Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2017, sygn. 0111-KBIB3-3.4013.7.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Temat interpretacji
Zwolnienie od akcyzy energii elektrycznej na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 marca 2017 r. (data wpływu 21 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 marca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Podstawowym obszarem działalności Spółki jest produkcja wyrobów ze skalnej wełny mineralnej. W procesach produkcyjnych Spółka wykorzystuje między innymi duże ilości energii elektrycznej, którą nabywa od zewnętrznego dostawcy.
Spółka zamierza rozpocząć działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, w tym w zakresie obrotu na rzecz podmiotów posiadających status nabywców końcowych. W związku z powyższym Spółka planuje uzyskanie koncesji na obrót energią elektryczną, a w konsekwencji tego stanie się podatnikiem podatku akcyzowego w zakresie zużywanej i sprzedawanej energii elektrycznej.
Obecnie Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego w zakresie wyrobów węglowych.
W przeszłości na mocy nowelizacji Prawa energetycznego [Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 984], Spółka przedstawiała Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (dalej jako: Prezes URE) oświadczenia o poziomie zużycia energii elektrycznej, na podstawie których Prezes URE wpisywał ją na listę odbiorców przemysłowych w rozumieniu art. 52 ust. 3 ustawy o odnawialnych źródłach energii [Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 478, dalej: Ustawa o OZE] na następujące lata:
- 2015 r.
- 2016 r.
- 2017 r.
W następstwie, Spółka jako odbiorca przemysłowy przedstawiała do umorzenia przez Prezesa URE świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii za rok 2015 (dalej jako: świadectwa pochodzenia). W drodze decyzji administracyjnej, Wnioskodawca otrzymywał od Prezesa URE potwierdzenia umorzenia przedłożonych świadectw pochodzenia. I tak Spółka dokonała umorzenia świadectw pochodzenia w zakresie następującej ilości energii elektrycznej:
- 8245,694 MWh z tytułu uzyskania statusu odbiorcy przemysłowego na 2015 r.
Spółka nie dokonywała umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej za 2016 r. ponieważ, z racji tego iż nie była tzw. dużym odbiorcą przemysłowym (tj. zużyła mniej niż 100 GWh energii) dokonywał tego jej dostawca energii.
Na 2017 r. Spółka (analogicznie jak w 2015 r.) uzyskała status dużego odbiorcy przemysłowego, a w konsekwencji będzie samodzielnie umarzać świadectwa pochodzenia, niemniej jednak na ten moment jeszcze tego nie uczyniła.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w odniesieniu do wszystkich okresów, dla których Spółka dokonywała umorzenia świadectw pochodzenia Wnioskodawca nie posiadał statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej, a wyłącznie istniał w rzeczywistości gospodarczej jako nabywca końcowy w rozumieniu ustawy akcyzowej i nie mógł z tego względu efektywnie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 30 ust. 1 ustawy akcyzowej.
Spółka zamierza skorzystać w przyszłości z przywołanego zwolnienia poprzez obniżenie należnej akcyzy zarówno na podstawie decyzji potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia, które dopiero co zostaną wydane przez Prezesa URE np. z 2017 r., jak i tych, które zostały wydane przez niego w przeszłości (a więc w odniesieniu do 2015 roku).
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
Czy w świetle art. 30 ust. 1 oraz 2 w związku z art. 162 ust. 3 ustawy akcyzowej Spółka w najbliższych wybranych okresach rozliczeniowych będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii na podstawie decyzji potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia za 2015 r. ?
Zdaniem Wnioskodawcy:
- W świetle art. 30 ust. 1 oraz 2 w związku z art. 162 ust. 3 ustawy akcyzowej w najbliższych okresach rozliczeniowych Spółka będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii na podstawie decyzji potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia za 2015 r.
- W przypadku gdy obniżenie należnej akcyzy na podstawie decyzji potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia za 2015 r. nie będzie możliwe w jednym wybranym okresie rozliczeniowym (nie będzie akcyzy należnej do zapłaty), Spółka będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia w odniesieniu do pozostałej części energii elektrycznej będącej przedmiotem wspomnianych decyzji w najbliższych wybranych okresach rozliczeniowych.
- W przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytania nr 1 oraz nr 2, Spółka może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 30 ust. 1 poprzez korektę okresów rozliczeniowych począwszy od pierwszego okresu rozliczeniowego, za który Spółka złoży deklarację podatkową.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.
- Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 i 2
Zgodnie z art. 30 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy akcyzowej:
- Zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectw pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.
- Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectw pochodzenia energii, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe.
Dla pełnej oceny stanowiska Wnioskodawcy niezbędne jest przywołanie również art. 162 ust. 3 ustawy akcyzowej: Zwolnienie, o którymi mowa w art. 30 ust. 1, stosuje się na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectw pochodzenia energii elektrycznej wyprodukowanej nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie ustawy.
Biorąc pod uwagę brzmienie przywołanych regulacji należy stwierdzić, iż dla efektywnego skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii, niezbędne jest spełnienie następujących warunków:
- Podmiot, który posiada status podatnika akcyzy od energii elektrycznej na moment korzystania ze zwolnienia, musi być w posiadaniu dokumentów potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia energii elektrycznej (w analizowanym przypadku będą to decyzje Prezesa URE).
Przy czym ustawa akcyzowa wskazuje wyłącznie początkowy
moment ważności takich dokumentów.
Zgodnie z art. 30 ust. 2 w
związku z art. 162 ust. 3 ustawy akcyzowej:
i. podmiot, który posiada status podatnika akcyzy od energii elektrycznej na moment korzystania ze zwolnienia, ma możliwość skorzystania z tego zwolnienia dopiero z momentem otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectw pochodzenia energii oraz
ii. dokument ten musi dotyczyć energii elektrycznej wyprodukowanej nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie ustawy akcyzowej tj. 1 marca 2009 r.
Powyższe jest zgodne z charakterem decyzji wydanych przez Prezesa URE, które umarzają świadectwa pochodzenia. Z uwagi na to, że w ich treści nie został określony termin ważności, to pozostają one nadal wiążące dla Spółki. Taka decyzja jest przeciwieństwem decyzji, w której termin określający wygaśnięcie decyzji się znalazł. Należy bowiem podkreślić, iż w wyroku z dnia 9 maja 2000 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że określenie w decyzji administracyjnej terminu ważności powoduje, że decyzja taka wygasa z upływem terminu, na który została wydana. Przy tym w takim wypadku nie wydaje się decyzji stwierdzającej wygaśnięcie decyzji zawierającej termin jej ważności. Jest to zbędne, bo skutek wygaśnięcia jest już zawarty w decyzji wydanej z terminem jej ważności. Upływ czasu przesądza więc o usunięciu takiej decyzji z obrotu prawnego. Aby zapobiec wystąpieniu takiego skutku, należy wystąpić o zmianę decyzji ostatecznej wydanej z określeniem terminu jej ważności. Rozpoznanie takiej sprawy, jako sprawy rozstrzygniętej decyzją ostateczną, następuje w trybie nadzwyczajnym postępowania administracyjnego, określonym w art. 155 Kpa. Tym samym jeśli brak jest terminu określającego wygaśnięcie decyzji, to pozostaje ona wciąż ważna w obrocie prawnym i może stanowić podstawę do zwolnienia określonego w art. 30 ust. 1 ustawy akcyzowej.
2. W danym okresie rozliczeniowym, w którym podatnik zamierza skorzystać z przedmiotowego zwolnienia podatnik musi dokonywać czynności opodatkowanych akcyzą w zakresie energii elektrycznej tak aby móc wykazać akcyzę należną i dokonać jej obniżenie poprzez zaaplikowanie zwolnienia.
W przypadku gdy ilość energii elektrycznej objętej decyzją Prezesa URE i tym samym zwolnionej od akcyzy będzie przewyższać akcyzę należną do zapłaty, to można dokonać kolejnego obniżenia w najbliższych okresach rozliczeniowych, czyli w praktyce wtedy, kiedy to będzie możliwe. Należy bowiem podkreślić, iż katalog zwolnień od akcyzy jest dość szeroki i może zaistnieć sytuacja, w której podatnik korzystając z kilku zwolnień nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 30 ust. 1 ustawy akcyzowej. Nie może to jednak oznaczać, iż nie będzie on mógł wcale skorzystać z przedmiotowego zwolnienia.
Warto przeanalizować, co należy rozumieć pod pojęciem
najbliższe. Z uwagi na to, że krajowy ustawodawca nie zawarł definicji
tego zwrotu należy odwołać się do wykładni językowej tego słowa.
I tak zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego przymiotnik
bliski oznacza m.in.:
- znajdujący się w niewielkiej odległości;
- mający nastąpić w niedalekiej przyszłości
Przymiotnik najbliższy może więc oznaczać, że dane zdarzenie ma nastąpić w bardzo bliskiej przyszłości od danego momentu. Tym samym zwrot najbliższe należy bardziej upatrywać jako wskazówkę, iż od określonego momentu można coś stosować. Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, iż najbliższym okresem rozliczeniowym dla Spółki po uzyskaniu statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej w wyniku decyzji udzielającej koncesji będzie pierwszy miesiąc (przykładowo styczeń 2017 r.), w odniesieniu do którego Spółka będzie zobowiązana do złożenia deklaracji w zakresie energii elektrycznej do 25 dnia następnego miesiąca 2017 r. (w przykładzie luty 2017 r.). Tym samym Spółka byłaby uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 1 w rozliczeniu już za pierwszy miesiąc (w przykładzie styczeń 2017 r.), w którym uzyskała status podatnika akcyzy od energii elektrycznej. Powyższe rozwiązanie przedstawia poniższy schemat.
SCHEMAT 1 - załącznik PDF
Poszczególne terminy oznaczają:
- 31 marca 2016 r. - termin na umorzenie świadectw pochodzenia za 2015 r.
- 1 stycznia 2017 r. - uzyskanie przez Spółkę statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej;
- 25 lutego 2017 r. - złożenie deklaracji podatkowej, w której Spółka skorzysta ze zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy akcyzowej na podstawie decyzji Prezesa URE dla umorzonych świadectw pochodzenia za 2015 r.
Należy jednak podkreślić, iż w przypadku gdy Spółka nie wykazałaby akcyzy należnej np. z uwagi na brak dokonywania czynności opodatkowanych w okresie do 30 marca 2017 r. i rozpoczęła ich wykonywania z dniem 1 kwietnia to najbliższym możliwym okresem rozliczeniowym w przedmiotowym wypadku byłby miesiąc kwiecień 2017 r. Powyższe rozwiązanie przedstawia poniższy schemat.
SCHEMAT 2 - załącznik PDF
Poszczególne terminy oznaczają:
- 31 marca 2016 r. - termin na umorzenie świadectw pochodzenia za 2015 r.
- 1 stycznia 2017 r. - uzyskanie przez Spółkę statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej;
- 25 maja 2017 r. - złożenie deklaracji podatkowej, w której Spółka skorzysta ze zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy akcyzowej na podstawie decyzji Prezesa URE dla umorzonych świadectw pochodzenia za 2015 r.
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, należy uznać, iż określenie najbliższe okresy rozliczeniowe wyznacza tylko moment początkowy możliwości skorzystania ze zwolnienia od akcyzy. Świadczy o tym również wykorzystanie przez ustawodawcę liczby mnogiej w tym przepisie. Ustawodawca nie mówi o jednym okresie rozliczeniowym, ale jakby zakładając, iż możliwość skorzystania z przedmiotowego zwolnienia może zostać rozciągnięta w czasie, to wskazuje okresy rozliczeniowe. Do tego wniosku prowadzi też analiza innych regulacji podatkowych, w których pojawia się przymiotnik najbliższy. I tak zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o PIT [Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej jako: ustawa o PIT]: O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
O zbieżności regulacji akcyzowych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w omawianym zakresie świadczy nie tylko fakt wykorzystania tego samego zwrotu, ale również sposób działania mechanizmów opisanych w przywołanych przepisach. Bowiem w każdym z nich należny podatek zostaje obniżony poprzez potrącenie.
Podobne rozwiązanie znalazło się w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT [Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej jako: ustawa o CIT]: O wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Powyższe potwierdził również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2014 r., nr ILPP3/443-81/14-2/TK., która została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyłącznie ze względów formalnych z uwagi na to, że wnioskodawca nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. Należy jednak podkreślić, iż organ podatkowy w przygotowanym przez siebie uzasadnieniu próbuje dokonać interpretacji przepisów dotyczących zwolnienia i stwierdza, że: Tym samym zwolnienia energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii Wnioskodawca będzie mógł dokonać jedynie w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymał dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii składanej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii lub w miesiącach następnych.
Co przenosząc na grunt sprawy będącej przedmiotem niniejszego wniosku oznacza, że Spółka może skorzystać ze zwolnienia zarówno w momencie otrzymania decyzji Prezesa URE o umorzeniu świadectw pochodzenia, jak również w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym, kiedy będzie to możliwe, tj. gdy będzie istniała akcyza należna do zapłaty.
Dodatkowo zdaniem Wnioskodawcy, nie można uzależniać możliwości skorzystania z tego zwolnienia z posiadaniem statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej w momencie dokonywania umorzenia świadectw pochodzenia. Należy bowiem podkreślić, iż posiadanie takiego statusu w żaden sposób nie wpływa na sytuację przedsiębiorstwa na gruncie regulacji energetycznych. Co więcej to raczej regulacje energetyczne wyznaczają konsekwencje na gruncie akcyzy, tak jak to będzie miało miejsce w przypadku Spółki. Należy bowiem podkreślić, iż w związku z uzyskaniem koncesji na obrót energią elektryczną, Spółka przestanie spełniać wymogi w zakresie możliwości uznania jej za nabywcę końcowego na gruncie podatku akcyzowego. Tym samym status podatnika akcyzy od energii elektrycznej będzie stanowić konsekwencję rozpoczęcia przez Spółkę sprzedaży energii elektrycznej i uzyskania koncesji na obrót energią elektryczną.
Należy bowiem podkreślić, iż w przypadku, gdy warunkiem skorzystania z przedmiotowego zwolnienia byłoby posiadanie statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej w momencie dokonywania umorzenia świadectw pochodzenia, to z pewnością racjonalny ustawodawca wprowadziłby go tak, jak chociażby dokonał tego w art. 30 ust. 7b ustawy akcyzowej, gdzie wprost wskazuje że:
Warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ust. 7a, jest:
- wykorzystanie energii elektrycznej przez podmiot będący podatnikiem akcyzy od tej energii;
- przekazywanie przez podmiot wykorzystujący energię elektryczną dla właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podmiot wykorzystał energię elektryczną, oświadczenia o ilości wykorzystanej energii i sposobie jej wykorzystania.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z art. 30 ust. l i 2 ustawy akcyzowej w przedstawionym stanie faktycznym potwierdza ponadto interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 grudnia 2016 r., sygn. ILPP3/443-81/14/16-S/TK, w której Dyrektor uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, że będzie on uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zgodnie art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym, na podstawie decyzji Prezesa URE potwierdzającej umorzenie świadectw pochodzenia otrzymanej przed momentem uzyskania statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej (tj. przed udzieleniem wnioskodawcy koncesji na obrót energią elektryczną).
2. Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3
Spółka jest również zdania, że w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytania określone w pkt 1 oraz pkt 2, Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 30 ust. 1 ustawy akcyzowej poprzez korektę okresów rozliczeniowych począwszy od pierwszego okresu rozliczeniowego, za który Spółka złoży deklarację podatkową. Należy bowiem podkreślić, iż każdy z okresów rozliczeniowych począwszy od momentu uzyskania przez Spółkę statusu podatnika akcyzy od energii elektrycznej będzie najbliższym okresem rozliczeniowym wskazanym w art. 30 ust. 2 ustawy akcyzowej, z uwagi na to, że:
- każdy z tych okresów nastąpi po uzyskaniu przez Spółkę decyzji potwierdzającej umorzenie świadectw pochodzenia dla 2015 r.;
- w korygowanych okresach rozliczeniowych Spółka będzie wykazywała akcyzę należną do zapłaty z uwagi na fakt dokonywania czynności opodatkowanych akcyzą, tj. (i.) zużycie energii elektrycznej oraz (ii.) sprzedaż energii elektrycznej do nabywcy końcowego. Tym samym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia poprzez korektę złożonych deklaracji podatkowych oraz odzyskanie nadpłaconej akcyzy.
W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 43 ze zm.) zwanej dalej ustawą, ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej akcyzą, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.
Stosownie do art. 24 ust. 1 ustawy w przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:
- upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
- upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju;
- nastąpiło zużycie energii elektrycznej - w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6.
Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów ze skalnej wełny mineralnej. W procesach produkcyjnych Spółka wykorzystuje między innymi duże ilości energii elektrycznej, którą nabywa od zewnętrznego dostawcy.
Spółka zamierza rozpocząć działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, w tym w zakresie obrotu na rzecz podmiotów posiadających status nabywców końcowych. W związku z powyższym Spółka planuje uzyskanie koncesji na obrót energią elektryczną, a w konsekwencji tego stanie się podatnikiem podatku akcyzowego w zakresie zużywanej i sprzedawanej energii elektrycznej.
Obecnie Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego w zakresie wyrobów węglowych.
W przeszłości na mocy nowelizacji Prawa energetycznego Spółka przedstawiała Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki oświadczenia o poziomie zużycia energii elektrycznej, na podstawie których Prezes URE wpisywał ją na listę odbiorców przemysłowych w rozumieniu art. 52 ust. 3 ustawy o odnawialnych źródłach energii na następujące lata:
- 2015 r.
- 2016 r.
- 2017 r.
W następstwie, Spółka jako odbiorca przemysłowy przedstawiała do umorzenia przez Prezesa URE świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii za rok 2015 (dalej jako: świadectwa pochodzenia). W drodze decyzji administracyjnej, Wnioskodawca otrzymywał od Prezesa URE potwierdzenia umorzenia przedłożonych świadectw pochodzenia. I tak Spółka dokonała umorzenia świadectw pochodzenia w zakresie następującej ilości energii elektrycznej:
- 8245,694 MWh z tytułu uzyskania statusu odbiorcy przemysłowego na 2015 r.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w odniesieniu do wskazanych wyżej okresów (w tym 2015 r., w którym dokonywała umorzenia świadectw pochodzenia) Spółka nie posiadała statusu podatnika akcyzy a wyłącznie istniała w rzeczywistości gospodarczej jako nabywca końcowy w rozumieniu ustawy akcyzowej i nie mogła z tego względu efektywnie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 30 ust. 1 ustawy akcyzowej. Na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji Spółka również nie posiada statusu podatnika akcyzy.
Spółka zamierza skorzystać w przyszłości z przywołanego zwolnienia poprzez obniżenie należnej akcyzy zarówno na podstawie decyzji potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia, które dopiero co zostaną wydane przez Prezesa URE np. z 2017 r., jak i tych, które zostały wydane przez niego w przeszłości (a więc w odniesieniu do 2015 roku).
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie dokumentów potwierdzających umorzenie świadectwa pochodzenia energii otrzymane przed rozpoczęciem przez Wnioskodawcę działalność w zakresie obrotu energią elektryczną.
Na mocy art. 30 ust. 1 ustawy zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego lub przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. poz. 478 i 2365 oraz z 2016 r. poz. 925 i 1579).
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe (art. 30 ust. 2 ustawy).
Zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 1, stosuje się na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wyprodukowanej nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie ustawy (art. 162 ust. 3 ustawy).
Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach ustawy wynika, że zwolnienie energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł następuje u podatnika podatku akcyzowego poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe, ale nie wcześniej niż z chwilą otrzymania potwierdzenia umorzenia świadectwa pochodzenia energii. Zatem przesłanką determinującą możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy, jest otrzymanie dokumentu potwierdzenia umorzenia świadectwa pochodzenia przez podatnika podatku akcyzowego w zakresie energii elektrycznej. Przy czym konieczne jest aby dokument potwierdzenia umorzenia świadectwa pochodzenia dotyczył energii elektrycznej wyprodukowanej nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie ustawy.
Tak więc tylko podatnik, który otrzymał dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii elektrycznej może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy. Zwolnienie to stosuje nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii elektrycznej, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że art. 162 ust. 3 ustawy wskazuje, że zwolnienie o którym mowa w art. 30 ust. 1 nie obejmuje dokumentów potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia energii elektrycznej wyprodukowanej przed 1 marca 2009 r., tj. do dnia wejścia w życie ustawy. Natomiast przepis ten nie przesądza o tym, że wszystkie dokumenty potwierdzające umorzenie świadectw pochodzenia energii elektrycznej wyprodukowanej po 1 marca 2009 r. mogą być wykorzystane do realizacji zwolnienia o którym mowa w 30 ust. 1 ustawy. Przepis ten był przepisem przejściowym regulującym kwestie możliwości wykorzystania dokumentów potwierdzających umorzenie świadectwa pochodzenia energii dotyczące energii elektrycznej wyprodukowanej przed wejściem w życie ustawy.
Ponadto aby skorzystać z ww. zwolnienia konieczne jest aby w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik zamierza skorzystać z przedmiotowego zwolnienia wystąpiła czynność opodatkowana akcyzą w zakresie energii elektrycznej, tak aby móc wykazać akcyzę należną i dokonać jej obniżenie poprzez zaaplikowanie zwolnienia.
W sytuacji gdy w okresie rozliczeniowym po którym podatnik otrzymał dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii nie wystąpi podatek należny ze zwolnienia tego można skorzystać w najbliższych okresach rozliczeniowych w których wystąpi podatek należny związany z czynnością opodatkowaną akcyzą w zakresie energii elektrycznej.
W tym miejscu należy zauważyć, że porównywanie przez Wnioskodawcę normy wynikającej z art. 30 ust. 2 ustawy akcyzowej z przepisami art. 9 ust. 3 ustawy o PIT oraz art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, zdaniem Organu nie jest trafne.
Ww. przepisy w zakresie podatków dochodowych mówią, że podatnik może obniżyć dochód o poniesioną stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Zatem w przeciwieństwie do podatku akcyzowego jest w nich określone co rozumie się przez pojęcie najbliższe. Po drugie w podatkach dochodowych ustawodawca stwierdzając, że podatnik może rozliczyć w danym okresie stratę, pozostawia podatnikom dużą dowolność co sposobu jej rozliczenia, z zastrzeżeniem, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Zatem decyzję w jaki sposób rozliczyć stratę podejmuje podatnik. W podatku akcyzowym natomiast ustawodawca nie przewidział takiej swobody rozliczenia zwolnienia jednoznacznie wskazując kiedy stosuje się przedmiotowe zwolnienie.
Mając powyższe na uwadze należy zauważyć, że możliwość zastosowania ww. zwolnienia jest ograniczona pewnymi ramami czasowymi kiedy może zostać ono zrealizowane. Przy czym co najważniejsze z punktu widzenia sprawy zwolnienie to przysługuje wyłącznie podatnikom podatku akcyzowego w zakresie energii elektrycznej, którzy posiadają taki status w momencie uzyskania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii.
Istotne jest także aby dokument umarzający świadectwa pochodzenia otrzymany przez podatnika akcyzy dotyczył energii elektrycznej wyprodukowanej po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.
Zwolnienie winno być wykorzystane poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe od momentu otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii. Do takiego rozliczenia jest zdolny tylko podatnik podatku akcyzowego wykazujący podatek należny z czynności opodatkowanej akcyzą w zakresie energii elektrycznej.
Tym samym ze zwolnienia energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii może dokonać jedynie podatnik akcyzy od energii elektrycznej poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe następujące po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii.
Zatem w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca - otrzymując dokument o umorzeniu świadectw pochodzenia energii elektrycznej przed uzyskaniem statusu podatnika podatku akcyzowego od energii elektrycznej - nie będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii za 2015 rok, gdyż nie spełnił warunków określonych w art. 30 ust. 2 ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego należy uznać za nieprawidłowe.
Odnośnie pozostałych pytań zauważa się, że:
- sam mechanizmu rozliczenia przedmiotowego zwolnienia przewiduje, że w sytuacji gdy obniżenie należnej akcyzy na podstawie decyzji potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia nie jest możliwe w jednym wybranym okresie rozliczeniowym (nie ma akcyzy należnej do zapłaty), to podatnik jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia w odniesieniu do energii elektrycznej będącej przedmiotem decyzji w najbliższych kolejnych okresach rozliczeniowych w których wykaże podatek należny z tytułu energii elektrycznej. Niemniej, w sprawie objętej wnioskiem, powyższe nie znajdzie zastosowania dla rozliczenia dokumentów potwierdzających umorzenie świadectwa pochodzenia energii za rok 2015 ponieważ jak wykazano powyżej, Wnioskodawca nie może skorzystać z przedmiotowego zwolnienia za ww. okres;
- z instytucji korekty w odniesieniu do rozliczenia dokumentów potwierdzających umorzenie świadectwa pochodzenia energii mogą skorzystać tylko podmioty, którzy są podatnikami podatku akcyzowego (wykazujący podatek należny związany z energią elektryczną), a korekta może dotyczyć tylko rozliczenia dokumentów potwierdzających umorzenie świadectwa pochodzenia energii, które dany podatnik uzyska (uzyskał) po uzyskaniu statusu podatnika podatku akcyzowego i które nie zostaną rozliczone w pierwotnym terminie. Zatem w przypadku Wnioskodawcy korekta taka nie mogłaby dotyczyć umorzonych świadectw za okresy 2015 roku.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.
Odnośnie przywołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej ILPP3/443-81/14-2/TK i uwzględniającej wyrok WSA w Poznaniu 17 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Po 1916/14 - ILPP3/443-81/14/16-S/TK to należy zauważyć, że zawarte w niej rozstrzygnięcia są takie same jak w niniejszej sprawie, tj. brak możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie dokumentów potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii otrzymanych przed uzyskaniem przez podmiot statusu podatnika podatku akcyzowego.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
nieprawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej