Obowiązki deklaracyjne - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.94.2022.1.MK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.94.2022.1.MK

Temat interpretacji

Obowiązki deklaracyjne

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, dotyczące obowiązków deklaracyjnych jest prawidłowe w odniesieniu do pytań nr 4 i 5 oraz nieprawidłowe w odniesieniu do pytań 1, 2 i 3.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący obowiązków deklaracyjnych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego 

[…] (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem prowadzącym kilka składów podatkowych, w których produkuje wyroby energetyczne w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Spółka posiada także m.in. status podatnika podatku akcyzowego, pośredniczącego podmiotu gazowego (dalej: „PPG”), o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23d ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j.: Dz. U. z 2022 r. poz. 143 ze zm.; dalej: „ustawa” lub „ustawa o podatku akcyzowym”) oraz pośredniczącego podmiotu węglowego (dalej: „PPW”), o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy o podatku akcyzowym.

[…] na produkcji koksu objętego pozycją CN 2704 (dalej: „koks”). Większość wytwarzanego przez Spółkę koksu jest przez nią sprzedawana na rzecz przedsiębiorców posiadających status PPW; niewielkie ilości koksu są również sprzedawane na rzecz podmiotów posiadających status finalnych nabywców węglowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23c ustawy (dalej: „FNW”), które nabywają wytwarzany przez Spółkę koks z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy przewidzianego w art. 31a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym lub z przeznaczeniem nieuprawniającym do zastosowania takiego zwolnienia.

Oprócz koksu Spółka wytwarza również wyroby gazowe objęte pozycją CN 2705 (dalej: „wyroby gazowe”). Wytwarzane przez Spółkę wyroby gazowe są:

    - wykorzystywane przez Spółkę do celów objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 31b ustawy o podatku akcyzowym,

    - wykorzystywane przez Spółkę do celów objętych stawką 0 PLN na podstawie art. 89 ust. 2c ustawy o podatku akcyzowym;

    - sprzedawane na rzecz innych PPG,

    - sprzedawane na rzecz podmiotów posiadających status finalnych nabywców gazowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku akcyzowym (dalej: „FNG”) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31b ustawy o podatku akcyzowym;

    - sprzedawane na rzecz FNG bez zastosowania zwolnienia od akcyzy.

Spółka posiada również kilka zezwoleń na prowadzenie składów podatkowych, w których dokonuje produkcji wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym przeznaczonych do celów wymienionych w art. 89 ust. 2 ustawy (dalej: „wyroby węglopochodne”). Produkcja wyrobów węglopochodnych odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy; procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie przez cały okres magazynowania wytworzonych wyrobów węglopochodnych przez Spółkę. Również wysyłka i przemieszczenie wyrobów węglopochodnych z prowadzonych przez Spółkę składów podatkowych są realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Co do zasady, Spółka nie dokonuje czynności skutkujących powstaniem po jej stronie obowiązku zapłaty akcyzy od wytwarzanych wyrobów węglopochodnych. Niemniej w ramach prowadzonej działalności sporadycznie zdarzają się/mogą się zdarzyć w przyszłości przypadki, w których powstały po stronie Spółki obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe - dotyczyć to może m.in. powstania ubytków wyrobów węglopochodnych podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy bądź też sporadycznych przypadków, w których Spółka wyprowadzałaby wyroby węglopochodne ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Spółka jest również podatnikiem akcyzy od energii elektrycznej - w zakresie, w jakim energia elektryczna jest zużywana na potrzeby własne i/lub sprzedawana podmiotom posiadającym status nabywców końcowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku akcyzowym. Energia elektryczna jest zużywana przez Spółkę zarówno do celów podlegających zwolnieniem od akcyzy jak i celów nieobjętych żadnym ze zwolnień przewidzianych w ustawie. W zakresie energii elektrycznej Spółka zasadniczo w każdym miesiącu dokonuje zarówno czynności podlegających zwolnieniu od akcyzy jak i czynności nieobjętych zwolnieniem - w odniesieniu do których po stronie Spółki powstaje obowiązek efektywnej zapłaty akcyzy. Podatek akcyzowy od energii elektrycznej jest ujmowany w deklaracjach AKC-4, do których Spółka każdorazowo dołącza załącznik przewidziany dla akcyzy od energii elektrycznej (AKC-4/H).

Na potrzeby prowadzonej działalności Spółka nabywa na terytorium kraju szereg wyrobów energetycznych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym (dalej łącznie: „Preparaty”), które są objęte regulacją przewidzianą w art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym (tj. wyroby te są przeznaczone do celów wskazanych w art. 89 ust. 2 ustawy i są dostarczane do Spółki ze spełnieniem wymogów przewidzianych w tym przepisie). Wyroby te są przemieszczane do Spółki, a następnie przez nią magazynowane i zużywane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Spółka ujęła zużycie tych wyrobów w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym jako zużywający podmiot gospodarczy.

Wspomniane Preparaty są wykorzystywane przez Spółkę do czyszczenia instalacji, maszyn i urządzeń oraz innych szeroko rozumianych prac konserwacyjnych przeprowadzanych w należących do Spółki zakładach produkcyjnych. W żadnym wypadku preparaty nie wchodzą w skład wytwarzanych produktów - w tym wytwarzanych wyrobów akcyzowych.

Pytania

  1. Czy zużycie wyrobów gazowych przez Spółkę do celów objętych stawką 0 PLN powinno być ujęte w deklaracji dla celów podatku akcyzowego, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym albo deklaracji, o której mowa w art. 24b ust. 1 ustawy?

  2. Czy w przypadku gdy w danym miesiącu w odniesieniu do wyrobów gazowych Spółka nie będzie realizować czynności, z tytułu których byłaby zobligowana do zapłaty podatku akcyzowego, po stronie Spółki powstanie obowiązek złożenia deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ustawy o podatku akcyzowym?

  3. W deklaracji za jaki okres Spółka powinna ujmować sprzedaż na rzecz finalnych nabywców gazowych wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy na podstawie art. 31b ustawy o podatku akcyzowym?

  4. Czy Spółka jest zobligowana do ujmowania w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowego, wyrobów węglopochodnych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy?

  5. Czy Spółka jest zobligowana do ujmowania zużycia Preparatów w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym?

Państwa stanowisko w sprawie

  1. Zużycie wyrobów gazowych przez Spółkę do celów objętych stawką 0 PLN nie powinno być ujęte w deklaracji dla celów podatku akcyzowego, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym albo deklaracji, o której mowa w art. 24b ust. 1 ustawy.

  2. W przypadku gdy w danym miesiącu w odniesieniu do wyrobów gazowych Spółka nie będzie realizować czynności, z tytułu których byłaby zobligowana do zapłaty podatku akcyzowego, po stronie Spółki powstanie obowiązek złożenia deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ustawy o podatku akcyzowym.

  3. Spółka powinna ujmować sprzedaż na rzecz finalnych nabywców gazowych wyrobów gazowych objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w deklaracji za okres, w którym upłynął termin płatności (określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez Spółkę, z którego wynika zapłata) należności za sprzedane przez Spółkę wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie – w deklaracji za okres, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument.

 4. Spółka nie jest zobligowana do ujmowania w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowego, wyrobów węglopochodnych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

 5. Spółka nie jest zobligowana do ujmowania zużycia Preparatów w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust.1 ustawy o podatku akcyzowym.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podatnik podatku akcyzowego jest obowiązany składać deklaracje kwartalne (dalej: „AKC-KZ”) w odniesieniu do:

   - wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy (z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy);

    - wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy.

Jednocześnie art. 24e ust. 1a stanowi, iż deklaracji AKC-KZ nie składa się w przypadku, gdy podatnik jest zobligowany do ujęcia ww. wyrobów w deklaracji, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2, art. 24, art. 24a i art. 24b ustawy o podatku akcyzowym.

Należy zatem zauważyć, iż zakres obowiązku składania deklaracji AKC-KZ został ograniczony zarówno na płaszczyźnie przedmiotowej jak i podmiotowej. Do składania tych deklaracji na gruncie art. 24e ust. 1 ustawy obowiązek ten jest ograniczony:

    - podmiotowo: wyłącznie do podmiotów posiadających status podatnika akcyzy w odniesieniu do danych wyrobów - tym samym Spółka jest zobligowana do ujmowania w deklaracji AKC-KZ wyłącznie tych wyrobów, w odniesieniu do których posiada ona status podatnika akcyzy;

    - przedmiotowo: wyłącznie do ograniczonej kategorii wyrobów – tj.:

- wyrobów zwolnionych od akcyzy

- wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym objętych stawką 0 PLN.

Tym samym jeśli dany wyrób nie stanowi wyrobu zwolnionego od akcyzy ani wyrobu wymienionego w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, Spółka nie jest zobligowana do ujmowania tego wyrobu w deklaracji AKC-KZ. Dotyczy to również przypadków, w których Spółka posiada status podatnika akcyzy w odniesieniu do danego wyrobu - zakres deklaracji AKC-KZ został bowiem ograniczony wyraźnie wyłącznie do dwóch wskazanych powyżej kategorii wyrobów akcyzowych.

Analogicznie, nie wszystkie czynności realizowane w odniesieniu do ww. kategorii wyrobów skutkują obowiązkiem ujęcia tych wyrobów w deklaracji AKC-KZ - obowiązek złożenia tej deklaracji ciąży bowiem wyłącznie na podatnikach akcyzy od tych wyrobów.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą. Powyższe oznacza, że status podatnika akcyzy posiada zasadniczo ten podmiot, który dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą. Tym samym z uwagi na odwołanie do pojęcia „podatnika akcyzy” obowiązek przewidziany w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym może objąć wyłącznie podmioty, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą w odniesieniu do wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy lub wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, które są objęte stawką 0 PLN.

W świetle powyższego należy zatem zauważyć, iż Spółka jest/będzie zobligowana do składania deklaracji AKC-KZ w zakresie, w jakim łącznie spełnione są następujące przesłanki:

   - wyroby są objęte zwolnieniem od akcyzy albo wyroby zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy i podlegają opodatkowaniu stawką 0 PLN

i równocześnie

    - Spółka posiada w odniesieniu do tych wyrobów status podatnika akcyzy - Spółka dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, które skutkują powstaniem po jej stronie obowiązku podatkowego na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku akcyzowym

i równocześnie

    - Dany wyrób nie jest ujmowany w innych deklaracjach podatkowych składanych przez Spółkę na podstawie ustawy o podatku akcyzowym.

Poniżej przedstawiono szczegółową analizę każdej z tych przesłanek w odniesieniu do poszczególnych wyrobów akcyzowych będących przedmiotem niniejszego zapytania.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje m.in. zużycia wytwarzanych przez nią wyrobów gazowych należących do pozycji CN 2705 na cele objęte stawką 0 PLN na podstawie art. 89 ust. 2c ustawy o podatku akcyzowym.

Wyroby gazowe należące do pozycji CN 2705 nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, w związku z czym nie są one objęte obowiązkiem sprawozdawczym przewidzianym w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. W związku z powyższym Spółka w żadnym przypadku nie jest zobligowana do ujmowania zużycia wyrobów gazowych do celów objętych stawką 0 PLN w deklaracji AKC-KZ.

Analogicznie podejście znajdzie zastosowanie również, w przypadku gdy zgodnie z art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zamiast deklaracji AKC-KZ Spółka będzie składać deklarację AKC-4/L, na podstawie art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

W tym przypadku zakres obowiązku sprawozdawczego w odniesieniu do wyrobów objętych preferencjami akcyzowymi (zwolnieniem od akcyzy lub stawką 0 PLN) jest analogiczny jak w przypadku deklaracji AKC-KZ. Tak więc skoro Spółka nie jest zobligowana do ujmowania w deklaracji AKC-KZ zużycia wyrobów gazowych objętych stawką 0 PLN (z uwagi na fakt, iż wyroby te nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym), Spółka nie jest zobligowana do ujmowania tych czynności w deklaracji AKC-4/L składanej na podstawie art. 24 ustawy.

W świetle powyższego za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1, zgodnie z którym zużycie wyrobów gazowych przez Spółkę do celów objętych stawką 0 PLN nie powinno być ujęte w deklaracji dla celów podatku akcyzowego, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym albo deklaracji, o której mowa w art. 24b ust. 1 ustawy.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 2

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku w ramach prowadzonej działalności mają/mogą mieć miejsce przypadki, w których w danym miesiącu Spółka nie będzie realizowała czynności skutkujących powstaniem po jej stronie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od wyrobów gazowych. W takim przypadku Spółka nie miałaby do ujęcia w deklaracji AKC-4/L, stanowiącej załącznik do deklaracji AKC-4, jakiejkolwiek kwoty podatku akcyzowego do zapłaty.

Jednocześnie z uwagi na zaangażowanie Spółki w działalność w zakresie energii elektrycznej, zasadniczo w każdym okresie powstaje po stronie Spółki obowiązek złożenia deklaracji AKC-4 wraz z załącznikiem dla akcyzy od energii elektrycznej AKC-4/H.

Tak więc niezależnie od tego, czy Spółka dokona w danym miesiącu czynności skutkujących powstaniem obowiązku zapłaty akcyzy w odniesieniu do wyrobów gazowych, Spółka, co do zasady, w każdym przypadku składa deklarację AKC-4 wraz z załącznikiem dla energii elektrycznej.

W ocenie Spółki powyższe nie powinno jednak mieć wpływu na obowiązki sprawozdawcze realizowane przez Spółkę w odniesieniu do wyrobów gazowych. Należy bowiem zauważyć, iż art. 24e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym, wprowadzając ograniczenie zakresu obowiązku składania deklaracji AKC-KZ odwołuje się do przypadków, w których wyroby objęte obowiązkiem sprawozdawczym określonym w art. 24e ust. 1 ustawy są objęte obowiązkiem ujęcia ich w deklaracji składanej na podstawie m.in. art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Tym samym art. 24e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym wprowadzając wspomniane wyłącznie odwołuje się do kategorii wyrobów akcyzowych. Obowiązek ujęcia wyrobów gazowych w deklaracji AKC-KZ może być zatem uzależniony wyłącznie od tego, czy Spółka jest zobligowana do ujęcia tych wyrobów gazowych w deklaracji, o której mowa w art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Bez znaczenia pozostaje natomiast kwestia ewentualnego obowiązku złożenia deklaracji AKC-4 dla akcyzy od innych wyrobów, np. energii elektrycznej. Nawet bowiem w przypadku gdy Spółka składa deklarację AKC-4 dla innych wyrobów akcyzowych, wyroby gazowe nie stanowią wyrobów, dla których Spółka jest zobligowana do złożenia deklaracji akcyzowej na podstawie regulacji wskazanych w art. 24e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym wyroby gazowe w takim przypadku nie mogą zostać objęte wyłączeniem przewidzianym w art. 24e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym.

W konsekwencji za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 2, zgodnie z którym w przypadku gdy w danym miesiącu w odniesieniu do wyrobów gazowych Spółka nie będzie realizować czynności, z tytułu których byłaby zobligowana do zapłaty podatku akcyzowego, po stronie Spółki powstanie obowiązek złożenia deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ustawy o podatku akcyzowym.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 3

Jak wskazano powyżej, obowiązek sprawozdawczy przewidziany w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym obejmuje m.in. wyroby objęte zwolnieniem od akcyzy - za wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3.

Tym samym, w zakresie w jakim Spółka posiada status podatnika akcyzy w odniesieniu do wyrobów gazowych objętych zwolnieniem od akcyzy, ciąży na niej obowiązek sprawozdawczy przewidziany w art. 24e ustawy o podatku akcyzowym.

Odnosząc powyższe do zagadnienia będącego przedmiotem niniejszego wniosku, należy zatem zauważyć, iż obowiązek sprawozdawczy przewidziany w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym dotyczy m.in. zwolnionej od akcyzy sprzedaży wyrobów gazowych na rzecz FNG. Spółka jako PPG dokonujący sprzedaży wyrobów gazowych dokonuje w odniesieniu do tych wyrobów czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, o której mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym - w tym zakresie Spółka posiada zatem status podatnika akcyzy w odniesieniu do wyrobów gazowych sprzedawanych na rzecz FNG. Ponadto wyroby gazowe sprzedawane w zwolnieniu od akcyzy stanowią wyroby, o których mowa w art. 24e ust. 1 tiret pierwsze ustawy o podatku akcyzowym - tj. wyroby objęte zwolnieniem od akcyzy innym niż zwolnienie częściowe lub zwolnienie realizowane przez zwrot akcyzy, lub zwolnieniem ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3.

Są zatem spełnione obie przesłanki, od których uzależniony jest obowiązek sprawozdawczy przewidziany w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

W przypadku gdy w danym okresie sprawozdawczym Spółka dokonuje zarówno czynności podlegających zwolnieniu od akcyzy jak i czynności podlegających efektywnemu opodatkowaniu akcyzą, zgodnie z art. 24e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym Spółka nie jest jednak zobligowana do składania deklaracji AKC-KZ. Jednocześnie wyroby objęte zwolnieniem od akcyzy powinny być w takim przypadku ujmowane w deklaracji składanej przez Spółkę na podstawie art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych na rzecz FNG podlegającej efektywnemu opodatkowaniu akcyzą deklaracja dla podatku akcyzowego od wyrobów gazowych składana jest za miesięczne okresy rozliczeniowe w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie – upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument.

Należy zatem zauważyć, iż sprzedaż wyrobów gazowych na rzecz FNG ujmowana jest w deklaracji AKC-4/H składanej za okres, w którym upłynął termin płatności z tytułu tej sprzedaży (określony w umowie, fakturze lub innego dokumentu wystawionego przez Spółkę); a jeśli termin taki nie został określony - w deklaracji za miesiąc, w którym Spółka wystawiła fakturę albo inny dokument, z którego wynika płatność należności za sprzedane wyroby gazowe.

W ocenie Wnioskodawcy w każdym przypadku, gdy sprzedaż wyrobów gazowych jest ujmowana w deklaracji składanej na podstawie art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym powinna być ona ujmowana zgodnie z powyższymi zasadami - niezależnie od tego, czy dana sprzedaż podlega efektywnemu opodatkowaniu akcyzą czy też jest ona objęta zwolnieniem od akcyzy.

Zdaniem Spółki brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia dla wprowadzenia w tym zakresie rozróżnienia pomiędzy tymi dwiema kategoriami sprzedaży wyrobów gazowych na rzecz FNG. Regulacja przewidziana w art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym nie wprowadza bowiem w tym zakresie jakiegokolwiek szczególnego rozwiązania dla dostaw wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy - zatem każda sprzedaż wyrobów gazowych ujmowana w deklaracji, o której mowa w art. 24b ustawy (tj. deklaracji AKC-4/H), powinna być wykazywana w tej deklaracji na zasadach ogólnych opisanych powyżej.

Na gruncie ustawy o podatku akcyzowym nie ma zatem możliwości, by w deklaracji AKC-4/H składanej na podstawie art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym ujmować sprzedaż wyrobów gazowych na rzecz FNG w rozliczeniu za inny okres niż miesiąc, w którym upłynął termin płatności należności (albo jeśli taki termin nie został określony - za miesiąc, w którym została wystawiona faktura lub inny dokument, z którego wynika płatność należności za wyroby gazowe). Tak więc w przypadku gdy sprzedaż na rzecz FNG wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy jest ujmowana w deklaracji AKC-4/H zgodnie z art. 24e ust. 1a ustawy, transakcja ta powinna być ujęta w deklaracji za miesiąc, w którym upłynął termin płatności z tytułu tej sprzedaży (określony w umowie, fakturze lub innego dokumentu wystawionego przez Spółkę); a jeśli termin taki nie został określony - w deklaracji za miesiąc, w którym Spółka wystawiła fakturę albo inny dokument, z którego wynika płatność należności za sprzedane wyroby gazowe.

Analogicznie powinna być ujmowana również sprzedaż na rzecz FNG wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy jeśli sprzedaż ta ujmowana jest w deklaracji AKC-KZ. Brak jest bowiem jakiegokolwiek uzasadnienia, by analogiczne transakcje:

    - raz były ujmowane w rozliczeniu za okres, do którego odnosi się art. 24b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym - jeśli są ujmowane w deklaracji AKC-4/H

    - zaś innym razem ujmowane w rozliczeniu za okres, w którym doszło do powstania obowiązku podatkowego, do którego odwołuje się art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Tym samym za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 3, zgodnie z którym Spółka powinna ujmować sprzedaż na rzecz finalnych nabywców gazowych wyrobów gazowych objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w deklaracji za okres, w którym upłynął termin płatności (określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez Spółkę, z którego wynika zapłata) należności za sprzedane przez nią wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 4

Jak wskazano na wstępie przedmiot prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej obejmuje m.in. produkcję i obrót wyrobami węglopochodnymi, które stanowią wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Wyroby węglopochodne wytwarzane, a następnie sprzedawane, przez Spółkę co do zasady są przeznaczone do celów uprawniających do zastosowania stawki 0 PLN na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Produkcja, magazynowanie, wysyłka oraz przemieszczenie wyrobów węglopochodnych z prowadzonych przez Spółkę składów podatkowych są realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy obowiązek podatkowy powstały w związku z wykonaniem czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą nie przekształca się w zobowiązanie podatkowe - co w praktyce oznacza, że tak długo jak długo wyprodukowane przez Spółkę wyroby węglopochodne są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, powstały w momencie produkcji tych wyrobów obowiązek podatkowy nie ulega konkretyzacji a po stronie Spółki nie powstaje obowiązek zapłaty akcyzy od tych wyrobów.

Jak wskazano powyżej, co do zasady, wszystkie wyroby węglopochodne sprzedawane przez Spółkę są przemieszczane z prowadzonych przez nią składów podatkowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. To z kolei oznacza, że w odniesieniu do produkowanych przez Spółkę wyrobów węglopochodnych zastosowanie znajduje regulacja przewidziana w art. 41 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z tym przepisem przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nie powstaje zobowiązanie podatkowe i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez ten podmiot: (i) raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru lub (ii) raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu, lub (iii) alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy - w części objętej potwierdzeniem.

Odnosząc powyższe do wytwarzanych przez Spółkę wyrobów węglopochodnych należy zatem zauważyć, iż:

    - w momencie produkcji wyrobów węglopochodnych po stronie Spółki powstaje obowiązek podatkowy z tytułu tej czynności - obowiązek ten nie przekształca się jednak w zobowiązanie podatkowe;

   -  przez cały okres magazynowania wyrobów węglopochodnych przez Spółkę powstały z tytułu produkcji obowiązek podatkowy nie ulega przekształceniu w zobowiązanie podatkowe - przez cały ten okres wyroby te są bowiem objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy;

    - w momencie wyprowadzenia wyrobów węglopochodnych z prowadzonych przez Spółkę składów podatkowych obowiązek podatkowy powstały z tytułu produkcji tych wyrobów nie ulega przekształceniu w zobowiązanie podatkowe - wyroby są bowiem wysyłane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy;

    - w momencie otrzymania raportu odbioru po stronie Spółki wygasa obowiązek podatkowy powstały z tytułu produkcji wyrobów akcyzowych.

W świetle powyższego podkreślenia wymaga fakt, iż:

    - obowiązek podatkowy powstały po stronie Spółki z tytułu produkcji wyrobów węglopochodnych ma jedynie charakter przejściowy - obowiązek ten bowiem docelowo wygaśnie na zasadach określonych w art. 41 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym;

    - powstały po stronie Spółki obowiązek podatkowy z tytułu produkcji wyrobów węglopochodnych co do zasady nigdy nie ulega przekształceniu w zobowiązanie podatkowe.

W konsekwencji powyższego, w ocenie Wnioskodawcy nie jest on zobligowany do ujmowania wyprodukowanych wyrobów węglopochodnych w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 24e ust. 1 pkt 2 w zakresie wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Spółka co prawda dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą w odniesieniu do wyrobów węglopochodnych, które stanowią wyroby wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym podlegające opodatkowaniu stawką 0 PLN; niemniej powstający po stronie Spółki obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych wyrobów nie jest trwały tj. z racji przemieszczania wyrobów akcyzowych w procederze zawieszenia poboru akcyzy, obowiązek podatkowy docelowo wygaśnie w momencie otrzymania przez Spółkę dokumentów wskazanych w art. 41 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym.

Z uwagi na fakt, iż obowiązek podatkowy istnieje po stronie Spółki jedynie przejściowo (od momentu produkcji do momentu otrzymania raportu odbioru) niezasadnym i pozbawionym jakiejkolwiek celowości byłoby zatem ujmowanie wyprodukowanych wyrobów węglopochodnych w deklaracji AKC-KZ, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, iż na moment złożenia takiej deklaracji obowiązek podatkowy powstały w danym kwartale ulegnie już wygaśnięciu.

Dla przykładu: wyroby węglopochodne zostały wyprodukowane 10 marca i dostarczone do nabywcy w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, co zostało potwierdzone raportem odbioru (lub innym dokumentem wymienionym w art. 41 ust. 5 ustawy) otrzymanym przez Spółkę 10 kwietnia.

Deklaracja AKC-KZ za pierwszy kwartał składana jest w terminie do 25 maja - zatem na dzień upływu terminu do złożenia deklaracji po stronie Spółki nie będzie już istniał jakikolwiek obowiązek podatkowy w odniesieniu do wyrobów węglopochodnych. Na dzień upływu terminu do złożenia deklaracji AKC-KZ Spółka w takim przypadku nie posiada już zatem statusu podatnika akcyzy od wyprodukowanych przez nią wyrobów węglopochodnych. Nie dochodzi zatem do spełnienia jednej z przesłanek, od których uzależnione jest powstanie obowiązku ujęcia przedmiotowych wyrobów w deklaracji AKC-KZ - jak bowiem wskazano obowiązek składania deklaracji AKC-KZ dotyczy wyłącznie podmiotów, które posiadają status podatnika akcyzy w odniesieniu do wyrobów wymienionych w art. 24e ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym. Skoro zatem w przypadku wygaśnięcia obowiązku podatkowego Spółka nie powinna być już traktowana jako podatnik akcyzy od wyprodukowanych przez nią wyrobów węglopochodnych, nie jest ona zobligowana do ujęcia tych wyrobów w deklaracji AKC-KZ.

Analogiczne podejście, w ocenie Wnioskodawcy, powinno mieć zastosowanie również do przypadków, w których w momencie upływu terminu do złożenia AKC-KZ nie wygasł jeszcze obowiązek podatkowy powstały z tytułu produkcji wyrobów węglopochodnych. Również bowiem w takich przypadkach obowiązek podatkowy powstały po stronie Spółki ma charakter tymczasowy i w przyszłości dojdzie do jego wygaśnięcia po dostarczeniu wyrobów węglopochodnych do odbiorcy.

Ponadto Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż ewentualne ujęcie przez Spółkę wyprodukowanych wyrobów węglopochodnych w deklaracji AKC-KZ skutkowałoby zniekształceniem danych przekazywanych do organów podatkowych w zakresie zastosowania preferencji akcyzowych.

Należy bowiem pamiętać, że w odniesieniu do wysyłanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów węglopochodnych po zakończeniu przemieszczania tych wyrobów wygasa ciążący na Spółce obowiązek podatkowy i dochodzi do powstania nowego obowiązku podatkowego po stronie podmiotu prowadzącego skład podatkowy, do którego wyroby te zostały przetransportowane. Od momentu dotarcia tych wyrobów do odbiorcy, to zatem podmiot prowadzący skład podatkowy, do którego zostały przetransportowane wyroby węglopochodne, powinien być traktowany jako podatnik akcyzy od tych wyrobów i to on powinien być zobligowany do ujęcia tych wyrobów w składanych deklaracjach dla podatku akcyzowego.

Tym samym przyjęcie, że Spółka powinna ujmować w deklaracji AKC-KZ wyprodukowane przez nią wyroby węglopochodne, dla których obowiązek podatkowy już wygasł lub wygaśnie w przyszłości, prowadziłoby do podwójnego ujęcia tych samych wyrobów w informacjach przekazywanych organom podatkowym - pierwszy raz wyroby te byłyby bowiem ujmowane w deklaracji AKC-KZ składanej przez Spółkę, a następnie te same wyroby byłyby ujmowane w deklaracji AKC-KZ (lub deklaracji składanej na podstawie art. 21 ustawy o podatku akcyzowym - zgodnie z art. 24e ust.1 a ustawy) składanej przez podmiot prowadzący skład podatkowy, do którego wyroby te zostały przemieszczone. W efekcie organy podatkowe byłyby w posiadaniu zniekształconych danych dotyczących zastosowania stawki 0 PLN w odniesieniu do wytwarzanych przez Spółkę wyrobów węglopochodnych i kwoty preferencji akcyzowych mających zastosowanie. Działanie polegające na ujmowaniu wytworzonych wyrobów węglopochodnych w deklaracji AKC-KZ byłoby zatem nie tylko całkowicie bezcelowe, lecz również potencjalnie miałoby to negatywny wpływ na przejrzystość i wiarygodność danych zbieranych przez organy podatkowe co do zakresu preferencji podatkowych stosowanych w praktyce.

W świetle powyższego nie ulega zatem wątpliwości, iż Spółka nie jest zobligowana do ujmowania w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowego, wyrobów węglopochodnych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 4 jest prawidłowe.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 5

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka również dokonuje nabycia na terytorium kraju i zużycia procedurą zawieszenia poboru akcyzy preparaty, które stanowią wyroby wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym objęte stawką 0 PLN na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym.

W ocenie Wnioskodawcy powyższe czynności nie są w przypadku Spółki objęte obowiązkiem sprawozdawczym przewidzianym w art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Jak bowiem wskazano powyżej, obowiązek składania deklaracji AKC-KZ dotyczy tylko tych podmiotów, które w odniesieniu do wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym dokonują czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą. Dlatego też dla ustalenia, czy w przypadku przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Spółka jest zobligowana do ujmowania w deklaracji AKC-KZ zużycia Preparatów niezbędne jest ustalenie: (i) czy realizowane przez Spółkę czynności stanowią czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą, (ii) czy realizowane przez Spółkę czynności wiążą się z powstaniem po jej stronie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku akcyzowym.

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą został umieszczony w art. 8 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym za czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą uznaje się m.in.:

   - produkcję wyrobów akcyzowych;

   - wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

   - import wyrobów akcyzowych;

   - nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych;

   - wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy;

   - wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Dodatkowe czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały wymienione również w art. 8 ust. 2-4 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym za czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą uznaje się również zużycie wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, do produkcji innych wyrobów.

Równocześnie art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym statuuje tzw. zasadę jednokrotności opodatkowania akcyzą, w myśl której jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

W związku z powyższym Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż w odniesieniu do nabywanych i zużywanych przez Spółkę Preparatów po stronie Spółki może powstać obowiązek podatkowy w przypadku łącznego spełnienia następujących przesłanek:

   - Spółka zużywa Preparatów do produkcji innych wyrobów (przesłanka pozytywna) oraz równocześnie

   - w odniesieniu do nabywanych i zużywanych przez Spółkę Preparatów nie powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem czynności wymienionej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym - z tytułu którego kwota akcyzy nie została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości (przesłanka negatywna).

W ocenie Wnioskodawcy w odniesieniu do realizowanego przez Spółkę zużycia Preparatów nie dojdzie do spełnienia przesłanek - w odniesieniu do nabywanych i zużywanych przez Spółkę Preparatów powstał bowiem wcześniej obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem czynności wymienionej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym - z tytułu, którego kwota akcyzy powinna zostać określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, jeśli w odniesieniu do danego wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą. Przytoczony art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym konstytuuje tzw. zasadę jednokrotności opodatkowania akcyzą, w myśl której każdy wyrób akcyzowy podlega opodatkowaniu tylko na jednym etapie obrotu tym wyrobem - kolejne czynności, które następują po pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu nie wiążą się z powstaniem obowiązku podatkowego.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, Spółka pragnie zauważyć, iż realizowane przez nią zużycie Preparatów mogłoby potencjalnie wiązać się z powstaniem po jej stronie obowiązku podatkowego wyłącznie jeśli w odniesieniu do przedmiotowych Preparatów wcześniej nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu realizacji innej czynności podlegającej opodatkowaniu, wymienionej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków opisanych powyżej).

Jeśli zaś w odniesieniu do zużywanych przez Spółkę Preparatów powstał wcześniej obowiązek podatkowy z tytułu realizacji czynności wymienionej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowy, zużycie tych Preparatów nie skutkuje powstaniem po stronie Spółki obowiązku podatkowego (nawet gdyby przyjąć, że zużycie to następuje do produkcji innych wyrobów, co w ocenie Wnioskodawcy, nie znajduje uzasadnienia w przedmiotowym przypadku). Wcześniejsze powstanie obowiązku podatkowego w odniesieniu do zużywanych przez Spółkę Preparatów, stanowi zatem przesłankę negatywną dla powstania po stronie Spółki obowiązku podatkowego z tytułu zużycia tych wyrobów - jeśli dojdzie do jej spełnienia, po stronie Spółki nie może powstać obowiązek podatkowy.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, zużywane przez Spółkę Preparaty są przez nią nabywane na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Skoro przedmiotowe wyroby zostały dostarczone do Spółki na terytorium kraju oznacza to, że Preparaty te (przed ich dostarczeniem przez zewnętrznych dostawców) musiały być przedmiotem produkcji, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych - nie ma bowiem innej możliwości, by przedmiotowe Preparaty znalazły się na terytorium kraju w drodze innych czynności niż produkcja lub ich przywóz z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej bądź spoza terytorium Unii Europejskiej.

Zarówno produkcja jak i wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import wyrobów akcyzowych skutkuje powstaniem w odniesieniu do tych wyrobów obowiązku podatkowego z tytułu czynności wymienionej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym należy zauważyć, iż skoro Spółka nabywa przedmiotowe Preparaty na terytorium kraju, w odniesieniu do tych wyrobów musiało już wcześniej dojść do powstania obowiązku podatkowego. To z kolei oznacza, że w myśl zasady jednokrotności opodatkowania akcyzą, która wynika z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, w odniesieniu do nabywanych przez Spółkę Preparatów nie może powstać kolejny obowiązek podatkowy z tytułu innej czynności - w tym również z tytułu czynności wskazanej w art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy, tj. zużycia tych Wyrobów do produkcji innych wyrobów.

Reasumując powyższe należy zatem zauważyć, iż w przypadku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, zachodzi negatywna przesłanka, która uniemożliwia powstanie po stronie Spółki obowiązku podatkowego z tytułu zużycia Preparatów - w odniesieniu do tych wyrobów powstał już bowiem obowiązek podatkowy z tytułu innej czynności podlegającej opodatkowaniu.

W świetle powyższego należy zatem zauważyć, iż skoro w odniesieniu do nabywanych i zużywanych przez Spółkę Preparatów powstał już obowiązek podatkowy z tytułu innej czynności podlegającej opodatkowaniu - w związku z czym Spółka nie posiada statusu podatnika akcyzy i po jej stronie nie powstaje obowiązek podatkowy od nabywanych i zużywanych wyrobów objętych stawką 0 PLN na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy. Tym samym Spółka nie jest zobligowana do ujmowania czynności nabycia i zużycia przedmiotowych Preparatów w deklaracji AKC-KZ, w związku z czym za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 5.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do pytań nr 4 i 5 oraz nieprawidłowe w odniesieniu do pytań 1, 2 i 3.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 143 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:

Ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1, 1a, 1b, 10, 11 12, 18, 19, 19a, 20, 21, 22 lit. a, 22a, 23a, 23c, 23d ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:

   - wyroby akcyzowe - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy;

   - wyroby węglowe - wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy;

   - wyroby gazowe - wyroby energetyczne o kodach CN 2705 00 00, 2711 11 00, 2711 21 00, 2711 29 00 i pozostałe paliwa opałowe, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. b, z wyłączeniem wyrobów energetycznych o kodzie CN 2901 10 00;

   - skład podatkowy - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego;

   - podmiot prowadzący skład podatkowy - podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego;

   - procedura zawieszenia poboru akcyzy - procedurę stosowaną podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe;

   - faktura - fakturę w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług zawierającą dane nabywcy i jego adres oraz dane dotyczące ilości (liczby) i miary nabywanych wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych;

   - nabywca końcowy - podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 716, z późn. zm.), z wyłączeniem:

 a) spółki prowadzącej giełdę towarową w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 312 oraz z 2021 r. poz. 1505) nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

 b) towarowych domów maklerskich i domów maklerskich w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub nabywających energię elektryczną na rachunek dającego zlecenie na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 328, 355, 680, 1505, 1595 i 2140),

 c) giełdowej izby rozrachunkowej, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. lub spółki, której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

 d) spółki prowadzącej jednocześnie izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji, o której mowa w art. 68a ust. 14 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi lub w celu rozliczenia i rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym;

 - finalny nabywca gazowy - podmiot, który:

 a) nabywa na terytorium kraju, importuje lub nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby gazowe, lub

 b) posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby gazowe

 - niebędący pośredniczącym podmiotem gazowym;

 - ubytki wyrobów akcyzowych - wszelkie straty:

 a) wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych, piwa, wina, napojów fermentowanych, wyrobów pośrednich lub wyrobów tytoniowych,

 b) objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie:

 c) napojów alkoholowych,

 d) wyrobów energetycznych, z wyjątkiem wyrobów węglowych, przemieszczanych, a w przypadku podmiotu pośredniczącego, również magazynowanych,

 e) wyrobów węglowych powstałe w trakcie ich przemieszczania na terytorium kraju w związku z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą,

 f) wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji,

 g) wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, powstałe podczas:

   - stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji,

   - przemieszczania poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD;

   - sprzedaż - czynność faktyczną lub prawną, w której wyniku dochodzi do przeniesienia posiadania lub własności przedmiotu sprzedaży na inny podmiot;

   - podmiot zużywający - podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia,

   - zużywający podmiot gospodarczy - podmiot mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium kraju lub przedsiębiorcę zagranicznego posiadającego oddział z siedzibą na terytorium kraju, utworzony na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2021 r. poz. 994, 1641 i 2140), którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 16 i zużywają na terytorium kraju w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, do celów uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;

   - pośredniczący podmiot węglowy - podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju:

 a) dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów węglowych, lub

 b) używający wyrobów węglowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów nieobjętych zwolnieniem od akcyzy, lub

 c) używający wyrobów węglowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów niepodlegających opodatkowaniu akcyzą

- który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 16;

 - finalny nabywca węglowy - podmiot, który:

 a) nabywa na terytorium kraju, importuje lub nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby węglowe, lub

 b) posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby węglowe

 - niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym;

 - pośredniczący podmiot gazowy - podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju lub posiadający koncesję na obrót gazem ziemnym na terytorium kraju:

 a) dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów gazowych, lub

 b) używający wyrobów gazowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów nieobjętych zwolnieniem od akcyzy, lub

 c) używający wyrobów gazowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów objętych zerową stawką akcyzy, lub

 d) będący spółką prowadzącą giełdę towarową w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych, nabywającą wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych, lub

 e) będący towarowym domem maklerskim lub domem maklerskim w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych, nabywającym wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub nabywającym wyroby gazowe na rachunek dającego zlecenie na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub

  f) będący giełdową izbą rozrachunkową, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A. lub spółką, której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabywającymi wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych, lub

 g) będący spółką prowadzącą jednocześnie izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabywającą wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji, o której mowa w art. 68a ust. 14 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub w celu rozliczenia i rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym

- który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 16.

Jak wskazano wyżej, co do zasady wykaz wyrobów akcyzowych zawarto w załączniku nr 1 do ustawy. Równocześnie w załączniku nr 2 do ustawy, ustawodawca zawarł wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o których mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 1) produkcja wyrobów akcyzowych;

 2) wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

 3) import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;

 4) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

4a) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;

 5) wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

 6) wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy jest również:

 1) użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:

        a) było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub

        b) nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;

 2) dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;

 3) sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;

 4) nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Art. 8 ust. 3 ustawy:

Przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych lub całkowite zniszczenie wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20. Wyrób uważa się za całkowicie zniszczony, gdy nie może już zostać wykorzystany jako wyrób akcyzowy.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą, zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy, jest również zużycie:

1) wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, do produkcji innych wyrobów;

2) napojów alkoholowych, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 i 3, przez podmiot zużywający.

Art. 8 ust. 6 ustawy:

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Jak stanowi art. 9 ustawy:

1.W przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 1) nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

 2) sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;

 3) zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;

 4) zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;

 5) import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

 6) zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

 2. Za zużycie energii elektrycznej nie uznaje się strat powstałych w wyniku przesyłania, dystrybucji lub magazynowania energii elektrycznej, z wyłączeniem energii zużytej w związku z jej przesyłaniem, dystrybucją lub magazynowaniem oraz energii elektrycznej pobranej nielegalnie.

 3. Jeżeli w stosunku do energii elektrycznej powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1) sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu;

2) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego;

3) import wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego;

4) użycie wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy;

5) użycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego:

 a) nabytych w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 1, do celów innych niż zwolnione na podstawie tego przepisu, przy czym za takie użycie uznaje się również naruszenie warunków, o których mowa w art. 31a ust. 3, a także sprzedaż, eksport lub dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego zamiast użycia ich do celów, o których mowa w art. 31a ust. 1,

 b) uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia,

 c) jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży wyrobów węglowych finalnemu nabywcy węglowemu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony w należnej wysokości;

6) użycie lub sprzedaż wyrobów węglowych uzyskanych w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary;

7) powstanie ubytków wyrobów węglowych.

Art. 9a ust 2 ustawy:

Za sprzedaż wyrobów węglowych uznaje się ich:

 1) sprzedaż, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 1509 i 2459);

 2) zamianę, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny;

 3) wydanie w zamian za wierzytelności;

 4) wydanie w miejsce świadczenia pieniężnego;

 5) darowiznę, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny;

 6) wydanie w zamian za dokonanie określonej czynności;

 7) przekazanie lub wykorzystanie na potrzeby reprezentacji albo reklamy;

 8) przekazanie przez podatnika na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników;

 9) użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 9a ust. 3 ustawy:

Jeżeli w stosunku do wyrobów węglowych powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Zgodnie natomiast z art. 9c ustawy:

 1. W przypadku wyrobów gazowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 a) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

 b) sprzedaż wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;

 c) import wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

 d) użycie wyrobów gazowych przez pośredniczący podmiot gazowy;

 e) użycie wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego:

 f) uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia,

 g) jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tych wyrobów finalnemu nabywcy gazowemu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że akcyza została zapłacona w należnej wysokości,

 h) nabytych w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 31b ust. 1-4, do innych celów niż zwolnione na podstawie tych przepisów, przy czym za takie użycie uważa się również naruszenie warunku, o którym mowa w art. 31b ust. 5-7 lub 9, a także sprzedaż, eksport lub dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego zamiast użycia ich do celów, o których mowa w art. 31b ust. 1-4.

 2. Za sprzedaż finalnemu nabywcy gazowemu wyrobów gazowych uznaje się czynności, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1-8.

 3. Jeżeli w stosunku do wyrobów gazowych powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o której mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Art. 10 ust. 1a ustawy stanowi:

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju powstaje z dniem wydania wyrobów węglowych, w tym także przewoźnikowi, a w przypadkach, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 2-9, z dniem wykonania tych czynności.

Natomiast art. 10 ust. 1b ustawy stanowi:

Jeżeli sprzedaż wyrobów węglowych jest potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu od dnia wydania wyrobów węglowych.

Stosownie do art. 11 ustawy:

 1. W przypadku energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje:

1) z dniem nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

2) z momentem wydania energii elektrycznej nabywcy końcowemu, w przypadku sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju;

3) z dniem zużycia energii elektrycznej, w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6;

4) z dniem powstania długu celnego, w przypadku importu energii elektrycznej przez nabywcę końcowego.

 2. Wydanie energii elektrycznej, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nabywcy końcowemu jest związane z wystawieniem przez podatnika faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną.

Zgodnie z art. 11b ustawy:

 1. W przypadku wyrobów gazowych obowiązek podatkowy powstaje z dniem:

1) nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

2) wydania wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu, w przypadku ich sprzedaży na terytorium kraju;

3) powstania długu celnego, w przypadku importu wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

4) użycia wyrobów gazowych przez podmioty w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

 2. Jeżeli sprzedaż wyrobów gazowych jest potwierdzona fakturą lub innym dokumentem, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, wydanie wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu jest związane z wystawieniem przez podatnika faktury lub tego dokumentu.

Jak stanowi art. 13 ust. 1 pkt 2, 3, 10-13 ustawy:

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot:

   - będący nabywcą końcowym zużywającym energię elektryczną, jeżeli od tej energii nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu;

   - u którego powstają ubytki wyrobów akcyzowych lub doszło do całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20, również gdy nie jest właścicielem tych wyrobów akcyzowych;

   - będący pośredniczącym podmiotem węglowym używającym wyrobów węglowych;

   - będący finalnym nabywcą węglowym - w przypadku, o którym mowa w art. 9a ust. 1 pkt 5;

   - będący pośredniczącym podmiotem gazowym używającym wyrobów gazowych;

   - będący finalnym nabywcą gazowym - w przypadku, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 5;

Zasady składania deklaracji określono co do zasady w Rozdziale 4 (Deklaracja podatkowa. Terminy płatności akcyzy), Działu II ustawy (Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych).

Zgodnie z art. 21 ust. 1-3 ustawy:

1. Podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

 1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,

 2) obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

   - za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

2. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

     1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe, według ustalonego wzoru,

     2) obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

   - za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy skutkujące powstaniem zobowiązania podatkowego.

3. Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania:

     1) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji uproszczonej, obliczenia i zapłaty akcyzy, o których mowa w art. 78 ust. 1 pkt 3;

    1a)w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 24e ust. 1 albo art. 78 ust. 1 pkt 3b;

     2) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji podatkowej, obliczenia i zapłaty akcyzy od energii elektrycznej, o których mowa w art. 24 ust. 1;

3) do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy;

     4) do importu wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 27-29.

W myśl art. 21 ust. 9 ustawy:

W przypadku ubytków wyrobów akcyzowych przekraczających normy dopuszczalnych ubytków, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1 lit. a oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 85 ust. 7, a także całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20, z wyłączeniem ubytków i całkowitego zniszczenia, o których mowa w art. 30 ust. 3, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać deklarację podatkową, obliczać oraz wpłacać akcyzę za dzienny okres rozliczeniowy, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał ten ubytek lub powstało całkowite zniszczenie.

W myśl art. 21a ustawy:

1. W przypadku wyrobów węglowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,

2) obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

- za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia przypadającego w drugim miesiącu od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 78 ust. 1 pkt 3.

2. Kwota akcyzy należna od danych wyrobów węglowych może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów węglowych.

Stosownie do art. 23 ustawy:

 1. Zarejestrowani odbiorcy, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, podmioty prowadzące składy podatkowe oraz podatnicy, o których mowa w art. 13 ust. 3, są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne, na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

 2. Wstępnych wpłat akcyzy za okresy dzienne, zwanych dalej "wpłatami dziennymi", dokonuje się nie później niż 25. dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a w przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy - po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało zobowiązanie podatkowe.

 3. Wpłaty dzienne dokonane za miesiąc rozliczeniowy są uwzględniane w deklaracjach podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1.

 4. Wpłaty dzienne obniża się o:

 1) kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż:

 a) następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe - w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju, z zastrzeżeniem lit. c tiret pierwsze,

 b) następnego dnia po wprowadzeniu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego na terytorium kraju - w przypadku importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy na terytorium państwa trzeciego albo na terytorium państwa członkowskiego,

 c) następnego dnia po powstaniu obowiązku podatkowego - w przypadku:

   - zarejestrowanego odbiorcy, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca,

   - właściciela wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

 2) kwoty przysługujących podatnikowi zwolnień i obniżeń akcyzy.

 5. Nadpłatę wpłat dziennych wykazaną w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1, rozlicza się przy wpłatach dziennych za następne okresy rozliczeniowe, jeżeli podatnik nie posiada zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych ani nie złoży wniosku o zaliczenie nadpłaty w całości albo w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

 6. Wpłaty dzienne stanowią zaliczkę na akcyzę.

W myśl art. 24 ust. 1 ustawy:

W przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

 1) upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

 2) upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju;

 3) nastąpiło zużycie energii elektrycznej - w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6.

Na podstawie art. 24b ustawy:

 1. W przypadku wyrobów gazowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

 1) upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego;

 2) upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;

3) nastąpiło użycie wyrobów gazowych - w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

2. (uchylony)

3. Kwota akcyzy należna od danych wyrobów gazowych może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów gazowych.

W myśl natomiast art. 24e ust. 1 ustawy (wprowadzonego nowelizacją obowiązującą od 1 lipca 2021 r. (ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2021 r. poz. 694 – dalej „ustawa nowelizująca”), w zakresie wyrobów akcyzowych:

 1) objętych zwolnieniem od akcyzy, z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3,

 2) wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy

- podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Jak stanowi art. 24e ust. 1a ustawy (wprowadzony do ustawy 1 stycznia 2022 r., ustawą z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2021 r. poz. 2427):

W przypadku gdy podatnik jest obowiązany do wykazania w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2, art. 21a ust. 1, art. 24, art. 24a i art. 24b ust. 1, również wyrobów, o których mowa w ust. 1, nie składa deklaracji, o której mowa w ust. 1

Zgodnie z art. 21 ustawy nowelizującej:

Podatnik jest obowiązany składać deklaracje kwartalne, o których mowa w art. 24e ust. 1 i art. 78 ust. 1 pkt 3b ustawy zmienianej w art. 1, począwszy od rozliczenia za trzeci kwartał 2021 r.

W myśl natomiast art. 26 ust. 1 ustawy:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych i deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego składania tych deklaracji, informacjami o terminach i miejscu ich składania oraz pouczeniem podatnika, że deklaracje podatkowe stanowią podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zapewniając możliwość prawidłowego obliczenia wysokości akcyzy.

Jak stanowi § 1 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2436):

Rozporządzenie określa wzory:

1)deklaracji w sprawie podatku akcyzowego, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 24 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 24b ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 106 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej „ustawą”;

2)deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych (AKC-WW), o której mowa w art. 21a ust. 1 pkt 1 ustawy;

3)deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej (AKC-EN), o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy;

4)deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od suszu tytoniowego (AKC-ST/AKC-STn), o której mowa w art. 24a ustawy;

5)deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych) (AKC-WG), o której mowa w art. 24b ust. 1 pkt 1 ustawy;

6)kwartalnej deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego i zerową stawką podatku akcyzowego (AKC-KZ), o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy;

7)deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego (AKC-PA), o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy.

§ 2 rozporządzenia:

  1. Deklaracje, o których mowa w § 1 pkt 1, składają się z formularza głównego (AKC-4/AKC-4zo), którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, oraz formularzy szczegółowych o podatku akcyzowym od poszczególnych grup wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych (AKC-4/A, AKC-4/B, AKC-4/C, AKC-4/D, AKC-4/E, AKC-4/F, AKC-4/H, AKC-4/I, AKC-4/J, AKC-4/K, AKC-4/L, AKC-4/M, AKC-4/N), których wzory określają załączniki nr 2-14 do rozporządzenia.

 2. Wzory deklaracji, o których mowa w § 1 pkt 2-7, określają odpowiednio załączniki nr 15-20 do rozporządzenia.

Art. 41 ust. 5 ustawy:

Przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nie powstaje zobowiązanie podatkowe i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez niego:

1) raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru lub

2) raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu, lub

3) alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy

     - w części objętej potwierdzeniem.

Jak stanowi art. 42 ust. 1 pkt 6 ustawy:

Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku ubytków wyrobów akcyzowych lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 - z dniem powstania ubytków wyrobów akcyzowych lub ich całkowitego zniszczenia, a gdy nie można ustalić tego dnia - z dniem stwierdzenia przez uprawniony organ ubytków wyrobów akcyzowych lub ich całkowitego zniszczenia.

Art. 45 ustawy:

 1. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

 2. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Jak stanowi art. 85 ust. 2 pkt 2 ustawy:

Właściwy naczelnik urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 7, w drodze decyzji wydanej z urzędu dla poszczególnych podmiotów ustala dopuszczalne normy zużycia wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy i objętych zerową stawką akcyzy, w przypadku ich zużycia do produkcji innych wyrobów.

Na wstępie oceny stanowiska Wnioskodawcy Organ wskazuje, że co do zasady dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą powoduje, że podmiot dokonywujący tych czynności staje się podatnikiem podatku akcyzowego. Jest to generalna zasada, wynikająca nie tylko z ustawy o podatku akcyzowym ale także z art. 7 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Przy czym jak stanowi § 2, ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wymienione w § 1.

Konsekwencją dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jest zwykle ciążący na podatniku obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku, co wynika z przekształcenia obowiązku podatkowego w zobowiązanie podatkowe. Równocześnie obowiązek deklaracyjny może wystąpić także w przypadku wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy jak i w przypadku wyrobów objętych zwolnieniem z opodatkowania akcyzą, a więc w przypadkach gdzie nie zaistnieje konieczność efektywnej zapłaty podatku (zobowiązanie podatkowe w wysokości 0 zł) jak i w przypadku gdy obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie w związku ze zwolnieniem.

To czy i w jakim zakresie dotyczącym wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych powstaje obowiązek podatkowy, a w konsekwencji i obowiązek deklaracyjny, wynika ze szczegółowych uregulowań ustawy o podatku akcyzowym, aktów wykonawczy do ustawy oraz objaśnień o których ustawodawca mówi w treści art. 26 ust. 1 ustawy.

Wskazać także należy, że stosownie procedury zawieszenia poboru akcyzy przez uprawniony podmiot, niesie ze sobą przywilej w postaci przesunięcia w czasie zobowiązania podatkowego. Równocześnie w ściśle określonych przez ustawodawcę sytuacjach zobowiązanie podatkowe może w ogóle nie powstać, a powstały już obowiązek podatkowy wobec podmiotu prowadzącego skład podatkowy wygaśnie. Niemniej nie dotyczy to m.in. sytuacji, w której postawną ubytki wyrobów akcyzowych.

W tym miejscu Organ zwraca także uwagę, że w myśl art. 8 ust. 6 ustawy:

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Z kolei jak wyżej zacytowano, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. zużycie wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, do produkcji innych wyrobów, o czym stanowi art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Zużycie zatem wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, do produkcji innych wyrobów, powoduje zgodnie z ustawą powstanie obowiązku podatkowego względem zużytych wyrobów akcyzowych, które weszły w skład wyprodukowanego z ich udziałem wyrobu, niekoniecznie akcyzowego.

Tym samym nie można powiedzieć, że w przypadku zużycia wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2 ustawy, które zostały opodatkowane zerową stawką podatku, zużywanych do produkcji innych wyrobów, nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Obowiązek powstanie z mocy prawa, niemniej na zasadach wynikających z art. 89 ust. 2 ustawy, co do zasady stawka podatku akcyzowego w takim przypadku pozostanie na poziome 0 zł, a konieczność zapłaty może wystąpić zasadniczo na skutek przekroczenia ustalonych przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego dopuszczalnych norm zużycia.

W kontekście analizowanej sprawy zaznaczyć należy, że od 1 lipca 2021 r., ustawodawca zmodyfikował zasady dotyczące obowiązku składania deklaracji. Na mocy ww. nowelizacji ustawy, od 1 lipca 2021 r., wprowadzono nowy obowiązek składania deklaracji przez podatników za okres kwartalny (formularz AKC-KZ), który co do zasady dotyczyć będzie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy i wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, dla których nie wystąpi obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne.

Niemniej jeśli podatnik względem jakichkolwiek wyrobów akcyzowych składa deklaracje za okresy miesięczne, w których wykazuje zarówno wyroby opodatkowane stawką pozytywną, stawką zerową lub wyroby zwolnione, to takich podatników nowy obowiązek składania deklaracji za okresy kwartalne, wynikający z art. 24e ustawy, nie będzie dotyczył. Wynika to z obowiązujących od dnia 1 lipca 2021 r. nowelizacji przepisów i wyjaśnień dla podatników opublikowanych na stronie podatki.gov.pl. Co więcej w celu rozwiania wątpliwości, ustawodawca zdecydował się na dalsze doprecyzowanie przepisów, wprowadzając z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy art. 24e ust. 1a. 

Nadto z obowiązków deklaracyjnych określonych w rozdziale 4 ustawy, w tym o których mowa w art. 24e ustawy, zostali wyłączeni m.in. podatnicy, którzy są obowiązani do złożenia deklaracji uproszczonej o której mowa w art. 78 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Powyższe oznacza że, obowiązek składania deklaracji kwartalnych o których mowa w art. 24e ustawy jest konsekwencją braku obowiązku składania deklaracji miesięcznych dla wyrobów akcyzowych. Równocześnie z obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wyłączone są przypadki, względem których znajdują zastosowanie przepisy dotyczące obowiązku składania deklaracji uproszczonych (związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych), przy czym sytuacja ta nie dotyczy sprawy będącej przedmiotem niniejszego wniosku.

Co ważne, wskazany wyżej obowiązek składania deklaracji kwartalnych w przypadku brak obowiązku składania deklaracji miesięcznych dla wyrobów akcyzowych, dotyczy wszystkich wyrobów akcyzowych. Jeśli zatem w zakresie jakiegokolwiek wyrobu akcyzowego, na podatniku ciąży obowiązek złożenia deklaracji miesięcznej, nie ciąży na tym podatniku już co do zasady obowiązek złożenia deklaracji kwartalnej. W deklaracji miesięcznej będą bowiem uwzględnione wszystkie wyroby, wobec których w tym okresie rozliczeniowym powstał obowiązek podatkowy, który przekształcił się w zobowiązanie podatkowe (w tym względem wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy) jak i zastosowano zwolnienie.

W tym miejscu Organ zwraca uwagę, że deklaracje składają się z formularza głównego oraz formularzy szczegółowych o podatku akcyzowym od poszczególnych grup wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 26 ustawy.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 lipca 2021 r., było to rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy z dnia 24 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2231), które od 1 stycznia 2022 r. zostało zastąpione przez rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego z dnia 17 grudnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2436).

Podatnik składając zatem deklaracje miesięczne, co do zasady obowiązany jest do złożenia formularza głównego i formularzy w zakresie poszczególnych grup wyrobów akcyzowych wobec których wystąpi obowiązek deklaracyjny. To jakie to będą formularze szczegółowe wynika z zaistniałego w danym okresie rozliczeniowym stanu faktycznego względem poszczególnych wyrobów akcyzowych. Organ zaznacza, że podatek akcyzowy oparty jest na zasadzie samoobliczania. A więc to podatnik ma obowiązek samodzielnego obliczenia, wpłacenia (o ile taki obowiązek zapłaty wystąpi) i złożenia odpowiedniej deklaracji.

Może zatem zaistnieć sytuacja w której w danym okresie rozliczeniowym podatnik będzie składał formularz główny, a wraz zanim przykładowo: formularz AKC-4/H w którym wykaże podatek do zapłaty i zwolnienia w zakresie energii elektrycznej, formularz AKC-4/L w którym wykaże podatek do zapłaty i zwolnienia w zakresie wyrobów gazowych oraz inny odpowiedni formularz (w zależności od klasyfikacji i kategorii wyrobu), w którym wykaże wyłącznie wyroby akcyzowe opodatkowane zerową stawką akcyzy.

Podkreślenia wymaga fakt, że nie jest niczym szczególnym sytuacja, w której podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji wraz z formularzem szczegółowym, z których nie będzie wynikać efektywna kwota do zapłaty, z uwagi na opodatkowanie wyrobów stawką w wysokości 0 zł lub zastosowane zwolnienie. Co więcej takie sytuacje miały miejsce i przed 1 lipca 2021 r., m.in. w przypadku zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wytwarzanej przez prosumentów, jak również w przypadku zużycia wyrobów z załącznika nr 2 do ustawy opodatkowanych zerową stawką, a także w przypadku zarejestrowanego odbiorcy, który dokonuje wyłącznie nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów z załącznika nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawka akcyzy, w celu dostarczenia ich do zużywającego podmiotu gospodarczego.

Nowelizacja ustawy obowiązująca od 1 lipca 2021 r. nie zmieniała zasadniczego charakteru tych obowiązków. Zmieniał ona w istocie jedynie w pewnym zakresie okres za jaki deklaracje należy składać, o ile spełnione będą pewne przesłanki. Organ ponownie zaznacza, że to czy i w jakim zakresie obowiązek deklaracyjny powstaje wynika z ustanowionych i obowiązujących w danym okresie przepisów.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca posiada kilka różnych statusów akcyzowych. Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym skład podatkowy w którym produkuje wyroby energetyczne; pośredniczącym podmiotem węglowym; pośredniczącym podmiotem gazowym; zażywającym podmiotem gospodarczym.

Zgodnie z opisem sprawy, z którym Organ jest związany, Wnioskodawca jest podatnikiem z tytułu szeregu różnych czynności podlegających opodatkowaniu, w tym m.in. z tytułu zużycia i/lub sprzedaży energii elektrycznej (Spółka zasadniczo w każdym miesiącu dokonuje zarówno czynności podlegających zwolnieniu od akcyzy jak i czynności nieobjętych zwolnieniem - w odniesieniu do których po stronie Spółki powstaje obowiązek efektywnej zapłaty akcyzy); zużycia i sprzedaży wyrobów gazowych (w tym opodatkowanych zerową stawką na podstawie art. 89 ust. 2c ustawy); sprzedaży wyrobów węglowych. Zdarzają się i mogą także wystąpić w przyszłości sytuacje, w których Wnioskodawca jest/będzie podatnikiem z tytułu ubytków wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru.  

Na potrzeby prowadzonej działalności Spółka nabywa na terytorium kraju także szereg wyrobów energetycznych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte zerową stawką akcyzy na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy, które są wykorzystywane przez Spółkę do czyszczenia instalacji, maszyn i urządzeń oraz innych szeroko rozumianych prac konserwacyjnych przeprowadzanych w należących do Spółki zakładach produkcyjnych. W żadnym wypadku wyroby te nie wchodzą w skład wytwarzanych produktów - w tym wytwarzanych wyrobów akcyzowych.

Mając na uwadze powyższe, można dokonać oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie poszczególnych wątpliwości wyznaczonych pytaniami.

Ad. 1 i 2

Wątpliwości Spółki w tym zakresie sprowadzają się do odpowiedzi na pytanie (oznaczone nr 1) , czy zużycie przez Spółkę wyrobów gazowych do celów objętych stawką 0 PLN powinno być ujęte w deklaracji o której mowa w art. 24e ust. 1 albo deklaracji o której mowa w art. 24b ust. 1 ustawy oraz na pytanie (oznaczone nr 2) czy w przypadku gdy w danym miesiącu w odniesieniu do wyrobów gazowych Spółka nie będzie realizować czynności, z tytułu których byłaby zobligowana do zapłaty podatku akcyzowego, po stronie Spółki powstanie obowiązek złożenia deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ustawy.

Odnosząc się w pierwszej kolejności do pytania nr 1 zaznaczyć należy, że wyroby gazowe, które Wnioskodawca będzie zużywał (CN 2705) są wyrobami, które nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy i zgodnie z opisem sprawy są m.in. zużywane z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy na podstawie art. 89 ust. 2c ustawy.

Niemniej co do zasady, zużycie wyrobów gazowych przez pośredniczący podmiot gazowy, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu o której mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 ustawy. Co istotne dla sprawy, w sytuacji zużycia wyrobów gazowych przez pośredniczący podmiot gazowy, zobowiązanie podatkowe powstanie także w przypadku opodatkowania wyrobów gazowych zerową stawką akcyzy, co z kolei rodzi zasadniczy obowiązek złożenia deklaracji na podstawie art. 24b ust. 1 pkt 3 ustawy (por. wyrok NSA 16 grudnia 2020 r., sygn. akt I GSK 1411/20).

Ustawodawca co prawda wyłącza z obowiązku składania deklaracji kwartalnych na podstawie art. 24e ust. 1 pkt 2 ustawy, wyroby opodatkowane zerową stawka akcyzy które nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, ale z zastrzeżeniem o którym mowa w art. 24e ust. 1a.   

Innymi słowy w pierwszej kolejności ustalenia wymaga fakt, czy podatnik jest zobowiązany do składnia deklaracji miesięcznej w zakresie jakichkolwiek wyrobów akcyzowych. Jeśli na podatniku taki obowiązek ciąży,  to wówczas w deklaracji miesięcznej, składającej się z formularza głównego i formularzy szczegółowych w zakresie poszczególnych wyrobów akcyzowych, wykazywane powinny być poszczególne wyroby akcyzowe wobec których powstało w danym miesiącu zobowiązanie podatkowe (w tym wg stawki 0 zł) i zastosowano zwolnienie.

Jeśli natomiast na podatniku nie ciąży obowiązek złożenia deklaracji miesięcznej, wówczas dopiero znajduje zastosowanie art. 24e ust. 1 ustawy, a podatnik w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy lub wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy, powinien składać deklaracje kwartalne.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka jako podatnik co miesiąc składa deklaracje z tytułu opodatkowania energii elektrycznej. Tym samym nie zachodzą przesłanki do zastosowania przepisów art. 24e ust. 1 ustawy.

Zatem w deklaracji składanej za dany miesiąc (AKC-4), Spółka powinna wykazać zobowiązanie podatkowe i zwolnienia w zakresie energii elektrycznej (składając wraz z formularzem głównym, formularz szczegółowy AKC-4/H) oraz wykazać zobowiązanie podatkowe w zakresie wyrobów gazowych (składając wraz z formularzem głównym i formularzem AKC-4/H, również formularz szczegółowy AKC-4/L [o ile wyroby gazowe nie będą przeznaczone do celów napędowych]) i ewentualnie inne zobowiązania podatkowe/zwolnienia w zakresie wyrobów gazowych (co wynika z opisu sprawy) oraz w zakresie innych wyrobów akcyzowych, jeśli w danym okresie rozliczeniowym taki obowiązek wystąpi.

W ten sposób Wnioskodawca prawidłowo wypełni obowiązek wynikający z art. 24b ust. 1 pkt 3 ustawy, dotyczący zużycia w danym okresie rozliczeniowym opisanych we wniosku wyrobów gazowych.

Organ nie może zatem podzielić stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 1. Na Wnioskodawcy ciąży bowiem obowiązek złożenia deklaracji o której mowa w art. 24b ust. 1 pkt 3 ustawy, a brak obowiązku złożenia deklaracji kwartalnej, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy, wynika zasadniczo z innej przyczyny aniżeli argumentuje Wnioskodawca.

Jak wskazano wyżej, w przedstawionych we wniosku okolicznościach sprawy nie zachodzą przesłanki do zastosowania art. 24e ust. 1 ustawy, z uwagi na obowiązki wynikające z opodatkowania energii elektrycznej. Konsekwencją zatem obowiązku składania deklaracji w okresach miesięcznych dla energii elektrycznej jest wyłączenie z zastosowania właśnie art. 24e ust. 1 ustawy, także dla pozostałych grup wyrobów akcyzowych.

Nie można zatem zgodzić się Wnioskodawcą także w zakresie pytania nr 2, że w przypadku gdy w danym miesiącu w odniesieniu do wyrobów gazowych Spółka nie będzie realizować czynności, z tytułu których byłaby zobligowana do zapłaty podatku akcyzowego, po stronie Spółki powstanie obowiązek złożenia deklaracji AKC-KZ (deklaracji kwartalnej), o której mowa w art. 24e ustawy.

W przypadku gdy w danym miesiącu w odniesieniu do wyrobów gazowych Spółka nie będzie realizować czynności, z tytułu których byłaby zobligowana do zapłaty podatku akcyzowego, tj. wyroby gazowe byłby objęte zwolnieniem z opodatkowania akcyzą (w przypadku opodatkowania stawką 0 zł, powstaje powinność zapłaty podatku w wysokości 0 zł – por. wyrok NSA 16 grudnia 2020 r., sygn. akt I GSK 1411/20), po stronie Spółki powstanie obowiązek złożenia deklaracji miesięcznej, właściwej dla wyrobów gazowych, o której mowa w art. 24b ust. 1 ustawy, składanej wraz z deklaracją dotyczącą energii elektrycznej i ewentualnie innych wyrobów akcyzowych wobec których w takim okresie rozliczeniowym powstanie obowiązek deklaracyjny.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 i 2 uznać należy za nieprawidłowe.

Ad. 3

Wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3 dotyczą ustalenia, w deklaracji za jaki okres Spółka powinna ujmować sprzedaż na rzecz finalnych nabywców gazowych wyrobów gazowych zwolnionych od akcyzy na podstawie art. 31b ustawy.

Jak wynika z art. 24b ust. 1 pkt 2 ustawy, w przypadku wyrobów gazowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu.

Organ podziela zatem stwierdzenie Wnioskodawcy, że Spółka powinna ujmować sprzedaż na rzecz finalnych nabywców gazowych wyrobów gazowych objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 1 ustawy w deklaracji za okres, w którym upłynął termin płatności (określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez Spółkę, z którego wynika zapłata) należności za sprzedane przez Spółkę wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - w deklaracji za okres, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument.

Niemniej wbrew ocenie Spółki okresem rozliczeniowym dla Spółki w przedstawionych okolicznościach sprawy nie będzie okres kwartalny, lecz okres miesięczny, co wykazano już w zakresie pytania nr 1 i 2.

Rozliczenie zatem sprzedaży zwolnionych od akcyzy wyrobów gazowych winno nastąpić w deklaracji za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez Spółkę, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez Spółkę wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument.

Oceniając zatem całościowo, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3 jest nieprawidłowe.

Ad. 4

Kolejna kwestia, która budzi wątpliwości Wnioskodawcy, dotyczy konieczności ujmowania przez Spółkę w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy, wyrobów węglopochodnych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Odnosząc się do tych wątpliwości Organ zasadniczo zgadza się ze Spółką, że tak długo jak wyroby akcyzowe będą objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, tak długo powstały wobec tych wyrobów obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie podatkowe i nie będzie konieczności wykazania tego zobowiązania w deklaracji.

Zasadne jest także stwierdzenie Wnioskodawcy, że w przypadku przemieszczenia wyrobów do innego składu podatkowego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, z chwilą otrzymania co do zasady raportu odbioru, wygaśnie ciążący na Spółce obowiązek podatkowy.

Niemniej podkreślić należy, że wygaśnięcie obowiązku podatkowego jak i brak przekształcenia tego obowiązku w zobowiązanie dotyczy wyłącznie ilości wyrobów objętych raportem odbioru. W przypadku zatem powstania ubytków wyrobów akcyzowych w trakcie procedury zawieszenia poboru akcyzy, co zgodnie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego ma i może mieć miejsce, powstanie co do zasady po stronie Spółki zobowiązanie podatkowe, które Wnioskodawca winien wykazać w deklaracji za dany okres rozliczeniowy, zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy, a więc z wyłączeniem możliwości stosowania art. 24e ust. 1 ustawy.

Reasumując, Organ podziela stanowisko Spółki w zakresie dotyczącym sformułowanego pytania nr 4, tj. co do braku konieczności ujmowania w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy, wyrobów węglopochodnych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Zastrzega się równocześnie, że zgodnie z opisem sprawy zdarzają się i mogą w przyszłości wystąpić przypadku powstania ubytków, które wbrew argumentacji Spółki, powodować będą powstanie zobowiązani podatkowego. Niemniej nie ma to bezpośredniego wpływu na ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie treści pytania nr 4.

Ad. 5

Ostanie pytanie dotyczy konieczności ujmowania zużycia Preparatów w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy.

Opisane we wniosku preparaty to nabywane przez Spółkę na terytorium kraju wyroby energetyczne wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte zerową stawką akcyzy na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy. Spółka wykorzystuje te Preparaty do czyszczenia instalacji, maszyn i urządzeń oraz innych szeroko rozumianych prac konserwacyjnych przeprowadzanych w należących do Spółki zakładach produkcyjnych. Co istotne, wyroby te nie wchodzą w skład wytwarzanych produktów - w tym wytwarzanych wyrobów akcyzowych.

Zgodzić się zatem należy, że ww. okolicznościach, względem tych wyrobów (Preparatów) nie powstanie obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy, a tym samym Spółka nie jest będzie zobligowana do ujmowania zużycia Preparatów w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Spółki w zakresie dotyczącym sformułowanego pytania nr 5, stwierdzające że Spółka nie jest zobligowana do ujmowania zużycia Preparatów w deklaracji AKC-KZ, o której mowa w art. 24e ust.1 ustawy, uznać należy za prawidłowe.

Zastrzec jednocześnie należy, że wbrew twierdzeniu Spółki wobec wyrobów energetycznych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte zerową stawką akcyzy na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy i które zostały opodatkowane na wcześniejszym etapie obrotu, może powstać ponownie obowiązek podatkowy. Ma to jednak miejsce w sytuacji, którą opisano na wstępie uzasadnienia. Reasumując, w sprawie nie powstanie obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy, przy czym wynika to z innych przyczyn aniżeli wskazał Wnioskodawca.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

- stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;

- zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie sformułowanych we pytań i została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis sparwy.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Jesteśmy ściśle związani przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Jako Zainteresowani ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

     Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

     Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.  Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).