Ustalenie czy koszty finansowania dłużnego uzyskane od podmiotu powiązanego, wykorzystane na nabycie akcji spółki będącej podmiotem niepowiązanym, będ... - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.220.2023.1.SP

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.220.2023.1.SP

Temat interpretacji

Ustalenie czy koszty finansowania dłużnego uzyskane od podmiotu powiązanego, wykorzystane na nabycie akcji spółki będącej podmiotem niepowiązanym, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w wysokości nieprzekraczającej obowiązującego w danym roku podatkowym limitu wynikającego z art. 15c ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie, w jakim ponoszone przez Państwa koszty finansowania dłużnego udzielonego na nabycie akcji Spółki, mogą dla Państwa stanowić koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT:

  • w ramach Transakcji I-II – jest prawidłowe.
  • w ramach Transakcji III – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy koszty finansowania dłużnego uzyskane od podmiotu powiązanego, wykorzystane na nabycie akcji spółki będącej podmiotem niepowiązanym, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w wysokości nieprzekraczającej obowiązującego w danym roku podatkowym limitu wynikającego z art. 15c ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca należy do jednej z największych w Polsce grup kapitałowych działających przede wszystkim na rynku e-commerce, reklamy i mediów (dalej: „Grupa”).

Grupa stara się rozszerzać swoją działalność oraz budować coraz większe zasięgi wśród swoich odbiorców oraz kontrahentów. W ramach tej strategii Wnioskodawca zaciągnął pożyczkę (dalej: „Pożyczka”) od jedynego udziałowca, tj. spółki B. S.A. (dalej: „B.”), m. in. na potrzeby sfinansowania transakcji nabycia akcji spółki C. S.A. (dalej: „C.”) od podmiotów niepowiązanych w rozumieniu przepisów Ustawy o CIT.

B. jest podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT. Pożyczka została wypłacona w dziewięciu transzach w 2021 i 2022 r. (począwszy od 31 maja 2021 r.).

Wnioskodawca rozpoczął nabywanie akcji C. w 2021 r.

Wnioskodawca nabywał akcje C. w oddzielnych transzach. Trzy transze zostały sfinansowane z Pożyczki:

I.W dniu 31 maja 2021 r. Wnioskodawca nabył 114 286 akcji ze środków pozyskanych z Pożyczki, które stanowiły 5,40% kapitału zakładowego C. (dalej: „Transakcja I”),

II.W dniu 30 czerwca 2021 r. Wnioskodawca nabył 29 673 akcji ze środków pozyskanych z Pożyczki, które stanowiły 1,40% kapitału zakładowego C. (dalej: „Transakcja II”),

III.W dniu 28 września 2022 r., Wnioskodawca nabył 536 889 akcji ze środków pozyskanych z Pożyczki, które stanowiły 25,36% kapitału zakładowego C. (dalej: „Transakcja III”).

Do momentu nabycia akcji C. w ramach Transakcji I-III Wnioskodawca nie był właścicielem jakichkolwiek akcji C.

Ponadto całość środków pieniężnych na sfinansowanie Transakcji I-II przez Wnioskodawcę została wypłacona przez B. na rzecz Wnioskodawcy do dnia 31 grudnia 2021 r. Z kolei środki na sfinansowanie Transakcji III zostały wypłacone już w 2022 r.

Odsetki od Pożyczki są kapitalizowane raz na kwartał.

Ponadto należy podkreślić, że w dniu 28 września 2022 r. Wnioskodawca dokonał pośredniego nabycia akcji C. poprzez nabycie 100% udziałów w spółce D. z siedzibą w E. (Cypr; dalej: „D.”), nr identyfikacji podatkowej dla celów rozliczeń podatku wydany przez cypryjski organ podatkowy: (…), będącej właścicielem (…) akcji C., stanowiących (…)% jej kapitału zakładowego. Przy czym Wnioskodawca pragnie wyraźnie podkreślić, że umowa sprzedaży udziałów w D. weszła w życie po ziszczeniu się warunku zawieszającego w postaci wpisania zmian w rejestrze akcjonariuszy C., tj. dokonania Transakcji III. Przejście praw do udziałów w D. na Wnioskodawcę nastąpiło w efekcie wpisania w dniu 29 września 2022 r. zmian w księdze udziałów D.

Następnie w dniu 24 listopada 2022 r. Wnioskodawca dokonał nabycia, bezpośrednio od D., (…) akcji C. (stanowiących (…)% jej kapitału zakładowego). Środki na nabycie akcji C. w ramach tej transzy zostały pozyskane przez Wnioskodawcę w wyniku wniesienia środków pieniężnych na kapitał zakładowy oraz zapasowy Wnioskodawcy przez jego jedynego udziałowca – B., poprzez podjęcie stosownej uchwały przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Wnioskodawcy w dniu 12 października 2022 r.

W rezultacie, w dniu złożenia niniejszego wniosku, Wnioskodawca posiada łącznie bezpośrednio ok. 59,5% akcji C. oraz warranty subskrypcyjne. Po dokonaniu konwersji na akcje warrantów subskrypcyjnych, Wnioskodawca będzie posiadał akcje stanowiące łącznie ok. 61% kapitału zakładowego C. i reprezentujące ok. 61% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy C.

Pytanie

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty finansowania dłużnego udzielonego na nabycie akcji C. w ramach Transakcji I, II oraz III mogą dla Wnioskodawcy stanowić koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone przez Wnioskodawcę koszty finansowania dłużnego udzielonego na nabycie akcji C. w ramach Transakcji I, II oraz III mogą dla Wnioskodawcy stanowić koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Natomiast w myśl art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT, podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przekracza wyższą ze wskazanych kwot:

1)kwotę 3 000 000 zł albo

2)kwotę obliczoną według następującego wzoru:

[(P - Po) - (K - Am - Kfd)] x 30%

w którym poszczególne symbole oznaczają:

P - zsumowaną wartość przychodów ze wszystkich źródeł przychodów, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym,

Po - przychody o charakterze odsetkowym,

K - sumę kosztów uzyskania przychodów bez pomniejszeń wynikających z niniejszego ustępu,

Am - odpisy amortyzacyjne, o których mowa w art. 16a-16m, zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów,

Kfd - zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego nieuwzględnione w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przed dokonaniem pomniejszeń wynikających z niniejszego ustępu.

Pojęcie kosztów finansowania dłużnego zostało zdefiniowane w art. 15c ust. 12 Ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, przez koszty finansowania dłużnego rozumie się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, w szczególności odsetki, w tym skapitalizowane lub ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione.

Z powyższego przepisu wynika, że koszty finansowania dłużnego co do zasady mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla podatnika, jednakże z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w ust. 1 przepisu.

Jednak na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. art. 16 ust. 1 pkt. 13f Ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 uzyskanego przez spółkę albo spółkę niebędącą osobą prawną od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, w części, w jakiej zostało ono przeznaczone na transakcje kapitałowe, w szczególności na nabycie lub objęcie udziałów (akcji), nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, wniesienie dopłat, podwyższenie kapitału zakładowego lub wykup udziałów własnych w celu ich umorzenia, z wyjątkiem kosztów finansowania dłużnego udzielonego:

a)na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) lub ogółu praw i obowiązków w podmiotach niepowiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 z podatnikiem, w tym na nabycie lub objęcie kolejnych udziałów (akcji) w tych podmiotach niepowiązanych, w których podatnik uprzednio nabył lub objął część udziałów (akcji), w przypadku gdy kolejne nabycie lub objęcie nastąpi w terminie 12 miesięcy, licząc od dnia nabycia lub objęcia pierwszych udziałów (akcji),

b)przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, mające siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

Z treści art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT wynikają zatem następujące trzy przesłanki jego zastosowania:

  • poniesienie kosztów finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 Ustawy o CIT,
  • uzyskanie finansowania dłużnego od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, oraz
  • przeznaczenie tego finansowania dłużnego na transakcje kapitałowe, w szczególności na nabycie lub objęcie udziałów (akcji), nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, wniesienie dopłat, podwyższenie kapitału zakładowego lub wykup udziałów własnych w celu ich umorzenia, z wyłączeniem kosztów finansowania dłużnego określonych w art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a i b) Ustawy o CIT.

Do ww. regulacji Ustawy o CIT uchwalono również przepisy intertemporalne. Zgodnie z art. 20 ust. 4 Ustawy zmieniającej, przepisy art. 15c ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT, w brzmieniu nadanym tą ustawą, stosuje się do kosztów finansowania dłużnego poniesionych od dnia 1 stycznia 2022 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy - począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po tym dniu. Natomiast na podstawie art. 20 ust. 5 Ustawy zmieniającej przepisu art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy CIT nie stosuje się do kosztów finansowania dłużnego wypłaconego podatnikowi do dnia 31 grudnia 2021 r. w zakresie, w jakim to finansowanie zostało przeznaczone na transakcje kapitałowe zrealizowane do dnia 31 grudnia 2021 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy – do ostatniego dnia roku podatkowego rozpoczynającego się przed tym dniem.

W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że regulowane przez Wnioskodawcę odsetki od Pożyczki stanowią koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 Ustawy o CIT, gdyż tego rodzaju należności zostały literalnie wymienione we wskazanym przepisie ustawy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika także, że finansowanie dłużne (Pożyczka) zostało uzyskane przez Wnioskodawcę od podmiotu z nim powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, tj. od jego jedynego udziałowca (B.) oraz, że zostało przez Wnioskodawcę przeznaczone bezpośrednio na transakcje kapitałowe, tj. na nabycie akcji C.

Spełnione zostały więc trzy przesłanki, o których mowa powyżej.

Co jednak istotne, wymaga ponownego wskazania, że na podstawie art. 20 ust. 5 Ustawy zmieniającej, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT nie stosuje się do kosztów finansowania dłużnego wypłaconego podatnikowi do dnia 31 grudnia 2021 r. w zakresie, w jakim to finansowanie zostało przeznaczone na transakcje kapitałowe zrealizowane do dnia 31 grudnia 2021 r. Przepis ten określa zatem wprost zakres czasowy jego stosowania.

Jak wynika z zaprezentowanego stanu faktycznego finansowanie dłużne (kwoty wynikające z udzielonej Pożyczki) w celu nabycia akcji w ramach Transakcji I i II zostało wypłacone na rzecz Wnioskodawcy w 2021 r. Ponadto zawarcie umów sprzedaży (nabycia z perspektywy Wnioskodawcy) akcji w ramach Transakcji I i II również zostało dokonane w 2021 r.

W rezultacie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ponoszone przez niego koszty finansowania związane z nabyciem akcji C. w ramach Transakcji I i II mogą z perspektywy Wnioskodawcy stanowić koszty uzyskania przychodów (z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT), gdyż w odniesieniu do tych transz nabycia akcji znajdzie zastosowanie dyspozycja wskazana w ww. przepisie przejściowym, tj. w art. 20 ust. 5 Ustawy zmieniającej. Wnioskodawca pragnie wyraźnie podkreślić, że w tym zakresie zarówno finansowanie dłużne wypłacone podatnikowi (Wnioskodawcy) jak przeznaczenie finansowania dłużnego na transakcje kapitałowe (nabycie akcji przez Wnioskodawcę) miały miejsce do dnia 31 grudnia 2021 r. Konsekwentnie, wyłączenie z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT nie znajdzie w tym przypadku zastosowania.

W odniesieniu do Transakcji III Wnioskodawca wskazuje, że w tym przypadku spełnione zostały trzy przesłanki wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT, tj. zapłacone przez Wnioskodawcę odsetki od pożyczek stanowią koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 Ustawy o CIT, finansowanie dłużne (Pożyczka) zostało uzyskane przez Wnioskodawcę od podmiotu z nim powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, tj. od jego jedynego udziałowca (B.) oraz finansowanie to zostało przez Wnioskodawcę przeznaczone bezpośrednio na transakcje kapitałowe, tj. na nabycie akcji C. W tym przypadku nie znajdzie zastosowania przepis przejściowy art. 20 ust. 5 Ustawy zmieniającej, gdyż nabycie akcji w ramach Transakcji III zostało dokonane po 31 grudnia 2021 r.

Należy jednak ponownie wskazać, że w art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a i b Ustawy o CIT ustawodawca zawarł dwa wyłączenia, uprawniające podatników w pewnych sytuacjach do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT) kosztów finansowania dłużnego ponoszonego na rzecz podmiotów powiązanych, w części w jakiej zostały przeznaczone na zawarcie transakcji kapitałowych. W myśl przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 uzyskanego przez spółkę albo spółkę niebędącą osobą prawną od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, w części, w jakiej zostało ono przeznaczone na transakcje kapitałowe, w szczególności na nabycie lub objęcie udziałów (akcji), nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, wniesienie dopłat, podwyższenie kapitału zakładowego lub wykup udziałów własnych w celu ich umorzenia, z wyjątkiem kosztów finansowania dłużnego udzielonego:

a)na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) lub ogółu praw i obowiązków w podmiotach niepowiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 z podatnikiem, w tym na nabycie lub objęcie kolejnych udziałów (akcji) w tych podmiotach niepowiązanych, w których podatnik uprzednio nabył lub objął część udziałów (akcji), w przypadku gdy kolejne nabycie lub objęcie nastąpi w terminie 12 miesięcy, licząc od dnia nabycia lub objęcia pierwszych udziałów (akcji),

b)przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, mające siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

Z uwagi na to, że finansowanie w ramach Pożyczki nie zostało udzielone Wnioskodawcy przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, tak wyłączenie, o którym mowa w lit. b nie znajdzie w tym przypadku zastosowania.

Natomiast aby wyłączenie wskazane w lit. a powyżej znalazło zastosowanie, akcje powinny zostać nabyte w podmiocie niepowiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT z podatnikiem.

W tym miejscu Wnioskodawca pragnie wyraźnie podkreślić, że nie ulega wątpliwości, iż akcje w ramach Transakcji III zostały nabyte przez Wnioskodawcę w podmiocie niepowiązanym.

Jak wskazuje art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, pojęcie podmioty powiązane w rozumieniu ustawy oznacza:

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

ten sam inny podmiot lub

małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

 ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

 cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d)podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;

Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 2 Ustawy o CIT, przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych.

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Na dzień dokonania Transakcji III Wnioskodawca był właścicielem 6,80% akcji w kapitale zakładowym C. Nie posiadał więc co najmniej 25% akcji C. Ponadto, Wnioskodawca nie posiadał co najmniej 25% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających i udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych. Wnioskodawcy i C. nie można było zatem rozpatrywać jako spółek, w których jedna wywiera znaczący wpływ na drugą. Co więcej, Wnioskodawca oraz C. nie są również spółkami, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT, jak również zagranicznymi zakładami.

W rezultacie, w chwili zawarcia Transakcji III Wnioskodawca nie był podmiotem powiązanym z C. w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt. 4 Ustawy o CIT (co istotne, transakcja nabycia akcji D. miała miejsce po nabyciu akcji C. w ramach Transakcji III). Tę przesłankę pozytywną wskazaną w wyłączeniu w art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT należy więc uznać za spełnioną.

Ponadto, jak wskazano w wyłączeniu, o którym mowa w analizowanym art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT, w przypadku kolejnego nabycia akcji w tym podmiocie niepowiązanym nie powinno upłynąć więcej niż 12 miesięcy licząc od dnia nabycia pierwszych akcji.

W tym zakresie należy ponownie podkreślić, że w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku Transakcji I i II ograniczenie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania, z uwagi na brzmienie art. 20 ust. 5 Ustawy zmieniającej. Konsekwentnie, termin 12 miesięcy, o którym mowa we wskazanym wyłączeniu tj. w art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a Ustawy o CIT nie ma znaczenia z perspektywy stosowania tego wyłączenia, co należy zdaniem Wnioskodawcy rozumieć w ten sposób, iż termin ten nie powinien uwzględniać nabycia akcji w ramach Transakcji I i II. Zdaniem Wnioskodawcy, dopiero koszty finansowania dłużnego udzielonego na nabycie akcji w ramach Transakcji III będą podlegać pod dyspozycję art. 16 ust. 1 pkt 13f Ustawy o CIT z uwzględnieniem wyłączenia, o którym mowa w lit. a przepisu. W rezultacie termin 12 miesięcy dotyczący kolejnego nabycia akcji zacznie biec dopiero w chwili nabycia akcji w ramach Transakcji III. W praktyce zatem, dopiero ewentualne nabycie akcji ze środków sfinansowanych z Pożyczki (lub innej formy finansowania dłużnego) dokonane po 12 miesiącach od zawarcia Transakcji III nie będzie mogło podlegać pod wyłączenie wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a Ustawy o CIT, czego skutkiem będzie brak możliwości zaliczenia takich kosztów finansowania dłużnego do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, ponoszone przez Wnioskodawcę koszty finansowania dłużnego związanego z finansowaniem udzielonym na nabycie akcji C. w ramach Transakcji I, II oraz III mogą dla Wnioskodawcy stanowić koszty uzyskania przychodów, z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „updop”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…)

Powyższe oznacza, że podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w negatywnym katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT oraz pod warunkiem wykazania ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zaś ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodów, względnie zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przepis ten konstytuuje więc ogólną zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem uzyskania przychodów oraz przychodami podatkowymi musi wystąpić związek przyczynowo skutkowy.

W konsekwencji powyższego, kosztem uzyskania przychodów będzie taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;
  • jest definitywny (rzeczywisty);
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  • został właściwie udokumentowany;
  • nie może znajdować się w grupie kosztów , których zgodnie z art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Art. 16 ust. 1 ustawy o CIT zawiera katalog kosztów, które podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 updop:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 13f ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 uzyskanego przez spółkę albo spółkę niebędącą osobą prawną od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, w części, w jakiej zostało ono przeznaczone na transakcje kapitałowe, w szczególności na nabycie lub objęcie udziałów (akcji), nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, wniesienie dopłat, podwyższenie kapitału zakładowego lub wykup udziałów własnych w celu ich umorzenia, z wyjątkiem kosztów finansowania dłużnego udzielonego:

a)na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) lub ogółu praw i obowiązków w podmiotach niepowiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 z podatnikiem, w tym na nabycie lub objęcie kolejnych udziałów (akcji) w tych podmiotach niepowiązanych, w których podatnik uprzednio nabył lub objął część udziałów (akcji), w przypadku gdy kolejne nabycie lub objęcie nastąpi w terminie 12 miesięcy, licząc od dnia nabycia lub objęcia pierwszych udziałów (akcji),

b)przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, mające siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Dodatkowo, zgodnie z art. 15c ust. 1 updop:

Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przewyższa:

1) kwotę 3.000.000 zł albo

2) kwotę obliczoną według następującego wzoru:

[(P - Po) - (K - Am - Kfd)] x 30%

w którym poszczególne symbole oznaczają:

P - zsumowaną wartość przychodów ze wszystkich źródeł przychodów, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym,

Po - przychody o charakterze odsetkowym,

K - sumę kosztów uzyskania przychodów bez pomniejszeń wynikających z niniejszego ustępu,

Am - odpisy amortyzacyjne, o których mowa w art. 16a-16m, zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów,

Kfd - zaliczone w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego nieuwzględnione w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przed dokonaniem pomniejszeń wynikających z niniejszego ustępu.

Na podstawie art. 15c ust. 1a updop:

W przypadku gdy rok podatkowy podatnika jest dłuższy albo krótszy niż 12 miesięcy, kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oblicza się, mnożąc kwotę 250 000 zł przez liczbę rozpoczętych miesięcy roku podatkowego podatnika.

W myśl art. 15c ust. 3 ustawy o CIT,

Przez nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego rozumie się kwotę, o jaką poniesione przez podatnika koszty finansowania dłużnego, podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, przewyższają uzyskane przez podatnika w tym roku podatkowym podlegające opodatkowaniu przychody o charakterze odsetkowym.

Zgodnie z art. 15c ust. 12 ustawy o CIT,

Przez koszty finansowania dłużnego rozumie się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, w szczególności odsetki, w tym skapitalizowane lub ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione.

Podkreślić należy, że treść powołanego wyżej art. 15c ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że katalog kosztów ujętych w definicji „kosztów finansowania dłużnego” ma charakter przykładowy, o czym świadczy użycie przez Ustawodawcę sformułowań „wszelkiego rodzaju koszty” oraz „w szczególności”.

Dodatkowo, w świetle art. 2 ust. 1 dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. koszty finansowania zewnętrznego oznaczają wydatki z tytułu odsetek od wszystkich form zadłużenia, inne koszty ekonomiczne równoważne odsetkom oraz wydatki związane z pozyskiwaniem finansowania, które mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zgodnie z prawem krajowym. Wynikający zatem z Dyrektywy ATAD zakres pojęcia „finansowanie zewnętrzne” jest bardzo szeroki.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że są Państwo polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce. Należą Państwo do jednej z największych w Polsce grup kapitałowych działających przede wszystkim na rynku e-commerce, reklamy i mediów. Zaciągnęli Państwo pożyczkę od swojego jedynego udziałowca, m. in. w celu sfinansowania nabycia innej spółki („Spółka 1”) od podmiotów niepowiązanych. Pożyczka została wypłacona w dziewięciu transzach w latach 2021-2022. Nabycie akcji Spółki 1 nastąpiło w oddzielnych transzach. Trzy transze zostały sfinansowane z pożyczki w dniu 31 maja 2021 r., 30 czerwca 2021 r. oraz 28 września 2022 r. Do momentu ww. nabycia akcji, nie byli Państwo właścicielem jakichkolwiek akcji Spółki 1. Całość środków pieniężnych przeznaczonych na sfinansowanie dwóch pierwszy transakcji nabycia akcji została wypłacona do 31 grudnia 2021 r. Środki przeznaczone na nabycie trzeciego pakietu akcji wypłacono w 2022 r. Ponadto dokonali Państwo pośrednio nabycia akcji Spółki 1 poprzez nabycie 100% udziałów w spółce z siedzibą na Cyprze (Spółka 2), która posiadała pakiet akcji stanowiący znaczną część jej kapitału zakładowego. Przejście praw do udziałów w Spółce 2 nastąpiło 29 września 2022 r. Następnie, 24 listopada 2022 r. nabyli Państwo, bezpośrednio od Spółki 2 posiadane przez nią akcje w Spółce 1. Środki na sfinansowanie tej transakcji pochodziły z wniesienia środków pieniężnych na kapitał zakładowy oraz zapasowy przez Państwa jedynego udziałowca (Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników w Państwa spółce podjęło stosowną uchwałę).

Powzięli Państwo wątpliwość, czy koszty finansowania dłużnego, udzielonego na nabycie akcji Spółki 1 w ramach trzech transakcji na przestrzeni lat 2021-2022, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 updop.

Należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Użycie w tym przepisie określenie „wydatki na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów – ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji – zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Takimi wydatkami są np. cena zakupu udziałów (akcji), opłaty notarialne, prowizja biura maklerskiego, podatek od czynności cywilnoprawnych, związane z ich zakupem. Zasada ta nie odnosi się zatem do innych wydatków, które nie były wydatkami na nabycie udziałów/akcji. W szczególności, w stosunku do odsetek/prowizji/opłat od kredytu, zastosowania nie będzie miał art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, bowiem odsetki/prowizje/opłaty od kredytu bankowego nie stanowią wydatków na nabycie akcji, lecz są zapłatą za pozyskany kapitał.

W dalszej kolejności należy ustalić, czy w sprawie znajdzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 13f updop, ponieważ jak wynika z treści wniosku, ponieśli Państwo koszty finansowania dłużnego na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Jak wskazano w opisie sprawy, regulowane przez Państwa odsetki od pożyczki stanowią koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT. Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika także, że finansowanie dłużne zostało uzyskane przez Państwa od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, tj. od jego jedynego udziałowca oraz że zostało przez Państwa przeznaczone bezpośrednio na transakcje kapitałowe, tj. na nabycie akcji Spółki 1.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180, także jako „ustawa nowelizująca”):

Przepisy art. 15c ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 13f ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do kosztów finansowania dłużnego poniesionych od dnia 1 stycznia 2022 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy – począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po tym dniu.

Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 5 ustawy nowelizującej:

Przepisu art. 16 ust. 1 pkt 13f ustawy zmienianej w art. 1 nie stosuje się do kosztów finansowania dłużnego wypłaconego podatnikowi do dnia 31 grudnia 2021 r. w zakresie, w jakim to finansowanie zostało przeznaczone na transakcje kapitałowe zrealizowane do dnia 31 grudnia 2021 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy – do ostatniego dnia roku podatkowego rozpoczynającego się przed tym dniem.

Zgodnie z opisem sprawy, dwie pierwsze transakcje nabycia akcji w Spółce 1 zostały dokonane w okresie do 31 grudnia 2021 r. i za środki otrzymane przez Państwa przed końcem 2021 roku. Zatem mając na uwadze treść ww. przepisów przejściowych zawartych w ustawie nowelizującej, art. 16 ust. 1 pkt 13f nie znajduje w stosunku do nich zastosowania.

Zatem stanowisko, zgodnie z którym ponoszone przez Państwa koszty finansowania dłużnego udzielonego na nabycie akcji Spółki 1 w ramach Transakcji I-II mogą dla Państwa stanowić koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT – jest prawidłowe.

Nowa regulacja opisana w art. 16 ust. 1 pkt 13f ustawy o CIT znajduje zastosowanie w odniesieniu do kosztów finansowania dłużnego poniesionych od 1 stycznia 2022 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy - począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po tym dniu. Powyższego przepisu nie stosuje się do kosztów finansowania dłużnego wypłaconego podatnikowi do dnia 31 grudnia 2021 r. w zakresie, w jakim to finansowanie zostało przeznaczone na transakcje kapitałowe zrealizowane do dnia 31 grudnia 2021 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy - do ostatniego dnia roku podatkowego rozpoczynającego się przed tym dniem.

Trzecia transakcja nabycia udziałów w Spółce 1 miała miejsce 28 września 2022 r. Zgodnie z powyższym należy zbadać, czy nowe regulacje znajdą zastosowanie do niej.

Finansowanie dłużne opisane we wniosku zostało udzielone Państwu przez podmiot powiązany niebędący bankiem lub spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową, zatem nie jest możliwe spełnienie przez Państwa warunku opisanego w art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. b updop.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych oznacza to:

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-  ten sam inny podmiot lub

-  małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca)spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb)spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d)podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;

Na podstawie art. 11a ust. 2 updop:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych.

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Na dzień dokonania trzeciej transakcji nabycia akcji Spółki 1, byli Państwo właścicielami 6,80% akcji tej Spółki. Należy zatem stwierdzić, że w ramach trzeciej transakcji nabycia akcji, doszło do nabycia akcji w podmiocie niepowiązanym. Nie posiadali Państwo co najmniej 25% akcji Spółki, ani co najmniej 25% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających i udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych.

Zgodnie z opisem sprawy, dokonali Państwo nabycia akcji Spółki 1 w trzech transzach: w dniu 31 maja 2021 r., 30 czerwca 2021 r. oraz 28 września 2022 r.

Natomiast zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a, wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów opisanych kosztów finansowania dłużnego nie stosuje się w sytuacji nabycia akcji w podmiocie niepowiązanym, w tym nabycia kolejnych akcji w tym podmiocie niepowiązanym, w którym podatnik uprzednio nabył lub objął część akcji, w przypadku gdy kolejne nabycie lub objęcia nastąpi w terminie 12 miesięcy, licząc od dnia nabycia lub objęcia pierwszych akcji.

Art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a updop nie zawęża okresu, w którym miałoby dojść do pierwszego nabycia lub objęcia udziałów (akcji), zatem należy rozumieć ten przepis w taki sposób, że dotyczy momentu, w którym dany podmiot objął udziały (akcje) w podmiocie niepowiązanym, w którym nie posiadał dotychczas żadnych udziałów (akcji). Należy zauważyć, że dokonali Państwo pierwszego nabycia akcji Spółki 1 w dniu 31 maja 2021 r., natomiast trzecie nabycie akcji nastąpiło 28 września 2022 r. Między tymi zdarzeniami upłynął okres dłuższy niż 12 miesięcy, zatem w przedmiotowej sprawie nie może znaleźć wyłączenie zastosowania przepisu art. 16 ust. 1 pkt 13f updop, ponieważ nie spełniają Państwo wszystkich wymogów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a ustawy o CIT.

Zgodnie z powyższym stanowisko, zgodnie z którym ponoszone przez Państwa koszty finansowania dłużnego udzielonego na nabycie akcji Spółki 1 w ramach Transakcji III mogą dla Państwa stanowić koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT – jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).