Temat interpretacji
Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację jubileuszu Spółki, w części dotyczącej Pracowników Spółki, Współpracowników Spółki oraz Pracowników spółek powiązanych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2023 roku za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację jubileuszu Spółki, w części dotyczącej Pracowników Spółki, Współpracowników Spółki oraz Pracowników spółek powiązanych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca)” należy do międzynarodowej grupy A. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). Jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży (…).
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności organizuje spotkania okolicznościowe dla swoich pracowników i współpracowników (np. spotkania świąteczne, pikniki, spotkania i/lub wyjazdy integracyjne w celu podziękowania pracownikom za dobre wyniki sprzedażowe i finansowe osiągnięte w danym okresie rozliczeniowym itp.).
W bieżącym roku Spółka będzie obchodziła (…)-lecie swojej działalności. W związku z tym faktem postanowiła zorganizować uroczyste spotkanie jubileuszowe (dalej: „Jubileusz” lub „Wydarzenie”). W Wydarzeniu tym wezmą udział przede wszystkim osoby piastujące wyższe stanowiska w Spółce lub podmiotach z nią powiązanych (tj. od poziomu menadżerskiego), wśród których można wyróżnić:
- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Spółce, a dodatkowo, w ramach wyróżnienia i docenienia sukcesów – wybrane osoby zatrudnione na umowie o pracę na niższych niż menedżerskie stanowiskach (dalej: „Pracownicy”),
- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w spółkach powiązanych z grupy oraz wybranych udziałowców tych spółek (dalej: „Pracownicy spółek powiązanych”),
- członków zarządu Wnioskodawcy, którzy nie są jednocześnie zatrudnieni przez Spółkę na podstawie umowy o pracę oraz osoby współpracujące z Wnioskodawcą na podstawie innych umów – m.in. umów zlecenia, o dzieło, a także osoby świadczące w sposób ciągły usługi na rzecz Spółki w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej (dalej: „Współpracownicy”).
Osoby, które wezmą udział w Wydarzeniu będą dalej łącznie zwane jako „Uczestnicy”. Podczas wykonywania działalności operacyjnej Spółki, wszystkie grupy Uczestników często ściśle ze sobą współpracują, wspólnie realizując zadania, współtworząc jej wyniki operacyjne i finansowe oraz wpływając na rozpoznawalność poszczególnych brandów na rynku usług HoReCa.
W czasie Jubileuszu zaplanowano m.in. konferencję, brandowy panel dyskusyjny, garden party i galę. W ramach tych wydarzeń odbędzie się prezentacja dotycząca wyników sprzedażowych Spółki i szczegółów działalności jej poszczególnych brandów, omówienie planów i perspektyw rozwoju, wręczenie wyróżnień i podziękowań dla zasłużonych Pracowników.
Głównymi celami organizacji Jubileuszu są przede wszystkim:
- podsumowanie działalności grupy kapitałowej i jej sukcesów,
- podziękowanie Uczestnikom za ich zaangażowanie w rozwój działalności prowadzonej przez Spółkę i grupę kapitałową oraz
- integracja Uczestników, która może przyczynić się do zmniejszenia rotacji załogi,
- wzrost motywacji i zaangażowania załogi w wykonywanie obowiązków służbowych, a także
- wsparcie w umacnianiu relacji oraz komunikacji pomiędzy Uczestnikami.
Zaplanowane Wydarzenie ma także sprzyjać zaangażowaniu się Uczestników w bezpośrednią interakcję pomiędzy nimi, co w dobie pracy zdalnej jest niezwykle cenne. Wnioskodawca dąży w ten sposób do zwiększenia efektywności pracy załogi i ich poczucia identyfikacji ze Spółką i grupą oraz zmniejszenia rotacji pracowników.
Ze względu na skalę wydarzenia, Wnioskodawca postanowił zlecić przygotowanie i realizację Jubileuszu firmie zewnętrznej, która zajmuje się kompleksową organizacją tego typu imprez (dalej: „Usługodawca”). W tym celu Spółka zawarła z Usługodawcą umowę, w której ustalono specyfikację poszczególnych prac i zadań, składających się łącznie na realizację przedmiotu umowy, czyli usługę organizacji Wydarzenia.
W celu wykonania świadczenia w postaci organizacji Jubileuszu, Usługodawca zobowiązany będzie do wykonania na podstawie stosownej umowy w szczególności następujących czynności:
- organizacja i koordynacja zakwaterowania Uczestników w hotelu,
- zapewnienie Uczestnikom wyżywienia oraz napojów - poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych (w tym również napojów alkoholowych),
- wynajęcie sali konferencyjno-balowej,
- organizacja i koordynacja transportu Uczestników (w tym lotów, transferów z lotniska i przejazdów zorganizowanych),
- przygotowanie i realizacja aktywności integracyjnych dla Uczestników,
- opracowanie, organizacja i realizacja konceptu artystycznego Jubileuszu, w tym garden party oraz gali,
- zapewnienie oprawy muzycznej,
- organizacja i koordynacja obsługi technicznej w trakcie trwania Jubileuszu,
- zapewnienie bezpieczeństwa Jubileuszu (w tym zapewnienie służb ratunkowych i medycznych),
- opracowanie projektów graficznych i tekstowych materiałów brandingowych.
Udział w Wydarzeniu jest dla Uczestników całkowicie dobrowolny i bezpłatny, przy czym zostali oni poproszeni o wcześniejsze potwierdzenie swojej obecności. Koszty związane z organizacją Jubileuszu ponosi Wnioskodawca (z zastrzeżeniem wskazanego poniżej aspektu przenoszenia części kosztów na spółki z grupy). Wydatki na ten cel zostaną sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, a na ich pokrycie nie będą angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Rozliczenie usługi organizacji Jubileuszu odbędzie się na podstawie jednej faktury końcowej wystawionej przez Usługodawcę po wykonaniu usługi za całościową organizację Jubileuszu. Wartość usługi została ustalona w formie ryczałtowej kwoty, wynikającej z wyceny poszczególnych elementów wchodzących w skład Wydarzenia i prowizji dla organizatora. Fakturę końcową poprzedzać będą faktury zaliczkowe w celu zabezpieczenia finansowania dla poszczególnych usług i etapów prac, wystawiane zgodnie z harmonogramem płatności.
Niezależnie od zleconej Usługodawcy kompleksowej organizacji Jubileuszu, Spółka zamierza nabyć dodatkowe usługi potrzebne do organizacji Wydarzenia bezpośrednio od podmiotów innych niż Usługodawca, takich jak m.in. usługi fotografa czy kamerzysty. Celem takiego działania jest podniesienie poziomu atrakcyjności Jubileuszu. Uzyskane zdjęcia i nagrania zostaną opublikowane na stronie internetowej Wnioskodawcy i/lub na jego portalach społecznościowych. Będą stanowić także pamiątkę dla Uczestników Jubileuszu. Fakt odrębnego zlecenia tych usług we własnym zakresie przez Spółkę, tj. poza zleconą przez Spółkę usługą całościowej organizacji Jubileuszu, wynika z chęci wykorzystania przez Spółkę jej kontaktów biznesowych czy utrwalonej współpracy ze sprawdzonymi wykonawcami. Dzięki takiemu działaniu Wnioskodawca może m.in. uzyskać korzystniejsze oferty cenowe (niż Usługodawca) i sprawniej ustalić z nimi oczekiwany zakres ich prac oraz przebieg Jubileuszu. W takim przypadku, rozliczenie nastąpi bezpośrednio między Spółką a danym podmiotem (faktura wystawiona zostanie bezpośrednio na rzecz Spółki), a Usługodawca nie będzie uczestniczył w tych uzgodnieniach i rozliczeniach.
Usługi nabywane od podmiotów innych niż Usługodawca nie będą obejmowały usług noclegowych i gastronomicznych. Koszty związane z noclegami/gastronomią będą natomiast elementem kalkulacyjnym ceny należnej Usługodawcy z tytułu organizacji Wydarzenia.
Spółka pragnie ponadto wskazać, iż ostatecznie nie będzie ponosić ekonomicznego ciężaru związanego z uczestnictwem w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych. Wnioskodawca bowiem zamierza obciążyć tymi kosztami odpowiednio spółki powiązane, dla których pracują poszczególne osoby. W tym celu Spółka odpowiednio wyliczy wydatki poniesione na ich uczestnictwo (proporcjonalnie do liczby osób uczestniczących w Jubileuszu), a obciążenie poszczególnych podmiotów z grupy udokumentuje fakturami VAT.
Prowadząc działalność gospodarczą Spółka wykonuje co do zasady czynności opodatkowane VAT, w związku z tym ma pełne prawo do odliczenia podatku VAT i nie stosuje tzw. pre-współczynnika ani współczynnika, o których mowa w art. 86 ust. 2a i art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że wydatki na zakup alkoholu, które Spółka poniesie w ramach organizacji obchodów jubileuszowych, nie są przedmiotem zapytania w ramach niniejszego wniosku, bowiem Wnioskodawca nie zamierza odliczać od nich podatku VAT, a także zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodów.
Pytania
1. Czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej Pracowników Spółki, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?
2. Czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej Współpracowników Spółki, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?
3. Czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej Pracowników spółek powiązanych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
1. Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej Pracowników Spółki, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
2. Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej Współpracowników Spółki, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
3. Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej Pracowników spółek powiązanych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Ad 1
Związek poniesionych wydatków na organizację obchodów Jubileuszu istnienia Spółki z osiągnięciem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się zatem wszelkie gospodarczo uzasadnione i racjonalne wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Biorąc pod uwagę powyższy przepis, a także wykształcone w doktrynie i praktyce prawa podatkowego stanowisko, w celu uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT, wydatek powinien łącznie spełniać następujące kryteria:
1) wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
2) wydatek nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,
3) wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
4) wydatek jest definitywny, tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
5) wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
6) wydatek został właściwie udokumentowany.
Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Mając na uwadze powyższe, w ślad za opisem zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że wydatki stanowiące przedmiot niniejszego wniosku dotyczą organizacji spotkania jubileuszowego z okazji 30-lecia funkcjonowania Wnioskodawcy na rynku.
Spółka zaznacza, że koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenie jego źródła. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie jego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie jego źródła.
Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek na zorganizowanie spotkania jubileuszowego można uznać za celowy, racjonalny i związany z osiągnięciem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychów. Słownik Języka Polskiego (zgodnie z http://sjp.pwn.pl) wskazuje, że przez pojęcie „osiągnąć” należy rozumieć „uzyskać coś”, przez „zachować” zaś należy rozumieć „dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać”. Termin „zabezpieczyć” oznacza z kolei „uczynić bezpiecznym, dać ochronę, ochronić”. Przyjmuje się, iż koszty związane z osiągnięciem przychodu oznaczają koszty związane (chociażby potencjalne) z jego wygenerowaniem. Koszty związane z zachowaniem źródła przychodów oznaczają z kolei wydatki poniesione, aby przychody z danego źródła występowały w stanie nienaruszonym (niezmienionym) oraz aby źródło to w dalszym ciągu istniało. Koszty związane z zabezpieczeniem źródła przychodów określane są zaś jako koszty, które podatnik poniósł w związku z ochroną istniejącego źródła przychodów tak, aby zapewnić mu bezpieczne funkcjonowanie.
Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma wątpliwości, że spotkanie jubileuszowe, o którym mowa w zdarzeniu przyszłym niniejszego wniosku, spełnia przesłanki do uznania wydatku poniesionego na jego organizację za koszt uzyskania przychodu. Warto bowiem zwrócić uwagę, że organizacja Jubileuszu ma na celu przede wszystkim podziękowanie Uczestnikom za ich sumienną pracę, która pozwoliła na dynamiczny rozwój Spółki i jej grupy kapitałowej na przestrzeni ostatnich 30 lat, ale także w trudnym i pełnym wyzwań okresie pandemicznym. Fakt ten jest kluczowy w ocenie Wnioskodawcy, bowiem gdyby nie ich rzetelna praca, Spółka (oraz cała Grupa) nie byłaby w stanie uzyskać obecnej, silnej pozycji rynkowej – w dużej mierze zawdzięcza to właśnie zaangażowanemu i ambitnemu gronu menedżerskiemu. Okazanie Pracownikom wdzięczności za ich pracę poprzez organizację Wydarzenia jest formą docenienia ich wysiłków mającą na celu zwiększenie ich poczucia identyfikacji ze Spółką. Działanie takie jest zasadne także z perspektywy obecnej sytuacji na rynku pracy, bowiem w branży HoReCa bardzo trudno jest znaleźć i zatrudnić pracowników z istotnym doświadczeniem zawodowym – kluczowe jest zatem zatrzymanie i rozwijanie obecnego zespołu. Mając to na uwadze, Spółka stara się przeprowadzać działania, które mają na celu wzmocnienie ich poczucia lojalności wobec Wnioskodawcy jako ich pracodawcy, takie jak organizacja rozmaitych spotkań integracyjnych, np. Wydarzenia.
Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że Wydarzenie jest także spotkaniem o charakterze integracyjnym. W tym kontekście Wnioskodawca chciałby podkreślić, że organizacja Jubileuszu ma na celu m.in. zmotywowanie, a tym samym zwiększenie efektywności pracy załogi, poprzez ich lepsze poznanie się i zintegrowanie. Wspólne spotkanie wspiera takie działanie, ponieważ sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i pogłębieniu relacji. Pozwala to umacniać więzi zespołowe i ponad zespołowe, prowadzi do poprawy atmosfery i polepszenia komunikacji na płaszczyźnie zawodowej zarówno wewnątrz Spółki (między Pracownikami oraz Współpracownikami), jak i poza nią (tj. pomiędzy Pracownikami, Współpracownikami a Pracownikami spółek powiązanych). Warto w tym kontekście zwrócić także uwagę na to, że Wydarzenie będzie pełnić rolę platformy do dyskusji i komunikacji pomiędzy Uczestnikami z różnych krajów, w których funkcjonuje grupa kapitałowa Wnioskodawcy. W czasie Wydarzenia Uczestnicy będą bowiem mieli możliwość wymiany doświadczeń, lepszego poznania się i nawiązania bliższej relacji, a także omawiania spraw Spółki i jej bieżących wyzwań.
Co więcej, już samo pogłębienie relacji i wzmocnienie więzi zespołowych i ponad zespołowych przekłada się na poprawę atmosfery w pracy, a tym samym zwiększenie motywacji. Z kolei polepszenie jakości komunikacji pomiędzy osobami współpracującymi ze sobą pozytywnie wpływa na efektywniejsze wykonywanie obowiązków służbowych i większą skuteczność wspólnych działań. Organizacja tego typu wydarzeń ma zatem pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i przekłada się na zwiększenie osiąganych przez Spółkę przychodów (wyników) na skutek bardziej efektywnej pracy poszczególnych Pracowników. Tym samym, Wydarzenie niewątpliwie ma wpływ na uzyskanie przez Spółkę przychodu lub zachowanie czy zabezpieczenie jego źródła.
Przedstawione powyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w dotychczas wydawanych interpretacjach prawa podatkowego, np.:
- w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.342.2022.2.ŚS, w której organ podatkowy odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, zgodnie z którym: „(...) imprezy integracyjne mają za zadanie wzmocnić związki i relacje pomiędzy pracownikami, wpłynąć na poprawę atmosfery w pracy, co powinno przełożyć się na lepszą wydajność i organizację pracy”;
- w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2021 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.203.2021.1.AP, w której organ podatkowy stwierdził, że: „Dokonując zatem oceny charakteru wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę w związku z uczestnictwem we wskazanych we wniosku spotkaniach integracyjno-szkoleniowych pracowników i byłych pracowników stwierdzić należy, że biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, wydatki te stanowić będą koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Celem organizacji ww. spotkań jest przede wszystkim poprawa efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników, większą identyfikację pracowników ze Spółką i jej działalnością, poprawę atmosfery pracy oraz promowanie szczególnie pożądanych wzorców zachowań. Świadczenia takie na rzecz byłych i obecnych pracowników budują pozytywne relacje między nimi, zwiększają zaangażowanie pracowników oraz wzmacniają ich lojalność wobec Wnioskodawcy, mają również działanie motywujące i wpływające na jakość, wydajność oraz efektywność pracy, co dalej przekłada się na wysokość uzyskanych przychodów”;
- w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 czerwca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.157.2021.1.EJ, w której organ podatkowy odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe zgodnie, z którym: „W rezultacie zatem, spotkanie integracyjne miało na celu interes ekonomiczny Spółki jako pracodawcy, gdyż zwiększone zaangażowanie pracowników, ich lojalność oraz większa wydajność pracy, ma wpływ na osiągane przez Spółkę przychody jak również na zabezpieczenie oraz zachowanie ich źródła. W rezultacie wszystkie wydatki poniesione na organizację imprezy integracyjnej miały na celu zabezpieczenie, zachowanie i osiąganie przez Spółkę przychodów, zatem spełnione zostały przesłanki uprawniające Spółkę do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT”;
- w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 grudnia 2020 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.377.2020.1.KS, w której organ podatkowy odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, zgodnie z którym: „W świetle powołanego wyroku można stwierdzić, że wydatki na zorganizowanie spotkania okolicznościowego dla pracowników, w tym na zapewnienie im posiłków są ściśle związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, ponieważ zwiększają zaangażowanie pracowników oraz efektywność ich pracy dzięki polepszeniu atmosfery w miejscu jej wykonywania, co ostatecznie ma przełożenie na lepsze wyniki finansowe Wnioskodawcy. Wszystkie przesłanki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu są zatem w omawianym przypadku spełnione. Organizowanie tzw. wyjść integracyjnych jest kolejnym działaniem podejmowanym obecnie przez większość pracodawców, zmierzającym do wzmocnienia stosunków między pracownikami i polepszenia atmosfery w zakładzie pracy. Mając na uwadze powyższe, wydatki w tym zakresie są ponoszone ze względu na interes ekonomiczny Wnioskodawcy, gdyż zwiększone zaangażowanie personelu wpływa na polepszenie efektywności oraz zwiększenie przychodów pracodawcy. Ponadto, wydatki te mają również na celu wzmocnienie lojalności pracowników wobec Wnioskodawcy, a zatem stanowią sposób zabezpieczenia oraz zachowania źródła przychodów. Wydatki Wnioskodawcy na artykuły spożywcze czy usługi gastronomiczne mają zachęcić pracowników do udziału w imprezie, co pozwala na realizację idei takich przedsięwzięć, czyli integracji zespołów.”;
- w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 lipca 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.84.2018.3.PB, w której organ podatkowy stwierdził, że: „Niewątpliwie spotkania pracowników poza miejscem pracy w oderwaniu od codziennych problemów firmowych w towarzystwie bliskich im osób sprzyjają polepszeniu komunikacji, umocnieniu więzi z pracodawcą oraz mają wpływ na integrację zespołu. Udział osób towarzyszących w imprezie firmowej ma wpływ na wytworzenie bardziej swobodnej atmosfery i zadowolenia pracowników oraz buduje w nich poczucie akceptacji przyjętych wartości społecznych, co z kolei wpływa na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu. Możliwość swobodnego na gruncie towarzyskim kontaktu z przedstawicielami Zarządu Spółki szczególnie wzmacnia poczucie przynależności do organizacji i podnosi morale zespołu. Dodatkowo pogłębienie relacji osób reprezentujących Zarząd Spółki z pracownikami daje szansę na zapoznanie się z codziennymi problemami jakie napotykają podczas wykonywania swoich obowiązków i może prowadzić do zmian organizacyjnych polepszających warunki pracy. Nie ulega wątpliwości, że nawiązywanie kontaktów wychodzących poza relacje pracodawca-pracownik może przyczynić się do większego zaangażowania pracowników w pracę wykonywaną na rzecz Spółki, do poprawy efektywności pracy, a przez to do zwiększenia przychodów”;
-w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.422.2018.3.AT, w której organ podatkowy stwierdził, że: „(...) imprezy integracyjne [dop. Wnioskodawca] związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu zintegrowanie załogi, co przyczyni się do efektywniejszej pracy i ostatecznie przełoży się na wielkość osiągniętych przez Wnioskodawcę przychodów”.
Uwzględniając powyższe, bez wątpienia należy uznać, iż organizacja Jubileuszu, którego celem jest m.in. integracja zespołu, budowanie więzi pomiędzy jego członkami oraz pomiędzy nimi a Spółką stanowi wydatek ukierunkowany na osiągnięcie przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie jego źródła, tj. spełnia zasadniczą przesłankę umożliwiającą uznanie go za koszt uzyskania przychodu.
Wydatek na imprezę jubileuszową jako wydatek niebędący wydatkiem o charakterze reprezentacyjnym
Kolejnym elementem niezbędnym dla uznania, iż wydatek na organizację imprezy jubileuszowej stanowi koszt podatkowy jest brak możliwości zakwalifikowania tego wydatku do tzw. kosztów reprezentacji.
Z uwagi na brak definicji pojęcia „reprezentacja", organy podatkowe oraz sądy administracyjne podejmowały próby nadania właściwego sensu terminowi „reprezentacja” w odniesieniu do konkretnych sytuacji występujących w praktyce gospodarczej.
Opierając się na treści wyroku składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11 w interpretacjach organów podatkowych przyjmuje się, że skoro ustawodawca nie zdefiniował w sposób jednoznaczny pojęcia „reprezentacja", należy odwołać się do etymologii tego terminu. Wyraz „reprezentacja” pochodzi od łacińskiego „repraesentatio” oznaczającego wizerunek. Zatem „reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenia swojej zasobności, profesjonalizmu. Jednocześnie, kwalifikacja danego wydatku jako reprezentacji nie może być uzależniona od przypisywania mu cechy „wystawności”, „przepychu" czy też „okazałości”.
Na gruncie powyższego pojęcia organy podatkowe wskazują, iż celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Oceniając czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy rozpatrywać zasadność ich poniesienia również przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie wizerunku podatnika w celu zwiększenia sprzedaży usług kontrahentom lub potencjalnym kontrahentom, wówczas koszty te mają charakter reprezentacyjny (analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.170.2019.2.ANK).
Jak już wskazywano w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku, Wnioskodawca organizuje spotkanie jubileuszowe m.in. dla swoich pracowników. Pracownicy wykonują pracę na rzecz Spółki, która umożliwia realizację umów zawartych przez nią z jej klientami/kontrahentami. Pracownicy Spółki działają w interesie Wnioskodawcy, a ich głównym zadaniem jest wykonywanie powierzonych zadań, które to umożliwiają wywiązywanie się Spółki ze zobowiązań wobec jej klientów i uzyskanie przez nią przychodów. Tym samym, z całą pewnością organizacja Jubileuszu nie służy wykreowaniu wizerunku Spółki w celu zwiększenia sprzedaży świadczonych przez nią usług Pracownikom (może to być jedynie niezamierzony efekt uboczny), a ewentualny element kreowania wizerunku Wnioskodawcy ma służyć zupełnie innemu celowi, np. zmniejszeniu rotacji pracowników na skutek zwiększenia u Pracowników poczucia lojalności i identyfikacji ze Spółką.
Biorąc pod uwagę wskazany całokształt okoliczności, nie może być mowy o uznaniu, że wydatki na imprezę jubileuszową noszą znamiona reprezentacji. Jak było już wskazywane, głównym celem poniesionych przez Wnioskodawcę wydatków jest bowiem osiągnięcie korzyści biznesowych w postaci zintegrowania pracowników ze Spółką oraz między sobą, budowania zespołu, poprawa atmosfery pracy (poprzez wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych) oraz zmniejszenia rotacji wśród Pracowników. W efekcie, poniesione koszty na zorganizowanie Jubileuszu, mają doprowadzić do lepszego funkcjonowania przedsiębiorstwa Wnioskodawcy oraz zwiększenia wydajności pracy, poprawy relacji interpersonalnych, co z kolei przełoży się na możliwość osiągnięcia przez Spółkę większych przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w przyszłości.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że – jego zdaniem – analizowane wydatki nie mogą zostać uznane za poniesione na reprezentację w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Tym samym, należy stwierdzić, że pozostają w odpowiednim związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, aby możliwe było rozpoznanie ich jako koszty uzyskania przychodu oraz nie podlegają z nich wyłączeniu na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Ad 2
W ślad za opisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca podkreśla, że nie wyklucza udziału Współpracowników w planowanym Jubileuszu.
Mając na uwadze powyższe, Spółka zaznacza, że w ramach przyjętego modelu organizacji pracy, Współpracownicy są stałym elementem całego zespołu, aktywnie uczestnicząc w realizowanych projektach, podczas których nierzadko współdziałają z Pracownikami. Podkreślenia wymaga fakt, że osoby te również są członkami poszczególnych zespołów projektowych i mają ze sobą bieżący kontakt, niezbędny dla celów efektywnego realizowania powierzonych zadań. Niezakłócone współdziałanie między Współpracownikami a Pracownikami jest zatem kwestią bardzo istotną, a na wysoką efektywność w tym zakresie wpływa odpowiednia integracja zespołu, przyjazna atmosfera, otwarta komunikacja i poczucie zaangażowania. Co więcej, również ta grupa Uczestników była zaangażowana w rozwój Spółki i jej grupy kapitałowej oraz także ich dotyczą obawy Wnioskodawcy dotyczące wysokiej rotacji pracowników i współpracowników na rynku pracy. Tym samym, również w ich zakresie Spółce zależy na zwiększeniu poczucia lojalności i identyfikacji ze Spółką. Organizacja Wydarzenia, co już zostało wskazane w uzasadnieniu do odpowiedzi na pytanie nr 1, ma z założenia pozytywnie wpłynąć na te aspekty i tym samym także na generowane przez Spółkę przychody. Wobec tego – zdaniem Wnioskodawcy – wydatki dokonane w związku ze współpracą z tą grupą podmiotów również powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Dodatkowo, Spółka zwraca uwagę, że najlepsi specjaliści, z uwagi na zmieniające się zewnętrzne warunki ekonomiczne, coraz częściej preferują świadczenie usług w oparciu o tzw. zasady B2B pozwalające im na większą elastyczność w porównaniu do świadczenia przez nich pracy na podstawie umowy o pracę. Tym samym, w sytuacji, gdyby Wnioskodawca zdecydował się na oferowanie współpracy wyłącznie na podstawie umowy o pracę, musiałby zrezygnować z części znakomitych ekspertów, którzy są skłonni do nawiązania współpracy wyłącznie na zasadach B2B. Tym samym, w ocenie Spółki, nieracjonalne – w świetle obecnych okoliczności rynkowych – jest wymaganie od niego, aby nawiązywał on współpracę wyłącznie na podstawie umów o pracę. Wnioskodawca podkreśla, że – jego zdaniem – sam rodzaj umowy łączącej Spółkę ze Współpracownikami nie powinien być przesłanką wyłączającą możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację Jubileuszu w części przypadającej właśnie na tę grupę podmiotów. Przepisy ustawy o CIT nie różnicują bowiem sytuacji, w której wydatki poniesione na organizację imprezy integracyjnej w części przypadającej na osoby wspomagające Spółkę na podstawie innej umowy niż umowa o pracę nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, co – w świetle prymatu wykładni językowej na gruncie prawa podatkowego oraz zasady rozstrzygania ewentualnych wątpliwości na korzyść podatnika – wskazuje na to, że nie powinno być w tym zakresie dodatkowych pozaustawowych warunków i wystarczy spełnienie przesłanek, o których mowa w treści przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
W tym miejscu należy także podkreślić, że jedną z grup wchodzących w skład Współpracowników są członkowie zarządu Wnioskodawcy, którzy jednocześnie nie są przez niego zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Co istotne, osoby te również ściśle współpracują z pozostałymi grupami Uczestników na co dzień podejmując decyzje ważne dla funkcjonowania Spółki, które mają wpływ na bieżące funkcjonowanie Pracowników i Współpracowników. W ocenie Wnioskodawcy, ranga Wydarzenia wymaga tego, aby również te osoby uczestniczyły w Jubileuszu, bowiem to właśnie one odpowiadają za taką, a nie inną obecną pozycję Spółki na rynku. Co więcej, obecność tych osób podczas Wydarzenia pozytywnie wpłynie na odbiór Wydarzenia przez innych jego Uczestników, gdyż ich obecność podkreśla prestiż organizowanego Jubileuszu, a jednocześnie możliwość kontaktu z przedstawicielami zarządu Spółki na gruncie towarzyskim dodatkowo wzmacnia poczucie przynależności do organizacji i podnosi morale pracowników, co z kolei wpływa na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu.
Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, że wydatki na organizację Jubileuszu w zakresie dotyczącym Współpracowników także mają na celu integrację całego zespołu oraz poprawę komunikacji i codziennej współpracy zarówno pomiędzy Pracownikami, jak i Współpracownikami Spółki, którzy często pracują razem nad tymi samymi zadaniami. Integracja całego zespołu, w tym Współpracowników wpływa na wzmocnienie pozytywnych relacji wszystkich osób zatrudnionych w Spółce i zwiększa identyfikację tych osób ze Spółką oraz motywację do pracy i poczucie lojalności wobec Spółki. Co więcej, również ta kategoria Uczestników może wiele wnieść do ewentualnych dyskusji dotyczących wymiany spostrzeżeń na temat funkcjonowania grupy kapitałowej Spółki na rynkach innych niż rodzimy. Wszystkie powyższe elementy łącznie przekładają się z kolei na podniesienie efektywności pracy i większą skuteczność w wykonywanych zadaniach, co wpływa na polepszenie wyników finansowych Spółki.
Zdaniem Wnioskodawcy, w tym kontekście najistotniejsza jest sama okoliczność czy czynności wykonywane przez daną osobę przyczyniają się do osiągania przez Spółkę przychodów (a w konsekwencji – czy jej uczestnictwo w Jubileuszu może wpłynąć na wzrost sprzedaży opodatkowanej wykonywanej przez Spółkę), a nie formalna podstawa na jakiej opiera się wykonywanie przez tę osobę takich czynności. Należy natomiast jeszcze raz podkreślić, iż Współpracownicy – jako osoby wchodzące w skład zespołów projektowych i współpracujące na bieżąco z Pracownikami, mają kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania Spółki oraz wykonywania przez nią czynności opodatkowanych. Tym samym, zdaniem Spółki, również te wydatki powinny zostać uznane za poniesione w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów i jednocześnie niewymienione w treści przepisu art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2017 r., Znak: 2461-IBPB-1-3.4510.1050.2016. 1.KB, w której organ podatkowy stwierdził, że: „Reasumując, stanowisko Spółki, zgodnie z którym poniesione wydatki w zakresie, w jakim dotyczą podwykonawców mogą zostać przez Spółkę zaliczone dla celów podatku dochodowego od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów w związku z organizacją imprez integracyjnych, należy uznać za prawidłowe”.
W tym zakresie należy jednocześnie zwrócić uwagę na stanowisko sądów administracyjnych, które niejednokrotnie wskazywały, że wydatki poniesione na organizację spotkań analogicznych do opisywanego Wydarzenia powinny stanowić koszt uzyskania przychodu również w zakresie osób współpracujących z podatnikami na tzw. zasadach B2B. Tak przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w wyroku z 11 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Po 676/20 stwierdził, że: „(...) nie ma istotnego znaczenia forma umowy zawartej z daną osobą, ma natomiast znaczenie jednakowy cel wydatków, tj. nawiązanie i utrzymanie współpracy z najlepszymi specjalistami z branży oraz zwiększanie wydajności zespołu, a w konsekwencji osiągnięcie wyższych przychodów przez skarżącą”.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca uważa, że również w zakresie wydatków dotyczących Współpracowników, prezentowane przez niego stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Ad 3
Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione uprzednio konkluzje nie ulegną zmianie również wobec części ponoszonych wydatków przypadających na Pracowników spółek powiązanych, które zostaną w późniejszym czasie refakturowane na te podmioty.
Wnioskodawca pragnie bowiem podkreślić, że należy do międzynarodowej grupy, która składa się ze ściśle współpracujących ze sobą podmiotów powiązanych. W wyniku ścisłej współpracy poszczególnych spółek z Grupy, zasadne jest łączne uczestnictwo pracowników tych spółek w Jubileuszu. Tym samym, w opinii Spółki, uczestnictwo Pracowników spółek powiązanych również będzie miało wpływ na opisywane uprzednio zwiększenie efektywności ich pracy na skutek polepszenia wzajemnej komunikacji i integracji zespołu, wymiany doświadczeń oraz większego poczucia motywacji, poczucia identyfikacji i lojalności z grupą kapitałową Wnioskodawcy. W związku z powyższym, Spółka przyjęła, że część wydatków na organizację Jubileuszu przypadająca na Pracowników spółek powiązanych zostanie refakturowana na podmioty powiązane z jej grupy kapitałowej.
Zdaniem Wnioskodawcy, również w tym zakresie wydatek ten będzie stanowił jego koszt uzyskania przychodów, bowiem refakturowanie należy uznać za czynność samoistną. Na skutek jej dokonania Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu oraz przychodu zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. Powyższe znajduje potwierdzenie chociażby w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2016 r., Znak: ILPB3/4510-1-540/15-2/JG, jak również w wielu interpretacjach indywidualnych dotyczących innych stanów faktycznych, które jednakże dotyczą tego samego zagadnienia prawnego (tj. możliwości rozpoznania kosztu podatkowego w przypadku wykazania przychodu z refaktury). W związku z tym konkluzja co do sposobu rozliczania takich wydatków pozostaje aktualna (np. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 września 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.410.2022.2.AN czy też w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 października 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.708.2022.1.PC.
W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydatki związane z organizacją Jubileuszu w części przypadającej na Pracowników spółek powiązanych mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 oraz 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.
Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.
W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. W przepisie tym ustawodawca określił katalog wydatków, które nawet pomimo poniesienia ich przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów, w rozumieniu przepisów podatkowych, nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.
Podatnik, oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik, uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu, odnosi ewidentne korzyści, albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Jednocześnie należy zauważyć, że w złożonej rzeczywistości życia gospodarczego istnieje obiektywna i zasadnicza trudność w precyzyjnym wyznaczeniu linii rozgraniczającej poszczególne przejawy aktywności gospodarczej, wykazywanej przez przedsiębiorców. Chodzi tu o ich podstawową działalność (produkcję, handel, usługi) i towarzyszące tej działalności przedsięwzięcia o charakterze marketingowym, promocyjnym, reklamowym, reprezentacyjnym – dotyczące sprzedaży towarów i usług oraz relacji z aktualnymi i potencjalnymi kontrahentami.
Kosztami podatkowymi mogą być co do zasady tzw. „koszty pracownicze”, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji, np. w postaci organizacji dla nich szkoleń czy spotkań integracyjnych. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy, a tym samym wpłynie pozytywnie na przychody czy też zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, ma charakter zamknięty. Należy wskazać, że wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił m.in. – w pkt 28 tego przepisu – koszty reprezentacji.
Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT,
nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Oceniając czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy rozpatrywać zasadność ich poniesienia przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie wizerunku podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny.
Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej definicji terminu reprezentacja. Próbę zdefiniowania tego pojęcia podejmowały wielokrotnie sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11. Sąd ten stwierdził, że celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami (klientami). Oceniając czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć właśnie przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny. Wymienienie jako przykładowych kosztów reprezentacyjnych wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki te zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nie są one kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny. Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadne odwołanie się do etymologii terminu reprezentacja. Wyraz „reprezentacja” pochodzi od łacińskiego „repraesentatio” oznaczającego wizerunek. Upływ czasu nie zmienił jego znaczenia i formy. Oznacza to, że „reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu. Przy tak zdefiniowanym terminie „reprezentacji” kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia.
Dokonując oceny kwalifikacji wydatków w okolicznościach konkretnej sprawy należy posłużyć się również dynamiczną wykładnią funkcjonalną, spowodowaną zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą. To, co dawniej mogło zostać uznane za reprezentację do takiej kategorii nie zostanie zaliczone obecnie ze względu na zmieniające się realia prowadzenia działalności gospodarczej, przyjęte w tym zakresie dobre praktyki i obyczaje. Dotyczy to akceptowanych i stosowanych powszechnie zachowań, bez których nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej. Każdy wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu lub jego zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W innej sytuacji zbędne stają się rozważania dotyczące dalszej kwalifikacji konkretnego wydatku ze względu na dodatkowe kryteria wprowadzone w art. 16 ust. 1 ustawy (w tym wypadku wynikające z omawianego pkt 28).
Z uwagi na powyższe, każda sprawa powinna być przedmiotem odrębnej oceny pod kątem kwalifikacji konkretnych wydatków jako kosztów reprezentacji, wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy. Należy wskazać, że wymienienie w przepisach podatkowych, jako przykładowych kosztów reprezentacji, tj. wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki tego rodzaju zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Dla kwalifikacji określonych wydatków, jako wydatków na reprezentację, wykluczonych z kosztów uzyskania przychodów, nie jest istotne miejsce podawania poczęstunków czy świadczenia usług gastronomicznych, tj. nie bierze się pod uwagę tego czy poczęstunki odbywają się w siedzibie firmy, czy też poza nią. Dla oceny takich wydatków nie są także istotne takie cechy jak wystawność, wytworność, okazałość poczęstunków. Za wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT należy uznać te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami takich spotkań. Poniesione wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych powinny spełniać wymogi zawarte w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, czyli muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że z okazji (…)-lecia swojej działalności Wnioskodawca zorganizuje uroczyste spotkanie jubileuszowe, w którym wezmą udział:
- pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w Spółce, a dodatkowo, w ramach wyróżnienia i docenienia sukcesów – wybrane osoby zatrudnione na umowie o pracę na niższych niż menedżerskie stanowiskach,
- pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w spółkach powiązanych z grupy oraz wybrani udziałowcy tych spółek,
- członkowie zarządu Wnioskodawcy, którzy nie są jednocześnie zatrudnieni przez Spółkę na podstawie umowy o pracę oraz osoby współpracujące z Wnioskodawcą na podstawie umów cywilnoprawnych, m.in. umów zlecenia, o dzieło, a także osoby świadczące w sposób ciągły usługi na rzecz Spółki w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca zlecił przygotowanie i realizację Jubileuszu firmie zewnętrznej, która zajmuje się kompleksową organizacją tego typu imprez. W czasie Jubileuszu zaplanowano m.in. konferencję, brandowy panel dyskusyjny, garden party i galę. W ramach tych wydarzeń odbędzie się prezentacja dotycząca wyników sprzedażowych Spółki i szczegółów działalności jej poszczególnych brandów, omówienie planów i perspektyw rozwoju, wręczenie wyróżnień i podziękowań dla zasłużonych pracowników.
Głównymi celami organizacji jubileuszu są przede wszystkim:
- podsumowanie działalności grupy kapitałowej i jej sukcesów,
- podziękowanie uczestnikom za ich zaangażowanie w rozwój działalności prowadzonej przez Spółkę i grupę kapitałową oraz
- integracja uczestników, która może przyczynić się do zmniejszenia rotacji załogi,
- wzrost motywacji i zaangażowania załogi w wykonywanie obowiązków służbowych, a także
- wsparcie w umacnianiu relacji oraz komunikacji pomiędzy uczestnikami.
Firma zewnętrzna będzie zobowiązana do następujących czynności:
- organizacji i koordynacji zakwaterowania uczestników w hotelu,
- zapewnienie uczestnikom wyżywienia oraz napojów – poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych (w tym również napojów alkoholowych),
- wynajęcia sali konferencyjno-balowej,
- organizacji i koordynacji transportu Uczestników (w tym lotów, transferów z lotniska i przejazdów zorganizowanych),
- przygotowania i realizacji aktywności integracyjnych dla Uczestników,
- opracowania, organizacji i realizacji konceptu artystycznego jubileuszu, w tym garden party oraz gali,
- zapewnienia oprawy muzycznej,
- organizacji i koordynacji obsługi technicznej w trakcie trwania jubileuszu,
- zapewnienia bezpieczeństwa jubileuszu (w tym zapewnienie służb ratunkowych i medycznych),
- opracowania projektów graficznych i tekstowych materiałów brandingowych.
Wydatki na zorganizowanie spotkania jubileuszowego zostaną sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, a na ich pokrycie nie będą angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
W celu podniesienia poziomu atrakcyjności, Spółka zamierza nabyć osobno dodatkowe usługi fotografa czy kamerzysty. Uzyskane zdjęcia i nagrania zostaną opublikowane na stronie internetowej Wnioskodawcy i/lub na jego portalach społecznościowych. Będą stanowić także pamiątkę dla uczestników jubileuszu.
Ponadto wskazali Państwo, że Spółka statecznie nie będzie ponosić ekonomicznego ciężaru związanego z uczestnictwem w jubileuszu pracowników spółek powiązanych, ponieważ zamierza obciążyć tymi kosztami odpowiednio spółki powiązane, dla których pracują poszczególne osoby.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w związku z organizacją spotkania jubileuszowego na rzecz:
- pracowników zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę (dalej: „Pracownicy”),
- członków zarządu Spółki nie zatrudnionych na umowę o pracę oraz osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umów cywilnoprawnych i osób świadczących w sposób ciągły usługi na rzecz Spółki w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej (dalej: „Współpracownicy”),
- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w spółkach powiązanych oraz udziałowców spółek powiązanych (dalej: „Pracownicy spółek powiązanych”).
Dokonując zatem oceny charakteru wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę w związku z uczestnictwem we wskazanym we wniosku spotkaniu jubileuszowym Pracowników oraz członków zarządu Wnioskodawcy – stwierdzić należy, że biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, wydatki te stanowić będą koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ww. wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu zintegrowanie załogi zakładu, dlatego też pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów i mogą mieć pośredni wpływ na wielkość osiągniętych przez Wnioskodawcę przychodów. Docenienie przez Wnioskodawcę Pracowników za ich pracę poprzez organizację jubileuszu zwiększa ich identyfikację ze Spółką, umacnia więzi zespołowe oraz wpływa na zwiększenie motywacji do pracy. Takie świadczenia na rzecz pracowników budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikami i członkami zarządu Spółki, jako przedstawicielami pracodawcy, zwiększają zaangażowanie pracowników oraz wzmacniają ich lojalność wobec Wnioskodawcy, mają również działanie motywujące i wpływające na jakość, wydajność oraz efektywność pracy, co dalej przekłada się na wysokość uzyskanych przychodów.
Reasumując, wydatki poniesione na organizację spotkania jubileuszowego, tj. wydatki na rzecz firmy zewnętrznej w zakresie czynności objętych umową (z wyjątkiem wydatków dotyczących zakupu alkoholu) oraz usług fotografa czy kamerzysty w części dotyczącej pracowników i członków zarządu stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Odnosząc się do możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków dotyczących organizacji jubileuszu w części związanej z uczestnictwem osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych i świadczących usługi w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej wskazać należy, że wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe, gdyż z tymi osobami Wnioskodawcę łączą powiązania biznesowe. Dlatego też, nie można uznać, że uczestnictwo w spotkaniu jubileuszowym ww. osób wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto ww. osoby są wobec Wnioskodawcy podmiotami zewnętrznymi, a w stosunku do takich podmiotów podejmuje się działania o charakterze reprezentacyjnym. Należy wskazać, że umowa cywilnoprawna zakłada bowiem równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego. Tym samym, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację spotkań integracyjnych w części dotyczącej osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych lub świadczących usługi w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT noszą znamiona reprezentacji, mające na celu wykreowanie pozytywnego wizerunki firmy, uwypuklenie swojej zasobności i profesjonalizmu, czyli stworzenie oczekiwanego wizerunku Wnioskodawcy dla potencjalnego zawarcia umowy lub stworzenie korzystnych warunków jej zawarcia. Tym samym wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.
Natomiast odnosząc się do kwestii możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z organizacją jubileuszu w części związanej z uczestnictwem osób, które nie są zatrudnione bezpośrednio w Spółce, tj. pracowników spółek powiązanych, wskazać należy, że wydatki te nie będą mogły zostać uznane za koszty podatkowe, gdyż z tymi osobami Wnioskodawcę także łączą powiązania biznesowe. Dlatego też, nie można uznać, że uczestnictwo w spotkaniu jubileuszowym ww. osób wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto ww. osoby są wobec Wnioskodawcy podmiotami zewnętrznymi, a w stosunku do takich podmiotów podejmuje się działania o charakterze reprezentacyjnym.
Dodatkowo, jak wskazano we wniosku, Spółka ostatecznie nie będzie ponosić ekonomicznego ciężaru związanego z uczestnictwem w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych. Wnioskodawca bowiem zamierza obciążyć tymi kosztami odpowiednio spółki powiązane, dla których pracują poszczególne osoby. W tym celu Spółka odpowiednio wyliczy wydatki poniesione na ich uczestnictwo (proporcjonalnie do liczby osób uczestniczących w Jubileuszu), a obciążenie poszczególnych podmiotów z grupy udokumentuje fakturami VAT. Zatem ww. wydatki nie mają charakteru definitywnego, ponieważ zostaną Wnioskodawcy zwrócone w tej części.
W konsekwencji, wydatki poniesione na organizację spotkania jubileuszowego, tj. wydatki na rzecz firmy zewnętrznej w zakresie czynności objętych umową oraz usługi fotografa czy kamerzysty w części dotyczącej osób współpracujących na podstawie umów cywilnoprawnych lub świadczących usługi w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.
Zatem, w tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia czy będzie uprawniony do zaliczenia wydatków związanych z organizacją spotkania jubileuszowego do kosztów uzyskania przychodów:
- w części dotyczącej wydatków ponoszonych przez Spółkę na organizację wskazanego we wniosku jubileuszu w zakresie dotyczącym Pracowników Spółki oraz członków zarządu – jest prawidłowe;
- w pozostałej części – jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).