane i kompleksowe rozwiązania informatyczne. Zatem, aktywności Wnioskodawcy ma (i będzie miał) charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności prowadzącej do powstania innowacyjnych projektów B+R. Tym samym, działalność Spółki spełnia przesłankę twórczości.
Systematyczność
Działalność systematyczna, to przede wszystkim taka działalność, która prowadzona jest w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. W niniejszej sprawie, Spółka prowadzi (i zamierza prowadzić) działalność w sposób zorganizowany, a więc metodyczny. Prace prowadzone przez Spółkę organizowane są w ramach określonych zespołów pracowników którzy pracują/świadczą usługi (i będą w przyszłości) - w zależności od rodzaju projektu - zgodnie z określonym modelem i metodyką działania. Działalność ta jest i będzie odpowiednio ewidencjonowana - zarówno jeżeli chodzi o czas pracy, jak i efekty pracy.
Powyższe stanowi o tym, że działalność Spółki w tym zakresie ma charakter zorganizowany i uporządkowany. Ponadto, prace wykonywane przez pracowników Spółki odbywają się (i będą odbywać się) według ściśle określonego harmonogramu oraz procesów opracowanych wewnętrznie, więc mają (i będą mieć) charakter zaplanowany i metodyczny. W związku z powyższym, w niniejszej sprawie działalność Spółki ma charakter systematyczny.
Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań. W niniejszej sprawie działalność Spółki ma (i będzie miała) na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Spółki polega (i będzie polegać) na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. Prowadzona Działalność B+R wymaga posiadania dedykowanego i wykwalifikowanego zespołu, który ma odpowiednie wykształcenie, kompetencje i doświadczenie. Rozwiązania rozwojowe polegają zarówno na opracowywaniu nowych aplikacji, systemów i dedykowanych programów, jak również na rozwoju i udoskonalaniu obecnie wykorzystywanych systemów, np.: poprzez dodanie nowych funkcjonalności czy modułów. Tym samym, spełniona została przesłanka zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji zostały spełnione wszystkie przesłanki uznania działalności B+R Spółki za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym miejscu Spółka wskazuje, że kwestia kwalifikowania działań w zakresie tworzenia nowych rozwiązań z dziedziny IT do kategorii działalności badawczo-rozwojowej była wielokrotnie przedmiotem interpretacji indywidualnych, w których uznawano, że tego typu działania będą objęte przedmiotową ulgą.
Ponadto, w tożsamych stanach faktycznych rozstrzygano również o możliwości uznania za działalność badawczo-rozwojową prac w zakresie modyfikacji istniejącego oprogramowania/narzędzia informatycznego, należy tutaj wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 kwietnia 2020 r. nr: 0114-KDIP3-2.4011.30.2020.3.JM.
Ad. 2
Zgodnie z art. 18d ust. 1 CITu od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”. Zgodnie zaś z przepisem art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 co podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo- badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
4a)nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskie lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Według przepisu art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Zgodnie z przepisem art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Analizując przytoczone przepisy, można wyodrębnić podstawowe warunki, które powinny zostać spełnione, aby podatnik mógł skorzystać z prawa odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
4.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu;
5.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;
6.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;
7.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych;
8.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Biorąc pod uwagę ponoszone przez Wnioskodawcę koszty, powstałe przy realizacji prac badawczo-rozwojowych, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca podaje, co następuje:
I.Wynagrodzenia dla pracowników i osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umów cywilnoprawnych, biorących udział w realizacji działań z obszarów B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika. Przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, daje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu wynagrodzeń pracowników w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W stosunku do osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, uprawnienie takie przyznaje przepis art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tej sytuacji, kosztami kwalifikowanymi będą należności z tytułu wynagrodzeń (z wyłączeniem składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) tych osób, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. Trzeba przy tym pamiętać, że dla możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu ww. wynagrodzeń konieczne jest faktyczne uczestnictwo zatrudnionych w pracach badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem jedynie wpisanie w dokumencie nawiązującym stosunek pracy/zlecenia umowy o dzieło do zakresu obowiązków takiej osoby prac z obszaru B+R. Jeżeli w ramach świadczonej pracy, pracownik lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, oprócz obowiązków związanych z działalnością badawczo-rozwojową, wykonuje inne obowiązki, należy wyodrębnić, a zatem wyłączyć z ulgi badawczo-rozwojowej, tę część wynagrodzenia, świadczeń i składek, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca będzie prowadzić ewidencję czasu pracy, która wykaże, ile godzin poświęca dany pracownik na działalność badawczo-rozwojową, jeśli pracownik ten będzie zajmować się też innymi czynnościami spoza obszaru B+R. Rozpatrując kwestię wynagrodzeń pracowniczych pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, nie można pominąć brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2020 r. 1426 tj. z dnia 2020.08.21), zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Należy zatem uznać, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wszystkie elementy wynagrodzenia wymienione w przywołanym wyżej przepisie. Co więcej, zastosowanie w przepisie katalogu otwartego elementów wynagrodzenia, przez użycie zwrotu „w szczególności” oznacza, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, a mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.
W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego koszty wynagrodzeń w postaci wynagrodzenia zasadniczego i pozostałych elementów, stanowiących przychód ze stosunku pracy, a niestanowiące opisany wyżej przedmiot wyłączenia, będą się zatem zaliczać się do kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Wnioskodawcę a co za tym idzie będzie on uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w stosunku do tych kosztów.
II.Środki Trwałe i WNiP
Zgodnie z art. 18d ust. 3 CITu za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. W myśl art. 15 ust. 6 CITu, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Natomiast, w myśl art. 16d ust. 1 CITu, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10.000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Zgodnie z art. 16f ust. 3 CITu, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku, gdy Spółka posiada środki trwałe, które wykorzystuje/będzie wykorzystywała w działalności badawczo-rozwojowej oraz w innej działalności operacyjnej, Spółka będzie uprawniona do uznania, za koszty kwalifikowane tej części odpisów amortyzacyjnych od ww. środków trwałych, w jakiej są one wykorzystywane do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej a co za tym idzie będzie ona uprawniona do skorzystania z ulgi B+R w tym zakresie.
Ad. 3
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z objęciem opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych od 1 maja 2021 r., prawo do skorzystania ulgi badawczo-rozwojowej za okres maj-grudzień 2021 nabył sam Wnioskodawca.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, w części dotyczącej wyłącznie okresu od 1 maja 2021 r. oraz lat kolejnych, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad. 1
Stosownie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „uCIT”, „updop”):
przez działalność badawczo rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą
badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu
zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych
zastosowań.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Ustawa SWIN”),
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Natomiast, w myśl art. 18d ust. 3 uCIT:
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zgodnie z art. 18d ust. 5 uCIT,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Stosownie do art. 18d ust. 6 uCIT,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
W myśl art. 18d ust. 7 uCIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 7 uCIT, w brzmieniu obowiązującym do tej daty,
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Zgodnie z art. 18d ust. 8 uCIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Stosownie do art. 18d ust. 8 uCIT, w brzmieniu wcześniej obowiązującym,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Ponadto, zgodnie z treścią art. 9 ust 1 uCIT,
Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b uCIT, zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 uCIT,
-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
-jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem pytania nr 1, wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 uCIT).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług.
Ponadto, w objaśnieniach dotyczących ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową, zawartych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów wskazano, że każda ulga w podatku dochodowym ma charakter wyjątkowy i stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Ulgi podatkowe z jednej strony zmniejszają obciążenia fiskalne podatnika, z drugiej zaś dochody sektora finansów publicznych. W konsekwencji, wszelkie przepisy prawa podatkowego, które dotyczą szeroko rozumianych preferencji podatkowych, w tym przepisy o działalności badawczo-naukowej należy interpretować ściśle.
Zatem, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26 uCIT, co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony.
W ocenie tut. Organu, stanowisko Wnioskodawcy dot. ustalenia, czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające przede wszystkim na tworzeniu nowych procesów w Spółce oraz optymalizowaniu obecnie funkcjonujących dzięki tworzeniu autorskich rozwiązań IT, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Ad. 2
Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca, w związku z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych ponosi koszty wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe oraz koszty odpisów amortyzacyjnych.
Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm., dalej: „updof”):
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Należy również zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że „(...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).”
Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).
Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a updof:
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zgodnie z powyższymi wyjaśnieniami wydatki wskazane we wniosku stanowiące należności z tyt. wynagrodzeń i innych kosztów pracowniczych oraz kosztów współpracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a updof, wypłacane w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop, w proporcji czasu pracy poświęconego przez danego pracownika na realizację działalności B+R w ogólnym czasie pracy tego pracownika w danym miesiącu lub w takiej części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi. Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym).
Zgodnie z art. 18d ust. 3 uCIT,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.
Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia czy koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów, jest prawidłowe.
Ad. 3
1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa nowelizująca”).
Treścią wyżej wymienionej ustawy nowelizującej wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nowe regulacje, które nadają spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski status podatnika podatku CIT.
Wskazać należy, że na podstawie dotychczasowej regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, taka spółka traktowana była jako podmiot podatkowo transparentny, to jest podmiot, którego uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty podlegały uznaniu za przychody i koszty jego wspólników.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy w związku z objęciem od 1 maja 2021 r., opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych, prawo do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za okres maj-grudzień 2021 r. nabył Wnioskodawca, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego zaistniałego w okresie od 1 maja 2021 r. i lat kolejnych. W zakresie opisu stanu faktycznego dot. okresu od 1 stycznia 2018 r. do 30 kwietnia 2021 r. oraz w części w dot. pytania nr 3, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).