Temat interpretacji
Opodatkowanie i dokumentowanie produkcji oraz sprzedaży wyrobów energetycznych oznaczonych kodem CN 2710 19 29
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 maja 2020 r. (data wpływu 21 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania i dokumentowania produkcji oraz sprzedaży wyrobów energetycznych oznaczonych kodem CN 2710 19 29 jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania i dokumentowania produkcji oraz sprzedaży wyrobów energetycznych oznaczonych kodem CN 2710 19 29.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Wnioskodawcą) prowadzi w swoim zakładzie na terenie dzierżawionym zakład produkcyjny. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów energetycznych opodatkowanych podatkiem akcyzowym klasyfikowanych do kodów CN: 2707 50 00, 2710 12 25, 2710 19 29, 2710 19 99.
Na prowadzenie działalności Wnioskodawca uzyskał zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydane na czas nieoznaczony przez Naczelnika Urzędu Skarbowego [].
Wnioskodawca wytwarza wyrób akcyzowy klasyfikowany do kodu CN 2710 19 29 wprowadzany na rynek pod nazwą handlową [] z zerową stawką podatku akcyzowego.
Surowcem do wytwarzania wyrobu są odpady tworzyw sztucznych oraz oleje z pirolizy odpadów (np. tworzyw sztucznych, opon). Na przetwarzanie odpadów Wnioskodawca uzyskał wymagane prawem pozwolenie wydana przez []. Technologia przetwarzania polega na termicznej degradacji poliolefinowych odpadów tworzyw sztucznych oraz destylacji frakcyjnej uzyskanych węglowodorów ciekłych z podziałem na frakcje o zakresie wrzenia do 150 st. C., frakcję o zakresie wrzenia 150-300 st. C. oraz pozostałość podestylacyjną. Frakcja o zakresie wrzenia 150-300 st. C. poddawana jest następnie procesowi hydrotreatingu w celu uzyskania węglowodorów nasyconych, a także stabilizacji barwy i zapachu. Tak wytworzony produkt wprowadzany jest na rynek.
Wnioskodawca zamierza wytwarzać produkt klasyfikowany do kodu CN 2710 19 29 z przeznaczeniem jako paliwo opałowe opodatkowany stawką podatku akcyzowego w wysokości 232,00 zł/ 1000 dm3 (zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 15a ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. z późn. zm.).
Surowcem do wytwarzania wyrobu będą odpady tworzyw sztucznych oraz oleje z pirolizy odpadów.
Technologia przetwarzania odpadów polegać będzie na: termicznej degradacji poliolefinowych odpadów tworzyw sztucznych oraz destylacji frakcyjnej uzyskanych węglowodorów ciekłych a także olejów z pirolizy odpadów z podziałem na frakcje o zakresie wrzenia do 150 st. C., frakcję o zakresie wrzenia 150-300 st. C. oraz pozostałość podestylacyjną. Frakcja o zakresie wrzenia 150-300 st. C. stanowić będzie paliwo opałowe, które Wnioskodawca zamierza wprowadzić na rynek krajowy i wewnątrzwspólnotowy.
Rozliczenie ilościowe wytwarzanego wyrobu dokumentowane będzie w prowadzonych przez Wnioskodawcę ewidencjach składu podatkowego.
Wnioskodawca zamierza dokonywać sprzedaży wyrobu:
- w procedurze zawieszenia poboru podatku akcyzowego zgodnie z art. 40 i 41 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. z późn. zm.
- z zapłaconym podatkiem akcyzowym przy zachowaniu warunków, o których mowa w art. 89 ust. 5, 5a, 5d, 5f, 10 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. z póź. zm.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
Czy Wnioskodawca może wytwarzać oraz wprowadzać do obrotu handlowego jako paliwo opałowe wyrób klasyfikowany do kodu CN 2710 19 29?
Zdaniem Wnioskodawcy:
- przepisy ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. z późn. zm. prawnie nie zabraniają wytwarzania oraz sprzedaży wyrobów klasyfikowanych do kodu CN 2710 19 29 jako paliwa opałowego,
- stawka podatku akcyzowego dla tych wyrobów zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 15a ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. z późn. zm. wynosi 232,00 zł/ 1000 dm3,
- prowadzenie ewidencji wyrobów w składzie podatkowym jest wystarczające i prawidłowe,
- proponowany przez Wnioskodawcę sposób dokumentowania sprzedaży wyrobu jest wystarczający i prawidłowy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 722), zwana dalej ustawą, ustawą o podatku akcyzowym, ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej akcyzą, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy, do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych, zwanych dalej WIA, stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.).
W załączniku nr 1 do ustawy, pod pozycją 27 wskazane zostały oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów; oleje odpadowe, oznaczone kodem CN 2710.
Z kolei w poz. 20 załącznika nr 2 do ustawy, stanowiącego wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o których mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG, wymienione zostały oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów, oznaczone kodami CN od ex 2710 12 do ex 2710 19 68 oraz od ex 2710 20 11 do ex 2710 20 90. Przy czym, zgodnie z objaśnieniem do tego załącznika, ex dotyczy tylko danego wyrobu z danej pozycji lub kodu.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1. produkcja wyrobów akcyzowych;
2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
4a. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;
5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych stawka zerową akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.
Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
- użycie
wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich
przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich
przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
- było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
- nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;
- dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
- sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
- nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej art. 10 ust. 1 ustawy.
Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą art. 13 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy, skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy, procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.
Stosownie do art. 2 ust. 23e ustawy, pośredniczący podmiot olejowy - podmiot mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium kraju lub przedsiębiorcę zagranicznego posiadającego oddział z siedzibą na terytorium kraju, utworzony na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują sprzedaży poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, i którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1.
W myśl art. 16b ust. 1 ustawy, podmiot zamierzający zużywać do celów opałowych wyroby akcyzowe jako zużywający podmiot olejowy lub prowadzić działalność gospodarczą jako pośredniczący podmiot olejowy składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zgłoszenie rejestracyjne uproszczone.
Na podstawie art. 16c ustawy, przepisu art. 16b nie stosuje się do podmiotów nabywających wyroby akcyzowe nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określone w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów, w przypadku nabycia tych wyrobów od pośredniczącego podmiotu olejowego dokonującego ich sprzedaży detalicznej.
Stosownie do art. 40 ust. 1 ustawy, procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie, jeżeli:
1. wyroby akcyzowe są:
- w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu przez podmiot pośredniczący albo podmiot zużywający,
- przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium kraju,
- przemieszczane, w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
- przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
1a. wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, są w składzie podatkowym, w tym również
w wyniku zwrotu lub dostarczenia przez zużywający podmiot gospodarczy, który posiadał te wyroby i nie zużył ich do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;
2. wyroby akcyzowe importowane i dopuszczone do obrotu są przemieszczane przez zarejestrowanego wysyłającego z miejsca importu na terytorium kraju do:
- składu podatkowego na terytorium kraju,
- urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
- podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1.
W myśl art. 40 ust. 2 ustawy procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie, jeżeli wyroby akcyzowe są przemieszczane:
- ze składu podatkowego na terytorium kraju do składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego;
- ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do składu podatkowego na terytorium kraju;
- w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju przez terytorium państw członkowskich do organu celnego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
- ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
- ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego przez terytorium kraju do organu celnego na terytorium innego państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
- ze składu podatkowego na terytorium kraju do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
- ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca ich odbioru przez zarejestrowanego odbiorcę na terytorium kraju lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
- przez terytorium kraju między składami podatkowymi na terytorium państw członkowskich;
- przez terytorium kraju ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
- w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu
na terytorium kraju, przez zarejestrowanego wysyłającego
do:
- składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego,
- nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy,
- podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
- organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
- w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu na
terytorium państwa członkowskiego, przez zarejestrowanego wysyłającego
do:
- składu podatkowego na terytorium kraju,
- określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru tych wyrobów przez zarejestrowanego odbiorcę,
- podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
- urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
- organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej, przez terytorium kraju.
Na podstawie art. 40 ust. 5 ustawy, procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1. W przypadku wyrobów akcyzowych oznaczonych kodami CN 2710 12 21, 2710 12 25 oraz 2710 19 29 procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.
W myśl art. 41 ust. 1, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:
- zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
- złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego.
Warunek złożenia zabezpieczenia akcyzowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie art. 41 ust. 1a ustawy.
Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy dostawy wewnątrzwspólnotowej do podmiotu nieprowadzącego składu podatkowego, warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest upoważnienie wydane przez właściwe władze podatkowe państwa członkowskiego Unii Europejskiej do odbioru przez nabywcę wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadku podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1 - zastosowanie świadectwa zwolnienia, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996 r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. UE L 8 z 11.01.1996, str. 11; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 297). Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio art. 41 ust. 2 ustawy.
W myśl art. 41 ust. 5 ustawy, przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nie powstaje zobowiązanie podatkowe i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez niego:
- raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru lub
- raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu, lub
- alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy
-w części objętej potwierdzeniem.
Jak stanowi art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, do wyrobów energetycznych w rozumieniu ustawy zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.
Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych art. 86 ust. 2 ustawy.
Paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem wyrobów, o których mowa w ust. 2 art. 86 ust. 3 ustawy.
W art. 89 ust. 1 ustawy zostały określone stawki akcyzy na wyroby energetyczne. Stawki wskazane w pkt 1-13 tego przepisu odnoszą się bezpośrednio do ich kodów klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN), natomiast stawki określone w pkt 14-15 tego artykułu oparte są na definicji paliw silnikowych lub paliw opałowych, o których mowa w art. 86 ust. 2-3 ustawy. Wyroby o kodach CN 2710 19 29 nie zostały wymienione w pkt 1-13 art. 89 ust. 1 ustawy.
Zgodnie zatem z art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. a ustawy, stawka akcyzy na wyroby energetyczne wynosi dla pozostałych paliw opałowych, w przypadku gdy ich gęstość w temperaturze 15°C jest:
- niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 232,00 zł/1000 litrów,
- równa lub wyższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 64,00 zł/1000 kilogramów.
W myśl art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy, w przypadku użycia wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, do napędu silników spalinowych, użycia ich, gdy nie spełniają warunków określonych w szczególnych przepisach w zakresie prawidłowego znakowania i barwienia, a także ich posiadania w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw lub sprzedaży z takiego zbiornika stosuje się odpowiednio stawkę 1822,00 zł/1000 litrów, a w przypadku gdy ich gęstość w temperaturze 15°C jest równa lub wyższa od 890 kilogramów/metr sześcienny - 2047,00 zł/1000 kilogramów.
W tym miejscu wskazać również należy, że ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1556 ze zm.) obrót olejami opałowymi został objęty systemem monitorowania przewozu towarów SENT. Z uwagi na możliwe nadużycia związane ze zróżnicowaniem stawek akcyzy na oleje opałowe i napędowe w zależności od ich przeznaczenie, w ustawie o podatku akcyzowym określono obowiązki podmiotów dokonujących obrotu olejami opałowymi, które wskazano w art. 89 ust. 5-15 ustawy, natomiast regulację sankcyjną w art. 89 ust. 16 ustawy. Konstrukcja tej regulacji w założeniu uniemożliwia niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie wyrobów akcyzowych po preferencyjnych stawkach. Na mocy tej nowelizacji, podmioty zużywające olej opałowy oraz podmioty dokonujące w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaży poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy olejów opałowych podlegają obowiązkowi rejestracyjnemu. Spod obowiązku rejestracji wyłączone zostały jedynie podmioty nabywające oleje opałowe w punktach sprzedaży detalicznej w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów. W tym przypadku, wystarczający dla potrzeb nadzoru nad tą formą obrotu będzie rejestr prowadzony przez podmioty dokonujące sprzedaży (pośredniczące podmioty olejowe).
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw zakładała okres przejściowy względem ww. obowiązku rejestracji wszystkich uczestników obrotu paliwami opałowymi do dnia 31 marca 2020 r. Jednocześnie, uwzględniając uwarunkowania zewnętrzne, na mocy art. 60 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568 ze zm.), okres ten został przedłużony do 31 sierpnia 2020 r.
Jak stanowi art. 89 ust. 5 ustawy, w przypadku sprzedaży wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, stawki akcyzy określone w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a stosuje się, pod warunkiem że:
- nabywcą tych wyrobów jest pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy;
- sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem olejowym dokona zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 albo art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2332 oraz z 2019 r. poz. 730, 1123 i 1556);
- nabywca oświadczy, że nabywane wyroby:
-
zostaną przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania
tych stawek; oświadczenie ma następującą teść:
Oświadczam, że nabywane wyroby zużyję do celów opałowych. Za zmianę przeznaczenia nabywanych wyrobów i przez to narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego grozi odpowiedzialność przewidziana w art. 73a Kodeksu karnego skarbowego. lub - będą sprzedane do celów opałowych,
uprawniających do stosowania tych stawek; oświadczenie ma następującą
treść:
Oświadczam, że nabywane wyroby sprzedam do celów opałowych. Za zmianę przeznaczenia nabywanych wyrobów i przez to narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego grozi odpowiedzialność przewidziana w art. 73a Kodeksu karnego skarbowego.;
-
zostaną przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania
tych stawek; oświadczenie ma następującą teść:
- nabywca uzupełni
zgłoszenie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 albo art. 6a ust. 1 ustawy z
dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego
przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, zgodnie z art. 5 ust.
6 lub art. 6a ust. 3 tej ustawy oraz uzupełni to zgłoszenie o
oświadczenie, o którym mowa w pkt 3.
W myśl art. 89 ust. 5a ustawy w przypadku sprzedaży wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów, warunkiem zastosowania stawek określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a jest:
- zamieszczenie przez pośredniczący podmiot olejowy w rejestrze, o którym mowa w art. 138ta ust. 1, danych wymienionych w art. 138ta ust. 2;
- potwierdzenie przez pośredniczący podmiot olejowy sprzedaży detalicznej tych wyrobów fakturą, która zawiera informację o treści: Nabywane paliwa opałowe mogą być zużyte wyłącznie do celów opałowych. Za zmianę przeznaczenia nabytych paliw opałowych i przez to narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego grozi odpowiedzialność przewidziana w art. 73a Kodeksu karnego skarbowego.
W przypadkach niedostępności rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, warunki określone w ust. 5 pkt 2-4 oraz ust. 5c pkt 2-4 uznaje się za spełnione, o ile podmiot dokona zgłoszenia i uzupełnienia zgłoszenia o informacje o odbiorze wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, na warunkach i w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 7 tej ustawy art. 89 ust. 5d ustawy.
Zgodnie z art. 89 ust. 5e ustawy, w przypadku sprzedaży paliw opałowych będących przedmiotem przewozu towarów w rozumieniu ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi pośredniczącemu podmiotowi olejowemu lub zużywającemu podmiotowi olejowemu innemu niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, warunki stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, mogą być zastąpione oświadczeniem nabywcy o treści określonej w ust. 5 pkt 3 lit. a lub b złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, jeżeli:
- każda sprzedaż tych wyrobów została potwierdzona fakturą;
- nabywca poinformuje sprzedawcę, że ilość odebranych wyrobów jest zgodna z ilością wykazaną w fakturze, o której mowa w pkt 1;
- dokonano zgłoszenia do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, danych zawartych w umowie, o których mowa w art. 6c ust. 2 tej ustawy, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów.
Zgodnie natomiast z art. 89 ust. 5f ustawy, w przypadku sprzedaży paliw opałowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy niebędących przedmiotem przewozu w rozumieniu ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi pośredniczącemu podmiotowi olejowemu lub zużywającemu podmiotowi olejowemu innemu niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, warunki stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, o których mowa w ust. 5 pkt 2-4, mogą być zastąpione oświadczeniem nabywcy o treści określonej w ust. 5 pkt 3 lit. a lub b złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, jeżeli:
- każda sprzedaż tych wyrobów została potwierdzona fakturą;
- nabywca poinformuje sprzedawcę, że ilość odebranych wyrobów jest zgodna z ilością wykazaną w fakturze, o której mowa w pkt 1;
- dokonano zgłoszenia do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy
z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, danych zawartych w umowie, o których mowa w art. 6c ust. 2 tej ustawy, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów.
W przypadkach, o których mowa w ust. 5e i 5f, sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem olejowym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, sporządza i przesyła do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, miesięczne zestawienie informacji, o których mowa w art. 6c ust. 4 tej ustawy art. 89 ust. 5g ustawy.
Sprzedawca wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a zużywającym podmiotom olejowym jest obowiązany odmówić sprzedaży tych wyrobów w przypadku gdy adres, pod który sprzedawca dostarczył wyroby akcyzowe, jest inny niż wskazane w potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego miejsce (adres), gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, z wyłączeniem miejsc, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze niestacjonarne art. 89 ust. 10 pkt 3 ustawy.
Jak wynika z art. 89 ust. 16 ustawy, w przypadku gdy warunki, o których mowa w ust. 5-5f i ust. 10 pkt 3, nie zostały spełnione, stosuje się stawkę akcyzy określoną w ust. 4 pkt 1.
W myśl natomiast art. 89 ust. 17 ustawy, w przypadku gdy nabywca uzupełni zgłoszenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 4, po upływie terminu, o którym mowa w art. 5 ust. 6 lub art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ale przed upływem terminu, o którym mowa w art. 11 ust. 1 tej ustawy, zobowiązanie podatkowe nie powstaje i z chwilą uzupełnienia przez nabywcę tego zgłoszenia, w części objętej potwierdzeniem, wygasa obowiązek podatkowy z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 3, ciążący na pośredniczącym podmiocie olejowym.
W przypadku gdy podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, uzupełni zgłoszenie, o którym mowa w ust. 5c pkt 4, po upływie terminu, o którym mowa w art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ale przed upływem terminu, o którym mowa w art. 11 ust. 1 tej ustawy, stosuje się stawki akcyzy określone w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a art. 89 ust. 18 ustawy.
W przypadku naruszenia warunków sprzedaży, o których mowa w ust. 5e i 5f, obowiązek podatkowy z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 3, ciążący na pośredniczącym podmiocie olejowym, wygasa w zakresie ilości odebranego towaru potwierdzonej przez nabywcę w zgłoszeniu w sposób, o którym mowa w art. 5 ust. 6 lub art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi art. 89 ust. 19 ustawy.
Ponadto zgodnie z art. 89 ust. 20 ustawy, w przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia, o którym mowa w ust. 5 pkt 4, ust. 5c pkt 4 i ust. 5d, albo naruszenia warunków sprzedaży, o których mowa w ust. 5a, 5e, 5f i ust. 10 pkt 3:
- pośredniczącemu podmiotowi olejowemu lub zużywającemu podmiotowi olejowemu, na jego wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie roku, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności akcyzy, przysługuje zwrot akcyzy zapłaconej przez ten podmiot, jeżeli w wyniku postępowania podatkowego zostanie ustalone, że wyroby akcyzowe, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zostały zużyte do celów opałowych albo
- jeżeli
pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy nie złożył
deklaracji podatkowej lub deklaracji uproszczonej w zakresie wyrobów
akcyzowych, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, z
zastosowaniem stawki akcyzy określonej w ust. 4 pkt 1:
- nie wszczyna się postępowań podatkowych, jeżeli w wyniku kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej ustalono, że wyroby akcyzowe, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zostały zużyte do celów opałowych albo
- wszczęte postępowanie umarza się, jeżeli w tym postępowaniu ustalono, że wyroby akcyzowe, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zostały zużyte do celów opałowych.
W przedstawionej sprawie, Wnioskodawca prowadzi w składzie podatkowym działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów energetycznych opodatkowanych akcyzą i wytwarza m.in. wyrób akcyzowy klasyfikowany do kodu CN 2710 19 29, wprowadzany na rynek pod nazwa handlową [] z zerową stawką podatku akcyzowego. Surowcem do wytwarzania wyrobu są odpady tworzyw sztucznych oraz oleje z pirolizy odpadów (np. tworzyw sztucznych, opon). W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca zamierza również wytwarzać produkt klasyfikowany do ww. kodu CN 2710 19 29 z przeznaczeniem jako paliwo opałowe, opodatkowany stawką podatku akcyzowego w wysokości 232,00 zł/ 1000 dm3 (zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 15a ustawy). Surowcem do wytwarzania wyrobu również będą odpady tworzyw sztucznych oraz oleje z pirolizy odpadów. Technologia przetwarzania odpadów polegać będzie na: termicznej degradacji poliolefinowych odpadów tworzyw sztucznych oraz destylacji frakcyjnej uzyskanych węglowodorów ciekłych, a także olejów z pirolizy odpadów z podziałem na frakcję o zakresie wrzenia do 150 st. C., frakcję o zakresie wrzenia 150-300 st. C. oraz pozostałość podestylacyjną. Frakcja o zakresie wrzenia 150-300 st. C. stanowić będzie paliwo opałowe, które Wnioskodawca zamierza wprowadzić na rynek krajowy i wewnątrzwspólnotowy.
Rozliczenie ilościowe wytwarzanego wyrobu dokumentowane będzie w prowadzonych przez Wnioskodawcę ewidencjach składu podatkowego. Wnioskodawca zamierza dokonywać sprzedaży wyrobu w procedurze zawieszenia akcyzy, zgodnie z art. 40 i 41 ustawy oraz w procedurze z zapłaconym podatkiem akcyzowym przy zachowaniu warunków, o których mowa w art. 89 ust. 5, 5a, 5d, 5f, 10 ustawy.
Wnioskodawca ma wątpliwości, czy na gruncie ustawy o podatku akcyzowym może wytwarzać oraz wprowadzać do obrotu handlowego powyższy wyrób oznaczony kodem CN 2710 19 29 jako paliwo opałowe, a także czy przedstawiony sposób dokumentowania wytwarzania i sprzedaży tego wyrobu jest wystarczający.
Odnosząc się do pierwszego pytania Wnioskodawcy, należy wskazać, że jak wynika z art. 86 ust. 3 ustawy paliwa opałowe to wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z włączeniem wyrobów będących paliwami silnikowymi.
Zatem do uznania wyrobu energetycznego za paliwo opałowe konieczne jest jego faktyczne przeznaczenie do celów opałowych. W tym katalogu pojęciowym uwzględnione są bowiem wyłącznie wyroby służące do celów grzewczych, z wyłączeniem wyrobów służących do napędu silników spalinowych.
Nadmienić należy, że w przedmiotowej pozycji CN 2710 19 29 Nomenklatury Scalonej mieszczą się Pozostałe oleje średnie do celów innych niż do przeprowadzania procesu specyficznego i do przeprowadzania przemian chemicznych w procesie innym niż wymieniony w podpozycji 2710 19 11. Wyroby te zostały wymienione w załączniku nr 1 i załączniku nr 2 do ustawy i są wyrobami energetycznymi, które stanowią źródło energii napędowej lub cieplnej. Wynika to z faktu, że ze względu na swoje immanentne cechy determinujące ich klasyfikację CN, są i mogą być wykorzystywane przez podmioty jako paliwa lub jako dodatki do paliw.
Zgodnie z treścią wniosku, Spółka będzie dokonywać produkcji przedmiotowych wyrobów klasyfikowanych do kodu CN 2710 19 29 w składzie podatkowym i wprowadzać je do obrotu jako paliwa opałowe (przeznaczone do tego celu). Tym samym, należy stwierdzić, że wyroby te, oznaczone kodem CN 2710 19 29 spełniają definicję paliw opałowych w rozumieniu art. 86 ust. 3 ustawy.
Ponadto, jak wskazuje Spółka, przedmiotowe wyroby są opodatkowane stawką podatku akcyzowego w wysokości 232,00 zł/ 1000 dm3 (z opisu wniosku nie wynika aby wyrób miał gęstość w temperaturze 15°C równą lub wyższą niż 890 kg/m3 dla której to gęstości można by zastosować stawkę akcyzy 64,00 zł/1000 kg). Sprzedaż wyrobów będzie mieć miejsce z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 40 i 41 ustawy, bądź w procedurze z zapłaconą akcyzą, przy zachowaniu przez Wnioskodawcę warunków, o których mowa w art. 89 ust. 5, 5a, 5d, 5f i 10 ustawy.
Mając na uwadze powyższe, w szczególności wskazanie, że Wnioskodawca spełnia wymogi wynikające z ustawy do stosowania procedury zawieszenia akcyzy podczas produkcji i sprzedaży przedmiotowych wyrobów, a w przypadku procedury z zapłaconą akcyzą zachowuje warunki, o których mowa w art. 89 ust. 5, 5a, 5d, 5f i 10 ustawy należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej we wniosku sposób postępowania Spółki, tj. produkcja w składzie podatkowym i sprzedaż wyrobów oznaczonych CN 2710 19 29 przeznaczonych do celów opałowych, opodatkowanych stawką 232 zł/ 1000 litrów, jako paliwa opałowe jest prawidłowy. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka może zatem na gruncie podatku akcyzowego wywarzać i wprowadzać do obrotu handlowego wskazany wyrób jako paliwo opałowe.
W odniesieniu natomiast do sposobu dokumentowania wytwarzania i sprzedaży przedmiotowych paliw opałowych, klasyfikowanych do kodu CN 2710 19 29, należy wskazać, że zgodnie z art. 138a ust. 1 ustawy, podmiot prowadzący skład podatkowy prowadzi ewidencję wyrobów akcyzowych.
W myśl art. 138a ust. 2 ustawy, ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna umożliwiać w szczególności:
1. ustalenie ilości, rodzajów oraz miejsca magazynowania w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych:
- objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy,
- nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, w
tym:
- wyrobów zwolnionych od akcyzy, w tym zwolnionych ze względu na ich przeznaczenie,
- wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89;
2. ustalenie ilości i rodzajów wyrobów, od których została zapłacona akcyza;
3. ustalenie ilości i rodzajów magazynowanych w jednym zbiorniku wyrobów energetycznych:
- objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy,
- od których została zapłacona akcyza,
- zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie,
- opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89;
4. wyodrębnienie kwoty akcyzy, której pobór podlega zawieszeniu w związku z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, oraz kwoty akcyzy, która przypadałaby do zapłaty, gdyby wyroby nie były zwolnione od akcyzy;
5. ustalenie ilości wyrobów akcyzowych wprowadzonych do składu podatkowego i wyprodukowanych w składzie podatkowym;
6. ustalenie ilości wysłanych lub otrzymanych wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, daty wysłania lub odbioru tych wyrobów, a także miejsca odbioru w przypadku ich przemieszczania oraz informacje o e-DD;
7. ustalenie właściciela wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy, oraz posiadania przez tego właściciela wymaganej koncesji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
Szczegóły dotyczące ewidencji, o których mowa w art. 138a ustawy zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2019 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2534).
Stosownie do art. 138p ust. 1 ustawy, ewidencje i inne dokumentacje, o których mowa w art. 138a-138l i art. 138o, prowadzi się w formie papierowej lub elektronicznej.
Ewidencje, o których mowa w art. 138a-138c i art. 138e-138l, mogą zostać zastąpione dokumentacją prowadzoną na podstawie przepisów prawa podatkowego innych niż przepisy o akcyzie, albo na podstawie przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że dokumentacja ta zawiera wszystkie dane wymagane dla danej ewidencji art. 138p ust. 2 ustawy.
Zgodnie z art. 138q ust. 1, ewidencje i inne dokumentacje, o których mowa w art. 138a-138o, powinny być przechowywane do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały sporządzone.
W myśl art. 138ta, pośredniczący podmiot olejowy dokonujący sprzedaży detalicznej wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów, prowadzi rejestr podmiotów nabywających te wyroby.
Na podstawie art. 138ta ust. 2, w rejestrze, o którym mowa w ust. 1, podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zamieszcza następujące dane:
- imię i nazwisko lub nazwę podmiotu nabywającego te wyroby akcyzowe, adres jego zamieszkania, miejsca pobytu lub siedziby;
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo numer PESEL podmiotu nabywającego te wyroby akcyzowe, a jeżeli numer PESEL nie został nadany nazwę i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej;
- adres miejsca zużycia tych wyrobów akcyzowych;
- wskazanie rodzaju, typu, mocy i liczby urządzeń grzewczych;
- datę sprzedaży;
- dane dotyczące tych wyrobów akcyzowych, w szczególności rodzaj wyrobów, kod CN, ilość, masę brutto lub objętość.
Wpisu do rejestru dokonuje się z chwilą sprzedaży wyrobów art. 138ta ust. 3 ustawy.
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabywająca wyroby akcyzowe, o których mowa w ust. 1, jest obowiązana do okazania podmiotowi dokonującemu sprzedaży detalicznej dokumentu potwierdzającego jej tożsamość art. 138ta ust. 4 ustawy.
W przypadku gdy osoba fizyczna odmawia okazania dokumentu potwierdzającego jej tożsamość lub podania danych, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4, pośredniczący podmiot olejowy dokonujący sprzedaży detalicznej jest obowiązany odmówić sprzedaży wyrobów wskazanych w ust. 1 art. 138ta ust. 5 ustawy.
Pośredniczący podmiot olejowy dokonujący sprzedaży detalicznej przekazuje kopię rejestru właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rejestr art. 138ta ust. 6 ustawy.
Dane, o których mowa w ust. 2, są przechowywane do celów kontroli przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały zamieszczone w rejestrze, o którym mowa w ust. 1.
Stwierdzić należy, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Spółka będzie wytwarzać przedmiotowy wyrób klasyfikowany do CN 2710 19 29 w składzie podatkowym i dokonywać sprzedaży z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy bądź dokonywać sprzedaży tego wyrobu z zapłaconym podatkiem akcyzowym. Rozliczenie ilościowe wytwarzanego wyrobu dokumentowane będzie w prowadzonych prze Wnioskodawcę ewidencjach składu podatkowego.
Należy wskazać, że zgodnie z regulacjami Działu VIa ustawy o podatku akcyzowym Ewidencje i inne dokumentacje ewidencja wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym powinna odnosić się zarówno do wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jak i do wyrobów, od których akcyza została zapłacona.
Rolą ewidencji składu podatkowego jest bowiem ujęcie wszelkich zdarzeń związanych z czynnościami mającymi miejsce w składzie podatkowym. Wymóg ewidencyjny dotyczący umożliwienia identyfikacji zarówno poszczególnych rodzajów wyrobów akcyzowych, jak i czynności lub stanów faktycznych związanych z wyrobami akcyzowymi, wynika m.in. ze specyfiki instytucji składu podatkowego, która umożliwia (po spełnieniu odpowiednich warunków) przesunięcie w czasie przekształcenia obowiązku podatkowego w zobowiązanie podatkowe. Z powyższych względów, z punktu widzenia podmiotu prowadzącego skład podatkowy istotna jest rzetelność prowadzenia ewidencji, która odzwierciedlać ma rzeczywiste ilości wszystkich rodzajów wyrobów akcyzowych wprowadzonych do składu, magazynowanych, zużywanych i z niego wyprowadzanych. Przy czym, ewidencja ta powinna zawierać stan rzeczywisty, a nie tylko wynikający z dokumentów handlowych lub ustalony na wcześniejszym etapie obrotu.
Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że w przypadku wyrobów energetycznych oznaczonych kodem CN 2710 19 29 przeznaczonych jako paliwa opałowe, produkcja i sprzedaż tych wyrobów akcyzowych winna znaleźć odzwierciedlenie w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji składu podatkowego. Przy czym, ewidencja ta winna umożliwiać ustalenie ilości, rodzajów oraz miejsca magazynowania w składzie podatkowym tych wyrobów zarówno objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jak i wyrobów nieobjętych tą procedurą, a także wyrobów, od których akcyza została już zapłacona.
Jednocześnie, w sytuacji sprzedaży przedmiotowych olejów jako paliwa opałowe, niezbędne jest spełnienie ustawowych warunków w zakresie m.in. złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, zgłoszenia w systemie SENT, oświadczeń o wykorzystaniu (przeznaczeniu) tych wyrobów, a w przypadku sprzedaży wyrobów przez pośredniczący podmiot olejowy w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów prowadzenie rejestru, o którym mowa w art. 138ta. W sytuacji dostawy olejów opałowych w ramach tzw. umowy okresowej, konieczne jest natomiast spełnienie określonych w przepisach ustawy o podatku akcyzowym warunków w zakresie dokumentowania tych dostaw.
W związku z faktem, że jak wskazuje Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego będzie on dokonywał sprzedaży ww. paliw opałowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z regulacjami art. 40 i 41 ustawy, bądź w procedurze z zapłaconą akcyzą przy zachowaniu wszystkich warunków, o których mowa w art. 89 ust. 5, 5a, 5d, 5f i 10 ustawy (a zatem z zachowaniem obowiązków dokumentacyjnych, o których mowa w tych przepisach), należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie prowadzenie ewidencji w składzie podatkowym oraz proponowany przez Wnioskodawcę sposób dokumentowania sprzedaży paliwa opałowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 29 będzie prawidłowy i wystarczający.
Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało zatem uznać za prawidłowe.
W tym miejscu informuje się, że przedmiotowa interpretacja została wydana wyłącznie w oparciu o przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz dotyczy wyłącznie zapytania Zainteresowanego i zakresu objętego ustawą o podatku akcyzowym. Przedmiotem analizy i oceny nie były natomiast objęte kwestie związane m.in. z przepisami ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2020 r., poz. 859 ze zm.), w tym zasady obrotu paliwami opałowymi i obowiązki dokumentacyjne podmiotów wynikające z tej ustawy.
Wydana interpretacja dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku, ściśle w zakresie objętym pytaniami Wnioskodawcy, tj. możliwości wytwarzania oraz sprzedaży paliwa opałowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 29 opodatkowanego stawką 232,00 zł/ 1000 litrów na gruncie ustawy o podatku akcyzowym, a także dokumentowania wytwarzania i sprzedaży tego wyrobu w prowadzonej ewidencji składu podatkowego przy spełnieniu warunków wynikających z przepisów art. 40, art. 41 oraz art. 89 ust. 5, 5a, 5d, 5f i 10 ustawy. Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniami, nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.
Tym samym przedmiotem niniejszej interpretacji nie była ocena spełnienia przez Wnioskodawcę warunków wynikających z art. 40, art. 41 oraz art. 89 ust. 5, 5a, 5d, 5f i 10 ustawy, gdyż nie było to przedmiotem wniosku. Stwierdzenie to przyjęto jako element okoliczności zdarzenia przyszłego, a tym samym nie było ono przedmiotem oceny.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego, jak również w przypadku ustalenia w toku prowadzonego postepowania podatkowego odmiennego stanu sprawy niż przedstawiony we wniosku. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej