Prawo do zwolnienia od podatku akcyzowego, obowiązek rejestracji, obowiązek składania deklaracji, obowiązek prowadzenia ewidencji - biogaz i energia e... - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.79.2023.2.AM

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.79.2023.2.AM

Temat interpretacji

Prawo do zwolnienia od podatku akcyzowego, obowiązek rejestracji, obowiązek składania deklaracji, obowiązek prowadzenia ewidencji - biogaz i energia elektryczna.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 14 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania (w zakresie energii elektrycznej i biogazu), obowiązku rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych, spełnienia warunków formalnych zwolnienia biogazu, obowiązku składania deklaracji akcyzowych, obowiązku prowadzenia ewidencji w zakresie biogazu i w zakresie energii elektrycznej oraz sposobu obliczania progu łącznej mocy 1 MW wpłynął 22 marca 2023 r. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 maja 2023 r. (wpływ 22 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi produkcji (…).

W związku z prowadzoną ww. działalnością, Spółka posiada również własną instalację/biogazownię, przy pomocy której, z odpadów produkcyjnych, wytwarzany jest biogaz klasyfikowany do kodu CN 2711 29 00. Biogaz ten zużywany jest przez Spółkę wyłącznie na jej własne potrzeby, tj. służy on do wytwarzania w Spółce energii elektrycznej oraz ciepła (w skojarzeniu, tzw. kogeneracja), które również są zużywane przez Spółkę wyłącznie na jej własne potrzeby (tj. zasilają one zakład produkcyjny Spółki i pozwalają ograniczyć zakupy energii elektrycznej od dostawcy).

W ramach opisu procesu technologicznego wytwarzania biogazu, energii oraz ciepła, Spółka wskazuje, że w przyzakładowych ściekach organicznych, zawierających węglowodany, w określonych warunkach zachodzą procesy biochemiczne (fermentacja). Pod wpływem działania mikroorganizmów substancje organiczne zawarte w ściekach rozkładają się, przechodząc przez różne postacie produktów pośrednich, ostatecznie do postaci dwutlenku węgla i metanu. Biogaz powstający w wyniku fermentacji składa się z metanu i dwutlenku węgla, ale zawiera także inne gazy, m.in. azot, siarkowodór, tlenek węgla, amoniak, czy tlen. Pozyskany w ten sposób biogaz poddawany jest następnie m.in. procesowi odsiarczania, tak aby był gotowy do dalszego wykorzystania w procesie produkcji energii i ciepła.

Energia elektryczna oraz ciepło wytwarzane są przez Spółkę przy pomocy agregatu kogeneracyjnego, składającego się z silnika spalinowego zasilanego biogazem własnym, powstającym w sposób opisany powyżej. W szczególności, biogaz spalany jest w tzw. układzie kogeneracyjnym (CHP - Combined Heat and Power), pozwalającym na skojarzoną produkcję energii i ciepła (kogeneracja). Agregat kogeneracyjny, z silnikiem tłokowym sprzężonym z generatorem synchronicznym oraz wyposażony w szereg wymienników ciepła, posiada również wielosystemową armaturę oraz mikroprocesorowy układ kontroli i regulacji. Agregat posiada także system umożliwiający monitoring oraz wizualizację parametrów pracy ww. systemu CHP.

Wytwarzany biogaz oraz ciepło zużywane są przez Spółkę na potrzeby własne. W szczególności, wytwarzana energia elektryczna nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii (tzw. przyłączenie do sieci), lecz jest wyłącznie zużywana przez Spółkę na własne potrzeby. Łączna moc generatorów produkujących energię elektryczną, która jest następnie zużywana przez Spółkę na jej własne potrzeby, nie przekracza obecnie progu 1 MW.

Na tym tle, Spółka chce ustalić, jaki zakres obowiązków na gruncie podatku akcyzowego ciąży na niej, jako podmiocie wytwarzającym i zużywającym wyrób gazowy (tj. biogaz) oraz następnie, z wykorzystaniem tego biogazu, produkującym oraz zużywającym energię elektryczną (wraz z ciepłem w skojarzeniu, tzw. kogeneracji) - każdorazowo na własne potrzeby.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo ponadto:

    - na gruncie przepisów ustawy akcyzowej Spółka jest finalnym nabywcą gazowym (tzw. FNG) o którym mowa w art. 2 pkt 19a ustawy akcyzowej, gdyż posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby gazowe oraz, równocześnie, nie jest pośredniczącym podmiotem gazowym (PPG), tj. nie dokonała rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) jako podmiot o statusie PPG);

   - Spółka nie posiada koncesji Prezesa URE w zakresie energii elektrycznej, w tym nie posiada koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;

   - Spółka nie jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu innych czynności niż czynności będące przedmiotem Wniosku;

   - powstały w oczyszczalni ścieków biogaz (wytworzony na skutek konwersji zanieczyszczeń zawartych w ściekach na stan gazowy w tzw. zamkniętej komorze fermentacyjnej) trafia do zbiornika magazynowego a następnie zostaje dostarczony do agregatu kogeneracyjnego, gdzie podlega spaleniu, na skutek czego wytwarzana zostaje energia elektryczna i ciepło. Agregat kogeneracyjny (o mocy … kW) składa się z silnika spalinowego zasilanego biogazem oraz generatora synchronicznego.

   - W wyniku powyższego procesu przy użyciu agregatu kogeneracyjnego, energia zawarta w biogazie zostaje zamieniana w 40% w energię elektryczną i w 60% w ciepło. Wytworzona w agregacie kogeneracyjnym energia elektryczna ma parametry takie same jak energia elektryczna dostarczana do Spółki z sieci. W związku z tym, oba rodzaje energii podlegają synchronizacji (czyli, używając języka potocznego, „wymieszaniu”) a następnie zużywane są do zasilania linii produkcyjnych, oświetlenia, klimatyzacji oraz wszelkich innych urządzeń zasilanych energią elektryczną (w tym samego agregatu kogeneracyjnego), niezbędnych do funkcjonowania zakładu produkcyjnego). Energia elektryczna wytworzona z biogazu przy pomocy agregatu kogeneracyjnego jest w całości wykorzystywana przez Spółkę na potrzeby własne i stanowi ok. 3,5% całej energii elektrycznej zużywanej w zakładzie produkcyjnym.

Z kolei wytworzone przy pomocy agregatu kogeneracyjnego ciepło (60%) jest tzw. ciepłem niskotemperaturowym, co oznacza że ma ono słabe parametry grzewcze. W związku z tym, obecnie nie jest przez Spółkę wykorzystywane i jako tzw. ciepło odpadowe, uchodzi do atmosfery poprzez chłodzenie;

   - Spółka posiada drugi generator, który wykorzystuje do zasilania urządzeń krytycznych jedynie w przypadku zaniku (awarii dostaw) energii elektrycznej z sieci zewnętrznej. Moc tego generatora to (…) kW.

Dodatkowo, w innej fabryce, znajdującej się w innej lokalizacji (w innym województwie) niż opisana we Wniosku biogazownia, Wnioskodawca posiada drugi generator (awaryjny) o mocy (…) MW, niepowiązany technicznie w żaden sposób z opisanym we Wniosku agregatem kogeneracyjnym (w tym pod kątem wspólnego przyłączenia do sieci), który używany jest przez Spółkę wyłącznie w wypadku zaniku dostaw energii elektrycznej z sieci zewnętrznej.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)

A. W zakresie biogazu:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w odniesieniu do opisanego procesu wytwarzania oraz zużywania biogazu do celów produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (kogeneracja) przysługuje mu prawo do korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla czynności podlegających opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe (tu: biogaz) przeznaczone do celów opałowych do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (tj. zwolnienie, o którym mowa w art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej w zw. z art. 31b ust. 4 pkt 1 tej ustawy)?

  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, ma on obowiązek rejestracyjny dla celów podatku akcyzowego (w CRPA, zgodnie z przepisami art. 16 ustawy akcyzowej) w związku z wytwarzaniem oraz zużywaniem biogazu na opisane we wniosku cele, zwolnione od akcyzy, tj. rejestracji jako podmiot zużywający wyroby gazowe (biogaz o kodzie CN 2711 29 00) zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (czyli rejestracji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy akcyzowej)?

  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie ciążą na nim warunki formalne określone w art. 31b ust. 5 i 5a ustawy akcyzowej, związane z możliwością korzystania w opisanej sytuacji ze zwolnienia od akcyzy dla biogazu używanego do celów łącznej produkcji energii elektrycznej i ciepła (kogeneracja)?

  4. Czy Spółka ma obowiązek składania deklaracji akcyzowej z tytułu wytwarzania i zużywania biogazu na ww. cele? A jeżeli tak, to czy Spółka powinna ujmować ten biogaz w deklaracji miesięcznej dla wyrobów gazowych, zgodnie z art. 24b ustawy akcyzowej, czy też wyłącznie w deklaracji kwartalnej, o której mowa w art. 24e ww. ustawy?

  5. Czy Spółka z tytułu opisanych czynności wytwarzania oraz zużywania biogazu na ww. cele ma obowiązek prowadzić ewidencję wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (zgodnie z art. 138f ustawy akcyzowej), a nie zaś ewidencję wyrobów gazowych, o której mowa w art. 138j ustawy akcyzowej?

B. W zakresie energii elektrycznej:

  6. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym próg (1 MW) łącznej mocy generatorów produkujących energię elektryczną (o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, art. 24 ust. 3, art. 24e ust. 1b pkt 1 i art. 138h ust. 2 ustawy akcyzowej oraz w przepisach § 5 Rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego), należy odnosić wyłącznie do łącznej mocy wszelkich generatorów Wnioskodawcy (niezależnie od źródła ich zasiania np. surowce tradycyjne/OZE) faktycznie produkujących w danej chwili energię elektryczną, która jest następnie zużywana przez Wnioskodawcę, nie zaś do wszystkich generatorów posiadanych przez Wnioskodawcę (w tym nieużywanych w danym okresie rozliczeniowym generatorów awaryjnych/zapasowych)? (we wniosku pytanie oznaczone nr 7)

  7. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w opisanej sytuacji jest on uprawniony do stosowania zwolnienia od akcyzy w odniesieniu do wytwarzania, następnie zużycia energii eklektycznej, tj. na podstawie przepisów § 5 Rozporządzenia MF w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, przewidujących zwolnienie od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW? (we wniosku pytanie oznaczone nr 8)

  8. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w opisanej sytuacji nie ma on obowiązku rejestracji dla celów akcyzy w CRPA w zakresie energii elektrycznej w związku z wytwarzaniem i zużywaniem energii elektrycznej, z uwagi na wyłączenie z tego obowiązku, zawarte w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy akcyzowej? (we wniosku pytanie oznaczone nr 10)

  9. W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania, czy Spółka zobowiązana jest do rozliczania podatku akcyzowego od wytwarzanej i zużywanej energii na ww. cele, w tym, czy Spółka ma obowiązek składania deklaracji akcyzowych w zakresie energii elektrycznej? A jeśli tak, to czy Spółka powinna ujmować tą energię elektryczną w deklaracji miesięcznej AKC-4/H (z art. 24 ustawy akcyzowej), czy też wyłącznie w deklaracji kwartalnej (o której mowa w art. 24e)? (we wniosku pytanie oznaczone nr 11)

10. Czy w związku z powyższym, Spółka ma również obowiązek prowadzić ewidencję ilościową energii elektrycznej (o której mowa w art. 138h ustawy akcyzowej), czy też z uwagi na opisany model wytwarzania i zużywania energii, znajdzie zastosowanie wyłączenie z obowiązku prowadzenia tej ewidencji? (we wniosku pytanie oznaczone nr 12)

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)

A. W zakresie biogazu:

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1:

W ocenie Wnioskodawcy, w odniesieniu do opisanego procesu wytwarzania oraz zużywania biogazu do celów produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (kogeneracja) przysługuje mu prawo do korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla czynności podlegających opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe (tu: biogaz) przeznaczone do celów opałowych do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (tj. zwolnienia, o którym mowa w art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej w zw. z art. 31b ust. 4 pkt 1 tej ustawy).

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z tak opisanym zdarzeniem (procesem technologicznym) w Spółce występuje czynność podlegająca opodatkowaniu akcyzą (czyli użycie wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego, uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia - zgodnie z art. 9c ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy akcyzowej).

W tym zakresie, w ocenie Spółki, własny biogaz wykorzystywany (używany) w procesie łącznej produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w tzw. kogeneracji, powinien korzystać ze zwolnienia od akcyzy. W szczególności, podstawą do zastosowania zwolnienia jest art. 31b ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 31b ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej. Chodzi w tym wypadku o zwolnienie dla wyrobów gazowych (biogazu) przeznaczonych do celów opałowych do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej). W tym przypadku, zgodnie z art. 31b ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej, występuje zwolnienie dla czynności opodatkowanych, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do napędu stacjonarnych urządzeń lub do celów opałowych związanych z napędem stacjonarnych urządzeń użyte m.in. właśnie w przypadku procesie kogeneracji.

W tym zakresie Wnioskodawca informuje, że proces łącznej produkcji energii i ciepła (kogeneracja) przebiega u niego w poniżej opisany sposób.

Powstały w oczyszczalni ścieków biogaz (wytworzony na skutek konwersji zanieczyszczeń zawartych w ściekach na stan gazowy w tzw. zamkniętej komorze fermentacyjnej) trafia do zbiornika magazynowego a następnie zostaje dostarczony do agregatu kogeneracyjnego, gdzie podlega spaleniu, na skutek czego wytwarzana zostaje energia elektryczna i ciepło. Agregat kogeneracyjny (o mocy … kW) składa się z silnika spalinowego zasilanego biogazem oraz generatora synchronicznego.

W wyniku powyższego procesu przy użyciu agregatu kogeneracyjnego, energia zawarta w biogazie zostaje zamieniana w 40% w energię elektryczną i w 60% w ciepło. Wytworzona w agregacie kogeneracyjnym energia elektryczna ma parametry takie same jak energia elektryczna dostarczana do Spółki z sieci. W związku z tym, oba rodzaje energii podlegają synchronizacji (czyli, używając języka potocznego, „wymieszaniu”) a następnie zużywane są do zasilania linii produkcyjnych, oświetlenia, klimatyzacji oraz wszelkich innych urządzeń zasilanych energią elektryczną (w tym samego agregatu kogeneracyjnego), niezbędnych do funkcjonowania zakładu produkcyjnego). Energia elektryczna wytworzona z biogazu przy pomocy agregatu kogeneracyjnego jest w całości wykorzystywana przez Spółkę na potrzeby własne i stanowi ok. 3,5% całej energii elektrycznej zużywanej w zakładzie produkcyjnym.

Z kolei wytworzone przy pomocy agregatu kogeneracyjnego ciepło (60%) jest tzw. ciepłem niskotemperaturowym, co oznacza że ma ono słabe parametry grzewcze. W związku z tym, obecnie nie jest przez Spółkę wykorzystywane i jako tzw. ciepło odpadowe, uchodzi do atmosfery poprzez chłodzenie.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2:

W ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym ma on obowiązek rejestracyjny dla celów podatku akcyzowego (w CRPA, zgodnie z przepisami art. 16 ustawy akcyzowej) w związku z wytwarzaniem oraz zużywaniem biogazu na opisane cele (zwolnione od akcyzy), tj. rejestracji jako podmiot zużywający wyroby gazowe (biogaz o kodzie CN 2711 29 00) zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (czyli rejestracji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy akcyzowej).

W ocenie Wnioskodawcy, powinien on dokonać rejestracji w CRPA jako podmiot wykonujący czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych (biogazu), objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (biogaz wytwarzany i zużywany w procesie kogeneracji). Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy akcyzowej, zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA zobowiązany dokonać jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, zamierzający wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3:

W ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym nie ciążą na nim warunki formalne określone w art. 31b ust. 5 i 5a ustawy akcyzowej, związane z możliwością korzystania w opisanej sytuacji ze zwolnienia od akcyzy dla biogazu używanego do celów łącznej produkcji energii elektrycznej i ciepła (kogeneracja).

Warunki formalne określone w art. 31b ust. 5 i 5a ustawy akcyzowej odnoszą się do sytuacji sprzedaży wyrobów gazowych w ramach ww. zwolnień od akcyzy, podmiotom, które użyją tych wyrobów do celów określonych w tych przepisach. Wówczas, warunkiem stosowania zwolnienia jest, szczególnie, określenie w umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą, że wyroby te będą użyte do tych celów pozwalających na zwolnienie (np. do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej czy w procesach mineralogicznych, bądź do celów redukcji chemicznej).

W przypadku Spółki nie dochodzi do zakupu biogazu (jako surowca potrzebnego do produkcji energii/ciepła), ponieważ biogaz ten wytwarzany jest przez Wnioskodawcę. W efekcie, warunek ten nie znajduje zastosowania w sprawie. Tak więc zdaniem Spółki, nie będzie ona zobligowana do wypełniania obowiązków określonych w art. 31b ust. 5 i 5a ustawy akcyzowej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4:

W ocenie Spółki, w sytuacji gdy jej działalność na gruncie akcyzy ogranicza się wyłącznie do czynności z wykorzystaniem wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy i/lub opodatkowanych stawką 0 zł akcyzy, wówczas powinna ona składać w tym zakresie wyłącznie deklaracje kwartalne, o których mowa w art. 24e ustawy akcyzowej. Gdyby u Spółki wystąpił jednak przypadek jakichkolwiek wyrobów efektywnie opodatkowanych akcyzą, wówczas powinna ona złożyć deklarację miesięczną (AKC-4/L, o której mowa w art. 24b ustawy akcyzowej), w której wykazałaby wyroby opodatkowane akcyzą, jak i biogaz odpowiednio zwolniony od akcyzy.

Uzasadnienie:

W ocenie Wnioskodawcy, w sytuacji gdy jego działalność na gruncie podatku akcyzowego ogranicza się wyłącznie do czynności z wykorzystaniem wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy (np. biogaz używany do produkcji energii/ciepła, czy zwolniona od akcyzy energia elektryczna), wówczas powinien on składać w zakresie wytwarzanego i zużywanego biogazu wyłącznie deklaracje kwartalne, o których mowa w art. 24e ustawy akcyzowej.

Gdyby jednakże u Spółki wystąpił przypadek jakichkolwiek wyrobów akcyzowych efektywnie opodatkowanych akcyzą (tj. pozytywną stawką akcyzy), wówczas powinna ona złożyć w zakresie ww. biogazu deklarację miesięczną (w tym z załącznikiem w AKC-4/L, o którym mowa w art. 24b ustawy akcyzowej), w której wykazałaby zarówno wyroby opodatkowane akcyzą, jak i biogaz zwolniony od akcyzy.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższa reguła wynika z brzmienia art. 24e ust. 1a ustawy akcyzowej. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy podatnik jest obowiązany do wykazania w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2, art. 21a ust. 1, art. 24, art. 24a i art. 24b ust. 1 (deklaracje miesięczne), również wyrobów, o których mowa w ust. 1 (tj. zwolnionych od akcyzy), nie składa deklaracji kwartalnej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5:

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on obowiązek prowadzenia ewidencji akcyzowej z tytułu wytwarzania i zużywania biogazu na cele zwolnione od akcyzy (ze względu na przeznaczenie biogazu), o której mowa w art. 138f ustawy akcyzowej. Spółka nie ma przy tym obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych na podstawie art. 138j ww. ustawy, która jest prowadzona wyłącznie przez podmioty o statusie akcyzowym Pośredniczącego Podmiotu Gazowego (PPG) - przypadek ten nie dotyczy Spółki.

Uzasadnienie:

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on obowiązek prowadzenia ewidencji akcyzowej z tytułu wytwarzania i zużywania biogazu na cele zwolnione od akcyzy (ze względu na przeznaczenie biogazu), o której mowa w art. 138f ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzowej.

Zgodnie z przepisem art. 138f ustawy akcyzowej, ewidencję wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie prowadzi tzw. podmiot zużywający (tj. prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie) - z wyłączeniem podmiotu zużywającego, który wyłącznie używa do celów opałowych pozostałe węglowodory gazowe o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00.

Z uwagi jednak na klasyfikację omawianego biogazu do kodu CN 2711 29 00, zdaniem Wnioskodawcy, w jego przypadku nie znajdzie zastosowanie powyższe wyłączenie od obowiązku prowadzenia ewidencji.

Równocześnie Spółka nie powinna mieć przy tym obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych o której mowa w art. 138j ustawy, która jest prowadzona wyłącznie przez podmioty o statusie akcyzowym Pośredniczącego Podmiotu Gazowego (PPG) – przypadek ten nie występuje u Spółki.

B. W zakresie energii elektrycznej

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6 (oznaczonego we wniosku nr 7):

W ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym próg (1 MW) łącznej mocy generatorów produkujących energię elektryczną (o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, art. 24 ust. 3, art. 24e ust. 1b pkt 1 i art. 138h ust. 2 ustawy akcyzowej oraz w przepisach § 5 Rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego), należy odnosić wyłącznie do łącznej mocy wszelkich generatorów Wnioskodawcy (niezależnie od źródła ich zasilania np. surowce tradycyjne/OZE), faktycznie produkujących w danej chwili energię elektryczną, która jest następnie zużywana przez Wnioskodawcę, a nie zaś do wszystkich generatorów posiadanych przez Wnioskodawcę (w tym nieużywanych w danym okresie rozliczeniowym generatorów awaryjnych/zapasowych).

W ocenie Spółki, dla celów obliczenia progu łącznej mocy (1 MW) generatorów produkujących zużywaną następnie przez Spółkę energię elektryczną, nie należy sumować/zliczać łącznej mocy wszystkich zainstalowanych (niezależnie od sposobu/źródła ich zasilania) generatorów/agregatów (tj. wszystkich posiadanych, choćby awaryjnych /zapasowych) - i wówczas ustalać ich łączną moc znamionową/pozorną, lecz ww. próg 1 MW odnosi się do łącznej mocy generatorów faktycznie produkujących zużywaną przez Wnioskodawcę w danej chwili energię elektryczną.

W ocenie Wnioskodawcy, już na gruncie wykładni językowej, treść § 5 Rozporządzenia MF w sprawie zwolnień od akcyzy należy odczytywać w taki sposób, że chodzi w nim o rzeczywiste spożytkowanie energii elektrycznej, tj. faktyczne wytworzenie oraz wykorzystanie tej energii. Umieszczenie w tym przepisie sformułowań „zużycie i „wyprodukowanej" w swoim bezpośrednim sąsiedztwie (tj. w ramach jednego przepisu) wskazuje, że prawodawca położył wyraźny nacisk na faktyczne spożytkowanie energii elektrycznej.

Zgodnie bowiem z § 5: „1. Zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię. 2. W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 i 1093) zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zdaniem Spółki, przyjęcie w tym kontekście, że w ww. przepisie chodzi o maksymalną (pozorną/znamionową) moc wszystkich generatorów posiadanych przez podatnika (niezależnie od źródła ich zasilania oraz tego czy są to generatory awaryjne/zapasowe), powodowałoby uzależnienie zwolnienia od teoretycznej łącznej mocy generatorów, nie zaś od produkcji oraz stosownego do jej wielkości zużycia energii. Dodatkowo, przytoczone zwroty w ww. przepisie byłyby normatywnie puste, co stałoby w sprzeczności z ugruntowaną w orzecznictwie regułą interpretacyjną znaną jako zakaz wykładni per non est, tj. zakaz dokonywania wykładni w taki sposób, że pewne fragmenty przepisu są zbędne.

Na takie rozumienie ww. kwestii wskazał również m.in. NSA w wyroku z 10.06.2014 r. (sygn. akt I FSK 959/13) oraz Dyrektor KIS m.in. w interpretacjach: z dnia 09.10.2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.135.2020.1.PJ) i 06.09.2022 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.153.2022.1.JS) na co Wnioskodawca zwrócił uwagę w pierwotnym Wniosku. Wnioskodawca podtrzymuje w tym zakresie swoje obszerne uzasadnienie do niniejszego pytania zawarte we Wniosku.

W uzasadnieniu tym Wnioskodawca wskazał:

W ocenie Spółki, dla celów obliczenia progu łącznej mocy (1 MW) generatorów produkujących zużywaną następnie przez Spółkę energię elektryczną, nie należy sumować/zliczać łącznej mocy wszystkich zainstalowanych (niezależnie od sposobu/źródła ich zasilania) generatorów/agregatów (tj. wszystkich posiadanych, choćby awaryjnych /zapasowych) - i wówczas ustalać ich łączną moc znamionową/pozorną, lecz ww. próg 1 MW odnosi się do łącznej mocy generatorów faktycznie produkujących zużywaną przez Wnioskodawcę w danej chwili energię elektryczną.

Powyższy próg 1 MW ma istotne znaczenie dla określenia zakresu uprawnień i obowiązków na gruncie akcyzy związanych z wytwarzaniem i zużywaniem energii. Przesłanka ta pojawia się w m.in. przepisach Rozporządzenia MF w sprawie zwolnień od akcyzy. Zgodnie z § 5 tego Rozporządzenia:

„1. Zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.

2. W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 i 1093) zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości”.

Kryterium to występuje również przy wyłączeniu z obowiązku rejestracyjnym w CRPA (art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy akcyzowej) oraz obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej. Obejmuje to w szczególności podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty.

W ocenie Wnioskodawcy, już na gruncie wykładni językowej, powyższe przepisy należy odczytywać w taki sposób, że chodzi w nich o rzeczywiste spożytkowanie energii elektrycznej, tj. faktyczne wytworzenie oraz wykorzystanie tej energii. Umieszczenie obu tych sformułowań „zużycie i „wyprodukowanej” w bezpośrednim sąsiedztwie, tj. w ramach jednego przepisu wskazuje, że prawodawca położył wyraźny nacisk na spożytkowanie energii elektrycznej. Zdaniem Spółki, przyjęcie w tym kontekście, że w ww. przepisie chodzi o maksymalną (pozorną/znamionową) moc wszystkich generatorów posiadanych przez podatnika (niezależnie od źródła ich zasilania oraz tego czy są awaryjne/zapasowe), powodowałoby uzależnienie zwolnienia od tej teoretycznej łącznej mocy generatorów, nie zaś od produkcji oraz stosownego do jej wielkości zużycia energii. W konsekwencji przytoczone zwroty w ww. przepisach byłyby normatywnie puste, czemu stoi na przeszkodzie ugruntowana w orzecznictwie reguła interpretacyjna znana - zakaz wykładni per non est, tj. zakaz dokonywania wykładni w taki sposób, że pewne fragmenty przepisu są zbędne.

Na takie rozumienie ww. kwestii wskazał również m.in. NSA w wyroku z 10.06.2014 r. (sygn. akt I FSK 959/13) oraz Dyrektor KIS m.in. w interpretacjach: z dnia 09.10.2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.135.2020.1.PJ) i 06.09.2022 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.153.2022.1.JS). W szczególności, Dyrektor KIS w tych interpretacjach zwrócił uwagę na poniższe aspekty:

   - „Ustawodawca posłużył się pojęciem łącznej mocy generatorów, a nie innymi parametrami tych urządzeń, które wskazuje Wnioskodawca (np. mocą osiągalną netto, mocą użyteczną, mocą surową, mocą efektywną itp.). Gdyby zamiarem racjonalnie działającego ustawodawcy miało być odniesienie się do szczególnej wielkości fizycznej dotyczącej mocy urządzenia (generatora), to wyraziłby swoją wolę w omawianym przepisie w inny sposób, niż to uczynił”;

   - „Celem omawianego zwolnienia z § 5 ust. 1 rozporządzenia była preferencja podatkowa dla podmiotów zużywających energię elektryczną, wyprodukowaną przez nie z urządzeń (generatorów) służących do produkcji tej energii, których łączna moc nie przekracza 1 MW. Tym samym, zwolnienie to uprawnia podatnika zużywającego energię elektryczną wytworzoną w jednym lub kilku generatorach do jego zastosowania, o ile łączna moc użytkowanych generatorów, wytwarzających tą energię elektryczną, nie będzie przekraczać 1 MW. Jak bowiem wskazuje literalne brzmienie § 5 ust. 1 rozporządzenia, zwolnieniu podlega czynność zużycia energii elektrycznej, ściśle wówczas, gdy została ona wyprodukowana z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW”;

   - „Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego od wyprodukowanej i zużytej energii elektrycznej na podstawie § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień w sytuacji, gdy będzie użytkować wiele generatorów, które zasilane są olejem napędowym (od którego została zapłacona akcyza w należnej wysokości), a także używać będzie generatorów wykorzystujących energię promieniowania słonecznego oraz używać będzie jednocześnie generatora wykorzystującego biogaz, o łącznej mocy przekraczającej 1 MW, lecz w danym momencie wykorzystywać jednocześnie będzie do wytworzenia energii elektrycznej jedynie część z tych generatorów, o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW”;

„Nie jest zatem istotna łączna moc posiadanych generatorów, lecz moc w momencie, w którym produkowana jest energia elektryczna. W konsekwencji jeśli moc generatorów używanych w procesie wytwarzania energii nie przekracza 1 MW, wówczas ww. zwolnienie znajdzie zastosowanie. Wobec powyższego Wnioskodawca będzie mógł korzystać ze zwolnienia dla zużytej energii elektrycznej jeżeli będzie ona wyprodukowana przez Wnioskodawcę z generatorów których łączna moc w momencie wytwarzania energii elektrycznej nie będzie przekraczała 1 MW”.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 7 (oznaczonego we wniosku nr 8):

Zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do stosowania zwolnienia od akcyzy w odniesieniu do wytwarzania oraz następnie zużycia energii eklektycznej, tj. na podstawie przepisów § 5 Rozporządzenia MF w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, przewidującego zwolnienie od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Wnioskodawca podtrzymuje w tym zakresie swoje uzasadnienie do niniejszego pytania zawarte we Wniosku.

W stanowisku tym Wnioskodawca wskazał:

W konsekwencji stanowiska Wnioskodawcy wyrażonego w pkt 7 powyżej (dotyczącego po uzupełnieniu pytania nr 6), powinien być on uprawniony do stosowania zwolnienia od akcyzy w odniesieniu do wytwarzania oraz następnie zużycia energii elektrycznej (produkowanej z własnego biogazu) na opisane powyżej cele, na podstawie przepisów § 5 Rozporządzenia MF w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Zdaniem Spółki, zostają spełnione wszystkie warunki do zastosowania tego zwolnienia, tj. wyżej opisana łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW, a warunek dotyczący zapłaty akcyzy w należnej wysokości od wyrobów energetycznych użytych do produkcji tej energii nie dotyczy biogazu jako wyrobu będącego OZE. Zgodnie bowiem z § 5 ust. 2 ww. Rozporządzenia MF, w przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 i 1093, dalej: ustawa o OZE) zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie znajduje również pośrednio aprobatę Dyrektora KIS, który m.in. w interpretacji z 09.10.2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.135.2020.1.PJ) wskazał:

„Rozpatrując wątpliwości Wnioskodawcy przedstawione w pytaniu nr 4 należy w pierwszej kolejności zauważyć, że co do zasady, zastosowanie względem wyrobów energetycznych wykorzystywanych w procesie produkcji energii elektrycznej zwolnienia od opodatkowania oznacza, że warunek określony w § 5 ust. 2 rozporządzenia, dotyczący uiszczenia w należnej wysokości akcyzy od wyrobów energetycznych wykorzystanych do produkcji energii elektrycznej, nie będzie spełniony.

Zastosowanie bowiem zwolnienia od podatku oznacza uwolnienie od potencjalnego podatku wyrobu/czynności, dla których co do zasady ustalona jest określona stawka podatku. Wyrób/czynność objęte zwolnieniem od podatku nie podlegają efektywnemu opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym w przypadku zwolnienia od podatku nie jest naliczana akcyza. Co za tym idzie gdy w stosunku do wyrobu/czynności znajduje zastosowanie zwolnienie od podatku, nie można mówić o zapłaceniu tego podatku.

Równocześnie zauważyć należy, że z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zamierza rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej z biogazu, który jest produktem ubocznym procesu fermentacji osadów ściekowych. Organ w tym miejscu zatem zauważa, że biogaz pochodzący z procesu fermentacji osadów ściekowych stanowi odnawialne źródło energii w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Tym samym w okolicznościach analizowanej sprawy, pomimo faktu, że biogaz jest wyrobem energetycznym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym i podlega opodatkowaniu akcyzą, to z uwagi na okoliczność zaliczenia tego wyrobu do kategorii odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy o OZE, wcześniejsze objęcie biogazu zwolnieniem z opodatkowania, nie będzie stanowiło przeszkody do zwolnienia z akcyzy zużycia energii elektrycznej wytworzonej przy wykorzystaniu tego biogazu, przy uwzględnieniu pozostałych warunków § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień”.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi analogiczny przypadek, powyższa wykładnia/reguła powinna znaleźć zastosowanie w niniejszej sprawie.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 8 (oznaczonego we wniosku nr 10):

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma on obowiązku rejestracyjnego w CRPA w zakresie energii elektrycznej, tj. w odniesieniu do wytwarzanej i zużywanej energii elektrycznej, gdyż w tym przypadku znajdzie zastosowanie wyłączenie z obowiązku rejestracji na podstawie art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy akcyzowej.

Zgodnie z tym przepisem, obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

W ocenie Spółki, wszystkie przesłanki do zastosowania ww. wyłączenia są spełnione w niniejszej sprawie. Wnioskodawca, w jego ocenie, spełnia kryterium związane z omawianą łączną mocą zużywanej energii z generatorów, nieprzekraczającą 1 MW. Wytwarzana energia jest w całości zużywana przez Spółkę na jej cele własne (w tym, Spółka nie jest przyłączona do tzw. sieci elektroenergetycznej). Z kolei warunek zapłaty akcyzy od wyrobów energetycznych używanych do produkcji energii nie powinien, w ocenie Wnioskodawcy, dotyczyć biogazu jako źródła energii OZE (dodatkowo korzystającego ze zwolnienia od akcyzy ze względu na jego opisane we Wniosku przeznaczenie).

Na takie podejście do powyższej kwestii wskazał Dyrektor KIS w ww. interpretacji o sygn. 0111-KDIB3- 3.4013.135.2020.1.PJ czy w interpretacji z 07.12.2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.167.2020.1.PJ), zgodnie z którą:

   - „Ustawodawca przewidział wyjątki od konieczności złożenia zgłoszenia rejestracyjnego i w przypadku energii elektrycznej wyjątek ten został zawarty w art. 16 ust. 7a ustawy, zgodnie z którym przepis art. 16 ust. 1 nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Warunek ten nie będzie miał zastosowania do energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii, ponieważ odnawialne, niekopalne źródła energii takie jak energia promieniowania słonecznego nie stanowią wyrobów akcyzowych, od których byłaby należna akcyza, którą podmiot byłby zobowiązany zapłacić”.

Z kolei, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy o OZE (do której odnoszą się przepisy akcyzowe w zakresie preferencji przy rozliczaniu akcyzy od energii elektrycznej), odnawialne źródło energii stanowią: odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów. Wnioskodawca podtrzymuje zatem uzasadnienie swojego stanowiska do niniejszego pytania wyrażone we Wniosku.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 9 (oznaczonego we wniosku nr 11):

W ocenie Spółki, w stanie prawnym od dnia 1 stycznia 2023 r., na mocy zmian wprowadzonych ustawą z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 r. poz. 2707), Spółka nie jest zobowiązana do rozliczania/składania deklaracji akcyzowych w zakresie energii elektrycznej - na podstawie art. 24 ust. 3 (deklaracja miesięczna) bądź art. 24e ust. 1b ustawy akcyzowej (deklaracja kwartalna).

Z kolei za okresy przed wejściem w życie ww. nowelizacji, w sytuacji gdy działalność Spółki na gruncie akcyzy ograniczała się wyłącznie do czynności z wykorzystaniem wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy (tu: zwolniona od akcyzy energia elektryczna i/lub wspomniany wcześniej zwolniony od akcyzy biogaz), wówczas powinna ona składać w tym zakresie wyłącznie deklaracje kwartalne, o których mowa w art. 24e ustawy akcyzowej. Gdyby u Spółki wystąpił wówczas jednak przypadek jakichkolwiek wyrobów efektywnie opodatkowanych akcyzą, wówczas powinna ona złożyć deklarację miesięczną (AKC-4/H, o której mowa w art. 24 ustawy akcyzowej), w której wykazałaby także zwolnioną od akcyzy energię elektryczną.

Uzasadnienie:

Zdaniem Wnioskodawcy, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2023 r., nie ma on obowiązku składania jakichkolwiek deklaracji akcyzowych w zakresie energii elektrycznej, w związku ze zmianami wprowadzonymi do systemu podatku akcyzowego ustawą z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 r. poz. 2707).

Zgodnie z dodanym art. 24 ust. 3 ustawy akcyzowej (dot. deklaracji miesięcznych), przepis ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania do podmiotu, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Konsekwentnie, na mocy dodanego art. 24e ust. 1b (dot. deklaracji kwartalnych), nie ma obowiązku jej składania podmiot, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

A zatem, z uwagi na przedstawiony opis zdarzenia, Wnioskodawca uważa, że spełnia wszystkie przesłanki prawne do stosowania ww. wyłączenia z obowiązku składania deklaracji akcyzowych.

Z kolei w stanie prawnym do dnia 31 grudnia 2022 r., w sytuacji gdy działalność Wnioskodawcy na gruncie akcyzy ograniczała się wyłącznie do czynności z wykorzystaniem wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy (tu: zwolniona od akcyzy energia elektryczna i/lub np. zwolniony od akcyzy biogaz), wówczas powinien on składać w tym zakresie wyłącznie deklaracje kwartalne, o których mowa w art. 24e ustawy akcyzowej.

Gdyby jednakże u Spółki występował przypadek jakichkolwiek wyrobów akcyzowych efektywnie opodatkowanych akcyzą (tj. pozytywną stawką akcyzy), wówczas powinna ona złożyć deklarację miesięczną (w tym z załącznikiem w AKC-4/H, o którym mowa w art. 24 ustawy akcyzowej), w której wykazałaby zarówno wyroby opodatkowane akcyzą, jak i energię zwolnioną od akcyzy.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższa reguła wynika z brzmienia art. 24e ust. 1a ustawy akcyzowej. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy podatnik jest obowiązany do wykazania w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2, art. 21a ust. 1, art. 24, art. 24a i art. 24b ust. 1 (deklaracje miesięczne), również wyrobów, o których mowa w ust. 1 (tj. zwolnionych od akcyzy), nie składa deklaracji kwartalnej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 10 (we wniosku oznaczonego nr 12):

Zdaniem Spółki, nie ciąży na niej obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej (o której mowa w art. 138h ustawy akcyzowej). W sprawie winno znaleźć zastosowanie wyłączenie z tego obowiązku na podstawie art. 138h ust. 2 pkt 1 ustawy akcyzowej w brzmieniu do 31 grudnia 2022 r., a następnie od 1 stycznia 2023 r. na podstawie art. 138h ust. 2 ustawy akcyzowej.

Uzasadnienie:

Zdaniem Spółki, nie ciąży na niej obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej (o której mowa w art. 138h ustawy akcyzowej).

W sprawie winno znaleźć zastosowanie wyłączenie z tego obowiązku na podstawie art. 138h ust. 2 ustawy akcyzowej, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. Zgodnie z tym przepisem, obowiązek prowadzenia ww. ewidencji nie ma zastosowania do podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy akcyzowej, czyli generalnie produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Z kolei, w stanie prawnym do dnia 31 grudnia 2022 r. winno znaleźć zastosowanie wyłącznie z tego obowiązku na podstawie art. 138h ust. 2 pkt 1 ustawy, który odnosił się do analogicznych przesłanek materialnych, które w ocenie Wnioskodawcy są spełnione w tej spawie. Zgodnie z tym przepisem, ewidencji nie musiał prowadzić podmiot produkujący energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Z uwagi na stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytań oznaczonych [we wniosku] nr 7, 8 oraz 10 [nr 6, 7 oraz 8 w niniejszej interpretacji], w jego ocenie spełnione są/były wszystkie przesłanki do wyłączenia z obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej. W szczególności, Wnioskodawca, w jego ocenie, spełnia kryterium związane z omawianą łączną mocą zużywanej energii z generatorów do 1 MW. Wytwarzana energia jest w całości zużywana przez Spółkę na jej cele własne (w tym, nie jest przyłączona do tzw. sieci elektroenergetycznej). Z kolei warunek zapłaty akcyzy od wyrobów energetycznych używanych do produkcji tej energii nie powinien, w ocenie Wnioskodawcy, dotyczyć biogazu jako źródła energii OZE (tu dodatkowo korzystającego ze zwolnienia od akcyzy na jego opisane przeznaczenie).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku ściśle w zakresie sformułowanych pytań jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie wyjaśniam, że celem zachowania spójności wypowiedzi, odpowiedzi w kwestiach objętych zakresem postawionych we wniosku pytań udzielono w innej kolejności niż wynika to z treści wniosku.

Ponadto, Organ informuje, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku jako nr 9, dotyczącego zwolnienia z art. 30 ust. 6 i 7 ustawy, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 143 ze zm., dalej jako „ustawa”):

Ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W poz. 28 załącznika nr 1 wymieniono gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe o kodzie CN 2711.

W poz. 33 załącznika nr 1 wymieniono energię elektryczną o kodzie CN 2716 00 00.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1b ustawy:

Wyroby gazowe to wyroby energetyczne o kodach CN 2705 00 00, 2711 11 00, 2711 21 00, 2711 29 00 i pozostałe paliwa opałowe, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. b, z wyłączeniem wyrobów energetycznych o kodzie CN 2901 10 00.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 5a ustawy:

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych to rejestr podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 1 i 1a.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy:

Nabywca końcowy to podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 716, z późn. zm.), z wyłączeniem:

 a) spółki prowadzącej giełdę towarową w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 312 oraz z 2021 r. poz. 1505) nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

 b) towarowych domów maklerskich i domów maklerskich w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub nabywających energię elektryczną na rachunek dającego zlecenie na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 328, 355, 680, 1505, 1595 i 2140),

 c) giełdowej izby rozrachunkowej, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. lub spółki, której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

 d) spółki prowadzącej jednocześnie izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji, o której mowa w art. 68a ust. 14 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi lub w celu rozliczenia i rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym.

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 19a ustawy:

Finalny nabywca gazowy to podmiot, który:

a) nabywa na terytorium kraju, importuje lub nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby gazowe, lub

b) posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby gazowe

- niebędący pośredniczącym podmiotem gazowym.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy:

Podmiot zużywający to podmiot:

 a) mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia,

 b) niemający miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który odbiera nabyte wyroby energetyczne objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określone w:

- art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2, bezpośrednio do zbiornika na stałe zamontowanego na statku powietrznym lub jednostce pływającej,

- art. 32 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 9 ustawy:

 1. W przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 1) nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

 2) sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;

 3) zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;

 4) zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;

 5) import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

 6) zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

 2. Za zużycie energii elektrycznej nie uznaje się strat powstałych w wyniku przesyłania, dystrybucji lub magazynowania energii elektrycznej, z wyłączeniem energii zużytej w związku z jej przesyłaniem, dystrybucją lub magazynowaniem oraz energii elektrycznej pobranej nielegalnie.

 3. Jeżeli w stosunku do energii elektrycznej powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

W myśl art. 9c ustawy:

 1. W przypadku wyrobów gazowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

2) sprzedaż wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;

3) import wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

4) użycie wyrobów gazowych przez pośredniczący podmiot gazowy;

5) użycie wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego:

 a) uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia,

 b) jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tych wyrobów finalnemu nabywcy gazowemu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że akcyza została zapłacona w należnej wysokości,

 c) nabytych w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 31b ust. 1-4, do innych celów niż zwolnione na podstawie tych przepisów, przy czym za takie użycie uważa się również naruszenie warunku, o którym mowa w art. 31b ust. 5-7 lub 9, a także sprzedaż, eksport lub dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego zamiast użycia ich do celów, o których mowa w art. 31b ust. 1-4.

 2. Za sprzedaż finalnemu nabywcy gazowemu wyrobów gazowych uznaje się czynności, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1-8.

 3. Jeżeli w stosunku do wyrobów gazowych powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o której mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

 4. W przypadku sprzedaży wyrobów gazowych sprzedawca jest obowiązany ustalić, czy sprzedaje te wyroby pośredniczącemu podmiotowi gazowemu czy finalnemu nabywcy gazowemu.

Stosownie natomiast do art. 11 ustawy:

 1. W przypadku energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje:

1) z dniem nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

2) z momentem wydania energii elektrycznej nabywcy końcowemu, w przypadku sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju;

3) z dniem zużycia energii elektrycznej, w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6;

4) z dniem powstania długu celnego, w przypadku importu energii elektrycznej przez nabywcę końcowego.

 2. Wydanie energii elektrycznej, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nabywcy końcowemu jest związane z wystawieniem przez podatnika faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną.

Jak stanowi art. 11b ustawy:

 1. W przypadku wyrobów gazowych obowiązek podatkowy powstaje z dniem:

1) nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

2) wydania wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu, w przypadku ich sprzedaży na terytorium kraju;

3) powstania długu celnego, w przypadku importu wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego;

4) użycia wyrobów gazowych przez podmioty w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

 2. Jeżeli sprzedaż wyrobów gazowych jest potwierdzona fakturą lub innym dokumentem, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, wydanie wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu jest związane z wystawieniem przez podatnika faktury lub tego dokumentu.

Na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 13 ustawy:

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot będący finalnym nabywcą gazowym - w przypadku, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 5.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a i b ustawy:

Zgłoszenia rejestracyjnego jest obowiązany dokonać podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający:

 a) wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą - przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności;

 b) wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie - przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów.

W myśl art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy:

Obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości, przy czym w przypadku jednostki samorządu terytorialnego łączną moc generatorów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2022 r. poz. 1378, 1383 i 2370) ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy:

1. Podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,

2) obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

   - za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Stosownie do art. 21 ust. 3 ustawy (w brzmieniu do 31 grudnia 2023 r.):

Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania:

 1) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji uproszczonej, obliczenia i zapłaty akcyzy, o których mowa w art. 78 ust. 1 pkt 3;

1a) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 24e ust. 1 albo art. 78 ust. 1 pkt 3b;

 2) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji podatkowej, obliczenia i zapłaty akcyzy od energii elektrycznej, o których mowa w art. 24 ust. 1;

 3) do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy;

 4) do importu wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 27-29.

Przy czym, stosownie do art. 21 ust. 3 ustawy (w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r. na podstawie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2022 r., poz. 2707):

Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania:

  1) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji uproszczonej, obliczenia i zapłaty akcyzy, o których mowa w art. 78 ust. 1 pkt 3;

1a) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 24e ust. 1;

  2) w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji podatkowej, obliczenia i zapłaty akcyzy od energii elektrycznej, o których mowa w art. 24 ust. 1;

 3) do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy;

 4) do importu wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 27-29;

 6) do zużywającego podmiotu gospodarczego w zakresie zużycia wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych zerową stawką akcyzy.

Jak stanowi art. 24 ust. 1 ustawy:

W przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

 1) upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

 2) upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju;

 3) nastąpiło zużycie energii elektrycznej - w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy (w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r.):

Przepis ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania do podmiotu, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Stosownie do art. 24b ust. 1 i 3 ustawy:

 1. W przypadku wyrobów gazowych podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

 1) upłynął termin płatności wynikający z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego;

 2) upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw wyrobów gazowych albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za wyroby gazowe sprzedane w tym okresie - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub ten dokument - w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu;

3) nastąpiło użycie wyrobów gazowych - w przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 1 pkt 4 lub 5.

 2. Kwota akcyzy należna od danych wyrobów gazowych może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów gazowych.

W myśl art. 24d ust. 1 ustawy:

Deklaracje podatkowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 9, art. 21a ust. 1 pkt 1, art. 24 ust. 1, art. 24a, art. 24b ust. 1, art. 24e ust. 1, oraz deklaracje w sprawie przedpłaty akcyzy, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1, składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W myśl natomiast art. 24e ust. 1, 1a i 1b ustawy, w zakresie wyrobów akcyzowych:

 1) objętych zwolnieniem od akcyzy, z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3,

 2) wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy

   - podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

1a. W przypadku gdy podatnik jest obowiązany do wykazania w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2, art. 21a ust. 1, art. 24, art. 24a i art. 24b ust. 1, również wyrobów, o których mowa w ust. 1, nie składa deklaracji, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem art. 21a ust. 1a.

1b. Deklaracji, o której mowa w ust. 1, nie składa:

 1) podmiot, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości;

 2) zużywający podmiot gospodarczy w zakresie zużycia wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych zerową stawką akcyzy.

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych i deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego składania tych deklaracji, informacjami o terminach i miejscu ich składania oraz pouczeniem podatnika, że deklaracje podatkowe stanowią podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zapewniając możliwość prawidłowego obliczenia wysokości akcyzy.

Wzory deklaracji w zakresie podatku akcyzowego określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego (Dz.U. z 2021 r., poz. 2436 ze zm.).

Jak wynika z art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do celów opałowych do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Stosownie do art. 31b ust. 4 pkt 1 ustawy:

Zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do napędu stacjonarnych urządzeń lub do celów opałowych związanych z napędem stacjonarnych urządzeń, użyte w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5.

W myśl art. 138h ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2022 r.):

1. Ewidencję ilościową energii elektrycznej prowadzą:

1) podatnik dokonujący sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu;

2) podatnik zużywający energię elektryczną w przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4;

3) podmiot reprezentujący, o którym mowa w art. 13 ust. 5;

4) podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu energii elektrycznej.

2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do:

 1) podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot,

 2) osób fizycznych produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW

- pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

 3. Podmioty określone w ust. 1 pkt 1-3 prowadzą ewidencję, o której mowa w ust. 1, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych u nabywcy końcowego lub podmiotu zużywającego energię, a w przypadku braku urządzeń pomiarowych - na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru energii przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji prowadzonej przez podatnika.

 4. Podmiot określony w ust. 1 pkt 4 prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 1, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, a w przypadku braku takich możliwości - na podstawie dokumentów rozliczeniowych.

 5. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać odpowiednio dane niezbędne do określenia w okresach miesięcznych, z dokładnością do 0,001 MWh, łącznej ilości:

1) energii elektrycznej wyprodukowanej, nabytej wewnątrzwspólnotowo, zaimportowanej lub zakupionej na terytorium kraju;

2) energii elektrycznej sprzedanej nabywcom końcowym na terytorium kraju;

3) energii elektrycznej sprzedanej podmiotom posiadającym koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;

4) energii elektrycznej dostarczonej wewnątrzwspólnotowo i wyeksportowanej;

5) energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne;

6) energii elektrycznej zwolnionej od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 6, 7 i 7a oraz przepisów wydanych na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2;

7) strat energii elektrycznej niepodlegających opodatkowaniu, o których mowa w art. 9 ust. 2.

 6. W przypadku braku urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości, o których mowa w ust. 5 pkt 5 i 7, prowadzący ewidencję określa ilości szacunkowe.

Zgodnie z art. 138h ust. 1, 2 i 2a ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.):

1.Ewidencję ilościową energii elektrycznej prowadzą:

1) podatnik dokonujący sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu;

2) podatnik zużywający energię elektryczną w przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4;

3) podmiot reprezentujący, o którym mowa w art. 13 ust. 5;

4) podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu energii elektrycznej.

2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1.

2a. W przypadku gdy moc generatorów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii jednostki organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego przekroczy 1 MW, jednostka samorządu terytorialnego prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 1, tej energii w zakresie odnoszącym się do tej jednostki organizacyjnej.

 3. Podmioty określone w ust. 1 pkt 1-3 prowadzą ewidencję, o której mowa w ust. 1, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych u nabywcy końcowego lub podmiotu zużywającego energię, a w przypadku braku urządzeń pomiarowych - na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru energii przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji prowadzonej przez podatnika.

 4. Podmiot określony w ust. 1 pkt 4 prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 1, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, a w przypadku braku takich możliwości - na podstawie dokumentów rozliczeniowych.

 5. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać odpowiednio dane niezbędne do określenia w okresach miesięcznych, z dokładnością do 0,001 MWh, łącznej ilości:

1) energii elektrycznej wyprodukowanej, nabytej wewnątrzwspólnotowo, zaimportowanej lub zakupionej na terytorium kraju;

2) energii elektrycznej sprzedanej nabywcom końcowym na terytorium kraju;

3) energii elektrycznej sprzedanej podmiotom posiadającym koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;

4) energii elektrycznej dostarczonej wewnątrzwspólnotowo i wyeksportowanej;

5) energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne;

6) energii elektrycznej zwolnionej od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 6, 7 i 7a oraz przepisów wydanych na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2;

7) strat energii elektrycznej niepodlegających opodatkowaniu, o których mowa w art. 9 ust. 2.

 6. W przypadku braku urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości, o których mowa w ust. 5 pkt 5 i 7, prowadzący ewidencję określa ilości szacunkowe.

 7. W odniesieniu do energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, w przypadku braku urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości energii wyprodukowanej, o której mowa w ust. 5 pkt 1, prowadzący ewidencję, o której mowa w ust. 1, określa ilości szacunkowe tej energii, uwzględniając moc zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Na podstawie natomiast § 5 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1178 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. (nadanym § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2022 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego - Dz. U. z 2022 r., poz. 2851):

 1. Zwalnia się od akcyzy zużycie energii przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, z tym że w przypadku jednostki samorządu terytorialnego produkującej energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2022 r. poz. 1378, 1383, 2370 i 2687) łączna moc generatorów jest ustalana odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego w rozumieniu art. 16 ust. 7b ustawy.

 2. W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1378 ze zm., zwana dalej „ustawą o OZE”):

Odnawialne źródło energii to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów.

Równocześnie zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii:

Biogaz to gaz uzyskany z biomasy, w szczególności z instalacji przeróbki odpadów zwierzęcych lub roślinnych, oczyszczalni ścieków oraz składowisk odpadów.

Na wstępie oceny Państwa stanowiska Organ wskazuje, że co do zasady dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą powoduje, że podmiot dokonywujący tych czynności staje się podatnikiem podatku akcyzowego. Jest to generalna zasada, wynikająca nie tylko z ustawy o podatku akcyzowym, ale także z art. 7 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Przy czym jak stanowi § 2, ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wymienione w § 1.

Konsekwencją dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jest zwykle ciążący na podatniku obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku, co wynika z przekształcenia obowiązku podatkowego w zobowiązanie podatkowe. Należy jednak wskazać również, że obowiązek deklaracyjny może wystąpić także w przypadku wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy jak i w przypadku wyrobów objętych zwolnieniem z opodatkowania akcyzą, a więc w przypadkach gdzie nie zaistnieje konieczność efektywnej zapłaty podatku (zobowiązanie podatkowe w wysokości 0 zł) jak i w przypadku gdy obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie w związku ze zwolnieniem.

To czy i w jakim zakresie dotyczącym wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych powstaje obowiązek podatkowy, a w konsekwencji i obowiązek deklaracyjny, wynika ze szczegółowych uregulowań ustawy o podatku akcyzowym, aktów wykonawczy do ustawy oraz objaśnień o których ustawodawca mówi w treści art. 26 ust. 1 ustawy.

W kontekście analizowanej sprawy zaznaczyć należy, że od 1 lipca 2021 r., ustawodawca zmodyfikował zasady dotyczące obowiązku składania deklaracji. Na mocy ww. nowelizacji ustawy, od 1 lipca 2021 r., wprowadzono nowy obowiązek składania deklaracji przez podatników za okres kwartalny (formularz AKC-KZ), który co do zasady dotyczy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy i wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, dla których nie wystąpi obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne.

Niemniej jeśli podatnik względem wyrobów akcyzowych składa deklaracje za okresy miesięczne, w których wykazuje zarówno wyroby opodatkowane stawką pozytywną, stawką zerową lub wyroby zwolnione, to takich podatników nowy obowiązek składania deklaracji za okresy kwartalne, wynikający z art. 24e ustawy, nie będzie dotyczył. Co więcej w celu rozwiania wątpliwości, ustawodawca zdecydował się na dalsze doprecyzowanie przepisów, wprowadzając z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy art. 24e ust. 1a, którego aktualne brzmienie obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Od 1 stycznia 2023 r. do ustawy wprowadzono również art. 24e ust. 1b, wyłączający z obowiązku składania deklaracji pewne kategorie wyrobów, w tym energię elektryczną wytwarzaną w generatorach o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW (art. 24e ust. 1b pkt 1 ustawy).

Co ważne, wskazany wyżej obowiązek składania deklaracji kwartalnych w przypadku brak obowiązku składania deklaracji miesięcznych dla wyrobów akcyzowych, dotyczy co do zasady wszystkich wyrobów akcyzowych. Jeśli zatem w zakresie jakiegokolwiek wyrobu akcyzowego, na podatniku ciąży obowiązek złożenia deklaracji miesięcznej, nie ciąży na tym podatniku już, co do zasady, obowiązek złożenia deklaracji kwartalnej. W deklaracji miesięcznej będą bowiem uwzględnione wszystkie wyroby, wobec których w tym okresie rozliczeniowym powstał obowiązek podatkowy, który przekształcił się w zobowiązanie podatkowe jak i zastosowano zwolnienie.

Z przedstawionego przez Państwa opisu stanu faktycznego (z którym Organ jest związany) wynika, że posiadają Państwo własną instalację/biogazownię, przy pomocy której z odpadów produkcyjnych jest wytwarzany biogaz klasyfikowany do kodu CN 2711 29 00, Wytworzony biogaz jest wykorzystywany przez Państwa wyłącznie na własne potrzeby, tj. wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (tzw. kogeneracja). Wytworzona energia elektryczna zasila Państwa zakład produkcyjny i pozwala ograniczyć koszty związane z zakupem energii elektrycznej od dostawcy.

Przedmiotowy biogaz powstaje poprzez procesy biochemiczne (fermentację) z przyzakładowych ścieków organicznych, zawierających węglowodany. Pod wpływem działania mikroorganizmów, substancje organiczne zawarte w ściekach rozkładają się, przechodząc przez różne postacie produktów pośrednich, ostatecznie do postaci dwutlenku węgla i metanu. Powstały w wyniku tego procesu biogaz składa się z metanu i dwutlenku węgla, ale w jego skład wchodzą również inne gazy, np. azot, siarkowodór, tlenek węgla, amoniak czy tlen. Pozyskany biogaz następnie jest poddawany m.in. procesowi odsiarczania w taki sposób, aby mógł zostać wykorzystany w kolejnym procesie - produkcji energii i ciepła.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo również, że powstały w oczyszczalni ścieków biogaz (wytworzony na skutek konwersji zanieczyszczeń zawartych w ściekach na stan gazowy w tzw. zamkniętej komorze fermentacyjnej) trafia do zbiornika magazynowego a następnie zostaje dostarczony do agregatu kogeneracyjnego, gdzie podlega spaleniu, na skutek czego wytworzona zostaje energia i ciepło.

Co wynika z Państwa wniosku, energia elektryczna i ciepło wytwarzane są przez Państwa przy pomocy agregatu kogeneracyjnego, który składa się z silnika spalinowego zasilanego produkowanym przez Państwa biogazem oraz generatora synchronicznego. Biogaz ten spalany jest w tzw. układzie kogeneracyjnym, który pozwala na skojarzoną produkcję energii i ciepła. Agregat kogeneracyjny, z silnikiem tłokowym sprzężonym z generatorem synchronicznym oraz wyposażony w szereg wymienników ciepła, posiada również wielosystemową armaturę oraz mikroprocesowy układ kontroli i regulacji, a także system, umożliwiający monitoring i wizualizację parametrów pracy ww. systemu.

Przy użyciu agregatu kogeneracyjnego, energia zawarta w biogazie zostaje zmieniona w 40% w energię elektryczną oraz w 60% w ciepło.

Wytworzone przez Państwa biogaz, energia elektryczna oraz ciepło są zużywane na potrzeby własne Spółki (z czego wykorzystywana energia elektryczna stanowi ok. 3,5% całej energii elektrycznej zużywanej w zakładzie produkcyjnym). Jak wskazali Państwo we wniosku, wytworzona energia elektryczna nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania ten energii. Wytworzona energia elektryczna ze względu na to że posiada takie same parametry jak energia dostarczana do Państwa z sieci, podlega synchronizacji z nią i jest zużywana do zasilania linii produkcyjnych, oświetlenia, klimatyzacji oraz wszelkich innych urządzeń niezbędnych do funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Jak wskazali Państwo we wniosku, wytworzone przy pomocy agregatu kogeneracyjnego ciepło jest tzw. ciepłem niskotemperaturowym, przez co obecnie wykorzystują je Państwo jako tzw. ciepło odpadowe, które uchodzi do atmosfery.

Z wniosku wynika również, że łączna moc generatorów produkujących energię elektryczną, która jest przez Państwa zużywana, nie przekracza obecnie 1 MW.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w uzupełnieniu wniosku, posiadają Państwo drugi generator, który wykorzystują Państwo do zasilania urządzeń w sytuacjach krytycznych (awarii dostaw energii elektrycznej z sieci zewnętrznej). Moc tego generatora to (…) kW. W innej fabryce (która znajduje się w innej lokalizacji niż biogazownię będąca przedmiotem wniosku) posiadają Państwo drugi generator (awaryjny) o mocy (…) MW, niepowiązany w żaden sposób z opisanym we wniosku agregatem kogenerayjnym, który jest używany wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Ponadto, co wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku, są Państwo finalnym nabywcą gazowym oraz jednocześnie nie są Państwo pośredniczącym podmiotem gazowym (nie dokonali Państwo rejestracji w CRPA jako podmiot o statusie pośredniczącego podmiotu gazowego.

Z wniosku wynika również, że nie posiadają Państwo koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne i nie są Państwo podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu innych czynności niż czynności będące przedmiotem wniosku.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 dotyczą prawa do skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego dla czynności podlegających opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe (biogaz o kodzie CN 2711 29 00) przeznaczone do celów opałowych do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na podstawie art. 31b ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 31b ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy oraz przedstawiony przez Państwa stan faktyczny należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlega - zgodnie z art. 9c ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy - użycie wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego uzyskanych w sposób inny niż w drodze nabycia. Mając zatem na uwadze definicję finalnego nabywcy gazowego niewątpliwie uznać należy, że - jako podmiot nie będący pośredniczącym podmiotem gazowym - używając do łącznego wytworzenia ciepła oraz energii elektrycznej wyrobu gazowego (biogazu o kodzie CN 2711 29 00) uzyskanego w sposób inny niż w drodze nabycia (wytwarzany we własnym zakresie) - wykonują Państwo czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, stając się podatnikiem z tego tytułu.

Zgodnie jednak z art. 31b ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do napędu stacjonarnych urządzeń lub do celów opałowych związanych z napędem stacjonarnych urządzeń, użyte w przypadku gdy przedmiotem opodatkowania są wyroby gazowe przeznaczone do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Jak wskazali Państwo we wniosku, wytwarzany przez Państwa biogaz jest zużywany w układzie kogeneracyjnym, w celu skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Stosownie do powyższego użycie przez Państwa uzyskanego biogazu o kodzie CN 2711 29 00 do napędu stacjonarnego urządzenia (agregatu kogeneracyjnego składającego się z silnika spalinowego zasilanego biogazem własnym) w celu łącznego wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej - podlega zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 31b ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

W zakresie pytania nr 2 Państwa wątpliwości dotyczą obowiązku rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych w związku z wytwarzaniem oraz zużywaniem biogazu, tj. rejestracji jako podmiot zużywający wyroby gazowe (biogaz o kodzie CN 2711 29 00) zwolnione ze względu na ich przeznaczenie na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy.

W zakresie objętym pytaniem, obowiązek rejestracji w CRPA należy rozpatrywać w świetle art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, w myśl którego podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności.

Jak zostało wyjaśnione powyżej, korzystają Państwo, jako finalny nabywca gazowy (co wskazali Państwo wprost w uzupełnieniu wniosku) ze zwolnienia z art. 31b ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 31b ust. 4 pkt 1 ustawy, które to zwolnienie jest zwolnieniem ze względu na przeznaczenie.

Uwzględniając wyżej przywołaną regulację art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, poszczególne podmioty, mają w podobnych przypadkach obowiązek składania zgłoszeń rejestracyjnych w zakresie akcyzy, o ile prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej. W analizowanym przypadku prowadzą Państwo taką działalność. Z tego też względu, w analizowanym przypadku mają Państwo obowiązek rejestracji w CRPA na podstawie ww. przepisu.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należy uznać za prawidłowe.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 3 dotyczą braku obowiązku spełnienia warunków, o których mowa w art. 31b ust. 5 i 5a ustawy, które w sprawie związane są z możliwością korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla biogazu używanego do celów łącznej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Warunki, o których mowa w art. 31b ust. 5 i 5a są co do zasady związane ze sprzedażą wyrobów objętych zwolnieniem określonym w art. 31b ust. 1, ust. 2 pkt 2-8, ust. 3 pkt 2 i 3 oraz ust. 4 ustawy. W Państwa przypadku, co wynika z opisu stanu faktycznego oraz uzupełnienia wniosku nie dojdzie do zakupu wyrobów gazowych objętych zwolnieniem (biogazu o kodzie CN 2711 29 00). Biogaz będący przedmiotem wniosku będzie bowiem produkowany przez Państwa z odpadów produkcyjnych w procesie fermentacji.

W związku z powyższym, w przedstawionych we wniosku okolicznościach nie są Państwo zobowiązani do spełnienia warunków formalnych określonych w art. 31b ust. 5 i 5a.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 należy uznać za prawidłowe.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 5 dotyczą obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o której mowa w art. 138f ustawy akcyzowej oraz braku obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych, o której mowa w art. 138j ustawy akcyzowej.

W świetle art. 138j ust. 1 ustawy:

Ewidencję wyrobów gazowych prowadzą:

1) pośredniczący podmiot gazowy dokonujący sprzedaży wyrobów gazowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy gazowemu;

2) pośredniczący podmiot gazowy używający wyrobów gazowych.

Odnosząc powyższe do Państwa pytania należy wskazać, że nie są Państwo zobowiązani do prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych na podstawie art. 138j ustawy o podatku akcyzowym.

Jak wskazali Państwo we wniosku, są Państwo finalnym nabywcą gazowym. Przepis natomiast odnosi się do pośredniczących podmiotów gazowych.

Wobec powyższego przepis art. 138j nie ma zastosowania w okolicznościach niniejszej sprawy.

Tym samym, jak zostało wskazane powyżej, nie będą Państwo zobowiązani do prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych na podstawie art. 138j ustawy o podatku akcyzowym.

Odnosząc się natomiast do obowiązku prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 138f ustawy, zaznaczyć w pierwszej kolejności należy, że w sprawie z uwagi na Państwa status (podmiotu zużywającego), zastosowanie znaleźć może wyłącznie pkt 3 tego przepisu.

Zgodnie z treścią art. 138f ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym:

1. Ewidencję wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie prowadzą:

 1) zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca;

 2) podmiot pośredniczący;

 3) podmiot zużywający prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, z wyłączeniem podmiotu zużywającego, który wyłącznie używa do celów opałowych pozostałe węglowodory gazowe o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00.

Co do zasady zatem do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 138f ust. 1 pkt 3 ustawy, zobowiązany jest podmiot zużywający prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, z wyłączeniem podmiotu zużywającego, który wyłącznie zużywa do celów opałowych pozostałe węglowodory gazowe o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00.

Z opisanego przez Państwa we wniosku stanu faktycznego (z którym Organ jest związany) wynika, że w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła zużywają Państwo wyroby gazowe (biogaz o kodzie CN 2711 29 00) objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (co zostało wskazane i wyjaśnione w uzasadnieniu stanowiska Organu w zakresie pytania nr 1 i 2).

Z tego względu są Państwo zobowiązani do prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zwolnionych ze względu zgodnie z art. 138f ust. 1 pkt 3 ustawy, jednakże nie są Państwo zobowiązani do prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych zgodnie z art. 138j ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 należy uznać za prawidłowe.

Przechodząc do Państwa wątpliwości w zakresie wytwarzanej i zużywanej na potrzeby własne energii elektrycznej należy wskazać, że obrót energią elektryczną, w tym jej zużycie, na zasadach określonych w art. 9 ust. 1 w zw. z art. 11 ustawy, podlega opodatkowaniu akcyzą. Ustawodawca w zakresie energii elektrycznej zawarł w art. 9 ust. 1 ustawy wyczerpujący katalog czynności, których zaistnienie stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, skutkującą obowiązkiem złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej i zapłaty akcyzy przez podatnika na zasadach wynikających z art. 24 ustawy, z uwzględnieniem art. 24e ustawy.

W zakresie pytania nr 6 Państwa wątpliwości dotyczą obliczania progu łącznej mocy generatorów produkujących energię elektryczną (1 MW - o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, art. 24 ust. 3, art. 24e ust. 1b pkt 1 i art. 138h ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego).

Zagadnienie budzące Państwa wątpliwości, zostało uregulowane w wyższej wskazanych przepisach. W normach tych zostało wskazane wprost, że zwolnienia powyższe adresowane są do podmiotów, które wytwarzają energię elektryczną w generatorach o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Innymi słowy omawiane zwolnienie uprawnia podatnika zużywającego energię elektryczną wytworzoną w jednym lub kilku generatorach do jego zastosowania, o ile łączna moc użytkowanych generatorów, wytwarzających tą energię elektryczną, nie będzie przekraczać 1 MW.

Nie jest zatem istotna łączna moc posiadanych generatorów, lecz łączna moc generatorów w momencie, w którym produkowana jest energia elektryczna. Co do zasady nie ma znaczenia bowiem samo posiadanie dodatkowych generatorów, które w momencie produkcji energii elektrycznej (w danym okresie rozliczeniowym) są nieużywane (są bowiem wykorzystywane - zgodnie ze wskazaniem w piśmie będącym odpowiedzią na wezwanie do uzupełnienia wniosku - jako generatory awaryjne/zapasowe).

Wobec powyższego próg łącznej mocy generatorów produkujących energię elektryczną należy odnosić wyłącznie do łącznej mocy wszelkich Państwa generatorów faktycznie produkujących w danej chwili energię elektryczną, która jest następnie przez Państwa zużywana.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 6 należy uznać za prawidłowe.

W zakresie pytania nr 7 Państwa wątpliwości dotyczą prawa do stosowania zwolnienia od akcyzy w odniesieniu do wytwarzania, a następnie zużycia energii elektrycznej na podstawie § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Należy wskazać, że - zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy akcyzowej - są Państwo podatnikiem podatku akcyzowego w zakresie zużycia energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię, na którym ciąży obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tego tytułu.

Ustawodawca przewidział jednak możliwość zwolnienia z opodatkowania akcyzą zużycia energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW (i która nie była przedmiotem dalszego obrotu).

W opisie stanu faktycznego podali Państwo, że w związku z prowadzoną działalnością posiadają Państwo własną instalację/biogazownię, dzięki której z przyzakładowych ścieków organicznych produkują Państwo biogaz o kodzie CN 2711 29 00. Tym samym ten biogaz jest wyrobem gazowym, stosownie do art. 2 ust. 1b ustawy oraz wypełnia definicję wyrobu energetycznego, zawartą w art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Ponadto biogaz produkowany przez Państwa odpowiada definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie bowiem z tym przepisem biogaz to gaz uzyskany z biomasy, w szczególności z instalacji przeróbki odpadów zwierzęcych lub roślinnych, oczyszczalni ścieków oraz składowisk odpadów.

Organ w tym miejscu zatem zauważa, że biogaz powstający w wyniku fermentacji przyzakładowych ścieków stanowi odnawialne źródło energii w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Tym samym w okolicznościach analizowanej sprawy, pomimo faktu, że biogaz jest wyrobem energetycznym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym i podlega opodatkowaniu akcyzą, to z uwagi na okoliczność zaliczenia tego wyrobu do kategorii odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy o OZE, wcześniejsze objęcie biogazu zwolnieniem z opodatkowania, nie będzie stanowiło przeszkody do zwolnienia z akcyzy zużycia energii elektrycznej wytworzonej przy wykorzystaniu tego biogazu, przy uwzględnieniu pozostałych warunków § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że będą mogli Państwo skorzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego od wyprodukowanej i zużytej energii elektrycznej na podstawie § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień w sytuacji, gdy wytworzenie i zużycie energii elektrycznej będzie następowało w generatorach, o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 7 należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości sformułowanych w pytaniu nr 8 należy wskazać, że co do zasady - zgodnie z wyżej wskazanym art. 16 ust. 1 pkt 1 lit a - zgłoszenia rejestracyjnego powinny dokonać podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które zamierzają wykonywać czynności opodatkowane akcyzą.

Z obowiązku rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), zgodnie z art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy, wyłączone są natomiast podmioty, które produkują energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości, przy czym w przypadku jednostki samorządu terytorialnego łączną moc generatorów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego.

Jak wynika z okoliczności sprawy i zakresu objętego pytaniami nr 6 i 7, wytwarzają i zużywają Państwo energię elektryczną, która będzie mogła zostać objęta zwolnieniem o którym mowa w § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień, w więc w przypadku gdy łączna moc generatorów wytwarzających energię elektryczną nie przekroczy 1 MW. Z uwagi na fakt, że do produkcji energii elektrycznej wykorzystują Państwo biogaz - odnawialne źródło energii, w tych okolicznościach nie znajdzie zastosowanie wyłączenie o którym mowa w treści art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy (że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej zostanie zapłacona akcyza w należnej wysokości).

Tym samym choć w okolicznościach przedstawionego stanu faktycznego są Państwo podmiotem dokonującym czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą - zużycia energii elektrycznej i co do zasady winni Państwo dokonać rejestracji w CRPA w tym zakresie, tym niemniej w sprawie znajdzie zastosowanie wyłącznie z obowiązku rejestracji o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy.

Podzielić zatem należy Państwa stanowisko, że w okolicznościach objętych wnioskiem, nie mają Państwo obowiązku rejestracyjnego w CRPA w zakresie energii elektrycznej, tj. w odniesieniu do wytwarzanej i zużywanej energii elektrycznej, gdyż w tym przypadku znajdzie zastosowanie wyłączenie z obowiązku rejestracji na podstawie art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 8 należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 10 należy wskazać, że przepisy art. 138h ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym nakładają na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej. Z art. 138h ust. 1 pkt 2 ustawy wynika obowiązek prowadzenia ewidencji przez podatnika zużywającego energię elektryczną, który tę energię wyprodukował i nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną.

Zauważyć należy, że w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2022 r., w art. 138h ust. 2 pkt 1 ustawy wskazane było wyłączenie stosowania art. 138h ust. 1 ustawy, odnoszące się do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez te podmioty. Natomiast od 1 stycznia 2023 r., na mocy art. 1 pkt 28 lit. a ustawy zmieniającej, art. 138h ust. 2 ustawy otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym przepisy art. 138h ust. 1 ustawy nie mają zastosowania do podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy.

Powyższe przepisy w zakresie obowiązku ewidencji ilościowej energii elektrycznej należy odnieść do przedstawionego przez Państwa opisu stanu faktycznego. Wskazali w nim Państwo, że posiadają Państwo generatory produkujące energię elektryczną z biogazu (odnawialnego źródła energii), których łączna moc nie przekracza 1 MW. Wytworzona energia elektryczna jest zużywana na Państwa potrzeby własne i nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii. Jedocześnie ze względu na to, że moc generatorów produkujących energię elektryczną nie przekracza 1 MW - co zostało wykazane powyżej - są Państwo podmiotem o, którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy.

Skoro zatem wytwarzana energia elektrycznej z biogazu (odnawialnego źródła energii) nie jest dostarczana do sieci elektroenergetycznej i - co zostało wyżej wskazane - są Państwo podmiotem, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, zarówno w staniem prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2022 r., jak i w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2023 r., nie są Państwo wobec tego zobowiązani do prowadzenia ewidencji ilościowej zużytej energii elektrycznej.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 10 należy uznać za prawidłowe.

Przechodząc do rozpatrywania Państwa wątpliwości dotyczących obowiązków deklaracyjnych w zakresie pytania nr 4 i nr 9 należy zauważyć (co zostało wskazane przez Organ na wstępie uzasadnienia niniejszej interpretacji), że co do zasady dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą powoduje, że podmiot dokonywujący tych czynności staje się podatnikiem podatku akcyzowego. 

Odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że - jak zostało wyjaśnione w uzasadnieniu stanowiska Organu odnośnie pytania nr 1 - w odniesieniu do zużywanego przez Państwa biogazu (który jest wyrobem akcyzowym na gruncie przepisów o podatku akcyzowym) wykonują Państwo czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym z tytułu której są podatnikiem zobowiązanym co do zasady do złożenia deklaracji na mocy art. 24b ust. 1 pkt 3 ustawy. Przysługuje Państwu jednak zwolnienie z opodatkowania akcyzą na podstawie art. 31b ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy.

Ponadto z opisu stanu faktycznego wynika, że nie są Państwo podatnikiem akcyzy z tytułu innych czynności, niż te objęte wnioskiem.

Mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące przepisy ustawy o podatku akcyzowym należy wskazać, że spełniają Państwo przesłanki, zobowiązujące Państwa do składania deklaracji kwartalnych na podstawie art. 24e ustawy. Oznacza to, że jeżeli będą Państwo korzystać ze zwolnienia z opodatkowania akcyzą na podstawie art. 31b ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 31b ust. 1 pkt 2 ustawy (bowiem korzystanie ze zwolnienia jest prawem podatnika, a nie jego obowiązkiem) będą Państwo zobowiązani do składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 9, obowiązek składania deklaracji podatkowych od zużytej energii elektrycznej wynika - co do zasady - z art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy. Ustawodawca wprowadził jednak art. 24 ust. 3 ustawy (dodany do ustawy na mocy art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2022 r., poz. 2707), zgodnie z którym obowiązek wynikający z ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania do podmiotu, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Natomiast, jak zostało wyżej wskazane, art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy odnosi się do braku obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego przez podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty.

Równocześnie od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje także art. 24e ust. 1b ustawy (dodany do ustawy na mocy art. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw), w myśl którego deklaracji kwartalnej nie składa podmiot, o którym mowa w art. 16 ust. 7a pkt 1, w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Należy więc wskazać, ze względu na to, że są Państwo podmiotem produkującym i zużywającym energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, a na podstawie art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy akcyzowej nie są Państwo zobowiązani do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie energii elektrycznej - nie są Państwo również zobowiązani do składania deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 24 i 24e ustawy w zakresie dotyczącym energii elektrycznej.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 9 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, Organ informuje, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku jako nr 9, dotyczącego zwolnienia z art. 30 ust. 6 i 7 ustawy, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Organ informuje również, że wydana interpretacja dotyczy tylko spraw będących przedmiotem wniosku - zadanych ostatecznie pytań Wnioskodawcy - w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. Zauważyć bowiem należy, że to wyłącznie Wnioskodawca, w treści składanego wniosku, kształtuje jego zakres przedmiotowy. Zatem kwestie, które zostały poruszone we własnym stanowisku/uzasadnieniu, a które nie zostały objęte pytaniami zawartymi we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnosząc się do powołanych interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwem do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.