Zatem zużycie energii elektrycznej związane pośrednio z procesem produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, nie korzysta ze zwolnienia na ... - Interpretacja - IPTPP3/443A-36/12-2/KK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2012, sygn. IPTPP3/443A-36/12-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Zatem zużycie energii elektrycznej związane pośrednio z procesem produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 7 ustawy.
Natomiast w przypadku urządzeń wymienionych pod lit. a l gdy zużycie energii elektrycznej do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu jest bezpośrednio związane z tym procesem, Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 7 ustawy.
Jednakże, gdy zużycie energii elektrycznej przez urządzenia nie będzie związane bezpośrednio z omawianym procesem, to Wnioskodawcy zwolnienie takie nie będzie przysługiwało.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca chcąc zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 7 ustawy, musi spełnić warunki określone w § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia, a zużycie energii elektrycznej musi bezpośrednio dotyczyć procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.tj.:

  • prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania energii elektrycznej, o której mowa w art. 30 ust. 7 ustawy;
  • przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii, oświadczenie o ilościach i sposobie wykorzystania energii elektrycznej, przy czym oświadczenie powinno zawierać dane określone w § 3 ust. 2 rozporządzenia.

    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02 lutego 2012 r. (data wpływu 07 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej jest nieprawidłowe

    UZASADNIENIE

    W dniu 07 lutego 2012 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej oraz określenia metody szacunkowej ustalającej ilości zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

    W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny.

    Elektrociepłownia. (dalej: .Spółka" lub Wnioskodawca") jest zarejestrowanym podatnikiem dla celów podatku akcyzowego. Spółka posiada koncesje na wytwarzanie energii elektrycznej oraz na wytwarzanie i przesył ciepła.

    Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na wytwarzaniu w procesie technologicznym w sposób skojarzony energii elektrycznej oraz ciepła w postaci wody o wysokiej temperaturze, która jest przekazywana przede wszystkim do miejskiej sieci ciepłowniczej.

    Spółka produkuje energię elektryczną, a także nabywa ją od podmiotów zewnętrznych (posiadających co najmniej jedną z następujących koncesji: na wywarzanie, dystrybucję, przesyłanie lub obrót energią). Spółka zużywa wyprodukowaną lub nabytą energię elektryczną do wyżej opisanego procesu produkcji energii i ciepła w skojarzeniu.

    Produkcja energii elektrycznej oraz ciepła jest procesem o charakterze ciągłym i złożonym. Jednakże w celu ukazania procesu produkcji w przejrzysty i uporządkowany sposób, poniżej Wnioskodawca przedstawia schemat procesu dla jednego cyklu produkcyjnego.

    Nawęglanie

    Zasadniczym surowcem dla produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu jest węgiel. Węgiel jest przyjmowany na plac zasadniczy i dodatkowy gdzie jest składowany z wymaganym zapasem Następnie za pomocą suwnic i taśmociągów surowiec jest transportowany do urządzeń wytwórczych (kotłów). Przed spaleniem węgiel jest, poddawany badaniom i ocenie jakościowej w laboratorium Wnioskodawcy.

    Urządzenia uczestniczące w procesie nawęglania i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: taśmociągi, suwnice, urządzenia w laboratorium.

    Przygotowanie wody (zmiękczalnia)

    Drugim niezbędnym dla produkcji surowcem jest woda. Wnioskodawca zaopatruje się w wodę z własnego ujęcia. Woda głębinowa za pomocą pomp wody surowej jest doprowadzana do urządzeń zmiękczalni, których zadaniem jest pozbawienie wody twardości i zanieczyszczeń przez przeprowadzenie procesów dekarbonizacji i demineralizacji. W tym celu przygotowuje się mleko wapienne, które powstaje na skutek zmieszania wody z wapnem za pomocą

    mieszadeł Następnie pompy mleka wapiennego transportują mieszaninę do pobranej wody głębinowej. Po zakończonym etapie dekarbonizacji pompami wody filtrowanej wstępnie oczyszczona woda jest odfiltrowywana z zawiesiny wapna i innych wytrąconych substancji przez filtry żwirowe. Następnie woda jest podawana na wymienniki jonitowe. Tak oczyszczona woda za pomocą kolejnych pomp dostarczana jest do pompowni wody dodatkowej lub do zbiorników magazynowych. Dodatkowo woda przeznaczona na kotły parowe kierowana jest do stacji DEMI/EDI, gdzie następuje ostatni etap oczyszczania i demineralizacji wody przez zastosowanie m.in. procesów odwróconej osmozy.

    Należy również wspomnieć, że wymienniki jonitowe wymagają regularnej regeneracji przez solankę, która ze specjalnych zbiorników jest doprowadzana na wymienniki za pomocą pomp solanki. Odpady pofiltracyjne pozostałe z wapna i innych substancji są odprowadzane pompami cieczy gęstej do utylizacji.

    Część wody głębinowej jest również doprowadzana do hydroforu przeciwpożarowego.

    Za gospodarkę wodą odpowiedzialna jest również pompownia wody dodatkowej. Za pomocą pomp:

    • stabilizująco - uzupełniających regulowany jest odpowiedni poziom ciśnienia w instalacjach,
    • zasilających - kontrolowany jest poziom wody w zbiornikach zapasów.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: pompy wody surowej, pompy wody zdekarbonizowanej, pompy wody dodatkowej, pompy wody filtrowanej, pompy solanki, mieszadła pompy mleka wapiennego, pompy cieczy gęstej, pompy kompensacji ubytków oraz urządzenia wchodzące w skład stacji EDI/DEMI, hydrofor ppoż.

    Sprężarkownia

    Do pracy urządzeń elektrociepłowni niezbędne jest również przygotowanie sprężonego powietrza. W tym celu potrzebna jest praca kompresorów i sprężarek. Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: kompresory, sprężarki.

    Chłodnia

    Urządzenia wchodzące w skład chłodni (tj. agregaty, wieże chłodnicze, pompy obiegu otwartego, grzałki) gwarantują utrzymywanie odpowiedniej temperatury poszczególnych urządzeń energetycznych. Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: agregaty, wieże chłodnicze, pompy obiegowe, pompy obiegu otwartego, grzałki.

    Kotły parowe (OR i EKM)

    Kotły parowe znajdują się w całości w ramach jednostki kogeneracji. Produkują parę wodną, która napędza turbiny, a w konsekwencji powstała energia mechaniczna jest zamieniana na energię elektryczną. W tego typu kotłach węgiel jest podawany za pomocą rusztu. Dodatkowo w kotle OR surowiec jest wyrównywany na ruszcie za pomocą wózka rewersyjnego. W celu lepszego spalania do kotła za pomocą wentylatorów podmuchu wtłaczane jest powietrze pod ruszt Natomiast wentylatory ciągu odprowadzają spaliny.

    W związku ze spalaniem węgla w kotle pojawia się pył. W celu jego usunięcia używany jest pyłofon, który za pomocą infradźwięków strzepuje" nagromadzony pył.

    Natomiast za pomocą zasuw i zaworów (w układzie wodno - parowym) i siłowników napędzających klapy (w układzie powietrza i spalin) regulowany jest przepływ odpowiednio: pary i wody lub powietrza i spalin.

    Ważną rolę spełniają również pompy przewałowe, w szczególności podczas rozruchu kotła. Praca pomp zapewnia równomierne nagrzewanie się kotła przez wymuszony obieg wody.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: wentylatory ciągu i podmuchu, ruszty, zasuwy, pyłofony, pompy powałowe, wózek rewersyjny, siłowniki.

    Odżużlanie kotłów parowych

    Podczas spalania węgla powstaje odpad (żużel), który podajnikami zgrzebłowymi transportowany jest do kanału, z którego w sposób hydrauliczny przenoszony jest do osadnika żużla, żużel z osadnika jest wybierany za pomocą suwnicy do magazynu i następnie jest sprzedawany kontrahentom Wnioskodawcy.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryką to: odżużlacze, podajniki żużla, pompy odżużlania, suwnica.

    Odsiarczanie

    W wyniku procesów spalania węgla oprócz żużlu i popiołu powstają spaliny, które odprowadzane są przez wentylatory ciągu poprzez instalację odsiarczania do komina. W skład instalacji odsiarczania wchodzą: wentylator wyciągowy, podajniki, sprężarki, osuszacze, filtry, hydrofor.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: wentylator wyciągowy, podajniki, sprężarki, filtry, osuszacze.

    Człon ciepłowniczy i turbozespoły

    Urządzenia wchodzące w skład członu ciepłowniczego i turbozespołów odpowiadają za przeprowadzanie procesu technologicznego polegającego na wytwarzaniu użytkowej energii cieplnej. W tym celu wykorzystuje się ciepło paty wodnej, która napędza turbiny, a następnie jest kierowana na wymienniki ciepła.

    Wymienniki ciepła to urządzenia służące do wymiany energii pomiędzy wchodzącą parą wodną a przepływającą wodą pompowaną pompami wody zasilającej. Para wodna oddając ciepło skrapla się i w postaci kondensatu jest odprowadzana do odgazowywaczy pompami kondensatu, a po uzupełnieniu wodą ze stacji EDI/DEMI znów dostarczana jest do instalacji kotła parowego. Natomiast oddane ciepło będzie pochłaniane przez wodę przepływającą przez wymiennik (co spowoduje jej podgrzanie).

    Dodatkowo w celu odpowiedniego nagrzania lub odstawienia turbozespołów niezbędna jest praca obracarki, która powoduje powolne obracanie wału. Pracę obracarki wspomagają pompy olejowe.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: pompy kondensatu, zasuwy wymienników, pompy wody zasilającej, pompy olejowe, obracarki.

    Kotły wodno - pyłowe

    Produkcja energii i ciepła w okresie zimowym (w czasie ujemnych temperatur zewnętrznych) może być wspierana przez pracę kotłów wodno - pyłowych. Ich zadaniem jest dodatkowe podgrzewanie wody pompowanej po przejściu przez wymiennik ciepła.

    Działanie tych kotłów różni się od pracy kotłów parowych. Różnice powstają już na etapie przygotowania węgla. Węgiel jest początkowo dostarczany podajnikami do młyna i mielony na pył. Tak przygotowany surowiec jest wdmuchiwany młynami wentylatorowymi do kotła, co zapewnia spalanie węgla w całej objętość, kotła w sposób ciągły. Podobnie jak przy kotłach parowych, w kotłach wodno - pyłowych powietrze wtłacza się za pomocą, wentylatorów podmuchu (co zapewnia spalanie), a wentylator ciągu odprowadza spaliny.

    Przed wylotem do komina, spaliny przechodzą przez obrotowy podgrzewacz, który ma za zadanie odebrać spalinom ciepło i podgrzać powietrze, które dociera z zewnątrz. Ogrzane w ten sposób powietrze jest używane do podniesienia temperatury pyłu węglowego, co znacznie przekłada się na wydajność kotła.

    Zespół pomp spustów i odwodnień zapewnia odpowiednią gospodarkę wodą w obrębie kotłów wodno - pyłowych. Ich rola jest zasadnicza szczególnie w przypadku rozruchu kotłów (wspomagają równomierne nagrzewanie

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energię elektryczną to: młyny, wentylatory ciągu i podmuchu, podajniki węgla, zasuwy, podgrzewacze obrotowe, pompy spustów i odwodnień.

    Pompownia

    Woda, która została podgrzana w wymienniku lub dodatkowo podgrzana przez kotły wodno - pyłowe, jest przepompowywana pompami OPS do miejskiego systemu ciepłowniczego. Praca pomp jest wspierana przez zasuwy i przepustnice na ssaniu, na tłoczeniu, kolektory pomp (służą otwieraniu i zamykaniu przepływu wody).

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: pompy OPS. zasuwy i przepustnice na ssaniu, na tłoczeniu, kolektory pomp.

    Odżużlanie kotłów wodno -pyłowych

    W wyniku spalania miału węglowego powstaje popiół, który opada na dno kotła. Taki popiół jest kierowany do odżużlaczy, a następnie do kruszarki (rozdrabnia zbrylony pył) dzięki czemu łatwiej jest usunąć odpady do zbiorników odżużlania.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: kruszarka, odżużlacz, podajniki żużla.

    Oczyszczanie spalin z kotłów wodno - pyłowych

    Ze względu na technologię spalania pyłu węglowego niezbędne jest stale monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza W tym celu powstający ze spalania popiół jest filtrowany za pomocą elektrofiltrów, do których energię dostarczają zespoły zasilające. Mechanizm działania elektrofiltrów polega na wytworzeniu sił elektrostatycznych, które wyłapują cząstki pyłów. Co pewien czas osadzające się na filtrach zanieczyszczenia są usuwane za pomocą tzw. strzepywaczy (młotki strzepują pył do zbiorników retencyjnych). Dla zabezpieczenia elektrod przed oblepianiem elektrody podgrzewane są grzałkami elektrycznymi.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: zespół zasilający elektrofiltry, strzepywacze, grzałki, klapy, kierownice.

    Zasilacze

    Wnioskodawca posiada również awaryjne systemy zasilania, które wymagają regularnego ładowania. Systemy zasilania są uruchamiane w celu minimalizacji skutków, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na proces produkcji jedynie w sytuacjach, gdy Spółka nie ma możliwości pozyskania energii elektrycznej z innego źródła z powodu awarii.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: zasilacz 220V DC zasilacz awaryjny serwerowni.

    Oświetlenie

    Energia elektryczna zużywana jest również do oświetlania hali produkcyjnej, placów węglowych i terenu elektrociepłowni, a także do oświetlenia klatek schodowych i magazynów.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: świetlówki, latarnie.

    Serwery

    Energia jest również zużywana przez serwery, które świadczą usługi na rzecz innych komputerów połączonych w sieć.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: komputery i związane z nimi akcesoria.

    Urządzenia w dyspozytorni

    W dyspozytorni znajdują się urządzenia, które obsługują w sposób zdalny proces technologiczny produkcji energii i ciepła.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: komputery, aparatura, elektroniczna, rozdzielnie, klimatyzacja.

    Urządzenia w pomieszczeniach socjalnych

    W pomieszczeniach takich jak pokoje pracowników, stołówka, szatnia wykorzystuje się energię do oświetlenia oraz do prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektrycznych. Warto podkreślić, że prawo (np. przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz regulamin wewnętrzny Spółki określają pewne standardy, które Wnioskodawca jako pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom. Bez spełnienia wymogów prawa funkcjonowanie elektrociepłowni byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: komputery, oświetlenie, klimatyzacja, drobne urządzenia elektroniczne i elektryczne.

    Urządzenia w pomieszczeniach biurowych

    W pomieszczeniach biurowych (np. pokoje, sale konferencyjne) energia zużywana jest do oświetlenia i do prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektronicznych i elektrycznych, które są niezbędne w realizacji zadań pracowników elektrociepłowni związanych np. z przyjmowaniem dostaw surowców, przygotowaniem planów produkcji i czuwaniem nad ich realizacją, kontrolą zaopatrzenia, zatrudnianiem kadry, zawieraniem umów z kontrahentami, prowadzeniem spraw księgowych Spółki itd.

    Urządzenia uczestniczące w tym procesie i wykorzystujące zasilanie energią elektryczną to: komputery, oświetlenie, klimatyzacja, drobne urządzenia elektroniczne i elektryczne.

    Urządzenia pomiarowo - rozliczeniowe

    Na terenie elektrociepłowni zainstalowane są urządzenia pomiarowo - rozliczeniowe, na podstawie których jest określana ilość zużytej i sprzedanej energii elektrycznej. Jednakże co do zasady jeden układ pomiarowy wskazuje łączną wartość zużytej energii przez jedno, kilka lub więcej urządzeń.

    W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

    Spółka wnosi o potwierdzenie, że zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu przez:

    1. urządzenia biorące udział w przygotowywaniu węgla,
    2. urządzenia przygotowujące wodę (zmiękczalnia),
    3. urządzenia sprężarkowni,
    4. urządzenia chłodni.
    5. kotły parowe,
    6. urządzenia odżużlania kotłów parowych,
    7. urządzenia odsiarczania spalin z kotłów parowych.
    8. człon ciepłowniczy i turbozespoły,
    9. kotły wodno - pyłowe,
    10. urządzenia pompowni,
    11. urządzenia odżużlania kotłów wodno - pyłowych,
    12. urządzenia oczyszczania spalin z kotłów wodno pyłowych
    13. zasilacze,
    14. oświetlenie,
    15. serwery
    16. urządzenia w dyspozytorni,
    17. urządzenia w pomieszczeniach socjalnych,
    18. urządzenia w pomieszczeniach biurowych.

    - będą korzystały ze zwolnienia, o którym stanowi art. 30 ust. 7 ustawy z dnia (Dz. U. z 2009 r., Nr 3, poz.11 ze zm.; dalej: ustawa akcyzowa"), o ile zostaną spełnione warunki wynikające z § 3 rozporządzeń Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 159, poz. 1070 ze zm.; dalej: rozporządzenie w/s zwolnień"). Spółka wnosi o odniesienie się do każdego zespołu urządzeń z osobna.

    Gdyby Minister Finansów uznał, że użycie energii elektrycznej na cele produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu przez niektóre z powyżej wymienionych urządzeń nie powinno korzystać w całości ze zwolnienia, to Spółka wnosi o potwierdzenie, iż ilość zużytej energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia może zostać (dla celów stosowania zwolnienia, o którym stanowi art. 30 ust. 7 ustawy akcyzowej) określona metodą szacunkową opisaną w Uzasadnieniu stanowiska Spółki. Gdyby Minister Finansów uznał, że przedstawiona poniżej metoda jest niewłaściwa, to Spółka wnosi o wskazanie prawidłowej.

    Zdaniem Wnioskodawcy

    Spółka stoi na stanowisko, że zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji, energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu przez wszystkie urządzenia będzie korzystało ze zwolnienia, o którym stanowi, art. 30 ust. 7 ustawy akcyzowej.

    Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzowej w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót.

    Ponadto w świetle art. 30 ust. 7 ustawy akcyzowej należy przyjąć, że zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Podmiot, chcący skorzystać ze zwolnienia zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia w/s zwolnień, jest obowiązany do prowadzenia ewidencji pozwalającej na określenie ilości i sposobu wykorzystania energii na cele produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu oraz do przekazywania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oświadczeń o ilościach i sposobie wykorzystania energii elektrycznej.

    Jednakże ustawodawca nie zawarł w ustawie akcyzowej ani w rozporządzeniach wykonawczych legalnej definicji procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. W tym celu zdaniem Spółki należy odwołać się do językowej wykładni zwrotu proces produkcji. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) procesem" jest przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian. Natomiast produkcją jest zorganizowana działalność mająca na celu wytwarzanie m.in. jakichś towarów. W związku z tym proces produkcji energii elektrycznej i ciepła należy rozumieć jako ciąg celowych uporządkowanych czynności niezbędnych do uzyskania określonego efektu w postaci wyprodukowania energii elektrycznej i ciepła. W konsekwencji można przyjąć, że nie dopełnienie jakiejkolwiek czynności spowodowałoby, wstrzymanie tego procesu. Dodatkowo, w opinii Spółki procesu produkcyjnego nie można rozumieć tylko i wyłącznie jako ścisłego procesu technologicznego produkcji energii elektrycznej i ciepła. W szczególności ustawodawca nie posługuje się pojęciem technologiczny proces produkcji dla określenia zakresu energii

    elektrycznej podlegającej zwolnieniu z akcyzy. Spółka uważa, że wszystkie czynności podejmowane przez pracowników oraz wszystkie zadania realizowane przez urządzenia elektrociepłowni składają się na proces produkcji energii elektrycznej i ciepła.

    Zdaniem Spółki proces produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu jest procesem złożonym ciągłym, i do którego prawidłowego przebiegu niezbędna jest współpraca wszystkich wymienionych w stanie faktycznym urządzeń. Każde z wymienionych urządzeń uczestniczy w procesie produkcyjnym i jest wymagane do tego aby ten proces przebiegał sprawnie i w sposób niezakłócony oraz zgodny z przepisami prawa i zasadami, bezpieczeństwa.

    Poniżej Spółka krótko opisuje zadania poszczególnych urządzeń biorących udział w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu:

    1. urządzenia biorące udział w przygotowywaniu węgla (suwnice, taśmociągi, urządzenia laboratoryjne) -ich celem jest transport surowca do odpowiednich miejsc na terenie elektrociepłowni. Ponadto przebadanie pod kątem jakości węgla w laboratorium jest zasadne z punktu widzenia efektywności procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu;
    2. urządzenia przygotowujące wodę (pompy wody surowej, pompy wody zdekarbonizowanej, pompy wody filtrowanej, pompy wody dodatkowej, pompy wody filtrowanej, pompy solanki, mieszadła, pompy mleka wapiennego, pompy cieczy gęstej, pompy kompensacji ubytków oraz urządzenia wchodzące w skład stacji| EDI/DEMI, hydrofor ppoż.) - celem tego etapu jest pozbawienie wody głębinowej twardości i odmineralizowanie jej. Woda wykorzystywana przez urządzenia elektrociepłowni nie może zawierać roztworów soli mineralnych, ponieważ ich obecność powoduje powstawanie kamienia kotłowego. Zakamienienie instalacji może doprowadzić do przegrzewania się rur lub do przepalania. Natomiast zadaniem odpowiednich pomp jest uzupełnienie wodą oraz kontrola poziomu cieczy w zbiornikach zapasów;
    3. urządzenia sprężarkowni (kompresory, sprężarki) - sprężone powietrze jest niezbędne do pracy wielu urządzeń usytuowanych po całej elektrociepłowni. Sprężone powietrze jest wykorzystywane m.in. do transportu pyłu, usuwania pyłu z elektrofiltrów, do aparatury kontrolno - pomiarowej lub do sterowania np. siłowników pneumatycznych;
    4. urządzenia chłodni (agregaty, wieże chłodnicze, pompy obiegowe, pompy wieży, pompy obiegu otwartego, grzałki) - mają zasadniczą rolę w procesie chłodzenia wielu urządzeń elektrociepłowni. Podczas pracy urządzenia wytwarzają duże ilości ciepła, które muszą być odprowadzane, aby zapobiec przegrzaniu instalacji, które mogłoby doprowadzić do skrócenia żywotności lub awarii maszyn;
    5. kotły parowe (wentylatory ciągu i podmuchu, ruszty, zasuwy, pyłofony, pompy przewałowe, wózek rewersyjny, siłowniki) - ich celem jest jak najbardziej efektywne spalenie węgla w kotle. Ruszty i wózek rewersyjny odpowiednio eksponują i rozkładają węgiel, przez co surowiec jest równo spalany, a wentylatory ciągu i podmuchu wpływają na odpowiednią cyrkulacje powietrza, co również poprawia efektywność spalania. Pompy przewałowe wspomagają pracę kotła szczególnie w czasie jego rozruchu - zapewniając równomierne krążenie i przez to równomierne nagrzewanie sic wody. Natomiast zasuwy i siłowniki służą do nadawania kierunku wodzie i parze wodnej oraz powietrzu i spalinom. Pyłofony odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie kotła przez usuwanie pyłu z instalacji za pomocą infradźwięków;
    6. urządzenia odżużlania kotłów parowych (odżużlacze, podajniki żużla, pompy odżużlania, suwnica) są niezbędne do utrzymywania kotłów w stanie zdatnym do pracy. Pozostający po spaleniu węgla żużel powodowałby ograniczenie zdolności produkcyjnej kotłów;
    7. urządzenia odsiarczania spalin z kotłów parowych (wentylator wyciągowy, podajniki, spiżarki, filtry, osuszacze) ich praca jest nierozerwalnie związana z procesem spalania węgla w kotłach parowych . służy oczyszczeniu spalin. Ponadto jest wymuszona przepisami prawa. Bez tego procesu produkcja energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu byłaby niemożliwa lub nieopłacalna (gdyby Spółka nic stosowała się do wymogów prawa, musiałaby liczyć się z ogromnymi płatnościami kar);
    8. człon ciepłowniczy i turbozespoły (wymienniki ciupią, pompy kondensatu, zasuwy wymienników, pompy wody zasilającej, pompy olejowe, obracarki) - ich celem jest zwiększenie efektywności przez wykorzystanie pary wodnej powstałej w kotłach parowych do jednoczesnego pogrzania wody przepływającej przez wymiennik ciepła. Natomiast praca obracarki (wspierana przez pompy olejowe) jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania wału(powoduje, że wal jest równomiernie obracany i nie wykrzywia się):
    9. kotły wodno - pyłowe (młyny, wentylatory ciągu i podmuchu, podajniki węgla, zasuwy-, podgrzewacze obrotowe, pompy spustów i odwodnień) - zwiększają efektywność pracy elektrociepłowni przez dodatkowe podgrzanie gorącej wody (wytworzonej przez ww. urządzenia) szczególnie w okresie zimowym;
    10. urządzenia pompowni (pompy OPS, zasuwy na ssaniu, na tłoczeniu, kolektory pomp) - zapewniają odpowiednią realizację dostaw gorącej wody do miejskiego systemu ciepłowniczego;
    11. urządzenia odżużlania kotłów wodno - pyłowych (kruszarka. odżużlacz. podajniki żużla) - ich celem jest zebranie i rozdrobnienie zbrylonych pozostałości ze spalania pyłu węglowego, a następnie sprawne dostarczenie odpadów do zbiorników odżużlania;
    12. urządzenia oczyszczania spalin z kotłów wodno - pyłowych (zespół zasilający elektrofiltry, strzepywacze, grzałki, klapy, kierownice) - podobnie jak w przypadku urządzeń odsiarczania spalin, celem urządzeń oczyszczania jest wyłapanie" substancji stałych powstających podczas spalania miału węglowego na elektrofiltrach zapobiegnięcie wydobywaniu się tych zanieczyszczeń na zewnątrz;
    13. zasilacze (zasilacz 220 V DC, zasilacz awaryjny serwerowni) - zasilacze awaryjne znajdujące się na terenie elektrociepłowni zapewniają przedsiębiorstwu bezpieczeństwo energetyczne, w przypadku przerwania dostaw energii. Jednakże co pewien czas zasilacze wymagają ładowania;
    14. oświetlenie (świetlówki, latarnie) - proces produkcji energii i ciepła jest procesem, który odbywa się nieprzerwanie przez całą dobę, dlatego niezbędne jest oświetlenie placów węglowych i terenu wokół elektrociepłowni w szczególności po zmroku, a także hali produkcyjnej, magazynów oraz klatek schodowych;
    15. serwery (komputery) - serwery świadczą usługi na rzecz, różnych programów i innych komputerów, które połączone są w sieć. Umożliwia to sprawną współpracę pomiędzy różnymi działami elektrociepłowni, a także odpowiednie funkcjonowanie aparatury elektronicznej kierującej pracą przedsiębiorstwa.
    16. urządzenia w dyspozytorni (komputery, aparatura elektroniczna, rozdzielnie, klimatyzacja) urządzenia znajdujące się w dyspozytorni odpowiadają i sterują zdalnie pracą maszyn i urządzeń zaangażowanych w proces technologiczny produkcji energii i ciepła. Ponadto wspomniana klimatyzacja służy z jednej strony zapewnieniu warunków pracy zgodnych z przepisami BHP, ale zapobiega również przegrzaniu się ww. aparatury elektronicznej;
    17. urządzenia w pomieszczeniach socjalnych (komputery, oświetlenie, klimatyzacja, drobne urządzenia elektroniczne i elektryczne, klimatyzacja) - oświetlenie lub funkcjonowanie podstawowych urządzeń elektrycznych, jest niezbędne do pracy pracowników elektrociepłowni, którzy sprawują pieczę nad produkcją energii i ciepła. Spółka (jako pracodawca) jest zobowiązana do przestrzegania m.in. przepisów o bezpieczeństwie i higiennie pracy. Bez spełnienia wymogów prawa funkcjonowanie elektrociepłowni byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione.
    18. urządzenia w pomieszczeniach biurowych (komputery, oświetlenie, klimatyzacja, drobne urządzenia elektroniczne i elektryczne, klimatyzacja) - odpowiednie funkcjonowanie urządzeń takich jak komputery, drukarki lub oświetlenie jest niezbędne w pracy pracowników, którzy odpowiadają za np.: przyjmowanie dostaw surowców przygotowanie planów produkcji i czuwanie nad ich realizacją, kontrolę zaopatrzenia, zatrudnianiem kadry, zawieraniem umów z kontrahentami, prowadzeniem spraw księgowych Spółki.

    Podsumowując, współpraca wszystkich urządzeń w elektrociepłowni jest niezbędna w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, że zużycie energii elektryczną w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu przez wszystkie urządzenia będzie korzystało ze zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 7 ustawy akcyzowej, bowiem praca każdego urządzenia jest pewnym ogniwem w procesie produkcji i pełni określona funkcję - począwszy od podpisywania umów, planowania produkcji, nabywania surowców, aż do dostarczenia energii i ciepła do sieci.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

    Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r., Nr 108, poz. 626 ze zm.), zwana dalej ustawą określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej akcyzą wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu tymi wyrobami, a także oznaczanie ich znakami akcyzy.

    Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

    Zagadnienie związane z opodatkowaniem energii elektrycznej uregulowane zostało przede wszystkim w dyrektywie Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. Urz. UE L Nr 283 str. 1 ze zm.), zwanej dalej dyrektywą Rady 2003/96/WE.

    W art. 14 ust. 1 lit. a dyrektywy Rady 2003/96/WE została uregulowana kwestia zwolnienia energii elektrycznej od podatku akcyzowego. Zgodnie z jego treścią ww. artykułu poza przepisami ogólnymi wymienionymi w Dyrektywie 92/12/EWG w sprawie zwolnionych zastosowań produktów podlegających opodatkowaniu i bez uszczerbku dla innych przepisów wspólnotowych, Państwa Członkowskie zwalniają od podatku na warunkach, które ustanawiają do celów zapewnienia prawidłowego i prostego stosowania takich zwolnień oraz zapobieżenia jakimkolwiek oszustwom podatkowym, unikaniu lub nadużyciom produkty energetyczne i energię elektryczną wykorzystywaną do produkcji energii elektrycznej oraz energię elektryczną wykorzystywaną do utrzymania zdolności do produkcji energii elektrycznej. Państwa Członkowskie mogą jednakże ze względów polityki ochrony środowiska, poddać te produkty opodatkowaniu, bez konieczności uwzględniania minimalnych poziomów opodatkowania ustanowionych w niniejszej dyrektywie. W takim przypadku opodatkowanie tych produktów nie będzie brane pod uwagę do celów zachowania minimalnego poziomu opodatkowania energii elektrycznej ustanowionego w art. 10.

    Natomiast art. 15 ust. 1 lit. c) ww. dyrektywy stanowi, że bez uszczerbku dla innych przepisów wspólnotowych, Państwa Członkowskie mogą przyznawać, pod kontrolą fiskalną, całkowite lub częściowe zwolnienia lub obniżki w zakresie poziomu opodatkowania wobec produktów energetycznych i energii elektrycznej wykorzystywanych do łącznego wytwarzania ciepła i mocy.

    Stosownie do art. 9 ust. 1. ustawy, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

    1. nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
    2. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
    3. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
    4. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
    5. import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
    6. zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

    Za zużycie energii elektrycznej nie uznaje się strat powstałych w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, z wyłączeniem energii zużytej w związku z jej przesyłaniem lub dystrybucją oraz energii elektrycznej pobranej nielegalnie ( art. 9 ust 2 ustawy).

    Przepis ustęp 3 ww. artykułu mówi, jeżeli w stosunku do energii elektrycznej powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

    Zgodnie z art. 30 ust.6 ustawy zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej, jak również zużycie tej energii w celu podtrzymywania tych procesów produkcyjnych.

    Stosownie do art. 30 ust. 7 ustawy zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

    Użyte w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (tj. Dz. U. z 2006r. nr 89 poz. 625 ze zm.) określenia zgodnie z art. 3 pkt 1, pkt 2, pkt 12, pkt 33 i pkt 35 ustawy oznaczają:

    • energia energię przetworzona w dowolnej postaci;
    • ciepło energię cieplną w wodzie gorącej, parze lub innych nośnikach;
    • przedsiębiorstwo energetyczne podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji paliw albo energii lub obrotu nimi;
    • kogeneracja równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej lub mechanicznej w trakcie tego samego procesu technologicznego;
    • jednostka kogeneracji wyodrębniony zespół urządzeń, który może wytwarzać energię elektryczną w kogeneracji, opisany poprzez dane techniczne.

    Mając na uwadze art. 91 ust. 1 i 2 ustawy podatnik dokonujący sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu, zużywający energię elektryczną w sytuacji, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4, a także podmiot reprezentujący, o którym mowa w art. 13 ust. 5, są obowiązani do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych u nabywcy końcowego lub podmiotu zużywającego energię, a w przypadku braku urządzeń pomiarowych - na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru energii przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji prowadzonej przez podatnika. Podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu energii elektrycznej jest obowiązany do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, a w przypadku braku takich możliwości - na podstawie dokumentów rozliczeniowych.

    Stosownie do ust 3 ww. artykułu, ewidencja, o której mowa w ust. 1 i 2, powinna zawierać odpowiednio dane niezbędne do określenia w okresach miesięcznych, z dokładnością do 0,001 MWh, łącznej ilości:

    1. wyprodukowanej, nabytej wewnątrzwspólnotowo, zaimportowanej, zakupionej na terytorium kraju energii elektrycznej;
    2. energii elektrycznej sprzedanej nabywcom końcowym na terytorium kraju;
    3. energii elektrycznej sprzedanej podmiotom posiadającym koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;
    4. energii elektrycznej dostarczonej wewnątrzwspólnotowo i wyeksportowanej;
    5. energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne;
    6. energii elektrycznej zwolnionej od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 6 i 7 oraz przepisów wydanych na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2;
    7. strat energii elektrycznej niepodlegających opodatkowaniu, o których mowa w art. 9.

    Jeżeli brak jest urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości, o których mowa w ust. 3 pkt 5 i 7, to w myśl art. 91 ust 4, prowadzący ewidencję określa ilości szacunkowe.

    Ewidencja, o której mowa w ust. 1 i 2, może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, po uprzednim pisemnym poinformowaniu właściwego naczelnika urzędu celnego o formie jej prowadzenia. powinna być przechowywana do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została sporządzona (art. 91 ust 5 i 6 ustwy).

    Jednocześnie w miejscu tym należy mieć na uwadze, iż zgodnie z § 3 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku (Dz. U. Nr 159, poz. 1070, z późn. zm.) zwanego dalej rozporządzeniem zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 6 i ust. 7 ma zastosowanie pod warunkiem, że podmiot zużywający energię elektryczną:

    1. prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania tej energii;
    2. przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie zwolnionej energii, oświadczenie o ilościach i sposobie wykorzystania zwolnionej energii elektrycznej.
    3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, powinno zawierać co najmniej:
      • nazwę i adres siedziby podmiotu zużywającego energię elektryczną oraz jego NIP;
      • ilość zużytej energii elektrycznej;
      • cel, na który została zużyta energia elektryczna;
      • datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis osoby składającej oświadczenie.

    Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy energia elektryczna zużyta do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu przez wszystkie urządzenia wymienione w opisanym stanie faktycznym podlega zwolnieniu z podatku akcyzowego.

    Zgodnie z definicją procesu produkcji zawartą w Słowniku języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA, procesem produkcji jest szereg następujących po sobie czynności, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, z których każda w sposób istotny wpływa na wytworzenie produktu finalnego.

    Interpretując art. 30 ust. 7 ustawy, zgodnie z jego językowym brzmieniem (wprost) stwierdzić należy, iż zwrot w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu rozumieć należy jako wykorzystanie tych wyrobów wyłącznie do czynności, które odnoszą się do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Stąd też każde inne przeznaczenie niż nie do produkcji nie jest objęte zakresem zwolnienia. Zatem zwolnieniu nie podlegają inne przeznaczenia energii elektrycznej jak np. zużytej przez zasilacze, serwery, oświetlenie i latarnie, urządzenia w dyspozytorni, urządzenia w pomieszczeniach socjalnych, czy też biurowych.

    W opinii tut. Organu, zwolnione na podstawie ww. przepisu zużycie energii elektrycznej nie dotyczy zatem innego przeznaczenia niż bezpośrednio do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

    Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego należy zauważyć, że w art. 30 ust. 6 i 7 zostało zawarte zwolnienie dotyczące zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (art. 30 ust. 7 ustawy) oraz zwolnienie zużycia energii elektrycznej do procesu produkcji energii elektrycznej (art. 30 ust. 6 ustawy), jednakże wskazane zwolnienia zostały wyraźnie oddzielone. Dlatego nie ulega wątpliwości, że ustawodawca w ww. przepisach przewidział możliwość zwolnienia jedynie energii zużytej w celu podtrzymywania procesu produkcji energii elektrycznej. Natomiast zużycie przez Wnioskodawcę energii elektrycznej do podtrzymywania procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego.

    Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej oraz na wytwarzanie i przesył ciepła. Działalność Wnioskodawcy polega na wytwarzaniu w procesie technologicznym w sposób skojarzony energii elektrycznej oraz ciepła w postaci wody o wysokiej temperaturze, którą przekazuje przede wszystkim miejskiej sieci ciepłowniczej. Produkcja energii elektrycznej oraz ciepła jest procesem o charakterze ciągłym i złożonym. Wnioskodawca podaje, iż na terenie elektrociepłowni zainstalowane są urządzenia pomiarowo-rozliczeniowe, na podstawie których jest określana ilość zużytej i sprzedanej energii elektrycznej.

    Zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 7 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli zużycie energii elektrycznej do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu bezpośrednio związane jest z tym procesem produkcji.

    W opinii tut. Organu w przypadku urządzeń wspomagających proces produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, wymienionych pod lit. m r, które są pośrednio związane z jej produkcją, i konieczne do zapewnienia realizacji i kontynuacji procesów produkcji, zwolnienie dla tych urządzeń na podstawie ww. przepisu nie ma zastosowania.

    Zatem zużycie energii elektrycznej związane pośrednio z procesem produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 7 ustawy.

    Natomiast w przypadku urządzeń wymienionych pod lit. a l gdy zużycie energii elektrycznej do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu jest bezpośrednio związane z tym procesem, Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 7 ustawy.

    Jednakże, gdy zużycie energii elektrycznej przez urządzenia nie będzie związane bezpośrednio z omawianym procesem, to Wnioskodawcy zwolnienie takie nie będzie przysługiwało.

    Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca chcąc zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 7 ustawy, musi spełnić warunki określone w § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia, a zużycie energii elektrycznej musi bezpośrednio dotyczyć procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.tj.:

    • prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania energii elektrycznej, o której mowa w art. 30 ust. 7 ustawy;
    • przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii, oświadczenie o ilościach i sposobie wykorzystania energii elektrycznej, przy czym oświadczenie powinno zawierać dane określone w § 3 ust. 2 rozporządzenia.

    Oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należy uznać je za nieprawidłowe.

    Należy podkreślić, iż w postępowaniu w przedmiocie wydania interpretacji, Organ dokonał oceny prawnej przedstawionego zaistniałego zdarzenia, natomiast nie dokonuje jakichkolwiek własnych ustaleń faktycznych związanych z postępowaniem podatkowym, o którym mowa w Dziale IV Ordynacji podatkowej. Bowiem wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza granice rozpoznawania danej sprawy i jest rozpatrywany zgodnie z Rozdziałem 1a Działu II Ordynacji podatkowej, który nie przewiduje w tym trybie prowadzenia postępowania podatkowego zmierzającego do ustalenia stanu faktycznego.

    Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

    Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego w podatku akcyzowym w zakresie zwolnienia od akcyzy z tytułu zużycia energii elektrycznej Natomiast w zakresie określenia metody szacunkowej ustalającej ilości zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

    Powoływanie się przez Wnioskodawcę na orzecznictwo sądowe nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując orzecznictwa sądowego jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy zwrócić uwagę, iż organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie każdą sprawę, natomiast rozstrzygnięcia sądów podejmowane są w oparciu o zebrany w danej sprawie materiał dowodowy.

    Jednocześnie tut. Organ informuje, iż powołane przez Zainteresowanego wyroki sądowe są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi