Temat interpretacji
Czy podmiot uczestniczący w systemie ETS jest zwolniony od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2012 r. (data wpływu 26 stycznia 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych w zakładzie objętym ETS - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 stycznia 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych w zakładzie objętym ETS.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca od 2003 r. prowadzi działalność zgodnie z wytycznymi systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001. System ten spełnia wymagania normy PN-EN ISO 14001:2005 i jest certyfikowany. Polega na ustanowieniu polityki środowiskowej zakładu, celów, zadań i procesów, tak aby realizować zobowiązania wynikające z polityki, służące wspomaganiu ochrony środowiska i zapobiegające oraz redukujące zanieczyszczenia środowiska w sposób uwzględniający potrzeby społeczno-ekonomiczne. Wnioskodawca podjął zobowiązania zawarte w polityce środowiskowej, działa zgodnie z wymaganiami prawnymi i innymi, do których spełnienia się zobowiązał w celu zapobiegania zanieczyszczeniom środowiskowym oraz zobowiązał się do ciągłego doskonalenia, czyli powtarzającego się procesu, mającego na celu uzyskiwanie efektów działalności środowiskowej. W zakładzie opracowany i realizowany jest program działań środowiskowych i wynikające z niego cele i zadania środowiskowe, mające na celu poprawę stanu środowiska. Wprowadzone są odpowiednie procedury i instrukcje środowiskowe, służące realizacji założonych celów. System Zarządzania Środowiskowego jest częścią ogólnego systemu zarządzania firmą (dodatkowo wdrożone systemy ISO 22000 i 9001), którego podstawą jest ciągłe zmniejszanie negatywnego oddziaływania zakładu na środowisko. Wnioskodawca ponadto uczestniczy w Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji (ustawa z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji). Corocznie przedkładany jest Krajowemu Administratorowi zweryfikowany roczny raport emisji CO2. W zakładzie funkcjonują procedury monitorowania i rozliczania uprawnień. Uczestnictwo w tym systemie również ma na celu realizację celów środowiskowych, tj. redukcję emisji gazów cieplarnianych. W zakładzie prowadzona jest ewidencja, o której mowa w ww. ustawie.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca posiada wdrożony w zakładzie System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 oraz uczestniczy w Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji Gazów Cieplarnianych jest zwolniony od podatku akcyzowego na wyroby węglowe na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym...
Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje zwolnienie na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.) - dalej zwanej ustawą - zwalnia się od akcyzy wyroby węglowe zużywane przez podmioty gospodarcze, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.
Stosownie do przepisów art. 31a ust. 4-7 ustawy, warunkiem wskazanego zwolnienia jest prowadzenie ewidencji wyrobów węglowych zużywanych do celów zwolnionych. Ewidencja może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, po uprzednim pisemnym poinformowaniu właściwego naczelnika urzędu celnego o formie jej prowadzenia. Ewidencja powinna zawierać informacje umożliwiające ustalenie ilości otrzymanych wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, terminu odbioru tych wyrobów, a także miejsca odbioru w przypadku ich przemieszczania, oraz informacje o dokumentach dostawy i kodzie CN wyrobów węglowych. Ewidencja, oraz dokument dostawy powinny być przechowywane do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ewidencja została sporządzona, a dokument dostawy potwierdzony przez odbiorcę.
Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Zwolnieniu od akcyzy podlegają wyroby węglowe zużywane przez podmioty gospodarcze, w których wprowadzono w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej. Za taki system uważa się m. in. system EU ETS, o którym mowa w dyrektywie 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE. Wnioskodawca, zgodnie z treścią poz. 536 tabeli nr 3 - Roczna liczba uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla instalacji - stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2008 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008 - 2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (Dz. U. Nr 202, poz. 1248), otrzymała roczną liczbę uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla instalacji na podstawie KPRU nr PL-0584-05.
Reasumując, wyroby węglowe zużywane przez Wnioskodawcę do celów opałowych w zakładzie objętym europejskim systemem handlu emisjami podlegają zwolnieniu od podatku akcyzowego na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy, o ile prowadzi ewidencję tych wyrobów, zużytych do ww. celów zwolnionych.
Niezależnie od powyższego należy zastrzec, iż według art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2, przy czym za takie użycie uważa się naruszenie warunków zwolnienia, jak i sprzedaż, dostawę wewnątrzwspólnotową albo eksport wyrobów węglowych przez podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2, niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym, zamiast użycia go do celów zwolnionych.
Interpretacja dotyczy opisanego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa - art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 967 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy