Temat interpretacji
postępowanie w przypadku występowania błędów w dokumentach dostawy wyrobów węglowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06 lipca 2012r. (data wpływu 11 lipca 2012r.) uzupełnionym pismem z dnia 07 września 2012r. (data wpływu 11 września 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie postępowania w przypadku występowania błędów w dokumentach dostawy wyrobów węglowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie postępowania w przypadku występowania błędów w dokumentach dostawy wyrobów węglowych.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 07 września 2012r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jako pośredniczący podmiot węglowy działalność w zakresie handlu węglem kamiennym sklasyfikowanym kodem CN 2701. Handel w głównej mierze odbywa się do podmiotów korzystających ze zwolnienia z podatku akcyzowego w myśl art. 31a ustawy o podatku akcyzowym z dnia 06 grudnia 2008r. (Dz.U. 2011 nr 108 poz. 626). W ramach prowadzonej działalność dokonywana jest również sprzedaż do krajów członkowskich Unii Europejskiej określana w myśl art. 31a ustawy o podatku akcyzowym z dnia 06 grudnia 2008r.(Dz.U. z 2011 nr 108 poz. 626) jako dostawa wewnątrzwspólnotowa.
W przypadku dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na podmiocie sprzedającym i dostarczającym wyroby węglowe (Wnioskodawcy) spoczywa obowiązek wystawiania 2 dokumentów dostawy. Jeden pozostaje dla sprzedającego, drugi jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych.
Po dokonaniu dostawy podmiot sprzedający i dostarczający (Wnioskodawca) winien na dokumencie dostawy dołączonym na czas transportu do wyrobów węglowych w pozycji 12 wpisać datę dostarczenia wyrobów węglowych a w pozycji 14 potwierdzić, poprzez wpisanie daty i złożenie podpisu przez osobę upoważnioną dokonanie dostawy (Dz.U. z 2011 nr 108 poz. 626; Dz.U. Nr 160 poz. 1075; Dz.U. nr 292 poz. 1717; Dz.U. z 2012r. poz. 307).
Finalnie po zakończeniu transakcji w celu udokumentowania podstawy sprzedaży wewnątrzwspólnotowej podmiot sprzedający i dostarczający (Wnioskodawca) winien posiadać 2 dokumenty dostawy: jeden bez potwierdzenia dokonania dostawy i drugi z potwierdzeniem dokonania dostawy.
Obecnie spłynął do nas dokument dostawy dołączony do przemieszczanych wyrobów węglowych podczas dostawy wewnątrzwspólnotowej, gdzie w polu 14 potwierdzenia odbioru wyrobów węglowych dokonał podmiot kupujący (klient Wnioskodawcy - firma z terenu Czech) nie pozostawiając na dokumencie miejsca na dokonanie potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej przez Wnioskodawcę oraz w polu nr 12 wpisał datę odbioru wyrobów węglowych, tzn. odbiorca wewnątrzwspólnotowy dokonał wpisu w polu nr 12 - wpisując datę oraz wpisu w polu nr 14 poprzez dokonanie podpisu i przybicie pieczątki firmowej, nie wpisał daty.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 07 września 2012r. Wnioskodawca doprecyzował, że posiada on także inne dokumenty potwierdzające dokonanie dostaw wewnątrzwspólnotowych w postaci:
- Międzynarodowego Samochodowego Listu Przewozowego (CMR),
- Faktury VAT wystawionej przez przewoźnika dokonującego na zlecenie Wnioskodawcy przewozu wyrobów węglowych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Jak doprowadzić do uzyskania prawidłowego potwierdzenia dostarczenia wyrobów węglowych zwalniającego z obowiązku zapłaty akcyzy w polu nr 14 dokumentu dostawy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej gdy zaistnieje opisana sytuacja...
Wnioskodawca proponuje dokonać prawidłowego, zgodnego z ustawą potwierdzenia dokonania dostawy na dokumencie, który pozostał w dyspozycji sprzedającego i dokonującego dostawy. Na dokumencie, na którym pomyłkowo potwierdzenia odbioru wyrobów węglowych dokonał klient Wnioskodawcy dokonać przekreślenia zapisu zrobionego w polu 14 z podpisem osoby upoważnionej do reprezentowania firmę Wnioskodawcy oraz dokonać wpisu w kolumnie 6 pola 15 dokumentu dostawy: anuluje się wpis z pola 14 niniejszego dokumentu dostawy potwierdzonego datą dokonania wpisu oraz czytelnym podpisem imieniem i nazwiskiem osoby upoważnionej do reprezentowania firmy Wnioskodawcy.
W takiej sytuacji Wnioskodawca będzie miał jeden prawidłowy dokument dostawy zgodny z ustawą oraz drugi niezgodny z ustawą, na którym będzie przekreślenie wpisu dokonanego przez odbiorcę wewnatrzwspólnotowego. Należy zaznaczyć, że ten przekreślony zapis będzie jedynie dodatkowo potwierdzać fakt dostawy. Pozostawić bez zmian zapis w polu nr 12 dokonany przez odbiorcę.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Z godnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011r. nr 108, poz. 626 ze zm.) zwanej dalej ustawą, za wyroby akcyzowe uważa się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy, przy czym wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 tego załącznika są wyrobami węglowymi.
W poz. 19 ww. załącznika pod kodem ex CN 2701 wymieniono węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych, w pozycji 20 pod kodem ex CN 2702 węgiel brunatny (lignit), nawet aglomerowany, z wyłączeniem gagatu - jeżeli jest przeznaczony do celów opałowych, natomiast w poz. 21 pod kodem CN ex 2704 00 koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany; węgiel retortowy - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych. Stosownie do objaśnień do załącznika nr 1 do ustawy, ex - dotyczy tylko danego wyrobu z danej pozycji lub kodu.
Dla węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych objętych pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00 ustawodawca przewidział w art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy, stawkę podatku w wysokości 1,28 zł/1 gigadżul (GJ).
Stosownie do art. 88 ust. 1 i ust. 6 ustawy, podstawą opodatkowania wyrobów energetycznych jest ich ilość, wyrażona, w zależności od rodzaju wyrobów, w litrach gotowego wyrobu w temperaturze 15oC lub w kilogramach gotowego wyrobu, albo wartość opałowa, wyrażona w gigadżulach (GJ).
Stosownie do art. 9a ust. 1 ustawy, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów węglowych;
- dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów węglowych;
- import wyrobów węglowych;
- eksport wyrobów węglowych;
- użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2, przy czym za takie użycie uważa się naruszenie warunków zwolnienia, jak i sprzedaż, dostawę wewnątrzwspólnotową albo eksport wyrobów węglowych przez podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2, niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym, zamiast użycia go do celów zwolnionych;
- użycie lub sprzedaż wyrobów węglowych uzyskanych w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary;
- powstanie ubytków wyrobów węglowych.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy, pośredniczącym podmiotem węglowym jest podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju, dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów węglowych, podlegających zwolnieniu od akcyzy.
Stosownie do art. 31a ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od akcyzy dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy dostawa wewnątrzwspólnotowa to przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jako pośredniczący podmiot węglowy działalność w zakresie handlu węglem kamiennym sklasyfikowanym kodem CN 2701. Handel w głównej mierze odbywa się do podmiotów korzystających ze zwolnienia z podatku akcyzowego w myśl art. 31a ustawy o podatku akcyzowym z dnia 06 grudnia 2008r.(Dz.U. 2011 nr 108 poz. 626). W ramach prowadzonej działalność dokonywana jest również sprzedaż do krajów członkowskich Unii Europejskiej określana w myśl art. 31a ustawy o podatku akcyzowym z dnia 06 grudnia 2008r.(Dz.U. z 2011 nr 108 poz. 626) jako dostawa wewnątrzwspólnotowa.
Obecnie spłynął do Wnioskodawcy dokument dostawy dołączony do przemieszczanych wyrobów węglowych podczas dostawy wewnątrzwspólnotowej, gdzie w polu 14 potwierdzenia odbioru wyrobów węglowych dokonał podmiot kupujący (klient Wnioskodawcy - firma z terenu Czech) nie pozostawiając na dokumencie miejsca na dokonanie potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej przez Wnioskodawcę oraz w polu nr 12 wpisał datę odbioru wyrobów węglowych, tzn. odbiorca wewnątrzwspólnotowy dokonał wpisu w polu nr 12 - wpisując datę oraz wpisu w polu nr 14 poprzez dokonanie podpisu i przybicie pieczątki firmowej, nie wpisał daty.
Ponadto Wnioskodawca posiada także inne dokumenty potwierdzające dokonanie dostaw wewnątrzwspólnotowych w postaci:
- Międzynarodowego Samochodowego Listu Przewozowego (CMR),
- Faktury VAT wystawionej przez przewoźnika dokonującego na zlecenie Wnioskodawcy przewozu wyrobów węglowych.
Ponadto Wnioskodawca uważa, iż powinien dokonać prawidłowego potwierdzenia dokonania dostawy na dokumencie, który pozostał w dyspozycji sprzedającego i dokonującego dostawy.
W myśl art. 31a ust. 3 ustawy, warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, jest:
- pisemne powiadomienie właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3a;
- posiadanie, przez pośredniczący podmiot węglowy, pisemnego potwierdzenia powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3b;
- dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz.U Nr 160, poz. 1075 ze zm.) wydanym na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 38 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, określono wzór i sposób stosowania dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, zwanych dalej wyrobami zwolnionymi.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. rozporządzenia dokument dostawy jest wystawiany przez pośredniczący podmiot węglowy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej przez niego wyrobów węglowych.
Zgodnie z § 2 ust. 6d pkt 2 rozporządzenia w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 lit. b i c oraz pkt 6, dokument jest wystawiany w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych, a drugi jest przeznaczony dla podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego, dostawy wewnątrzwspólnotowej, importu lub eksportu wyrobów węglowych. Po przemieszczeniu wyrobów węglowych do miejsca ich odbioru albo dostawy podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobów węglowych potwierdzi przemieszczenie tych wyrobów do odbiorcy na posiadanym dokumencie dostawy, po ich przemieszczeniu.
Zgodnie z powyższym po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej dostawca winien dokonać potwierdzenia dokonania dostawy wewnatrzwspólnotowej na drugim egzemplarzu dokumentu dostawy. Warto jednak podkreślić, iż przepisy nie wskazują, jakie dokumenty stanowią podstawę potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na drugim egzemplarzu dokumentu dostawy.
Wystarczającą podstawą dla uznania, iż doszło do dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych może być np. dokument przewozowy jednoznacznie potwierdzający fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że dokonano dostawy wewnątrzwspólnotowej. Nie stoi na przeszkodzie aby tym dokumentem był także otrzymany pierwszy egzemplarz dokumentu dostawy towarzyszący przesyłce, który po potwierdzeniu przez odbiorcę wyrobów węglowych w kraju członkowskim został odesłany do Wnioskodawcy.
W miejscu tym należy zaznaczyć, iż dla korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla dostawy wewnatrzwspólnotowej wyrobów węglowych nie jest natomiast konieczne otrzymanie przez polskiego dostawcę pierwszego egzemplarza dokumentu dostawy potwierdzonego przez nabywcę z kraju UE. Funkcją pierwszego egzemplarza dokumentu dostawy w analizowanej transakcji jest bowiem zapewnienie możliwości kontroli przez właściwe organy przesyłki wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo pomiędzy miejscem ich wysyłki a miejscem przekroczenia granicy polskiej i innego państwa UE.
Tym samym po otrzymaniu dokumentów potwierdzających przemieszczenie wyrobów węglowych do odbiorcy z innego państwa UE pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej uprawniony jest do potwierdzenia dokonania tej dostawy wewnatrzwspólnotowej na posiadanym egzemplarzu dokumentu dostawy (w polu 14).
Analizując powyższe, Wnioskodawca, posiadając dokumenty, które w sposób nie budzący wątpliwości, potwierdzając dostawę wewnatrzwspólnotową wyrobów węglowych uprawniony jest do potwierdzenia dokonania dostawy wewnatrzwspólnotowej na posiadającym egzemplarzu dokumentu dostawy. Jest to wystarczające dla uznania, iż doszło do dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych objętych zwolnieniem.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy dotyczące korekt i wpisów w otrzymanym przez Wnioskodawcę dokumencie dostawy towarzyszącym przesyłce należy uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach