Zwolnienie z podatku akcyzowego alkoholu etylowego nabywanego do procesu produkcji wyrobu niezawierającego alkoholu. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.195.2023.2.JSU

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.195.2023.2.JSU

Temat interpretacji

Zwolnienie z podatku akcyzowego alkoholu etylowego nabywanego do procesu produkcji wyrobu niezawierającego alkoholu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 21 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z podatku akcyzowego alkoholu etylowego nabywanego do procesu produkcji X, wpłynął 21 czerwca 2023 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2023 r. (wpływ 31 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (zwana dalej także: Spółką) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zamierza prowadzić działalność polegającą na ekstrakcji X. W procesie wytwarzania ekstraktów z X wykorzystywany byłby etanol, a następnie z nich usuwany (mogą jednak wystąpić śladowe pozostałości wynikające ze specyfiki procesu technologicznego).

Wnioskodawca w ramach swojej działalności planuje uruchomić instalację do ekstrakcji X, w tym także Y, celem pozyskiwania związków aktywnych ze wskazanych surowców. Wnioskodawca będzie wykorzystywać jako ekstrahent alkohol etylowy, kod CN 2207 10 (alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej).

Proces produkcji odbywał się będzie na terenie zakładu.

Oprócz ekstrakcji prowadzonej w siedzibie Spółki na potrzeby własne przedsiębiorstwa, proces ekstraktacji będzie wykonywany także usługowo na rzecz podmiotów zewnętrznych, którym będzie oferowana usługa ekstraktacji z X w celu pozyskania X, nie zawierających alkoholu w końcowym produkcie. Produkt końcowy Spółka będzie sprzedawała w ramach własnej działalności handlowej.

Proces technologiczny ma na celu wyodrębnianie z X (...) przy pomocy ekstrahentu. X mieszany będzie z etanolem w określonym stosunku. Proces ekstrakcji (...).

Ekstrakcja alkoholowa jest procesem, który umożliwia w wydajny sposób pozyskanie z X jego esencji.

Alkohol etylowy w procesie produkcji wykorzystywany będzie wyłącznie w celu pozyskania esencji z X. W ramach obiegu zamkniętego będzie on stale zawracany do produkcji. Należy jednak uwzględnić jego częściowe zużywanie związane z charakterystyką procesu technologicznego. Finalny produkt ekstrakcji, tzw. Z nie będzie zawierać w swoim składzie etanolu w stężeniu przekraczającym 1,2% alkoholu etylowego objętościowo. Alkohol jest wykorzystywany wyłącznie, jako ekstrahent w procesie ekstrakcji, a jego obecność w produkcie końcowym jest niepożądana i traktowana jako zanieczyszczenie.

Ponadto Spółka informuje, że na potrzeby niniejszego wniosku należy przyjąć, że Spółka spełni warunki formalne niezbędne do zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego wynikające z art. 32 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 5-6b Ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz.U. 2009 Nr 3, poz. 11) - dalej ustawy PA.

Spółka będzie nabywać alkohol etylowy ze składu podatkowego nr akcyzowy (...).

Spółka będzie nabywać alkohol etylowy poza procedurą zawieszenia jako podmiot zużywający ze składu podatkowego w Polsce.

Nabywany alkohol etylowy będzie objęty zabezpieczeniem akcyzowym złożonym przez podmiot prowadzący skład podatkowy w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku zużycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia do czasu potwierdzenia odbioru alkoholu przez Spółkę - podmiot zużywający.

Przemieszczanie alkoholu etylowego będzie się odbywać na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD oraz zakończenie przemieszczania [nastąpi] w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2, oraz w terminie, o którym mowa w art. 46b ust. 3 ustawy PA.

Wnioskodawca przed wykonaniem pierwszej czynności z wykorzystaniem alkoholu etylowego zwolnionego ze względu na przeznaczenie dokona aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy PA.

Wnioskodawca jako podmiot zużywający, prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych, tj. alkoholu etylowego, objętego zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie, będzie prowadził ewidencję wyrobów akcyzowych, zgodnie z art. 138f ust. 1 pkt 3 ustawy PA.

Wnioskodawca nie planuje poszerzenia zakresu działalności składu podatkowego o napoje alkoholowe.

W świetle wyżej przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca rozważa, czy alkohol etylowy jaki zamierza wykorzystywać do ekstrakcji X w celu pozyskania Z może korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Pytanie

Czy alkohol etylowy zużywany w procesie ekstrakcji X w celu wyprodukowania produktu gotowego w postaci Z, nie zawierającego w swoim składzie alkoholu, może korzystać ze zwolnienia z akcyzy na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego z dnia 28 czerwca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1178)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy nabywany do procesu produkcji X alkohol etylowy, w opisanym stanie faktycznym [zdarzeniu przyszłym], będzie korzystał ze zwolnienia z podatku akcyzowego na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Zgodnie z treścią tego przepisu zwalnia się od akcyzy napoje alkoholowe używane do procesów produkcyjnych, pod warunkiem, że produkt końcowy nie zawiera alkoholu.

Zwolnienie, o których mowa w ust. 1 tego przepisu, stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 i 8 ustawy PA, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy PA.

Zgodnie z art. 92 ustawy do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. Natomiast w myśl art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy PA alkoholem etylowym są: wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 % objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby, stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, w procesie ekstrakcji X Wnioskodawca zamierza jako ekstrahent wykorzystywać alkohol etylowy klasyfikowany do kodu CN 2207 10 tj. alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej. Wykorzystywany przez Spółkę w procesie produkcyjnym czysty alkohol etylowy o kodzie CN 2207 10 stanowi zatem napój alkoholowy w rozumieniu art. 92 ustawy o podatku akcyzowym.

W konsekwencji Spółka spełnia pierwszą przesłankę warunkującą zwolnienie z podatku akcyzowego na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień tj. używa napój alkoholowy.

Kolejnym warunkiem zwolnienia § 9 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia jest, aby napoje alkoholowe (etanol) były użyte w procesie produkcji. Ustawa ani rozporządzenia w sprawie akcyzy nie definiują pojęcia „procesu produkcji”, nie definiują też „produktu końcowego”.

Wobec tego, zgodnie z zasadą pierwszeństwa literalnej wykładni prawa, należy posłużyć się potocznym znaczeniem tego terminu, zgodnie z którym pojęcie: proces produkcyjny oznacza: „całokształt działań związanych z przekształceniem surowców i półproduktów w wyroby gotowe. Efektem ekonomicznym procesu produkcyjnego jest wartość dodana” (Wikipedia). Podobnie z internetową, encyklopedia PWN podaje, iż pojęcie proces produkcyjny oznacza: „część procesu produkcji, składająca się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów”.

Wyjaśniając pojęcie „procesu produkcji” można się też odwołać do wyjaśnienia tego pojęcia, jakim posiłkują się Minister Finansów i Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wielu interpretacjach indywidualnych. W tym zakresie można powołać przykładowo interpretację indywidualną wydaną z upoważnienia Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, która została wydana w bardzo podobnej sprawie jak ta, którą przedstawiła Spółka (interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2015 r., IBPP4/4513-82/15/MK) Zgodnie z wyżej wskazaną interpretacją: „proces produkcji to przebieg regularnie po sobie następujących zjawisk - zmian fizykochemicznych pozostających między sobą w związku przyczynowym powodujących powstawanie, tworzenie czegoś”.

W przypadku Wnioskodawcy, alkohol etylowy zostanie wykorzystany bezpośrednio do pozyskiwania X w procesie ekstrakcji.

Niewątpliwie opisany przez Spółkę proces wytwarzania X mieści się w zakresie ww. definicji procesu produkcyjnego.

Produkt końcowy/gotowy to produkt/wyrób finalny, spełniający jakościowe wymagania oraz spełniający warunki umowy i normom, zatwierdzonemu wzorcowi, przygotowanym i przeznaczonym do sprzedaży. Produktem gotowym można nazwać również półwyroby przeznaczone do sprzedaży, ale w określonych warunkach (np. półfabrykaty). Dlatego produkt gotowy jest synonimem słowa towar. Jest efektem końcowym określonego procesu produkcji.

W ocenie Wnioskodawcy również ostatni warunek analizowanego przepisu będzie przez Spółkę spełniony. Zastosowanie zwolnienia jest bowiem uzależnione od tego, czy produkt końcowy wytworzony w tym procesie produkcyjnym nie będzie zawierał alkoholu. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, alkohol etylowy wykorzystywany w procesie produkcji X nie stanowi składnika produktu. Alkohol jest jedynie ekstrahentem wykorzystywanym w procesie ekstrakcji X. Jest zatem jednym z elementów procesu produkcji.

W efekcie wypełnione zostaną wszystkie materialne przesłanki zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego wskazanego w § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień Wnioskodawca może zatem wykorzystywać z zastosowaniem zwolnienia z akcyzy alkohol etylowy klasyfikowany do kodu CN 2207 10 w procesie ekstrakcji X w celu wyprodukowania Z, które nie zawierają alkoholu.

Przy czym w tym zakresie neutralna podatkowo jest okoliczność, czy produkt końcowy będzie sprzedawany w ramach własnej działalności handlowej Spółki, czy też będzie powstawał w ramach zleconej jej przez podmioty trzecie, usługi ekstrakcji X. W obu tych sytuacjach proces technologiczny będzie wyglądał tak samo, a finalny produkt nie będzie zawierał alkoholu etylowego, zatem w obu tych przypadkach zajdą przesłanki zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego wskazanego w § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wielu interpretacjach podatkowych, w szczególności w:

-0111-KDIB3-3.4013.157.2020.1.JS Interpretacji indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2020 r. z dnia 2 listopada 2020 r.

-0111-KDIB3-3.4013.199.2022.2.PJ Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 grudnia 2022 r.

W obu powołanych interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazał na warunki, jakie muszą być spełnione, do zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego w zakresie alkoholu etylowego zużywanego w procesie produkcji wyrobów niezwierających alkoholu etylowego.

Ponadto Wnioskodawczyni [Wnioskodawca] jako podmiot zużywający będzie nabywać alkohol etylowy ze składu podatkowego w kraju, zgodnie z art. 32 ust. 3 pkt 1 ustawy.

Spółka, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego będzie nabywać alkohol etylowy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jako podmiot zużywający, ze składu podatkowego na terytorium kraju. Spełnione będą również odpowiednio warunki formalne, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy, bowiem - jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego:

-nabywany alkohol etylowy będzie objęty zabezpieczeniem akcyzowym złożonym przez podmiot prowadzący skład podatkowy w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku zużycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia do czasu potwierdzenia odbioru alkoholu przez Spółkę - podmiot zużywający;

-przemieszczanie alkoholu etylowego będzie się odbywać na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD oraz zakończenie przemieszczania nastąpi w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2, oraz w terminie, o którym mowa w art. 46b ust. 3;

-Spółka przed wykonaniem pierwszej czynności z wykorzystaniem alkoholu etylowego zwolnionego ze względu na przeznaczenie dokona aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego.

Tym samym Spółka spełni wszystkie warunki materialne uprawniające do zastosowania zwolnienia dla etanolu nieskażonego, użytego w procesie produkcji X, przewidzianego w § 9 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1542) zwanej dalej „ustawą”:

Ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W załączniku nr 1 do ustawy wymieniono:

- w poz. 17 pod kodem CN 2207 - alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone;

- w poz. 43, bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy - alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.

W myśl art. 92 ustawy:

Do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.

Zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy:

Do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się:

1)wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej;

2)wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości;

3)napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy.

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 18b lit. a, pkt 22 lit. a, pkt 31 lit. b i pkt 32 lit. b ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:

- e-DD - elektroniczny dokument, na podstawie którego przemieszcza się na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie;

- podmiot zużywający - podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia;

- podmiot wysyłający - podmiot prowadzący skład podatkowy lub podmiot pośredniczący, którzy wysyłają wyroby akcyzowe przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z użyciem Systemu, przy czym za podmiot wysyłający uznaje się podmiot prowadzący skład podatkowy lub podmiot pośredniczący również w przypadku, gdy wyroby takie są zwracane do składu podatkowego lub podmiotu pośredniczącego przez podmiot zużywający albo przemieszczane do składu podatkowego przez zużywający podmiot gospodarczy;

- podmiot odbierający - podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący, podmiot zużywający, podmiot upoważniony do odbioru wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3, dostarczanych do zbiornika, z którego są zasilane zbiorcze instalacje licznikowe, oraz zużywający podmiot gospodarczy, do których są wysyłane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1)produkcja wyrobów akcyzowych;

2)wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

3)import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem:

a)importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów,

b)importu wyrobów akcyzowych wprowadzonych do składu podatkowego, w celu dopuszczenia ich do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego i objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy, w miejscu importu znajdującym się w tym składzie podatkowym,

c)przypadków, gdy dług celny wygasł na podstawie art. 124 ust. 1 lit. e-g lub k unijnego kodeksu celnego;

4)nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

4a)nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;

5)wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

6)wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy jest również:

1)użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:

a)było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub

b)nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;

2)dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;

3)sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;

4)nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Art. 8 ust. 6 ustawy:

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Art. 10 ust. 1 ustawy stanowi:

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy:

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy:

Zgłoszenia rejestracyjnego jest obowiązany dokonać podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie - przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów.

Zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1178 ze zm.):

1.Zwalnia się od akcyzy napoje alkoholowe używane:

1)jako próbki do analiz, niezbędnych prób produkcyjnych lub celów naukowych;

2)do badań naukowych;

3)do procesów produkcyjnych, pod warunkiem że produkt końcowy nie zawiera alkoholu.

2.Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 i 8 ustawy, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy.

Jak stanowi art. 32 ust. 3 pkt 1 ustawy:

Zwolnienie od akcyzy wyrobów, o których mowa w ust. 1, stosuje się wyłącznie w przypadku ich dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego.

Art. 32 ust. 5 stanowi:

Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie jest również:

1)objęcie wyrobów akcyzowych będących przedmiotem zwolnienia zabezpieczeniem akcyzowym lub w przypadku importu - zabezpieczeniem złożonym w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych na podstawie przepisów prawa celnego, złożonym przez, odpowiednio: podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący lub zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku użycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia - do czasu potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych przez, odpowiednio: podmiot zużywający lub podmiot pośredniczący; warunek ten nie dotyczy sytuacji, o której mowa w ust. 3 pkt 4 lub 8;

1a)w przypadku wyrobów energetycznych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, dostarczanych do zbiornika, z którego są zasilane zbiorcze instalacje licznikowe - potwierdzenie odbioru, w sposób określony w art. 46j ust. 3, przez podmiot upoważniony do odbioru tych wyrobów i złożenie oświadczenia przez ten podmiot o ich przeznaczeniu uprawniającym do zwolnienia;

2)przemieszczanie wyrobów akcyzowych na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD oraz zakończenie przemieszczania w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2, oraz w terminie, o którym mowa w art. 46b ust. 3;

2a)w przypadku przemieszczeń, o których mowa w art. 46na ust. 1, 2, 5 i 7 - sporządzenie i przesłanie do Systemu projektu e-DD w terminach określonych w tych przepisach oraz uzyskanie z Systemu e-DD z nadanym numerem referencyjnym, sprawdzonego pod względem kompletności i prawidłowości danych zawartych w tym dokumencie, zgodnie z art. 46na ust. 8;

3)(uchylony).

W myśl natomiast art. 32 ust. 6 ustawy:

Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1-3 i 5-7, jest dokonanie przez podmiot odbierający, podlegający obowiązkowi rejestracji, zgłoszenia rejestracyjnego na podstawie art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 46a pkt 1 lit. c.

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z użyciem Systemu na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD, jeżeli wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie są przemieszczane ze składu podatkowego do podmiotu zużywającego.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Spółka planuje uruchomić instalację do ekstrakcji X, w tym także Y, celem pozyskiwania związków aktywnych ze wskazanych surowców. Jako ekstrahent wykorzystywany będzie alkohol etylowy o kodzie CN 2207 10.

Oprócz ekstrakcji na potrzeby własne przedsiębiorstwa, proces ten będzie wykonywany także usługowo na rzecz podmiotów zewnętrznych, którym będzie oferowana usługa ekstraktacji z X w celu pozyskania Z, nie zawierających alkoholu w końcowym produkcie. Produkt końcowy Spółka będzie sprzedawała w ramach własnej działalności handlowej.

Alkohol etylowy w procesie produkcji wykorzystywany będzie wyłącznie (jako ekstrahent) w celu pozyskania esencji z X. Finalny produkt ekstrakcji, tzw. Z nie będzie zawierać w swoim składzie etanolu w stężeniu przekraczającym 1,2% alkoholu etylowego objętościowo.

Wskazali Państwo również, że Spółka spełni warunki formalne niezbędne do zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego wynikające z art. 32 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 5-6b ustawy o podatku akcyzowym.

Spółka będzie nabywać alkohol etylowy poza procedurą zawieszenia jako podmiot zużywający ze składu podatkowego w Polsce.

Nabywany alkohol etylowy będzie objęty zabezpieczeniem akcyzowym złożonym przez podmiot prowadzący skład podatkowy w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku zużycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia do czasu potwierdzenia odbioru alkoholu przez Spółkę - podmiot zużywający.

Przemieszczanie alkoholu etylowego będzie się odbywać na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD oraz zakończenie przemieszczania nastąpi w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2, oraz w terminie, o którym mowa w art. 46b ust. 3 ustawy PA.

Przed wykonaniem pierwszej czynności z wykorzystaniem alkoholu etylowego zwolnionego ze względu na przeznaczenie dokonacie Państwo aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, a także będziecie Państwo prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych, zgodnie z art. 138f ust. 1 pkt 3 ustawy.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest możliwość objęcia alkoholu etylowego zwolnieniem z opodatkowania akcyzą na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Odnosząc się do tej kwestii, Organ wskazuje, że zwolnienie dla alkoholu etylowego przewidziane w treści § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień, jest możliwe do zastosowania o ile alkohol etylowy zostanie wykorzystany do procesów produkcyjnych, a sam produkt końcowy tych procesów produkcyjnych nie będzie zawierał alkoholu etylowego.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że finalny produkt ekstrakcji, tzw. Z nie będzie zawierać w swoim składzie etanolu w stężeniu przekraczającym 1,2% alkoholu etylowego objętościowo.

Ponadto realizacja zwolnienia jest możliwa w przypadku, o którym mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 ustawy, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że w sprawie będą spełnione powyższe wymagania. Spółka, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego będzie nabywać alkohol etylowy poza procedurą zawieszenia jako podmiot zużywający ze składu podatkowego w Polsce.

Spełnione będą również odpowiednio warunki formalne, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy, bowiem – jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego:

- nabywany alkohol etylowy będzie objęty zabezpieczeniem akcyzowym złożonym przez podmiot prowadzący skład podatkowy w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku zużycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia do czasu potwierdzenia odbioru alkoholu przez Spółkę - podmiot zużywający;

- przemieszczanie alkoholu etylowego będzie się odbywać na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD oraz zakończenie przemieszczania nastąpi w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2, oraz w terminie, o którym mowa w art. 46b ust. 3 ustawy;

- Spółka przed wykonaniem pierwszej czynności z wykorzystaniem alkoholu etylowego zwolnionego ze względu na przeznaczenie dokona aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego.

Stwierdzić zatem należy, że nabywany alkohol etylowy do procesu produkcji X, będzie korzystał ze zwolnienia z podatku akcyzowego na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Tym samym Państwa stanowisko względem sformułowanego pytania jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie zagadnienia będącego przedmiotem Państwa wątpliwości objętych treścią pytania i została wydana w oparciu o przedstawione okoliczności sprawy dotyczące wykorzystania alkoholu etylowego w procesie produkcji wyrobów niezawierających alkoholu etylowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).