Temat interpretacji
potwierdzenie odbioru zwolnionych wyrobów akcyzowych na dokumencie dostawy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.06.2012 r. (data wpływu 15.06.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sposobu potwierdzenia odbioru zwolnionych wyrobów akcyzowych na dokumencie dostawy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sposobu potwierdzenia odbioru zwolnionych wyrobów akcyzowych na dokumencie dostawy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub P.) jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, prowadzącym bazy paliw na terenie całego kraju. Spółka składuje paliwa do bieżącej dystrybucji, w ramach zapasów obowiązkowych, a także magazynuje państwowe rezerwy paliw ciekłych.
W ramach swojej działalności P. dokonuje również wyprowadzenia ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych (głównie petrochemicznych) należących do swoich klientów. Wyroby te podlegają zwolnieniu od akcyzy ze względu na przeznaczenie (dalej: wyroby akcyzowe) na podstawie art. 32 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.) oraz § 10 pkt 2 i 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego z dnia 23 sierpnia 2010 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 159, poz. 1070 ze zm., dalej: rozporządzenie w sprawie zwolnień).
Wspomniane wyroby akcyzowe (znajdujące się w składach podatkowych Spółki) są sprzedawane przez klientów P. podmiotom zużywającym lub podmiotom pośredniczącym (dalej: nabywcy) - uprawnionym do zastosowania zwolnienia od akcyzy. P. jest odpowiedzialna za wydawanie wyrobów akcyzowych ze składów podatkowych Spółki - ich nabywcom. Co do zasady, miejscem odbioru wyrobów akcyzowych jest miejsce ich wydania do transportu, tj. skład podatkowy P., z którego nabywcy transportują wyroby akcyzowe dalej (samodzielnie lub z wykorzystaniem zewnętrznych przewoźników).
P., jako podmiot prowadzący skład podatkowy, wydający wyroby akcyzowe należące do klientów Spółki, jest obowiązana do dołączenia do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy (jest to warunek formalny zastosowania zwolnienia od akcyzy). Spółka pragnie wyjaśnić, w jaki sposób w opisanym stanie faktycznym należy właściwie postępować z dokumentem dostawy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
W jaki sposób w sytuacjach opisanych w stanie faktycznym powinno dojść do potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy na dokumencie dostawy...
Zdaniem Wnioskodawcy:
Co do zasady, w okolicznościach wskazanych w stanie faktycznym do potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych na dokumencie dostawy przez nabywcę powinno dojść na terenie składu podatkowego, tj. w miejscu wydania wyrobów akcyzowych - gdyż tam dochodzi do przeniesienia posiadania wyrobów akcyzowych. W tym samym miejscu egzemplarz dokumentu dostawy z potwierdzeniem odbioru powinien zostać zwrócony Spółce.
Jednak w przypadku, w którym to P. dokonuje transportu wyrobów akcyzowych (np. z wykorzystaniem przewoźnika zewnętrznego) do miejsca odbioru (np. zakładu nabywcy) - do potwierdzenia odbioru na dokumencie dostawy powinno dojść w miejscu odbioru wyrobów (np. w zakładzie nabywcy wyrobów akcyzowych). Następnie potwierdzony egzemplarz dokumentu dostawy powinien zostać zwrócony Spółce.
Uzasadnienie stanowiska Spółki
(i)
W myśl art. 32 ustawy akcyzowej, zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie wyroby akcyzowe, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-13.
W przypadku zwolnień od akcyzy olejów smarowych oraz olejów napędowych ze względu na ich przeznaczenie określone w § 10 pkt 2 i 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień, warunki formalne zastosowania zwolnienia również zostały wskazane w art. 32 ust. 5-13 ustawy akcyzowej.
Wyjaśnić należy, iż w świetle art. 32 ust. 3 pkt 1-2 ustawy akcyzowej, zwolnienie od akcyzy powyższych wyrobów akcyzowych, stosuje się w przypadku ich dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego/podmiotu pośredniczącego.
Najważniejszym warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie w myśl art. 32 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy.
Odbierający wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie jest obowiązany do potwierdzenia odbioru tych wyrobów na dokumencie dostawy (art. 32 ust. 11 ustawy o podatku akcyzowym).
Bardziej szczegółowe regulacje odnośnie sposobu postępowania z dokumentem dostawy znalazły się w rozporządzeniu w sprawie dokumentu dostawy.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a) wspomnianego rozporządzenia dokument dostawy jest wystawiany przez podmiot prowadzący skład podatkowy - w przypadku dostarczania wyrobów zwolnionych z jego składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu pośredniczącego lub podmiotu zużywającego.
Ust. 2 powyższego przepisu wskazuje natomiast, iż dokument dostawy powinien zostać wystawiony w trzech egzemplarzach, z których:
- pierwszy jest przeznaczony dla podmiotu pośredniczącego lub podmiotu zużywającego, któremu dostarczono wyroby zwolnione;
- drugi jest dołączany do przemieszczanych wyrobów zwolnionych i po potwierdzeniu ich odbioru przez podmiot pośredniczący lub podmiot zużywający jest niezwłocznie zwracany podmiotowi, który wystawił dokument dostawy;
- trzeci jest przeznaczony dla podmiotu, który wystawił dokument dostawy.
(ii)
Powyższe przepisy nie wskazują wprost, w jakim momencie należy dokonywać potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych na dokumencie dostawy.
Reguły takie można jednak znaleźć w oficjalnych stanowiskach Ministra Finansów oraz w interpretacjach indywidualnych dotyczących obiegu dokumentów dostawy.
(iii)
Rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy ustanawia reguły wystawiania i potwierdzania dokumentów dostawy nie tylko dla przemieszczeń wyrobów akcyzowych zwolnionych ze względu na przeznaczenie, ale również przemieszczeń wyrobów węglowych.
W przypadku wyrobów węglowych Minister Finansów zdecydował się opublikować na stronach internetowych Ministerstwa Finansów oficjalne wytyczne pod nazwą Obieg dokumentu dostawy w obrocie wyrobami węglowymi zwolnionymi od akcyzy na terytorium kraju (dalej: Wytyczne).
Zgodnie z treścią Wytycznych, to w jakim momencie powinno dojść do potwierdzenia odbioru wyrobów zależy od momentu, kiedy dochodzi do przejścia odpowiedzialności za nie. Sposób postępowania z dokumentem dostawy wyznaczony w Wytycznych został potwierdzony przez Ministra Finansów w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych w 2012 r. - przykładowo w interpretacji wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 20 lutego 2012 r., sygn. IBPP3/443-1243/11/PH.
Zgodnie z treścią Wytycznych oraz wspomnianej interpretacji, szczegółowy obieg dokumentu dostawy może przebiegać w różny sposób w zależności od sytuacji, ale miejscem, w którym dochodzi do potwierdzenia odbioru na dokumencie dostawy jest miejsce wydania wyrobów nabywcy.
Przykładowo Wytyczne wskazują iż gdy: Nabywca odbiera węgiel z kopalni za pośrednictwem przewoźnika (np. transportem samochodowym). (...) Przewoźnik potwierdza odbiór węgla w imieniu nabywcy na przedłożonym mu w tym celu egzemplarzu dokumentu dostawy, który przekazuje wraz z pełnomocnictwem kopalni. Następnie Przewoźnik przewozi dalej węgiel do nabywcy, przy czym posiadany przez niego egzemplarz dokumentu dostawy przeznaczony dla nabywcy jest potwierdzeniem prawidłowego nabycia wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy.
Literalne brzmienie przepisów dotyczących potwierdzania dokumentów dostawy zarówno przy wyrobach akcyzowych jak i wyrobach węglowych przemieszczanych w zwolnieniu jest niemal identyczne, tj. w obydwu przypadkach jeden z egzemplarzy dokumentu dostawy jest dołączany do przemieszczanych wyrobów oraz po potwierdzeniu odbioru niezwłocznie zwracany wystawcy dokumentu dostawy. Należy uznać zatem, iż powyższe reguły obiegu dokumentów dostawy jednoznacznie wskazują gdzie i kiedy powinno dojść do potwierdzenia odbioru wyrobów oraz zwrotu potwierdzonego egzemplarza dokumentu dostawy. Kluczowy w tym wypadku okazuje się moment wydania wyrobów (przekazania prawa do rozporządzania wyrobami), co oznacza, że:
- w przypadku gdy do wydania wyrobów dochodzi w miejscu rozpoczęcia ich transportu (za transport odpowiada odbiorca wyrobów) - dokument dostawy powinien być potwierdzany i zwracany jego wystawcy właśnie w miejscu rozpoczęcia transportu wyrobów,
- w przypadku, gdy za transport wyrobów odpowiada wystawca dokumentu dostawy, np. dostarcza on wyroby do miejsca odbioru z wykorzystaniem zewnętrznego przewoźnika - do potwierdzenia odbioru dochodzi w miejscu odbioru wyrobów (np. w zakładzie nabywcy wyrobów), następnie potwierdzony egzemplarz dokumentu dostawy jest zwracany jego wystawcy.
(iv)
Możliwość potwierdzania odbioru wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 32 ustawy akcyzowej w powyższy sposób została już potwierdzona w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów.
W interpretacji z dnia 30 czerwca 2010 r. wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-60/10/ZG organ wskazał, iż:
dokument dostawy towarzyszy wyrobom akcyzowym zwolnionym od akcyzy i jego wystawienie musi być spójne z faktycznym dostarczaniem wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie. Stąd też
wpisanie w polu 7
Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca działając jako podmiot pośredniczący podstawia swoje cysterny i wyprowadza ze składu podatkowego gaz zwolniony z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Faktycznym miejscem odbioru gazu jest skład podatkowy. Zatem stwierdzić należy, iż w polu 7 dokumentu dostawy należy wpisać faktyczny adres odbioru wyrobów, czyli adres składu podatkowego. Adres ten będzie tożsamy z adresem miejsca wysyłki wyrobów zwolnionych wskazany w polu 5 dokumentu dostawy (...)
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy we wspomnianej interpretacji potwierdził zatem, iż w przypadku odbioru wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego przez ich odbiorcę, miejscem odbioru wskazanym na dokumencie dostaw determinującym miejsce potwierdzenia odbioru jest skład podatkowy wydający wyrób akcyzowy zwolniony od akcyzy.
(v)
Podsumowując, zdaniem Spółki, należy uznać, iż podobne reguły potwierdzania odbioru na dokumencie dostawy do określonych w Wytycznych i przytoczonej przez Spółkę interpretacji należy stosować w odniesieniu do wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 32 ustawy akcyzowej oraz § 10 pkt 2 i 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Tym samym P. wskazuje, iż jedyną właściwą odpowiedzią na zadane przez nią pytanie jest uznanie, iż:
- w sytuacji, w której wyroby akcyzowe dostarczane ze składu podatkowego Spółki wydawane są nabywcy na terenie składu podatkowego (który następnie transportuje je sam lub z pomocą przewoźników zewnętrznych) - do potwierdzenia odbioru tych wyrobów na dokumencie dostawy powinno dojść właśnie w miejscu wydania wyrobów akcyzowych (na terenie składu podatkowego P.), tam też egzemplarz dokumentu dostawy z potwierdzeniem odbioru zostaje zwrócony Spółce;
- w przypadku, w którym to P. dokonuje transportu wyrobów akcyzowych (np. z wykorzystaniem przewoźnika zewnętrznego) do miejsca odbioru (np. zakładu nabywcy) - do potwierdzenia odbioru dochodzi w miejscu odbioru wyrobów (np. w zakładzie nabywcy wyrobów), następnie potwierdzony egzemplarz dokumentu dostawy jest zwracany Spółce.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 611 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie